» »

Katera banka?

Katera banka?

««
«
1 / 10
»»

killa bee ::

Račun imam pri NLB. Odločil sem se, da bi zamenjal banko NLB za neko drugo banko in tam odprl nov račun. Zanima me katero banko mi priporočate? Bančni račun uporabljam za povsem običajno uporabo. Nisem tajkun da bi imel ne vem koliko denarja gor. :D
  • spremenil: ahac ()

dronyx ::

Jaz sem poslušal modela, ki mi je razlagal, da je šel na SKB, ker oni ne pridelajo izgube, tako kot NLB. WTF? Kaj pa tebe briga njihova izguba? Do neke višine za vloge na banki jamči država, tebi kot komintentu je pa samo važno, da imaš čim višje obresti (če seveda varčuješ) in da ima vse ostale storitve kolikor toliko v redu. V njegovem primeru sem mu hitro pokazal, da ima SKB ene najslabših obresti za vezane vloge.

genesiss ::

Kaj to pomeni, da država jamči? Če NLB propade, pol ti država da tisti dnar ki ga "imaš" gor? Od kod pa vzame dnar?

Sicer pa si lahko pogledaš informativni izračun stroškov po bankah: http://www.zps.si/osebnefinance-3.html

dronyx ::

genesiss je izjavil:

Kaj to pomeni, da država jamči? Če NLB propade, pol ti država da tisti dnar ki ga "imaš" gor? Od kod pa vzame dnar?

To ne vem. Predstavljam si, da morajo banke, tako kot recimo zavarovalnice imeti neke rezervacije in da to nadzira Banka Slovenije, sicer pa je jamstvo zakonsko zagotovljeno. Kaj pa se zgodi v primeru, ki se bo lahko zgodil v Grčiji, torej ko država bankrotira, pa si ne upam pomisliti. V takem primeru pa se po moje res lahko obrišeš pod nosom za denar. Zato pa so pametni Grki že veliko milijard prenesli v tuje banke.

killa bee ::

a pri ostalih bankah pa država nič ne jamči? pol ne bi bil noben v tujih bankah. Kaj pa druga domača banka kot npr. Gorenjska banka a tm tut država jamči?

A to je res da je država Slovenija pobrala vsem, ki so imeli denar na računu v LB, 20 let nazaj? A to lahko nardijo države?

Sej jst ne grem na drugo banko zarad izgub ampak zato, ker pač te kraje davkoplačevalskega denarja zgleda ne bo nikol konc

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

dronyx ::

@killa bee: Država jamči po moje za vse banke, ki imajo sedež pri nas. V čigavi lasti so to ni pomembno. Ne jamči pa seveda naša država za vlogo, ki jo imaš na neki avstrijski banki recimo v Celovcu. Torej to jamstvo ni povezano s tvojim državljanstvom in bi veljalo worldwide.

Jaz sem že pred leti samo iz principa odšel iz NLB v Abanko, pa čeprav gre teoretično za podobno situacijo, le da je precej manjša banka. Pa mi ni bilo nikoli žal, edino kar je res, da imaš manj poslovalnic in bankomatov, kot pri NLB, tako da plačaš 40 centov provizije pri dvigu na bankomatu druge banke.

Nisem pa tako blesav, da bom šel k neki banki v tuji lasti, ki mi nudi 1% letno nižjo obrestno mero.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Zgoraj sem pozabil omeniti še to, da obstaja neka nalepka, ki je na vratih banke, hranilnice itd in ki zagotavlja, da so vloge pri njih vključene v to jamstveno shemo. Vem da so se pred leti grdo opekli varčevalci v neki mislim da gorenjski hranilnici, ki ni bila del sheme in je šla v stečaj oz. likvidacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

killa bee ::

A niso A banko oropal par let nazaj?

zanimiv člank http://ervinator.wordpress.com/2010/07/...

Verjetn je dobr zbrat banko k ni v lasti države, zato ker pol usaj nebo jemala davkoplačevalskega denarja.

