» »

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ?

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ?

1
2
3 4

tikitoki ::

iKst je izjavil:

Pravijo drugače ampak hitro se najdejo pomanjkljivosti ko se spustimo na bolj detajlen nivo od njihovega posplošenega.


Ne bluzi no. Gor si nalepil 4 linke iz wikipedije brez povezave, to ne pomeni, da si našel pomankljivosti. Ja, lahko živiš samo od rastlinske hrane. Ne samo to, lahko super živiš, bolj zdravo kot velika večina slovencev.


Znanost je tebi tuja... Kar je zelo ocitno. 5 minut casa, kot sam trdis, ni dovolj. Ce si vzames malenkost vec casa prides do ugotovitve, da rastlinska hrana ni dovolj. Lahko nadomestis s prehranskimi dodatki, kar pa samo kaze nato, da NI DOVOLJ!

Super zivila? Damn, catchphrase for making money on idiots. Super zivila ne obstajajo, to je izkljucno skovanka za nategovanje rahlovernih.

BTW, zelo tezko je uravnoteziti izkljucno vegetarijanko prehrano in, kot je bilo ze napisno, samo s prehranskimi dopolnili se lahko izognes trajnim okvaram telesa oz. slabemu razvoju v primeru otroka.

dronyx ::

Netrunner je izjavil:

Bottomline... po mojem mnenju bi nastal en velik kaos :) Praktično ne vidim nobenega plusa če bi se to zgodilo, saj tisto da so veganci kao bolj zdravi je samo mit.

Bottomline tu gre dejansko za filozofijo. Recimo da ti lahko ješ meso samo tistih živali, ki si jih sam sposoben ubiti. Si sposoben zaklati prašiča ali celo mladega pujska (ki potem posten odojek), odrezati kuri glavo, ubiti kravo, telička, žrebička? Danes ogromno ljudi je meso, ker so jih tako naučili starši od otroštva dalje, ampak njihov "software" jim pa preprečuje ubijanje živali oziroma tega niso zmožni. V tem primeru jaz menim, da nimaš pravice uživati mesa.

Žalostno je, da je najhujša posneta grozljivka dejansko dokumentarec o človekovem ravnanju z živalmi - Earthlings.

737 ::

Nihče še ni omenil Kitajske študije, kar niti ni presenetljivo, saj so bili njeni izsledki tako presenetljivi, da jo uradna medicina, ki je na žalost pod vedno večjim vplivom farmacevtske industrije, le s težkim srcem omenja. In ne, nisem vegetarijanec. Jem tudi meso, čeprav zelo poredko.


The China Study @ Wikipedia

Netrunner ::

tikitoki je izjavil:


Sodec po tvojih postih, bi moral svojo sposno razgledanost rahlo nadgraditi.


Ne skrbi jo imam dovolj vendar vsega tudi ne morem vedet a ne ?

Namen te teme ni žaljenju in kreganju ampak samo mnenje posmeznikov o tem, da kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani. Jaz sem napisal, da po mojem mnenju bi nastal en velik kaos, vendar na osnovi drugih postov o tem nisem več tako prepričan. Nekateri so mnenja da bi šlo vse skupaj na bolje drugi pa da ne. Kdo ima zdaj prav ? ... verjetno malo eni malo drugi... Vsekakor pa se gre za zelo veliko spremembo in je zelo težko realno oceniti posledice.

thramos ::

Uradna medicina jo omenja ponavadi v istem stavku z: "... many cases of the selective citation and data cherry picking Campbell employs ...".

The China Study je lep primer populistične knjige, ki jo je napisal prepričanec in ki prepričuje zgolj prepričane. Svojemu namenu pa dela predvsem škodo.

737 ::

Seveda. Medicina postaja vedno bolj dogmatska. Mene naprimer zdravnik ni videl, odkar sem omejil uživanje mesa, kar bo slabih 10 let. Pred tem sem bil vsako leto na kakšni bolniški. Imam prijateljico farmacevtko, ki dela v lekarni. Večkrat se pogovarjava o alternativah njihovih zdravil, a pravi, da kljub temu, da pozna alternative z manj možnih stranskih učinkov, jih stranki ne sme omeniti, ker bi bila v tem primeru ob službo.

detroit ::

737 sem mnenja da si najbrž kar konkretno spremenil life style. Samo meso dvomim je imelo tak vpliv. Am i right
Skero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: detroit ()

Netrunner ::

dronyx je izjavil:

Recimo da ti lahko ješ meso samo tistih živali, ki si jih sam sposoben ubiti. Si sposoben zaklati prašiča ali celo mladega pujska (ki potem posten odojek), odrezati kuri glavo, ubiti kravo, telička, žrebička? Danes ogromno ljudi je meso, ker so jih tako naučili starši od otroštva dalje, ampak njihov "software" jim pa preprečuje ubijanje živali oziroma tega niso zmožni. V tem primeru jaz menim, da nimaš pravice uživati mesa.


V preteklosti si je vsak ubil svojo hrano, gradil svojo hišo, ipd... na kratko bil samooskrben. S časoma so se poklici malo porazdelili in ni potrebe da bi vsi znali vse ampak se vsak specializira v svojo dejavnost.

Izjava "V tem primeru jaz menim, da nimaš pravice uživati mesa." je ista kot da bi rekel, da nimaš pravice voziti avta če si ga ne znaš sam sestavit.

