» »

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell

««
«
1 / 8
»»

jozekuch ::

Spoštovani,

prebral sem knjigo z naslovom:

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell
Sem na poti od živinorejca k prehranjevanju izključno z rastlinami.

Pred zamenjavo hrane grem jutri pregledati kri:
- sladkor
- holesterol
- železo
Kaj še?

Urin?


Rabil bi kakšne uporabne recepte za enostavno prehrano.

Ali lahko zamenjavo izvedem od danes na jutri ali postopoma (koliko časa?)?

hvala in dob'r dan
MaRe

zee ::

Zivjo,
Na podobni dieti sem bil dobro leto. Sam sem jo malenkostno spremenil tako, da sem pet dni na teden jedel predvsem sveze sadje in zelenjavo in se izogibal mesu, jajcem, moki in mlecnim izdelkom. Med vikendom sem se prehranjeval normalno oz. brez zgornjih omejitev.
Na ta nacin prehranjevanja sem sel iz danes na jutri. Glavna napaka, ki sem jo naredil na zacetku, je bila, da sem imel se vedno tri vecje obroke na dan, kar pri sadju in zelenjavi ne "spila", z nekaj poskusanja sem ugotovil, da se moram prehranjevati na priblizno dve uri z zadnjim obrokom nekje ob 7h zvecer.

Pred zamenjavo hrane grem jutri pregledati kri:
- sladkor
- holesterol
- železo
Kaj še?

Urin?


Preglej si se lipide.

V vsakem primeru pa spremljaj reakcijo tvojega telesa, ne pozabi tudi na redno telesno aktivnost. Vec tu.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

driver_x ::

@zee, a si se za tako dieto odločil prostovoljno ali zaradi kakšnih težav?

zee ::

@sammy:
Za dieto sem se odlocil zato, ker sem imel bistveno povisan holesterol (dvakratnik maksimalne vrednosti) in trigliceride (znatno cez maksimalno vrednost), obenem pa sem zelel malo eksperimentirati na sebi in se hkrati izogoniti jemanju statinov (snovi, ki znizujejo holesterol v krvi).

Z dieto, ki sem jo opisal zgoraj in na blogu mi je priblizno pol leta uspelo shujsati iz 91,9 kg na 68 kg, "slabi" holesterol (LDL) v krvi mi je ze po treh mesecih taksne diete padel nekje na srednjo vrednost, "dobri" mi je pa znatno narasel, upadle so tudi koncentracije trigliceridov krvi. Ker sem istocasno spremenil nacin zivljenja (vec gibanja in sporta) in nacin prehrane, tezko sodim, kateri faktor je imel vecji vpliv. Bistveno je, da sem se pocutil krasno in dosti bolj zdravo.

Odvec je poudariti, da se tovrstne "poskusi" primerni zgolj za zdrave osebke, ki so ze dali skozi puberteto. Mladostnikom je ne priporocam, ker se njihove potrebe po nutrientih precej razlikujejo od potreb starejsih/odraslih osebkov.

Prej sem pozabil napisati, da sem poleg sadja in zelenjave, jedel se res ogromne kolicine raznoraznih oreskov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

GGGGG ::

Jaz sem čez noč nehal jesti vse živalske produkte. Počutje se je bistveno izboljšalo v nekaj dneh, raven energije je šla gor, boljše sem spal itd. Sicer se ne omejujem in z veseljem občasno pojem kakšne čevape ali pizzo s sirom, ampak če jem kvalitetno rastlinsko hrano mi te stvari niti ne pašejo pogosto.

Glavni problem, ki ga lahko narediš je IMHO ta, da poješ premalo, sploh, če ješ veliko sadja in iz prehrane odstraniš tudi večji del dodanih olj. Ko se naješ banan ali riža z zelenjavo ni rečeno, da si dejansko zaužil dovolj kalorij.

