» »

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel!

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel!

«
1
2 3
...
5

Mavrik ::

The truth is rarely pure and never simple.

Spura ::

Geho je izjavil:

nekdo drug pa lepo bogati na račun mojega dela.
A da lepo bogati? Sestej najemnine, odstej davek in stroske, pa poglej kok je to kapitalskega dobicka.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Geho ::

Spura je izjavil:

Geho je izjavil:

nekdo drug pa lepo bogati na račun mojega dela.
A da lepo bogati? Sestej najemnine, odstej davek in stroske, pa poglej kok je to kapitalskega dobicka.

Še vedno dajem nekomu denar, ki ga ima že več kot očitno preveč. Če ima nekdo stanovanje da ga oddaja, pomeni da ima več kot enega. Stanovanje danes je najdražja dobrina slehernega človeka (pustmo bogataše in njihove igračke). Torej nekdo, ki oddaja stanovanje ima stanovanje v akterem živi in potem še dodatna stanovanja katera oddaja in z njimi služi denar. Zakaj bi takemu človeku dal pol svoje plače samo zato, da bom imel neko streho nad glavo, ki ne bo nikoli moja??? Ta človek od vseh dajatev še vedno pošteno zasluži. Vem iz prve roke, kako folk dobi po 400+€ mesečno za najemnino in potem davke plača ali pa ne, potem imajo pa po 2, 3 bajte, 5 avtov,...

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

Geho je izjavil:

Torej nekdo, ki oddaja stanovanje ima stanovanje v akterem živi in potem še dodatna stanovanja katera oddaja in z njimi služi denar. Zakaj bi takemu človeku dal pol svoje plače samo zato, da bom imel neko streho nad glavo, ki ne bo nikoli moja??? Ta človek od vseh dajatev še vedno pošteno zasluži. Vem iz prve roke, kako folk dobi po 400+€ mesečno za najemnino in potem davke plača ali pa ne, potem imajo pa po 2, 3 bajte, 5 avtov,...

Zato, ker ti nimaš dovolj denarja,. da bi si kupil svojo nepremičnino.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

AnriK ::

Geho je izjavil:

Spura je izjavil:

Geho je izjavil:

nekdo drug pa lepo bogati na račun mojega dela.
A da lepo bogati? Sestej najemnine, odstej davek in stroske, pa poglej kok je to kapitalskega dobicka.

Še vedno dajem nekomu denar, ki ga ima že več kot očitno preveč. Če ima nekdo stanovanje da ga oddaja, pomeni da ima več kot enega. Stanovanje danes je najdražja dobrina slehernega človeka (pustmo bogataše in njihove igračke). Torej nekdo, ki oddaja stanovanje ima stanovanje v akterem živi in potem še dodatna stanovanja katera oddaja in z njimi služi denar. Zakaj bi takemu človeku dal pol svoje plače samo zato, da bom imel neko streho nad glavo, ki ne bo nikoli moja??? Ta človek od vseh dajatev še vedno pošteno zasluži. Vem iz prve roke, kako folk dobi po 400+€ mesečno za najemnino in potem davke plača ali pa ne, potem imajo pa po 2, 3 bajte, 5 avtov,...


Pri najemu imaš vedno dva tipa najemnikov:
- Eni živijo v najemniškem stanovanju ker si nakupa ne morejo privoščiti (niso kreditno sposobni...).
- Spet drugi ker je to luksuz. Lahko vsako leto živiš v drugem mestu/državi/kontinetu, nimaš skrbi z vzdrževanjem stanovanja, bloka. Če se naveličaš stanovanja ali to postane premajhno, greš drugam. Če zgubiš službo in vzameš manj plačano delo se lahko hitro preseliš v manjše stanovanje - velja tudi v obratni smeri ...

In ko smo ravno pri hudem zaslužku najemodajalcev. Pred nekaj tedni smo naredili izračun smotrnosti nakupa stanovanja za najem:
Izhodišče: 15 let krede za 80% vrednosti stanovanja (20% pologa) (recimo 1 sobno flet v Ljublani za 90k z najemnino cca 400€ - optimistično)
Metoda: Mesečni znesek najemnino zmanjšaš za 25% davka in ostale stroške: "davek na nepremičnine", rezervni sklad, zavarovanje, predvideno vzdrževanje (15 let razdeljeno na mesec)
Rezultat: "ostanek" mesečne najemnine ne pokriva kredita - kar pomeni da moraš še nekaj 10€ mesečno dodat še sam.
Zaključk: Ko upoštevaš začetni polog in mesečna "doplačila" do anuitete prideš do izračuna, da si, ob predpostavki, da je po 15 letih stanovanje vredno vsaj toliko kot danes, na pozitivni nuli.

