» »

Biti vegan

Biti vegan

««
2 / 23
»»

primar ::

Ne sekiraj se za druge. Jaz sem vegan že 20 let. Super je. Mislim da bo v 50 letih cevapčičarjev le še za vzorec, ker kar dela živinoreja planetu ni vredno "užitka".Da se o moralnem pečatu sploh ne menimo. Drugače pa delam v kolektivu 60 ljudi in kar se tiče skupnih malic si upam trditi da najbolje jem, kar ponavadi tudi sodelavci potrdijo ob pokušini. Moram pa reči da imam glede tega zelo odprte sodelavce in da so bile že izključno veganske malice pa so vsi jedli.

Prepričujem pa nikoli nobenega, sem pa konstantno intervjuvan okoli tega sploh ko udari kaka bolezen in je rešitev v dieti...

Lp

gruntfürmich ::

biti vegan sam po sebi ni problem, problem nastane da veliko veganov prevzame psihopatski model razmišljanja 'veganov'.

to je glavni problem 'veganov', ne prehranjevalne navade
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Samo346 ::

primar je izjavil:

Ne sekiraj se za druge. Jaz sem vegan že 20 let. Super je. Mislim da bo v 50 letih cevapčičarjev le še za vzorec, ker kar dela živinoreja planetu ni vredno "užitka".Da se o moralnem pečatu sploh ne menimo. Drugače pa delam v kolektivu 60 ljudi in kar se tiče skupnih malic si upam trditi da najbolje jem, kar ponavadi tudi sodelavci potrdijo ob pokušini. Moram pa reči da imam glede tega zelo odprte sodelavce in da so bile že izključno veganske malice pa so vsi jedli.

Prepričujem pa nikoli nobenega, sem pa konstantno intervjuvan okoli tega sploh ko udari kaka bolezen in je rešitev v dieti...

Lp


Si konstantno intervjujan okoli tega sploh ko udari kaka bolezen in je rešitev v dieti. Kaj misliš s tem?
Kako jim objasniš zakaj si tak čudak in nisi kot vsi drugi "normalni" in "pravi deci" in ješ samo travo in zelje kot zajec

vostok_1 ::

Do 12 leta moraš jest mešano vse, od 12 do 25 vsako leto za kak procent manj mesa. Od 25 naprej je lahko meso bolj priloga kot glavnica. Po 35 pa lahko greš komot vegetarjanec. Vsekakor pa je priporočljivo drastično zmanjšat vnos mesa.

Vegetarjanstvo ima precej smisla, veganstvo je politični statement.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

WarpedGone ::

Kako jim objasniš zakaj si tak čudak in nisi kot vsi drugi "normalni" in "pravi deci" in ješ samo travo in zelje kot zajec


Klasičen cvet mrhovinarske inteligence.
Zbogom in hvala za vse ribe

Scaramouche ::

Že klonirajo meso!







Napajalc ::

Če je stvar resna je potem potrebno izdelat še vzporedno vegansko kanalizacijo za gnojenje veganskih pridelkov.
011011100111010101100010

Mercier ::

Samo346 je izjavil:

Biti zasmehovan čudaški nerazumljen vegan ali vztrjati v nečem kar ima smisel?


O, lej optimista. :)

Tole zasmehovanje, nerazumljenost ... ni ravno neka reč, se pač navadiš, ali si že navajen, čudaki se navadno ne naredimo čez noč. Problem je, da se, ama vedno, najde nekdo, ki ima kaj vsaj za pripomnit, se zanimat, svetovat, se ne strinjat, podpirat, karkoli, pa da še tako upaš, da bo tvoj obrok ostal neopažen in boš lahko požrl v miru. Sicer pa so vsi kul s tem, kar ti ješ, dokler jih _ti_ ne posiljuješ. Zgodbica na to temo dodana tu in tam, seveda servirana ob kosilu.

Miru pri jedi ti bo manjkalo. Ostalo ni panika, tega pa se naješ.

Scorpia ::

Unknown_001 je izjavil:

Bom še jaz isto povedal. Boli nas kurac kaj ti žreš dok nas ne posiljuješ s svojimi superduper idejami ali ozmerjaš z mrhovinarji. Dokler boš svoj posel gledal se tudi drugi vate ne bodo vtikoval. Če boš pa sitnaril, si boš pa sam poiskal probleme katerih te je strah.

Sploh ni treba nobenem povedat. Ljudi briga zate po pravici rečeno, sam od tebe je odvisno kok si butca da se boš javno izpostavil na pranger. Če ne boš nikomur nič omenil, sploh poštekali ne bodo. Če pa že bo ker spraševal zakaj tko mal mesa pa nazaj reč da ti njemu ne gledaš kaj je in da naj ne sere, če pa že ne boš vedel kaj rečt kontra pa povej da si bil pr dohtarji in da so ti odsvetovali meso. Simpl ko pasulj.

Če že boš imel probleme, jih boš imel izključno zaradi sebe.


Kar seveda ni res. Sam nikomur ne tezim kaj jem in usiljujem svoj pogled zivljenja. Se strinjam da so eni vegani zatezeni, ker bolj gledajo na to, da zivali ne trpijo in na vsak nacin hocejo doseci dobro zivalim. Na racun svoje hrane imam vsak dan pripombe itn., v sluzbi, sorodniki vsi se ubadajo na moj nacin prehrane. Sicer pri meni je problem prebava ze od majhnega, pa vspesno skrivam in sem nasel svoj nacin prehranjevanja. Ampak mesojedci ste prepricani kako je meso zdravo in tko naprej. Seveda na e-je se noben ne ozira, pa mi radi pametujejo in utikajo v mojo prehrano. Mogoce sam nisi tak, ampak zdaj ves da tezenje ni z ene strani.

