» »

Ogromno povečanje povpraševanja po najemnih stanovanjih

Ogromno povečanje povpraševanja po najemnih stanovanjih

1
...
3 4
5
»

nsa_ag3nt ::

ginekk je izjavil:

Glugy je izjavil:

In pol se politiki čudijo k se toliko Slovencev vsako leto izseli. No sej važn da vsaj za bogataše poskrbijo. To je najbl važn.


Koliko se jih izseli? 13572 v letu 2018. Med leti 2006 in 2018 je bilo to med 12k in 19k letno. Pred letom 2006 pa vsaj 5k manj, ne vem kaj se je takrat zgodilo, verjetno zaradi EU članstva z rahlim zamikom (kajti člani smo od leta 2004).

Dejansko pa imamo migracijski prirast - v letu 2018, je bil 0.72% oziroma 7.2 novih na 1000 prebivalcev. Populacija se ne zmanjšuje.
https://www.stat.si/StatWeb/Field/Index...
https://www.stat.si/StatWeb/Field/Index...

S šiptarji (Albanci) si boš res veliko pomagal.Razen če so sedaj začeli Nemci in Švicarji se seliti v Slo.
Bih in Srbi gredo raje v AT in dalje na sever.


Slo ob sedanjem trendu nima prihodnosti in bo izginila prej kot Samova plemenska zveza @ Wikipedia ..
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

PrimoZ_ ::

MIHAc27 je izjavil:

Mogoče neumno vprašanje, ampak ne najdem podatka....

Kako vem, če me je najemodajalec prijavil? Za prijavo začasnega prebivališče ni kompliciral.
Sam seveda pravi, da je vse po pravilih.


Če imaš podpisano pogodbo o najemu, greš z njo na UE in si urediš prijavo naslova.
Glede davkov pa je to stvar FURS-a, da ugotavlja, lahko pa jim nmigneš :)

Ko sem jaz iskal stanovanje za najem sem na furs prijavil vse, ki so hoteli odat na črno. Zdej koliko je FURS ukrepal pa žal ne vem.

zavajon ::

zmaugy je izjavil:

zavajon je izjavil:

Smurf je izjavil:

Večina najemodajalcev v Sloveniji ima oddajanje prijavljeno.

Dobra ... :D
Lahko deliš z nami vir, ki to potrjuje?

Zakaj najemniki ne prijavijo?

Če bi jih prijavil, pa bi bil rezultat edino ta, da bi moral iskati novo stanovanje. Kar pa ni bilo v mojem interesu.
Že več kot 30 let najemam stanovanje, pa se mi zdi, da je bilo to prijavljeno samo takrat, ko sem imel v pogodbi smešno nizko najemnino. Seveda pa nikoli nisem spraševal lastnikov, če oddajanje prijavljajo. Vedno sem tudi plačeval v gotovini, kar mi je tuddi vzbujalo dvom v popolno legalnost posla. Po mojem FURSu ne bi bilo tako težko za večino stanovanj ugotoviti, ali se oddajajo na črno. Malo primerjati prijavljene osebe ali "prazna stanovanja" s plačili za elektriko, pa bi bilo že veliko. Ampak se mi zdi, da FURS nima prav velikega interesa za to, Podobno kot država nima interesa, da bi obdavčila vsaj prazna stanovanja. Zakaj bi se brez potrebe zamerila volilcem?

zavajon ::

PrimoZ_ je izjavil:

Ko sem jaz iskal stanovanje za najem sem na furs prijavil vse, ki so hoteli odat na črno. Zdej koliko je FURS ukrepal pa žal ne vem.

Če bi FURS to želel, bi sam imel enega zaposlenega, ki bi se prijavljal na oglase. Gotovo bi si zaslužil plačo ;)

Utk ::

Vi resno nimate pojma. Inšpektor se lahko javi na oglas, lahko gre tudi res živet v stanovanje za pol leta, najemodajalec ga ne rabi NIKAMOR prijavit, pa še zmeraj ni v nobenem prekršku.

