» »

Orozje

Orozje

Temo vidijo: vsi

gruntfürmich ::

celje je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

bo kdo prišel v petek na tekmo v ljubljano? rabite papirje?:D



kje, kdaj in kaksna tekma?

ps.: kaksne papirje?

lp

https://www.strelec.si/forum/showthread...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

najbolj zanimivo je pa ravno to, da se printanja orožja in podobnih igračk najbolj bojijo ravno tisti, ki orožja niti v rokah še niso držali.
vsi tisti, kateri ga pa redno uporabljamo, pa se teh printov ne bi niti s palico dotaknili...
a ni to zanimivo!?;((
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Darwin potem svoje naredi.
Saj je prav tako.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

matobeli ::

Pri nas se ne "splača". Imamo tako zakonodajo da tisti ki ga sme dobi ga lahko dobi in imamo tako preteklost da ga lahko dobijo tudi tisti ki ga ne smejo.

Kdo bo printal če je pa po kleteh polno te šare.

xxxul ::

gruntfürmich je izjavil:

lahko imaš tudi šibre v pištoli, revolverju ali MK: :D

https://www.artekcenter.com/strelivo/?f...







drugače pa so tudi kameno sol dajali namesto šiber da ni bilo tako ubojno; to se je resnično delalo.

to je na žalost res edino uporabno samo in edino za kače - pa še večina orožja ma probleme s to municijo
jst sm se s temi naboji enkrat igral in je edina municija s katero sem mel na Glocku zastoj (drgac pozre dobesedno vse, s tem zastoj po prvem naboju). in zadnja stvar k jo hočeš met pri orožju za samoobrambo je zastoj…

matobeli ::

Uf, v polavtomat tole res ni za dajat. Za revolver je zanimivo, sam če se prav spomnim so teli šusi kar dragi.

Eh, ko je bil Demolition Ranch še kaj "vreden", so testiral marsikaj...

Comandante ::

Koliko je kaj doseg teh malih siber (#12, to je premer 1,27mm)? Si predstavljam, da iz 22LR kaj vec kot 5 metrov ni. Pa se to bolj tako, za streljat srsene. So pa vedno zabavni ti gimmick naboji.

Testiral sem recimo trap municijo (premer siber 2,4mm), na 100m iz puske ne gre skozi A4 list papirja (ce slucajno uspes kaj zadeti, kar je svojevrsten izziv).

gruntfürmich ::

xxxul je izjavil:

to je na žalost res edino uporabno samo in edino za kače - pa še večina orožja ma probleme s to municijo
jst sm se s temi naboji enkrat igral in je edina municija s katero sem mel na Glocku zastoj (drgac pozre dobesedno vse, s tem zastoj po prvem naboju). in zadnja stvar k jo hočeš met pri orožju za samoobrambo je zastoj…

jst bi tudi rekel, da je to edino pametno za revolver 357mag ali 44rem, za kače ali ptiče do 10m.
za samoobrambo pa po mojem edino če ne želiš ubiti napadalca, ampak samo raniti in prestrašiti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BRBR ::

Zastava M76 domnevno, nekaj takega:
 sfgdsdfgh

sfgdsdfgh



Gotov sem v to, da sem na youtube videl enkrat slow motion, pri vsakem strelu se je cev upognila ?
Še kdo to zasledil ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

Sakin ::

xxxul je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

lahko imaš tudi šibre v pištoli, revolverju ali MK: :D

https://www.artekcenter.com/strelivo/?f...









drugače pa so tudi kameno sol dajali namesto šiber da ni bilo tako ubojno; to se je resnično delalo.

to je na žalost res edino uporabno samo in edino za kače - pa še večina orožja ma probleme s to municijo
jst sm se s temi naboji enkrat igral in je edina municija s katero sem mel na Glocku zastoj (drgac pozre dobesedno vse, s tem zastoj po prvem naboju). in zadnja stvar k jo hočeš met pri orožju za samoobrambo je zastoj…


Glock verjetno ni problem, glede na dizajn cevi, ne vem pa ce bi to upal dati v risano cev.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sakin ()

bbbbbb2015 ::

BRBR je izjavil:

Zastava M76 domnevno, nekaj takega:
 sfgdsdfgh

sfgdsdfgh



Gotov sem v to, da sem na youtube videl enkrat slow motion, pri vsakem strelu se je cev upognila ?
Še kdo to zasledil ?


