» »

Ali je vsak lahko vegan? Zakaj nekateri uspejo in nekateri ne

Ali je vsak lahko vegan? Zakaj nekateri uspejo in nekateri ne

««
«
1 / 11
»»

Aquafriend ::

Ali je vsak lahko vegan? Zakaj nekateri uspejo in nekateri ne.

Moja opazanja so, da je verjetno vec vzrokov. Eden izmed razlogov so zacetniske napake veganov pri izbiri (ne)primerne hrane. Drugi razlog, ki se nekako nanasa na prvi razlog je upostevanje svoje krvne skupine delno tudi genetike pri svoji dieti. Poznamo dieto po krvnih skupinah. Tako da je cisto mozno, da tistim, ki ne uspe, so se verjetno prehranjevali z neprimerno vegan hrano. Ce bi recimo izbrali kaksno drugo vegansko ali vegetarijansko hrano pa bi verjetno uspeli.

1. Zacetniske napake pri prehodu iz mesne prehrane na vegansko hrano
Opazam, da ima precej mlajse generacije navado prehranjevanja prek bonov, torej hiter nacin, veckrat fast food. Nekateri potem zelijo postati vegani, ampak ker vecina ne zna dobro kuhat, se zatekajo spet k hitri hrani, ki je ponavad se bolj junk food kot je bila na mesnem nacinu. Primer, iscejo mesne alternative, kot so veganski mesni izdelki, veganski burger, veganski zrezek, klobasa in podobno. To je zelo predelana hrana, ki praviloma vsebuje prevec nezdravih dodatkov.

Tudi ce ne kupujejo taksne junk food vegan hrane, pa doloceni delajo napako, recimo ostanejo pri navadi, da se naprej jedo na enak nacin kot pri mesni dieti, samo da izlocijo meso. Recimo pizze brez mesa, testenine s paradiznikovo omako in podobno, kar tudi v bistvu ni dobro. To je lahko le obcasni priboljsek, ni pa to primerno za vsak dan.

2. Dieta glede krvnih skupin (A, 0, B, AB)
Najprej pozitivna novica, avtor diete pravi, da je mozno pri vseh krvnih skupinah postati vegan. Le upostevati moramo katera vegi hrana je primerna za nas in katera ne. Na splosno je najlazje biti vegetarijanec ce imate krvno skupino A. Najvec slovencev ima ravno vegetarijansko krvno skupino A . Za skupino A je meso se posebej neprimerno.
Druga najvecja skupina v Sloveniji ima skupino 0. Taksna skupina potrebuje vec beljakovin. Nekaterim je pac nalazje, da jih dobijo prek mesnih izdelkov. Ampak ce se malo potrudijo, lahko postanejo vsaj flexatarijanci (le obcasno uzivanje mesa_) ali pa vegetarijanci. Poznam pa primere, ko so striktni vegani ampak se drzijo hrane, ki je primerna za krvno skupino 0.

Ce vas zanima kaksna hrana je primerna za vas, kar vprasajte.
  • zaklenil: BigWhale ()

Raptor F16 ::

Uspejo tisti, ki jim taka hrana paše.

Ne uspe pa večina, ker jim je tak način prehranjevanje popolnoma vsiljen. Bodisi zavedno (mazohizem) ali nezavedno (sheepple).
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Aquafriend ::

Jaz vem, da marsikateremu otroku je v vrtcu pasala vegetarijanska hrana in so meso metali pod mizo. Ampak ker niso dobili sladice, ce niso pojedli mesa, jih je sistem in vzgoja prisilila, da so se navadili na meso. Taksnih je kar precej.
Pa si se kdaj vprasal ce je vsiljen ravno mesni nacin prehranjevanja? Nekoc so jedli bolj vegetarijansko hrano. Primer Bogumili na balkanu, ki so bili iztrebljeni. Katarji v juzni franciji tudi. V Indiji pa so se precej ohranili do danes.

IL_DIAVOLO ::

Edina prava prehrana je taka, ki vsebuje vse potrebne makro in mikro vitamine, ki jo narava ponuja.

Vsiljena je pa edino zelenjava, meso imajo vsi otroci radi. Si si gladko zmislil, da je otrok jedel rdece zelje namesto piščanca.

Vegandstvo je itak vsiljena religija, ne pa nacin prehranjevanja.

Aquafriend ::

Kljucnega pomena je sveza nepredelana hrana. Cim vec tega. Sem spada tudi surovi oreski, sadje, zelenjava. semena. Potem je dobro, da imamo tudi zdrave tople obroke. Cim manj procesirane hrane, industrijsko predelane. Cim manj dodatkov. Rad bi mocno poudaril, da zelo pomaga bio hrana. Ne samo, da ima praviloma boljsi okus, ampak vsebuje vec vitaminov in mineralov.

Vitamin B12
Tega dodajajo tudi kravam v hlevu, ker ne pasejo zunaj. Nekateri pravijo, da ga vegani lahko dobijo cisto dovolj, ce jedo recimo ne dobro oprano (z zemljo rahlo umazano) bio solato, ker vitamin b12 dobimo iz zemlje prek mikroorganizmov.