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

Vi resno nimate pojma. Inšpektor se lahko javi na oglas, lahko gre tudi res živet v stanovanje za pol leta, najemodajalec ga ne rabi NIKAMOR prijavit, pa še zmeraj ni v nobenem prekršku.


Rabi prijavit prihodke od oddaje stanovanja.
Samo o tem govorim.

Utk ::

Ja, ampak šele naslednje leto. Najemnik nekje do sredine leta 2020 ne more vedet, če je bil decembra 2019 "na črno" ali ne. Pa še takrat ne more vedet, lahko ga samo poskusi prijavit.

PrimoZ_ ::

Če ti človek že na začetku pove, da ne bo pogodbe, ker ne misli plačevat države, potem lahko to sporočiš FURS-u. In če bi FURS za enega in istega dobil več kot 1no prijavo je to zelo dober indikator, da ne bo prijavil prihodkov od oddajanja.
Seveda počakaš do naslednjega leta in če se sum izkaže za dejstvo, potem samo še hop cefizelj, pa te mamo ...

Lonsarg ::

Pogodba je obvezna po zakonu (notarsko overjanje ni obvezno) torej ce ni pogodbe je to kar lepo ze direkt prekrsek..

Invictus ::

Utk je izjavil:

Vi resno nimate pojma. Inšpektor se lahko javi na oglas, lahko gre tudi res živet v stanovanje za pol leta, najemodajalec ga ne rabi NIKAMOR prijavit, pa še zmeraj ni v nobenem prekršku.

Če ne prijavi najemne pogodbe na FURS, je v prekršku.

Ni pa dolžnost najemodajalca, da prijavi najemojemalca na tem naslovu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Invictus je izjavil:

Utk je izjavil:

Vi resno nimate pojma. Inšpektor se lahko javi na oglas, lahko gre tudi res živet v stanovanje za pol leta, najemodajalec ga ne rabi NIKAMOR prijavit, pa še zmeraj ni v nobenem prekršku.

Če ne prijavi najemne pogodbe na FURS, je v prekršku.

Ni pa dolžnost najemodajalca, da prijavi najemojemalca na tem naslovu.

Ta prijava je post festum. Najemojemalec ne more vedet do sredine leta za prejšno leto, ali kdajse že to rešuje, če je kaj prijavil ali ne. Pa še takrat ne, ker davčna tajnost pa to.

PrimoZ_ ::

digitalcek je izjavil:

Razmišljanje slovenske lastnice (s spleta), ki pove marsikaj:

Po zadnji bombi po najemnikih sem zamenjala pipo, štekerje, kljuko na vhodnih vratih, prepleskala notranja vrata in prebelila. Kuhinjo, ki je delana po meri, je isti mizar popravil, v kopalnici je tuš kabina, umivalnik in školjka. Vse priključke, razen vode, si uredi najemnik sam.
Hočeš internet? Plačaj. Elektriko? Plačaj. Tv? Plačaj. Kabelsko? Plačaj.
Položnice bodo na ime najemnika, pohištvo njegovo lastno, če bo cucek ali mucek skakal po kavču, bo po njegovem, če bo mačka krempljala stole, bo njegove, če bodo poflekani jogiji, bodo njegovi. Posoda njegova, posteljnina njegova, brisače njegove, krožniki njegovi ...sem prepričana, da bo vsak bistveno bolj pazil na svojo opremo in ne bo vseeno, a plača račune ali ne.

Za 100x12=1200 eur na leto, kolikor bo nižja najemnina, se ne bom sekirala več za nič.
Pa 3 akontacije vnaprej bom vzela, ne bom več menjavala pip zaradi malomarnega ravnanja ali štekerjev ali kljuk.

Doma imam že 20 let kljuke pa so ok, pri najemnikih pa crkujejo non stop. Tudi umazanije ne bom več na svoj strošek drgnila. Dobil si čisto in prebeljeno, tako vrni, sicer bo to naredil servis iz tvoje akontacije. Ključavnico naj ima komot svojo, pa bo skrbel za svoje ključe in daljinčke. Tudi parkirni prostor dobi, no problem, samo kartico za vrata in ključ bo plačal. Ne bom sama plačevala za izgubljeno kartico.

