» »

Sončna elektrarna z hranilniki

Sončna elektrarna z hranilniki

«
1
2 3

Dr.S ::

Želim biti čimbolj samooskrben in neodvisen od zunanjih ponudnikov.
Za vodo imamo že dvojni sistem, občinski vodovod in lastno zajetje, sedaj pa razmišljam o rešitvi za samooskrbo z električno energijo.

Predvsem rabim zagotoviti elektriko za zagon toplotne črpalke, ki v hiši skrbi za ogrevanje tople vode in centralno - talno ogrevanje (toplotna črpalka Daikin EHVH08S26CB9W (moč 6-8kW glede na zunanji zrak).
Letno hiša porabi okoli 6.000 kWh.

Rad bi postavil sončno elektrarno s hranilniki, ki bi zagotovili potrebam toplotne črpalke (poleti samo za ogrevanje vode, pozimi oboje).
JE možno zadevo izpeljati tako, da je sistem povsem ločen. Možnost izbire preko glavnega stikala - lasten vir (sončna) ali elektro distributer :-)?

Koliko bi morala biti močna elektrarna (jakost in število panelov, jakost in količina hranilnikov)?
Kateri so najbolj zanesljivi in kvalitetni ponudniki sončne samoooskrbe pri nas?

Prosim za vaše izkušnje in ideje.
Hvala

fikus_ ::

To je prava tema za tvoje vprasanje (sicer se sedaj nekja drugege prickajo med sabo)

https://slo-tech.com/forum/t555931/konec
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

miko22 ::

Dr.S je izjavil:

Želim biti čimbolj samooskrben in neodvisen od zunanjih ponudnikov.
Za vodo imamo že dvojni sistem, občinski vodovod in lastno zajetje, sedaj pa razmišljam o rešitvi za samooskrbo z električno energijo.

Predvsem rabim zagotoviti elektriko za zagon toplotne črpalke, ki v hiši skrbi za ogrevanje tople vode in centralno - talno ogrevanje (toplotna črpalka Daikin EHVH08S26CB9W (moč 6-8kW glede na zunanji zrak).
Letno hiša porabi okoli 6.000 kWh.

Rad bi postavil sončno elektrarno s hranilniki, ki bi zagotovili potrebam toplotne črpalke (poleti samo za ogrevanje vode, pozimi oboje).
JE možno zadevo izpeljati tako, da je sistem povsem ločen. Možnost izbire preko glavnega stikala - lasten vir (sončna) ali elektro distributer :-)?

Koliko bi morala biti močna elektrarna (jakost in število panelov, jakost in količina hranilnikov)?
Kateri so najbolj zanesljivi in kvalitetni ponudniki sončne samoooskrbe pri nas?

Prosim za vaše izkušnje in ideje.
Hvala


Pa kje ti živiš? rad bi imel pokrito toplotno pozimi? Če mas telko denarja, da si nabaviš take baterije, pol ne rabiš hranilnikov.Mas dovolj denarja, da plačuješ štrom.

erikson ::

miko22 je izjavil:

Dr.S je izjavil:

Želim biti čimbolj samooskrben in neodvisen od zunanjih ponudnikov.
Za vodo imamo že dvojni sistem, občinski vodovod in lastno zajetje, sedaj pa razmišljam o rešitvi za samooskrbo z električno energijo.

Predvsem rabim zagotoviti elektriko za zagon toplotne črpalke, ki v hiši skrbi za ogrevanje tople vode in centralno - talno ogrevanje (toplotna črpalka Daikin EHVH08S26CB9W (moč 6-8kW glede na zunanji zrak).
Letno hiša porabi okoli 6.000 kWh.

Rad bi postavil sončno elektrarno s hranilniki, ki bi zagotovili potrebam toplotne črpalke (poleti samo za ogrevanje vode, pozimi oboje).
JE možno zadevo izpeljati tako, da je sistem povsem ločen. Možnost izbire preko glavnega stikala - lasten vir (sončna) ali elektro distributer :-)?

Koliko bi morala biti močna elektrarna (jakost in število panelov, jakost in količina hranilnikov)?
Kateri so najbolj zanesljivi in kvalitetni ponudniki sončne samoooskrbe pri nas?

Prosim za vaše izkušnje in ideje.
Hvala


Pa kje ti živiš? rad bi imel pokrito toplotno pozimi? Če mas telko denarja, da si nabaviš take baterije, pol ne rabiš hranilnikov.Mas dovolj denarja, da plačuješ štrom.


No tole je ena velika nebuloza, mi imamo sončno elektrarno brez netmeteringa, pa smo bili letos čez zimo kljub ogrevanju s toplotno črpalko 73 % samooskrbni (torej 73 % vse elektrike smo pridelali sami, v omrežje ne oddajamo) . Vendar zdej prihajajo meseci z precej več sonca, tako da na letni ravni bomo nekje 85 % samooskrbni, baterij imamo precej malo, samo 25 kWh. Glede na to da se danes nove LiFePO4 celice dobi že za manj kot 70 € na kWh, to pomeni za manj kot 2000 € baterij. Povprečna mesečna položnica za elektriko pred postavitvijo sončne elektrarne je bila pa okrog 290 €..

bastadu ::

erikson je izjavil:

miko22 je izjavil:

Dr.S je izjavil:

Želim biti čimbolj samooskrben in neodvisen od zunanjih ponudnikov.
Za vodo imamo že dvojni sistem, občinski vodovod in lastno zajetje, sedaj pa razmišljam o rešitvi za samooskrbo z električno energijo.