Disclaimer: Neplačevanje davka od najemnin je seveda druga zgodba - to je dejansko glavni dobiček od najemnin pri takšnih odločitvah "kredit in oddaja stanovanja".

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Geho ::

Če ne bi bilo to tako donosno, folk tega nebi počel. Saj se lepo vidi kaj se počne po večjih mestih. Najemnine 400+€, tudi preko 600€/ mesec, pa stanovanje ni nič kaj eksluzivnega, mogoče samo lokacija. Potem živiš not, popravljajo itak nikoli nič, tako da stroškov imajo minimalno oz. moraš sam vlagati v stanovanje, ko se kaj pokvari. Davkov itak večina ne plačuje, zato je država u p**di, lastnikom pa prinese lepe neobdavčene denarce, ker itak večina zahteva, da kar na gotovino ali pa na kak račun v tujino nakazuješ najemnino.
Če se tako zelo nebi splačalo, potem bi bilo 90+% stanovanj javnih in bi bile najemnine poceni, tako pa nekdo pošteno služi na poštenih delavcih...

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

sarma832 ::

Meni se pa ravno zdi da se stanovanje splača oddajati.

Malo za hec sem pogledal npr stanovanje 34k€ je baje 240€/mesečno najemnina. -25% davka in dobivaš 180€ mesečno.

Polovico(17k) daš pologa, za polovico vzameš kredit, odplačuješ npr 8 let in pride kredit približno 180€ na mesec. Sepravi z najemnino odplačuješ stanovanje in po 8letih kredit odplačan, stanovanje v vrednosti 34k€ pa tvoje. Sepravi si zaslužil 17k€ v 8 letih, oz verjetno par tisoč manj zaradi kakšnih drugih stroškov.

Ali se morda motim in se računica v realnosti ne izide? Vzameš več stanovanj in imaš stalen prihodek, po 8 letih pa kupiš stanovanje za 64k€, polovico vzameš kredita, po 8 letih odplačan in potem stanovanje za 128k€ in tako naprej :D??

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

black ice ::

Ni nujno, da imaš 100% zasedenost stanovanja. Potem imaš še potencialne probleme z neplačniki, med drugim ti tudi popravila ipd. odžirajo zaslužek.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Če oddaš stanovanje s tržno najemnino, ponavadi pomeni, da oddaš tudi notranjo opremo.

Torej stroškovno odgovarjaš za:
- Pralni stroj
- Pomivalni stroj
- Bojler
- Pečico
- Štedilnik
- Hladilnik
- Radiatorje
- Televizor
- Vodovodno in električno napeljavo
- Okna in rolete

Plačuješ tudi rezervni sklad. V primeru nujnih investicij lahko mesečni doprinos naraste na nezanemarljiv znesek.

Vmes se ti bodo najemniki seveda menjali, kar pomeni, da boš imel več mesecev stanovanje nezasedeno, sploh če ni na zanimivi lokaciji (nakupna cena 34k). Med vsako menjavo boš moral stanovanje sčistit, prebelit, popravit. Če sam ne boš mel časa z oddajo boš moral plačat še agencijo.

Po 8 letih boš moral vsaj enega od prostorov delno prenovit, ker bo uničen od uporabe, tako da ti par tisočakov ne uide.

Lahko si seveda "prasec" in večino teh stroškov prevališ na najemnika, ampak dvomim, da na dolgi rok lahko posluješ na tak način.

Poleg tega kredita ne boš dobil brez obresti, kar pomeni, da mesečni obrok ne bo 180 ampak bližje 200 evrom.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Hkrati se spomni, da ce bi 8 let nazaj investiral 90% od 17k v s&p 500, 10% pa v bitcoin, bi sedaj lahko kupil 10+ stanovanj. :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

SuperVeloce ::

Lahko si seveda "prasec" in večino teh stroškov prevališ na najemnika, ampak dvomim, da na dolgi rok lahko posluješ na tak način.


uh, sem to spremljal pri kolegih, kateri so za najemnine plačevali čez "jurja". Takšni najemodajalci znajo biti še bolj stiskaški. Stisneš mu "čukapetsto" na roko, potem mu je pa težko financirati 300eur za nek strošek, ker je stanovanje kao novo in se nima kej pokvarit (take slišiš za 5 ali celo 10 let stara stanovanja) oz. ti jasno pove, da je njegovo mnenje, da je to tvoj strošek (trololo, ker na sodišče pravdat se verjetno ne bo vsak šel...). Ali pa ko najemodajalec študentom teži, kako drago ga pride kredit za flat, a od njih vleče 150eur+ po komadu. Rezervni sklad in razna zavarovanja za stanovanja? Pff sej pa itak najemnik vse uniči, nej še plača :))
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Seveda, tega je ogromno. Ampak tak odnos pomeni, da se ti bo v osmih letih zamenjalo veliko najemnikov, ki ne bodo prenasali tvojega sranja. Menjava najemnika = strosek.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

OrkAA je izjavil:

Če oddaš stanovanje s tržno najemnino, ponavadi pomeni, da oddaš tudi notranjo opremo.