Zgodovina sprememb…

harvey ::

Uspeh je bolj odvisen od življenskega stila kot od notranjih dejavnikov. Ker ne moremo izolirano gledati na to prehransko prakso. Hrana dandanes ni samo zadovoljevanje kaloričnih potreb in v nekaterih primerih imamo na tem področju prave odklone, ne samo glede praks temveč tudi do mesta in pomena kaj hrana, prehrana je v najširšem pomeni. Površen ošvrk po IG ponuja marsikateri premislek.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

carovnik1900 ::

Aquafriend je izjavil:

Kljucnega pomena je sveza nepredelana hrana. Cim vec tega. Sem spada tudi surovi oreski, sadje, zelenjava. semena. Potem je dobro, da imamo tudi zdrave tople obroke. Cim manj procesirane hrane, industrijsko predelane. Cim manj dodatkov. Rad bi mocno poudaril, da zelo pomaga bio hrana. Ne samo, da ima praviloma boljsi okus, ampak vsebuje vec vitaminov in mineralov.

Vitamin B12
Tega dodajajo tudi kravam v hlevu, ker ne pasejo zunaj. Nekateri pravijo, da ga vegani lahko dobijo cisto dovolj, ce jedo recimo ne dobro oprano bio solato, ker vitamin b12 dobimo iz zemlje prek mikroorganizmov.


Prvi odstavek: prav imaš

Drug odstavek: veganstvo je inferiorno proti uravnoteženi prehrani, ki vsebuje tudi meso. pika.

harvey ::

Aquafriend je izjavil:


Vitamin B12
Tega dodajajo tudi kravam v hlevu, ker ne pasejo zunaj. Nekateri pravijo, da ga vegani lahko dobijo cisto dovolj, ce jedo recimo ne dobro oprano (z zemljo rahlo umazano) bio solato, ker vitamin b12 dobimo iz zemlje prek mikroorganizmov.

O umazani solati, kravah in b12 ne bi polemiziral.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Aquafriend ::

Se tretji dejavnik, ki je zelo pomemben. Dolocene raziskave kazejo, da je danes zemlja, zaradi intenzivnega poljedeljstva osiromasena. To pomeni, da je v zemlji in posledicno hrani manj mikro hranil kot nekoc. Zato je pomembno, da imate cim vec domace hrane, oziroma ekolosko pridelane hrane, saj praviloma vsebuje nekajkrat vec mikro hranil.

Zgodovina sprememb…

mertseger ::

Aquafriend je izjavil:

Kljucnega pomena je sveza nepredelana hrana. Cim vec tega. Sem spada tudi surovi oreski, sadje, zelenjava. semena. Potem je dobro, da imamo tudi zdrave tople obroke. Cim manj procesirane hrane, industrijsko predelane. Cim manj dodatkov. Rad bi mocno poudaril, da zelo pomaga bio hrana. Ne samo, da ima praviloma boljsi okus, ampak vsebuje vec vitaminov in mineralov.

Vitamin B12
Tega dodajajo tudi kravam v hlevu, ker ne pasejo zunaj. Nekateri pravijo, da ga vegani lahko dobijo cisto dovolj, ce jedo recimo ne dobro oprano (z zemljo rahlo umazano) bio solato, ker vitamin b12 dobimo iz zemlje prek mikroorganizmov.


Super, ti še plačaj za bio vegi, jo vidim na policah ker ne smem laktoze pa včasih kaj vzamem. Če dobiš samo 2x dražjo kot navadno si zmagal.

harvey ::

Aquafriend je izjavil:

Se tretji dejavnik, ki je zelo pomemben. Dolocene raziskave kazejo, da je danes zemlja, zaradi intenzivnega poljedeljstva osiromasena. To pomeni, da je v zemlji in posledicno hrani manj mikro hranil kot nekoc. Zato je pomembno, da imate cim vec domace hrane, oziroma ekolosko pridelane hrane.

Še večji problem je, da je čedalje manj rodovitne prsti, zaradi različnih vzrokov. Pedogeneza pa je zelo dolgotrajen proces.

Prednost domačega vrta je predvsem v 0 km, skladiščenju, sveže zaužito, raznovrstnosti pridelane hrane. Vzroke za osiromašenost, nizka biološka vrednost živil je iskati v tem - način pridelave (tehnološka zrelost), skladiščenje, transport, prodaja...
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

D3m ::

Aquafriend je izjavil:

Jaz vem, da marsikateremu otroku je v vrtcu pasala vegetarijanska hrana in so meso metali pod mizo. Ampak ker niso dobili sladice, ce niso pojedli mesa, jih je sistem in vzgoja prisilila, da so se navadili na meso. Taksnih je kar precej.
Pa si se kdaj vprasal ce je vsiljen ravno mesni nacin prehranjevanja? Nekoc so jedli bolj vegetarijansko hrano. Primer Bogumili na balkanu, ki so bili iztrebljeni. Katarji v juzni franciji tudi. V Indiji pa so se precej ohranili do danes.