Predvsem rabim zagotoviti elektriko za zagon toplotne črpalke, ki v hiši skrbi za ogrevanje tople vode in centralno - talno ogrevanje (toplotna črpalka Daikin EHVH08S26CB9W (moč 6-8kW glede na zunanji zrak).
Letno hiša porabi okoli 6.000 kWh.

Rad bi postavil sončno elektrarno s hranilniki, ki bi zagotovili potrebam toplotne črpalke (poleti samo za ogrevanje vode, pozimi oboje).
JE možno zadevo izpeljati tako, da je sistem povsem ločen. Možnost izbire preko glavnega stikala - lasten vir (sončna) ali elektro distributer :-)?

Koliko bi morala biti močna elektrarna (jakost in število panelov, jakost in količina hranilnikov)?
Kateri so najbolj zanesljivi in kvalitetni ponudniki sončne samoooskrbe pri nas?

Prosim za vaše izkušnje in ideje.
Hvala


Pa kje ti živiš? rad bi imel pokrito toplotno pozimi? Če mas telko denarja, da si nabaviš take baterije, pol ne rabiš hranilnikov.Mas dovolj denarja, da plačuješ štrom.


No tole je ena velika nebuloza, mi imamo sončno elektrarno brez netmeteringa, pa smo bili letos čez zimo kljub ogrevanju s toplotno črpalko 73 % samooskrbni (torej 73 % vse elektrike smo pridelali sami, v omrežje ne oddajamo) . Vendar zdej prihajajo meseci z precej več sonca, tako da na letni ravni bomo nekje 85 % samooskrbni, baterij imamo precej malo, samo 25 kWh. Glede na to da se danes nove LiFePO4 celice dobi že za manj kot 70 € na kWh, to pomeni za manj kot 2000 € baterij. Povprečna mesečna položnica za elektriko pred postavitvijo sončne elektrarne je bila pa okrog 290 €..

Kako močna je elektrarna ter koliko je letna poraba EE?

miko22 ::

Čak, porabil si v mesecu januarju cca 1.5mWh, dočim elektrarna ti je prinesla cca 0,9mWh, pa praviš da si samoskrben?
Pa je to samo en mesec januar.Pol še pride februar, kjer boš spet v minusu.
Vse zimske mesece boš pridela minus, kljub temu, da boš imel poletje višek. NI šanse da od poletja shraniš za težke zimske mesece.
Torej o samooskrbi ogrevanja.....pravljica za lahko noč.
Seveda gre, če imaš sekundarno gretje aka kamin ali podobno, pozimi ne moreš biti samooskrben. Ni šanse. Pol bi moral imeti elektrarno 2-5x predemenzionirano, pol pa je že vprašanje računice.

erikson ::

Čak, porabil si v mesecu januarju cca 1.5mWh, dočim elektrarna ti je prinesla cca 0,9mWh, pa praviš da si samoskrben?

Očitno res ne razumeš. Povprečna samooskrba v mesecih od januarja do danes je bila kar 73 %! Nikjer nisem rekel da sem popolnoma samooskrben, niti to ni smiselno pri teh cenah elektrike, je pa dejstvo da sem čez zimo 73 % samosokrben, na letni ravni bom pa 85 % samooskrben. Če te že zanima februar: takrat sem bil pa 77,5 % samooskrben. To je samooskrba za celoten februar, večino več kot pol dni se je bil procent samosokrbe od 95 do 98 %. ;) Spodaj imaš graf po dnevih za februar:


Vse zimske mesece boš pridela minus, kljub temu, da boš imel poletje višek.

Kakšen minus? Pozimi sem bil 73 % samooskrben in to kljub temu da se ogrevamo na toplotno črpalno.

NI šanse da od poletja shraniš za težke zimske mesece.

Shranjevanje do poletja na ravni ene hiše ni ekonomsko smiselno in tega nihče ni trdil. Se pa da na ravni celotne mreže (vodik, metanol).

Torej o samooskrbi ogrevanja.....pravljica za lahko noč.

Pozimi sem bil 73 % samosokrben, to pomeni da sem 73 % vse elektrike pridelal sam. Na letni ravni bom 85 % samooskrben, to ni nobena pravljica, ampak je dejstvo.

Seveda gre, če imaš sekundarno gretje aka kamin ali podobno, pozimi ne moreš biti samooskrben. Ni šanse. Pol bi moral imeti elektrarno 2-5x predemenzionirano, pol pa je že vprašanje računice.

Ne drži. Kot sem ti že povedal je ogrevanje na toplotno črpalko, samooskrba pozimi je 73 %. Elektrarna je samo cca 25 % predimenzionirana, ekonomska računica pa je taka da se vrednost investicije povrne v samo sedmih letih. ;)

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

erikson ::

bastadu je izjavil:

erikson je izjavil:

miko22 je izjavil:

Dr.S je izjavil:

Želim biti čimbolj samooskrben in neodvisen od zunanjih ponudnikov.
Za vodo imamo že dvojni sistem, občinski vodovod in lastno zajetje, sedaj pa razmišljam o rešitvi za samooskrbo z električno energijo.

Predvsem rabim zagotoviti elektriko za zagon toplotne črpalke, ki v hiši skrbi za ogrevanje tople vode in centralno - talno ogrevanje (toplotna črpalka Daikin EHVH08S26CB9W (moč 6-8kW glede na zunanji zrak).
Letno hiša porabi okoli 6.000 kWh.

Rad bi postavil sončno elektrarno s hranilniki, ki bi zagotovili potrebam toplotne črpalke (poleti samo za ogrevanje vode, pozimi oboje).
JE možno zadevo izpeljati tako, da je sistem povsem ločen. Možnost izbire preko glavnega stikala - lasten vir (sončna) ali elektro distributer :-)?