Torej stroškovno odgovarjaš za:
- Pralni stroj
- Pomivalni stroj
- Bojler
- Pečico
- Štedilnik
- Hladilnik
- Radiatorje
- Televizor
- Vodovodno in električno napeljavo
- Okna in rolete

Plačuješ tudi rezervni sklad. V primeru nujnih investicij lahko mesečni doprinos naraste na nezanemarljiv znesek.

To lahko vse obesiš na najemnika, če se tako zmeniš.

Jaz sem že... Za nekaj manjšo najemnino...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

black ice ::

Invictus:
bo potem najemnik s sabo vzel okna, rolete in radiatorje, ko bo zapustil stanovanje?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

A vi okna, rolete, radiatorje menjate na 5 let?

Najemniki pri nas nimajo nikoli dolgoročnega najema.

In ja, če bi jih on menjal, naj jih kar vzame.

Ampak naj mi vzpostavi prejšnje stanje (s starimi okni, roletami in radiatorji) ;).

Upam, da si spoznal kako butast je bil tvoj post...

Poleg tega najemnik brez soglasja lastnika NE SME posegati v stanovanje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Utk ::

Malo za hec sem pogledal npr stanovanje 34k€ je baje 240€/mesečno najemnina. -25% davka in dobivaš 180€ mesečno.

In kje je baje takšno stanovanje? Kupim 3 takoj, če dobiš 180 čistega za 34 jurjev vrednosti.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

technolog ::

OrkAA je izjavil:

Med vsako menjavo boš moral stanovanje sčistit, prebelit, popravit.


Prebelit stanovanje za vsako menjavo najemnika? Kaj sanjas?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Lej, jaz ne govorim o airbnbju oz. nategovanju študentov.

Če stanovanje misliš oddat resnemu najemniku za dlje časa, potem bo najemnik seveda pričakoval, da je v brezhibnem stanju. Ne pravim, da ga je treba prebelit _vsakič_. Je pa normalno pričakovat, da boš to moral naredit vsaj na vsakih nekaj let.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

black ice ::

Invictus je izjavil:

A vi okna, rolete, radiatorje menjate na 5 let?

Najemniki pri nas nimajo nikoli dolgoročnega najema.

In ja, če bi jih on menjal, naj jih kar vzame.

Ampak naj mi vzpostavi prejšnje stanje (s starimi okni, roletami in radiatorji) ;).

Upam, da si spoznal kako butast je bil tvoj post...

Poleg tega najemnik brez soglasja lastnika NE SME posegati v stanovanje.

Torej... stroška oken, rolet, radiatorjev ipd. ne prevališ na najemnika. Butast post ali ne, še bolj butasto izpadeš, ko sam sebe negiraš takoj v naslednjem postu.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

OrkAA je izjavil:

Lej, jaz ne govorim o airbnbju oz. nategovanju študentov.

Če stanovanje misliš oddat resnemu najemniku za dlje časa, potem bo najemnik seveda pričakoval, da je v brezhibnem stanju. Ne pravim, da ga je treba prebelit _vsakič_. Je pa normalno pričakovat, da boš to moral naredit vsaj na vsakih nekaj let.

To pač pričakujejo SLOVENSKI najemnniki, ker najemna zakonodaja pri nas ni urejena. Niti ni minimalnega standarda kakšno stanovanje lahko oddajaš. Nemčija ima to precej dobro dodelano...

black ice je izjavil:


Torej... stroška oken, rolet, radiatorjev ipd. ne prevališ na najemnika. Butast post ali ne, še bolj butasto izpadeš, ko sam sebe negiraš takoj v naslednjem postu.

Seveda ga lahko, če se tako zmeniš. Gre pač za dogovor. Nič nenavadnega. Meni najemnik plačuje stroške, ki naj bi bili po vseh standardih moji.

