vir: openai.com
Skoraj 3 leta nas že ločijo od prvih vnašanj ukazov generativnemu jezikovnemu algoritmu, oziroma velikemu jezikovnemu modelu (LLM) GPT-3. Umotvor laboratorija OpenAI je postal eden od sinonimov za eksplozijo generativne strojne inteligence, ki je lani dosegla nove nivoje z generatorji slik in jesenskim lansiranjem pogovornega bota ChatGPT, letos pa z nebrzdano naglico poganja novo tekmo med tehnološkimi velikani. Posledica norije je bilo seveda mrzlično čakanje na novo različico GPTja, ki so ga sicer inženirji medtem iterativno nadgrajevali, tako da je bila lani v bistvu aktualna različica 3.5. Tudi šef OpenAIja, Sam Altman, je večkrat opozoril, da so pričakovanja bržkone prevelika in da bo GPT-4 nova evolucijska stopnja ter še daleč od kakšne splošne umetne inteligence.
Kot je prejšnji teden že ušlo uradniku Microsoftove nemške izpostave, je štirica sedaj naposled na voljo, za začetek skozi mesečno naročnino ChatGPT Plus in pa ... skozi Bing Chat, saj so pri Microsoftu priznali, da njihova prenova iskalnika v bistvu že od začetka teče na GPT-4. V bližnji prihodnosti bo na voljo tudi API za povezavo z drugimi aplikacijami, za dostop pa se je treba trenutno postaviti v vrsto. Velja omemba, da je tako trenutno na voljo tekstovna komponenta algoritma, pri čemer pa zna GPT-4 prepoznavati tudi slike - toda ta funkcija je zaenkrat še v zaprtem testiranju. Med razvijalci programja na tej osnovi so Danci za aplikacijo Be My Eyes, ki prostovoljcem omogoča, da na daljavo pomagajo slabovidnim. GPT-4 bo aplikaciji dodal funkcijo Virtual Volunteer, za strojno razlaganje okolice, kot jo vidi telefon. Med drugimi najavljenimi partnerji sta tudi Duolingo in Stripe.
Kako natančno se bo GPT-4 odrezal v praksi, bomo videli že v nekaj dneh, ko ga bodo strokovnjaki brez dvoma izpostavljali vsem mogočim preizkusom, za štart pa si lahko pomagamo z več tehničnimi objavami iz laboratorija. Če odštejemo slike, je GPT-4 res predvsem evolucijska nadgradnja, za katero inženirji pravijo, da ima za približno štiri petine manjšo možnost, da izvrže nedovoljene vsebine in dve petini višjo možnost, da se odzove z resničnimi dejstvi; procesirati in vračati zna tudi precej daljša besedila od trojke. Na površju uporabniki ne bodo videli bistveno drugačnega izkaza od GPT-3.5, toda pri podrobnejšem delu naj bi bila razlika očitna, saj je štirica mnogo uspešnejša na različnih ameriških šolskih testih, kot sta pravniški The Bar Exam in pa LSAT, kjer naj bi že zmogla rezultate, zelo podobne človeškim. Kar je še en pokazatelj, da bodo morale šole kmalu resno razmisliti, kako naj se soočijo z realnostjo generativnih algoritmov za besedila.