Koliko bi morala biti močna elektrarna (jakost in število panelov, jakost in količina hranilnikov)?
Kateri so najbolj zanesljivi in kvalitetni ponudniki sončne samoooskrbe pri nas?

Prosim za vaše izkušnje in ideje.
Hvala


Pa kje ti živiš? rad bi imel pokrito toplotno pozimi? Če mas telko denarja, da si nabaviš take baterije, pol ne rabiš hranilnikov.Mas dovolj denarja, da plačuješ štrom.


No tole je ena velika nebuloza, mi imamo sončno elektrarno brez netmeteringa, pa smo bili letos čez zimo kljub ogrevanju s toplotno črpalko 73 % samooskrbni (torej 73 % vse elektrike smo pridelali sami, v omrežje ne oddajamo) . Vendar zdej prihajajo meseci z precej več sonca, tako da na letni ravni bomo nekje 85 % samooskrbni, baterij imamo precej malo, samo 25 kWh. Glede na to da se danes nove LiFePO4 celice dobi že za manj kot 70 € na kWh, to pomeni za manj kot 2000 € baterij. Povprečna mesečna položnica za elektriko pred postavitvijo sončne elektrarne je bila pa okrog 290 €..

Kako močna je elektrarna ter koliko je letna poraba EE?


18,6 kW inverter, panelov 20 kW, letna poraba EE cca 18.000 kWh.

DarwiN ::

Verjetno si že odgovoril v preteklosti, ampak če je letna poraba 18MWh, pozimi pa trošite ~1.4Mwh mesečno, to pomeni, da imate poleti v sončnih mesecih višjo porabo kot pozimi s toplotno črpalko.

Zaradi te anomalije si, med drugim, lahko ++80% samooskrben.. Medtem pa "normalno gospodinjstvo" čez zimo troši precej več kot poleti.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jest10 ::

Dej ne smradi še po tej temi, inžinirček

erikson ::

DarwiN je izjavil:

Verjetno si že odgovoril v preteklosti, ampak če je letna poraba 18MWh, pozimi pa trošite ~1.4Mwh mesečno, to pomeni, da imate poleti v sončnih mesecih višjo porabo kot pozimi s toplotno črpalko.

Zaradi te anomalije si, med drugim, lahko ++80% samooskrben.. Medtem pa "normalno gospodinjstvo" čez zimo troši precej več kot poleti.


Poraba se pač da prilagajat proizvodnji do precejšnje mere. Glej spodnji graf. Ko je proizvodnja visoka, je tudi poraba visoka in obratno, ko je nizka, je tudi poraba precej nižja.


jest10 je izjavil:

Dej ne smradi še po tej temi, inžinirček


Kaj pa tebi ni jasno, kaj blodiš, si pozabil vzet tablete?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

miko22 ::

Kak boš samooskrben pri 73%(če to drži sploh). Kaj pa ostali procenti? bodo padli od elektra, pa boš reko, da si samooskrben?
Vedno boš rabil dodatni vir, predvsem pozimi.

DarwiN ::

erikson je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Verjetno si že odgovoril v preteklosti, ampak če je letna poraba 18MWh, pozimi pa trošite ~1.4Mwh mesečno, to pomeni, da imate poleti v sončnih mesecih višjo porabo kot pozimi s toplotno črpalko.

Zaradi te anomalije si, med drugim, lahko ++80% samooskrben.. Medtem pa "normalno gospodinjstvo" čez zimo troši precej več kot poleti.


Poraba se pač da prilagajat proizvodnji do precejšnje mere. Glej spodnji graf. Ko je proizvodnja visoka, je tudi poraba visoka in obratno, ko je nizka, je tudi poraba precej nižja.


To že, ampak to ne pojasni tvoje anomalije, ko imaš v zimskih mesecih ~1.4Mhw porabe, v poletnih pa ~1.6Mwh.

Mi denimo imamo v zimskih mesecih ~2x višjo porabo kot poleti (pozimi ~1.3Mwh, poleti ~0.6Mwh).
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

erikson ::

Kak boš samooskrben pri 73%

Nisem rekel da sem samooskrben, rekel sem da je moja samooskrba 73 % čez zimo. Bistvena razlika.

(če to drži sploh)

Seveda drži, zakaj misliš da sem ti dal sliko?! Menda ne zato da jo boš ignoriral, ampak zato da jo boš POGLEDAL! In lepo ti piše da smo v mesecih januar, februar in marec proizvedli 2,97 MWh, porabili pa 4,03 MWh, kar ti da 73 % samooskrbo, kar ti tudi lepo piše na sliki (72,99 %).


bodo padli od elektra, pa boš reko, da si samooskrben?
Vedno boš rabil dodatni vir, predvsem pozimi.

Tako je, padli bodo od elektra. Lepo ti piše na zgornji sliki 2,94 MWh from PV in 1,09 MWh from grid za zimske mesece. Nisem rekel da sem samooskrben, rekel sem da je moja samoooskrba 73 %. Lahko bi pa teh 27 % porabe čez zimo namesto iz omrežja proizvedel z generatorjem, lahko gnanim na odpadno jedilno olje. Vendar to bi zahtevalo precej dela z iskanjem in nabiranjem tega odpadnega jedilnega olja, ter nato filtriranjem. Če bi pa generator gnal na dizel, je pa dražje kot če zadevo potegneš iz omrežja. Zaenkrat.

DarwiN je izjavil:

erikson je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Verjetno si že odgovoril v preteklosti, ampak če je letna poraba 18MWh, pozimi pa trošite ~1.4Mwh mesečno, to pomeni, da imate poleti v sončnih mesecih višjo porabo kot pozimi s toplotno črpalko.