Negiral kje?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Ne pozabi dopisat, da te stroske "placuje najemnik", ker si mu v zameno znizal najemnino. To v praksi pomeni, da te stroske placujes ti, le da denar naredi malo krajso pot.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Se ponazoritev Invictusove resitve, za tiste, ki se jim ne da racunat:

a) Trzna najemnina za stanovanje: 400 evrov mesecno
b) Invictusova "ne da se mi jebat s stroski" najemnina: 350 evrov mesecno.

Recimo, da govorimo o najemu za 10 let.

a:

najemnina 10*12*400 = 48.000
beljenje in ciscenje = -400
popravilo strojev = -500
rezervni sklad = -2400

Koncni izkupicek: 44.700

b:

najemnina 10*12*350 = 42.000
vmes se poloznica za rezervni sklad poveca, ker je treba menjat fasado. Najemnik se odloci, da tega ne bo prenasal.
Izpad najemnine zaradi iskanja najemnika = -350

Koncni izkupicek: 41.650

Razlika v skodo Invictusu: 3.050

Na koncu seveda se retoricno vprasanje. Katero stanovanje bo lepse ohranjeno. Tisto, ki ga je vzdrzeval lastnik ali najemnik?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

To je tvoj fiktiven izračun in scenarij.

Če bo najemnik naredil škodo, bomo poklicali cenilca, ki bo ocenil škodo, in bom najemnika tožil. Zelo fajn iztožljiva zadeva. Poleg tega obstaja varščina. Saj za prevzem si že slišal? Čene bo prevzema, bom pač zaračunal najemnino, dokler ne bo opravljen, ali dobim novega najemnika. Tudi iztožljiva zadeva.

Pa tudi matematika s stroški ti ne gre, saj si pozabil na davek...

Pa popravilo strojev 500 EUR? Si nor? Za ta denar dobiš nove :)). Itak mi strojev ni treba kupovat za vsakega najemnika novih. Dostikrat jih najemnik sam prinese, sploh dolgoročni. Tako da jih sploh ni treba imeti noter.

Zakaj bi belil za novega najemnika? Dostikrat se zgodi da prejšnji najemnik samoiniciativno pobeli, ko se izseli.

Če se gre ljudem za dolgoročni najem, s stanovanjem delajo kot s svojim.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Ne vem na kaj tocno si zdaj odgovoril ampak na moj post zagotovo ne.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

FTad ::

Invictus je izjavil:

To je tvoj fiktiven izračun in scenarij.

Če bo najemnik naredil škodo, bomo poklicali cenilca, ki bo ocenil škodo, in bom najemnika tožil. Zelo fajn iztožljiva zadeva. Poleg tega obstaja varščina. Saj za prevzem si že slišal? Čene bo prevzema, bom pač zaračunal najemnino, dokler ne bo opravljen, ali dobim novega najemnika. Tudi iztožljiva zadeva.

Pa tudi matematika s stroški ti ne gre, saj si pozabil na davek...

Pa popravilo strojev 500 EUR? Si nor? Za ta denar dobiš nove :)). Itak mi strojev ni treba kupovat za vsakega najemnika novih. Dostikrat jih najemnik sam prinese, sploh dolgoročni. Tako da jih sploh ni treba imeti noter.

Zakaj bi belil za novega najemnika? Dostikrat se zgodi da prejšnji najemnik samoiniciativno pobeli, ko se izseli.

Če se gre ljudem za dolgoročni najem, s stanovanjem delajo kot s svojim.


Tega ti ne bo nihce sel delat, ce ni to zapisano tako v pogodbi.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Geho ::

OrkAA je izjavil:

Se ponazoritev Invictusove resitve, za tiste, ki se jim ne da racunat:

a) Trzna najemnina za stanovanje: 400 evrov mesecno
b) Invictusova "ne da se mi jebat s stroski" najemnina: 350 evrov mesecno.

Recimo, da govorimo o najemu za 10 let.

a:

najemnina 10*12*400 = 48.000
beljenje in ciscenje = -400
popravilo strojev = -500
rezervni sklad = -2400

Koncni izkupicek: 44.700

b:

najemnina 10*12*350 = 42.000
vmes se poloznica za rezervni sklad poveca, ker je treba menjat fasado. Najemnik se odloci, da tega ne bo prenasal.
Izpad najemnine zaradi iskanja najemnika = -350

Koncni izkupicek: 41.650

Razlika v skodo Invictusu: 3.050

Na koncu seveda se retoricno vprasanje. Katero stanovanje bo lepse ohranjeno. Tisto, ki ga je vzdrzeval lastnik ali najemnik?