Lagati pa res ni treba.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Apofis ::

Aquafriend je izjavil:

Jaz vem, da marsikateremu otroku je v vrtcu pasala vegetarijanska hrana in so meso metali pod mizo. Ampak ker niso dobili sladice, ce niso pojedli mesa, jih je sistem in vzgoja prisilila, da so se navadili na meso. Taksnih je kar precej.
Pa si se kdaj vprasal ce je vsiljen ravno mesni nacin prehranjevanja? Nekoc so jedli bolj vegetarijansko hrano. Primer Bogumili na balkanu, ki so bili iztrebljeni. Katarji v juzni franciji tudi. V Indiji pa so se precej ohranili do danes.

Omfg, kaka klobasa, a se zavedaš kaj pišeš??

Raptor F16 ::

Ignorirajte trolla. Ta vas bo še po ZS nadlegoval če se boste preveč z njim ubadali.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Koraaz ::

Veganstvo ni samo črtanje mesa iz jedilnika, ampak vse kar je živalskega izvora. In ne, ne konča se samo pri hrani, ampak tudi pri neprehrambenih izdelkih, ki morajo tudi biti v skladu z veganstvom, kar je skoraj misija nemogoče (zdravila, kozmetika, to je vse testirano na živalih).
Nič več mleka, mlečnih izdelkov, rib, medu, jajc ipd. kar vegeterjanci sicer "lahko" uživajo.

Potem maš še ekstreme veganov, ki ne jedo določene zelenjave npr. razhudnikov (paprika, jajčevci, krompir, paradižnik).

To je stil življenja, ki ni za vsakega in kapo dol tistim, ki gredo v to z dušo in dobrim namenom.

Seveda pa imaš nekatere, posameznike, ki mislijo, da so na sveti misiji, da bodo odrešili svet mesa in trpljenja živali in tudi na silo druge prepričujejo, zakaj je treba it vegan. En izmed teh mi je rekel, da so vegeterjanci na istem nivoju kot vsejedci...samo za pobit 8-O

Jaz recimo probam jesti čimmanj mesa, ampak ugotavljam, da brez česa konkretnega hitro ratam lačen. Seveda, pa to ne pomeni, da se bašem z mesom 7 dni v tednu.

Aquafriend ::

D3m je izjavil:

Aquafriend je izjavil:

Jaz vem, da marsikateremu otroku je v vrtcu pasala vegetarijanska hrana in so meso metali pod mizo. Ampak ker niso dobili sladice, ce niso pojedli mesa, jih je sistem in vzgoja prisilila, da so se navadili na meso. Taksnih je kar precej.
Pa si se kdaj vprasal ce je vsiljen ravno mesni nacin prehranjevanja? Nekoc so jedli bolj vegetarijansko hrano. Primer Bogumili na balkanu, ki so bili iztrebljeni. Katarji v juzni franciji tudi. V Indiji pa so se precej ohranili do danes.


Lagati pa res ni treba.


Sem bil prica tem dogodkom. Govorim iz lastnih izkusenj. Ce ne verjames, povprasaj kaksno babico, ce je njen otrok metal meso pod mizo.

IL_DIAVOLO ::

Si slab komedijant.

49106 ::

Tudi nas so "silili" jest, ampak vso hrano, ne samo mesa.

D3m ::

Aquafriend je izjavil:

D3m je izjavil:

Aquafriend je izjavil:

Jaz vem, da marsikateremu otroku je v vrtcu pasala vegetarijanska hrana in so meso metali pod mizo. Ampak ker niso dobili sladice, ce niso pojedli mesa, jih je sistem in vzgoja prisilila, da so se navadili na meso. Taksnih je kar precej.
Pa si se kdaj vprasal ce je vsiljen ravno mesni nacin prehranjevanja? Nekoc so jedli bolj vegetarijansko hrano. Primer Bogumili na balkanu, ki so bili iztrebljeni. Katarji v juzni franciji tudi. V Indiji pa so se precej ohranili do danes.


Lagati pa res ni treba.


Sem bil prica tem dogodkom. Govorim iz lastnih izkusenj. Ce ne verjames, povprasaj kaksno babico, ce je njen otrok metal meso pod mizo.


Torej, kar hočeš povedati je, da te je babica silila z vso hrano pa ti ni bilo prav. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Aquafriend ::

Na tem clanku spodaj je nekaj odgovorov strokovnjakinje glede tega, kaj storiti, ce otrok noce jesti mesa. Strokovnakinja odgovori, da lahko otrok popolnoma vse dobi prek vegetarijanske hrane. Tudi veganske, ce je striktno in pazljivo nacrtovana.

