» »

Najem stanovanjske sobe

Najem stanovanjske sobe

elomat ::

Pozdravljeni,
zanima me kakšne so moje pravice glede obiskov in morebitnih občasnih prenočitev (punce, prijateljice, prijatelja) v stanovanjski sobi, ki sem jo najel.

Najel sem torej sobo, ki se nahaja v večsobnem stanovanju. Stanovalci nismo podpisali nobene pogodbe, se pa razmišlja v smeri, da se to uredi. Stanovalci smo si precej različni, tudi različnih starosti in nekako živimo vsak po svoje, med seboj skoraj ne komuniciramo.
Lastnica je starejša in zna biti poveljevalna, zoprna.

Zanima me torej kakšne so v splošnem moje pravice kar se tiče obiskov punce v moji sobi tekom dneva in morebitne prenočitve? Imate v zvezi s tem morda kakšne bolj ali manj slabe izkušnje kar se tiče kakšnih pritožb ipd.?
Ali kakšna standardna, klasična pogodba (za najem sobe) morda ureja ta razmerja?

Kakšne so moje pravice v zvezi s tem po vašem mnenju? Se ima lastnica pravico vtikati v te stvari?
  • polepsal: Mavrik ()

freesty ::

Cist odvisno od lastnika stanovanja in sostanovalcev.

Ce lastnik komplicira in so sostanovalci kul, potem itak ne bo noben povedal in se sploh ne bo vedlo, ce bo kdo, tu in tam, prespal.
Nekateri lasniki racunajo 5-10€, ce hoces, da kdo prespi. Doloceni ne komplicirajo glede nicesar.

Pomoje si v napacnem stanovanju, jaz si ne predstavljam zivet nekje, kjer se ne bi pogovarjal s cimri in bi bila se lastnica zatezena...
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Ales ::

Zakon izrecno predpisuje najemno pogodbo v pisni obliki. Čim prej uredi to.

Lastnica nima pravice prepovedovati obiskov (še manj pa npr. računati dodatno če kdo prespi) niti samovoljno vstopati v tvojo sobo. Kar pa še ne pomeni, da se ne bo poskušala vtikati v marsikaj. Živi z vami v stanovanju?

Rias Gremory ::

Da nimaš črno na belem kar kliče po težavah.
Skleni pogodbo čimprej.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

harvey ::

(še manj pa npr. računati dodatno če kdo prespi)

Zakaj pa je recimo potem potrebno javljati število oseb in domače živali v večstanovanjskih objektih?
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

freesty ::

Je razlika, ce nekdo prespi ali pa, ce nekdo zivi v stanovanju.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

St235 ::

harvey je izjavil:

(še manj pa npr. računati dodatno če kdo prespi)

Zakaj pa je recimo potem potrebno javljati število oseb in domače živali v večstanovanjskih objektih?


Zato, ker je število oseb, ki biva v stanovanju osnova za izračun nekaterih stroškov. V to seveda ne sodijo občasni obiskovalci, četudi prespijo.

Go-ahead ::

freesty je izjavil:

Je razlika, ce nekdo prespi ali pa, ce nekdo zivi v stanovanju.



Po zakonu lahko obiskovalec prespi 2/3 meseca, lahko jih prespi tudi več, najemodajalec itak ne bo vedel koliko vas je, za povečane stroške, če je v stanovanju več oseb, pa ko ga je**. Pri tem lahko nateguješ še morebitne sostanovalce, ki redno plačujejo stroške, ki se delijo glede na število sklenjenih pogodb.


Potem postaja jasno zakaj so lastniki zoprni.

Takle mamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

elomat ::

Rias Gremory je izjavil:

Da nimaš črno na belem kar kliče po težavah.
Skleni pogodbo čimprej.


Ja, to je najboljše se mi zdi.
A obstaja kakšna standardna, klasična pogodba, ki ureja najem sobe v stanovanju? Ima kakšne zapovedi glede prenočitev?

elomat ::

Po zakonu lahko obiskovalec prespi 2/3 meseca, lahko jih prespi tudi več...


To pa prvič slišim, moram reči. Najemodajalci imajo večkrat pripombe glede prenočitev, ampak če je to po zakonu tako določeno, je smiselno skleniti pogodbo, gre pa za najem posamezne sobe in ne stanovanja.