Men zgleda zanimljiva tale Delavska hranilnica

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

Fave ::

abanka se bo zdruzila z gorenjsko banko. Probanki tudi bolj slabo kaze.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

blackbfm ::

Zgoraj sem pozabil omeniti še to, da obstaja neka nalepka, ki je na vratih banke, hranilnice itd in ki zagotavlja, da so vloge pri njih vključene v to jamstveno shemo


Danes ni nič sigurno. To je tako kot pri zavarovalnici predno skleneš vse obljubljajo, ko pa do česa resnega pride jih moraš pa skoraj na kolenih prosit in dokazovat. In na koncu dobiš nek drobiž, pa še to ni nujno.

jype ::

Glede na to kako malo očitno veste o bankah se mi sploh ne zdi več čudno, da je NLB še vedno banka s prevladujočim tržnim deležem.

krucymucy ::

Nekateri pač druge možnosti kot NLB skorajda nimajo. NLB imam nekaj sto metrov stran, SKB 25km.
Sem se pa odpravil lani poleti v Sparkasse z namenom odprtja računa in ga nato na NLB ukiniti. No na mojo žalost so poslovalnico v Postojni zaprli, to da imam pa najbližjo poslovalnico banke 75km od doma pa pač ne pride v poštev.

fosil ::

Glede nalepke je treba bit previden, ker obstaja več različnih nalepk. Na prvi pogled so vse enake, ampak je treba prebrat kaj piše gor. Tudi menjalnice imajo nalepko banke Slovenije.
Država jamči za vloge do 100k, vendar samo pri tistih bankah, ki imajo "pravo" nalepko.
Več tukaj.
Tako je!

killa bee ::

@jype kaj bi pa še moral vedt?

@exodus pač presel se od tm

seznam vseh bank v sloveniji
http://www.bsi.si/nadzor-bank.asp?MapaI...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

kixs ::

Pred menjavo banke je pametno preverit katere storitve najvec uporabljas. Malo pogledati tudi v "prihodnost", ce bos potreboval kaksne kredite. Ko naredis to analizo, gres sele gledat kaj ti razlicne banke nudijo. Sicer je plus, ce je poslovalnica blizu, vendar ni odlocilnega pomena, saj lahko vec ali manj vse naredis v spletni banki.

lp

killa bee ::

Zdj trenutno rabm samo kartico za plačat v trgovini pa za dvig denarja na bankomatu.

Čez 10 let bom pa mogoče dvignu kredit. Sam pol bom pa že odpru bančni račun v tisti banki k bo imela najbolše pogoje

satfinder ::

http://www.delavska-hranilnica.si/DH,,r...

killa bee je izjavil:

Zdj trenutno rabm samo kartico za plačat v trgovini pa za dvig denarja na bankomatu.

Čez 10 let bom pa mogoče dvignu kredit. Sam pol bom pa že odpru bančni račun v tisti banki k bo imela najbolše pogoje
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: satfinder ()

dux ::

Na strani zveze potrošnikov Slovenije sei lahko narediš izračun koliko te katera banka stane glede na to katere storitve uporabljaš.

Zame je bil letni strošek NLB 110 €, okoli 40€ pa so bile Delavska hranilnica, Sparkasse in LON. Izbral sem LON, ker sem imel že neki depozit tam (pa tudi na splošno imajo precej ugodne obrestne mere) in sem zaenkrat zadovoljen.
Upanje je v nasih odlocitvah

jype ::

exodus> Nekateri pač druge možnosti kot NLB skorajda nimajo. NLB imam nekaj sto metrov stran, SKB 25km.

Jaz sem bil v SKB banki enkrat za vsak račun, ki sem ga odprl.

killa bee> @jype kaj bi pa še moral vedt?

Kaj, kdo in do kakšne meje dejansko jamči (in ni odveč vedeti, koliko denarja ima ta, ki naj bi jamčil).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

borges ::

jype je izjavil:


Jaz sem bil v SKB banki enkrat za vsak račun, ki sem ga odprl.


Upam, da vsake toliko preračunaš, če so stanja taka kot bi morala biti.

kmetek ::

Vse samo NLB ne ;) Osebno celo plačo takoj dvignem komplet, da ne bo banka z mojim denarjem malverzacije počela...hehe...

killa bee ::

@satfinder: ??
@kmetek: hehe
@jype:
Kaj, kdo in do kakšne meje dejansko jamči (in ni odveč vedeti, koliko denarja ima ta, ki naj bi jamčil).


kje pa to zveš za vsako banko posebi?
+ dobr je vedt kdo je (večinski)lastnik sigurno

te informacije bi lahko bile na enem mestu lahko za vsako banko pa hranilnico
posebi. Naprimer v kakšni seminarski v ekonomski šoli.

damjan1980 ::

Sem ravno bil v isti dilemi, torej kam iz nlb. Odlocil sem se za sparkasse, ker je brezplacno:

vodenje racuna pri dohodkih nad jurja
Ebanka
Placevanje poloznic preko ebanke
Dvig na vseh bankomatih v euro obmocju

Me happy :)

kmetek ::

evo zdaj vemo, da imaš visoko plačo :P

damjan1980 ::

In te to kot cistokrvnega jadota verjetno zelo boli

kmetek ::

sem že psihiatričnem oddelku v begunjah ;((

cortez ::

Naredi si še bonus račun, tako , da se ti bo presežek kapitala obrestoval po višji obrestni stopnji. Ko pa boš rabil denar, si ga pa prek Netstika prenakažeš na TRR.
Tudi v primeru kraje imaš lepo pospravljen denar na bonus računu.

jype ::

mn1970> Upam, da vsake toliko preračunaš, če so stanja taka kot bi morala biti.