Avtorju kot so ti povedali, ne sekiraj se, gledaj na sebe. Imas skupini veganov in lahko najdes druzenje, da ves da nisi sam ce ti je v pomoc. Sam kar nekaj veganov poznam, ceprav se z nobenim ne druzim, so normalno ukljuceni v druzbo in jih noben ne obsoja. Je pa res, ceprav grdo povedano, nizji sloj ljudi te boljo bolj ali manj kritizirali, ker so pac manj razgledani. Prav tako tudi sam nimam problemov, sploh ker kupujem bolj kvalitetno hrano, ki dosti denarja nanese in si lahko privoscim, tako da marsikater utihne. Se pa pac vedno najdejo pametni v to je treba vzeti v zakup. Ce nisi samozavesten, je pa sranje, bo pa treba delati na sebi.
////

vostok_1 ::

Veganstvo je pretežno politična pozicija. Nuff said.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Scorpia ::

vostok_1 je izjavil:

Veganstvo je pretežno politična pozicija. Nuff said.


Vsaka prehrana je politicno usmerjena, le meso je pac najbolj popularno.
////

vostok_1 ::

?

Ne. Veganstvo eksplicitno opravičuje svoj obstoj na podlagi trpljenja živali. Vegetarjanstvo je on the other hand bistveno bolj pragmatično.
Pri veganstvu je ultimativni izvirni greh uboj živali. Pri vegetarjanstvu pa nehumano ravnanje.
Mesojedci morajo namenoma ubiti žival z lastnimi rokami, kar neizogibno privede do moralnih vprašanj. Vegetarjanci pa lahko uživajo živalske pridelke in jim ni potrebno si mazat roke s krvjo. Njihova moralna dolžnost je zagotovit čimbolj primerno življenje živali do eventuelne naravne smrti.

Zato je vegetarijanstvo IMO, dokaj smiseln koncept. Iz več vidikov.
Dobiš visoko koncentrirano hrano živalskega porekla, ampak ob enem nisi primoran jih redno klat oz. nikoli.
Vegetarijanstvo, vsaj tko kot ga jaz pojmjem, je bolj podobno simbiozi človeka in živali (you know what i mean). Mesna prehrana pa je intrinzično plenilsko razmerje.
Vsaj iz tega vidika so recimo bili nekoč ljudje "bolj moralni". Meso so uživali zlo poredko, sicer ne po lastni volji. Živalske pridelke/stranske produkte pa dokaj redno. Glavnica pa je bila rastrinskega izvora.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Gregor P ::

Samo346 je izjavil:

Biti zasmehovan čudaški nerazumljen vegan ali vztrjati v nečem kar ima smisel?


V glavnem je zlato načelo (že od nekdaj), da noben ekstremizem ni dober. To je splošno pravilo, ki seveda dopušča izjeme (predvsem v biološkem oz. zdravstvenem smislu). Na koncu se pa vse da (ljudje smo trdoživa vsejeda bitja) le vprašanje je, če je to smiselno (brez razloga)?

Sedaj če pa ti sprašuješ, ali biti vegan ali ne zaradi drugih, potem pa ...
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Dejv ::

še ne tako dolgo nazaj so ljudje večinoma jedli samo rastlinsko hrano, meso je pa blo samo ob praznikih na mizi. pa so bli velik bolj zdravi pa dlje živeli, tud umirali dost bolj humano kot danes (zaspali v spanju). danes ob nezdravem življenskem slogu (meso trikrat na dan, premalo gibanja, droga itd.). Veganska prehrana človeku veliko bolj prija in telo lažje prebavi, iz nje absorbira veliko hranil ipd. da se pa iz tega dela neko religiozno gibanje je pa tud že nevarno in skrajnost. moramo pa se zavedati da duhovna komponenta je zanemarjena danes, ne dela se nič ne boljših človeških odnosih itd. kaj ti pomaga bit vegan furat nek zdrav življenski slog, če pa ljudi obsojaš, se kregaš z drugačimi mislečimi, boš na koncu ravno zarad tega zbolu. človekova primarna prehrana je rastlinskega izvora, živalsko nej bi konzumiral redko oz v skrajni sili.
biti vegan ali ne se pa more človek sam odločiti, naj posluša svoje telo kaj potrebuje in jej kar ti paše, ne sekirej se pa bodi z ostalimi ljudmi kul. kar se tiče tebe je tvoja stvar, kar drugi mislijo se pa ne obremenjuj (sto ljudi sto čudi)

jype ::

Dejv> pa so bli velik bolj zdravi pa dlje živeli,

To ne drži.

Okapi ::

vostok_1 je izjavil:


Vegetarijanstvo, vsaj tko kot ga jaz pojmjem, je bolj podobno simbiozi človeka in živali (you know what i mean). Mesna prehrana pa je intrinzično plenilsko razmerje.

No, tu se pa zelo motiš. Mesna prehrana je v dobršnem delu tudi simbioza. Ljudje skrbimo za govedo, ovce, prašiče ..., jih hranimo, branimo pred plenilci, zdravimo, če zbolijo ... Kot vrsta so domače živali neprimerno uspešnejše od sorodnikov v divjini. Od pravega plenilstva je ostal predvsem morski ribolov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Floralys ::

Samo346 je izjavil:

Biti zasmehovan čudaški nerazumljen vegan ali vztrjati v nečem kar ima smisel?
Veganska prehrana je primerna za ljudi v vseh življenjskih obdobjih, tudi za dojenčke, otroke, najstnike, nosečnice, doječe matere in športnike.

Dojenčki potrebujejo mleko. Pa ne riževega ampak mamino (živalsko).

radmannsdorf ::

Scorpia ::

Floralys je izjavil:

Samo346 je izjavil:

Biti zasmehovan čudaški nerazumljen vegan ali vztrjati v nečem kar ima smisel?
Veganska prehrana je primerna za ljudi v vseh življenjskih obdobjih, tudi za dojenčke, otroke, najstnike, nosečnice, doječe matere in športnike.