Res je da uživanje mesa se prenese na otroka zaradi staršev, kar pa sploh ni nič narobe. Napaka je le ta, da se mesa uživa pretirano.... pa kot sem omenil da tema ni namenjena tej debati.

Heavy ::

737 je izjavil:

Mene naprimer zdravnik ni videl, odkar sem omejil uživanje mesa, kar bo slabih 10 let. Pred tem sem bil vsako leto na kakšni bolniški.



Mhm, jaz sem bil pri zdravniku zaradi bolezni nazadnje 10 let nazaj, pa se mi klobase ne upirajo. Balansiram pa precej zelenjave poleg. Jota je pred klobaso, zelenjavna juhica pred svinjskim zrezkom pa priloga solata... Kombiniram z lahko rekreacijo v slogu sprehodov ali pa občasnim hribolazanjem. Sem šel full vegan. V roku dveh mesecev sem komaj prehodil v 4. nadstropje bloka. Stalno brez energije in z prazno denarnico.



Nazaj na temo.
Vegani smatrajo čebelarstvo kot neetično do čebel. Čebele pa v naravi skoraj ne morejo preživeti (govorim za naše avtohtone vrste - izjema so sibirske čebele, katere pa pobijajo druge domorodne čebele (da rešiš živali, moraš pobiti živali, logika)). Ni čebel, ni opraševanja - ni hrane.

Da ne omenjam kakšni bi bili otroci. Piti riževo in sojino mleko kot nadomestek bi vodilo v generacijo otrok, kakršne se dobi v S. Koreji.

Krave bi izumrle, saj so skoraj nezmožne skotit teličke brez človeške pomoči. Mesojedih domačih živali ne bi upali hranit z ustrezno hrano, razen če ne bi same kaj uplenile. Vseh pašnikov se ne da uporabit kot njive, vso srečo sadit krompir po krasu. Povečana količina poljščin bi povzročila eksplozijo populacije divjih prašičev. Pa še kaj bi se našlo, ampak za to bi moral kakšno pivo odpreti :)
#TeamFelix

rawwer ::

Sem vegan 5. leto. Začel sem samo zaradi radovednosti. Do zdaj sami pozitivni učinki. Tudi analize krvi so super :)
Je zanimivo provati, vsaj za kakšen teden.

Konsenz znanosti pa je že dolgo časa tak:

Stališče znanosti o veganski prehrani:

Veganska prehrana zmanjšuje možnosti za nastanek številnih kroničnih bolezni (sladkorne bolezni, srčno-žilnih bolezni, debelosti, raka ...) in je primerna za ljudi v vseh življenjskih obdobjih, tudi za dojenčke, otroke, najstnike, nosečnice, doječe matere in športnike. To s številnimi neodvisnimi raziskavami dokazujejo ugledne mednarodne prehranske organizacije. Največje med njimi so:

American Dietetic Association (ADA),
Dietitians of Canada (DC),
Australian National Health and Medical Research Council (NHMRC),
Deutsche Gesellschaft für Ernährung (DGE),
British Dietetic Association (BDA),
British Nutrition Foundation (BNF).

Tukaj je naštetih veliko raziskav:
http://www.vegan.si/clanki/znanstveni-r...

Tu pa je lepo pojasnjenih veliko tem o veganstvu:
http://www.vegan.si/clanki/mag-marko-ce...

Btw Kitajska študija ni popolna študija in je samo 1 med tišočimi, tako da tudi če nebi obstajala bi bilo isto :)

LP

737 ::

Prav imaš, detroit. Nabral sem si precej znanja, večinoma z daljnega vzhoda. Zdaj me praktično nobena situacija ne vrže v stres, zato lahko imunski sisdm dela s polno paro. Farmacija nima od mene, razen tu in tam kakšnega vitaminskega dodatka, ničesar. Popolnoma samoumevno je, da se bo proti takim borila na vse pretege.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 737 ()

iKst ::

Ti razumes razliko mad naravnimi zivili in obogateno industrijsko brozgo? Mislim, da jo ne.



Industrijsko obogateno brozgo? Misliš mogoče jodirano sol, z vitaminom D obogateno mleko ali kaj drugega?

Znanost je tebi tuja... Kar je zelo ocitno. 5 minut casa, kot sam trdis, ni dovolj. Ce si vzames malenkost vec casa prides do ugotovitve, da rastlinska hrana ni dovolj. Lahko nadomestis s prehranskimi dodatki, kar pa samo kaze nato, da NI DOVOLJ!


Praviš torej, da se praktično vse svetovne dietetične organizacije motijo, ko pravijo, da je veganska hrana kul in v nekaterih primerih celo boljša? Imaš kak link za to?

Da ne omenjam kakšni bi bili otroci. Piti riževo in sojino mleko kot nadomestek bi vodilo v generacijo otrok, kakršne se dobi v S. Koreji.


Otroci bi bili zdravi, vitki in polni energije.

SimplyMiha ::

Začuda vegani nimajo nič daljše življenjske dobe (EPIC Study: Abdominal Adiposity and Mortality). Med stoletniki je tudi nekam malo veganov, čeprav znajo imet predpisane stroge diete. Brez mlečnih izdelkov pač ne gre, ko gre za starostnikovo dieto, posebej kefir, na katerega prisegajo kavkaška ljudstva. Japonci, ki slabše prenesejo mleko, imajo nekoliko drugačno dieto, ki pa vključuje morsko hrano in celo nekaj svinjine.