Go-ahead ::

elomat je izjavil:

Po zakonu lahko obiskovalec prespi 2/3 meseca, lahko jih prespi tudi več...


To pa prvič slišim, moram reči. Najemodajalci imajo večkrat pripombe glede prenočitev, ampak če je to po zakonu tako določeno, je smiselno skleniti pogodbo, gre pa za najem posamezne sobe in ne stanovanja.



Tudi jaz sem prvič slišal pred kratkim, v glavnem ne skrbi zaščiten si bolj kot severni medvedje. Tudi kakšno zavetišče golobov si lahko zamisliš v sobi.

elomat ::

POGODBA O NAJEMU SOBE
http://webcache.googleusercontent.com/s...

Obbrazec, pripomoček za sklenitev najemne pogodbe, ki se jo lahko poljubno napiše pravi:
Študent lahko sprejme obisk v prostore le s predhodnim soglasjem najemodajalca in sostanovalcev, pri čemer nosi odgovornost za obnašanje obiskovalca in morebitno škodo, ki bi jo ta povzročil.


POGODBA O NAJEMU STANOVANJA
http://www.pogodba-pogodbe.info/pogodba...

Go-ahead
Lahko poveš kaj več, kje je to zabeleženo oz za katero pogodbo gre?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elomat ()

galu ::

https://www.uradni-list.si/1/content?id... , 94. člen

Gre se za 60 od 90 dni, ne pa 2/3 meseca.


Seveda v študentskih domovih je situacijo čisto drugačna. Tam vstopajo v stanovanja in gnjavijo za prenočitve kakor jim srce poželi.
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

elomat ::

To je pogodba, ki ureja stanovanjske enote, kot piše, ne vem pa, če ureja tudi enoposteljne sobe v večsobnem stanovanju.


(vrste stanovanjskih enot)
(1) Stanovanjske enote v večstanovanjskih stavbah so stanovanja, ki se razvrščajo na garsonjere ter enosobna, enoinpolsobna, dvosobna, dvoinpolsobna, trisobna, triinpolsobna, štirisobna in večsobna stanovanja.

freesty ::

Go-ahead je izjavil:

freesty je izjavil:

Je razlika, ce nekdo prespi ali pa, ce nekdo zivi v stanovanju.



Po zakonu lahko obiskovalec prespi 2/3 meseca, lahko jih prespi tudi več, najemodajalec itak ne bo vedel koliko vas je, za povečane stroške, če je v stanovanju več oseb, pa ko ga je**. Pri tem lahko nateguješ še morebitne sostanovalce, ki redno plačujejo stroške, ki se delijo glede na število sklenjenih pogodb.


Potem postaja jasno zakaj so lastniki zoprni.

Takle mamo.


Skrti pa smo. Zato, ker bo se bo tus uporabil 3x vec na mesec, bi ti kompliciral zaradi stroskov? Al kaksni stroski se nastanejo, ce nekdo pri tebi prespi?

Glede cimrov.. Verjetno tudi pri njih kdo kdaj prespi. Ce si pa ti tisti asocialen, ki ne dobi nobenega obiska pa tudi ne bos upal kaj rect in bos tiho v sobi. Torej no problem.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Go-ahead ::

freesty je izjavil:

Go-ahead je izjavil:

freesty je izjavil:

Je razlika, ce nekdo prespi ali pa, ce nekdo zivi v stanovanju.



Po zakonu lahko obiskovalec prespi 2/3 meseca, lahko jih prespi tudi več, najemodajalec itak ne bo vedel koliko vas je, za povečane stroške, če je v stanovanju več oseb, pa ko ga je**. Pri tem lahko nateguješ še morebitne sostanovalce, ki redno plačujejo stroške, ki se delijo glede na število sklenjenih pogodb.


Potem postaja jasno zakaj so lastniki zoprni.

Takle mamo.


Skrti pa smo. Zato, ker bo se bo tus uporabil 3x vec na mesec, bi ti kompliciral zaradi stroskov? Al kaksni stroski se nastanejo, ce nekdo pri tebi prespi?

Glede cimrov.. Verjetno tudi pri njih kdo kdaj prespi. Ce si pa ti tisti asocialen, ki ne dobi nobenega obiska pa tudi ne bos upal kaj rect in bos tiho v sobi. Torej no problem.