Cev vsakega orožja, tudi pištole, vibrira ob samem strelu. Zastava M76 ni izjema. Cev na koncu gre levo-desno, oz. pač v nekem krogu.

Da je orožje točno, je možno storiti dvoje:

a) narediš namensko polnitev tako, da ko krogla gre iz cevi, je cev točno ravno
b) imaš uteži na cevi, ki se jih lahko vijači gor-dol. Z vijačenjem spreminjaš lastno frekvenco nihaja cevi, ter eventuelno dosežeš zopet, da ko krogla izide iz cevi, da je cev točno ravno.

Uteži na ceveh v glavnem uporabljajo malokalibrna orožja (.22 LR) predvsem v športnih aplikacijah.

Drugače pa se poleg cevi zvija tudi ohišje. In pri M76, kakor tudi sicer. To pa je nekaj, kar skušajo konstruktorji preprečiti, oziroma zmanjšati, kar se le da. Najboljši recept za zmanjšanje je majhna gibajoča se masa zaklepa. Glede tega je M76 zelo slaba, ker deluje po principu AK, torej se bat s celo maso giblje nazaj pri repertiranju.

Veliko boljša je Dragunov puška:
SVD (rifle) @ Wikipedia

kjer se bat giblje omejeno nazaj na impulz.

Pa še nekaj stvari je, kar vpliva na točnost strela puške. M76 je zmerno točna do 2 MOA. To je uporabno do 600m. Snajperske puške pa so točne 4x bolj, 0,5 MOA.

gruntfürmich ::

Sakin je izjavil:

Glock verjetno ni problem, glede na dizajn cevi, ne vem pa ce bi to upal dati v risano cev.

misliš na glokovo poligonalno? ker drugače so ti naboji za risane cevi, ne gladke.

bbbbbb2015 je izjavil:

Da je orožje točno, je možno storiti dvoje:

a) narediš namensko polnitev tako, da ko krogla gre iz cevi, je cev točno ravno
b) imaš uteži na cevi, ki se jih lahko vijači gor-dol. Z vijačenjem spreminjaš lastno frekvenco nihaja cevi, ter eventuelno dosežeš zopet, da ko krogla izide iz cevi, da je cev točno ravno.

tega dvojega ni. vsaj ne v takšni meri kot se je 10 let nazaj mislilo.
lahko bi prebral/pogledal kakšno tehnično temo: https://www.strelec.si/forum/thread-311..., ne samo komentiral o politki :)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

BRBR je izjavil:

Gotov sem v to, da sem na youtube videl enkrat slow motion, pri vsakem strelu se je cev upognila ?
Še kdo to zasledil ?

verjetno se cev resnično upogne, ampak ne za toliko da bi ti na tem posnetku to zaznal. ker dečko strelja kot da bi imel 2 levi roki in bil slep, z zanič 'podstavkom' za streljanje. videl si odsun puške v njegovih rokah.

če bi se cev tako vidno upogibala bi morala biti grupa na 100m po 1m in več.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BRBR ::

gruntfürmich je izjavil:

BRBR je izjavil:

Gotov sem v to, da sem na youtube videl enkrat slow motion, pri vsakem strelu se je cev upognila ?
Še kdo to zasledil ?

verjetno se cev resnično upogne, ampak ne za toliko da bi ti na tem posnetku to zaznal. ker dečko strelja kot da bi imel 2 levi roki in bil slep, z zanič 'podstavkom' za streljanje. videl si odsun puške v njegovih rokah.

če bi se cev tako vidno upogibala bi morala biti grupa na 100m po 1m in več.


