» »

TradeRepublic

TradeRepublic

Temo vidijo: vsi
««
24 / 29
»»

gruntfürmich ::

Hvala!
In ste zadovoljni s to banko?
Kolikšne imate stroške z računom?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gansta ::

gruntfürmich je izjavil:

Hvala!
In ste zadovoljni s to banko?
Kolikšne imate stroške z računom?


Kako mislis stroske? 0€...

tony1 ::

Morda je treba pojasniti, ker ljudje tega nismo navajeni (v sosednji temi nekdo noče razumeti, da je ETF z 0,2% letnih stroškov bolj ugoden od vsakega investicijskega sklada): fintech bančništvo je mnogo bolj ugodno od običnega, včasih je celo zastonj.

Obične banke, ki smo jih bili do zdaj navajeni, so tako drage, ker so, prvič, na naš račun izjemno dobro živele in drugič, ker jih strašno omejuje kup zakonodaje in regulative, s katero imajo ogromno dela, in to pač stane (regulative, ki bi določala, da se naj ne zaje6avajo s tveganimi izvedenimi finančnimi inštrumenti seveda ni (več), ker bi tako manj zaslužile.)

Skratka, kakor se zdaj zdi, bo klasični bančni sektor šel v hudo zmanjšanje in konsolidacijo (kakor Brodnjaka ne maram, je treba priznati, da je ta trend ujel: zapira poslovalnice, odstranjuje bankomate, združuje dve vrste e-bank v eno, kupuje manjše banke in jih konsolidira v eno. Aja, zaje6ava zaposlene v glavo, da mu pobegnejo drugam/v penzijo, ker jih ne rabi več.)

SumTingWong ::

Najbrž je že kje odgovor, ampak na kratko:

Na TR sem naredil račun letos aprila. Od maja vlagam v ETF. Če ETF ne prodam letos, ali moram vseeno poslati na furs kaj? Obresti bo manj kot jurja.

Moram do februarja 2025 kljub neprodaji poslati na furs tiste statements iz TR?

buttcrack ::

pri delnicah/ETF poročaš samo ob prodaji. Takrat jih zanima vrednost ob nakupu in vrednost ob prodaji ter seveda datum. Dejstvo pa je, da gre za FIFO, se pravi, zadnjo delinco ko prodaš je v bistvu prva, ki si jo kupil.

same obresti jih tukaj ne zanimajo, ker se v vsakem primeru plača 25% (oz. zmanjšano glede na čas lastništva). Nad 20 let je brez davka.

BlaY0 ::

Nad 15 let. Poleg tega je med 5 in 10 let davka 20%, med 10 in 15 let pa 15% (96. in 132. člen ZDoh-2)...

buttcrack ::

hvala za popravek, še malo boljš je zgleda :D

thramos ::

Če je distributing ETF, ki ti izplačuje dividende, se te prijavlja in plača davek.

GupeM ::

Tako je. Če ti ETF izplačuje dividende, moraš to poročati FURS-u.

buttcrack je izjavil:

Dejstvo pa je, da gre za FIFO, se pravi, zadnjo delinco ko prodaš je v bistvu prva, ki si jo kupil.

To dvoje je kontradiktorno. Kupim delnico na dan 1, nato še na dan 2. Na dan 3 prodam delnico. Katero delnico sem zdaj prodal?

Če je FIFO, potem sem prodal tisto, ki sem jo prvo kupil (first in, first out).
Če je LIFO, potem se prodal tisto, ki sem jo drugo kupil (last in, first out).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

buttcrack ::

LIFO seveda

LeQuack ::

Kaj pa FURS naredi da si zasluži ta denar? In če so lahko udeleženi v dobičku, zakaj ne bi bili še v izgubi?
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

delavec44 ::

buttcrack je izjavil:

LIFO seveda


Je to sigurno?

Kaj pa moram potem narediti, če bi rad prodal le prvo kupljeno delnico? Pomaga, če nakup druge narediš na drugi borzi?

Tukaj drugače pravijo FIFO
https://www.reddit.com/r/SlovenijaFIRE/...

Tudi Furs pravi: Zavezanec je dolžan voditi evidenco zalog istovrstnega kapitala za vrednostne papirje in investicijske kupone. Zaloge takega kapitala se vodijo po metodi zaporednih cen (FIFO).

Zgodovina sprememb…

Vaseer ::

FIFO je. Saj ne moreš izbrat točno katero bi rad prodal.

SumTingWong ::

Hvala vam, mi je jasno sedaj. Kupujem VWCE (Roundup in saveback), torej se bo 5/10/15+ let štelo od prvega dela nakupa tega ETF.

