» »

Meso iz laboratorija

Meso iz laboratorija

«
1
2

skumpl ::

Je kdo zasledil, da se pri nas podjetje Iva Boscarola ukvarja s proizvodnjo mesa iz laboratorija? Na FB je zadnje dni precej debate o tem kako bo Boscarol s tem podjetjem pokopal slovenskega kmeta in podobno. Naj bi pa to meso bilo povsem enako kot pravo meso. Tu je dobra razlaga v angleškem jeziku če koga zanima:

mtosev ::

Jaz bi to jedo, če ima isti okus kot pravo meso.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

kriptobog ::

Vidim, da bo pocasi treba investirati v pasnik, hleve in zivino :))

redtech ::

Ta potonfl 3mm bodo jedli zelo omejeni, ker bo drago. Kmet ima pa pečenice, krvavice po 8 EUR/kg, želodček, stegna, ledja, rebra, kosti za juho, rep, jetrca, kožo.

In pametjakoviči bodo na koncu ugotovili, da je treba gojiti celo životinjo :))

OutOfTheBox ::

redtech je izjavil:

Ta potonfl 3mm bodo jedli zelo omejeni, ker bo drago. Kmet ima pa pečenice, krvavice po 8 EUR/kg, želodček, stegna, ledja, rebra, kosti za juho, rep, jetrca, kožo.

In pametjakoviči bodo na koncu ugotovili, da je treba gojiti celo životinjo :))


Kmet kmalu ne bo smel met nič več ker njegova krava povzroča toplogredne pline.

Blinder ::

mtosev je izjavil:

Jaz bi to jedo, če ima isti okus kot pravo meso.


Tudi če ima slabši okus, odsotnost mučenja živali je tle game changer.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

mtosev ::

S tem se v popolnosti strinjam.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Horas ::

Blinder je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz bi to jedo, če ima isti okus kot pravo meso.


Tudi če ima slabši okus, odsotnost mučenja živali je tle game changer.


kakega mučenja? delamo to kar se dela že tisočletja, da jemo meso.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Anney ::

Tako tudi bomo, še tisočletja, kdor želi pa naj si šnicl ''natisne''. V prihodnje bodo lahko zbrali kakšen (pohan, medium, naravni), zdej še ne gre. Pa dober tek.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

coffeetime12 ::

Laboratoriji porabijo preveč energije. Uničujejo planet. S tem onesnažujejo okolje in trpinčijo okolje, naravo, živali. To po vseh parametrih ne spada v okvir zelenega prehoda.

johnnyyy ::

coffeetime12 je izjavil:

Laboratoriji porabijo preveč energije. Uničujejo planet. S tem onesnažujejo okolje in trpinčijo okolje, naravo, živali. To po vseh parametrih ne spada v okvir zelenega prehoda.

Glej iz drugega vidka. Podnebje se spreminja nas pa je čedalje več. Že danes imaš države, ki se živinoreje zaradi podnebja ne morejo iti na način kot se jo gremo mi in zato jim bi bila takšna alternativa dobrodošla.

Pri tehnologiji je vedno tako, da je "dobro biti zraven" in imeti lasten razvoj. Če se stvari izkažejo za uporabne potem imaš tehnologijo in si v prednosti pred drugimi.

MadMax ::

Tudi pri samooskrbi je tako, da je "dobro biti zraven", pa smo napram 60 let nazaj kje?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

del0 ::

meso iz laboratorija je bodočnost in tako se bo končalo ubijanje živali. Kar sem za, sem mesojedec itak.
žal mi je za kmete , ampak jbga, vse se spreminja, tud AI grozi coderjem itd.

dexterboy ::

OutOfTheBox je izjavil:

redtech je izjavil:

Ta potonfl 3mm bodo jedli zelo omejeni, ker bo drago. Kmet ima pa pečenice, krvavice po 8 EUR/kg, želodček, stegna, ledja, rebra, kosti za juho, rep, jetrca, kožo. In pametjakoviči bodo na koncu ugotovili, da je treba gojiti celo životinjo :))
Kmet kmalu ne bo smel met nič več ker njegova krava povzroča toplogredne pline.