Ja, ne na tem posnetku, na enem drugem, ki ga ne najdem ... Je bil pa tam ležeč položaj , z nogicami, in se je ornk zvijala cev. Puškomitraljez, ne snajper, rafal, po mojem spominu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

BRBR ::

...Snemano od spredaj navzdol, malo pod kotom kajpak.

bbbbbb2015 ::

gruntfürmich je izjavil:

Sakin je izjavil:

Glock verjetno ni problem, glede na dizajn cevi, ne vem pa ce bi to upal dati v risano cev.

misliš na glokovo poligonalno? ker drugače so ti naboji za risane cevi, ne gladke.

bbbbbb2015 je izjavil:

Da je orožje točno, je možno storiti dvoje:

a) narediš namensko polnitev tako, da ko krogla gre iz cevi, je cev točno ravno
b) imaš uteži na cevi, ki se jih lahko vijači gor-dol. Z vijačenjem spreminjaš lastno frekvenco nihaja cevi, ter eventuelno dosežeš zopet, da ko krogla izide iz cevi, da je cev točno ravno.

tega dvojega ni. vsaj ne v takšni meri kot se je 10 let nazaj mislilo.
lahko bi prebral/pogledal kakšno tehnično temo: https://www.strelec.si/forum/thread-311..., ne samo komentiral o politki :)


Bom prebral, samo jaz si nabojev itak ne polnim. Nimam niti časa za to, čeprav je to tehnološko zanimivo.

Recimo tam se ne strinjam, da je majhna serija strelov statistično nepomembna in da ni mogoče soditi o kvaliteti loada. Ja, sigurno, če postreliš 100 nabojev, je to statistično sigurno bolj verodostojno.

Samo, če kakšna polnitev pištoli ali revolverju ne paše, to se relativno hitro vidi. Ne rabiš streljati ves dan.

Colt1911 ::

Odvisno kakšen dan imaš!>:D
Kadar ne gre , pač ne gre.

gruntfürmich ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Samo, če kakšna polnitev pištoli ali revolverju ne paše, to se relativno hitro vidi. Ne rabiš streljati ves dan.
to se vidi po recimo 15 strelih če je razlika očitna. recimo če ti puška grupira 1 MOA (50 strelov), ti 5 strelna grupa varira od 0,1 pa do 1 MOA. po gaussovi distribuciji; večina bo seveda okoli povprečja, ampak robni primeri pa bodo vandrali od ene luknje pa do celotne grupe. zato iz tako malega vzorca ne moreš zagotovo določit, kaj je bolje in kaj ne.

če pa želiš resnično videt katero strelivo je manj kot 10% boljše od drugega, pa rabiš recimo 50 strelov postrelit. ker to so tako male razlike da je problem natančno določiti.

statistika je exaktna znanost in vsi tisti guruji 3-strelnih grup, ki jih je internet malo morje, so bebčki brez primere.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BRBR ::

 glock

glock



Če ima mušica tole belo piko, kot na levi. Ali mora to kao pokrit centralni krog na tarči, ali mora biti vrh mušice pod centralnim krogom na tarči ?

Kako rešujete , če imate očala za branje, delujejo, da pri pištoli vidim oba merka ok, tarča je pa pač zamegljena, ko fookus premaknem tja (15m) ... ?

Edit: A mora bit takole ?
 sample

sample

Never underestimate the power of idiots in large groups.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

Colt1911 ::

Nikoli ne boš jasno videl obeh merkov in tarče. Zdaj pa zbiraj ali merke ali tarčo.

bbbbbb2015 ::

BRBR je izjavil:

 glock

glock



Če ima mušica tole belo piko, kot na levi. Ali mora to kao pokrit centralni krog na tarči, ali mora biti vrh mušice pod centralnim krogom na tarči ?

Kako rešujete , če imate očala za branje, delujejo, da pri pištoli vidim oba merka ok, tarča je pa pač zamegljena, ko fookus premaknem tja (15m) ... ?