No v bistvu sem rabil tale izračun, torej se oddajanje stanovanj vsekakor izplača, pa tudi če vsako leto skešira 500€ za popravilo kakega stroja in prebeli vsakih 5 let... Pa še mu ostane 20k€, za katere ni rabil niti migniti s prstom... torej na mestu je še vedno prvotno vprašanje, zakaj bi podpiral in dajal denar nekomu takemu, jaz moram pa za vsak cent garati?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Invictus ::

FTad je izjavil:


Tega ti ne bo nihce sel delat, ce ni to zapisano tako v pogodbi.

Večina Slo-Techovcev ne, normalni ljudje pa pospravijo svojo svinjarijo za sabo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

urli ::

Geho je izjavil:

OrkAA je izjavil:

Se ponazoritev Invictusove resitve, za tiste, ki se jim ne da racunat:

a) Trzna najemnina za stanovanje: 400 evrov mesecno
b) Invictusova "ne da se mi jebat s stroski" najemnina: 350 evrov mesecno.

Recimo, da govorimo o najemu za 10 let.

a:

najemnina 10*12*400 = 48.000
beljenje in ciscenje = -400
popravilo strojev = -500
rezervni sklad = -2400

Koncni izkupicek: 44.700

b:

najemnina 10*12*350 = 42.000
vmes se poloznica za rezervni sklad poveca, ker je treba menjat fasado. Najemnik se odloci, da tega ne bo prenasal.
Izpad najemnine zaradi iskanja najemnika = -350

Koncni izkupicek: 41.650

Razlika v skodo Invictusu: 3.050

Na koncu seveda se retoricno vprasanje. Katero stanovanje bo lepse ohranjeno. Tisto, ki ga je vzdrzeval lastnik ali najemnik?


No v bistvu sem rabil tale izračun, torej se oddajanje stanovanj vsekakor izplača, pa tudi če vsako leto skešira 500EUR za popravilo kakega stroja in prebeli vsakih 5 let... Pa še mu ostane 20kEUR, za katere ni rabil niti migniti s prstom... torej na mestu je še vedno prvotno vprašanje, zakaj bi podpiral in dajal denar nekomu takemu, jaz moram pa za vsak cent garati?


V izračunu seveda manjka nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, verjetno tam okoli 1500EUR/10 let + davek (25% na 90% osnove) + drago zavarovanje (da dobiš vsaj nekaj povrnjenega, če ti najemnik naredi po par 1000EUR škode) + meseci, ko nimaš najemnika + živciranje zaradi slabih najemnikov pa še kaj. Tudi tole s popravilom strojev je smešno (verjetno velja za kakšno luknjo ampak te NE BOŠ oddal za 400EUR/mesec). Drugače pa glede glede tvojega garanja in podpiranja takšnih "kapitalistov, lopovov?", a mogoče stanovanja rastejo na drevesu? Da se je nekdo mogoče skeširal 100.000+EUR* in kot investicijo kupil stanovanje za oddajo pa nisi pomislil? Mogoče bi pa za investicijo kupil raje apartma in ga oddajal. A tudi v tem primeru bi bil grd, grd in zlobni kapitalist kateremu ti hud garač plačuješ svoj težko prigaran denar? Ali pa hostli, prenočišča... Sami kapitalistični oderuhi, torej? Sicer pa se mi zdi da ni tvoj problem v oddajanju stanovanja in visokih najemninah, tvoj problem je v nevošljivosti, ker nisi sam v vlogi najemodajalca. To je tvoj problem. Saj mogoče ti pa kdaj uspe, pa da te vidimo, kaj boš potem govoril (ko se boš mogoče opekel s kakšnim najemnikom).

* ne boš verjel, tudi denar ne raste na drevesu, mogoče je tudi ta garal, da ga je zaslužil, kaj praviš? Ali imaš bolj tisto miselnost, da vsi dobijo vse šenkano, samo ti ne?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

OrkAA ::

Moj izračun je bil seveda objavljen v bolj komičnem smislu - rad namreč malo hecam Invictusa.

To niso edini stroški, ki jih imaš s stanovanjem. Niti ni nujno, da so pravilno ocenjeni. Najboljše bi bilo, če stroške objavi nekdo, ki stanovanje dejansko oddaja in vestno vodi račune. Kar se pa tiče davkov so pa itak pri obeh izračunih enaki. V Sloveniji skoraj nihče fursu ne prijavi polne najemnine, temveč ~polovico, ostalo gre pa na roke ali kako drugače.

Smo pa globoko zašli od teme. Me ne moti, če se vse to sranje pobriše. :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

urli ::

OrkAA je izjavil:

Moj izračun je bil seveda objavljen v bolj komičnem smislu - rad namreč malo hecam Invictusa.