Poleg tega je iz vprasanj zaznati, da starsi silijo otroke, ker ne zeli jest mesa, ker je pac indoktrinacija, da kao ne dobijo zadost hranilnih snovi za razvoj, kar pa seveda ni res.

https://otroski.rtvslo.si/bansi/prispev...

carovnik1900 ::

Koraaz je izjavil:

Veganstvo ni samo črtanje mesa iz jedilnika, ampak vse kar je živalskega izvora. In ne, ne konča se samo pri hrani, ampak tudi pri neprehrambenih izdelkih, ki morajo tudi biti v skladu z veganstvom, kar je skoraj misija nemogoče (zdravila, kozmetika, to je vse testirano na živalih).
Nič več mleka, mlečnih izdelkov, rib, medu, jajc ipd. kar vegeterjanci sicer "lahko" uživajo.

Potem maš še ekstreme veganov, ki ne jedo določene zelenjave npr. razhudnikov (paprika, jajčevci, krompir, paradižnik).

To je stil življenja, ki ni za vsakega in kapo dol tistim, ki gredo v to z dušo in dobrim namenom.

Seveda pa imaš nekatere, posameznike, ki mislijo, da so na sveti misiji, da bodo odrešili svet mesa in trpljenja živali in tudi na silo druge prepričujejo, zakaj je treba it vegan. En izmed teh mi je rekel, da so vegeterjanci na istem nivoju kot vsejedci...samo za pobit 8-O

Jaz recimo probam jesti čimmanj mesa, ampak ugotavljam, da brez česa konkretnega hitro ratam lačen. Seveda, pa to ne pomeni, da se bašem z mesom 7 dni v tednu.


Jaz imam strategijo, da skušam biti vegi 1 do 2x na teden. Takrat jem stročnice, npr. čičerika (npr. polpeti) in fižol (npr. prebranac) me ekstremno nasitijo. Lahko tudi probaš kaj z riževe moke in tapioke ter jajci (npr. iz tega narediš pico ali kruh -tudi ekstremno nasiti). Mogoče poizkusi.

Dobro si napisal. Glede razhudnikov imajo določen point. Ke ti lahko vplivajo za zdravje, če imaš kakšne avtoimune bolezni (ampak večina ljudi jih lahko komot je v omejenih količinah). Tudi mleko ni nekaj od česar človek ne bi mogel živet (sam sem prisiljen v to zaradi zdravja, pa se da). Jajce, ribe med itd. črtat iz jedilnika (če ni nujno) pa moraš biti nor ..

Aquafriend ::

Se strinjamo, da ni potrebno nobenega siliti v dolocen stil prehranjevanja. Zakaj potem starsi in ponekod vzgojiteljice posredno ali neposredno silijo otroke, da jedo meso? Zakaj jim ne pustite svobodo odlocanja. Koliko je taksnih otrok, ki ne zelijo jest mesa ali pa ga pojedo izredno malo. Berem, kako dolocene mamice skrivajo vsako zlico mesa, na razne nacine podtikajo svojim otrokom, da bo ja pojedel vsaj kak kos mesa. Grozno. Samo zarad napacne indoktrinacije, da kao brez mesa se otrok ne more pravilno razvijat. Laz totalna.

49106 ::

Aquafriend je izjavil:

Koliko je taksnih otrok, ki ne zelijo jest mesa ali pa ga pojedo izredno malo.


Manj kot takšnih, ki ne želijo jesti zelenjave ali pa je pojejo zelo malo.

Aquafriend je izjavil:

Zakaj jim ne pustite svobodo odlocanja.


Ker bodo jedli predvsem sladkarije.

carovnik1900 ::

Aquafriend je izjavil:

Se strinjamo, da ni potrebno nobenega siliti v dolocen stil prehranjevanja. Zakaj potem starsi in ponekod vzgojiteljice posredno ali neposredno silijo otroke, da jedo meso? Zakaj jim ne pustite svobodo odlocanja. Koliko je taksnih otrok, ki ne zelijo jest mesa ali pa ga pojedo izredno malo. Berem, kako dolocene mamice skrivajo vsako zlico mesa, na razne nacine podtikajo svojim otrokom, da bo ja pojedel vsaj kak kos mesa. Grozno. Samo zarad napacne indoktrinacije, da kao brez mesa se otrok ne more pravilno razvijat. Laz totalna.


otrok nima kaj izbirat kaj bo jedel. če bo otrok zbiral, bo samo sladkarije jedel. naloga starša in tudi institucij je, da ga nauči kako se pravilno prehranjevati ...

IL_DIAVOLO ::

Aquafriend je izjavil:

Se strinjamo, da ni potrebno nobenega siliti v dolocen stil prehranjevanja. Zakaj potem starsi in ponekod vzgojiteljice posredno ali neposredno silijo otroke, da jedo meso? Zakaj jim ne pustite svobodo odlocanja. Koliko je taksnih otrok, ki ne zelijo jest mesa ali pa ga pojedo izredno malo. Berem, kako dolocene mamice skrivajo vsako zlico mesa, na razne nacine podtikajo svojim otrokom, da bo ja pojedel vsaj kak kos mesa. Grozno. Samo zarad napacne indoktrinacije, da kao brez mesa se otrok ne more pravilno razvijat. Laz totalna.