Edit: A mora bit takole ?
 sample

sample



Odvisno je od tega, kako je pištola nastreljena. Če se zgornji črni rob mušice pokriva s centrom tarče, to imenujemo 'Center hold' in je to tako, kot si narisal. Če pa pika sredinske mušice povsem pokriva točno center tarče, pa to imenujemo '3 DOT HOLD'. Za športno streljanje se uporablja 'center hold'. '3 dot hold' se uporablja za vojaško orožje (tudi puške), ker so pike svetleče v temi (če so) in je lažje streljati na nočne ali slabo vidljive tarče, kjer črnega roba mušice ne vidiš, vidiš pa tri svetleče pike.

Glede slabe globinske ostrine je tako, je sicer res, da povsem jasno jasno nikoli ne vidiš in tarče in mušic.

Je pa sicer na voljo nekaj trikov, s katerimi se da problem do neke mere odpraviti.
Prvi trik je, da streljaš z obema očesoma odprtima. Paziti moraš, da meriš z dominantnim očesom. Še posebej pri bolj akcijskem streljanju je bolje, da imaš obe očesi odprti.
Drugi trik pa je, da jemlješ omega 3 2000mg kapsule (na internetu imaš tega polno), to je hrana za oči - to definitivno pomaga pri prožni leči
Obstaja še en bolj hard-core trik - obstaja grelna maska, s katero si greješ oči, pomaga pri prekrvavitvi in zmanjšuje suhost oči - to se da na internetu dobiti. Napiši v amazon.de 'Hot Electric USB Warm Compress'
Tretji trik pa je uporaba toniranih strelskih očal. Kontrast povečuješ z rumenimi očali. Kontrast zmanjšuješ s sivimi očali.
Globinsko ostrino se pa da nekoliko povaditi, s prstom pred očmi, ki ga približuješ in oddaljuješ. To naj ti kak doktor za oči pokaže, da si ne narediš več škode kot koristi. Potem lažje menjavaš ostrino mušice in tarče.

Je pa merjenju še ogromno spremenljivk. Recimo natreniraš lahko spomin mišic, da hitro pomeriš, ter hitro ustreliš. Je pa zopet drug problem, ker pri hitrem streljanju lahko narediš kup drugih napak. Če v resnici streljaš, lahko postreliš 200 do 300 nabojev, kjer pa je zopet problem utrujenost. Pomagaš si lahko s suhim trenažerjem Mantis:
https://mantisx.com/

Okapi ::

BRBR je izjavil:

Kako rešujete , če imate očala za branje, delujejo, da pri pištoli vidim oba merka ok, tarča je pa pač zamegljena, ko fookus premaknem tja (15m) ... ?


Rešuješ tako, da si nabaviš "rdečo piko". Vidiš ostro rdečo piko (ker je "projecirana" v neskončnost) in tarčo.


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BRBR ::

Hvala obema. Tale rdeča pika, to ni laser a ne ?
Ker menda nekaj takega obstaja, da se od pištole do tarće ne vidi nič, piko ima pa strelec vseeno.
Never underestimate the power of idiots in large groups.

mancini ::

V vojski imajo orozje nastreljano na spodnji rob crne pike, ker je pretezko poiskat cisto sredino crne pike.
Pomeni da meris v spodnji rob, orozje pa ti zadane sredino crne

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mancini ()

gruntfürmich ::

https://staysuspicious.com/sight-pictur...
https://www.nrawomen.com/content/sight-...





vedno v fokusu zanji merek, in 'pod' tarčo (črni krog).
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

BRBR je izjavil:

Hvala obema. Tale rdeča pika, to ni laser a ne ?
Ker menda nekaj takega obstaja, da se od pištole do tarće ne vidi nič, piko ima pa strelec vseeno.

Laser je čisto nekaj drugega. Rdeča pika je optična naprava, ki z ledico projecira rdečo piko na steklo, skozi katerega gledaš na tarčo. Optika je narejena tako, da je virtualna slika rdeče pike v "neskončnosti", zato vidiš piko in tarčo ostro. Če rabiš očala, uporabljaš tista za na daleč.

Je sicer več vrst teh rdečih pik, ponekod je laser namesto ledice, in nekatere imajo tudi povečavo, ampak princip je povsod enak.

FireSnake ::

gruntfürmich je izjavil:

https://staysuspicious.com/sight-pictur...
https://www.nrawomen.com/content/sight-...





vedno v fokusu zanji merek, in 'pod' tarčo (črni krog).