?

Kakšno zvezo ma pa to s tem, ali hodiš v poslovalnico ali ne?

borges ::

jype je izjavil:

mn1970> Upam, da vsake toliko preračunaš, če so stanja taka kot bi morala biti.

?

Kakšno zvezo ma pa to s tem, ali hodiš v poslovalnico ali ne?


Nima veze s tem ali hodiš v poslovalnico ali ne, ima pa vezo s tem, da imaš račune na SKBju.

dronyx ::

Danes sem na Financah prebral, da je Fitch sklestil bonitetno oceno Abanki na CCC, kar je skoraj JUNK. Ko sem se odločal pred leti za zamenjavo NLB, pa je banka prejela celo nagrado, kot najboljša v deželici prijaznih ljudi:

Abanka je po mnenju ugledne finančne revije The Banker že drugo leto zapored najboljša banka v državi. Nagrado za najboljšo banko v Sloveniji v letu 2010 so Abanki prinesli dobri poslovni rezultati v težkih časih zahtevnega poslovnega okolja.

Zdaj me pa že resno skrbi, ker mi čez nekaj dni poteče vezava v tej banki in vprašanje, če ima smisel reskirat, kako se dejansko obnese garancija federacije za vloge do 100.000, če gre banka v stečaj. Samo kam naj grem? Ne morem nazaj na NLB, saj se mi bodo smejali!

me pa ob vsem tem zanima če kdo v detajle pozna, kako prideš do svojega denarja, za katerega jamči država v primeru bankrota banke? Ali je ta postopek enostaven in prideš do denarja v nekaj dneh, ali se je potrebno tožarit in ne vem na kakšne vse načine dokazovat, da si imel v banki naložen svoj denar?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

tomaz- ::

mah, jaz pa dvignem dobre dve tretjini plače, kupim zlato in pozabim nanj za par deset let..:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tomaz- ()

Rupa ::

damjan1980 je izjavil:

Sem ravno bil v isti dilemi, torej kam iz nlb. Odlocil sem se za sparkasse, ker je brezplacno:
vodenje racuna pri dohodkih nad jurja
Me happy :)

Samo za opozorilo. To je brezplačno le z vidika marketinga. Zahtevano je namreč, da imaš prek enga jurja v povprečju na računu. Kar pomeni, da so ti oni vezali enega jurja. ČE bi ga ti vezal za eno leto kot depozit, bi pri današnjih obrestnih merah na depozite dobil tudi več kot 40€.
Kar pomeni, da je to tvoja oportunitetna izguba in lahko šteješ, da te letno vodenje računa stane cca 40€.

Glede bankrota banke... kolikor vem v tem primeru država (najverjetneje regulator - Banka Slovenije) določi banko, ki bo prevzela obveznosti banke, ki je propadla.
Postopek do vračila denarja je bržkone dolgotrajen, kot to velja za vsako birokratsko zadevo v tej državi.
Povrnjeno dobiš najverjetneje zgolj glavnico, se pravi nič obresti in nič nadomestila za čas, ko čakaš svoj denar.
Denar je tako sicer vezan, ampak vseeno bolje kot nič.
Kot so že povedali drugi, je jamstvo do vrednosti 100.000€ in velja za banke, ki imajo sedež v Sloveniji (nekatere pri nas nimajo sedeža, so zgolj podružnice s sedežem v tujini - denimo spletna banka diba).

jype ::

mn1970> Nima veze s tem ali hodiš v poslovalnico ali ne, ima pa vezo s tem, da imaš račune na SKBju.

Povej kaj več, ker še vedno ne razumem. Se je komu stanje na računu že kdaj nepojasnjeno spremenilo?

dronyx ::

Baje imajo banke oblikovan poseben sklad, v katerega vplačujejo denar in iz katerega se varčevali poplačajo v višini do zajamčene vrednosti (trenutno 100k). Torej dejansko ne jamči za vloge država s svojim proračunom, ampak je to prek Zakona o bankah prenesla na ta sklad. Da prideš do denarja tudi ni potrebna nikakršna tožba ali kaj podobnega in naj bi bil postopek dokaj enostaven (to mi je razlagal znance, ki je sodeloval pri pripravi zakona na MF).