Tako da če se sedaj dobro počutite, to še ne pomeni nič. Z veganstvom so se ukvarjali že v 19. stoletju, vendar jih je bolj malo preživelo.

Ostajam na strani uravnotežene diete (prehranska piramida).

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Superboyy je izjavil:

Pred 100 leti je bila velika večina ljudi vegetarjancev skor vsak dan v tednu, dons je pa cela panika in občutek pomankanja nevem česa vsega, če mesa ni v vsakem obroku. In da si švoh in brez energije, če vsak dan ne poješ zrezka, ker zelenjava je za krave futrat in od tega itak nič ni.

Pa ne vem, če poznam kakega vegana, ki bi se kaj hvalil okoli ali pridigal. Se mi zdi da je več idiotov, ki se vtikajo v to, da nekdo mesa ne je.


Tako prehrano so imeli zarad pomanjkanja ne pa zarad kakih praktičnih razlogov. In verjem da so tudi meso jedli če so ga imeli kje dobit. Meso je bilo luksuz, ker lovit nisi mogu kar tako mal naokoli, živina je bila pa zlata vredna. Takrat so jedli VSE in kar je bilo na mizi se je pojedlo brez pardona do kraja, ker so imel spoštovanje do hrane. Ne pa danes ko imaš vsega polno rit in so se ljudje začel zmišljat in odkrivat celo znanost iz prehrane. Po domače nehajte komplicirat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

energetik ::

Oberyn je izjavil:

Jemo sončno energijo, spuščeno skozi en paket (vegani) ali dva paketa (mesojedci) kemičnih procesov. Vse je enako naravno.
Tukaj je bistven odgovor, zakaj bi pri veganskem prehranjevanju porabili bistveno manj površin in resursov za nahranit enako število ljudi. Zakoni termodinamike držijo.
Živali so neučinkovit pretvornik energije. Tudi rastline so neučinkovite, ampak izkoristki se množijo.

tikitoki ::

737 je izjavil:

Nihče še ni omenil Kitajske študije, kar niti ni presenetljivo, saj so bili njeni izsledki tako presenetljivi, da jo uradna medicina, ki je na žalost pod vedno večjim vplivom farmacevtske industrije, le s težkim srcem omenja. In ne, nisem vegetarijanec. Jem tudi meso, čeprav zelo poredko.


The China Study @ Wikipedia


Ocitno si nisi prebral dolocenih kritik, ki so del podane strani.

tikitoki ::

737 je izjavil:

Seveda. Medicina postaja vedno bolj dogmatska. Mene naprimer zdravnik ni videl, odkar sem omejil uživanje mesa, kar bo slabih 10 let. Pred tem sem bil vsako leto na kakšni bolniški. Imam prijateljico farmacevtko, ki dela v lekarni. Večkrat se pogovarjava o alternativah njihovih zdravil, a pravi, da kljub temu, da pozna alternative z manj možnih stranskih učinkov, jih stranki ne sme omeniti, ker bi bila v tem primeru ob službo.


Ko si omejil uzivanje mesa si brez dvoma naredil tudi druge spremembe. Seveda je najlazje se osredotociti na eno samo tocko in zanemariti vse ostalo.

Unknown_001 ::

detroit je izjavil:



Nobenega nisem prepričeval ne silil. Misilm da je precej očitno. Ta tema se navzema nekega passive aggressive do pretežno aggressive tona z obeh strani, jaz kakor sem rekel nisem na nobeni.

p.s. vsaka agresivna reakcija pomeni strah, lahko tudi krivdo:) Pa še strinjala sva se da MOGOČE nekoč v prihodnosti bomo vsi vegiji.
p.s.2 imel kar nekaj babnic vegijev and look at me, še kar jem meso


Oi ! Ne očitam tebi ničesar, saj znam brat. Letelo je na druge ki stalno agresivno napadajo z njihovim propagiranjem in so pripravljeni it pod vsak nivo. Od podtikanja krivde, sitnarjenja, do protesta češ tega pa ne bom jedel ker se mi zdi... bla bla.Še dokumentarce snemajo namerno tako, da pritisnejo na čustva ampak glede na to da vem kako se z živino dela vsaj pri nas, se jim lahko samo režim v fris.

Đizs. Ne rečem, ajd saj ni nič narobe z vegetarijanstvom, boli mene kaj drug je ampak ko bi se pa nekdo šel fašizem da bo men izven ustave in pravic diktiral kaj smem in kaj ne pa izgubim potrpljenje. Iz istih razlogov tud ortodoksnih muslimanov ne maram za primerjavo, ker tam je šele veselica s temi fašističnimi idejami.

Fašizem je sistem ko ti drugi vsiljujejo kaj je in ni dobro zate.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Master_Yoda ::

tikitoki je izjavil:

iKst je izjavil:



Nazadnje, ko sem pogledal na karton ovsenega mleka, sem videl, da vsebuje kar konkretno dozo B12.

itd itd. Pod črto je vsakemu s 5 minut časa in vsaj 80 IQja jasno, da je rastlinska hrana povsem zadostna.