Zaradi te anomalije si, med drugim, lahko ++80% samooskrben.. Medtem pa "normalno gospodinjstvo" čez zimo troši precej več kot poleti.


Poraba se pač da prilagajat proizvodnji do precejšnje mere. Glej spodnji graf. Ko je proizvodnja visoka, je tudi poraba visoka in obratno, ko je nizka, je tudi poraba precej nižja.


To že, ampak to ne pojasni tvoje anomalije, ko imaš v zimskih mesecih ~1.4Mhw porabe, v poletnih pa ~1.6Mwh.

Mi denimo imamo v zimskih mesecih ~2x višjo porabo kot poleti (pozimi ~1.3Mwh, poleti ~0.6Mwh).


Seveda pojasni, ko je proizvodnja se speče kakšno pecivo, 3 skrinje v garaži kurijo mnogo več kot pozimi(logično, ker je zrak v prostoru zelo vroče), več je tuširanja in pranja cunj ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

erikson ::

Recimo en primer popolne 100 % samooskrbe. Spodnji posnetek na 12:11.

7 % elektrike na letni ravni proizvedejo z generatorjem (zelena barva na tortnem diagramu), 93 % pa jo proizvedejo s sončno elektrarno (bodisi direktno, kar je označeno z oranžno barvo, ali indirektno preko baterije, kar je označeno z modro barvo).

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

erikson ::

Miko22, znaš na spodnji sliki najti kje piše da je samooskrba za januar, februar in marec 72,99 % ali moram it v slikar in ti obkrožit?


ps: samooskrba za marec je že skoraj 90 %, samo v vednost. Letna samooskrba bo cca 85 %.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

Dr.S ::

No prav lepo, da ste se razpisali.
Živim v Lenartu, na vrhu griča, ko imajo v dolini meglo smo mi v soncu, tako da ga imam na pretek. Samo veter zna bit problem.
Priznam , da sem na tem področju čisti butl, zato bi bil hvaležen za kontakte mojstrov, ki bi prišli na ogled, svetovali in zrihtali zadevo.
Vsem hvala za odziv,
:-)

fikus_ ::

Erikson, ti si samooskrben, kerti je omrezje "baterija" in letni netmetering tvoj zaveznik.
Ce bi bil mesecni netmetering, bi pozimi precej zraven placeval.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

erikson ::

fikus_ je izjavil:

Erikson, ti si samooskrben, kerti je omrezje "baterija" in letni netmetering tvoj zaveznik.
Ce bi bil mesecni netmetering, bi pozimi precej zraven placeval.


Zakaj ne prebereš teme preden komentiraš? Ne, nobeno omrežni ni moja baterija in noben netmetering ni moj zaveznik, ker netmeteringa sploh NIMAM. Ne letnega, ne mesečnega. Skratka nobenega netmeteringa ni (ker za netmetering nismo dobili dovoljenja). Torej ne, ne oddajam v omrežje. Baterijo imam lastno, fizično, kapacitete 25 kWh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

fikus_ ::

Se opravičujem.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Dr.S ::

erikson je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Erikson, ti si samooskrben, kerti je omrezje "baterija" in letni netmetering tvoj zaveznik.
Ce bi bil mesecni netmetering, bi pozimi precej zraven placeval.


Zakaj ne prebereš teme preden komentiraš? Ne, nobeno omrežni ni moja baterija in noben netmetering ni moj zaveznik, ker netmeteringa sploh NIMAM. Ne letnega, ne mesečnega. Skratka nobenega netmeteringa ni (ker za netmetering nismo dobili dovoljenja). Torej ne, ne oddajam v omrežje. Baterijo imam lastno, fizično, kapacitete 25 kWh.


erikson nam zaupaš katere znamke imaš panele in katere baterije?
Kdo ti je zadevo postavljal? Če si sam. a prideš zrihtat tudi nam (lahko tudi kontakt v zs)?

DamijanD ::

erikson je izjavil:


Seveda pojasni, ko je proizvodnja se speče kakšno pecivo, 3 skrinje v garaži kurijo mnogo več kot pozimi(logično, ker je zrak v prostoru zelo vroče), več je tuširanja in pranja cunj ipd.

A resno pečete glede na vreme? Mislim pri nas se prej kaj speče, ko je zunaj sranje in tako ali tako "moraš" biti notri...
Skrinje poleti porabijo malo več, ampak je razlika zanemarljiva v primerjavi s porabo TČ pozimi za ogrevanje...

Dr.S: Če se ne motim, ima huawei opremo; sami paneli pa dejansko niso bistveni, ker so razlike praktično zanemarljive.

Bellzmet ::

Jao kire bučke, da pečete, ko je sonce in elektrika :) Gleda oblake in ko se razkadi hitro boljer prižge :)

Hranilniki se absolutno ne splačajo z ekonomskega vidika (raje si kupi dizel agregat, če te skrbi da boš brez elektrike).

johnnyyy ::

Bellzmet je izjavil:

Jao kire bučke, da pečete, ko je sonce in elektrika :) Gleda oblake in ko se razkadi hitro boljer prižge :)

Hranilniki se absolutno ne splačajo z ekonomskega vidika (raje si kupi dizel agregat, če te skrbi da boš brez elektrike).

Očitno nisi razumel posta. Takrat pač še kaj spečejo, kar drugače ne bi. Saj tega je pri nas precej. Čez sezono se speče precej več peciv, samo zato, ker ima nekdo neko češnjo, ki je dobro obrodila in mu ni za gledat kako bo vse zgnilo, potem pač nekaj s tem naredi. Pa veliko ljudi pomivalca in pralni stroj lavfa čez noč, ker je takrat štrom cenejši ne zato, ker si želijo za zajtrk perilo obešat itd.