Dojenčki potrebujejo mleko. Pa ne riževega ampak mamino (živalsko).


Upam da ne mislis kravje mleko, ki je namenjeno telickom in ne cloveku... rizevo ni primerno zaradi dodajanja soli, ampak tudi nadomestki vsebujejo prevec soli, kar vidimo posledice, da so otroci mahnjeni k hrani, ker so mamice "nevede" uvajale sol se pred prvim letom.
////

Smrekar1 ::

Samo346 je izjavil:


Šel sem skozi proces terapije in prišel do spoznanja, da je veganstvo, od vseh bizarnosti, ki jih človek počne in jih je zmožen ena od tistih stvari, ki imajo smisel.


Kakšen smisel točno?

Ali je veganska prehrana primerna je prvi pomislek in je odveč: » Veganska prehrana je primerna za ljudi v vseh življenjskih obdobjih, tudi za dojenčke, otroke, najstnike, nosečnice, doječe matere in športnike.« * Kdor bo želel in malo pobrskal po spletu bo z lahkoto našel vrhunske športnike vegane.


Veganska prehrana je za človeka primerna samo v primeru, da je primerno suplementirana, ključen tu je vitamin B12. Če v prehrani nečesa tako življensko pomembnega ni za človeka ni primerna.

To ne pomeni, da človek ob njej ne more preživeti oz. biti zdrav, če jemlješ dodatke. To se vse da, ampak živiš v nasprotju s svojimi evolucijskimi prilagoditvami.

vostok_1 je izjavil:


Mesojedci morajo namenoma ubiti žival z lastnimi rokami, kar neizogibno privede do moralnih vprašanj.


Glede obeh trditev lahko vprašam samo "zakaj že?".

Nobene potrebe ni, da bi vsaka mesojeda žival ubijala sama. Nasprotno, v živalskem svetu imaš kup primerov, ko živali jedo meso, ki so ga ubili drugi. Nekatere vrste celo živijo praktično izključno od mrhovine.

Nadalje, kakšna moralna vprašanja se ti pojavljajo? Nobena, ponavljam nobena, druga vrsta nima nobene dileme ali je prav ubiti drugo žival (ali rastlino, glivo) za hrano in to storijo brez zadržkov. Nekatere jedo celo pripadnike lastne vrste, celo svoje mladiče. Moralna vprašanja so umeten človeški konstrukt, zato so marsikaj, ampak neizogibna gotovo ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:


No, tu se pa zelo motiš. Mesna prehrana je v dobršnem delu tudi simbioza. Ljudje skrbimo za govedo, ovce, prašiče ..., jih hranimo, branimo pred plenilci, zdravimo, če zbolijo ... Kot vrsta so domače živali neprimerno uspešnejše od sorodnikov v divjini. Od pravega plenilstva je ostal predvsem morski ribolov.


Točno tako. Plenilstva, kljub zanj izjemnim prilagoditvam, praktično ne izvajamo več, ker je energijsko preveč potraten.

frudi ::

Samo346 je izjavil:

Kaj naj naredim? Naj tvegam, da bom nerazumljen, odrinjen, zasmehovan s strani znancev, sodelavcev ali naj vztrajam pri eni tistih redkih stvareh, ki se mi resnično zdijo smiselne in dobre.

Drugi imajo točno toliko vpliva nad teboj, kolikor jim sam dovoliš. Če sprejmeš odgovornost za lastno srečo in lastno vedenje ter sam pri sebi razdelaš vzroke in motivacije za svoje vedenje in prepričanja, potem ne boš toliko odvisen od potrditve drugih ljudi okoli sebe. Oziroma te njihovo nestrinjanje s teboj ne bo toliko prizadelo in ti povzročalo ne-sreče.
Dodatno lahko situacijo zase olajšaš tako, da sam poiščeš družbo drugih podobno mislečih ljudi. Res, da to pri nas nekoliko težje, ker je % veganov in vegetarijancev pri nas žalostno nizek, ampak na srečo z internetom nisi omejen na kontakte samo v svojo lokalni skupnosti.

Uživaj v veganstvu in v pozitivnih stvareh, ki jih prinaša :)

vostok_1 je izjavil:

Veganstvo je pretežno politična pozicija. Nuff said.

Če želiš poenostavljen slogan, da ne bo treba preveč razmišljat o tem, kaj veganstvo dejansko je in kaj pomeni, potem je bolj pravilno reči, da je veganstvo etična pozicija, ne politična. Ampak kot rečeno, to je zelo poenostavljeno, v resnici ima veganstvo lahko veliko motivacijskih izvorov - etičnih, moralnih, okoljevarstvenih, zdravstvenih, socialnih, modnih ali še kakšnega drugega. Večino veganov verjetno motivira več kot en sam vzrok.

vostok_1 je izjavil:

Ne. Veganstvo eksplicitno opravičuje svoj obstoj na podlagi trpljenja živali. Vegetarjanstvo je on the other hand bistveno bolj pragmatično.
Pri veganstvu je ultimativni izvirni greh uboj živali. Pri vegetarjanstvu pa nehumano ravnanje.

Tole si zamešal, ravno obratno je. Etični vzroki za veganstvo so ravno v nehumanem ravnanju z živalmi, ne samo v njihovem ubijanju. In z veganskega vidika je tovrstnega nehumanega ravnanja v ne-mesnih živalskih industrijah (mlečni izdelki, jajca, in druga hranila, da o usnju in krznu sploh ne govorimo) ravno toliko, kot v klavnicah.