To niso edini stroški, ki jih imaš s stanovanjem. Niti ni nujno, da so pravilno ocenjeni. Najboljše bi bilo, če stroške objavi nekdo, ki stanovanje dejansko oddaja in vestno vodi račune. Kar se pa tiče davkov so pa itak pri obeh izračunih enaki. V Sloveniji skoraj nihče fursu ne prijavi polne najemnine, temveč ~polovico, ostalo gre pa na roke ali kako drugače.

Smo pa globoko zašli od teme. Me ne moti, če se vse to sranje pobriše. :)


Tudi sam sem ga tako dojel, zato ga niti nisem komentiral. Za Geho pa mislim, da kar resno misli.

Ampak nov naslov pa zmaga :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urli ()

next3steps ::

Vsaj bajt se ne oddaja, ker bi rad živel od tega (če imaš eno staro obnovljeno), temveč zato, da imaš še nek stranski dohodek.

bambam20 ::

Invictus je izjavil:

Geho je izjavil:

Torej nekdo, ki oddaja stanovanje ima stanovanje v akterem živi in potem še dodatna stanovanja katera oddaja in z njimi služi denar. Zakaj bi takemu človeku dal pol svoje plače samo zato, da bom imel neko streho nad glavo, ki ne bo nikoli moja??? Ta človek od vseh dajatev še vedno pošteno zasluži. Vem iz prve roke, kako folk dobi po 400+€ mesečno za najemnino in potem davke plača ali pa ne, potem imajo pa po 2, 3 bajte, 5 avtov,...

Zato, ker ti nimaš dovolj denarja,. da bi si kupil svojo nepremičnino.


Ja. Si pa lastno stanovanje kupi. Kdo te pa sili da si v najemniškem?

Geho je izjavil:

Če ne bi bilo to tako donosno, folk tega nebi počel. Saj se lepo vidi kaj se počne po večjih mestih. Najemnine 400+€, tudi preko 600€/ mesec, pa stanovanje ni nič kaj eksluzivnega,



Kaj bi ti za ta denar 80 m2 s top opremo?

Samo stokanje in zavist te je. Kdor ti proveduje, da se preseliš nekam na podeželje. 60-70 km stran od večjega mesta. BOš dobil tudi precej nižje najmnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

shintaro ::

svet je razdeljen na bogate starše in folk k nima bogatih staršev

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: next3steps ()

ales85 ::

shintaro je izjavil:

svet je razdeljen na bogate starše in folk k nima bogatih staršev

Kaj si želel pa s tem povedati? Jaz nimam bogatih staršev, pa sem kupil nepremičnino. Kaj sedaj to pomeni?

Invictus ::

OrkAA je izjavil:

Moj izračun je bil seveda objavljen v bolj komičnem smislu - rad namreč malo hecam Invictusa.

To niso edini stroški, ki jih imaš s stanovanjem. Niti ni nujno, da so pravilno ocenjeni. Najboljše bi bilo, če stroške objavi nekdo, ki stanovanje dejansko oddaja in vestno vodi račune. Kar se pa tiče davkov so pa itak pri obeh izračunih enaki. V Sloveniji skoraj nihče fursu ne prijavi polne najemnine, temveč ~polovico, ostalo gre pa na roke ali kako drugače.

Smo pa globoko zašli od teme. Me ne moti, če se vse to sranje pobriše. :)

Jaz ga oddajam.

Najemnik plača vse, razen NUSZ in seveda davka na najemnino.

Poleg tega ima neposredno izvršljiv naslov za izvršbo, če najemnik ne bo plačal tistga kar mora. Ne bo prvi, ki ga tožim za povrnitev stroškov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

OrkAA ::

Invictus je izjavil:

Ne bo prvi, ki ga tožim za povrnitev stroškov.


:))

Do kakšnih situacij pa prihaja?

ales85 ::

No, davek na najemnino financira najemnik, tebi se le obračuna in ga plačaš.

kingsix ::

Glede dolgoročnih najemov ima Invictus kar prav. Z stanovanjem delaš kot z svojim.

Z punco sva bila v prvem stanovanju najemnika, bilo je oddano z osnovno opremo (kuhinja, jedilnica, kopalnica in ena omara v spalnici). Midva sva nato kupila sedežno, pralni stroj, posteljo, predalnik, tv komodo etc., prebarval sem (z dovoljenjem lastnika) pa tak več manjših stvari.

