vir: openai.com
V zgodnji eksploziji navdušenja nad velikimi jezikovnimi modeli, ki je sledilo lansiranju ChatGPTja, je bil Google izpostavljen kot glavna tarča sprememb, ki bi jih nova tehnologija lahko prinesla, saj je takrat še grozilo, da bi moderni pogovorni boti lahko spodnesli primat Googlovega iskalnika. Odtlej so se LLMji precej upehali, saj se kar ne morejo izviti iz primeža halucinacij, nezmožnosti logičnega sklepanja in visokih stroškov razvoja. Če je bilo še leto nazaj videti, da je OpenAIjev iskalnik za vogalom, smo dejansko različico - pa še to zgolj v obliki testnega prototipa - ugledali šele sedaj.
V nasprotju s preteklimi lansiranji novih aplikacij so tokrat pri OpenAI videti sila previdni. SearchGPT odločno nazivajo s prototipom in bo sprva na voljo zgolj 10.000 preizkuševalcem. S tem se očitno želijo izogniti Googlovim izkušnjam, kjer so s prehitro vdelavo Geminija v iskalnik maja letos poskrbeli za kopico komičnih situacij, kot je bil nasvet za dodajanje lepila na pico. Prav tako so bili pozorni na junijsko afero tekmeca Perplexity.ai, ki ga je več medijskih založnikov obtožilo, da kopira njihove vsebine. Pri SearchGPT bodo skušali doseči kar se da veliko partnerskih sporazumov z založniki, s čimer bi se izognili dilemam okoli intelektualne lastnine in hkrati izboljšali tudi vsebino iskalnika. Ta v prvi različici ne ponuja večjih presenečenj: v pogovornem načinu ga povprašamo po želenih pojmih, iskalnik pa skuša z izčrpno in jedrnato razlago podati kontekst.
ChatGPT zna tehnično gledano po spletu brskati od lanskega septembra, ko so ga spojili z Bingom, obenem pa ima tudi lastne pajkce za prečesavanje spleta, za nadgrajevanje jezikovnega modela. Toda SearchGPT ima prav v ta namen optimiziran vmesnik in lastne načine brskanja po spletu. Natančneje jih v podjetju še niso razložili; pravijo le, da gre za kombinacijo orodij zunanjih partnerjev in lastnih kanalov, bržda skozi prej omenjena partnerstva.