1 banana ima 80 do 100 kalorij. 100g kuhanega riža 100 do 150, 100g krompirja okoli 80 in tako dalje. Pojesti moraš dovolj, pač, ko ti paše oz. si vsaj malo lačen, ješ. Dobro je, če imaš doma vedno dovolj sadja in sveže zelenjave za hitro malico.

Rabil bi kakšne uporabne recepte za enostavno prehrano.


Receptov je na netu ogromno, odvisno kaj imaš rad. Lahko pogledaš tole: http://www.drmcdougall.com/

Sicer pa jaz za zajtrk in včasih čez dan jem/pijem smoothije. Za zajtrk recimo 4, 5 banan, kakšno jabolko, korenček, špinača... Ne nujno vse naenkrat, poljubno kombiniraš okuse. Zaliješ s pol litra vode, zmiksaš v blenderju pa je.


Btw, ne pozabi na dodajanje B12 in vitamina D prehrani. V rastlinski prehrani tega ni (tudi mesojedci imajo običajno nizke vrednosti, tako, da nič ne škodi, tudi če občasno ješ meso, sir in jajca).

jozekuch ::

Lipide naj pogledam v krvi ali urinu?
_-_-_
Kako / s čim
se dodaja B12?
C.C. pravi: če si vsaj malo na soncu (3 ure na teden?) ne rabiš dodajati vitamina D.
MaRe

zee ::

jozekuch je izjavil:

Lipide naj pogledam v krvi ali urinu?
_-_-_
Kako / s čim
se dodaja B12?
C.C. pravi: če si vsaj malo na soncu (3 ure na teden?) ne rabiš dodajati vitamina D.


V krvi!

Vitamina B12 ni potrebno dodatno vnasati v telo. Vitamin D sem za hec jemal nekaj tednov, pa nisem opazil neke razlike med prej in potem.

Ce bi se zivel v Sloveniji, bi si dal pregledati (ker je zastonj) krvi na 3-6 mesecev.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

jozekuch ::

C.C. opozarja posebej na B12.
Kako ... ni treba dodajati?
MaRe

GGGGG ::

Kako / s čim
se dodaja B12?


Najlažje s prehranskimi dopolnili. Ne kupuj tistih iz spiruline, ker vsebujejo obliko B12, ki za telo ni uporabna. Sicer pa je verjetno dokaj vseeno.

C.C. pravi: če si vsaj malo na soncu (3 ure na teden?) ne rabiš dodajati vitamina D.


Ni tako enostavno. Vitamin D se v koži tvori, ko nanjo pade svetloba ustrezne valovne dolžine. Oz. bolj enostavno, ko je UV indeks večji od 3.

Če živiš na Jamajki si bolj ali manj priskrbljen. V Sloveniji sredi zime pa ne ravno. Danes napovedujejo UV indeks 1 v krajih s sončnim vremenom, npr. Lahko cel dan hodiš brez majice, pa ne bo učinka.

Vitamina B12 ni potrebno dodajati. Vitamin D sem za hec jemal nekaj tednov, pa nisem opazil neke razlike med prej in potem.


B12 priporočajo VSI, še tisti najbolj fanatični vegani ponavadi. Iz hrane ga težko dobiš dovolj, tudi, če občasno poješ kak kos mesa ali kakšno jajce. Tudi veliko mesojedcev je na spodnji meji ali celo pod njo, ker je absorbcija iz B12 vezanega na proteine precej slaba, s starostjo pa še dodatno pada.

Problem je tudi v tem, da B12 ne moreš absorbirati v velikih količinah naenkrat. Zadeva ne dela tako, da enkrat na teden poječ veliko porcijo hrane z visoko vsebnostjo B12. Večino tega bo šlo skozi tebe. Precej bolj priporočljivo je vsak dan pojesti eno tableto.

Direktnih učinkov vitamina D pa tudi ne boš nujno opazil po nekaj tednih. Boš pa zadevo opazil na stara leta.

http://ods.od.nih.gov/factsheets/Vitami...

jozekuch ::

Se b12
lahko povsem pokrije s pivskim kvasom?
MaRe

zee ::

Najbolje z ribjim mesom.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

GGGGG ::

Ne. Kvas ne vsebuje B12, razen, če ta ni naknadno dodan.

http://umm.edu/health/medical/altmed/su...