In podobno je pri štromu. Če veš da ga imaš preveč, boš pač ogreval bazen, pa malce bolj boš klimo navil, pa avto boš opral z vročo vodo.

Koliko se oz. se bodo splačali hranilniki bo odvisno od cen elektrike, omrežnine, hranilnikov, naše uporabe in tudi navad. Ker če imaš par 10kWh hranilnik, že nekaj privarčuješ če imaš samo 3kW obračunsko moč, kaj šele če polniš ko je elektrika in omrežnina cenejša.

In če imaš doma "vse na elektriko" (TČ, pečica, pomivalc, indukcija, pralni stroj) in hočeš skupaj vse hkrati poganjati boš moral imeti tudi močnejše varovalke - 3x20A, 3x25A, 3x32A, 3x35A, kar pomeni obračunsko moč 7kW, 10kW, 22kW, 24kW. Če lahko z baterijami dosežeš, da imaš obračunsko moč le 3kW, boš samo pri obračunski moči na leto privarčeval 88€, 153€, 417€ ali 461€. Pa do omrežnine in cen elektrike sploh še nismo prišli.

deco16 ::

Če hočeš bit samooskrben z elektriko SE in baterije, sam z TČ bo to težko. Torej za vse ostalo špila, za ogrevanje pa drva in lasten gozd, pa si samooskrben. Za mal sadomazo lahk še motorke na štrom pa je ;)

Al pa vsaj delno no, za tiste zimske dni ki jih letos ni bilo pa to ne pomeni da se ne vrnejo vsaj en kamin.

Pa da nebo kake pomote, baterije so poceni, sam DIY nobenmu ne diši, pa agregati tud ne.

Bellzmet ::

@johnnyyyŽ: če, če, če...investicije za vse te "če-je" pa nikjer ne napišeš. Pa tuširaš se samo takrat, ko je zunaj sonce ali kako...sej pravim bučke.

Bellzmet ::

Pa češnja obrodi in potem greš pečt pecivo samo zato ker imaš baterijo polno k si jo ponoči polnil:))) Jao jao.

johnnyyy ::

Bellzmet je izjavil:

@johnnyyyŽ: če, če, če...investicije za vse te "če-je" pa nikjer ne napišeš. Pa tuširaš se samo takrat, ko je zunaj sonce ali kako...sej pravim bučke.

Seveda, ker je investicija vedno odvisna od kupa ekonomskih in fizikalnih faktorjev. Zato se vedno nekatere stvari nekomu bolj splačajo kot drugemu.

Bellzmet je izjavil:

Pa češnja obrodi in potem greš pečt pecivo samo zato ker imaš baterijo polno k si jo ponoči polnil:))) Jao jao.

Pač eno z drugim. Jaz grem plavat na morje poleti, ko imam dopust in je toplo in sončno. Verjamem pa da obstajate osebe, ki hodite tja pozimi ko je dež.

GregiB ::

erikson je izjavil:




Kje v rodni grüdi si pa doma??? Če gledam tvoj graf, so razlike med proizvodnjo tvoje SE med (zimskimi) meseci zanemarljive... Moja SE pa je februarja proizvedla 224% januarske, do 29.3. pa je marca proizvedla že 317% januarske proizvodnje... Iskreno povedano, če bi imel (kakršnokoli) baterijo, bi imel v januarskih večerih shranjene elektrike glih za ene 15 minut delovanja TČ...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

DamijanD ::

Pri njemu lahko proizvaja samo za lastno porabo / filanje baterije, ker ne more oddajat, potem tudi proizvodnje ni.

Fluido ::

DamijanD je izjavil:

erikson je izjavil:


Seveda pojasni, ko je proizvodnja se speče kakšno pecivo, 3 skrinje v garaži kurijo mnogo več kot pozimi(logično, ker je zrak v prostoru zelo vroče), več je tuširanja in pranja cunj ipd.

A resno pečete glede na vreme? Mislim pri nas se prej kaj speče, ko je zunaj sranje in tako ali tako "moraš" biti notri...
Skrinje poleti porabijo malo več, ampak je razlika zanemarljiva v primerjavi s porabo TČ pozimi za ogrevanje...

Dr.S: Če se ne motim, ima huawei opremo; sami paneli pa dejansko niso bistveni, ker so razlike praktično zanemarljive.


Kosilo je zmeraj skuhano, ne glede na vreme. Se pa ko je proizvodnje več speče še kakšno pecivo, da se cunje prat, da bojler gret in tako dalje in tako dalje.

Dr.S je izjavil:

erikson je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Erikson, ti si samooskrben, kerti je omrezje "baterija" in letni netmetering tvoj zaveznik.
Ce bi bil mesecni netmetering, bi pozimi precej zraven placeval.


Zakaj ne prebereš teme preden komentiraš? Ne, nobeno omrežni ni moja baterija in noben netmetering ni moj zaveznik, ker netmeteringa sploh NIMAM. Ne letnega, ne mesečnega. Skratka nobenega netmeteringa ni (ker za netmetering nismo dobili dovoljenja). Torej ne, ne oddajam v omrežje. Baterijo imam lastno, fizično, kapacitete 25 kWh.


erikson nam zaupaš katere znamke imaš panele in katere baterije?
Kdo ti je zadevo postavljal? Če si sam. a prideš zrihtat tudi nam (lahko tudi kontakt v zs)?


Jollywood paneli 18,6 kW, baterija Huawei 25 kWh, postavljal je Solnavitas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Bellzmet je izjavil:

Jao kire bučke, da pečete, ko je sonce in elektrika :) Gleda oblake in ko se razkadi hitro boljer prižge :)

Hranilniki se absolutno ne splačajo z ekonomskega vidika (raje si kupi dizel agregat, če te skrbi da boš brez elektrike).