Kako ironicno.

slott ::

Se mi zdi, da je problem v tem, da jih veliko psihicno ne uspe skombinirat prehrano po svojih potrebah po Vegansko. Degenerirani v tem smislu.

Zivimo v 2020 in imamo dovolj alternativ da si vegan ce zelis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slott ()

Valvoline ::

Osnovni problem je to da je meso/mesni izdelki prepoceni, zelenjava/sadje sploh domacega porekla predrago. Does not compute. V razviti EU je frisna zelenjava luksuz.

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Zelenjava predraga? Ne

Veganski beljakovinski nadomestki mesa? Ja

Aquafriend ::

Potem maš še ekstreme veganov, ki ne jedo določene zelenjave npr. razhudnikov (paprika, jajčevci, krompir, paradižnik).


Sem bral tudi nekaj o tem, da so nam omenjene razhudnike vsilili. Pripeljali iz Ameriskih celin, potem ko je Kristof Kolumb odkril Ameriko. Preden je v evropo prisel krompir in ostali razhudniki, je v prehrani obstajalo bistveno vec sort vegetarijanske hrane, ki so jo vladarji scasoma ponekod ukinili in uvedli krompir, koruzo in druge tujke. Nekateri govorijo celo o genocidu hrane. Ampak na sreco se starodavne rastline pocas vracajo. Ljudje so vedno bolj osvesceni glede tega. Obstajajo boljse alternative, bolj hranljive in bolj zdrave. Ena izmed takih je Amarant, hrana bogov.
Mara je bila pri starih slovanih boginja smrti. Crka A pred Mara (AMARAnt) pa pomeni nesmrtnost oziroma odpovedanje smrti, dolgozivost. Gre se za zdravo brezglutensko hrano, ki se jo da dobit tudi v slo trgovinah. To je le ena izmed mnogih, ki je izrinjena na obrobje jedilnikov.

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

Leta 2001 sem postal lakto-ovo vegetarijanec.
Lahko tudi omenim, da sem zrastel na kmetiji in sem meso do takrat redno uzival, ceprav mi okus nikol ni najbolj sedel, pa ni vazno kaj. Meso ima tak izrazito distinktiven okus od ostale hrane. Meni ne paše. Tudi domacega kravjega mleka nikol nism maral zarad okusa, mi je blizje alpsko, ceprav mleka skoraj nic ne pijem.
Hotel sem tudi izboljsati splosno pocutje, nekaj spremenit v glavnem.
Sem shujsal v tem casu iz 105 na 80 kg, to tezo zdaj drzim in poleg ukvarjanja s športom in fizicnega dela ne opazim, da bi zaradi tega bil fizicno slabsi, celo precej sem izboljsal kondicijo.
Prehranjujem se v vecji meri z doma pridelano hrano, redno zajtrkujem..imam pa drugace manjse obroke. Vcasih mi zadostuje samo zajtrk in kosilo in kako sadje zvecer. Jem opazno manj kot prej, pocutje je zaradi tega veliko boljse. Opazim, da imam tezavo, ce sem na kaksni gostiji, zabavi in pojem malce vec. Ni variante da bi pojedel toliko kot vcasih. Zelodec ne prenese.
Hocem povedati, da tudi clovek postane iz tega vidika z obzirom do vsega kar ga obdaja bolj skromen. Zavracam to pozresno potrosniško druzbo, ki ima vsak dan meso na mizi in je zato mesna industrija postala zelo profitabilna. Celo vpeljali so nov slogan humano ubijanje, kar je oksimoron. Z denarjem se pac da kupiti vse.
Verjamem pa da so bila obdobja, ko zaradi lakote ni bilo veliko izbire in so ljudje jedli meso. Pa tega ni bilo veliko v preteklosti, celo na kmetiji so jedli vecinoma krompir in zitarice, meso bolj poredko.
Sicer pa sem lani jedel meso, like po 19 letih. Zgodila se je neka situacija in me je zanimalo kako bo telo odreagiralo. Jedel sem pico s sunko. Ni bila ok izkusnja, ne da bi mi bilo kaj prevec slabo, postal sem izjemno utrujen in cutil sem vecjo toploto v zelodcu, ki je trajal neki casa. Tega ne mislim vec ponavljat, tako da..
V glavnem jaz sem zadovoljen in sem dokazal sebi pa mislim da tudi ostalim, da se da cisto lepo in zdravo tako zivet. Ne mislim nobenga prepricevat, sem tudi poskusil vmes cisto presno hrano.. in vem da vegan bit je spet ena druga dimenzija. Pa dober tek!
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

mertseger ::

Aquafriend, a ti pogoltneš?