B12 sicer dodajajo tudi v nekatere druge rastlinske izdelke. Sojino, riževo mleko in podobni napitki imajo ponavadi nekaj B12, pa razne žitarice itd. Še vseeno je daleč najbolj zanesljiv vir tabletka.

Če imaš pomisleke, ker zadeva "ni naravna" so IMHO odveč. B12 tabletke niso nič manj naravne kot kakšna druga hrana iz vrečke, ki jo kupiš v trgovini. Včasih so ljudje B12 dobili iz umazane vode, ki so jo pili iz ribnikov, iz gomoljev, ki so jih jedli direktno iz zemlje in podobno, ali pa ga sploh niso dobili. Danes vemo, da umazana voda ni najboljša rešitev, zato smo iznašli druge vire B12.

driver_x ::

@zee, kako nivoje holesterola in trigliceridov vzdržuješ po končani dieti?

Matija82 ::

jozekuch je izjavil:


C.C. pravi: če si vsaj malo na soncu (3 ure na teden?) ne rabiš dodajati vitamina D.


Letni čas, geografski položaj, čas dneva, itd vsi zelo vplivajo na raven vitamin D-ja. Naredi test (Adrialab v LJ), če je potreba dodajaj 5K UI dnevno (en mesec) in ponovno testiraj.

Sicer mislim, da knjiga temelji na selektivem (i)zbiranju podatkov (smo že govorili o tem, iskanje) toda že želiš narediti ta prehod priporočam naslednji sestavek:

http://rawfoodsos.com/for-vegans/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

jozekuch ::

v pivskem kvasu je baje
0,01 mg/kg
vitamina B12
Zadostuje? Koliko ga potrebujem?

(iKst: zakaj praviš, da ga ni?)
MaRe

GGGGG ::

Napisal sem, da ga v naravnem stanju ne vsebuje, obstajajo pa določene znamke, ki vsebujejo naknadno dodan B12. Zgoraj sem nalepil link.

RDA za B12 je okoli 2,4mcg. (http://ods.od.nih.gov/factsheets/Vitami...

Tabletke so precej bolj učinkovit in zanesljiv vir B12.

zee ::

driver_x je izjavil:

@zee, kako nivoje holesterola in trigliceridov vzdržuješ po končani dieti?


Trenutno sem se malenkost zanemaril, vendar je plan, da pri dieti ostanem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

vostok_1 ::

Nočem startat flame war in niti preveč pametovat, ampak IMO je vse to malo dramazitiranje. Take in druge special diete so totalno overblown.

Sem prepričan, da če človek je normalno, z nekaj zmanjšano vsebnostjo nekvalitetnega mesa v obroku, je čist dovolj za zdravo in srečno življenje. Seriously, dodajat B12 ki je itak predelan, ko pa lahko vsak drug dan poješ nekaj piščanca, govedine, rib itd. Moji obroki imajo nekje razmerje 3:1 do 5:1...rastlinsko proti mesu.

Res ne vidim pointa se it kao "zdravo" po drugi strani pa dodajat neke nadomestke in še posebej se it neke ekstreme. Mislim...če ste do sedaj preživeli vrjetno s totalno neprimerno hrano in nič fizične aktivnosti se it drugi ekstrem je mal smešno.

GGGGG ::

Rastlinska hrana ni ravno ekstrem, B12 pa tudi ni nič nenaravnega. Sigurno ni nič manj naraven in predelan kot zapakiran piščančji file od perutnine ptuj in precej bolj naraven kot npr. rastlinsko olje, ki je verjetno stalnica na jedilniku večine ljudi.

vostok_1 ::

Nisem reku nenaraven, ampak predelan.
Sicer pa res nevem kaj je narobe z nekaj malega mesa kot dopolnilo. Čemu šopat zgolj vegije? A ste alergični na meso?