Kakšne bučke neki?! Zakaj misliš da sem ti dal graf proizvodnje in porabe po dnevih, menda ne zato da ga boš ignoriral a? Dal sem ti ga zato da ga boš POGLEDAL! Rdeča črta na grafu predstavlja porabo, modra pa proizvodnjo iz sončne elektrarne. Opazil boš da je v dnevih ko je proizvodnja manjša tudi poraba občutno manjša kot v dnevih ko je proizvodnje več! Ene dneve porabimo samo 20 kWh, ene tudi 80 kWh, odvisno od proizvodnje. Torej ne, to niso nobene bučke, ampak so DEJSTVA!

Graf proizvodnje in porabe po dnevih za marec 2024:



Graf proizvodnje in porabe po dnevih za februar 2024:


Gleda oblake in ko se razkadi hitro boljer prižge :)

Ti se kar norca delaj, ampak ja, tako je. Bojler je 500 litrski in če je bilo prejšnji dan sonce in ga naslednji dan ni in je zelo temačno, potem se takrat boljerja ne prižge in je vode še vedno zadosti od prejšnjega dneva. Pogleda se tud vremensko napoved in če je napovedano cel dan sončno, v bateriji pa je zjutraj še recimo 50 %, potem se že zjutraj ob šestih ali sedmih še preden se pokaže sonce vžge tudi bojler, da se porabi iz baterije ven vse, ker se itak glede na vremensko napoved ve, da se bo baterija itak nafilala na 100 %. Potem nadalje, ko je sonce se laufa toplotna črpalka, nato pa se jo ko sonce zaide ugasne, toplo je pa še vedno zadosti do naslednjega dneva, ker se toplota shrani v zidovih hiše. Če zunaj ni ekstra mrzlo in je bla prejšnji dan hiša ornk segreta z toplotno črpalko, in je naslednji dan slučajno cel dan dež, potem se takrat toplotne črpalne ne prižiga, saj je v hiši še zadosti toplo od prejšnjega dneva. Skratka marsikaj se da narest, samo da eni pač nimate širine razmišljanja da bi to sprevideli.

Hranilniki se absolutno ne splačajo z ekonomskega vidika (raje si kupi dizel agregat, če te skrbi da boš brez elektrike).

Ni res, ne drži. Ni pa ekonomsko smiselno ciljat na 100 % samooskrbo, ampak 80 % se pa da doseči in to ekonomsko smiselno (mnogo ceneje kot iz omrežja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

DamijanD ::

Fluido je izjavil:

Pogleda se tud vremensko napoved in če je napovedano cel dan sončno, v bateriji pa je zjutraj še recimo 50 %, potem se že zjutraj ob šestih ali sedmih še preden se pokaže sonce vžge tudi bojler, da se porabi iz baterije ven vse, ker se itak glede na vremensko napoved ve, da se bo baterija itak nafilala na 100 %..

A pa je smiselno "ciklat" baterijo v tem primeru, če bi čez 1h že lahko ogreval SV direktno iz panelov?

Fluido ::

GregiB je izjavil:

erikson je izjavil:




Kje v rodni grüdi si pa doma??? Če gledam tvoj graf, so razlike med proizvodnjo tvoje SE med (zimskimi) meseci zanemarljive... Moja SE pa je februarja proizvedla 224% januarske, do 29.3. pa je marca proizvedla že 317% januarske proizvodnje... Iskreno povedano, če bi imel (kakršnokoli) baterijo, bi imel v januarskih večerih shranjene elektrike glih za ene 15 minut delovanja TČ...


Osrednjeslovenska regija. Ti je že DamijanD pojasnil, proizvodnje ne more biti več kot porabe+ filanje baterije. Če porabe ni zadosti, potem je tudi proizvodnja manjša. Glede TČ se tudi motiš, toplotna moč naše TČ je 6 kW, kar pri COP3 pomeni da je električna moč cca 2 kW. Baterija je 25 kWh, torej baterija je zadosti za več kot 12 ur toplotne črpalke, če ne bi bilo vmes nič proizvodnje. Pa je, ker tudi če ni sonca je proizvodnja še zmeraj. Ponoči pa se toplotne črpalke itak ne laufa (se toplota shrani v zidovih hiše čez dan in ni potrebe da se jo laufa še ponoči).

DamijanD je izjavil:

Fluido je izjavil:

Pogleda se tud vremensko napoved in če je napovedano cel dan sončno, v bateriji pa je zjutraj še recimo 50 %, potem se že zjutraj ob šestih ali sedmih še preden se pokaže sonce vžge tudi bojler, da se porabi iz baterije ven vse, ker se itak glede na vremensko napoved ve, da se bo baterija itak nafilala na 100 %..

A pa je smiselno "ciklat" baterijo v tem primeru, če bi čez 1h že lahko ogreval SV direktno iz panelov?


Je smiselno, cikli niso problem. Baterija bo glede na specifikacije po 8000 ciklih imela še 80 % začetne kapacitete. En cikel se šteje kot celotno polnjenje do 100 % in potem praznenje do nule. Recimo če 2x sprazniš za 50 %, je to še vedno 1 cikel (nista 2 cikla). Delamo recimo da okrog 1 cikel na dan, to pomeni 8000 dni. 8000/365= 22 let. Torej po 22 letih bo imela baterija še 80 % prvotne kapacitete. Cikli niso problem.