Dokler enemu ne "poči film" in pošlje ta svet v hurac... No, bomo pa vsaj imeli čisti zrak in svet brez narcisoističnega vodstva ;)

coffeetime12 je izjavil:

Laboratoriji porabijo preveč energije. Uničujejo planet. S tem onesnažujejo okolje in trpinčijo okolje, naravo, živali. To po vseh parametrih ne spada v okvir zelenega prehoda.
Sem "jučeraj" slišal po radiu še eno vrsto "ekofašizma", in to je "digitalno pucanje". Da vse naše slike, objave, glasba, ki jih delimo po omrežjih, kurijo ogromno štroma, ker se morajo data centri posledično več naprezati... še dobro, da nisem od smeha spustil volana iz rok... ker tole je pa kandidat za "vic leta"!
:))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

Tale meme pa zmaga na polno, bila je še slika iz fejsa ali pa kakšnega od forumov:
Q: "" Kako naredim vegetarijansko govejo župo? Pa prosim brez neumestnih komentarjev. ""
A: "" Z vročo vodo tečeš skozi štalo. ""
:) :D :))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

johnnyyy ::

MadMax je izjavil:

Tudi pri samooskrbi je tako, da je "dobro biti zraven", pa smo napram 60 let nazaj kje?

Pred 60 leti ni bilo toliko izbire hrane kot danes. Če spustimo kriterije, da čez zimo jemo le krompir, zelje in repo smo tudi samooskrbni. Če pa bi radi bili samooskrbni pri prašičih, govedini, piščancih, puranih, bananah, žitaricah itd. pa ne bo šlo. Pa tudi če bi nam to nekako uspelo, večina kmetijske mehanizacije in prevoza gre na nafto, kar spet pomeni, da nismo samozadostni - saj lahko pomanjkanje nafte konkretno vpliva na ceno in dobavo hrane.

dexterboy ::

Ne rabimo nafte, imamo poceni ruski plin, ki je ekološko veliko čistejši od dizla :P
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

jan_g ::

Pred leti je že bila debata na to temo: In vitro meso

Meni se zdi zadeva v redu, če jo je možno speljati na način, da se ne porabi še več energije, kemikalij in materiala kot pri običajni vzreji živali. Vprašanje je tudi, kdaj bo EU dovolila prodajo takega mesa, ker je že sedaj gonja proti GMO izdelkom, to pa je še korak naprej.

dexterboy ::

Če se že gremo "eko fašizem" in so krave krive za vse, mar ni potem bolje počakati na "star trek food replicator" ? To odpravi vse težave s hrano. Vse!
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

johnnyyy ::

dexterboy je izjavil:

Ne rabimo nafte, imamo poceni ruski plin, ki je ekološko veliko čistejši od dizla :P

Plin ti nič ne koristi, če imaš vse traktorje na dizel. Po drugi strani, pa plin "ni naš", ampak je ruski. Kar ne moreš reči, da smo samozadostni.

Ampak še vedno - važna je tehnologija. Če pride prehrambene do krize (vojna, slaba letina itd.), bo umetno vzgojen zrezek še vedno boljši od tistega, ki ga ni :D.

nekikr ::

Če pride prehrambene do krize (vojna, slaba letina itd.), bo umetno vzgojen zrezek še vedno boljši od tistega, ki ga ni :D.

Niti ne. Ko se je začela korona in so ljudje drli v trgovine, govorilo se je celo, da jih bodo zaprli, so bile police izropane. Vse, razen tiste hladilne omare, kjer so vegi burgerji in ostala vegi navlaka. Tisto je bilo pa nedotaknjeno :)

Miki N ::

nekikr je izjavil:

Če pride prehrambene do krize (vojna, slaba letina itd.), bo umetno vzgojen zrezek še vedno boljši od tistega, ki ga ni :D.

Niti ne. Ko se je začela korona in so ljudje drli v trgovine, govorilo se je celo, da jih bodo zaprli, so bile police izropane. Vse, razen tiste hladilne omare, kjer so vegi burgerji in ostala vegi navlaka. Tisto je bilo pa nedotaknjeno :)


Mogoče bi bilo dobro za joto/ričet brez mesa? Tko malo aromatizira?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

johnnyyy ::

nekikr je izjavil:

Niti ne. Ko se je začela korona in so ljudje drli v trgovine, govorilo se je celo, da jih bodo zaprli, so bile police izropane. Vse, razen tiste hladilne omare, kjer so vegi burgerji in ostala vegi navlaka. Tisto je bilo pa nedotaknjeno :)

Korona ni neka dobra referenca, saj ni bilo takšne krize da bi vsega zmanjkalo. Ljudje so kupovali na zalogo in če kupuješ na zalogo, potem kupiš stvari ki jih uporabljaš. Če bi prišlo do velikega pomanjkanja bi pojedli vse.

Ko smo se na Kitajskem s sodelavci za mizo pogovarjali katere živali smo jedli, kolega iz Italije pove, da so včasih vsako leto imeli v vasi običaj da so pobili in jedli mačke. To je bil spomin na 1. SV ko je zmanjkalo vsega in so požrli vse kar je bilo. >:D

Daniel ::

https://www.technologyreview.com/2023/0...