To so pogoji. Ne paše? Bo pa prazno.


Ali pa druga resnica, da je lastnica zase vgradila top notch robo, v stanovanje za oddajo pa najceneje kar se dobi, mogoče celo rabljeno :)
Seveda tega ne bo javno priznala.

Sicer pa v primeru najema 5+ let sm jaz povsem za da dobim prazno stanovanje, samo stene, poden in recimo kopalnica.

MIHAc27 ::

Mene lastna oprema ne moti, še skoraj ljubše mi je, da je le kopalnica in kuhinja zmontirana (ker to pač malo težje demontiraš in odpelješ).
Tukaj kjer sem v najemu je tako itak večina bele tehnike moja, pa del pohištva tudi. Se je npr. pokvaril njihov hladilnik (udar strele, hiši zraven je skurilo še cel kup drugih naprav). 1 mesec sem čakal, da prikličejo sesviserja.
Vmes sem na srečo imel ravno na bolhi 1 mali hladilnik, pa ga potem pač nisem prodal takoj. Vseeno za 4 ljudi je bil ful premajhen. No po 1 mesecu čakanja, sem se zmenil, da kupimo lastnega.

PrimoZ_ ::

Zavisi od časa najema, za dolgoročni najem je stanovanje vsaj po mojem mnenju lahko čisto golo. Minimum bi bila edino kopalnica.

FTad ::

PrimoZ_ je izjavil:

Zavisi od časa najema, za dolgoročni najem je stanovanje vsaj po mojem mnenju lahko čisto golo. Minimum bi bila edino kopalnica.


V Nemciji in severnih drzavah je tako. Problem je samo kuhinja, ce je tudi ta prazna. 1. lahko je dodaten velik izdatek poleg varscine, 2. a jo bos ob izselitvi vzel s seboj? Jo bos lahko prodal naslednjemu najemniku? Ce ne, verjetnost, da bo pasala na novo stanovanje je majhna...

karosha ::

Meni je totalno mimo, da se v Sloveniji najemniška stanovanja praviloma oddajajo polno opremljena.
Nekaj je, če greš za prehodno obdobje (cca leto dni) nekam v najem, to še razumem ... ampak dolgoročno spanje na tuji vzmetnici, uporaba oblazinjenega pohištva, preprog ... nekateri vključijo še pribor, posodo, posteljnino in brisače (f-u-j). To pač ni dom, to je apartma.

Mato989 ::

karosha je izjavil:

Meni je totalno mimo, da se v Sloveniji najemniška stanovanja praviloma oddajajo polno opremljena.
Nekaj je, če greš za prehodno obdobje (cca leto dni) nekam v najem, to še razumem ... ampak dolgoročno spanje na tuji vzmetnici, uporaba oblazinjenega pohištva, preprog ... nekateri vključijo še pribor, posodo, posteljnino in brisače (f-u-j). To pač ni dom, to je apartma.


Problem je ker v Sloveniji praktično ni pogodbenih najemov za dobo več kot 1 leta... (obvious reasons!)

Naslednji problem je, da najemniki v Slo načeloma NIMAJO svojega pohištva (postelje, kavča, omar itd...) Poznam kar nekaj najemnikov starih okrog 30 let, kjer je vse kar imajo svoje pribor in posode ter seveda brisače in rjuhe, posteljnino... tu se v 99% zaključi!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nsa_ag3nt ::

PrimoZ_ je izjavil:

Zavisi od časa najema, za dolgoročni najem je stanovanje vsaj po mojem mnenju lahko čisto golo. Minimum bi bila edino kopalnica.

In ko se naseli naslednji vržeš vse ven in jovo na novo ?
Krasna ekologija in krožno gospodarstvo.