Ti razumes razliko mad naravnimi zivili in obogateno industrijsko brozgo? Mislim, da jo ne.

Zdravnik te vprasa, ce si vegan, ker je to pomemben indikator za morebitno pomankanje vitamina b12,....


B12 ne proizvajajo zivali ampak bakterije in se ga najvec dobi z neoprano zelenjavo. Ker se seveda zdaj vse pere ga je premalo. Tudi veliko vsejedcev ima premalo B12 ampak se tega ne odkrije. Zaradi tega tudi zivali v masovni proizvodnji dobivajo B12 s industrijsko inekcijo. Ce ne jes zivali pac odpravis posrednika tega magicnega B12, ki je po vasem prepricanju samo v mesu.

P.S. Se en eksperiment za ljubitelje mesa: Naslednjic ko si pripravljate obrok z mesom, ne dodajte nobenih zacimb zraven in porocajte o rezultatih. Vam je dejansko nezacinjeno meso vsec ali ga zacimbe naredijo okusnega ter lahko namesto mesa kaj drugega na isti nacin zacinite?

M-XXXX ::

iKst je izjavil:

Danes jih precej težje, precej dražje in precej bolj obremenjujemo planet s tem.

S kje si pa to pobral


Verjetno je kako zgodovinsko knjigo že kdaj prebral.

Tale graf npr. je kar zgovoren:



http://www.npr.org/sections/thesalt/201...

Ja, tale graf pokaže, da se se konspumcija mesa na povprečno oceno nič kaj ne spreminja.
https://www.google.si/search?q=world+po...
leta 1900 se je pojedlo 10 miljard pounds in je bilo cca miljarda pa pol ljudi. Zdaj je populacija cca 7 miljard in se poje cca 5x več mesa (5x več ljudi).

Unknown_001 ::

Master_Yoda je izjavil:

: Naslednjic ko si pripravljate obrok z mesom, ne dodajte nobenih zacimb zraven in porocajte o rezultatih. Vam je dejansko nezacinjeno meso vsec ali ga zacimbe naredijo okusnega ter lahko namesto mesa kaj drugega na isti nacin zacinite?


Kvalitetnega mesa se NE "gvirca", največ kar se ga mogoče posoli ali popopra. In, ja je dobro, celo tako da kamot s krihom pomažeš taler.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Netrunner ::

Master_Yoda je izjavil:


P.S. Se en eksperiment za ljubitelje mesa: Naslednjic ko si pripravljate obrok z mesom, ne dodajte nobenih zacimb zraven in porocajte o rezultatih. Vam je dejansko nezacinjeno meso vsec ali ga zacimbe naredijo okusnega ter lahko namesto mesa kaj drugega na isti nacin zacinite?


Koliko začimbe je potrebno je odvisno od kvalitete mesa in če na enak način začiniš bilokaj ne boš dobil enakega efekta kot ga da meso. Začimbe so v osnovi nastale da so prikrile smrad mesa ki se je s časom pojavil v času ko še ni bilo hladilnikov.

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Netrunner je izjavil:

tikitoki je izjavil:


Sodec po tvojih postih, bi moral svojo sposno razgledanost rahlo nadgraditi.


Ne skrbi jo imam dovolj vendar vsega tudi ne morem vedet a ne ?

Namen te teme ni žaljenju in kreganju ampak samo mnenje posmeznikov o tem, da kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani. Jaz sem napisal, da po mojem mnenju bi nastal en velik kaos, vendar na osnovi drugih postov o tem nisem več tako prepričan. Nekateri so mnenja da bi šlo vse skupaj na bolje drugi pa da ne. Kdo ima zdaj prav ? ... verjetno malo eni malo drugi... Vsekakor pa se gre za zelo veliko spremembo in je zelo težko realno oceniti posledice.


Res ne mores vedeti vsega. So ti pa v OŠ povedali, da se za vzrejo živalske biomase porabi priblizno 10x vec energije, kot za rastlinsko. Zelo enostaven zakljucek je, da je potrebna povrsina mnogo vecja.

Mislim, da je na voljo veliko dejstev in najbolj beden argument je, da ima vsak pravico do svojega mnenja. Lahko se ne strinjava glede vrednosti slike Dalija. Veloikorkat pa je pravilen izkljucno en odgovor, vse ostalo pa je natolcevanje. Z vegansko prehrano, brez prehrambenih dodatkov, ni mogoce preziveti. Ljudje, ki trdijo nasprotno, ocitno ne vedo o cem govorijo. Tolk enostavno je vcasih.

Zato pa se vecina ljudi ne odloci za resne studije, ker tam ni tako veliko prostora za bluzenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

737 ::

Kritike kitajske študije seveda obstajajo. Že od desetih ljudi nimata o neki stvari niti dva popolnoma enakega mnenja. Moderne bolezni (diabetes tipa 2, srčno-žilne, osteoporoza...)
bi odpravili že s prenehanjem uporabe bele moke in sladkorja. Ampak v tem primeru bi usahnil vir financiranja farmacije, ki je, poleg vojske, ena največjih industrij na svetu. Da ostanemo on-topic: Živinoreja je vodilni onesnaževalec planeta.

tikitoki ::

Master_Yoda je izjavil:

tikitoki je izjavil:

iKst je izjavil:



Nazadnje, ko sem pogledal na karton ovsenega mleka, sem videl, da vsebuje kar konkretno dozo B12.

itd itd. Pod črto je vsakemu s 5 minut časa in vsaj 80 IQja jasno, da je rastlinska hrana povsem zadostna.



