» »

podjetje (d.o.o.)- direktor ter lastnik

podjetje (d.o.o.)- direktor ter lastnik

HotBurek ::

Pozdravljeni.

Zanima me, v podjetju (d.o.o.) kakšne so vloge/obveznosti direktorja ter lastnika do podjetja oz. razlike?


Ter mogoče še eno sorodno vprašanje; ali je Delavska hranilnica "o.k." za poslovni račun?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

SaXsIm ::

DH je super za poslovni račun.
SaXsIm

Yohan del Sud ::

Sem že malo ven, ampak AFAIK lastnik odgovarja z vloženim deležem, direktor pa nikomur (razen lastniku). Pri malih d.o.o.-jih je običajno to ena te ista oseba.
www.strancar.com

Miha 333 ::

Yohan del Sud je izjavil:

Sem že malo ven, ampak AFAIK lastnik odgovarja z vloženim deležem, direktor pa nikomur (razen lastniku). Pri malih d.o.o.-jih je običajno to ena te ista oseba.

Direktor je odgovoren za vodenje družbe ter njene posle, materialno in kazensko. To vključuje odgovornost za delovanje družbe v skladu z zakonodajo in za obveznosti do države. Takorekoč vedno je kot globa oziroma kazen za prekrške / kazniva dejanja družbe navedena tudi globa oz. kazen za odgovorno osebo (pri d.o.o. je to direktor). Poleg tega je odškodninsko odgovoren družbi, ki jo vodi. Preberi ZGD-1 in kakšen davčni zakon. Polno odgovornosti za direktorja. Direktorja imenuje lastnik.

Lastnik finančno odgovarja do višine svojega vložka. Če pa je dokazano vedel za malomarnost / kazniva dejanja direktorja ali družbe, odgovarja tudi materialno in kazensko ter lahko tudi do vsote, ki je večja od njegovega vložka oziroma namesto družbe odgovarja on osebno. Guglaj spregled pravne osebnosti.

Največ odgovorov najdeš v ZGD-1.

+1 za Delavsko Hranilnico.

HotBurek ::

Hvala za odgovore. Se pravi, če ustanoviš lasten d.o.o. (enoosebni), si tako avtomatsko lastnik (sam prispevaš 7.500EUR).

Kako pa je pri registraciji podjetja in naslovom podjetja ter uporabo "poštnih nabiralnikov"?

Najšel sem nekaj strani. Manjka še zaupanje v takšen posel :)

http://www.firmica.si/paket-storitev
http://www.regus.si/zsys/ncms/sl-si/lan...
http://www.agencijaspin.si/podjetja/sl/...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Mare2 ::

HotBurek, kaj boš pa delal?

d.o.o. lahko ustanoviš sam, zastonj. Na www.ajpes.si Seveda rabiš 7.500 EUR osnovnega kapitala. Če pa nimaš kapitala pazi, kako bo posojilo prikazano v bilanci. Če tvoj d.o.o. denar posodi tebi, mami itd. se ne šteje kot kapital. Mislim da je predpisana celo kazen.

495. člen

(ohranjanje osnovnega kapitala)

(1) Premoženje, ki je potrebno za ohranitev osnovnega kapitala in vezanih rezerv, se družbenikom ne sme izplačati. V premoženje, ki je potrebno za ohranitev najnižjega zneska osnovnega kapitala iz 475. člena tega zakona, se ne štejejo posojila družbe družbeniku ali poslovodji ali njegovemu družinskemu članu, kot je opredeljen v sedmem odstavku 38.a člena tega zakona, ali pravni osebi, v kateri ima družbenik ali poslovodja ali njegov družinski član ali vsi skupaj najmanj desetino upravljavskih pravic. Pravni posel, ki ni sklenjen v skladu s prejšnjim stavkom, je ničen.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

HotBurek ::

Če sem prav zasledil, lahko vložiš tudi lastno vozilo v takšni vrednosti. Kako pa je potem z uporabo takšnega vozila, pa ne vem :)

Pa zasledil sem, da lahko "podjetje" (se pravi d.o.o.) kupiš z 0 dolgovi. Sicer pa bi bil d.o.o namenjen nabavi in prodaja premičnin.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Miha 333 ::

HotBurek je izjavil:

Če sem prav zasledil, lahko vložiš tudi lastno vozilo v takšni vrednosti. Kako pa je potem z uporabo takšnega vozila, pa ne vem :)

Seveda lahko vložiš tudi materialna sredstva. Vendar lahko potem družba to uporablja izključno za potrebe opravljanja dejavnosti oziroma izključno za delovni proces registriranih dejavnosti. Lahko tudi kot zaloge materiala oz. blaga za prodajo. Konkretno pri avtomobilih je še nekaj dodatnih pravil oz. omejitev.

