» »

Dizelski osebni avtomobil onesnažuje bolj kakor težek tovornjak

Furbo ::

Pa smešno mi je, da folk trapa o elektro avtočkih, zdaj si zamislimo menjavo vsega pleha v (mali) sloveniji z elektro.. pa pomislimo, kje naj dobimo toliko štroma?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

darkolord ::

Furbo: iz elektrarn, jasno.

Al si mislu če vsi naenkrat zamenjamo avte čez noč? Tko kot so čez noč vsi zamenjali kočije z avti ...

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

bambam20 je izjavil:

Če se voziš tako, da imaš za seboj kolono. Striknot do decimalke po omejitvi. Vsako odstopanje porabo poviša. Da ne govorim o tem, da če bo dizlaš uporabljal hitre štarte pri speljevanju pred samforjem, da mu bo kmalu ckrnila turbina in šel dvomasni vztrjanik.

Kakšna bedarija je pa to? Dobrih 60k km (na 40k podlage) sem vozil Grande Punto s turbobencinarjem, kjer sem letos poleti čez 7000 km imel povprečno porabo 9,9 l/100 km. Kako pogosto je piskala turbina (oz. kako redko ni) ti je verjetno lahko jasno. Pa ni bilo nobenih problemov. Pa je prav tako imel dvomasni vztrajnik. Je pa res, da je bilo speljevanje v 1. nežno, od druge naprej pa brez milosti (neumno se mi je zdelo obremenjevati predvsem menjalnik in vzmetenje za tisti skok z mesta, ki traja vseka 3 sekunde).

...:TOMI:... je izjavil:

In ukinitvi turbin.

Hell no.

koyotee je izjavil:

A res vsi vozite bencinarje? Udobnost voznje s turbodizlom napram bencinarju, je neprimerljiva. Da bi si pa za naslednji avto omislil nek 1.2 turbo bencinar, mi pa niti na pamet pride.

Udobnost? To, da ti avto zmeče ob zagonu? Al si mel v mislih kaj drugega?

bambam20 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Vsak bi rad mel tovornjaka pod havbo ;((

Navor pa res. :D

Samo hec je, ker uni mali dizl mlinčki ga imajo mal.

Hja, hec je, da je efektivni navor turbobencinarja bolj ugoden, kot pri turbodizlu...

D3m je izjavil:

Ker, ko sem sam delal preskok iz Clio I na Golf Mk.5 je bilo, kot v fantaziji, če pa primerjam sedaj to z Astro K ST 1.6 136 HP sem pa kot v Star Treku. :D

Motor ima pa tukaj res ogromno veze... (razen da bi bil bencinar Golf še boljši :D )

hojnikb je izjavil:

kar se pa tiče "preskoka" je pa samo na račun udobja. Za manevrirat po mestih so ti dolgi karavani silno zoprni, pa tudi turbo lag ni užiten za moje pojme.

Eh? Pa sej je avto, ne stretch limo. S Hatchbacka na precej velikega karavana mi je medosna razdalja poskočila za celih ogromnih 14 cm (251 na 265 cm).

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Na vse se navadiš in hočeš še boljše, je pa motor s turbino drugače kot brez, čeprav v4 2.4 bencinar je že fini za vozit, v6 2.5 pa že poezija. Trenutno 1.8 tdci vozim pa je med 1700 in 2200 obrati kot kakšen 3.0 tdi, v drugih obratih pa ga seveda zmanjka, kratko a sladko.

Težko verjamem, da si kdaj vozil V4 bencinarja v avtu, sploh pa ne 2.4...

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Turbo luknja bo tudi mene na bencinarja spravla, samo ne dokler delam 50km na dan.

Za celih 1000 in drobiž km na mesec vztrajaš na dizlu? :D

d4vid je izjavil:

Tista o cipanju bencin vs dizel je faljena. Turbo bencinarja se cipa podobno kot turbodizla.

Ne enega ne drugega pa, če nimaš lepo razčiščeno kaj delaš, ni pametno početi.

matijadmin je izjavil:

Saj ni tehnika v večjih motorjih nič bistveno drugača, ali pač? Čeprav po drugi strani ravno Mazda kasira kazni, ker ne želi manjšati prostornine, ker trdi ravno to, da če poddimenzioniraš imaš slabše izpuste. In je edina, ki je imela verodostojne podatke o izpustih. Razumi, če moreš.

Tehnika v osnovi ni drugačna, pogoji pa. Z razlogom so veliki motorji dizli in z razlogom se raziskave o bi-fuel na dizlih (s plinom) le pogojno splačajo še pri tovornjakih, sicer pa pri večjih motorjih. Režim delovanja in velikost cilindra (navsezadnje pa tudi razmerje med vrtino in hodom bata, a na cesti tukaj ni bistvenih težav, F1 za časa V8 atmosfercov je bila npr. popolnoma druga žival) precej vplivajo na pogoje za izgorevanje, vse to pa seveda na izpuh.

M-XXXX je izjavil:

Ja, vsi ostali razen Mazde so šli v downsizing.
Se bo trend spet lepo obrnil, samo Eu mora nehati subvencionirati ceno dizla za osebno uporabo.

Ljudje kje dobivate robo?
No pa naj eden razloži kako velika subvencija je?

Trenutno vsaj 10 centov po litru, kolikor je razlika v ceni. Upoštevajoč še energijsko vsebnost na liter pa še dodatnih 10 %, torej pod črto ~24 centov po litru.

krneki0001 je izjavil:

...pri bencinarju pa se igraš od 1000 do 8000 obratov.

No, na prste dveh rok lahko našteješ moderne nove avtomobile, ki gredo do 8000 obratov, še manj je pa takšnih, ki imajo turbine.