Aquafriend ::

Lepo, @PacificBlue. Evo, se en dokaz, ki potrjuje teorijo, zakaj je uspel. Prehranjevanje z domaco hrano, ki ima vec hranil kot tista napol umetna hrana v trgovinah (razen bio hrane). Pa verjetno mu je bilo lazje tudi zarad tega, ker je po bioloski sestavi taksen, da mu bolj ustreza taksna hrana.

Marsikdo, ki ga od majhnega silijo z mesom, se je navadil in morda niti ne ve, da bi se ob ustrezni brezmesni hrani boljse pocutil, imel boljse zdravstveno sliko. Taksnih je verjetno vsaj 40% slovencev. Dejanskih vegetarijancev pa je pod 2% v sloveniji, po zadnjih podatkih pred nekaj leti.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Jaz sem z dušo in telesom mesojedec. Zaprisežen. Zakaj? Ker je dobro pripravljeno meso dobro, odlično, super in še bi se kaj našlo.
Ampak, kljub temu, po cel mesec ne jem mesa. Lahko tudi več, moj jedilnik je pač drugačen. In zaradi tega nisem lačen, nisem švoh, nisem suh, celo precej predebel sem in niti pod razno ne furam vegi agende.
Tale tema zgleda kot neka vegi propaganda, anti mesojedcem, v stilu LGBT posiljevanja. Skratka brez repa in glave.

bucket ::

Aquafriend, jaz bi tudi, jaz bi tudi!


Tiste tabletke mislim...

Aquafriend ::

Marsikdaj slisim, ce bi pustili svobodo otroku glede prehrane, da bi jedel samo sladkarije. To je malo zavajujoce. Raziskave kazejo, da ogromno otrok ne dobi dovolj sadja. Ne vem kaj je razlog. Morda starsi rajs kupijo pocen sladkarije, ki so na voljo doma. Sadja, vsaj kvalitetnega, domacega ali bio sadja pa ni dovolj, ker je drago! Vcasih se najde kaksno sadje, napol umetno iz intenzivnega nacina poljedeljstva. Manjkajo tudi naravne sladice na bazi naravnih sestavin, pa kvalitetnega medu.

Potem itak, da bo otrok imel zeljo po sladkarijah, ker mu napol umetno sadje ne potesi bioloskih potreb. tiste sladkarije korporacij pa imajo veckrat ojacevalce okusov, in preslepijo burboncice otrok.

Zgodovina sprememb…

ajdov ::

Aquafriend je izjavil:

Jaz vem, da marsikateremu otroku je v vrtcu pasala vegetarijanska hrana in so meso metali pod mizo. Ampak ker niso dobili sladice, ce niso pojedli mesa, jih je sistem in vzgoja prisilila, da so se navadili na meso. Taksnih je kar precej.
Pa si se kdaj vprasal ce je vsiljen ravno mesni nacin prehranjevanja? Nekoc so jedli bolj vegetarijansko hrano. Primer Bogumili na balkanu, ki so bili iztrebljeni. Katarji v juzni franciji tudi. V Indiji pa so se precej ohranili do danes.

nekoč so jedli bolj vegetarijansko hrano, ker drugega ni bilo

če/ko so imeli meso na voljo so ga z veseljem pojedli

nihče ni razmišljal o tem a je etično al ne

Aquafriend ::

Beseda "vcasih" je relativna, saj lahko oznacuje obdobje nasih babic in dedkov. Lahko pa tudi oznacuje cisto drugo obdobje, ko so zivela ljudstva v evropi, ki so se hranila izkljucno vegetarijansko in bila strogo proti ubijanju zivali. Vecino teh ljudstev so vladajoce kaste preganjale in iztrebile. Torej iz tega lahko sklepamo, da je bilo vladarjem v interesu nekaj cisto drugega kot so prakticirala vegetarijanska ljudstva.

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

Mislim, da ziva bitja, ki imajo oci imajo bolj razvite senzoricne drazljaje, in s tem tudi vecji obcutek za bolecino in samozavedanje. Zdaj a je prav, kaj je eticno in kaj ni v tem svetu je iz vidika posameznika lahko čisto relativno. Vsekakor pa you have an option:).
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

Aquafriend ::

Ni se veliko spremenilo od takrat ko so preganjali vegetarijance zaradi miselnosti. Danes vladajoca kasta prek ministrstev v marsikateri drzavi uvaja prehrano , da je potrebno imeti nujno meso v vrtcih. Ceprav je stroka mnenja, da lahko otrok dobi popolnoma vse prek vegetarijanske hrane in tudi veganske, ce je pozorno in pravilno nacrtovana.

https://www.vrteczarja.si/prehrana_in_z...

https://www.zurnal24.si/magazin/ko-otro...

Aquafriend ::

1. Cena je samo navidezno drazja. Ce bi upostevali kolicino hranil< vitamine in minerale po kg ali litru izdelka, bi ugotovili da je dostkrat bio veganska hrana cenejsa kot tista, ki ni bio hrana.