Ti razumes razliko mad naravnimi zivili in obogateno industrijsko brozgo? Mislim, da jo ne.

Zdravnik te vprasa, ce si vegan, ker je to pomemben indikator za morebitno pomankanje vitamina b12,....


B12 ne proizvajajo zivali ampak bakterije in se ga najvec dobi z neoprano zelenjavo. Ker se seveda zdaj vse pere ga je premalo. Tudi veliko vsejedcev ima premalo B12 ampak se tega ne odkrije. Zaradi tega tudi zivali v masovni proizvodnji dobivajo B12 s industrijsko inekcijo. Ce ne jes zivali pac odpravis posrednika tega magicnega B12, ki je po vasem prepricanju samo v mesu.

P.S. Se en eksperiment za ljubitelje mesa: Naslednjic ko si pripravljate obrok z mesom, ne dodajte nobenih zacimb zraven in porocajte o rezultatih. Vam je dejansko nezacinjeno meso vsec ali ga zacimbe naredijo okusnega ter lahko namesto mesa kaj drugega na isti nacin zacinite?


Damn, al si ti res tako neumen al pa master trol? Priporocas, da svojo dozo vitamina b12 dobismz neumito zelenjavo. Way to go za pridobivanje parazitov in morebitnih smrtno nevarnih okuzb. Damn, kako da za tvojo metodo nisem slisal v soli ali od katerekoli verodostojne osebe. Ne, sam od enga trola na slo techu.

Ja, celo surovo meso je lahko okusno, se posebaj s scepcem soli. Probaj kdaj. Seveda pa pridobi temu primerno meso, da ne bos jokal, da si se zastrupil.

Master_Yoda ::

Ce bi gledali po zobeh bi lahko rekli da so gorile mesojedci.

Da ne omenjam kakšni bi bili otroci. Piti riževo in sojino mleko kot nadomestek bi vodilo v generacijo otrok, kakršne se dobi v S. Koreji.


Ja ker je pitje mleka druge zivalske vrste toliko bolj "normalno" kot pitje rizevega/sojinega.

Pred casom sem videl novico, kjer je enega 7 letnega mulca se vedno dojila mama, in vsi so se samo zgrazali v komentarjih - tudi meni se je sicer to zdelo zelo cudno. Ampak se isti dan pa je verjetno vecina tega folka bila indirektno prisesana na kravje vime. Povezave seveda ne vidijo heh.

Se ontopic:

Zivinoreja povzrova vec onesnazenja kot avtomobili (Link):

According to a new report published by the United Nations Food and Agriculture Organization, the livestock sector generates more greenhouse gas emissions as measured in CO2 equivalent - 18 percent - than transport.

Master_Yoda ::

Damn, al si ti res tako neumen al pa master trol? Priporocas, da svojo dozo vitamina b12 dobismz neumito zelenjavo. Way to go za pridobivanje parazitov in morebitnih smrtno nevarnih okuzb. Damn, kako da za tvojo metodo nisem slisal v soli ali od katerekoli verodostojne osebe. Ne, sam od enga trola na slo techu.

Ja, celo surovo meso je lahko okusno, se posebaj s scepcem soli. Probaj kdaj. Seveda pa pridobi temu primerno meso, da ne bos jokal, da si se zastrupil.


1) Ne ne priporocam da se je neumito zelenjavo. Zivali jejo neumito zelenjavo in tako dobijo b12, ki ga potem ti dobis. Ali pa dobijo inekcijo "umetnega" B12. Zato ce zivali ne redis sam in ves kaj vse je dobila z hrano, kaj pa umetno se izogni posredniku in vzami supplement - kaksna je razlika ce ga ti pojes ali pa ga dobi zival, ki jo ti pojes ?

2) S tem experimentom sem mogoce res malo mimo usekal - verjetno je dosti ljudi, ki jim je okus samega mesa vsec. Ampak prosim preberi kaj sem napisal: brez zacimb. To vkljucuje tudi sol,poper, itd.

Zgodovina sprememb…

MasterTade ::

iKst je izjavil:

Danes jih precej težje, precej dražje in precej bolj obremenjujemo planet s tem.

S kje si pa to pobral


Verjetno je kako zgodovinsko knjigo že kdaj prebral.

Tale graf npr. je kar zgovoren:



http://www.npr.org/sections/thesalt/201...


Iz tega grafa ne moreš razbrat a so bli vegetarijanci skoraj vsak dan a ne..Ljudi je blo takrat nekaj miljard manj, tehnologija pa ne dovolj razvita za tako produkcijo kakršna je danes..Recimo, da je proizvodnja mesa prevelika, kje bi se lotili problema? V ZDA, tako kot za onesnaževanje in cel kup dodatnega sranja
Mors omnia aequat

jype ::

Hrane itak več kot polovico vržemo stran, pa če vržeš stran rastlinsko hrano je to še vedno bistveno manj energetsko potratno in sanitarno oporečno, kot če hrano iz živali.