Meni vse skupaj izgleda kot nek poskus bogatih, da preko proizvodnje umetnih šniclov ohranijo svoj družbeni status in lahko še naprej brez skrbi letajo okrog s svojimi privat letali vedoč, da so iz sveta iztrebili rejne živali, zato njihovi poleti ne bojo tako vplivali na ozračje, obenem pa bo šlo še kmetijstvo, kar bo vire hrane omejilo na nekaj tovarn, kjer bojo to hrano proizvajali in oni bojo tisti, ki bojo določili ceno te hrane. Poti nazaj vsekakor ne bo več, ker, ko se kmetija zapre se zapre za zmeraj.

Ampak važno, da so krive krave in, da se ta agenda uspešno prodaja ljudem.

https://www.bbc.com/future/article/2021...

https://www.dominvrt.si/okolje/milijard...

Miki N ::

Ja možno, da gre za obratno psihološko foro. Češ: kaj pravite, da situacija ni resna? Tako resna je, da smo MORALI začeti printati vege šnicle! In folk: o šit pa res;

Velki ::

Težava za nas plebejce/kmete bo samo če prepovejo rejo živali. Če bo tako meso drago bodo lahko kmetje komot furali naprej, če bo pa poceni še toliko boljše bomo pač jedli to (ko se bo seveda pokazalo da ni nezaželenih stranskih učinkov). Tako da mislim da to kmetov ne more kaj preveč ogroziti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Velki ()

MIHAc27 ::

Po moje bo to nišni izdelek. Pač za tiste, ki se jim smilijo živali. Posledično bo drago.
Če pa res spravijo ceno na isto kot navadno meso, pa da je okus tudi isti, potem je pa to druga zgodba.

Pa seveda bi bilo zanimivo spremljat, koliko energije se res porabi, da vzrediš žival proti temu.

darksamurai ::

MIHAc27 je izjavil:

Po moje bo to nišni izdelek. Pač za tiste, ki se jim smilijo živali. Posledično bo drago.
Če pa res spravijo ceno na isto kot navadno meso, pa da je okus tudi isti, potem je pa to druga zgodba.

Pa seveda bi bilo zanimivo spremljat, koliko energije se res porabi, da vzrediš žival proti temu.

Energija potrebna za vzrejo živali... preveč se posplošuje. Razlika je lahko 1:100 za isto vrsto mesa. Za vzrejo krave na pašniku ne rabiš nič nafte in štroma. Druga zgodba pa je intenzivno kmetovanje v velikih hlevih, kjer živali hranijo s krmili.
Nekateri primerjajo vzrejo umetnega mesa s hidroponiko, kar je popolnoma zgrešena primerjava. Pri hidroponiki se nič ne spreminja rastline ali vzreje, samo menja se okolje kjer živi rastlina.
Zelenjava iz njive vs. hidroponika je kot bi primerjal krava na pašniku vs. krava v hlevu.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Pri hidroponiki se tudi rado pozablja, da je zadeva neprimerna za omembe vredno proizvodnjo hrane in da se s hidroponiko prideluje izključno hrano, ki je enako bogata s kalorijami kot radenska.

Blinder ::

Horas je izjavil:


kakega mučenja? delamo to kar se dela že tisočletja, da jemo meso.


že tisočletja se v vojnah posiljuje otroke. Že tisočletja starši prodajajo svoje otroke. Nimajo za hrano, imajo pa deset otrok, enega ali dva prodajo in s tem nahranijo celo familjo.
Že tisočletja se krivi manjšine za vse, kar je slabega. Je preveč sušno poletje? Gremo ubit žide, sigurno so oni krivi ...
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

fikus_ ::

Nič novega. že pred kar nekaj leti so nekateri jedli burger iz laboratorijsko "zrejenega" mesa. Cena malenkost, samo (mislim da okrog) 30k$ za en burger.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

To umetno meso potrebuje cel kup energije za prozvodnjo.

Sam tega nihče ne pove...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ripmork ::

Uživanje mesa brez, da bi morale živali trpeti za to? Definitivno podpiram.
Pa kot so že nekateri omenili, to bo definitivno dražja alternativa dejanski vzreji in zakolu živali, ne bo nadomestilo slednjih (vsaj kratkoročno in srednjeročno ne).
Dolgoročno pa tako nobena panoga ni varna (AI, avtomatizacija, ipd).

PARTyZAN ::

A živinoreja pa pa ne potrebuje nič energije za to, da ti dobiš šnicl na krožnik?

Daniel ::

Je vprašanje retorično? Logično, da se ravno tako porablja energija, je pa vprašanje koliko je moraš vložiti pri enem in pri drugem načinu.

PARTyZAN ::

En način se je nenehno izboljševal skozi celotno obdobje živinoreje, drugi pa je na začetku in na dolgi rok obljublja naravi prijaznejšo alternativo.