Tako so tudi mene učili in na ta način so rezultati najboljši.
Dajte malo zaupati ljudem, ki so preizkusili zadeve pred vami.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

BRBR ::

Moja tarča je bila taka, zaprmej, z belo piko v sredini. In ta bela pika je 'natančno' toliko velika kot pika na prednjem merku (na 15 m).
 https://i.postimg.cc/7LqW93xh/t.jpg

https://i.postimg.cc/7LqW93xh/t.jpg




Zakaj moraš pa na gornjih slikah merit pod 9, al pa kar pod cel zunaji krog ?
Never underestimate the power of idiots in large groups.

Colt1911 ::

Ni ti treba, je pa tako najlažje in tudi orožje imamo večinoma tako nastreljeno, oziroma nastavljene merke.

Okapi ::

Ker lahko najbolj natančno nastaviš prednji merek na spodnji del črnega kroga, na najnižjo točko črnega polja in na mejo med črnim in belim poljem. Nobene druge točke na tarči ne vidiš tako jasno določene, kar pomeni, da nikjer drugje na tarči ne moreš tako zanesljivo in natančno postavit prednjega merka. Merki so seveda nastavljeni tako, da pri tem krogle letijo v belo piko sredi tarče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

mancini ::

BRBR je izjavil:

Moja tarča je bila taka, zaprmej, z belo piko v sredini. In ta bela pika je 'natančno' toliko velika kot pika na prednjem merku (na 15 m).
 https://i.postimg.cc/7LqW93xh/t.jpg

https://i.postimg.cc/7LqW93xh/t.jpg




Zakaj moraš pa na gornjih slikah merit pod 9, al pa kar pod cel zunaji krog ?


Glej ti mešaš med sabo stvari.
Puške se ne nastreljuje na 15m ampak na 100. In te tvoje bele pikice ne vidiš na 100m razen če si sokol (in niti je ni na teh tarčah)
In ti sam si pisal da vojska nastreljuje orožje tako da meri v sredino kar je napačno.
Pri 100 m je tudi sredinski krog velik vsaj 10 cm (premer) in noben ne more merit vedno v čisto sredino, za to ker je ne moreš določit. In zato se meri v spodnji rob.
Upam da ti je vsaj malo zdaj jasno

Glede rdeče pike pa je tako, da je boljše čim manjša (1-2mm) ker s tem si bolj natančen, kot če imaš veliko rdečo bulo, ki ti prekrije pol tarče

FireSnake ::

Okapi je izjavil:

Ker lahko najbolj natančno nastaviš prednji merek na spodnji del črnega kroga, na najnižjo točko črnega polja in na mejo med črnim in belim poljem. Nobene druge točke na tarči ne vidiš tako jasno določene, kar pomeni, da nikjer drugje na tarči ne moreš tako zanesljivo in natančno postavit prednjega merka. Merki so seveda nastavljeni tako, da pri tem krogle letijo v belo piko sredi tarče.

Zelo dobro napisano.
Kdor dela drugače in komplicira se pa naj ne čudi, če bo šlo slabše.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

delavec44 ::

FireSnake je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ker lahko najbolj natančno nastaviš prednji merek na spodnji del črnega kroga, na najnižjo točko črnega polja in na mejo med črnim in belim poljem. Nobene druge točke na tarči ne vidiš tako jasno določene, kar pomeni, da nikjer drugje na tarči ne moreš tako zanesljivo in natančno postavit prednjega merka. Merki so seveda nastavljeni tako, da pri tem krogle letijo v belo piko sredi tarče.

Zelo dobro napisano.
Kdor dela drugače in komplicira se pa naj ne čudi, če bo šlo slabše.


Kam pa potem s tako umerjenim orožjem merijo v realnih razmerah kjer ni tarč? Kako oceni kam mora spustiti merek, če želi ustreliti določen del človeka?

BRBR ::

V tem primeru ima oni šmajser, pa tudi tebi ga priporočam. Vse ostalo izven tega je filmska fikcija.
Never underestimate the power of idiots in large groups.