Pa itak bomo v kratkem lahko ustvarjali meso brez živali, tako da tudi to ne bo več problematično in bo popolnoma vseeno, s čim se človek baše, dokler se ne baše preveč.

iKst ::

Linke so ti ze podali, pa rajsi bluzis naprej. Kar pomeni da si trol al pa kaj drugega. Lahko si pa jih poisces nekaj postov nazaj.


Kakšne linke neki? Nisem še videl linka, kjer bi pisalo, da veganska prehrana ni zadostna, oz., da ji kaj manjka. Me lahko prosim razsvetliš.

iKst je tipičen primer prepričanca, ki bo za dokazovanje svojega prava zavajal in lagal. Da smo ljudje vsejedi in dobro prilagojeni na hranjenje z mesom - še več, verjetno nam je prineslo evolucijsko prednost - je razmeroma dobro raziskano in dokazano. Npr.:


In kako točno smo prilagojeni na hranjenje z mesom?


Iz tega grafa ne moreš razbrat a so bli vegetarijanci skoraj vsak dan a ne..Ljudi je blo takrat nekaj miljard manj, tehnologija pa ne dovolj razvita za tako produkcijo kakršna je danes..Recimo, da je proizvodnja mesa prevelika, kje bi se lotili problema? V ZDA, tako kot za onesnaževanje in cel kup dodatnega sranja


Če klikneš na link dobiš tudi podatke o porabi mesa na osebo, ki je danes nekajkrat višja kot pred 100 leti.

MasterTade ::

Posledica višjega standarda
Mors omnia aequat

Stipex ::

rawwer je izjavil:

Sem vegan 5. leto. Začel sem samo zaradi radovednosti. Do zdaj sami pozitivni učinki. Tudi analize krvi so super :)
Je zanimivo provati, vsaj za kakšen teden.

Konsenz znanosti pa je že dolgo časa tak:

Stališče znanosti o veganski prehrani:

Veganska prehrana zmanjšuje možnosti za nastanek številnih kroničnih bolezni (sladkorne bolezni, srčno-žilnih bolezni, debelosti, raka ...) in je primerna za ljudi v vseh življenjskih obdobjih, tudi za dojenčke, otroke, najstnike, nosečnice, doječe matere in športnike. To s številnimi neodvisnimi raziskavami dokazujejo ugledne mednarodne prehranske organizacije. Največje med njimi so:

American Dietetic Association (ADA),
Dietitians of Canada (DC),
Australian National Health and Medical Research Council (NHMRC),
Deutsche Gesellschaft für Ernährung (DGE),
British Dietetic Association (BDA),
British Nutrition Foundation (BNF).

Tukaj je naštetih veliko raziskav:
http://www.vegan.si/clanki/znanstveni-r...

Tu pa je lepo pojasnjenih veliko tem o veganstvu:
http://www.vegan.si/clanki/mag-marko-ce...

Btw Kitajska študija ni popolna študija in je samo 1 med tišočimi, tako da tudi če nebi obstajala bi bilo isto :)

LP


Sorodnik je cca leto dni nazaj prešel iz dokaj standard slovenske diete na ketonsko dieto. Tudi njegova krvna slika je super (in se je izboljšala od prej). Počuti se super. Izgubil je nekaj %BF in pridobil na mišični masi. In to na dieti, ki je praviloma čisto nasprotje vegi diet. Go figure :)

Stipex ::

PS: Tale tip ima ponavadi zanimive članke. Eden izmed člankov je
VEGETARIAN DIETS:
http://www.drlwilson.com/Articles/veget...

Master_Yoda ::

Ta pa je jaki strokovnjak ja :D:

...
TYPES OF VEGETARIANS
1. Those who only avoid red meat.
...


Jesus :O. Ce jes meso nisi vegetarijanec.

To je isto kot ce bi rekel da je zenska hetero seksa pa z moskimi in zenskami, samo rdecelask se izogiba.

Zgodovina sprememb…

Zmajc ::

Niso vegetarjanci se odpovedujejo določenim vrstam mesa, verjetno je bil to point

          ::

jype je izjavil:

Pa itak bomo v kratkem lahko ustvarjali meso brez živali, tako da tudi to ne bo več problematično in bo popolnoma vseeno, s čim se človek baše, dokler se ne baše preveč.


V kratkem? Nevem koliko si na tekočem, ampak že nekaj časa imaš na voljo tudi sojine polpete in podobno. In ne samo to! Tudi cele umetne krave so že lep čas na voljo.

tikitoki ::

Master_Yoda je izjavil:

Damn, al si ti res tako neumen al pa master trol? Priporocas, da svojo dozo vitamina b12 dobismz neumito zelenjavo. Way to go za pridobivanje parazitov in morebitnih smrtno nevarnih okuzb. Damn, kako da za tvojo metodo nisem slisal v soli ali od katerekoli verodostojne osebe. Ne, sam od enga trola na slo techu.

Ja, celo surovo meso je lahko okusno, se posebaj s scepcem soli. Probaj kdaj. Seveda pa pridobi temu primerno meso, da ne bos jokal, da si se zastrupil.