M-XXXX je izjavil:

Ahahahahhahaha, NIŽJE PREPRAČILO= subvencija :D:D:D:D

Efektivno, ker to manj smiselno gorivo s tem postane bolj zanimivo za trg.

krneki0001 je izjavil:

Resno? A misliš, da se samo honde vrtijo v obrate?

Maš tam še par Porschejev pa kakega starejšega BMW-ja, s tem da so vsi, ki gredo čez 8000, atmosferci.

Še F1 je šla z 22k rpm pri atmosfercih na ~11k rpm (čeprav je omejitev 15k), ker s turbino iti višje nima kakega smisla. Pa high-revving turbo motor bo imel grozen turbo lag, ker boš moral imeti turbino zdimenzionirano za takšne obrate, sicer ti bo pa turbina samo dušila motor.

Furbo je izjavil:

Če se tovornjake lahko ukroti, se več kot očitno, lahko ukroti tudi mlinčke v osebnih vozilih.

Glej višje, večja izgorevalna komora in drugačni pogoji izgorevanja (nižji obrati pomenijo daljši cikel gorenja in podobno) pozitivno vplivajo na rezultate, tega pa pod pokrovom avtomobila ni mogoče doseči.

next3steps je izjavil:

Točno tako. Glede na to, da v Evropi tankamo dražji "superoktanc" 95 in 98, je pa običajen 90/91 oktanc še cenejši. Običajen tam, kjer se ga na veselo tanka. V USA.

ZDA ima drugačno skalo, njihov regular/premium je ekvivalenten našemu, kljub različni cifri v oktanih.

hojnikb je izjavil:

tudi bmw jo ma, sam ko se enkrat "navadiš" ne opaziš. No opaziš, potem ko greš nazaj na kakšnega večjega atmosferca.

Jaz opazim predvsem navorno luknjo nad 2000 obrati v primerjavi s prej. Pa je max navor samo 20 Nm nižji.

e-marko je izjavil:

, ki jo izkoriščajo za mleko, pa serje rožice? Sir in skuta je torej ok, zrezek pa je slab? ;)
Ne pozabiti, da tisto trave in večino voluminozne ostale krme kar prežvekovalci pojedo, človek ne bi prebavil.
Se pa strinjam, da je en obrok kvalitetnega (po možnosti lokalno prirejenega) mesa na dan več kot dovolj. Včasih še to ni potrebno. Odvisno kaj delaš.

Lp

Problem je, da krava na dan proizvede 250 litrov toplogrednih plinov. Človek par litrov. Poleg vsake krave pa precej fosilnih goriv porabimo za škropiva, gnojila in podobne namene, seveda poleg primarne rabe, kot goriva, ki se uporabljajo za mehanizacijo.

Furbo je izjavil:

Pa smešno mi je, da folk trapa o elektro avtočkih, zdaj si zamislimo menjavo vsega pleha v (mali) sloveniji z elektro.. pa pomislimo, kje naj dobimo toliko štroma?

Ne bomo ga.

Fak, ker TL;DR :D

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: bluefish ()

boolsheat ::

Ta agregat je morda zanimiva srednjeročna rešitev:
http://www.autoexpress.co.uk/nissan/966...

Upam, da kmalu vidimo v kakšnemu Nissanu ali Renaultu.

Utk ::

Markoff je izjavil:

Utk je izjavil:

Haha ti pa se spoznas, za vir das goljufivi audi, in to iz leta 2000 ko so dizli delali popolnoma drugace kot danes. Pravi einstein na kubik.

1. Daj mi novejši link, ki kaže drugačno primerjavo. Posamezno vrsto izpusta za vsak motor posebej.
2. Kako pa so dizli delali leta 2000 in kako sedaj? Elaborate, please. Da ne bomo ostali pri "pravi einstein (ki se, mimogrede, piše z veliko začetnico, Einstein) na kubik".
3. Goljufivi Audi. Ker Ford, Renault, Kia, Mazda, GM, Tatra, Suzuki, Nissan, Subaru, Mercedes, itd ipd imajo drugačne številke? Juhej, se že veselim njihovih primerjav. Linke prosim.

Kontra linke prosim ali pa spokaj, troll.

Problem dieselašev je predvsem v slabi kontroli starejših / iztrošenih / pokvarjenih motorjev, saj se taki pač ne bi smeli voziti. Dodatna težava je v tem, da je slaba dieselska mašina vizualno in nohalno hitro prepoznavna, iztrošena bencinska pa ne (zato navidezno tega problema ni, ker ga ne vidimo in ne vohamo).

Sam vozim bencinarja na dolge relacije, žena dieselaša na dolge relacije. Kdo ima večjo luknjo v denarnici, je jasno. Okolje pod mojo gajbo trpi neprimerno bolj, saj imam dober liter višjo porabo, oba pa imava izjemno nizko - vsekakor nižjo od drekačev, pardon, dirkačev tule gor. Noben diesel pod mojo nogo ne bo tako svinjal okolja kot noge drekaških, pardon, dirkaških forumskih trollov.

Troll si ti, ker v to temo lepis linke iz osemdesetih in pred 2000. Ce ne ves, da obstaja razlika med dizli takrat in danes, ti noben moj link ne more pomagat. Poglej si euro norme za bencinarje in dizle za zacetek, pa se teh se itak ne drzijo. Link na en test imas ze v novici. Napisi diesel vs gas pollution v najljubsi iskalnik pa citaj. Prej raje vec ne komentiraj, ker izpadas neumen.
Izpuhi dizla so se bistveno spremenili s CR tehnologijo, vw sele po 2005, ostali po 2000. Pa niti prej niso bli bajni, jasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

opeter ::

Lep članek :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

krneki0001 ::

As far as diesel's long-term survival with diesel-electrics, it's old-proven technology. Diesel engines in locomotives are not powering the train - they're generating massive amounts of electricity to the traction motors. That basic powertrain should have been scaled down to automotive use a long time ago. A true diesel-electric in a pickup truck with a typical 35 gallon tank should be able to go coast to coast on one fill. Those diesel generators can be managed to operate in a very tight, very efficient rpm range that will keep exhaust under control, while the electricity does that actual work of moving the load.