HotBurek je izjavil:


Pa zasledil sem, da lahko "podjetje" (se pravi d.o.o.) kupiš z 0 dolgovi. Sicer pa bi bil d.o.o namenjen nabavi in prodaja premičnin.

V osnovi sta dve možnosti: Ali družbo ustanoviš sam in vplačaš osnovni kapital, če pa tega nimaš, pa lahko kupiš že ustanovljeno podjetje, do katerega ima potem nekdo dolg za osnovni kapital. Po novem to ne more biti več lastnik, beri zgoraj post od Mare2.

cleanac ::

Če nimaš vsaj 7.500€ pač ne ustanoviš d.o.o., ker ni razloga, da bi se forsiral v nekaj, čemu nisi dorasel. Za začetek z manjšim obsegom poslovanja so bolj primerne druge oblike podjetja. Če pa mislite, da z ustanovitvijo d.o.o.-ja vso odgovornost preložite na podjetje pa se pošteno motite.

mancini ::

in ne misliti da pri doo kot direktor oz lastnik ti lahko kar tako razpolagaš z denarjem, lastnino, ...
tam dobiš plačo in to je to

Mare2 ::

mancini je izjavil:

in ne misliti da pri doo kot direktor oz lastnik ti lahko kar tako razpolagaš z denarjem, lastnino, ...
tam dobiš plačo in to je to


To itak. Pa še to morda. Ni dovolj le ideja. Proporočljivo je narediti tudi poslovni načrt. Da ne bo čez pol leta glava bolela. Pogledati, kakšni pogoji so za opravljanje dejavnosti. Kako je s plačo, če si direktor itd. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Yohan del Sud ::

V vsakem primeru je bolje, da veš kaj delaš. :P In kaj se greš. Če primerjamo enočlanski s.p. vs. enočlanski d.o.o. je kar nekaj razlik, ja. Ampak v praksi, kot 14 let s.p., z veliko posla z enimi in drugimi, so s.p.-ji precej bolj neproblematični in bolje izterljivi. Če se ne boš šel mutnih poslov (oz. nisi odvetnik/računovodja / skeširaš nekoga za to / imaš veze) potem raje postani s.p.. Kar se mojih izkušenj tiče, bova lažje poslovala na ti in poslovne pogodbe bodo dosti krajše.
www.strancar.com

perci ::

To je res zanimivo. Včasih je izgledalo šalabajzersko, če si posloval prek SP in vse resne firme so bile d.o.o.-ji. Potem se je začelo masovno zlorabljanje te organizacijske oblike in danes je dejansko tako, kot je napisal Yohan.

Andre_Moreau ::

Mene pa zanima ali je težko iti iz s.p v d.o.o?

Mare2 ::

Andre_Moreau je izjavil:

Mene pa zanima ali je težko iti iz s.p v d.o.o?


Ni težko. Pogledaš, kakšno je stanje v bilanci, če se lahko katero postavko uporabi pri preoblikovanju. Če se računovodja ne spozna na to, lahko bilanco pokažeš tudi meni. Za tem z notarjem sprejmeta določene sklepe in listine, notar poda predlog za vpis sprememb v register. Notar ti bo pokasiral cca od 300 do 700 EUR, odvisno od vrednosti kapitala in drugih postavk. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Miha 333 ::

Mare2 je izjavil:

Andre_Moreau je izjavil:

Mene pa zanima ali je težko iti iz s.p v d.o.o?


Ni težko. Pogledaš, kakšno je stanje v bilanci, če se lahko katero postavko uporabi pri preoblikovanju. Če se računovodja ne spozna na to, lahko bilanco pokažeš tudi meni. Za tem z notarjem sprejmeta določene sklepe in listine, notar poda predlog za vpis sprememb v register. Notar ti bo pokasiral cca od 300 do 700 EUR, odvisno od vrednosti kapitala in drugih postavk. :)

Poleg tega je tako preoblikovanje lahko obravnavano davčno nevtralno, če so izpolnjeni določeni pogoji, guglaj "preoblikovanje s.p. v d.o.o.".

fivemrp ::

zdravo mene pa zanima odgovor ;
kdo je llastnik s,p podjetja?

kako se imenuje lastnik S.P podjetja?? prosim za pomoc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fivemrp ()

Nazz ::

S.p. ni podjetje. Je subjekt, ki opravlja dejavnost - lastnik je oseba, ki registrira dejavnost.

DamijanD ::

in odgovarja s celim svojim premoženjem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kako do ustanovnega kapitala? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7110889 (7725) s1l3
»

D.o.o. vprašanje

Oddelek: Loža
4411556 (10135) Smurf
»

Ustanovitev podjetja v Romuniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8114807 (12411) PrihajaNodi
»

dno ali doo

Oddelek: Loža
356417 (5636) djordjevic
»

kako do samostojnega podjetnika?

Oddelek: Loža
202876 (2394) BigWhale

Več podobnih tem