» »

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ?

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ?

1 2 3
4
»

iKst ::

Če ti je cena hrane edini kriterij, potem OK.


Ne, cena ni edini kriterij. Smo pa malo višje govorili o ceni. Upam, da smo prišli do zaključka, da je rastlinska hrana bistveno cenejša?

Rastlinsko hrano, ki bi nadomestila kulinarični užitek dobre ribe, stejka ali pršuta bi pa silno rad videl.


Malo domišljije, pa je.

Npr, tale burger, ki naj bi bil izglasovan za najboljšega na svetu je povsem brez mesa: http://metro.co.uk/2015/11/11/the-best-...

Najhujši pa so vegani, ki naokoli hodijo v usnjenih jaknah ali čevljih.


Zakaj pa najhujši? Zakaj mora biti vedno vse ali nič? Kaj ti veš kakšni so njegovi razlogi za veganstvo.

c3p0 ::

          je izjavil:


Če ti je cena hrane edini kriterij, potem OK. Rastlinsko hrano, ki bi nadomestila kulinarični užitek dobre ribe, stejka ali pršuta bi pa silno rad videl. Itak pa je veganstvo in vegetarjanstvo v večini primerov samo modna muha. Najhujši pa so vegani, ki naokoli hodijo v usnjenih jaknah ali čevljih.


Kulinarični užitek za nekoga drugega je lahko tudi npr. tolst črv ali ribje oko. Mnogim vegijem meso precej smrdi. Ne mi reči, da bi z užitkom pojedli steak.

Pa ne se slepit, da živali pri nas živijo neko luksuzno življenje vse do zakola.

noraguta ::

iKst je izjavil:

nebivedu, nima veze s temo. Oljna repica je za biodizl, ne za hrano.

Nič se yi ne sprosti. Razen vzhoda države je celo pridelava žita nerentabilna.


Seveda se ti sprosti.

http://www.globalagriculture.org/report...

The production of meat, milk and eggs leads to an enormous loss of calories grown in fields, since cereals and oil seeds have to be cultivated to feed to animals. According to calculations of the United Nations Environment Programme, the calories that are lost by feeding cereals to animals, instead of using them directly as human food, could theoretically feed an extra 3.5 billion people. Feed conversion rates from plant-based calories into animal-based calories vary; in the ideal case it takes two kilograms of grain to produce one kilo of chicken, four kilos for one kilogram of pork and seven kilos for one kilogram of beef.


Razen, če imaš plan, kako vse tiste milijarde krav, kokoši in prašičev nahraniti iz travnikov?

Od kje tvoj koktail idej???? Kanzas ni pri nas doma.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Netrunner ::

frudi je izjavil:


Morda Loving Hut na Gosposvetski?


Ne, nahaja se na Meljski cesti mislim da številka 40. Drugače pa cene so različne vendar ko sem bil sem nekaj jedel za 8€ .. drugače kosila so tam okoli 6-7 ..odvisno ali vzameš celotno ali polovičko zo nekaj v tem stilu

Glugy ::

Nevem kako zanesljiv je vir ampak se mi je zdel vreden deljenja. Mogoče pa komu pomaga če predpostavljamo da je tak način pridobivanja b12 v telo zadovoljiv. ( http://www.naturalnews.com/028516_vitam... )
"The Cheapest B for Thee

Though you may need to find a source for B12 that suits your life style or diet, here's the cheapest way to supplement B Complex. Find a source for baker's yeast, like maybe a bakery. Tell them you want to eat it so please sell you the freshest. It should be very inexpensive. Buy a pound or more.

It's active, so you need to make it inactive by stirring a quarter pound at a time into a pan of water on low heat. Stir each quarter pound until the whole pound is ultimately dissolved, then bring it to a bubbling boil while still stirring. Put it into a ceramic or heat treated glass container, cover it and stick it into the fridge.

Two or three spoons full a day should be fine. You can flavor or sweeten it any healthy way you want. You've got a month or more of B Complex for one at low cost, and you can disregard potential legal restrictions. What a deal!"

Tukaj pa še na splošno o občutljivosti/neobčutljivosti vitaminov. Spet koliko je vir verodostojen ali ne mora vsak razmisliti sam:
http://www.beyondveg.com/tu-j-l/raw-coo...

iKst ::

Od kje tvoj koktail idej???? Kanzas ni pri nas doma.


Ne, ni. Slovenija predstavlja zanemarljiv del proizvodnje hrane. Tistih par krav, ki se pri nas pase na pašnikih en malo večji mcdonalds v USA pokuri v enem tednu. Sicer sem ti pa že včeraj prilepil uradne statistike. Površina vseh slovenskih pašnikov in travnikov je enostavno premajhna. Če bi hoteli vse krave pasti na pašnikih, bi morali njihovo število za nekajkrat zmanjšati.