Utk ::

Da gre dizel k vragu, je jasno že iz te teme. Par let nazaj bi se sam boril proti dizelašom, še po aferi nas je bilo morda 5%, zdaj se pa oni sploh več ne oglašajo. Razen nekoga, ki je očitno živel pod kamnom zadnjo leto pa pol. Sej vozijo še zmeraj dizle, jasno, ampak če imajo vsaj malo pameti, jim ne more bit več vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Aston_11 ::

Utk je izjavil:

Da gre dizel k vragu, je jasno že iz te teme. Par let nazaj bi se sam boril proti dizelašom, še po aferi nas je bilo morda 5%, zdaj se pa oni sploh več ne oglašajo. Razen nekoga, ki je očitno živel pod kamnom zadnjo leto pa pol. Sej vozijo še zmeraj dizle, jasno, ampak če imajo vsaj malo pameti, jim ne more bit več vseeno.
Dokler ti bo bencinc onasnaževal, do takrat si si za začetek izbral napačno tarčo. Ko boš hodil peš, se vozil z biciklom in ne z vozili na fosilna goriva ali takimi, ki bodo od takih goriv odvisni (sestavni deli, proizvodnja elektrike), takrat boš izpadel kredibilen, kar sedaj seveda sedaj nisi. Tvoja borba je podobna tatu, ki kaže s prstom na drugega tatu, da njega ne bi odkrili.

Utk ::

Tvoj dizel onesnažuje pakrat bolj od kamiona. Če bi mojega plinaša zraven postavli, bi ga po strupih težko ločili od pešačenja. Ker če tvoj dizel izmeče ven 100 enot strupa, ga kamion 30, moj avto morda 2, če bi šel peš pa 1 (odvisno kaj bi jedel prej).
Ko bojo odstranli vse dizle iz osebnih avtov, se bomo lahko pogovarjali o NA bencinarjih. Sej to bo kmalu, po naravni poti, nobene prepovedi ne bojo potrebne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

m0LN4r ::

Utk je izjavil:

Da gre dizel k vragu, je jasno že iz te teme. Par let nazaj bi se sam boril proti dizelašom, še po aferi nas je bilo morda 5%, zdaj se pa oni sploh več ne oglašajo. Razen nekoga, ki je očitno živel pod kamnom zadnjo leto pa pol. Sej vozijo še zmeraj dizle, jasno, ampak če imajo vsaj malo pameti, jim ne more bit več vseeno.

Jaz ga planiram vozit, dokler ne crkne. Torej se par let...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

c00L3r ::

Vsi tisti, ki ste pametni, kako vsi mali turbo bencinarji bolj onesnažujejo, dajte povezave na teste. Jaz sem dal in se lepo vidi, da pri večini proizvajalcev ni težav. Je pa zelo slab Ford-ov ecoboost 1.0, praktično isto, kot dizli.

šernk ::

vsi proizvajalci v EU bodo dizle začeli ukinjat, ker bo razvoj predrag (evropa ne stoji več za razvojem). Kdaj bo vzdrževanje postalo drago je pa odvisno samo še od države. Ko uvedejo poostrene meritve bo 90% dizelskih vozil na naših cestah potrebnih vsaj 2000eur vložka.

VW bo imel pa lastno vrsto kjer bo tehnični 20eur dražji, ker karkoli bodo lastniki naredili ne bodo šli legalno čez teste :))
vsi dizli skupaj bodo pa naknadno šli še v naslednjo vrsto z 50eur dodatka.

res ne vem čemu sploh služijo tej testi plinov: ali naredi ali ne naredi, konec debate. ne pa da ti potem 10min prestavlja lovilec plinov da ti spravi avto na mejo zelenega inšpektorje pa namesto pred hofer gledat, če ljudje vzamejo račun postavit pred tehnične preglede.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Utk ::

Dokler ne preverjajo dpfja ce je sploh not, so meritve plina komedija. Ce ti glih ne dela na olje namesto goriva, si skoraj ne predstavljam da ne bi slo cez.

šernk ::

Dokler ne preverjajo dpfja ce je sploh not, so meritve plina komedija.


je vse pripravljeno, samo požegnat je potrebno da se začne merit prave stvari (če se ne motim je Francija edina v evropi, ki zaenkrat to izvaja). in dizel z slabo delujočim EGR ne gre skozi, kaj šele brez DPF.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

SambaShare ::

Preverjanje DPF-ja je tako bedarija, ker delež pm10 in manj kvečjemu poveča. Črnega dima se pa resda ne vidi.

JC Denton ::

Ima kdo tu slučajno BMW 130i/135i?

Utk ::

SambaShare je izjavil:

Preverjanje DPF-ja je tako bedarija, ker delež pm10 in manj kvečjemu poveča. Črnega dima se pa resda ne vidi.

Tudi to je res, samo ce ze imamo tako zanic predpise, bi se vsaj teh lahko drzali. In avto brez dpfja ima sigurno se kak drug problem. Dizle treba pa itak kmalu iztrebit, druge ni.

boolsheat ::

c00L3r je izjavil:

Vsi tisti, ki ste pametni, kako vsi mali turbo bencinarji bolj onesnažujejo, dajte povezave na teste. Jaz sem dal in se lepo vidi, da pri večini proizvajalcev ni težav. Je pa zelo slab Ford-ov ecoboost 1.0, praktično isto, kot dizli.


Karkoli pod 1.2, turbo bencinar, onesnažuje isto kot dizlaši. Razvoj teh motorjev je že bolj ali manj ukinjen, ker ni pogojev, da bodo skladni z novimi ekološkimi standardi. Za dizlaše pa velja, da novih pod 1.5 ne bo.