Kaj točno misliš, da se zgodi z vsemi izleženimi moškimi piščanci, če pa samo kokoši ležejo jajca? Kaj misliš, da se zgodi z vsemi telički, ki jih po nasilnih umetnih oploditvah skotijo krave mlekarice? Kaj misliš, v kakšnih razmerah živijo jajca proizvajajoče kokoši in mleko proizvajajoče krave?
Uživanje ne-mesnih živalskih proizvodov ni brez svoje moralne cene. To je etična osnova za veganstvo in ne samo vegetarjanstvo.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Smrekar1 ::

Dejv je izjavil:

še ne tako dolgo nazaj so ljudje večinoma jedli samo rastlinsko hrano,


Kdaj je zate "še ne tako dolgo nazaj"? Najmanj od Homo Habilisa dalje to namreč ne drži.

]pa so bli velik bolj zdravi pa dlje živeli, tud umirali dost bolj humano kot danes (zaspali v spanju).


Večinoma so umirali pred 50. letom starosti, pogosto zaradi bolezni, ki bi jih v veliki meri rešila samo dobra prehranjenost. Ošpice denimo ugonobijo vsakega tretjega obolelega, če oboleli niso dobro prehranjeni. Dobra prehrana to številko zbije na 1/500.

moramo pa se zavedati da duhovna komponenta je zanemarjena danes, ne dela se nič ne boljših človeških odnosih itd.


To je marsikdaj res, vendar nima nobene povezave s prehrano.

frudi ::

Okapi je izjavil:

vostok_1 je izjavil:


Vegetarijanstvo, vsaj tko kot ga jaz pojmjem, je bolj podobno simbiozi človeka in živali (you know what i mean). Mesna prehrana pa je intrinzično plenilsko razmerje.

No, tu se pa zelo motiš. Mesna prehrana je v dobršnem delu tudi simbioza. Ljudje skrbimo za govedo, ovce, prašiče ..., jih hranimo, branimo pred plenilci, zdravimo, če zbolijo ... Kot vrsta so domače živali neprimerno uspešnejše od sorodnikov v divjini. Od pravega plenilstva je ostal predvsem morski ribolov.

Z istim argumentom o simbiozi lahko upravičiš tudi sužnjelastništvo.

Argument o simbiozi bi morda lahko uporabil za posamezne kmetije, kjer recimo da res lahko dobro in humano skrbijo za svoje živali. Ampak s takšnimi kmetijami se ne pokrije globalne potrebe po živalskih izdelkih. V masovni živalski industriji, ki je za to potrebna, pa ni prav nič simbiotičnega, temveč gre za izrazito enostransko koristno razmerje, v prid človeka. Temu se reče izkoriščanje, ne simbioza.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Unknown_001 ::

Scorpia je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Bom še jaz isto povedal. Boli nas kurac kaj ti žreš dok nas ne posiljuješ s svojimi superduper idejami ali ozmerjaš z mrhovinarji. Dokler boš svoj posel gledal se tudi drugi vate ne bodo vtikoval. Če boš pa sitnaril, si boš pa sam poiskal probleme katerih te je strah.

Sploh ni treba nobenem povedat. Ljudi briga zate po pravici rečeno, sam od tebe je odvisno kok si butca da se boš javno izpostavil na pranger. Če ne boš nikomur nič omenil, sploh poštekali ne bodo. Če pa že bo ker spraševal zakaj tko mal mesa pa nazaj reč da ti njemu ne gledaš kaj je in da naj ne sere, če pa že ne boš vedel kaj rečt kontra pa povej da si bil pr dohtarji in da so ti odsvetovali meso. Simpl ko pasulj.

Če že boš imel probleme, jih boš imel izključno zaradi sebe.


Kar seveda ni res. Sam nikomur ne tezim kaj jem in usiljujem svoj pogled zivljenja. Se strinjam da so eni vegani zatezeni, ker bolj gledajo na to, da zivali ne trpijo in na vsak nacin hocejo doseci dobro zivalim. Na racun svoje hrane imam vsak dan pripombe itn., v sluzbi, sorodniki vsi se ubadajo na moj nacin prehrane. Sicer pri meni je problem prebava ze od majhnega, pa vspesno skrivam in sem nasel svoj nacin prehranjevanja. Ampak mesojedci ste prepricani kako je meso zdravo in tko naprej. Seveda na e-je se noben ne ozira, pa mi radi pametujejo in utikajo v mojo prehrano. Mogoce sam nisi tak, ampak zdaj ves da tezenje ni z ene strani.



Ja pa kaj pol. A je težko sredinca pokazat pa jih poslat nekam? Boli te kurac. Saj nisi 1.st world problem. Saj ne težijo samo vam. Wass ? Mene so tekom srednje šole recimo skos štrabcirali če že mam punco in zakaj je nimam. (Pa sem imel neki za kako krajše obdobje, sam tamlade nism nikol na dom prpelal al pa komu kaj omenjal) Ko se žlahta sprav na to je še huj ko en random idiot. Par let je trajal da sem se navadil odjebat debato o tem, but hey. Imam mir. Včasih si ga moraš izborit. Vem da mamo vsiljive ljudi ampak to so neotesanci pa magar znotraj žlahte. Prej jim daš vedet da so šli čez rob, prej bo bolš. Sam bognedaj pregovarjat pa karkol razlagat glede teh zadev, ker bo še večje sranje. Rečeš da se o teh zadevah ne boš pogovarjal in "dober tek". Sicer ne vem kako je pri vas, ampak pr nas je za mizo, ko se jé, tišina.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Dejstvo je, da masovna živinoreja ima katastrofalni efekt na okolje in da če bi ves svet šel na danes popularno paleo doktrino, bi se kmalu zadušili v metanu. Torej, ta način prehranjevanja ni vzdržen. Da je isto "ubiti" solato in ubiti kravo je še ena taka pogosta, debilna izjava.