To predvidevam da bi se morda še izšlo, če gre v stečaj ena sama banka. V primeru, da pride do domino efekta in zarijejo hkrati v pesek NLB, NKBM, Abanka in še kdo pa sem skoraj prepričan, da stečaj razglasi tudi ta sklad in lahko na denar kar pozabimo.

killa bee ::

samo ne vem kako je NLB dobila potem vse te nagrade za najboljšo slovensko banko v vseh teh letih

http://www.nlb.si/global-finance-nlb-be...

dronyx ::

killa bee je izjavil:

samo ne vem kako je NLB dobila potem vse te nagrade za najboljšo slovensko banko v vseh teh letih

Ha, ha. To je nekaj podobnega kot zgodba z Matjažem Rogljem, ko je postal svetovni računalniški prvak na prvenstvu, za katerega nihče na svetu ni nič slišal. Verjetno je ta revija izšla v dveh izvodih in bila natiskana na sedežu NLB.:D

dronyx ::

Na spletni strani BS piše, kako ravnati v primeru stečaja banke.

Zlasti zanimivo je pa tole:

5. Ali banke v Republiki Sloveniji vnaprej zbirajo sredstva v skladu, ki je namenjen pokrivanju zajamčenih vlog?

Sistem zajamčenih vlog je v Republiki Sloveniji zasnovan po t.i. ex-post sistemu, kar pomeni, da banke ne vplačujejo prispevkov oziroma sredstev za sistem zajamčenih vlog in nimajo posebnega sklada za ta namen. Čeprav banke ne odvajajo sredstev vnaprej, pa je zanje predpisana stalna pripravljenost v obliki posebnih naložb v visoko likvidne vrednostne papirje, ki bi jih banke po potrebi lahko prodale in uporabile za vplačilo svojih obveznosti.
V primeru, da banke v določenem primeru ne bi uspele pravočasno zagotoviti zadostnih sredstev za izplačilo zajamčenih vlog , je z zakonom predvideno, da sredstva začasno zagotovi Republika Slovenija.

Bučke! Od kje bo pa RS vzela denar, če bo celo v ustavo zapisala največjo raven zadolževanja? S takim ustavnim določilom tega ne more zagotavljati, ali se motim?

killa bee ::

sem vidu da ima vsaka banka na internetu "svojo" revijo, ki jih pol razglasi za najboljšo banko v državi

dronyx ::

Zadnje čase so postali malo bolj skromni pri teh nagradah in sedaj namesto banka leta napišejo nagrada za najboljše letno poročilo, ali pa najlepše urejeno poslovalnico. Samo s tem si nimaš kaj pomagat. Dosti več ti pove tole, kjer ocena CCC pomeni Extremely speculative, medtem ko naslednja stopnja je CCC- in navzdol, kar pa se prebere kot In default with little prospect for recovery. :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Rupa ::

@onyx: ni nobenega sklada... to bi banke še huje udarilo. Že tako jih BS stiska s količnikom likvidnosti, zaradi slabitev svojih naložb pa pušijo v rezultatih. Če bi morali še v kak sklad plačevati... itak bi se pobili, preden bi prišli do kakšnega sporazuma o tem, kakšen delež kdo prispeva.

Glede hitrosti postopka pa tako... uradno je stvar zelo preprosta in naj bi bila hitra (znotraj nekaj tednov), ne vem točno kak je predpisan rok, definitivno max do enega meseca, ampak to šele od takrat, ko se razglasi stečaj. V praksi pa vemo kako to gre. Nekdo je v težavah, potem nekaj mesecev dejstvo skriva, potem nekaj mesecev ne izplačujejo ničesar, potem izve javnost, pa začnejo razpravljati na vladi kaj in kako, pa hočejo reševat, pa prisilka, pa vsi možni načini zavlačevanja, pa se čaka odločitev sodišča, na koncu interventni zakon, da boš dobil samo 20% zajamčene vloge. Potem pa preklinjanje in kreganje, pa nove volitve, pa veliko obljub, pa se nič ne spremeni, potem pa na sodišče, da iztožiš preostanek, pa si še za nekaj let mrzel.
Teorija in praksa sta pogosto precej narazen. Da bi šlo tako, kot je predvideno v zakonu, lahko sanjamo. Glede na odzivnost in odgovornost s strani Banke Slovenije bi rekel, da bi prej vsi pomrli, preden bi kaj dobil v primeru velikih težav.