OK, ampak a potem tudi za natepavanje uporabljaš kombinacijo napihljive lutke in domišlije?


A si res zaplankan al se samo delaš? Če ne poznaš obroka iz rastlinske hrane, v katerem bi lahko užival, predlagam, da greš kdaj med ljudi in poskusiš kaj novega.

Imam pa precej proti temu, da bi nekateri radi svoje prepričanje vsilili tudi drugim. Proti vsiljevanju svojih prepričanj drugim sem celo toliko nastrojen, da sem z bivšo punco vegetarijanko prekinil tisto sekundo, ko mi je zastavila vprašanje (v očitajočem tonu), kako lahko jem meso.


Tudi mene izjemno moti vsiljevanje. Taki mesojedci, kot si ti ste najhujši. Z raznimi maloumnimi izjavami tipa "dej en čevap pojej" in "vegetarjanci so slabi lovci".

iKst ::

Glugy je izjavil:

Nevem kako zanesljiv je vir ampak se mi je zdel vreden deljenja. Mogoče pa komu pomaga če predpostavljamo da je tak način pridobivanja b12 v telo zadovoljiv. ( http://www.naturalnews.com/028516_vitam... )
"The Cheapest B for Thee

Though you may need to find a source for B12 that suits your life style or diet, here's the cheapest way to supplement B Complex. Find a source for baker's yeast, like maybe a bakery. Tell them you want to eat it so please sell you the freshest. It should be very inexpensive. Buy a pound or more.

It's active, so you need to make it inactive by stirring a quarter pound at a time into a pan of water on low heat. Stir each quarter pound until the whole pound is ultimately dissolved, then bring it to a bubbling boil while still stirring. Put it into a ceramic or heat treated glass container, cover it and stick it into the fridge.

Two or three spoons full a day should be fine. You can flavor or sweeten it any healthy way you want. You've got a month or more of B Complex for one at low cost, and you can disregard potential legal restrictions. What a deal!"

Tukaj pa še na splošno o občutljivosti/neobčutljivosti vitaminov. Spet koliko je vir verodostojen ali ne mora vsak razmisliti sam:
http://www.beyondveg.com/tu-j-l/raw-coo...



"Bakers yeast" je navaden pekovski kvas. Ta sam po sebi ne vsebuje vitamina B12. Imaš sicer neke verzije, katerim B12 dodajajo, ampak ne vem, če se dobijo pri nas.

Master_Yoda ::

Se kdo v taksnih temah igra bingo ? Kmalu bom zmagal ! :D



Ta zadnja da nisi vegetarjanec ce ne jes samo Slovenske zelenjave me je prav nasmejala. Hvala!

Matej22 ::

Kakšno pa je stališče vegijev glede insektov? To lahko jemo?

 Insects

Insects



 Paella s polži

Paella s polži

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matej22 ()

          ::

iKst je izjavil:

A si res zaplankan al se samo delaš? Če ne poznaš obroka iz rastlinske hrane, v katerem bi lahko užival, predlagam, da greš kdaj med ljudi in poskusiš kaj novega.


Uživam v precej obrokih, ki ne vsebujejo mesa. Napisal sem tudi, da mesa večino dni v tednu niti ne uživam. Uživam pa tudi v precej mesnih obrokih in teh užitkov z nemesnimi pripravki ne morem nadomestiti. Ti pa si mi za to predlagal, da naj uporabim domišlijo.



iKst je izjavil:

Tudi mene izjemno moti vsiljevanje. Taki mesojedci, kot si ti ste najhujši. Z raznimi maloumnimi izjavami tipa "dej en čevap pojej" in "vegetarjanci so slabi lovci".


Prosim, pokaži mi, kje sem koga silil v uživanje mesa in se bom en teden posipal s pepelom (rastlinskega izvora).

Smurf ::

          je izjavil:


Če ti je cena hrane edini kriterij, potem OK. Rastlinsko hrano, ki bi nadomestila kulinarični užitek dobre ribe, stejka ali pršuta bi pa silno rad videl. Itak pa je veganstvo in vegetarjanstvo v večini primerov samo modna muha. Najhujši pa so vegani, ki naokoli hodijo v usnjenih jaknah ali čevljih.