Če je napovedano cel dan sončno vreme, se zjutraj pač porabi kar je še preostalo v bateriji, tisto proizvodnjo čez dan pa se porabi za druge stvari, recimo pralni stroj, sušilni stroj, pomivalni stroj, kuhanje na štedilniku, pečico ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

deco16 je izjavil:

Če hočeš bit samooskrben z elektriko SE in baterije, sam z TČ bo to težko. Torej za vse ostalo špila, za ogrevanje pa drva in lasten gozd, pa si samooskrben. Za mal sadomazo lahk še motorke na štrom pa je ;)

Al pa vsaj delno no, za tiste zimske dni ki jih letos ni bilo pa to ne pomeni da se ne vrnejo vsaj en kamin.

Pa da nebo kake pomote, baterije so poceni, sam DIY nobenmu ne diši, pa agregati tud ne.


Zgoraj sem dal primer hiše, ki sploh ni povezana v električno omrežje in je 100 % samooskrbna. Od tega 93 % na letni ravni proizvede sončna elektrarna, 7 % pa agregat. MI imamo toplotno črpalko, pa je bila naša samooskrba čez zimo še vedno 73 %, kar je odlično. In to pri relativno majhni bateriji (25 kWh), drugače bi bila še več.

Bellzmet je izjavil:

@johnnyyyŽ: če, če, če...investicije za vse te "če-je" pa nikjer ne napišeš. Pa tuširaš se samo takrat, ko je zunaj sonce ali kako...sej pravim bučke.


Edini ki kvasi bučke si ti, jaz sem ti povedal dejstva, sem ti dal črno na belem podatke /grafe, če jih ti nisi pogledal si si sam kriv. Investicija je taka da se povrne v samo 7 letih. ;) Potem pa vsako leto 3000 EUR prihranka po današnjih cenah elektrike. Ko se bo elektrika podražila, bo prihranek še večji, 4000 do 5000 EUR na leto, lahko še več..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

mn ::

Glej inzenir spet spama, pozabil je recimo pri samooskrbni hisi tam zgoraj povedati, da bi jih priklop na elektriko stal od 60.000 do 160.000 funtov, odvisno od trase (tista cenejsa je daljnovod preko sosedovega polja recimo).

Ja, ce moras placati toliko denarja za priklop se ti verjetno res izlaca iti v samooskrbo, durace pa pac ne.

Pa se to, kakor na hitrico pogledam je na jugu Anglije klima bolj ugodna kot pri nas, pozimi so povprecne temperature za kake 5 stopinj visje, poleg tega na hitrico ni videti da bi kaj omenjali gretje. Verjetno se niti ne grejejo na elektriko.

In nenazadnje, lastnik Youtube kanala je podjetje ki prodaja inverterje (Victron energy).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

Matejjjjj ::

fikus_ je izjavil:

Se opravičujem.


Sramota, preberete nekaj vrstic in že smetite

Fluido ::

mn je izjavil:

Glej inzenir spet spama, pozabil je recimo pri samooskrbni hisi tam zgoraj povedati, da bi jih priklop na elektriko stal od 60.000 do 160.000 funtov, odvisno od trase (tista cenejsa je daljnovod preko sosedovega polja recimo).

Ja, ce moras placati toliko denarja za priklop se ti verjetno res izlaca iti v samooskrbo, durace pa pac ne.

Pa se to, kakor na hitrico pogledam je na jugu Anglije klima bolj ugodna kot pri nas, pozimi so povprecne temperature za kake 5 stopinj visje, poleg tega na hitrico ni videti da bi kaj omenjali gretje. Verjetno se niti ne grejejo na elektriko.

In nenazadnje, lastnik Youtube kanala je podjetje ki prodaja inverterje (Victron energy).


Ne, za razliko od tebe ne spamam. Prav ničesar nisem pozabil omenit, priložil sem posnetek, to je ključni del posta, kdor ga ni pogledal si je sam kriv. Kar ti poskušaš povedati je to da popolna 100 % samooskrba v primeru da imaš možnost priključitve na omrežje še ni ekonomsko smiselna v Sloveniji, kar drži. Vendar si pozabil povedati da 80 % samoooskrba pa je ekonomsko smiselna, tu pri nas, v Sloveniji! Kapaciteta potrebnih baterij eksponetno narašča bolj kot se približuješ 100 % samooskrbe.

Naš konkreten primer, letni procent samooskrbe s sončno elektrarno bo 85 %, torej 85 % vse potrebne elektrike bomo proizvedli sami. Investicija se bo vrnila v 7 letih, življenjska doba elektrarne pa je 50 let in več. To v praksi tako rekoč pomeni 43 let brezplačne elektrike. Dobro, itak bo v tem času še crknil en inverter ali dva, ter še kaj drugega, tako da odštejmo še kako leto stran, ali če ful pretiravamo dejmo odštet 2 leti stran. Torej 41 let brezplačne elektrike. Ne pozabit, naša poraba pred postavitvijo sončne elektrarne po današnjih cenah elektrike je bila 3500 EUR na leto, sedaj 85 % tega proizvedemo sami, torej 3000 EUR prišparamo vsako leto.

In pazi, 3000 EUR prišparamo po današnjih cenah elektrike. Če gre cena elektrike za 40 % gor recimo, kar bo slej ko prej šla (verjetno že v naslednjih par letih), potem je prihranek že 4200 EUR na leto..če ti pa 4 jurje prihranka na leto nč ne pomen, pol pa tud ne vem, morš bit najbrž vsaj milijonar..

Torej na kratko, 80 % samooskrba se ZELO ekonomsko splača!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Pa se to, kakor na hitrico pogledam je na jugu Anglije klima bolj ugodna kot pri nas, pozimi so povprecne temperature za kake 5 stopinj visje, poleg tega na hitrico ni videti da bi kaj omenjali gretje. Verjetno se niti ne grejejo na elektriko.