No, nato sva po slabih dveh letih dobila dobila kar boljši službi (=več EUREUR) in sva se odločila menjat. Najemodajalec je bil dejansko navdušen ko je prišel v stanovanje...ponudila sva mu ali opremo odpeljeva ali odkupi... na koncu je dejansko odkupil vse po novi ceni in še dodal 250EUR za najin trud. Potem je dobil not najmenika, in je dobil dejansko x2 kar sva plačevala midva, ker je stanovanje bilo res urejeno.

Kolega enako...je v najemu in je prebarval in uredil take manjše stvari, k ine zahtevajo neke investicije ampak le tvoj čas. Ne moreš verjet koliko bolje zgleda lepo prebarvano stanovanje (po nekih barvnih shemah etc) in porihtane manjše stvari...z zelo malo vložka lahko stanovanje zares izgleda top.

Če si v najemu ne pomeni, da lahko po stanovanju svinjaš in uničuješ (tujo) opremo etc. Koncu koncev si vseen oti tisti, ki tam z tem živiš. Ampak ja..nekateri najemniki so lahko "svojevrstni".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

mikhail ::

OrkAA je izjavil:

Če oddaš stanovanje s tržno najemnino, ponavadi pomeni, da oddaš tudi notranjo opremo.

Torej stroškovno odgovarjaš za:
- Pralni stroj
- Pomivalni stroj
- Bojler
- Pečico
- Štedilnik
- Hladilnik
- Radiatorje
- Televizor
- Vodovodno in električno napeljavo
- Okna in rolete


Kaj ni za tovrstne (ne)predvidene stroške namenjena varščina? Ponavadi ta znaša vsaj eno najemnino ali dve.

FTad ::

kingsix je izjavil:

Glede dolgoročnih najemov ima Invictus kar prav. Z stanovanjem delaš kot z svojim.

Z punco sva bila v prvem stanovanju najemnika, bilo je oddano z osnovno opremo (kuhinja, jedilnica, kopalnica in ena omara v spalnici). Midva sva nato kupila sedežno, pralni stroj, posteljo, predalnik, tv komodo etc., prebarval sem (z dovoljenjem lastnika) pa tak več manjših stvari.

No, nato sva po slabih dveh letih dobila dobila kar boljši službi (=več EUREUR) in sva se odločila menjat. Najemodajalec je bil dejansko navdušen ko je prišel v stanovanje...ponudila sva mu ali opremo odpeljeva ali odkupi... na koncu je dejansko odkupil vse po novi ceni in še dodal 250EUR za najin trud. Potem je dobil not najmenika, in je dobil dejansko x2 kar sva plačevala midva, ker je stanovanje bilo res urejeno.

Kolega enako...je v najemu in je prebarval in uredil take manjše stvari, k ine zahtevajo neke investicije ampak le tvoj čas. Ne moreš verjet koliko bolje zgleda lepo prebarvano stanovanje (po nekih barvnih shemah etc) in porihtane manjše stvari...z zelo malo vložka lahko stanovanje zares izgleda top.

Če si v najemu ne pomeni, da lahko po stanovanju svinjaš in uničuješ (tujo) opremo etc. Koncu koncev si vseen oti tisti, ki tam z tem živiš. Ampak ja..nekateri najemniki so lahko "svojevrstni".


Pa tudi sam je sedaj v profitu zaradi tega :)

OrkAA ::

mikhail je izjavil:

OrkAA je izjavil:

Če oddaš stanovanje s tržno najemnino, ponavadi pomeni, da oddaš tudi notranjo opremo.

Torej stroškovno odgovarjaš za:
- Pralni stroj
- Pomivalni stroj
- Bojler
- Pečico
- Štedilnik
- Hladilnik
- Radiatorje
- Televizor
- Vodovodno in električno napeljavo
- Okna in rolete


Kaj ni za tovrstne (ne)predvidene stroške namenjena varščina? Ponavadi ta znaša vsaj eno najemnino ali dve.


Varščina se porabi za stroške, ki so posledica malomarnosti najemnika. Če se stroji uporabljajo v skladu z navodili mora zanje skrbeti najemodajalec, saj pobira najemnino v katero je vključen tudi inventar v stanovanju.

Mavrik ::

mikhail je izjavil:



Kaj ni za tovrstne (ne)predvidene stroške namenjena varščina? Ponavadi ta znaša vsaj eno najemnino ali dve.


Ne, varščina se lahko uporabi za malomarnost in škodo, ki bi jo potencialno lahko najemnik naredil. Vzdrževanje in posledice redne obrabe predmetov v stanovanju so strošek najemodajalca in jih pač ne smeš vzeti iz varščine. Da ne bo kje Invictus še kake tožbe dobil ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

OrkAA je izjavil:


Varščina se porabi za stroške, ki so posledica malomarnosti najemnika. Če se stroji uporabljajo v skladu z navodili mora zanje skrbeti najemodajalec, saj pobira najemnino v katero je vključen tudi inventar v stanovanju.