Bolj se mi gre za to, da se nekje nabira denar (tale roundup je huda zadeva), pa da čez čas, ko se bo potrebovalo, prodam v celoti. Če pa s tem do prodaje nimam dela, pa še toliko bolj.

Master_Yoda ::

Vsak mesec si moras napisati koliko delnic (oz. koliko fraktalnih delov delnice) si nabavil, glede tega savebacka pa niti ne vem kako bi se to stelo oz. kako si to zabeleziti - se to steje kot nakup na zadnji dan v mesecu ali kako drugace ?
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

delavec44 ::

Saj dobiš pdf ob vsakem nakupu in prodaji kjer vse piše in si ga shraniš.

SumTingWong ::

Ali pa preprosto klikneš "Statements" pod user profile. Pa ti vse od začeka pokaže nakupe. Socer tudi kar si s kartico plačal, ma je vse gor.

BlaY0 ::

SumTingWong je izjavil:


Bolj se mi gre za to, da se nekje nabira denar (tale roundup je huda zadeva), pa da čez čas, ko se bo potrebovalo, prodam v celoti. Če pa s tem do prodaje nimam dela, pa še toliko bolj.

...lahko se, preden prodaš, preseliš v Belgijo ali na Slovaško.

prozac ::

z TR kartico sem v nedeljo placal vecji znesek. Takoj sem dobil info o placilu, nisem pa dobil 1% za investiranje :(

Moram v appu se kaj nastaviti da se mi pojavi ta znesek?

ducy ::

Mogoče pride info komu prav.
Če hočeš sredstva prenesti iz TRja, lahko to "instantno" storiš z top-up (iz TR kartice) na Revolut.
Denar pride takoj in ni treba čakati, kot nakazilo.
2. Tudi ni (bil) dejanski "reference" account.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ducy ()

V-i-p ::

prozac je izjavil:

z TR kartico sem v nedeljo placal vecji znesek. Takoj sem dobil info o placilu, nisem pa dobil 1% za investiranje :(

Moram v appu se kaj nastaviti da se mi pojavi ta znesek?

Cja... "Get 1% back on up to 1,500 € monthly eligible card spending, invested into your savings plan. To qualify, invest at least 50 € monthly in savings plans."
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

prozac ::

Vip, hvala.
zgleda so malo spremeniki od zacetka pogoje uporabe.

Glede mesecnega vplacila 50€ moram razmislit, ce se mi res splaca...

rkobarov ::

ima kdo težavo s pošiljanjem denarja iz TR nazaj na svojo banko?
Ryzen 5800x AIO280 32gb 16c3200 3080ti Msi b550 tomahawk Samsung 970 1Tb M27q

CallMeAl ::

Včasih baje še vedno ponagaja SMS z one-time-passwordom, ki pri nekaterih ne prispe. Sam še nisem imel te težave (operater Telekom, telefon Android), pred kratkim pa jo je imel kolega (Telekom, iPhone). Imaš pa vedno alternativo tudi, da potegneš preko Trade Republic Visa debetne kartice - npr. top-up na Revolut. Za tisto še nisem slišal, da bi bila težava.

rkobarov ::

CallMeAl je izjavil:

Včasih baje še vedno ponagaja SMS z one-time-passwordom, ki pri nekaterih ne prispe. Sam še nisem imel te težave (operater Telekom, telefon Android), pred kratkim pa jo je imel kolega (Telekom, iPhone). Imaš pa vedno alternativo tudi, da potegneš preko Trade Republic Visa debetne kartice - npr. top-up na Revolut. Za tisto še nisem slišal, da bi bila težava.


tnx, dela
Ryzen 5800x AIO280 32gb 16c3200 3080ti Msi b550 tomahawk Samsung 970 1Tb M27q

flameir ::

rkobarov je izjavil:

ima kdo težavo s pošiljanjem denarja iz TR nazaj na svojo banko?


Sem šel ravno preverit na SloTech, če se je kdo javil. Meni isto ne dela, sem hotel dat nekaj na Revolut, nazadnje mi je šlo prejšnji teden.

m0LN4r ::

prozac je izjavil:

Vip, hvala.
zgleda so malo spremeniki od zacetka pogoje uporabe.

Glede mesecnega vplacila 50€ moram razmislit, ce se mi res splaca...

Za cashback so bili pogoji ze od zacetka enaki
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Jerry000 ::

Malo offtopic, gledam malo delnice na TR. Delnice so predvsem:
Core S&P 500 USD (Acc)
S&P Information Tech USD (Acc)
Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)

Zanima me, kateri app je boljsi za delnice ki je usmerjen v to? Tko kot recimo kripto raje na bitstamp kupujem kot na Revolut

tony1 ::

Degiro ali pa TR.

pingme ::

https://youtube.com/shorts/di_5mFIsMAI?...