Povprečna zimska temperatura na jugu Anglije je res nekaj stopinj večja kot v Ljubljani, ampak je pa zato proizvodnja iz sončnih panelov v Angliji bistveno NIŽJA kot v Ljubljani, se več kot pogliha.

85 % letne porabe naše hiše proizvede sončna elektrarna, iz omrežja dobimo samo 15 %. Trenutno je to ekonomski optimum, cena je neprimerljivo nižja kot pa če bi vse dobili iz omrežja. Če bi se nam ljubilo "packat" z iskanjem in precejanjem odpadnega jedilnega olja, potem bi pa teh 15 % lahko proizvedli z dizel generatorjem gnanim na odpadno jedilno olje in bi bili 100 % samooskrbni, tudi to bi se dalo in to po mnogo nižji ceni kot iz omrežja. Je pa precej ceneje potegnit iz omrežja teh 15 %, kot pa gnat dizel generator, vsaj zaenkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Evo, 99 % samooskrba, lastnik se je odločil preiti na samosokrbo iz ekonomskih razlogov, kljub temu da je bil pred tem desetletja priključen na omrežje:


Je pa tako, bolj kot se približuješ 100 % samooskrbi, bolj se količina baterij eksponentno veča, tako da v praksi je trenutno ekonomsko smiselno it samo do 85 % samooskrbe (razen če lahko dobiš večje količine odpadnega jedilnega olja in imaš veselje to precejati in packati, potem tudi 100 % samooskrbe ni problem in to ekonomsko smiselno =veliko ceneje kot iz omrežja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Spodnji posnetek. Celotno letno porabo elektrike bi tip proizvedel samo s sončno elektrarno če ne bi imel električnega avta. Ker ga pa ima, poleg sončne elektrarne v generatorju v celem LETU skuri samo 100 litrov dizla (torej cca 150 EUR letno), skratka skoraj zanemarljivo. Torej kljub temu da ima električni avto, je s sončno elektrarno 99 % samooskrben. Marsikaj se da, treba je bit samo zadost odprt do novih idej in imet zadost široko širino razmišljanja.

It's Insane. My Solar Generates up to 180kWh in a Day + Passive Solar Greenhouse Tour

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Buggy ::

Tega ne bom nikoli razumel, majkemi!!! Tip vam s slikami pokaze kako je PRETEZNO uredil svojo samooskrbo vi iscete probleme, namesto da bi ga povprasali po izkusnjah in izboljsavah, ki bi jih lahko vpeljali pri svoji resitvi ;((

Netemetering tipi fausija? Res ne razumem, zakaj se ne more razviti normalna debata, saj smo vsi "nezavedeni" vedeli da je za individualne hise na ustrezni lokaciji ravno samooskrba tisto kar cakamo. Cakamo na drop cen baterij in dodatne izboljsave v tej resitvi. Pomoje bi (razen zabarskih blokarjev) to moralo zanimati vse, sploh pa vas v vukojebini, kjer megle nikoli ni :))

Lowink ::

nisem bral teme, ~2kw SE na JV spomlad jesen kot, enako na J stran z istim namenom, baterija, jah kapaciteta lai cilkli, 1F 8kw, sicer zadeva ni ugodna kitajci mčkajo z neprekinjeno zadevo, trenutno maš 1.8kw zadevo, z manipulcijo kirkofa dobiš več sam vhod ne dovoli "scene".

ReRMh ::

Fluido, imaš kak blog glede svojega primera - eni bi pa mogoče prebrali kaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

fikus_ ::

Fluido je inzenir, ki menjava up. imena bolj pogosto kot spodje hlace.
Trola vas, nima nic od tega za kar navija.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

ReRMh ::

Nič hudega, v primerjavi z veliko večino ostalih vsakodnevnih totalno neproduktivnih trolov, se vsaj nekaj malega trudi, četudi samo 'vizualizira'...

Fluido ::

fikus_ je izjavil:

Fluido je inzenir, ki menjava up. imena bolj pogosto kot spodje hlace.
Trola vas, nima nic od tega za kar navija.


Si v veliki zmoti, ne, niti podrazno ne trolam. Slike proizvodnje so od moje sončne elektrarne, oziroma bolj natančno od sončne elektrarne na hiši mojih staršev. V temi zakaj so sončne elektrarne prava stvar sem poleg vseh ostalih slik objavil tudi slike hranilnika, inverterja in vse ostale elektronike, kogar zanima naj pobrska tisto temo za nazaj.

ReRMh je izjavil:

Fluido, imaš kak blog glede svojega primera - eni bi pa mogoče prebrali kaj...


Žal ne, amapak mogoče ni slaba ideja da bi ga začel pisat. Sem pa precej o tem napisal v temi "Zakaj so sončne elektrarne prava stvar".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Evo, proizvodnja za današnji dan (do 11:30 ure).

Fluido ::

Trenutna proizvodnja:

Fluido ::

Upam da je fikus videl zgornje slike, ker v kolikor ni bo še naprej narobe mislil. Sicer obilo podatkov proizvodnje in slik opreme sem že objavil, ampak očitno preveč pričakujem od človeka, ki preden piše v temo, niti ne prebere posta tistega kateremu odgovarja in me nato obtoži kako me rešuje netmetering, ko pa bi težko bolj jasno napisalm da netmeteringa naša elektrarna sploh NIMA!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so baterijski hranilniki prava stvar (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27357659 (5397) kow
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587143150 (28874) gaoZjQP

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27858723 (29113) BigWhale
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9521396 (14554) hruske

Več podobnih tem