Inventar v stanovanju lahko izločiš iz pogodbe. Je tam, če ga najemnik želi uporabljati. Sam sem tako naredil. REcimo pokvaril se je pralno stroj, pa je najmenik pripeljal svojega, moj je šel na odpad.

Najemodajalec nikakor ni zavezan k menjavi pokvarjenih stvari, če ni tako dogovorjeno. Seveda so potem najemnine večje... Stvar dogovora...

V Nemčiji imaš minimalen standard kaj mora biti v stanovanju. Na Bavarskem je obvezna samo kopalnica in sekret. Kupit moraš vse pohištvo. Recimo v hamburškem koncu mora najemodajalec zagotoviti delujočo kuhinjo.

Znanec v Švici ni dobil z najemniškim stanovanjem niti žarnic... Je bilo vse ven pobrano. Takojšen stroške cirka 15k EURE za opremo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Moja tasca oddaja zelo lepo stanovanje v siski za nekih 400e na mesec (lahko bi mogoce se kaksnega stotaka vec dobila, ampak not so znani ljudje, ki zelo lepo skrbijo za stanovanje in redno placujejo ze vec let), pa pravi, da po vseh stroskih bolj malo ostane (razni skladi, davkarija...), tako da je samo se vprasanje casa, kdaj ga bo prodala.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Invictus ::

Tvoja tašča preveč jamra ;). pa bolj slabo računa. In popravi vse kar crkne na lastne stroške.

Naj ga pa dražje odda... In stroške prenese na najemnika. Saj končno on koristi stanovanje.

Pri meni je tako, da sem se ravno preselil, ko smo uredili fasado. Ker novo izolacijo koristi najemnik, naj on plačuje zanjo ;).

Tako ali tako pa je najbolje dati stanovanje v upravljanje. Za dodatnih 20 EUR stroškov na mesec nimam nič dela...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Moja tasca ni jamrac, ze zelo realna zenska.

Drugace pa, ce res tako delas s podnajemiki, kot pises tukaj, verjamem, da ti dobro laufa. Ampak jest na tvojem mestu ponoci nebi mogel mirno spat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kingsix ::

Meni se najbolje zdi "sistem" v avstriji, kjer se večinoma oddajajo prazna stanovanja.
Nižji najem in manj možnih preglavic za najemodajalca.

Superboyy ::

Mja, sej tud imet lokal in kupovat pivo po par deset centov in prodajat po 2 eur se sprva sliši super, dokler ne ugotoviš, da se moraš ukvarjat z različnimi mentalnimi pacienti, ki ti pri šanku visijo cele dneve.

Bi se vam res dalo na cesto metat familijo, v kateri so ostali brez službe in ne morejo plačat najemnine? Ali pa taki ekstremi:
http://www.slovenskenovice.si/novice/sl...

Oberyn ::

Dr_M je izjavil:

Moja tasca oddaja zelo lepo stanovanje v siski za nekih 400e na mesec (lahko bi mogoce se kaksnega stotaka vec dobila, ampak not so znani ljudje, ki zelo lepo skrbijo za stanovanje in redno placujejo ze vec let), pa pravi, da po vseh stroskih bolj malo ostane (razni skladi, davkarija...), tako da je samo se vprasanje casa, kdaj ga bo prodala.

Davek od oddaje je 90 € na mesec.
Davek NUSZ je recimo ene 30 € letno, torej 3 mesečno.
Rezervni sklad je max 20 mesečno.
Najemniki plačujejo ostalo, plus lepo skrbijo -> ni veliko izrednih stroškov, recimo 300 na leto.
To je cirka 140 € stroškov na mesec, ostane jih 260 na mesec. To ravno ni "bolj malo". Če proda, od kupnine ne bo dobila 260 € obresti ali rente ali karkoli na mesec, pa če se na glavo postavi. Ergo, ne bo prodala, razen če rabi kup denarja naenkrat za kaj drugega kupit.

janezvalva ::

poznam ljudi, kateri so si sezidali hišo na kredit, sedaj pa oddajajo hišo najemnikom ter tako odplačujejo kredit
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7211318 (736) St235
»

ZAKAJ se stanovanja več ne oddajajo v najem, ampak še samo za turiste?! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11124993 (13673) vostok_1
»

Ogromno povečanje povpraševanja po najemnih stanovanjih (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22431989 (25243) poweroff
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109083 (62056) tommy300
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029162887 (132832) thramos

Več podobnih tem