Utk ::

Renault gre iz 1,5 na 1,6, vw na 1,7 ali 8. Jaz sicer mislim da novih pod 2,5 vec ne bo, to so zadnji mali dizli. 2,5 bo za kombije in to je to.

mtosev ::

zanimivo. to nisem vedo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

krneki0001 ::

c00L3r je izjavil:

Vsi tisti, ki ste pametni, kako vsi mali turbo bencinarji bolj onesnažujejo, dajte povezave na teste. Jaz sem dal in se lepo vidi, da pri večini proizvajalcev ni težav. Je pa zelo slab Ford-ov ecoboost 1.0, praktično isto, kot dizli.


Mali turbo bencinarji imajo enak problem kot dizli - slabo izgorevanje in izpuščajo NOx. In ja večina proizvajalcev je priznala da mali turbobencinarji res preveč onesnažujejo, zato se jih bodo "losali".

solatjek ::

Jaz sem bral,d a je največja težava donwsizing tako pri bencinu kor pri dizlu in uporaba turbine. Zaradi premajhne kubikaže je izgorevanje preveč prisiljeno in nastaja ogromno število škodljivih zadev, v prostem teku ne tako zelo, ko ga pohodiš, pa je katastrofa, praktično ni razlike med bencinom in dizlom - turbo seveda. Ravno zaradi tega bodo proizvajalci povečevali delovno prostornino, da s tem zmanjšajo škodljivost izpuha, ker ne bi šlo več skozi meritve po novih standardih. In kje smo potem. Tam kot smo že bili! In Mazda je edina, ki je to vedela, zato se downsizinga niso šli.

Dizel je pa tudi na splošno dvorezni meč. Če si ogledamo nek avto v rangu 20.000€, bo dizel 22.000€m tako smo ga že pri nakupu plačali več. Zavarovanje takega avta vsako leto je dražje zaradi več konjev, servisi nekoliko dražji od bencinarja.

Če bencinar požre 8 litrov na 100 km, dizel pa 6 je to 2,5€ v prid dizlu na 100 km. Računica je takšna:

100km 2,5€
1000 km 25€
10.000km 250€
100.000 km 2500€

Če upoštevamo še dražje servise in zavarovanje in to, da smo ga plačali 2000€ več, smo pri 100.000 na istem, naj bo bencinar ali dizel in šele po 100.000 prevoženih km z dizlom pričnemo šparati. Če delaš veliko km, se dizel zagotovo splača. Na kratkih relacijah lahko do 200.000km pri dizlu računaš veliko verjetnost kakšne okvare (DPF, šobe, turbina, sklopka+vztrajnik), tako da v teh režimih vožnje se z dizlom ne splača smrdeti po mestnih ulicah.

Osebno sem vedno imel bencince. Dizel mi preprosto ni všeč. Moti me smrad, moti me turbo luknja, ko stisneš na pedalko in počaka, da potegne in moti me traktorski zvok ter neprestani občutek, da avto dela v prenizkih obratih. Je pa dizel varčnejši z več navora, vožnja na AC je tišja, udobnejša. Priznam, da se vozim dražje, a sem pripravljen 300€ na leto plačati več za to, da se vozim z avtom, v katerega z veseljem sedem in me ne moti nič. Če bi bilj avto bolj nov, bi ga predelal na LPG, sedaj pri 240.000 tega ne bom delal. Če bi letno delal 30.000+ bi zaradi ekonomskega vidika imel dizla.

Utk ::

300, 400 evrov letno je pri stroskih avta za 20 jurjev zanemarljivo. Evropa nas je pac prepricala da je gorivo drago, z dizlom pa sparamo. Eno in drugo je laz.

PrimozR ::

Seveda boš plačal dizla 2000 € več, če je pa močnejši. WTF no, glej obe opciji z enako konji. Pa stroški servisa so... Podobni za oba. Bencinarji imajo turbine, injektorje, visokotlačne pumpe, itd., vseeno sicer visokotlačni sistem deluje pri nižjih tlakih, kar pomeni, da je manj obremenjen. Ampak smo pa vseeno DALEČ od fergazarjev.

Sicer je pa recimo kolega na 500+ km še na original turbini, vztrajnik je pa menjal, ker je menjal sklopko (pač menjaš, ko je zadeva odprta). Lahko ti turbina crkne pri 200k, če ne paziš mrzlega avta in ugašaš vročega (no, tudi to ni več tak problem, če je turbina vodno hlajena). Pa kot rečeno, večino naštetga ima tudi moderen bencinar.

Utk ::

Sej bencinar ne potrebuje te navlake, samo dovolj mocan mora bit. Sodoben NA bencinar recimo 1,6 s kakimi 120 konji, magari z malo turbino, ampak brez direktnega vbrizga, bi bil danes zelo poceni in v nekem cliotu ne bi porabil niti 6 litrov. Morda blizu 5. Razred visje bi pac imel 1,8 ali 2,0, morda mazdin sistem, ki je malo drazji, pa se zmeraj nic strasnega.
Pri nas so pac zmeraj prodajali podhranjene bencinarje, da so ljudje tolk raje vzeli drazje dizle s turbino. V ameriki tudi malcke prodajajo z velikimi motorji, in imajo dost nizko porabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

boolsheat ::

Utk je izjavil:

Renault gre iz 1,5 na 1,6, vw na 1,7 ali 8. Jaz sicer mislim da novih pod 2,5 vec ne bo, to so zadnji mali dizli. 2,5 bo za kombije in to je to.


Renault bo še 1.6 povečal za 10%.

Lahko ti turbina crkne pri 200k, če ne paziš mrzlega avta in ugašaš vročega (no, tudi to ni več tak problem, če je turbina vodno hlajena).

Glede ugašanja - lahko kaj več o tem?