Sam sicer jem meso, a le občasno. Pa še tu se trudim, da je to potem res kos mesa in ne neka zlepljena procesirana masa, ki begoma spominja na meso. Če ga bi čisto črtal iz jedilnika, mi ne bi bilo hudega. Je pač težko v našem okolju, mogoče premalo volje, zato še bolj spoštujem tiste, ki jim je to uspelo.

OP: who cares, kaj si mislijo? Če ti taka prehrana ustreza, vztrajaj na njej. Tudi v tem threadu je posmehovanje in pametovanje prisotno le iz nasprotne smeri.

Scorpia ::

Smrekar1 je izjavil:

Samo346 je izjavil:


Šel sem skozi proces terapije in prišel do spoznanja, da je veganstvo, od vseh bizarnosti, ki jih človek počne in jih je zmožen ena od tistih stvari, ki imajo smisel.


Kakšen smisel točno?

Ali je veganska prehrana primerna je prvi pomislek in je odveč: » Veganska prehrana je primerna za ljudi v vseh življenjskih obdobjih, tudi za dojenčke, otroke, najstnike, nosečnice, doječe matere in športnike.« * Kdor bo želel in malo pobrskal po spletu bo z lahkoto našel vrhunske športnike vegane.


Veganska prehrana je za človeka primerna samo v primeru, da je primerno suplementirana, ključen tu je vitamin B12. Če v prehrani nečesa tako življensko pomembnega ni za človeka ni primerna.

To ne pomeni, da človek ob njej ne more preživeti oz. biti zdrav, če jemlješ dodatke. To se vse da, ampak živiš v nasprotju s svojimi evolucijskimi prilagoditvami.

vostok_1 je izjavil:


Mesojedci morajo namenoma ubiti žival z lastnimi rokami, kar neizogibno privede do moralnih vprašanj.


Glede obeh trditev lahko vprašam samo "zakaj že?".

Nobene potrebe ni, da bi vsaka mesojeda žival ubijala sama. Nasprotno, v živalskem svetu imaš kup primerov, ko živali jedo meso, ki so ga ubili drugi. Nekatere vrste celo živijo praktično izključno od mrhovine.

Nadalje, kakšna moralna vprašanja se ti pojavljajo? Nobena, ponavljam nobena, druga vrsta nima nobene dileme ali je prav ubiti drugo žival (ali rastlino, glivo) za hrano in to storijo brez zadržkov. Nekatere jedo celo pripadnike lastne vrste, celo svoje mladiče. Moralna vprašanja so umeten človeški konstrukt, zato so marsikaj, ampak neizogibna gotovo ne.


B12 je tudi v mesu zelo malo, da vprasanje ce je za cloveka zadosti. Kriteriji koliko v krvi je b12 se razlikuje od drzave do drzave. Slovenija npr ima zelo nizke kriterije, kar bi za nemce veljalo nevarno.
Ce pogledamo kjer je najvec b12, to vemo, da so bakterije ki nastajajo v crevesju, kasneje na iztrebkih. Zati zivali radi jejo lastne ali tuje iztrebke. Vcasih ljudje pred stoletji niso toliko gledali na higieno hrane, torej niso sterilno umivali zelenjavo in so imeli zadosti potreb b12, se veliko vec kot danes. Zato pa so staknili marsikaj drugega in je bila nizka povprecna doba zivljenja. Meso bi se tudi moglo surovo jesti, pa se danes samo termicno obdeluje, kar je tudi sporno z kot pravis evolucijsko prilagoditvijo.

Raptor brez skrbi, mi je cisto vseeno kaj si mislijo, jaz sem ti dal samo primer, da niso sam vegani zatezeni. Ljudje smo v splosnem zatezeni, vsak na svoj nacin. :)
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

Smrekar1 ::

frudi je izjavil:


Z istim argumentom o simbiozi lahko upravičiš tudi sužnjelastništvo.


Saj argument se da skonstruirati. Težava je v tem, da ljudi obravnavamo drugače kot živali.

Veganski gorečneži to označijo za dvojna merila. Za njih so vse živali enakovredne in upravičene do enakih pravic in svoboščin. Zatira se lahko samo nižja bitja, kot so rastline in glive.

maco-maco ::

Rakitavec naj bi imel toliko B12 kot jetra.
Kaj?

Unknown_001 ::

c3p0 je izjavil:

Dejstvo je, da masovna živinoreja ima katastrofalni efekt na okolje in da če bi ves svet šel na danes popularno paleo doktrino, bi se kmalu zadušili v metanu. Torej, ta način prehranjevanja ni vzdržen. Da je isto "ubiti" solato in ubiti kravo je še ena taka pogosta, debilna izjava.

Sam sicer jem meso, a le občasno. Pa še tu se trudim, da je to potem res kos mesa in ne neka zlepljena procesirana masa, ki begoma spominja na meso. Če ga bi čisto črtal iz jedilnika, mi ne bi bilo hudega. Je pač težko v našem okolju, mogoče premalo volje, zato še bolj spoštujem tiste, ki jim je to uspelo.

OP: who cares, kaj si mislijo? Če ti taka prehrana ustreza, vztrajaj na njej. Tudi v tem threadu je posmehovanje in pametovanje prisotno le iz nasprotne smeri.


Dejstvo dejstvo dejstvo... Ni ga treba že zdaj oprat v nulo da bo pol drugim pridigal. Pa kdo vas zasmehuje. Fu**in shit a ste vedno tako občutljivi? Spet boste na plano privlekli svoje personal issues in vse bo spet okol vas in kako so drugi zaostali. FU!
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Tr0n ::

Jaz tudi razmisljam, da bi pocasi ukinil meso. Vedno manj mi disi to be honest. :)

Smrekar1 ::

Scorpia je izjavil:


B12 je tudi v mesu zelo malo, da vprasanje ce je za cloveka zadosti.