Kot ljubitelj dobre hrane morem protestirati. Sicer sem velik ljubitelj dobrih stejkov (in obcasno zavijam z ocmi nad vegani), ampak sem bil v zivljenju veckrat presenecen kaj vse se da naresti z vegeterjansko hrano. Zadnjic sem pri kolegici jedel hamburger, ki je zgledal in imel okus kot da je pravi (sicer je priprava bila 6 urna, in je ze skorajda bolj umetnost), vrhunsko res. Tukaj je bil cilj sicer kopirati mesno jed, ampak imas pa tudi jedi, ki ne kopirajo in so dobre. Sploh kaksna Azijska, Nepaljska, Indijska kuhinja mmmm...

P.S v dobrih restavracijah se zmeraj v 80% narocim meso, ampak alternative (podobno okusne) definitivno so

Master_Yoda ::

Ni problem da nekdo v gostilni naroci vegetarjansko kosilo. Problem je v tem da ljudje ki jejo meso govorijo in se ven mecejo da so vegetarjanci, ker je to kao zdaj in. Potem pa si zmenjen z druzbo da greste v neko gostilno jesti. Ti prej seveda poklices in vprasas ce imajo vegetarjanske stvari v menuju. Oni potrdijo, ja seveda imamo. Ko prides tja pa odpres menu in vidis piscanca na 1000 in en nacin v rubriki za vegetarjance in nicesar drugega. In si primoran jesti samo solato, ker se gobovo zupo naredijo na osnovi kurje oz. goveje. Seveda ti natakarica pove da njen necak je "vegetarjanec" in je kuro brez problema skoraj vsak dan.

To se seveda zgodi samo 1* v primerih ko si zmenjen za naprej, ker potem vedno vprasas kaj tocno oni smatrajo kot vegetarjansko.

In ker sem zaradi teh fake "vegetarjancev" jezen sem omejen. You learn something every day :D.

Superboyy ::

Master_Yoda je izjavil:

Ni problem da nekdo v gostilni naroci vegetarjansko kosilo. Problem je v tem da ljudje ki jejo meso govorijo in se ven mecejo da so vegetarjanci, ker je to kao zdaj in. Potem pa si zmenjen z druzbo da greste v neko gostilno jesti. Ti prej seveda poklices in vprasas ce imajo vegetarjanske stvari v menuju. Oni potrdijo, ja seveda imamo. Ko prides tja pa odpres menu in vidis piscanca na 1000 in en nacin v rubriki za vegetarjance in nicesar drugega. In si primoran jesti samo solato, ker se gobovo zupo naredijo na osnovi kurje oz. goveje. Seveda ti natakarica pove da njen necak je "vegetarjanec" in je kuro brez problema skoraj vsak dan.

To se seveda zgodi samo 1* v primerih ko si zmenjen za naprej, ker potem vedno vprasas kaj tocno oni smatrajo kot vegetarjansko.

In ker sem zaradi teh fake "vegetarjancev" jezen sem omejen. You learn something every day :D.


V 10ih letih nisem enkrat naletel na tako situacijo in tudi če bi, ne vidim razloga zakaj bi nekaj posploševal na podlagi enega gostinca, ki nima pojma.

Okapi ::

Nobena hrana samo po sebi ni "junk". Sladkor je koristen in zdrav, mast je koristna in zdrava, škrob je koristen in zdrav ...

eric_cartman ::

Ta tema je že od začetka sfaljena! Skočil bom malo na začetek tele teme...

Vegani postanejo vegani zato, ker imajo "radi živali". Od tukaj predpostavka, da bi se živali normalno pasle in živele ločeno življenje brez nadzora človeka.

Tu pa se močno zakomplicira.. Reja živali zahteva stalni nadzor za zdravje in dobrobit teh živali.

Ovce mora strižt človek ker:

Če jih ne bi, bi dlaka bila nekako takole razraščena, kar privede do notranjih in zunanjih zajedalcev, ki ovco praktično živo pojejo. Na koncu pogine zaradi srčnih glist ali pa zaradi tega, ker se pod težo svoje lastne dlake ne zmore več premikati!

Krave, konji, biki etc.:
Te živali brez človeka niti približno ne bi preživele, ker:

Krava, ki jo ne molzemo, ko ima mleko, dobi mastitis:


Naslednja stvar je vzdrževanje parkljev pri kravah. Brez pravilnega rezanja parkljev se ji vnamejo. To privede do tega, da krava več ne hodi in do konca živi v mukah.


Da ne pridemo do vzdrževanja zob. Predstavljajte si, da za človeka zobarji ne bi obstajali. Nekako tako je tudi pri živalih.

Pri konju so problemi s kopiti nekako isti kot pri kravah, ker:


Pujski oz. svinjina pa so čisto druga dimenzija zahtevnosti. Trenutno Slovenija ni samozadostna glede pridelave svinjine. Razlogov je ogromno: Zelo občutljive živali na bolezni, premajhna cena za odkup in podobno,...
Vir: http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/80-od...