Daniel ::

Me pa res zanima kako prijazno bo vse skupaj naravi medtem, ko se bo iz gnijoče trave na pašnikih ravno tako izločal metan in ko bo še več bogatašev vsak s svojim reaktivcem letelo na okoljsko konferenco na drug konec sveta. Ampak dovolj je, da ljudje verjamejo, da jim bogataši, ki so bogati ravno zaradi njih želijo le dobro.

Velki ::

Nekje sem zasledil da rabijo za vzrejo takega vrsta meso tudi neke tekočine iz telet... Je kaj resnica na tem?

Miki N ::

Velki je izjavil:

Nekje sem zasledil da rabijo za vzrejo takega vrsta meso tudi neke tekočine iz telet... Je kaj resnica na tem?


Haha, to bi bil lulz ja, da bi Vegićem prodajali "Star trek" hitech zgodbo sintetičnega mesa .. v resnici pa bi jim notri mešali pasto iz kafilerijskih odpadkov. :))

stara mama ::

Blinder je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz bi to jedo, če ima isti okus kot pravo meso.


Tudi če ima slabši okus, odsotnost mučenja živali je tle game changer.

Hitr zapret mačka dol, da ne bo našel in pojedel kake miši!
Za jest mu daj pa kolerabo in korenček.

Miki N ::

stara mama je izjavil:

Blinder je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz bi to jedo, če ima isti okus kot pravo meso.


Tudi če ima slabši okus, odsotnost mučenja živali je tle game changer.

Hitr zapret mačka dol, da ne bo našel in pojedel kake miši!
Za jest mu daj pa kolerabo in korenček.


Danes bi Maček Muri v bistroju pri Veseli kravi pil smutije. :))

Master_Yoda ::

Miki N je izjavil:

Velki je izjavil:

Nekje sem zasledil da rabijo za vzrejo takega vrsta meso tudi neke tekočine iz telet... Je kaj resnica na tem?


Haha, to bi bil lulz ja, da bi Vegićem prodajali "Star trek" hitech zgodbo sintetičnega mesa .. v resnici pa bi jim notri mešali pasto iz kafilerijskih odpadkov. :))


Kot vegić lahko povem da tudi tega mesa ne bi jedel, tudi ce bi mi ga zastojn dali. Ker meso ne vidim kot hrano, ampak crkovino, in sinteticne crkovine si mi ravno ne lusta hehe. Lahko mesojedci namesto mene se porcije tega pojeste :D.
Dovie'andi se tovya sagain.

nekikr ::

Velki je izjavil:

Nekje sem zasledil da rabijo za vzrejo takega vrsta meso tudi neke tekočine iz telet... Je kaj resnica na tem?

Ja, to je res (pri večih proizvajalcih). Ampak iz enega teleta lahko naredijo za ogromno telet mesa. Ključno pri tem umetnem postopku je, da lahko hitreje narediš meso kot z vzrejo cele krave in da dejansko delaš le to, kar se tudi poje. Pri kravi gre polovica teže stran (voda, kosti, koža, neužitni deli in drobovina).

mtosev ::

Me zanima kdaj bo tole postalo mainstream. Kot to, da bom dobil burger v McDonald'su s tem mesom.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Bellzmet ::

Sej Lars & Sven že ima Beyond burger.

mtosev ::

Bellzmet je izjavil:

Sej Lars & Sven že ima Beyond burger.

Je to v Ljubljani? Jaz sem iz Maribora pa ne vem, če imamo to tukaj. Če kdo ve naj napiše.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bellzmet ::

Velki ::

Beyond je veganski...

Bellzmet ::

Ja sej laboratorij...:)

Nisem vedel, da je Beyond kao "naraven".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

stara mama ::

nekikr je izjavil:

Pri kravi gre polovica teže stran (voda, kosti, koža, neužitni deli in drobovina).

Lol, nepoznavalec :))
Iz česa misliš da so vse mačje in pasje konzerve, briketi, krmila za druge živali??
Pa nič ne bod začuden, če se kaki sledovi drobovine znajdejo tud na trgovskih policah v "mešanem mletem", al pa v mesnih tortelinih ki so "znižani v akciji"

Se še spomni kdo BSE in kostne moke?
(predvidevam da bolj ne kot ja, glede na bistroumnost trenutne "soy latte" ST populacije)

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vegetarijanci in "umetno" meso (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
44458184 (3023) m0LN4r
»

Košaki-gate (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23625493 (15406) Mato989

Ali je vsak lahko vegan? Zakaj nekateri uspejo in nekateri ne (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
50043242 (30867) Aston_11
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969133940 (100893) razerznak

A je klanje v klavnicah mučenje živali? (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
645109924 (101607) noraguta

Več podobnih tem