1) Ne ne priporocam da se je neumito zelenjavo. Zivali jejo neumito zelenjavo in tako dobijo b12, ki ga potem ti dobis. Ali pa dobijo inekcijo "umetnega" B12. Zato ce zivali ne redis sam in ves kaj vse je dobila z hrano, kaj pa umetno se izogni posredniku in vzami supplement - kaksna je razlika ce ga ti pojes ali pa ga dobi zival, ki jo ti pojes ?

2) S tem experimentom sem mogoce res malo mimo usekal - verjetno je dosti ljudi, ki jim je okus samega mesa vsec. Ampak prosim preberi kaj sem napisal: brez zacimb. To vkljucuje tudi sol,poper, itd.


Tudi brez soli in nekuhano. Govedino, recimo pljucno pecenko.

Some plant-eaters get their supply of vitamin B12 from the bacteria in their own digestive system, as long as they are eating something that contains the element cobalt. (Vitamin B12 contains cobalt). Cattle and sheep are particularly good at getting vitamin B12 from their own gut bacteria. They have a lot of bacterial fermentation going on in their stomachs, so the vitamin B12 is made before the food passes through the part of the intestine where the vitamin B12 gets absorbed. Such animals are called "foregut fermenters.

Toliko o tvojem bluzenju o neoprani zelenjavi, ki nebi doprinesla nicesar. Jasno pa je, da je uravnotezena biota kljucna za zdravje, sam zal nismo rastlinojedci, da bi hrano fermentirali tako dolgo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

BigWhale ::

Umirite se malo, vzdrzite se off-topic trollanja, ad-hominem napadov in omenjanja trave. Debatirajte argumentirano in premislite preden pritisnite tisti gumb poslji. In naucite se citirati.

Hvala.

Utk ::

Zakaj bi bila trava oftopic, ce pa krave jejo travo. Pa si zracunajte koliko je dela s travo za eno kravo in koliko z zelenjavo namesto ene krave. Ali pa kaksno povrsino zavzamejo orescki, ki nadomestijo eno kravo, ce pa tist orescek ne predstavlja niti 2% rastline, ki jo bi prasec celo pojedel. Racunajte se skart itd., ki ga nima kdo pojest. In koliko skropiv zahteva hrana za prasice in koliko za ljudi.

Ne mores kar rect da je zelenjava 10x ucinkovitejsa. Sej morda je, ce mislite jest travo in pisivo repo namesto zivine

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

iKst ::

Zakaj bi bila trava oftopic, ce pa krave jejo travo.


Zato, ker krave večinoma ne jejo trave, ki sama od sebe raste za hišo ampak žita pridelana na industrijskih kmetijah.

Pa si zracunajte koliko je dela s travo za eno kravo in koliko z zelenjavo namesto ene krave. Ali pa kaksno povrsino zavzamejo orescki, ki nadomestijo eno kravo, ce pa tist orescek ne predstavlja niti 2% rastline, ki jo bi prasec celo pojedel. Racunajte se skart itd., ki ga nima kdo pojest.


Saj te stvari so že izračunane in tudi predstavljene v tej temi.

In koliko skropiv zahteva hrana za prasice in koliko za ljudi.


Približno enako. S tem, da je vpliv na okolje v primeru rastlinske prehrane bistveno manjši, ker se skupna površina obdelovalnih površin zmanjša.

Utk ::

Krave v sloveniji vecinoma jejo travo, ker je to najcenejse in najbolj enostavno, manj pomembno in nepomemben slucaj, tudi najbolj bio. Koze in ovce isto, vglavnem jih imajo zato, da jim ni treba kosit.

Ce bi bila zelenjava ucinkovitejsa, bi bila mnogo cenejsa od mesa. Pa ni. Kg katerekoli zelenjave stane glih tolk kot meso, da ne govorimo kolk je meso bolj kaloricno.

In ne vem kako bi blo priblizno enako spricano, ce za krmo ni pomembno kako zgleda, samo da je masa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

iKst ::

Krave v sloveniji vecinoma jejo travo, ker je to najcenejse in najbolj enostavno, manj pomembno in nepomemben slucaj, tudi najbolj bio. Koze in ovce isto, vglavnem jih imajo zato, da jim ni treba kosit.


Poišči kakšne statistike, koliko je proste reje pri nas. Potem poišči še številke za perutnino in prašiče.

Recimo, hiter pregled statistike pokaže, da se številke ne izidejo. V Sloveniji je cca. 50.000 ha travnikov in pašnikov (http://kazalci.arso.gov.si/print?ind_id.... Leta 2014 so slovenske klavnice zaklale 108.000 krav (http://www.stat.si/StatWeb/prikazi-novi.... Tudi, če bi bili vsi travniki 100% izkoriščeni, se številke za govedo ne izidejo. Pa poleg krav v Sloveniji pojemo še cca. 3x toliko drugih živali.

Če bi bila zelenjava ucinkovitejsa, bi bila mnogo cenejsa od mesa. Pa ni. Kg katerekoli zelenjave stane glih tolk kot meso, da ne govorimo kolk je meso bolj kaloricno.


1. meso je močno subvencionirano, zato so cene dejansko nižje od tržnih.

2. Kalorije iz rastlinske hrane so bistveno cenejše. 1kg moke stane v trgovini manj kot 1€ in ima cca 3500 kalorij. 1 kilogram piščančjih prsi stane od 7€ na kilo v kakšni akciji in vsebuje cca. 1000 kalorij.