Zgodovina sprememb…

LeQuack ::

Dokler EU daje višje trošarine na bencin, ne bo nič drugače. Itak pa EU propada, tako da je čisto vseeno, USA je svetlobna leta spredaj, EU pa umira.
Quack !

hojnikb ::

svetlobna leta v cem ?
#brezpodpisa

krneki0001 ::

boolsheat je izjavil:

Glede ugašanja - lahko kaj več o tem?


Avto s turbino (ali dizel ali bencinar) mora imeti normalen pretok olja. V turbini je plavajoči ležaj (enaki ležaji so še na glavni gredi in na odmičnih gredeh. Med ležajem in ohišjem je olje in ležaj plava v tem olju. Obrati turbine so med 120k in 160k, kar je nekajkrat več od obratov motorja. Turbina se med vožnjo tudi konkretno segreje (pri starejših turbakih si ponoči videl, ko je bila razžarjena in se je svetila - na R5 GT turbo je ponoči svetila vijoličasto, ker je bilo ohišje iz take litine).

Mrzel turbak ima slab pretok olja in slabo mazanje, ker je olje gosto, zato se turbina ne maže dobro. Potrebno ga je ogreti počasi in brez nagloh pospeškov. Če ga prehitro poteraš v obrate, plavajoči ležaj zariba.

Podobno je ko je avto vroč zaradi hitre vožnje, takrat olje dobro maže, vendar če avto ugasneš se zaradi vročine olje zapeče na ležaj in dovodne ter odhodne cevi iz turbine. Zato ima potem slabši pretok olja in se posledično manj maže in spet lahko ležaj zariba.

Ostružki in opilki zaribanega ležaja pa se z oljem prenesejo v celotno mašino in posledično zaribajo vsi ležaji, na odmičnih gredeh in na glavni gredi. Zato je potrebno ob menjavi turbine, ki je zaribala, očistit celotno mašino, ker so opilki povsod in ti delajo škodo še naprej.

Zato se turbake počasi ogreva, da se olje segreje na delavno temperaturo počasi in ko se z vročim ustaviš, pustiš še kako minuto na miru laufat, da se turbina ohladi.
Starejši bencinski turbaki so recimo imeli tudi dodaten ventilator, ki je hladil frgazer (tega danes ni več, ker ga je nadomestil vbrizg), ker je bila zadeva tako segreta, da se je bencin lahko vžgal in posledično je avto zgorel.

marS ::

Jst mam dizla, cca 300K km, saj bi kupil EV za kakih 15K €, več za avto mi je nesmiselno dat. Ma takega še, na žalost ni :(
...no more heroes...
https://ilbis.com/

krneki0001 ::

renault zoe dobiš za 15k (ko ti vrnejo eko subvencijo nazaj).

marS ::

ahhhhhh, ne bi.....verjetno bi se mi zapletlo s subvencijo..., hočem reč za EV rabiš full neke infrastrukture in če je ni je tak avto še vedno, sedaj, eksotika...mogoče v recimo petih letih bodo spremembe...
...no more heroes...
https://ilbis.com/

PrimozR ::

Utk je izjavil:

Sej bencinar ne potrebuje te navlake, samo dovolj mocan mora bit. Sodoben NA bencinar recimo 1,6 s kakimi 120 konji, magari z malo turbino, ampak brez direktnega vbrizga, bi bil danes zelo poceni in v nekem cliotu ne bi porabil niti 6 litrov. Morda blizu 5. Razred visje bi pac imel 1,8 ali 2,0, morda mazdin sistem, ki je malo drazji, pa se zmeraj nic strasnega.
Pri nas so pac zmeraj prodajali podhranjene bencinarje, da so ljudje tolk raje vzeli drazje dizle s turbino. V ameriki tudi malcke prodajajo z velikimi motorji, in imajo dost nizko porabo.

Sem vozil nekaj takšnega, port injection T-Jet v Grande Puntu, 1.4 s 120 konji. Avtocestna poraba ~7 in drobiž pri 130. Kako tak avto spraviš na 5, mi ni jasno. Najbližje sem bil pri nekje 5,8, ko smo se s Paga do Senja cjazili za tovornjakom 60 km/h. Do doma se je poraba znormalizirala proti 8.

boolsheat je izjavil:

Glede ugašanja - lahko kaj več o tem?

Ja simpl, ohišje ležaja, skozi katerega teče olje (ker je olje ležaj) ima še vrtine za vodo. Voda pač hladi ohišje ležaja, turbina ima obratovalno temperaturo nekaj 100 K nižjo, kot brez vodnega hlajenja in to je to.

Point je, da se ohišje ležajev lahko pri klasiki segreje tudi na recimo 300°C. Olje ti zažgejo temperature okrog 250°C. V ležaju se ne zažge, ker olje vseeno hladi to ohišje in ker ga dovolj hitro menjaš, preden se pregreje. Če pa avto z razgreto turbino ugasneš, ta pretok ustaviš. In olje v turbini se lahko zapeče.

Se mi zdi da je BMW nekje 10 let nazaj začel vgrajevati sistem, ki je, ko si ugasnil avto, še vedno poganjal električno črpalko, ki je krožila olje skozi turbino.

krneki0001 je izjavil:

V turbini je plavajoči ležaj (enaki ležaji so še na glavni gredi in na odmičnih gredeh.

V bistvu je to drsni ležaj ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Wrop ::

Dejstvo je, da je na tistem seznamu večina dizlov od C do H razreda. 100 komadov jih je v razredu G in H od tega vsi dizli.
Večina bencinarjev je v razredu A. Od tega npr. tudi mali turbobencinar renault 1.2 120 hp tce.
No vsaj za NOx vemo kam spadajo bencinarji vs dizli.