Verjetno bi edino perutnina nekoliko lažje shajala brez nas...

Torej, da preidem k bistvu. Če bi pustili vzrejne živali na miru, bi jih več kot 80 % poginilo, če ne celo vse. Ampak če pa bi ljudje še vedno skrbeli za njih, pa bi se tako namnožile, da bi rabili vedno več površin za hranjenje le-teh. Kar pa pomeni, da bi prej ali slej zmanjkalo obdelovalnih površin za človeka, kar bi privedlo do vprašanja ali mi ali živali? Verjetno se ljudje ne bi preveč obotavljali, če bi bili lačni.

Se pa strinjam, da bi morali določene oblike pridelave mesa, sploh HALAL nujno ukiniti, ker so barbarske. Potem so tu še razna prisilna pitanja, kjer racam v Franciji tradicionalno tlačijo hrano v usta na silo.
https://ciccib.files.wordpress.com/2014...

Omenjeni postopek se imenuje "Foie Gras". Take stvari bi morali prepovedati. Poginejo od tega, ker jim poči želodec..
In pa prepovedati baterijsko rejo perutnine.

Za konec pa še:
https://www.psychologytoday.com/blog/an...
84 % veganov se vrne nazaj k prehranjevanju z mesom. Pa naj bodo to zdravstveni ali pa kakšni drugi vzroki.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Verjetno bi edino perutnina nekoliko lažje shajala brez nas...
Perutnina bi bila prva na listi za izumrtje. Koliko časa misliš, da bi se kokoši brez ograjenih kokošnjakov uspele braniti pred kunami, podlasicami, lisicami, mačkami, psi, sokoli, kanjami, vranami ... Nekaj več možnosti bi imele nekatere pasme rac in gosi.

Nekatere pasme konj so dovolj samostojne za življenje v naravi. V Avstraliji in ponekod v ZDA imajo z njimi celo probleme, ker se v naravi preveč namnožijo in delajo škodo.

Tudi nekaj pasem govedi je dovolj samostojnih, da lahko preživijo brez človekove pomoči, vsaj dokler se preveč ne namnožijo volkovi, levi in druge zveri.

Mačke znajo preživeti samostojno, vsaj v urbanih okoljih. V naravi to uspeva nekaterim pasmam.

Med psi povsem samostojnih pasem praktično ni več. Izjema so dingi. Ostale pasme so izgubile "čredni nagon", samci ne pomagajo samicam pri vzreji mladičev, te jih pa same ne zmorejo vzrediti (naloviti dovolj plena zase in za vse mladiče).

Nekatere pasme prašičev so tudi sposobne preživeti v naravi, brez pomoči človeka. Na splošno to velja za vse domače živali - določene pasme so dovolj samostojne, da preživijo v naravi, vsaj dokler so razmere dovolj ugodne (kar najpogosteje pomeni dovolj malo plenilcev). Večina pasem pa je preveč specializiranih in v naravi nimajo šans.

Morda bo koga presenetilo, da so kulturne rastline še celo manj samostojne od domačih živali. Nobena sorta kulturne rastline v naravi brez pomoči človeka ne preživi. Vsako zapuščeno njivo, polje, sadovnjak ... v nekaj letih preraste "plevel".

iKst ::

Vegani postanejo vegani zato, ker imajo "radi živali". Od tukaj predpostavka, da bi se živali normalno pasle in živele ločeno življenje brez nadzora človeka.

Tu pa se močno zakomplicira.. Reja živali zahteva stalni nadzor za zdravje in dobrobit teh živali.


Ljudje postanejo vegani iz različnih razlogov.

Če bi bili vsi vegani, ne bi bilo potrebe po živinoreji in problemi, ki jih opisuješ, ne bi nastajali. Če ni krave vzgojene za hrano, težko zboli ali pride do kakšnih drugih komplikacij.

Koruzni škrob ni narejen iz pujskov pa grem stavit, da je pobil več ljudi :)


Link?

Netrunner ::

@eric_cartman && @Okapi => hvala da sta napisala nekaj dejansko povezano s topicom ker ta tama je že precej zašla.

Drugače za domače živali razen par izjem bi bil res problem preživeti brez človeka. Za kakšne koze ne vidim težav v nasprotju z ovcami. Kot je že nekdo zapisal, če bi bili vegani in predpostavljam da bi radi imeli živali bi le te morali skrbeti do njihove naravne smrti.
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144231519 (211049) BigWhale
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969133799 (100752) razerznak
»

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38192029 (78829) Smrekar1
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20648255 (44589) Matev

Več podobnih tem