GGGGG ::

Razlogov je lahko več, vsak ima svoje. Predvsem "nekaj malega mesa kot dopolnilo" ne pokrije potreb po B12 in moraš vseeno jemat dopolnila.

zee ::

Predvsem "nekaj malega mesa kot dopolnilo" ne pokrije potreb po B12 in moraš vseeno jemat dopolnila.


Lahko mi verjames, da vec kot pokrije, ker sem to pocel sam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

GGGGG ::

Sori, ne verjamem na besedo.

Si redno hodil na preiskave krvi? Koliko časa si to počel?

B12 se precej učinkovito "reciklira", lahko traja par let preden ti ga zmanjka. Tvoj 1 letni eksperiment ni ravno merodajen. Tudi zato, ker je spodobnost absorbcije B12 iz hrane zelo različna od človeka do človeka.

Drugače pa poglej vsebnosti B12 v piščancu npr. Ga moraš pojesti kar nekaj, da dosežeš RDA. Po drugi strani ga ima goveji zrezek dovolj, ampak absorbcija ni linearna. Če se enkrat na teden nabutaš z govejim mesom ne boš naredil nič pametnega, večina B12 bo šla skozi tebe.

Zato čisto vsi strokovnjaki priporočajo jemanje prehranskih dopolnil ali celo injekcij, ki so edin res zanesljiv vir B12. Vse ostalo (tudi meso) lahko zadošča, lahko pa tudi ne.

jozekuch ::

torej naj si pred zamenjavo hrane pogledam tudi B12?
v krvi ali v urinu?
MaRe

GGGGG ::

Testira se raven B12 v krvi.

zee ::

B12 se precej učinkovito "reciklira", lahko traja par let preden ti ga zmanjka. Tvoj 1 letni eksperiment ni ravno merodajen. Tudi zato, ker je spodobnost absorbcije B12 iz hrane zelo različna od človeka do človeka.


in

Drugače pa poglej vsebnosti B12 v piščancu npr. Ga moraš pojesti kar nekaj, da dosežeš RDA.


Nekaj tu ne stima. Po eni strani trdis, da se vitamin B12 v telesu ucinkovito reciklira z nekajletnim "bufferjem", obenem pa trdis, da ga moras pojesti kar nekaj, da dosezes RDA. Odloci se ze enkrat.

Zato čisto vsi strokovnjaki priporočajo jemanje prehranskih dopolnil ali celo injekcij, ki so edin res zanesljiv vir B12. Vse ostalo (tudi meso) lahko zadošča, lahko pa tudi ne.


Motis se. Spet trdis, da dnevni vnos B12 ni dovolj in so potrebni suplementi, da se zadosti tem potrebam. Se enkrat: odloci se ze enkrat.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Matako ::

Pri _mnogih_ željah po "uravnoteženi prehrani" gre psihološko gledano za blago obliko histerije (ne tisto, ki se uporablja pogovorno). Pozor, ne govorim za vse, sploh tiste, ki so imeli resnično nek nezdrav življenski stil.. samo pri mnogih zdravih ljudeh pa gre za podobno obsedenost kot boj pred okužbami (povsod prežijo!) ipd.

Jaz pravim, če boste delali samo na fizio področju, brez psiho... se na koncu ne boste nič bolje počutili, kvečjemu boste fasali kako kompulzivno motnjo jutranjega rituala basanja raznoraznih dodatkov in vitaminov. Ok, saj tovrstna rutina je lahko tudi blagodejna.
/\/\.K.

GGGGG ::

Sem odločen. Izjavi si ne nasprotujeta.

1. Pomanjkanje B12 se lahko pozna čez nekaj let. Lahko tudi veliko prej, lahko pa nikoli. To, da ti nekaj mesecev ne jemlješ B12 in se počutiš dobro ne pomeni popolnoma nič.