Geho ::

Na dan delam 140+km.
Imam TDI 1.7 z DCT 7-speed in je za vozit se po avtocesti en velik balzam. Na 130-140km/h se mašina lepo vrti na 2000-2500rpm. Vožnja je udobna in tiha. Bolj slišim zunaj veter, kot mašino.
Pa sem dobil na servisu enkrat nadomestni avto, ko je bil moj cel teden na servisu, 1.6 turbobencinarja z 6 prestavami. Avto glasen za popizdit na avtocesti. Pri 130km/h se je vrtel skoraj 4000 obratov, radia niti slišal nisem, da se vozim vsak dan 140+km takle bi bil gluh v petih letih. Ne hvala. Da ne omenjam še kako švoh je bencinar na klancih, kjer mu takoj zmanjka "sape". Menjalnik pa še najbolj butasto narejen. 6 prestav je totalni nesmisel, če je med 5. in 6. razlike tako malo da se ti ne splača sploh uporabljati 5. prestave. Ker se mašina vrti do 7000 obratov in je vseeno ali se voziš z 4000rpm ali 7000 rpm je bolje prestavljati tako da 3. in 5. prestave dejansko ne uporabljaš, torej samo 1.2.4. in potem direkt v 6. Izgubiš manj na pospeških. Ajde porabo bi se še dal nekak preživet, ker je bila nekje 6.4 napram 5.7 na mojmu dizelašu, ampak vseen je dizel neprimerno bolj udoben za vožnjo kot bencinar.

In zakaj se vozim vsak dan 140+km? Preprosto zato, ker so najemnine stanovanj v Ljubljani preprosto predrage, da bi plačeval 400+€ na mesec nekomu, ki ima že itak polno rit vsega (saj ima v lasti najmanj 2 stanovanji, če ne še več, na razpisih pa itak ne prideš nikamor brez vez in poznanstev)? Prav tako pri nas nikjer ne obstaja, da najameš neko stanovanje in ga potem z najemnino odplačuješ in je nekoč potem stanovanje tvoje. Pa tudi življenje v bloku mi ne diši. Celo svojo mladost preživel v bloku in ne hvala, ne grem več nazaj.
Skratka za vožnjo dobim vsak mesec od delodajalca povrnjeno nazaj nekaj čez 500€, kar pokrije celoten lizing in še ostane nekaj za nafto, medtem ko najemnine ne plača pri nas noben delodajalec. Dokler bo tako se raje vozim 140+km in zasmrajam vsem pod nos, kot da da mečem svoj prigarani denar skozi okno.
In ja vožnja mi vzame tudi nekaj časa, ampak vožnja po drugi strani tudi precej sprošča in v tako udobnem avtu se pratkično človek prav spočije. Punca pa med vožnjo tudi naredi skoraj eno uro dela, tak da ni panike kar se tiče časa. Prav tako me ne moti, če ima dizelaš slabše pospeške, meni je važno da pridem na cilj in da če vožnja traja več kot 15 min, da se peljem kar se da udobno in varno.

Prvo kot prvo bi moral namesto menjavo avtomobilov pri nas najprej urediti stanovanjska vprašanja. Polno enih starih prdcev živi v mestih in odžira prostor mladim delovnim ljudem, ki bi lahko živeli tako blizu šihta, da bi šli lahko peš na delo. Avto bi potem verjetno imel samo za med vikendi ali pa celo uporabljal rent-a-car. Vse stare penzionerje ven iz mest pa v centre za starejše v okolico raznih toplic in domove, mladim pa na voljo dovolj poceni stanovanja ali pa zakonsko urediti da je delodajalec dolžan plačevati najemnino delavcu. Res ne vidim velike logike, da so najemnine tako drage za precej slaba stanovanja (kjer ti potem po možnosti lastnik niti ne dovoli zamenjati paketa interneta, ker je pač v mišljenju da te mora biti vsak trenutek pripravljen vreči ven in pač on ne blo plačeval za 20+mbps internet, ker ga ne rabi).

Ko bodo pa električni avtomobili dovolj poceni in bo dovolj polnilnih postaj naokoli in bo domet 300+km in bo enako udoben kot moj dizel karavan, potem ga pa zamenjam rade volje. Until then pa vsakemu pametnemu: STFU. Dokler grejo moji penezi noben nima pravice črhnit niti besede koliko onesnažujem. Dokler so alternative precej slabe in dražje me noben ne prepriča v nasprotno.

Problem avtomobilov in prevelikega prometa bi bilo treba reševati pri vzroku, zakaj se toliko folka prevaža sem in tja? Torej zaradi lokacije. Urediti vprašanja lokacij, odstraniti potrebo po vožnji in potem bo tudi manj avtomobilov na cestah in zrak čistejši. Tak pa je kot je in bo tudi tako kot je.

solatjek ::

PrimozR je izjavil:

Seveda boš plačal dizla 2000 € več, če je pa močnejši. WTF no, glej obe opciji z enako konji. Pa stroški servisa so...

Jaz sem avto kupoval 9 let nazaj, takrat je bil Civic 8. gen z 1.8 140km in 2.2 dizel 140km, torej enaki konji, cena pa 2000€ razlike. Oba imata okrog 8s do 100, vzel sem bencinca. Računica je pokazala, da se je pričelo šparati šele pri 200.000 km, ker sta bila tako nafta kot bencin zelo poceni glede na danes.
Dizlaši, torej enako močan avto so plačevali servise pri enakih km vedno 50 do 100€ več. V glavnem, takrat se je dizel manj splačal, danes so cene goriv tako visoke, da zaradi manjše porabe in razlike v ceni dizel-bencin, če le malo več voziš, nimaš kaj razmišljati, ekonomična izbira je dizlaš. Na okolje pa tako noben ne gleda. Osebno si želim, da tako bencinci kot dizli izgonejo in se vozimo na elektriko, čeprav elektrika pa je tudi daleč od čiste energije, s to razliko, da smrada ne vdihuješ v svoji garaži.