FURS pravi, da je treba prijaviti račun, čeprav v tem ni logike, ker lahko denar na/iz nakazuješ le iz lastnega računa. To, da imajo tudi debetno kartico, pa tudi nič ne spremeni, razlika med mbills in TR je zgolj v tem, da pri TR nakazuješ na "lastni" virtualni IBAN, pri mbills pa na skupnega.

delavec44 ::

Se strinjam s tabo. Pa kartico ni nujno, da si si sploh kreiral (čeprav nima veze). Potem bi morali prijaviti tudi T212, IBKR, itd.

Upam, da bodo kmalu preselili na svoje TRR tudi za nas.

Zgodovina sprememb…

bajsibajsi ::

V tujini bi "FURS" prejel masovno tozbo, v SLO pa pac.. beee, beeee... https://www.kalmbachfeeds.com/cdn/shop/...

gort ::

bajsibajsi je izjavil:

V tujini bi "FURS" prejel masovno tozbo, v SLO pa pac.. beee, beeee... https://www.kalmbachfeeds.com/cdn/shop/...

Ja kar, do sedaj so bili vsi antagonisti FURSu sicer nekako osovraženi.

delavec44 ::

No saj tu Furs nima pojma. Ker da so dobili bančno licenco nič ne spremeni, dokler nas dejansko ne prenesejo na to banko. Glede na Furs logiko od decembra lani tudi obresti niso obdavčene, saj so na plačilnem TRR banke, torej avista.

Zgodovina sprememb…

gort ::

Takole so zapisali in, če prav razumem, se tule dejansko debatira o tej olajšavi prvega jurja?

* Ker gre za banko, so obresti do tisoč evrov zdaj neobdavčene
Trade Republic trenutno za vpogledne vloge - denar si morate prej nakazati z drugega računa - ponuja štiriodstotno obrestno mero. Ne gre torej za vezavo denarja, depozit lahko kadarkoli tudi dvignete.

Ker gre za evropsko banko, vam Finančna uprava RS obresti do tisoč evrov ne bo obdavčil, moramo pa opozoriti, da se v tega tisočaka štejejo vse obresti z vseh vaših bančnih računov in tudi morebitne obresti iz ljudskih obveznic, če jih boste kupili. To velja tudi za tiste, ki že imate račun - od 6. decembra lani natečene obresti se štejejo v kvoto, ki se do tisoč evrov na leto ne obdavčuje, pravijo na Fursu.

Do pridobitve bančne licence je bilo treba na vse obresti s platforme, tudi na depozit, plačati dohodnino po stopnji 25 odstotkov. Zaslužki iz borznih in kriptoposlov se seveda ne štejejo med obresti iz depozita.

* Ne pozabite računa prijaviti Fursu
Po pravilih morate račun pri Fursu prijaviti v osmih dneh, a v resnici je še čas, da ga prijavite in se načeloma izognete kazni, če to storite pred pozivom Fursa.

delavec44 ::

Ja, so zapisali novinarji. Še ne pomeni, da je pravilno. Tudi Furs noče dati zavezujočega mnenja, inšpektorji se pa po njihovo samostojno odločajo.

Dokler ne bo nekega pravnega precedensa...

Zgodovina sprememb…

gort ::

Ja, prijavim prav vsak tak račun, obračunajo kot se jim zdi, seveda vedno absolutno preveč, so se zgodile že tudi slabše stvari, ki še niso rešene in najedajo vsaj bio-material, če drugega ne. Meja olajšave bi bil lahko vsaj usklajevanja z inflacijo, da ne sanjarimo še kaj več, tendence so sicer diametralne.

delavec44 je izjavil:

inšpektorji se pa po njihovo samostojno odločajo

Si predstavljam, odvisno pač od tega, kako zelo na liniji si jim... Ali pa nisi...

BuDi79 ::

pingme je izjavil:

https://youtube.com/shorts/di_5mFIsMAI?...

FURS pravi, da je treba prijaviti račun...

Ne takih piv-piv shortsev gledat. Ker ni uradno.
V točno tem članku, ki ga ta fejk atention whore navaja, piše da bančna licenca omogoča plačevanje. Furs pa pravi da ga je račun treba pijavit, če ima tvoj račun omogočeno možnost plačevanja (nakazovanja na poljubni tuj račun). -Pa je verjetno nimaš, ker jaz je nimam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

Kalavala ::

Pa kaj vam je teźko račun prijavit? Glih 5minut rabiš. Če misliš da če ga ne prijaviš da ne boš rabil prijaviti in plačati davka se krepko motiš. V EU izmenjava podatkov med davčnimi upravami zelo dobro poteka...

tony1 ::

Trenutnega računa na TR ni treba prijavljati.