BRBR ::

Kakšna je razlika med avtomatsko puško in brzostrelko ? (P R A V I L N I K za izvajanje Zakona o orožju)
Never underestimate the power of idiots in large groups.

Okapi ::

Nobene.

bbbbbb2015 ::

Okapi je izjavil:

Nobene.


No, razlika seveda je.
Brzostrelke uporabljajo strelivo pištolskega kalibra (9x19, 7,62x25), njihova kadenca (hitrost streljanja) je visoka, ter so tipično manjše (čisto tako, ker dejansko so lažje). Angleški izraz je 'machine gun' za kompaktne z zložljivim kopitom pa 'submachine gun'.

Avtomatske puške pa uporabljajo strelivo srednjega kalibra (7,62x39, 5,56x45), so ustrezno večje, ter je kadenca streljanja precej manjša. Angleški izraz je tipično assault rifle, ker sicer nekih razlogov za civilno avtomatsko puško ni.

Dosti brzostrelk je povsem kovinskih, z nekaj malega lesenih oblog, avtomatske puške imajo tipično precej kopita, ker se človek lahko hitro zažge na pregretih delih puške.

Tipična brzostrelka je MP-40, moderna brzostrelka pa je MP-5. Tipična avtomatska puška je AK-47.

Brzostrelke dosti uporablja policija, ker so lažje, manj prebojne. Avtomatske puške pa uporablja v glavnem samo vojska. Brzostrelka je sicer starejši izraz, za vse puške, ki so streljale avtomatsko v 2. sv.vojni, razen mitraljezov, se je uporabljal izraz brzostrelka.

Do razlik v rabi je prišlo šele z modernimi avtomatskimi puškami, ki imajo srednji kaliber.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

https://fran.si/iskanje?View=1&Query=br...

Brzostrelka @ Wikipedia

če pa te zanima ZORO, pa preveri če pozna razliko. po mojem ne.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

FireSnake ::

delavec44 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ker lahko najbolj natančno nastaviš prednji merek na spodnji del črnega kroga, na najnižjo točko črnega polja in na mejo med črnim in belim poljem. Nobene druge točke na tarči ne vidiš tako jasno določene, kar pomeni, da nikjer drugje na tarči ne moreš tako zanesljivo in natančno postavit prednjega merka. Merki so seveda nastavljeni tako, da pri tem krogle letijo v belo piko sredi tarče.

Zelo dobro napisano.
Kdor dela drugače in komplicira se pa naj ne čudi, če bo šlo slabše.


Kam pa potem s tako umerjenim orožjem merijo v realnih razmerah kjer ni tarč? Kako oceni kam mora spustiti merek, če želi ustreliti določen del človeka?


Predpostavlja se, da se s tekmovalnim orožjem ne strelja ljudi.
Kar je tudi želja vseh nas. In, če bo tako ostalo smo lahko vsi srečni.

----------------

Vprašanje glede optike: jaz sem zraven AR 15 dobil velik daljnogled, zadeva je zakon.
Ali se potem to montira še drugam, ali se predpostavlja, da imaš za vsak kos svojo optiko?
Ker, če je za vsak kos, bi se verjetno splačalo kaj na zalogo kupiti, če se najde ugodna cena.

Pa tudi: kaj je ugodno?
https://www.bolha.com/daljnogledi/cerkn...
https://www.bolha.com/daljnogledi/strel...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

delavec44 ::

FireSnake je izjavil:

delavec44 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ker lahko najbolj natančno nastaviš prednji merek na spodnji del črnega kroga, na najnižjo točko črnega polja in na mejo med črnim in belim poljem. Nobene druge točke na tarči ne vidiš tako jasno določene, kar pomeni, da nikjer drugje na tarči ne moreš tako zanesljivo in natančno postavit prednjega merka. Merki so seveda nastavljeni tako, da pri tem krogle letijo v belo piko sredi tarče.

Zelo dobro napisano.
Kdor dela drugače in komplicira se pa naj ne čudi, če bo šlo slabše.