2. Če pogosto ne dosegaš RDA pomeni le to, da bo "zaloga" trajala malo dlje in boš malo kasneje imel resne zdravstvene probleme. Vmes pa boš zaradi nizke ravni B12 funkcioniral slabše, kot bi lahko.

zee ::

Jaz pravim, če boste delali samo na fizio področju, brez psiho... se na koncu ne boste nič bolje počutili, kvečjemu boste fasali kako kompulzivno motnjo jutranjega rituala basanja raznoraznih dodatkov in vitaminov. Ok, saj tovrstna rutina je lahko tudi blagodejna.


Se strinjam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

vostok_1 ::

Se strinjam tudi jaz. To vse vodi v neko histerijo ali celo obsesivno kompulzijo. Imo si delaš medvedjo uslugo s takim stilom. Just eat some meat once per day or every other day, in bi moralo biti vse verdu. Živali boš manj pobil pa še inekcij ne boš rabil.

Seriously, obsesije modernega življenja so že kr smešne.

GGGGG ::

Just eat some meat once per day or every other day, in bi moralo biti vse verdu.


Kaj točno naj bi blo vredu? Če poješ mal mesa vsak dan se avtomatično prehranjuješ zravo?

jozekuch ::

Spoštovani:
zee
sammy
iKst
sammy73
Matija82
vostok_1
Matako
izjasnite se prosim ... ste prebrali omenjeno knjigo?
MaRe

driver_x ::

@jozekuch: ne še do konca, jo pravkar berem.

vostok_1 ::

Nisem, ampak sodeč po rekacijah bralcev sounds kinda stupid. Tko kot reakcije na 2girls1cup



You can tell...

@iKst

vsekakor bolj zdravo kot obsesija, ki jo očitno povzroča ta knjiga. Seriously...injecting B12? Sorry, ampak normalen človek, ki nima nobenih specifičnih mutacij ali motenj pri delovanju organizma in se je do sedaj zgolj mal bolj slabo obnašal do svojega telesa ne potrebuje takih ekstremnih revolucij kot je vbrizgavanje B12.
Pojest dovolj rastlinske hrane z nekaj mesa kot dopolnilo, ter zdrave maščobe in na sploh kvalitetne reči, plus še fizična rekreacija...and you're good till 90. Če odštejemo vse druge faktorje.
Tako ali tako te bo stres pokopal mnogo prej kot nekaj "slabe" hrane.

No...res ne želim, da preide na flame war...ampak IMO...vbrizgavanje B12 je najvrjetneje meja zdravega okusa. Če pa vam je cilj živeti večno...be my guest.

/signing off

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

GGGGG ::

Nisem, ampak sodeč po rekacijah bralcev sounds kinda stupid. Tko kot reakcije na 2girls1cup


You sound kinda stupid.

vsekakor bolj zdravo kot obsesija, ki jo očitno povzroča ta knjiga. Seriously...injecting B12? Sorry, ampak normalen človek, ki nima nobenih specifičnih mutacij ali motenj pri delovanju organizma in se je do sedaj zgolj mal bolj slabo obnašal do svojega telesa ne potrebuje takih ekstremnih revolucij kot je vbrizgavanje B12.


Kdo govori o vbrizgavanju B12? Napisal sem, da je to ena od učinkovitih metod. Sicer pa vsak dan ali na 2 dni poješ eno tabletko, ali pa malo bolj skrbno načrtuješ uživanje hrane, kamor je dodan B12. Vbrizgavanja v žilo se poslužujejo predvsem profesionalni športniki (tudi mesojedi).

Takšno je okvirno stanje z B12: http://ajcn.nutrition.org/content/89/2/...

Sicer pa ne vem o kakšnem stresu in histeriji govoriš.

jozekuch ::

Mi lahko prosim pomagate najti mesto v knjigi, ki govori o omega 3 maščobnih kislinah!?
Hvala lepa.

Ali je knjiga -
celoten tekst knjige -
kje na spletu?
MaRe

jest10 ::

GGGGG je izjavil:

Just eat some meat once per day or every other day, in bi moralo biti vse verdu.