PrimozR ::

solatjek je izjavil:

Dizel je pa tudi na splošno dvorezni meč. Če si ogledamo nek avto v rangu 20.000€, bo dizel 22.000€m tako smo ga že pri nakupu plačali več. Zavarovanje takega avta vsako leto je dražje zaradi več konjev, servisi nekoliko dražji od bencinarja.

Kako je 140 konjev več kot 140 konjev? Kako je zavarovanje 140 konjev dizla dražje od 140 konjev bencinarja? Odločiti se boš moral, kako je bilo.

Včasih, ko so bili aktualni port injection atmosferski bencinarji je bila cena servisa morda res nižja, pri modernih avotmobilih temu ni več tako. Ker govorimo o novih oz. relativno novih avtomobilih, je potem smiselno govoriti tudi o servisih za takšne avtomobile.

Elektrika bo uporabna, ko boš lahko šel na morje in tam praktično v vukojebini priklopil avto na elektriko. Ali pa domet vsaj 400 do 500 km easy (ki ti ga potem zbije recimo bicikel na strehi). Sicer z električnim avtom ne morem kolesariti na morje, kar je cirka 300 km round trip. Če bi ga lahko tam polnil, ne bi bilo problema.

Seveda pa bo za to treba precej spremeniti električno infrastrukturo.

Utk ::

Sem vozil nekaj takšnega, port injection T-Jet v Grande Puntu, 1.4 s 120 konji. Avtocestna poraba ~7 in drobiž pri 130. Kako tak avto spraviš na 5, mi ni jasno. Najbližje sem bil pri nekje 5,8, ko smo se s Paga do Senja cjazili za tovornjakom 60 km/h. Do doma se je poraba znormalizirala proti 8.

Jaz imam nizjo porabo z 1,8 bencinarjem brez turbine in 300 kilami vec. Daj mi 300 kil dol pa sem na 5 brez problema. Tjet je pac predpotopen motor, z namontirano turbino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

solatjek ::

PrimozR je izjavil:

solatjek je izjavil:

Dizel je pa tudi na splošno dvorezni meč. Če si ogledamo nek avto v rangu 20.000€, bo dizel 22.000€m tako smo ga že pri nakupu plačali več. Zavarovanje takega avta vsako leto je dražje zaradi več konjev, servisi nekoliko dražji od bencinarja.

Kako je 140 konjev več kot 140 konjev? Kako je zavarovanje 140 konjev dizla dražje od 140 konjev bencinarja? Odločiti se boš moral, kako je bilo.

Zavarovanje je res bilo enako, cestnina za dizla pa dražja, ker je bil 2,2 motor, tu sem se narobe izrazil. Danasnjih cen in servisnih postopkov za turbače pa ne poznam, tako da tega nisem komentiral, vem pa, da je ekonomsko dizl kar v prednosti.

krneki0001 ::

Cestnina je od 1800 do 2500ccm enaka. Razen, če si imel avto, ki ima manj od 1800ccm, torej 1790ccm, potem si na cestnini prišparal.

TESKAn ::

Geho je izjavil:


Pa sem dobil na servisu enkrat nadomestni avto, ko je bil moj cel teden na servisu, 1.6 turbobencinarja z 6 prestavami. Avto glasen za popizdit na avtocesti. Pri 130km/h se je vrtel skoraj 4000 obratov, radia niti slišal nisem, da se vozim vsak dan 140+km takle bi bil gluh v petih letih. Ne hvala. Da ne omenjam še kako švoh je bencinar na klancih, kjer mu takoj zmanjka "sape".

Kaj so ti pa to dali? Imam TB 1.4 140 konjev, v 6 prestavi pri ~130 kmh se motor vrti na ~2700 RPM.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

PrimozR ::

Megla pred očmi, bencinarji s 5 prestavami se vrtijo pri 130 na dobrih 3500 obratov, s 6 prestavami se bodo seveda vrteli bistveno nižje.

Utk je izjavil:

Tjet je pac predpotopen motor, z namontirano turbino.

Saj smo o takšnem govorili. Če nočeš ne-predpotopen motor, boš imel direct injection in še par drugih stvari. Ampak tega, kot praviš, nočeš.

EDIT: ko pogledaš po AC, ti je takoj jasno, komu avto kuri 5 in manj litrov. Nihče od teh ne vozi niti blizu omejitve, po AC med 90 in 100 km/h, po možnosti za tovornjakom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Geho ::

TESKAn je izjavil:

Geho je izjavil:


Pa sem dobil na servisu enkrat nadomestni avto, ko je bil moj cel teden na servisu, 1.6 turbobencinarja z 6 prestavami. Avto glasen za popizdit na avtocesti. Pri 130km/h se je vrtel skoraj 4000 obratov, radia niti slišal nisem, da se vozim vsak dan 140+km takle bi bil gluh v petih letih. Ne hvala. Da ne omenjam še kako švoh je bencinar na klancih, kjer mu takoj zmanjka "sape".

Kaj so ti pa to dali? Imam TB 1.4 140 konjev, v 6 prestavi pri ~130 kmh se motor vrti na ~2700 RPM.

Hzundai i30 1.6. Praktično pod 3000rpm avto ni šel nikamor, ker ni blo navora. Prestave pa narejeno precej butasto. Ob tistem avtu sem bil zelo vesel, da sem kupil svojega i40, ki je za 1000% bolj udoben kot tisti bogi i30. Nad 3000rpm pa se je avto začel dret kot budala. Pri 2000 rpm ko se recimo voziš 90 ni panike, je bil kul, ampak na avtocesti kot je šlo pa nad 3000 obratov je blo pa konec pravljice. Bencinar je zame no-go za avtocesto, pa je lahko še ne vem kako cenejši pa ima manj porabe, ampak dizel bo držal hitrost tudi na klancu, prehitevanje z dizlom je pa tudi precej bolj enostavno, saj samo dodam malo gasa, menjalnik vrže prestavo nižje in sem praktično že mimo.