Ne razumeš, kot obiskovalec prespi lahko 20 dni od 30 tih, pri enem cimru, nato pa še 20 dni od 30 pri drugem sostanovalcu, tako, da je tuširanj lahko tudi 30, če se tuširaš dvakrat na dan celo 60 in to for free.

Torej dva legalna sobojemalca lahko švercata še vsaj dva obiskovalca for free. Sedaj koliko dni imata obiske, najemodajalec itak ne more vedeti, ker lahko kontrolira stanovanje samo 2 krat na leto in še to po predhodni napovedi.



Takle mamo.

M-XXXX ::

Aha in kje jr težava? Stanovanje/sobo dobiš plačano s tako ceno kot si jo določil.

Res ne vidim težave.

Ales ::

Takle, takle. Tuširajo se! Celo vsak dan! Eni dvakrat!!! Ježešna, kam gre ta svet.

Zanimivo, da se take pripombe vedno pojavijo ob študentskih ali dijaških stanovanjih. Me prav zanima, koliko najemodajalcev si upa priti do neke odrasle osebe in jo vprašati, ali se njegov oz. njen obisk tušira. Ste imeli ob obiske prešnji teden... aja vaši stari starši... so se tuširali mogoče?

Bi vas rad videl!

Po kaki logiki je sploh tuširanje for free? Račun za vodo bo plačan, ne?

V čem je problem, torej? Živiš v istem stanovanju z najemniki, imaš ločen števec za vodo in račun zanjo interno razdelite po številu oseb v stanovanju? In boš rekel da ti dejansko furajo nek "obisk" za stalno in nočejo plačati še enega dela vode? Resno..? Nič se ne da zmenit s temi higijeničnimi kriminalci! In za koliko so te oškodovali?

Ali kaj je problem, blok? Sosedi? Če je več kot 15 dni v mesecu ena oseba več v stanovanju, prijaviš to upravniku stavbe. In pri tem je čisto vseeno, pri katerem cimru je ta oseba in ali je zakonsko še obisk ali ne. Ravno zaradi obračuna stroškov, ki so sicer na osebo - čiščenje in odvoz smeti npr., in voda, če nimate ločenih števcev. In ja, to bo ta oseba plačala ali pa tisti, pri komur je na obisku.

Da se ne bo na koncu izkazalo, da je problem obraba ploščic v kopalnici. Zaradi divjega tuširanja. >:D

Go-ahead ::

V sosednji sobi pa imam dva sostanovalca, ki sta z lastnikom podpisala pogodbo, skupaj plačujeta recimo 250 EUR najemnine + vsak 40 EUR stroškov = 330EUR, jaz nategun in moj nategunski obiskovalec, pa za mojo sobo in stroške pa 170 EUR + 40 EUR. =210EUR.

Obiskovalcu pa ja ne moreš zaračunati tuša, a ne da ne? Pa tudi najemnine ne, saj je samo 20 dni na mesec v moji sobi, a ne da ne?

Račune morajo vendar plačati ne - obiskovalci.

[D]emon ::

Go-ahead> Potem postaja jasno zakaj so lastniki zoprni.

Lastniki so zoprni, ker ne morejo nategovat podnajemnikov bolj kot jih ze.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Go-ahead ::

Obiskovalci pa lahko nategujejo sostanovalce s stroški ? Ali misliš da, najemodajelec ni pripravljen zaračunavati nižjih najemnin, če jih je več?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

Ales ::

Da bi pa najemnino računal na sobo, ne glede na število cimrov, pa seveda ne, ne? Bog ne daj.

Vsi bi furali hotele. Če gre pograd čez, pa pograd. In tuš na žetone, kot v kakem kampu.

In kaj je zdaj problem, strošek dodatnega tuširanja dnevno ali najemnina postelje?

St235 ::

Go-ahead je izjavil:

Obiskovalci pa lahko nategujejo sostanovalce s stroški ? Ali misliš da, najemodajelec ni pripravljen zaračunavati nižjih najemnin, če jih je več?


lastnik naj si najprej razčisti kaj je oddajanje stanovanja in kaj je hotelska dejavnost. Bo bistveno manj neumnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[najem stanovanja] Obveznosti najemojemalca (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
819199 (6526) poweroff
»

Najemnik nekoga šverca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11324107 (19985) m0LN4r
»

Podnajemna pogodba - problem (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26655552 (49145) mojca

Več podobnih tem