2. Vec ko je zahtev po veganski hrani, cenejsa je/bo. Primer Nemcija in druge drzave, kjer so veganski izdelki cenejsi.
Meso je postalo cenejse ravno zarad vecjega povprasevanja in vec masovne proizvodnje mesa. Ampak na racun cesa?

3. Kako prit do cenejse vegan zdrave hrane? Ogromno razlicnih nacinov. Od tega, da peces kruh doma iz bio moke in te pride cenej kot ce bi kupoval navadn kruh v trgovini. Se izognes predelani industrijski hrani, ki je praviloma drazja. Kupujes sveze sadje, zelenjavo, oreske, semena in jih sam pripravis ali pojes surove.

Do tega, da imas vrt za hobi in nekaj pridelas sam. Do tega, da se da celo nekaj hrane zastojn dobit.
Sezonsko nabiranje kostanja, lesnikov in drugih plodov in si ga shranis za vec mesecev v obliki moke, pecenega zmrznjenega kostanja. Pa potem gozdne borovnice, razni gozdni sadezi, regrat, kopriva in druge rastline. Ogromno tega je, vecina rastlin pri nas je uzitnih. Kaj vec lahko preberes na drugih straneh ampak previdno, ker nekatere rastline so zelo podobne in strupene.

Zgodovina sprememb…

Gagatronix ::

Veganstvo je budaliranje za ljudi ki imajo polno rit vsega pa rabijo nekaj s cemer lahko pozirajo na instagramu ali facebooku.

okoduha ::

Menim, da bi vsak sam pri sebi moral preiskusiti, katera hrana mu ustreza in katera ne, brez da se stlači v nek predal in vztraja tam, ker to pa je del njegove identitete. Telo zna biti bolj pametno od možganov in samo pove, kaj želi, samo slišati ga je treba. Sama sem preverila marsikaj, ampak se ne kategoriziram kot abcdefg-vegi. Konec koncev - če v zadnjem letu ali dveh nisem jedla krompirja (ker mi ne paše), ali to pomeni, da sem "nekrompirojedec"? Je pa testiranje kar težko, sploh če živiš s kom drugim, ki se tega ne gre oz. si ne pripravljaš hrane sam. In, če slepo slediš vsem "raziskavam" o hrani in prehranjevanju in vsem "treba je" in "normalno je" brez lastne izkušnje, ali je res.

D3m ::

Ne samo, da bo pohano meso. Meso bomo stran metali.

- stric Vanč
|HP EliteBook|R5 6650U|

mahoni ::

Se en z opranimi mozgani. OP dej spizdi v luknjo in zri kar ces. Ostale pa pusti naj jemo kar hocmo. Jaz bi se kune iz Danske jedel.

HappyPills ::

Ljudje smo vsejedi. To je naša evolucijska prednost.

dice7 ::

Aquafriend je izjavil:

Kljucnega pomena je sveza nepredelana hrana. Cim vec tega. Sem spada tudi surovi oreski, sadje, zelenjava. Cim manj dodatkov. Rad bi mocno poudaril, da zelo pomaga bio hrana.

Pa ravno trgovinska veganska hrana je nasopana z raznimi dodatki, da ti sploh lahko nudi dovolj sirok spekter hranil, katere z normalnim prehranjevanjem pridobis brez tezav. Na koncu pozres vec laboratorija, kot narave.

Aquafriend je izjavil:

Ceprav je stroka mnenja, da lahko otrok dobi popolnoma vse prek vegetarijanske hrane in tudi veganske, ce je pozorno in pravilno nacrtovana.
Preko vegetarijanske da, preko veganske ne. Prosim ne unicuj otrokovega zdravja.

mahoni ::

Ali pa lazje - ne nacrtuj nicesar in jej vse. Ampak tega vegani s skurjenimi mozgani ne bodo nikoli razumeli. Poznam take bebce kot je Aquafriend. Hujsi so kot jehovci. Vse vegane, ki jih poznam so v faco kot bi ze bili mrtvi.

feryz ::

Najboljša je bila tista, ko je prišla žlahtovka iz Amerike na obisk, potovanje po Evropi. Razložila je, da je v Ameriki veganka, v Nemčiji veganka, v Italiji veganka, v Sloveniji pa ne more biti, ker nima kaj jesti. Najbrž bo res temu tako. Če ne ješ mesa, nimaš kaj v oštarijo riniti.

Naši dve, če gremo kdaj ven, naročijo točno tisto, kar jaz ne jem, ker drugega ni. Midva z mulcem pa enormne količine mesa.

Invictus ::

Aquafriend je izjavil:

1. Cena je samo navidezno drazja. Ce bi upostevali kolicino hranil< vitamine in minerale po kg ali litru izdelka, bi ugotovili da je dostkrat bio veganska hrana cenejsa kot tista, ki ni bio hrana.

Veganska hrana, če je ne pridelaš sam, kar pomeni, da imaš dovolj zemlje, niti pod razno ni cenejša. Če upoštevaš energijsko vrednost zelenjave na meso, vidiš da rabiš kaj precej večjo težo hrane, da se naješ.