Z B12 najbolj bogata hrana, po vrsti:

1. školjke
2. jetrca
3. ribe
4. raki
5. sojini polpeti z umetno dodanim B12
6. kosmiči z umetno dodanim B12
7. govedina
8. mleko
9. sir
10. jajca

Točki 5. in 6. za naše potrebe črtamo (umetno lahko dodaš karkoli kamorkoli). Vidimo, da je pet z B12 najbogatejših živil mesnega izvora. Človek za svoje potrebe potrebuje 2-2,5 μg/dan, kar dobiš v 30 g govedine, če nimaš nobenih drugih virov. Običajna porcija govedine je 200-250 g.

https://www.healthaliciousness.com/arti...
Vitamin B12 @ Wikipedia

tl,dr.: Nabijaš.

Ce pogledamo kjer je najvec b12, to vemo, da so bakterije ki nastajajo v crevesju,


Ne. Največ B12 je v mesu. Bakterije B12 proizvajajo, ne toliko vsebujejo. Bakterije ne nastajajo v črevesju, temveč se tja naselijo od drugod (nastale so pred ~3,8 milijarde let, od takrat naprej se samo še razmnožujejo). Zato nekatere živali občasno jedo iztrebke, da se tja bakterije naselijo. Nekatere živali imajo črevesja, ki so dovolj dolga, da proizvedejo dovolj B12 za njihove potrebe. Človek je žival, prilagojena na raznovrstno prehrano, tudi na meso, zato nima tako dolgega črevesja. Zakaj bi zabijal energijo za dolgo črevo, če lahko vse potrebno dobiš tudi iz hrane?

Točno to je tudi razlog, da je vitamin C za nas primate vitamin in ne samo neka molekula, ki jo telo dela samo, kot pri večini sesalcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

frudi ::

Smrekar1 je izjavil:

frudi je izjavil:


Z istim argumentom o simbiozi lahko upravičiš tudi sužnjelastništvo.


Saj argument se da skonstruirati. Težava je v tem, da ljudi obravnavamo drugače kot živali.

Veganski gorečneži to označijo za dvojna merila. Za njih so vse živali enakovredne in upravičene do enakih pravic in svoboščin. Zatira se lahko samo nižja bitja, kot so rastline in glive.

Tole niti približno ni res, gre za čistega slamnatega moža. Večina veganov ne smatra živali enakovrednih ljudem in ne trdi, da jim pripadajo iste pravice in svoboščine, kot ljudem. Vegani verjamejo in trdijo zgolj to, da živalim pripadajo nekatere pravice, ki jih izkoriščanje za pridelavo živalskih izdelkov krši.
V resnici se velika večina ljudi in družbe strinja s tem, da živalim te pravice pripadajo. Sicer ne bi imeli zakonodaje, ki preprečuje mučenje in zlorabljanje živali. Problem je v tem, da se teh istih pravic ne priznava 'industrijskim' živalim. Iz nekega razloga je recimo dovoljeno s kravo ravnati neprimerno bolj kruto in nehumano, kot s psom. Zakaj?

Tako da imaš prav, da vegane motijo dvojna merila. Ampak druga, kot si predstavljaš.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Smrekar1 ::

Tr0n je izjavil:

Jaz tudi razmisljam, da bi pocasi ukinil meso. Vedno manj mi disi to be honest. :)


Jej kar hočeš, diskusija tukaj je o ideoloških konstruktih veganstva.

Smrekar1 ::

frudi je izjavil:


Tole niti približno ni res, gre za čistega slamnatega moža. Večina veganov ne smatra živali enakovrednih ljudem in ne trdi, da jim pripadajo iste pravice in svoboščine, kot ljudem. Vegani verjamejo in trdijo zgolj to, da živalim pripadajo nekatere pravice, ki jih izkoriščanje za pridelavo živalskih izdelkov krši.


Isto sranje, samo embalaža je druga. Poanta je v tem, da vegani smatrajo, da si živali zaslužijo pravice in da je to prav, obenem pa te iste pravice odrekajo drugim bitjem. Če se kdo z njimi ne strinja ga označijo za hinavca.

V resnici se velika večina ljudi in družbe strinja s tem, da živalim te pravice pripadajo. Sicer ne bi imeli zakonodaje, ki preprečuje mučenje in zlorabljanje živali. Problem je v tem, da se teh istih pravic ne priznava 'industrijskim' živalim. Iz nekega razloga je recimo dovoljeno s kravo ravnati neprimerno bolj kruto in nehumano, kot s psom. Zakaj?


Za začetek zato, ker krava ni pes in ima drugačne potrebe kot pes. Konkretno velik delež zlorabe o katerih govorijo vegani je izmišljotin.

fikus_ ::

Meni je čisto vseeno, kaj kdo da v usta. Spoštujem odločitve posameznika. Moti me pa potem pametovanje, kako smo mesojedci krivi za mučenje živali in podobno.

Pa še to glede veganstva, ne se to iti z danes na jutri (šok za telo) in dobro preštudirajte prehrano ter kako dobiti v telo potrebne snovi. Da ne bo tako, kot pri znanki, ki se je kakšne pol leta šla veganstvo, potem hodila k zdravniku in na koncu pristala na prehrani izpred veganske ere.

frudi ::

Smrekar1 je izjavil:

frudi je izjavil:


Tole niti približno ni res, gre za čistega slamnatega moža. Večina veganov ne smatra živali enakovrednih ljudem in ne trdi, da jim pripadajo iste pravice in svoboščine, kot ljudem. Vegani verjamejo in trdijo zgolj to, da živalim pripadajo nekatere pravice, ki jih izkoriščanje za pridelavo živalskih izdelkov krši.


Isto sranje, samo embalaža je druga. Poanta je v tem, da vegani smatrajo, da si živali zaslužijo pravice in da je to prav, obenem pa te iste pravice odrekajo drugim bitjem. Če se kdo z njimi ne strinja ga označijo za hinavca.