Prijava za vsak primer je analogna registriranju kolesa kot bi bil moped.

GupeM ::

Kalavala je izjavil:

Pa kaj vam je teźko račun prijavit? Glih 5minut rabiš. Če misliš da če ga ne prijaviš da ne boš rabil prijaviti in plačati davka se krepko motiš. V EU izmenjava podatkov med davčnimi upravami zelo dobro poteka...

Ne gre za to, kaj vam je težko. Uradno ga niti ne moreš prijavit, ker nimaš potrdila, da imaš račun odprt. Oz da je račun tvoj.

Če ti ga pa že uspe prijavit, pa povej, kako ga boš odjavil, ko bo treba dati potrdilo o zaprtju računa, ti ga pa ne boš imel, ker račun ni tvoj.

jabe ::

Kalavala je izjavil:

Pa kaj vam je teźko račun prijavit? Glih 5minut rabiš. Če misliš da če ga ne prijaviš da ne boš rabil prijaviti in plačati davka se krepko motiš. V EU izmenjava podatkov med davčnimi upravami zelo dobro poteka...


Saj se ne beži pred FURSom, samo pred CSDjem :))

delavec44 ::

Kalavala je izjavil:

Pa kaj vam je teźko račun prijavit? Glih 5minut rabiš. Če misliš da če ga ne prijaviš da ne boš rabil prijaviti in plačati davka se krepko motiš. V EU izmenjava podatkov med davčnimi upravami zelo dobro poteka...


Mešaš hruške in jabolka. Davek plačaš neodvisno od tega ali račun prijaviš Fursu. Niti nima Furs s tem da si TRR prijavil kaj več podatkov za odmero davka.

jabe je izjavil:

Kalavala je izjavil:

Pa kaj vam je teźko račun prijavit? Glih 5minut rabiš. Če misliš da če ga ne prijaviš da ne boš rabil prijaviti in plačati davka se krepko motiš. V EU izmenjava podatkov med davčnimi upravami zelo dobro poteka...


Saj se ne beži pred FURSom, samo pred CSDjem :))


Kako pa CSD delnice vidi na tujem brokerju, če jih sam ne prijaviš?

Zgodovina sprememb…

jabe ::

Prijazno te pozive za izpisek, kjer je vidno stanje na določen dan. Da pa ve, za katere racune mora pozvati, pa pogleda v prijavljene racune.

delavec44 ::

To vem, sprašujem za delnice.

jabe ::

Ne vem, kako izpiske naredi... Ce slucajno tako, da ti nekje piše celotna vrednost premozenja na TR potem pa po sklopih naniza, bo lepo zvedel in še malo povprašal...

Jaz TRja nimam, ne morem peveriti

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

delavec44 ::

Težko vedeti, ker pravi izpisek bo šele na TR TRRju, ki pa ga še nimamo. Trenutno je account statement ločen od portfolio statement.

Če pa vzporednice potegnemo z Revolutom, pa je izpisek za TRR popolnoma ločen z izpiski za invest ali crypto (ali Savings). Tudi številka trgovalnega računa je druga kot IBAN TRRja.

Lahko bi imel delnice pa tudi na slo ali drugem tujem brokerju kjer TRRja ni potrebno prijavljati fursu. Mogoče slo brokerje sami vidijo, za tuje pa dvomim.

Zgodovina sprememb…

jabe ::

Za Revolut ne vem, ker imam denar samo na TRR, mi na izpiski vedno kaze stanje na junior računu. Na n26 mi je vedno vse space pokazalo, ampak sem sla zdaj izpisek narediti, pa mi res za savings ne da zraven. Bom videla, za kaj me bodo pozvali cez 1 mesec.

dev ::

Pa vi veste, da če nimate ravno milijonov na TRR je za CSD odmero za vrtec praktično zanemarljivo. V kater razred subvencije padete je odvisno predvsem od rednih mesečnih dohodkov gospodinjstva.
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

delavec44 ::

Ni več tako malo. Zadnja odmera je bila 2,14%. Te takoj vrže v višji razred brez veze.

Kdo pa nima 100kEUR na TRR? V sosednjih temah imajo normiranci problem s 150kEUR letnega prometa.

Zgodovina sprememb…

««
24 / 29
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trading212 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23851385 (239) ducy
»

Katera banka? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
519157597 (648) delavec44
»

Depozit - katera banka ima najvišje obresti? (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
744164020 (10149) Utk
»

Varčevanje

Oddelek: Loža
345798 (4043) Lonsarg

Več podobnih tem