Kam pa potem s tako umerjenim orožjem merijo v realnih razmerah kjer ni tarč? Kako oceni kam mora spustiti merek, če želi ustreliti določen del človeka?


Predpostavlja se, da se s tekmovalnim orožjem ne strelja ljudi.
Kar je tudi želja vseh nas. In, če bo tako ostalo smo lahko vsi srečni.


Ampak zgoraj pišete, da tako delajo tudi v vojski. Zato moje vprašanje. Ali pač potem vsakič na novo umerjajo?

Comandante ::

Vprašanje glede optike: jaz sem zraven AR 15 dobil velik daljnogled, zadeva je zakon.
Ali se potem to montira še drugam, ali se predpostavlja, da imaš za vsak kos svojo optiko?
Ker, če je za vsak kos, bi se verjetno splačalo kaj na zalogo kupiti, če se najde ugodna cena.

Optika na dolgocevnem orozju je v vecini primerov smiselna, ker bolje streljas kot brez (izjema so sibrovke in CQB). Je pa vse odvisno od tvojega namena uporabe orozja - ce bos jagal in mislis zadevo 6 ur vlacit po gozdu, je verjetno dobro gledat na tezo in robustnost, vendar optiko bos rabil, sicer bos v slabi svetlobi tezko dobro naciljal zival. Ce bos streljal na dalec rabis kakovostno optiko velike povecave, bipod, vrece. Ce hoces pusko za obrambo doma oziroma za na blizu, potem optika skoraj nima smisla, ker bos brez optike hitreje nameril in ustrelil. Potem vzames eventuelno namesto daljnogleda kak red dot.

Naceloma se optiko kupi in pusti na kosu, razen ce bos komplet spreminjal namen kosa (kar pri AR lahko, ker je modularen sistem).

Jaz imam na AR optiko 4-16x, bipod in zlozljive 45° mehanske merke. Do 50 metrov dalec raje streljam na mehanske merke kot na daljnogled. So presenetljivo natancni.

mancini ::

delavec44 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

delavec44 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ker lahko najbolj natančno nastaviš prednji merek na spodnji del črnega kroga, na najnižjo točko črnega polja in na mejo med črnim in belim poljem. Nobene druge točke na tarči ne vidiš tako jasno določene, kar pomeni, da nikjer drugje na tarči ne moreš tako zanesljivo in natančno postavit prednjega merka. Merki so seveda nastavljeni tako, da pri tem krogle letijo v belo piko sredi tarče.

Zelo dobro napisano.
Kdor dela drugače in komplicira se pa naj ne čudi, če bo šlo slabše.


Kam pa potem s tako umerjenim orožjem merijo v realnih razmerah kjer ni tarč? Kako oceni kam mora spustiti merek, če želi ustreliti določen del človeka?


Predpostavlja se, da se s tekmovalnim orožjem ne strelja ljudi.
Kar je tudi želja vseh nas. In, če bo tako ostalo smo lahko vsi srečni.


Ampak zgoraj pišete, da tako delajo tudi v vojski. Zato moje vprašanje. Ali pač potem vsakič na novo umerjajo?


Vojak vedno pozna približno razdaljo do tarče in si nastavlja merke po višini. Puška se nastreli recimo na 100m ali pa na 300m in na podlagi tega potem ve koliko klikov dvigne ali spusti merek če strelja na XY razdaljo. Na kalašniku pa so na zadnjem merku oznake za razdalje od 100-900m
https://www.reddit.com/media?url=https%...

To so samo razdalje, potem pa vojaki obvladajo še ali se tarča premika proti njim ali vstran, levo ali desno, smer vetra, ...in upoštevajo še te prehitke.
Ostrostrelci pa obvladajo še ostale bolj fine in natančne zadeve, kot so temperatura, hitrost tarče, moč vetra, nadmorska višina, ...

mancini ::

Aja vojak seveda vedno meri enako v isto točko, za to pa spreminja parametre na merkih oz optiki.