Kaj točno naj bi blo vredu? Če poješ mal mesa vsak dan se avtomatično prehranjuješ zravo?

Bolj kot če ga ne

GGGGG ::

jest10, ne bluzi.

jest10 ::

Za razliko od tebe ne bluzim.
Nekej+meso je bolje, kot samo nekej.

GGGGG ::

Ne ni.

jest10 ::

Je.
Zdej pa pojej tablet B12, ker ti ga kot kaže primanjkuje in že vpliva na funkjonalno pismenost.

GGGGG ::

Can't argue with that :)

_IKE_ ::

jozekuch je izjavil:

Spoštovani:
zee
sammy
iKst
sammy73
Matija82
vostok_1
Matako
izjasnite se prosim ... ste prebrali omenjeno knjigo?


Svetujem ti da prebereš še mnenja nasprotne strani .....linke imaš v tej temi Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja

jozekuch ::

iKst
Pridobil sem deklaracijo proizvajalca pivskega kvasa:
Ne dodajajo vit B12!

Witamin B1 (Tiamina) 7 mg/100g
Witamin B2 (Ryboflawin) 3.2 mg/100g
Witamin B6 (Pirydoksyn) 1.6 mg/100g
Witamina B12(Cianokobalamin) 2.1 μg/100g
Pantotensäure 3 mg/100g
Folsäure 800 μg/100g
Nikotinsäure 43 mg/100g
MaRe

GGGGG ::

Od kje pa pride not?

jozekuch ::

Ali kdo ve?
MaRe

jozekuch ::

Zmešnjava?

"V naravi ustvarjajo vitamin B12 mikroorganizmi pivske kvasovke..."

Tudi tule priporočajo pivski kvas kot vir B12:
http://www.nutris.org/prehrana/novice/z...

Ali kdo tole razume:
http://umm.edu/health/medical/altmed/su...
MaRe

FastWIND ::

Veganski recepti:

http://www.scribd.com/doc/103674583/VEG...

Še ena zelo dobra knjiga, ki obravnava praktično vse vidike zakaj se prehranjevat vegansko (etične, ekološke, zdravstene itd...)

http://vegan.si/hranazamir

Partnerka, ki je že 12 let veganka, si je ta mesec iz lastne radovednosti dala pregledat kri in ima vse ključne parametre vključno z B12 v mejah normale... Verjamem, da k temu tudi prispeva njen način življenja - dosti gibanja, zelo pestra in raznolika vaganska prehrana itd...

Če se lotevate vegetarijanske/veganske prehrane je potrebno jesti čimveč nepredelanih živil, pravtako pa je pomebna raznolikost. To priporočilo velja tudi za mesojede, če že morajo jesti trupla, pardon meso.

GGGGG ::

jozekuch, še enkrat:

http://umm.edu/health/medical/altmed/su...

Brewer's yeast does not contain vitamin B12, an essential vitamin found in meat and dairy products. Vegetarians sometimes take brewer's yeast mistakenly believing that it provides B12, which can be lacking in their diet.


http://www.veganhealth.org/b12/vegansou...

Brewer's and nutritional yeasts do not contain B12 unless they are fortified with it. There is at least one vegan, B12-fortified yeast currently on the market: Red Star Vegetarian Support Formula. (Twinlab's SuperRich Yeast Plus contains whey).

Unfortunately, there are some drawbacks to relying solely on B12-fortified nutritional yeast for B12:


In še milijon drugih zadetkov na googlu, od Cosmopolitana do .edu linkov.

Če hočeš zanesljiv vir B12 jemlji prehranska dopolnila namenjena temu.

LitralSM ::

Dodajam knjigo na listo Must Read knjige. Nekako si želim tudi sam narediti prehod na rastlinsko hrano + 1-2x na teden meso ali ribe. Nekako me prehranjevanje z meso, kljub temu, da ga imam praktično zastonj, pride preveč.
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144230809 (210339) BigWhale

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16733313 (28372) Netrunner
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969133504 (100457) razerznak

Več podobnih tem