Kaj točno želiš povedati? Da si živali ne zaslužijo pravic? Da se lahko z njimi ravna, kakorkoli se komurkoli zahoče? Če je to tvoje stališče, prav, seveda imaš pravico tako razmišljati. Te pa imajo drugi pravico smatrati za psihopata.

Smrekar1 je izjavil:

frudi je izjavil:

V resnici se velika večina ljudi in družbe strinja s tem, da živalim te pravice pripadajo. Sicer ne bi imeli zakonodaje, ki preprečuje mučenje in zlorabljanje živali. Problem je v tem, da se teh istih pravic ne priznava 'industrijskim' živalim. Iz nekega razloga je recimo dovoljeno s kravo ravnati neprimerno bolj kruto in nehumano, kot s psom. Zakaj?


Za začetek zato, ker krava ni pes in ima drugačne potrebe kot pes. Konkretno velik delež zlorabe o katerih govorijo vegani je izmišljotin.

Spet, kaj točno želiš povedati? Ker zveni, kot da tule mešaš različne zadeve.

A trdiš, da imata pes in krava različne pravice? Zakaj? A krava manj trpi, kot pes, če jo mučiš in zakolješ?

Kot drugo pa si od nekod potegnil idejo, da si vegani zmišljujejo zlorabe? Huh? Citation fucking needed.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

thramos ::

Samo346 je izjavil:

Kako jim objasniš zakaj si tak čudak in nisi kot vsi drugi "normalni" in "pravi deci" in ješ samo travo in zelje kot zajec


Večino ljudi je čisto vseeno kaj ješ in ne opazi kaj ješ in česa ne. Če te kdo kaj vpraša, poveš zakaj ne ješ česar ne ješ in v normalni družbi je debata zaključena.

Smrekar1 ::

frudi je izjavil:


Kaj točno želiš povedati? Da si živali ne zaslužijo pravic?


Želim povedati samo to, da je nabijanje gorečih veganov o nekih pravicah samo nabijanje.
Z živalmi lahko delamo boljše kot delajo druge živali z živalmi, to tudi podpiram. Hkrati se moramo zavedati, da smo tu mi izjema. Plenilci denimo niso niti toliko obzirni, da bi žival zanesljivo ubili preden jo začnejo jesti. Če pogine preden jo začnejo jesti prav, če še brca tudi ni nič narobe.

Seveda ni nič narobe, če mi delamo drugače, vendar pri tem ne smemo izgubiti perspektive kaj je za življenje normalno in kaj ne. Veganski gorečneži gredo tu v ekscese.


A trdiš, da imata pes in krava različne pravice? Zakaj? A krava manj trpi, kot pes, če jo mučiš in zakolješ?


Krava ima drugačne potrebe kot pes. Če psa hraniš s senom bo poginil in je to mučenje, krava je s tem čisto zadovoljna.

Mučenje je sicer prepovedano za ene in za druge. Veganska izmišljotina je, da je krave dovoljeno mučiti.

WarpedGone ::

Veganska izmišljotina je, da je krave dovoljeno mučiti.


Vidite, kakšni preroki vam pridigajo?
Nimaj ene čiste.
Zbogom in hvala za vse ribe

Smrekar1 ::

WarpedGone je izjavil:


Vidite, kakšni preroki vam pridigajo?


Taki, ki znamo brati.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

341. člen. Več sreče prihodnjič.

WarpedGone ::

Če ni v zakonu, ni mučenje?

My point exactly.
Zbogom in hvala za vse ribe

FTad ::



nuff said ;)

Okapi ::

frudi je izjavil:

Temu se reče izkoriščanje, ne simbioza.
Najprej si razčisti, kaj pomeni izraz simbioza.

Sožitje ali simbioza (gr. symbiosis: skupno življenje) je način življenja, ko dva organizma (različni rastlinski in živalski organizmi) večino časa preživita tesno skupaj. ... simbioza obsega parazitsko (škodljivo), komenzalsko (neškodljivo) ter mutualistično (koristno) razmerje med organizmoma v povezavi.

frudi ::

Tr0n je izjavil:

Jaz tudi razmisljam, da bi pocasi ukinil meso. Vedno manj mi disi to be honest. :)

c3p0 je izjavil:

Sam sicer jem meso, a le občasno. Pa še tu se trudim, da je to potem res kos mesa in ne neka zlepljena procesirana masa, ki begoma spominja na meso. Če ga bi čisto črtal iz jedilnika, mi ne bi bilo hudega. Je pač težko v našem okolju, mogoče premalo volje, zato še bolj spoštujem tiste, ki jim je to uspelo.

Če bo morda obema kaj pomagalo malo vzpodbude, je po moji izkušnji dandanes postalo zelo lahko ukiniti meso iz svoje prehrane. Seveda gre za spremembo navad in to samo po sebi zahteva določeno mero volje in vztrajnosti, ampak to velja za vsako spremembo osebnih navad. Ampak zunanji faktorji, ki bi oteževali ukinitev uživanja mesa, so zlahka obvladljivi. Po eni strani je na voljo dovolj ne-mesnih možnosti, tako v restavracijah, kot v trgovinah, po drugi strani pa je z internetom dostopnih dovolj informacij in skupnosti, da se človek ne počuti kot čudak ali izobčenec, tudi če v njegovi družbi sicer prevladujejo mesojedci :)

thramos je izjavil:

Samo346 je izjavil:

Kako jim objasniš zakaj si tak čudak in nisi kot vsi drugi "normalni" in "pravi deci" in ješ samo travo in zelje kot zajec


Večino ljudi je čisto vseeno kaj ješ in ne opazi kaj ješ in česa ne. Če te kdo kaj vpraša, poveš zakaj ne ješ česar ne ješ in v normalni družbi je debata zaključena.