šernk ::

Geho je izjavil:


Pa sem dobil na servisu enkrat nadomestni avto, ko je bil moj cel teden na servisu, 1.6 turbobencinarja z 6 prestavami. Avto glasen za popizdit na avtocesti. Pri 130km/h se je vrtel skoraj 4000 obratov, radia niti slišal nisem, da se vozim vsak dan 140+km takle bi bil gluh v petih letih. Ne hvala. Da ne omenjam še kako švoh je bencinar na klancih, kjer mu takoj zmanjka "sape". Menjalnik pa še najbolj butasto narejen. 6 prestav je totalni nesmisel, če je med 5. in 6. razlike tako malo da se ti ne splača sploh uporabljati 5. prestave.



kaj si vozu to za eno škatlo? pri meni pri 160km/h vsi potniki mislijo da se vozimo okoli 100km/h. vožnja tiha in predvsem mirna, ker je avto zalepljen na cesto. pri 140km/h imam nekaj čez 3000rpm v 6 prestav (mislim da okoli 3200), pa imam 1.4 turbobencinarja.

traktorja od dizla pa ne kupim, če ne bo ravno kdaj nujno delat 100km+ dnevno. pa še takrat grem raje na plin.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Utk ::

PrimozR je izjavil:

Megla pred očmi, bencinarji s 5 prestavami se vrtijo pri 130 na dobrih 3500 obratov, s 6 prestavami se bodo seveda vrteli bistveno nižje.

Utk je izjavil:

Tjet je pac predpotopen motor, z namontirano turbino.

Saj smo o takšnem govorili. Če nočeš ne-predpotopen motor, boš imel direct injection in še par drugih stvari. Ampak tega, kot praviš, nočeš.

EDIT: ko pogledaš po AC, ti je takoj jasno, komu avto kuri 5 in manj litrov. Nihče od teh ne vozi niti blizu omejitve, po AC med 90 in 100 km/h, po možnosti za tovornjakom.

Ce bencinar ni podhranjen, je tih in malo porabi. Samo v tem je problem. 5 ali 6 prestav tudi nima veze. 6 jih ima recimo atmosferski megan pa mu to nic ne pomaga, ker enostavno nima moci in ima tudi v 6. veliko obratov. Bencinar rabi ravno prav kubikov, da lepo vlece tudi pri 2000 obratih, in dolg menjalnik, nic drugega. Ko prehitevas pac saltas.

Dizel je odpisan. To kar nekateri mislite, da bencinar ni za na avtocesto....se boste pac vozili na elektriko ali se pa ne boste.

SuperVeloce ::

next3steps je izjavil:

printer je izjavil:

Zakaj je tako tesko razumet, da se vsak ne spozna na vse :D. Saj se zavedate kaj je namen foruma.

Da ne bo pomote, kemijo sem tudi jaz šprical. :))

krneki0001 je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Ja, vsi ostali razen Mazde so šli v downsizing.
Se bo trend spet lepo obrnil, samo Eu mora nehati subvencionirati ceno dizla za osebno uporabo.

Ljudje kje dobivate robo?
No pa naj eden razloži kako velika subvencija je?


Ogromna - nižja trošarina.

Ahahahahhahaha, NIŽJE PREPRAČILO= subvencija :D:D:D:D


Kako pa rečeš temu, če plačaš manj trošarine na gorivo, ki veliko bolj onesnažuje in je dražje za proizvodnjo? Zame je to subvencija.


Točno tako. Glede na to, da v Evropi tankamo dražji "superoktanc" 95 in 98, je pa običajen 90/91 oktanc še cenejši. Običajen tam, kjer se ga na veselo tanka. V USA.

huh? Verjetno ne veš, kaj tista cifra na tankšteli dejansko pomeni ane? 95 RON je basically enako 91 AKI. lol
Razen pri kakih hillbilly zabačenih vaseh boš kamot dobil bencin enakovreden našemu 98 oktancu.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

next3steps ::

SuperVeloce, a si malo zmeden?
Octane rating @ Wikipedia
Ali ipak, bolje ispasti glup nego sa aviona.

next3steps ::

Ker ne razumeš, ti bom pomagal:
RON / MON / AKI
91-92 82-83 87 US klasika
95 85-86 90-91 EU klasika

Res je, imaš prav. Nisem vedel, kaj tisti RON pomeni. Vseeno sem pa dovolj pri pameti, da sem našel kljub temu, da nisem vedel, zanesljiv vir, ki istotako mojo neznanje upošteva in je temu primeren bil tudi kontekst. Trditev je še vedno pravilna.
Ti si pa vedel, kaj ta RON pomeni, a si še vedno preveč ignorantski, da bi dejansko doumel svojih napak.
Google vse ve.

next3steps ::

Še en nauk o funkcionalni pismenosti.

Janez meri vrednost svoje hišice v številu jabolk. Ivan meri vrednost svoje hišice v številu hrušk.
Določeno število jabolk ima svojo protivrednost izraženo v določenem številu hrušk.
Janezova hiška je vredna 95 jabolk, Ivanova pa je vredna le 91.

91 enot česa je vredna Ivanova hiška?
a) Jabolk
b) Hrušk
c) Klobas

Če odgovoriš karkoli drugega kot A, se vrni v osnovno šolo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rome bans all diesel vehicles .... (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
15817775 (12646) -valvoline-
»

Volkswagen goljufal tudi v EU, na tnalu tudi BMW (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
632141611 (86338) krneki0001
»

Skoraj vsi dizli presegajo normative, proizvajalci zahtevajo zvišanje dopustnih izpus (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
40488718 (65924) MadMax
»

Zaradi goljufanja pri meritvah Volkswagnu grozi milijardna globa (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27772482 (58704) stara mama
»

Če bi Dizel vladal svetu... (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20930663 (24599) Pyr0Beast

Več podobnih tem