Kuhinja in kopalnica je zame bare minimum, ki mora biti.Vse ostalo po željah in zmožnostih (omare, postelje, dnevna soba).
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

karosha ::

Mato989 je izjavil:


Problem je ker v Sloveniji praktično ni pogodbenih najemov za dobo več kot 1 leta... (obvious reasons!)

Naslednji problem je, da najemniki v Slo načeloma NIMAJO svojega pohištva (postelje, kavča, omar itd...) Poznam kar nekaj najemnikov starih okrog 30 let, kjer je vse kar imajo svoje pribor in posode ter seveda brisače in rjuhe, posteljnino... tu se v 99% zaključi!


Na papirju že, realno so pa ljudje tudi po 5+ let v istem stanovanju, samo vsako leto podaljšujejo pogodbo. Sploh ne vem, kaj narediš v primeru, da želiš imeti svojo vzmetnico ali pa boljšo pisalno mizo, lastnikovega imetja itak ne moreš kar umakniti.

Razumem, da nekaterim ustreza, da samo svoje cunje prinesejo in je zadeva zaključena, ampak meni osebno to pač ne bi odgovarjalo.
Včasih se iz firbca malo sprehodim po nepremičninskih oglasih in vidim stanovanja prepolna neujemajoče opreme, omara pri omari, babičine zavese, kakšen kos iz Ikee, vse nagneteno skupaj, da človek niti svojega pisarniškega stola ne more prinesti. Potem jih pa verjetno še tako noro skrbi za tisto pohištvo.

Jaz bi za namen dolgoročnega najema oddajala povsem prazno stanovanje (z izjemo kopalnice in kuhinje). Vse ostalo (tudi svetila) bi bila v domeni najemnika pa naj si uredi po lastnih željah in potrebah.

Mato989 ::

karosha je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Problem je ker v Sloveniji praktično ni pogodbenih najemov za dobo več kot 1 leta... (obvious reasons!)

Naslednji problem je, da najemniki v Slo načeloma NIMAJO svojega pohištva (postelje, kavča, omar itd...) Poznam kar nekaj najemnikov starih okrog 30 let, kjer je vse kar imajo svoje pribor in posode ter seveda brisače in rjuhe, posteljnino... tu se v 99% zaključi!


Na papirju že, realno so pa ljudje tudi po 5+ let v istem stanovanju, samo vsako leto podaljšujejo pogodbo. Sploh ne vem, kaj narediš v primeru, da želiš imeti svojo vzmetnico ali pa boljšo pisalno mizo, lastnikovega imetja itak ne moreš kar umakniti.

Razumem, da nekaterim ustreza, da samo svoje cunje prinesejo in je zadeva zaključena, ampak meni osebno to pač ne bi odgovarjalo.
Včasih se iz firbca malo sprehodim po nepremičninskih oglasih in vidim stanovanja prepolna neujemajoče opreme, omara pri omari, babičine zavese, kakšen kos iz Ikee, vse nagneteno skupaj, da človek niti svojega pisarniškega stola ne more prinesti. Potem jih pa verjetno še tako noro skrbi za tisto pohištvo.

Jaz bi za namen dolgoročnega najema oddajala povsem prazno stanovanje (z izjemo kopalnice in kuhinje). Vse ostalo (tudi svetila) bi bila v domeni najemnika pa naj si uredi po lastnih željah in potrebah.


Dejansko je tako, da kolikor sem jaz videl realnost, lahko večini lastnikov rečeš da naj nekaj odpeljejo in daš not svoje... izjema je kuhinja/kopalnica... Ko je moja bivša lastniku napisala če lahko odpelje eno omaro ker bi si drugo dala not, je tip uredil to v roku 30 dni...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

PrimoZ_ ::

nsa_ag3nt je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Zavisi od časa najema, za dolgoročni najem je stanovanje vsaj po mojem mnenju lahko čisto golo. Minimum bi bila edino kopalnica.

In ko se naseli naslednji vržeš vse ven in jovo na novo ?
Krasna ekologija in krožno gospodarstvo.


Kuhinja in kopalnica je zame bare minimum, ki mora biti.Vse ostalo po željah in zmožnostih (omare, postelje, dnevna soba).