Poleg tega, ker zgrizeš cel kup zelenjave, so tudi zobje na udaru. Marsikateri vegan ima probleme z izrabo zob. Prištej še stroške zobozdravnika.

Poleg tega večina veganov, pravih seveda, ne fake, hodi v bolnice na redne doze dopinga v obliki viatmoinov in mineralov.

Aquafriend je izjavil:


2. Vec ko je zahtev po veganski hrani, cenejsa je/bo. Primer Nemcija in druge drzave, kjer so veganski izdelki cenejsi.
Meso je postalo cenejse ravno zarad vecjega povprasevanja in vec masovne proizvodnje mesa. Ampak na racun cesa?

Kilo solate je dražje in kile svinjskih zrezkov. Meso kje postalo cenejše zaradi večje ponudbe, ne zaradi večjega povpraševanja. večje povpraševanje dvigne cene, večja ponudba jih zniža.

Aquafriend je izjavil:


3. Kako prit do cenejse vegan zdrave hrane? Ogromno razlicnih nacinov. Od tega, da peces kruh doma iz bio moke in te pride cenej kot ce bi kupoval navadn kruh v trgovini. Se izognes predelani industrijski hrani, ki je praviloma drazja. Kupujes sveze sadje, zelenjavo, oreske, semena in jih sam pripravis ali pojes surove.

Bio moka ni cenejša, in če bi bil pravi vegan, sploh kruha ne bi jedel... Industrijski predelani hrani se izogneš tudi, če si vsejed, če znaš kaj lupit in si skuhat... Sveže sadje, zelenjava, oreški, semena, niso najcenejša hrana. Kako boš februarja dobil bio izdelke, je meni skrivnost. Saj vse tako ali tako zraste v rastlinjakih in brez zemlje...

Aquafriend je izjavil:


Do tega, da imas vrt za hobi in nekaj pridelas sam. Do tega, da se da celo nekaj hrane zastojn dobit.
Sezonsko nabiranje kostanja, lesnikov in drugih plodov in si ga shranis za vec mesecev v obliki moke, pecenega zmrznjenega kostanja. Pa potem gozdne borovnice, razni gozdni sadezi, regrat, kopriva in druge rastline. Ogromno tega je, vecina rastlin pri nas je uzitnih. Kaj vec lahko preberes na drugih straneh ampak previdno, ker nekatere rastline so zelo podobne in strupene.

Vrt pomeni delo. Večina veganov nima energije za fizično delo, in so bolj ali manj preseranti. Te besede so prišle iz ust vegana...

Nabiralništvo na dolgi rok ni ravno energijsko bogato, poleg tega se ne moreš kar vse povprek sprehajati in nabirati kar ti je užitno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Valvoline ::

Aquafriend je izjavil:

1. Cena je samo navidezno drazja. Ce bi upostevali kolicino hranil< vitamine in minerale po kg ali litru izdelka, bi ugotovili da je dostkrat bio veganska hrana cenejsa kot tista, ki ni bio hrana.

2. Vec ko je zahtev po veganski hrani, cenejsa je/bo. Primer Nemcija in druge drzave, kjer so veganski izdelki cenejsi.
Meso je postalo cenejse ravno zarad vecjega povprasevanja in vec masovne proizvodnje mesa. Ampak na racun cesa?

3. Kako prit do cenejse vegan zdrave hrane? Ogromno razlicnih nacinov. Od tega, da peces kruh doma iz bio moke in te pride cenej kot ce bi kupoval navadn kruh v trgovini. Se izognes predelani industrijski hrani, ki je praviloma drazja. Kupujes sveze sadje, zelenjavo, oreske, semena in jih sam pripravis ali pojes surove.

Do tega, da imas vrt za hobi in nekaj pridelas sam. Do tega, da se da celo nekaj hrane zastojn dobit.
Sezonsko nabiranje kostanja, lesnikov in drugih plodov in si ga shranis za vec mesecev v obliki moke, pecenega zmrznjenega kostanja. Pa potem gozdne borovnice, razni gozdni sadezi, regrat, kopriva in druge rastline. Ogromno tega je, vecina rastlin pri nas je uzitnih. Kaj vec lahko preberes na drugih straneh ampak previdno, ker nekatere rastline so zelo podobne in strupene.

LOL.
A ti sploh kupujes kaj *trave* po trgovinah pa take trosis? Poceni vegi je samo uvozen riz in recimo krompir, vse ostalo je drago k zafran. Orescki? Sveza zelenjava, sadje...? Si ti sploh pogledal cene? Samozadostnosti se lahko igra kasen socijalc brez sihta ali upokojenci, pa se ti nocejo ker se ne splaca. Semena niso zastojn, pa razna skropiva, umetni gnoj itn. Na koncu te stane 2x vec k po trgovinah, pod pogojem da ti vsega ne pozrejo polzi itn.
««
«
1 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Posedi in varna hrana (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10412735 (10257) jype

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144228628 (208158) BigWhale

Več podobnih tem