Kot pa morda vidiš da se ne da vseh razdalj do tarče nastaviti na namerilnikih (recimo na kalašniku imaš po 100m skalo, ti pa bi streljal na 240m, tisto razliko pa pač malo meriš višje ali nižje, to pa dobiš s prakso.
Na kakšnih ostalih lahko na 25m natančno nastavljaš, ostalo pa korigiraš z občutkom

Comandante ::

Za 5,56mm puske se dobi daljnoglede z oznacenimi padci, navadno za 100-600 metrov. Sicer ti veljajo, ce imas pravo tezo municije, ki ustreza daljnogledu.



Osebno uporabljam Mil-dot, puska nastreljana na 100 metrov. S tem sistemom lahko ocenis razdaljo predmeta znane velikosti, ali pa pri znani razdalji ocenis velikost predmeta. Ko ves razdaljo, pogledas v balisticno tabelo za svoj kaliber, hitrost in tezo zrna, razberes popravek, in drzis krizec ustrezno visje. Ali pa naklikas daljnogled, je tudi opcija. Odvisno, kaksno natancnost potrebujes.

gruntfürmich ::

FireSnake je izjavil:

Vprašanje glede optike: jaz sem zraven AR 15 dobil velik daljnogled, zadeva je zakon.
Ali se potem to montira še drugam, ali se predpostavlja, da imaš za vsak kos svojo optiko?
Ker, če je za vsak kos, bi se verjetno splačalo kaj na zalogo kupiti, če se najde ugodna cena.

Pa tudi: kaj je ugodno?
https://www.bolha.com/daljnogledi/cerkn...
https://www.bolha.com/daljnogledi/strel...

Če imaš dobro montažo in dober daljnogled, je smiselno da ga prestavljaš sem ter tja po puškah. Sicer eni tega ne marajo, ampak taki po navadi nimajo dobrih daljnogledov in zato jih ne moti da kupijo več zanič daljnogledov.
Po tvojem izboru tudi vidim, da iščeš največji možni šrot.
Ne vem pa kaj bi ti z lovskim zeissom s fixsno povečavo počel?

Za taktikul puško in MK imam en FFP daljnogled ki sem ga prestavljal sem ter tja, za F-Class pa sem želel na vsaki puški svoj daljnogled, ker tu pa nisem želel kompromisov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

videc ::

FireSnake je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

https://staysuspicious.com/sight-pictur...
https://www.nrawomen.com/content/sight-...





vedno v fokusu zanji merek, in 'pod' tarčo (črni krog).


Tako so tudi mene učili in na ta način so rezultati najboljši.
Dajte malo zaupati ljudem, ki so preizkusili zadeve pred vami.

Samo en komentar na 'pod tarco (crni krog)'... To je odvisno od tega kako je pistola nastreljena. "Combat sight" proti navadnemu in ostalim.

cvalsr ::

vedno v fokusu zanji merek,

Tole vidim že drugič in mislim, da ni prav!
V fokusu imaš prednji merek = 'muho'. Saj se lepo vidi na "correct". Zadnji je pač malce neoster, tarča pa še bolj, a se da dokaj dobro oceniti, kje je spodnji rob črnega kroga, ker ostrino pač prenašaš s tarče na merke in obratno. Večji problem za večino je, kako umiriti roko in kako ne zategniti ob sprožitvi.
Za lovce pa je najbrž drugače kot za 'preciznjake'. Oni morajo meriti tja, kamor hočejo zadeti; živali nimajo krogov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

BRBR ::

 ffgzujfzuti

ffgzujfzuti


Kaj je M, in pomen cifer zraven ?
Never underestimate the power of idiots in large groups.

matobeli ::

M, "Military", to je v osnovi US vojaška oznaka. Številka je pa pač številka, mogoče zaporedna v nekem katalogu ali kaj podobnega. Nič tehničnega nima za povedat sama po sebi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Posest orožja (strani: 1 2 3 453 54 55 56 )

Oddelek: Problemi človeštva
2762521118 (13160) gruntfürmich
»

Zračno orožje - replike (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28255638 (10041) Okapi
»

Imate orožje (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
820210099 (25414) gruntfürmich
»

Kako dober strelec je povprečen policist? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
828005 (5288) bbbbbb2015

Več podobnih tem