Dolgoročni najem, je zame vsaj 5 let še raje 10.
Opremo lahko ugodno prodaš naslednjemu najemniku, če se mu dopade, lahko jo daš na bolho (me je presenetilo kako hitro gre), pelješ s sabo naprej če je kaj res kvalitetnega ali v najslabšem primeru pač zavržeš.

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


Problem je ker v Sloveniji praktično ni pogodbenih najemov za dobo več kot 1 leta... (obvious reasons!)

V Sloveniji se oddaja za 11 mesecev, da ni problemov z energetsko izkaznico in oglasi ter z metanjem ljudi ven zradi prevelike zaščite najemnikov.

Ampak to zadnje se spreminja z notarskim zapisom najemne pogodbe o izselitvi... Pozabil čisto točen pravni termin... Seveda moraš pa najemnika prijaviti ;) in plačati davek :'(.

Najemi so itak daljši.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

Haha, ko sem jaz pred časom razlagal o najemni pogodbi, ki je sklenjena v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa, so mi "forumski pravniki" razlagali, da se motim... zdaj je pa zadeva prišla v mainstream.

Na kratko, tako sklenjena pogodba omogoča najemodajalcu, da uveljavlja obveznosti iz naslova najema neposredno v izvršilnem postopku. Po domače - postopek izvršbe se pospeši.
sudo poweroff

St235 ::

Ampak to zadnje se spreminja z notarskim zapisom najemne pogodbe o izselitvi... Pozabil čisto točen pravni termin... Seveda moraš pa najemnika prijaviti ;) in plačati davek :'(.

Eno in drugo nima nobene veze. Sklepanje pogodbe v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa ne vpliva na tvojo obvezo po plačilu davka. "Prijavljanje najemnika" pa tako ali tako ne obstaja. Edino kar se spremeni je to, da je v primeru postopka FURS lažje dokazati obstoj najemnega razmerja, če inšpektor razpolaga z notarskim zapisom.

Po domače - postopek izvršbe se pospeši.

absolutno, dokler si človek ne predstavlja, da tak zapis kakorkoli spreminja obveznosti in dolžnoti najemodajalca ali najemnika. Ter seveda ob polnem zavedanju, da to zgolj pomeni en (pomemben) korak manj v postopku izvržbe. Niti pod razno pa si tega ni dopustno razlagati kot 100% avtomatizem, kejr najemnika izeliš pol ure po tistem, ko zamudi s plačilom najemnine.

Če pogledamo plastično. Najemnik se po preteku pogodbe ne izseli. Če želi lastnik začeti s postopkom izselitve potrebuje izvršilni naslov iz katerega nedvoumno izhaja da najemnik po tem in tem datumi nima več pravice uporabe stanovanja. Tak izvršilni naslov je lahko notarski zapis (če je ustrezno sestavljen). V tem primeru lahko lastnik na podlagi tega zahteva izselitev. Od tukaj naprej je potem postopek enak.

Če pa je sklenjena navadna pogodba (ali te celo ni) pa mora lastnik najprej pridobiti verodostojen naslov za izvšbo. Praviloma je to sodba. Torej mora na sodišču dokazati, da najemnik nima več pravice da biva v stanovanju po nekem datumu. V primeru obojestransko podpisane pogodbe je to relativno enostavno. Ko sodišče o tem presodi je to postal izvršljiv naslov na pdolagi katerega zahteva izselitev. Od tukaj naprej sta postopka enaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

poweroff ::

Pa saj to je jasno. To ni neka magična paličica, pač pa orodje, ki ti lahko pomaga pri hitrejši izvršbi.
sudo poweroff
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ZAKAJ se stanovanja več ne oddajajo v najem, ampak še samo za turiste?! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11124992 (13672) vostok_1
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21058673 (40206) Mato989

najemodajalci in njihove ideje (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29449245 (39627) KAVINSKY
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30363362 (56278) Ishmael
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414700 (13186) Furbo

Več podobnih tem