dronyx ::

@Rupa: Saj to mene skrbi, da ni nikjer nekega otipljivega denarja v skladu za zajamčene vloge, iz katerega bi lahko takoj začeli poplačevati varčevalce. To je vse nekaj fiktivno, naloženo v razne vrednostne papirje in vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi se jamstvena shema zares sprožila. Po moje bi pravniki v bankah poiskali vsako luknjo v zakonu, zakaj ne bi dali tega denarja na svetlo. Poleg tega se mi poraja vprašanje, kje v bilancah bank se skriva ta shema, saj si ne predstavljam, da bi morala recimo NLB ob 200 in več milijonih € izgube prikazati v bilanci še nekaj sto dodatnih milijonov. Ali ne bi to sprožilo domino efekta (po teoriji kaosa Učinek metulja) in bi se podrle še ostale banke, ki so komaj nad vodo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Rupa ::

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Glej od 9. do 11. člena, za preostanek ZBan

dronyx ::

Takoj ko bi država (RS) zapisala v ustavo zgornji limit zadolževanja, postane ta zakon preprosto neustaven, že zaradi 11. člena, zadnjega odstavka:

(3) V primeru iz prvega in drugega odstavka 313. člena ZBan-1 Banka Slovenije pozove Ministrstvo za finance, da Republika Slovenija zagotovi potrebna sredstva za izplačilo zajamčenih vlog in določi rok za njihovo vplačilo.

Namreč če država tega denarja nima v proračunu (kar ga nima) in ima ustavno onemogočeno nadaljnje zadolževanje to preprosto pomeni, da tega jamstva Republika Slovenija ni sposobna izvršiti v skladu z zakonom Zban-1. Inteligentno. ;((

cortez ::

Poslovalnica :

Pred kratkim sem bil v poslovalnici, v kateri sem povprašal po stroških za SEPA plačilo v tujino. Od 6 zaposlenih so se 3-je ukvarjali s tem vprašanjem 5min+ in našli rešitev. Poslali so me v drugo poslovalnico v mestu (baje so bolj usposobljeni) ;).

Tako, da je poslovalnica minorni razlog, zakaj bi izbral banko. Za isto banko več informacijo dobim na netu oz. preko telefonske pomoči in to prej, z bolj natančnimi informacijami kot v poslovalnici. Najbolj me pizdi, ko vidim v poslovalnici 5+ uslužbencev, stojim pa 3,4 v vrsti, odprto pa imajo samo eno bančno okence. WTF???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cortez ()

fosil ::

To ustavno določilo o omejevanju zadolževanja itak ne bo sprejeto.
Tako je!

dronyx ::

fosil je izjavil:

To ustavno določilo o omejevanju zadolževanja itak ne bo sprejeto.

Verjetno je za državo lažje če reče, da enkrat ne dela računalniški sistem za e-socialo, potem bo odpovedal sistem za nakazilo pokojnin, naslednjič za plače javnih uslužbencev itd. ;)

Rupa ::

Ja, tudi sistem za izplačilo zajamčenih zneskov bo odpovedal... zato pa sem napisal, da je velika razlika med zakonsko določeno hitrostjo dogajanja in le-to v praksi.

Glede usposobljenosti v posameznih poslovalnicah... večina teh delovnih mest so monkey jobi. Ljudje ozadja ne poznajo, zaradi nenehnih sprememb na teh področjih pa niti ne morejo. Svet bankirjev ja pač precej samosvoj... je pa eden od tistih, kjer je okolje zelo enakopravno, vsaj glede spola. V slovenskem bančništvu je zaposlenih več žensk kot moških. Če ne drugega, je to zanimivo.

killa bee ::

če si ti npr. NLB pa če ti je všeč kredit v Sparkase, a ti lahko odpreš račun pri Sparkase pa tam dvigneš kredit, čeprav si šele odprl tam račun?

St235 ::

Ja, samo če ne boš prenesel dohodkov tja boš dobil katastrofalne kreditne pogoje.

killa bee ::

aha, a to pomeni da ti nakazujejo plačo tja?
««
«
1 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delavska hranilnica (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
837182179 (2604) V-i-p
»

katera Banka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19052457 (1980) cortez
»

Menjava banke (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16628582 (11678) nejc_nejc
»

Osebni račun katera banka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8521217 (11256) kriko1

nlb paketi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5517032 (13936) ahac

Več podobnih tem