+1

Tudi moje izkušnje so podobne. Sicer se je težko izogniti nekaterim pripombam ljudi, včasih tudi precej ignorantnih, ampak vse kar lahko nardiš, je da razložiš svoje stališče in vzroke zanj. Brezveze in neproduktivno pa se je spuščati v neke ideološke prepire.

Smrekar1 je izjavil:

Želim povedati samo to, da je nabijanje gorečih veganov o nekih pravicah samo nabijanje.
Z živalmi lahko delamo boljše kot delajo druge živali z živalmi, to tudi podpiram. Hkrati se moramo zavedati, da smo tu mi izjema. Plenilci denimo niso niti toliko obzirni, da bi žival zanesljivo ubili preden jo začnejo jesti. Če pogine preden jo začnejo jesti prav, če še brca tudi ni nič narobe.

Seveda ni nič narobe, če mi delamo drugače, vendar pri tem ne smemo izgubiti perspektive kaj je za življenje normalno in kaj ne. Veganski gorečneži gredo tu v ekscese.

Zakaj se ti zdijo argumenti o pravicah živali samo nabijanje? Če celo sam, kot praviš, podpiraš, da naj z živalmi ravnamo bolj humano, zakaj potem, ko vegani trdijo isto, to označiš za nabijanje gorečnežev?

Kar se dogaja v naravi z živalmi za nas, naša moralna načela in dejanja, v resnici ni pomembno. Plenilci nimajo izbire in moralne odgovornosti za skrb drugih živali, še najmanj svojega plena. Ljudje smo v tem drugačni, kot prvo imamo alternative, ki ne zahtevajo ubijanja živali, in kot drugo sprejemamo in nosimo moralno odgovornost za lastna dejanja.

Smrekar1 je izjavil:

Krava ima drugačne potrebe kot pes. Če psa hraniš s senom bo poginil in je to mučenje, krava je s tem čisto zadovoljna.

Mučenje je sicer prepovedano za ene in za druge. Veganska izmišljotina je, da je krave dovoljeno mučiti.

Tole o hranjenju psa s senom je sicer res, ampak... kaj naj bi to povedalo?

Glede mučenja pa je ravno to problem, na katerega opozarjajo vegani - kaj se smatra za mučenje in kaj je prepovedano, je za kravo in za psa različno. S kravami in drugimi industrijskimi živalmi je dovoljeno (v zakonskem in družbeno sprejemljivem smislu) ravnati bistveno slabše, kot s psi, mačkami in ostalimi živalmi. To je dvoličnost, na katero opozarjajo in jo zavračajo vegani.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Okapi ::

S kravami in drugimi industrijskimi živalmi je dovoljeno (v zakonskem in družbeno sprejemljivem smislu) ravnati bistveno slabše, kot s psi, mačkami in ostalimi živalmi. To je dvoličnost, na katero opozarjajo in jo zavračajo vegani.
To je v resnici čista laž. Boš povedal, kaj lahko delaš s kravo in ne smeš s psom ali mačko?

frudi ::

Okapi je izjavil:

frudi je izjavil:

Temu se reče izkoriščanje, ne simbioza.
Najprej si razčisti, kaj pomeni izraz simbioza.

Sožitje ali simbioza (gr. symbiosis: skupno življenje) je način življenja, ko dva organizma (različni rastlinski in živalski organizmi) večino časa preživita tesno skupaj. ... simbioza obsega parazitsko (škodljivo), komenzalsko (neškodljivo) ter mutualistično (koristno) razmerje med organizmoma v povezavi.

Moram priznati, imaš prav. Sam sem kot simbiozo razumel zgolj obojestransko koristno razmerje, pa vidim, da ne pomeni le tega. Živalska industrija zelo očitno ustreza definiciji parazitske simbioze človeka z živalmi.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Smrekar1 ::

WarpedGone je izjavil:

Če ni v zakonu, ni mučenje?


Ne. Nekaj kar zakon prepove po definiciji ne more biti dovoljeno ane. Je to res tako težko?

dice7 ::

Biti vegan izkljucno zaradi predpostavke, da ponekod nekje na nehuman nacin ravnajo z zivalmi je nekako premalo premisljena poteza. Lahko bi se odlocitev racionalizirala na podlagi upiranja nakupu mesnih izdelkov in s tem manj dobicka industriji, pa vendar se da ta problem resiti na drugacne nacine, predvsem z ustreznimi regulacijami.

Nikjer se tudi nisem zasledil ljudi, ki bi se upirali nakupu oblacil s kitajske trgovine, ker jih pac sivajo otroci z 12 urnim delavnikom

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

Okapi ::

frudi je izjavil:

Okapi je izjavil:

frudi je izjavil:

Temu se reče izkoriščanje, ne simbioza.
Najprej si razčisti, kaj pomeni izraz simbioza.

Sožitje ali simbioza (gr. symbiosis: skupno življenje) je način življenja, ko dva organizma (različni rastlinski in živalski organizmi) večino časa preživita tesno skupaj. ... simbioza obsega parazitsko (škodljivo), komenzalsko (neškodljivo) ter mutualistično (koristno) razmerje med organizmoma v povezavi.

Moram priznati, imaš prav. Sam sem kot simbiozo razumel zgolj obojestransko koristno razmerje, pa vidim, da ne pomeni le tega. Živalska industrija zelo očitno ustreza definiciji parazitske simbioze človeka z živalmi.

V resnici ni parazitska, ker imajo, kot rečeno, domače živali veliko koristi od človeka - zagotovljeno dobro prehrano, "streho nad glavo", varovanje pred plenilci, zdravljenje ... Tebi se v resnici samo sanja ne, kako težavno je življenje živali v naravi, kjer umirajo zaradi lakote, bolezni, plenilcev, mraza ...
««
2 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16732828 (27887) Netrunner
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969132298 (99251) razerznak
»

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38190797 (77597) Smrekar1

Več podobnih tem