Stročnice, krompir, riž, žitarice so na kalorijo nekaj krat (do mogoče celo nekaj 10x) cenejše od mesa.

noraguta ::


Približno enako. S tem, da je vpliv na okolje v primeru rastlinske prehrane bistveno manjši, ker se skupna površina obdelovalnih površin zmanjša.


Krmna žita se škropijo enkrat včasih še to ne krušna pa petkrat. Se vidi, da nisi nikoli nič pridelal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

iKst ::

noraguta je izjavil:


Približno enako. S tem, da je vpliv na okolje v primeru rastlinske prehrane bistveno manjši, ker se skupna površina obdelovalnih površin zmanjša.


Krmna žita se škropijo enkrat včasih še to ne krušna pa petkrat. Se vidi, da nisi nikoli nič pridelal.


1. Škropljenje ni edini vpliv na okolje.

2. Škropiva sama po sebi niso problem za zdravje, oz. znajo biti celo večji problem v mesu zaradi večje bioakumulacije v maščobnih tkivih.

3. Še vedno so številke v prid rastlinam.

Okapi ::

Unknown_001 je izjavil:


Za sliažo kjer se uporabi cela rastlina je pridelka okoli 45ton.
To je ključen podatek, ki se ga nekateri ne zavedajo. Če jemo krave, v bistvu jemo silažno koruzo. Če krav ne bi bilo, in bi jedli samo koruzo (hipotetično), ne bi mogli jesti celih rastlin, ampak samo zrnje, ker človeška prebavila preprosto ne vedo, kaj bi z vso tisto celulozo v koruznih steblih in listih. Če bi hoteli pridelati enakovredno količino koruznega zrnja, pa bi morali imeti večjo njivo.

Primer s travnikom je še bolj drastičen - človek bi ob travi preprosto umrl od lakote. Če imaš za pomoč kravo, pa lahko preživiš tudi samo "od trave".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

vostok_1 ::

Zato pa treba vzgojit/modificirat, rastline, stročnice itd...z velik več kalorij in normalno vlaknin.
Jz trdim, da zaenkrat nadomestka za meso še ni, bo pa.

Jz bi bil čisto zadovoljen z 20% mesne mase v prehrani.

Toliko potencialnih poslovnih idej imam, tudi na tem področju, ampak faking ni časa...že tako delam po 14 ur dnevno. I need moar time.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

iKst ::

vostok_1 je izjavil:

Zato pa treba vzgojit/modificirat, rastline, stročnice itd...z velik več kalorij in normalno vlaknin.
Jz trdim, da zaenkrat nadomestka za meso še ni, bo pa.

Jz bi bil čisto zadovoljen z 20% mesne mase v prehrani.

Toliko potencialnih poslovnih idej imam, tudi na tem področju, ampak faking ni časa...že tako delam po 14 ur dnevno. I need moar time.


Kaj pa je narobe s trenutnimi stročnicami?

Več kalorij pomeni več maščob, kar ni optimalno. Vlaknin je pa že zdaj dovolj.

Unknown_001 ::

Okapi je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:


Za sliažo kjer se uporabi cela rastlina je pridelka okoli 45ton.
To je ključen podatek, ki se ga nekateri ne zavedajo. Če jemo krave, v bistvu jemo silažno koruzo. Če krav ne bi bilo, in bi jedli samo koruzo (hipotetično), ne bi mogli jesti celih rastlin, ampak samo zrnje, ker človeška prebavila preprosto ne vedo, kaj bi z vso tisto celulozo v koruznih steblih in listih. Če bi hoteli pridelati enakovredno količino koruznega zrnja, pa bi morali imeti večjo njivo.

Primer s travnikom je še bolj drastičen - človek bi ob travi preprosto umrl od lakote. Če imaš za pomoč kravo, pa lahko preživiš tudi samo "od trave".


Zelo dobro, da si to izpostavil. Sem kar malo čakal ali bo moj prispevek šel kaj v obdelavo pa ... :)

Tako je, ko se pogovarjamo o učinkovitosti pretvorb moramo vedeti da tele s tem ko poje celo rastlino iz nje tvori meso/mleko ki je za nas prebavljivo. Medtek ko je za nas v veliki večini primerv užiten le plod, živina lahko večino ostanka poje. Isto je pri prašičih. Kam pa mislite da gre vsa tista zelenjava ki je preveč pikasta/zmehčana... za naše fine riti? :) to se vse lepo prekuha na hitr in se kot pomije vrže prascem v korito. In njim kar tekne.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Utk ::

Kile moke ne moreš primerjat s kilo piščanca za 7 evrov, ampak bolj s kakimi hrenovkami za 2,5 evra, kar pa ni več nič dražje kot kila pa pol kruha iz kile moke.
Kila jagod pa stane recimo 5 evrov, pa jih jaz brez problema pojem za kakšno malico, za 5 evrov bi pa dobil tudi kilo pa pol svinjine s katero se bi komot mastil 3 dni.

bambam20 ::

Utk je izjavil:


Kila jagod pa stane recimo 5 evrov, pa jih jaz brez problema pojem za kakšno malico,



In s kilo jagod si potem sit za cel dan ?
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144228541 (208071) BigWhale
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969132607 (99560) razerznak
»

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38191083 (77883) Smrekar1
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20647930 (44264) Matev

Več podobnih tem