» »

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ?

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ?

«
1
2 3 4

Netrunner ::

Mogoče zveni vse kupaj malo butasto vendar bi bilo zanimivo videti če bi se zgodilo nemogoče in bi vsi ljudje na svetu postali vegani.

Kot vegani, bi se vsi ljudje odrekli vsem živalskim proizvodom, kar bi naredilo veliko sprememb celotnemu ekosistemu.

Vsekakor bi se zgodilo naslednje:
1. Povečala bi se potreba po kmetijskih površinah
2. Potreba po živinoreji bi izginila in vsi pašniki bi se pretvorili v njive ipd.

Glede na to da potrebe po domačih živalih ne bi bilo več je vprašanje kaj bi se zgodilo z njimi ?
3. Domače živali bi večinoma izumrle ali postale divje

Vegani načeloam živijo v sožitju s živalimi in jih ne ubijajo kar bi povzeočilo:
4. Živali bi se preveč razpasle in začele povzročati težave kmetom.

Na splošno vse živalkse proizvode bi bilo potrebno nadomestiti z naravnimi alternativami kar bi posledično:
5. Naravne dobrine bi se začelo preveč izkoriščat

......
Bottomline... po mojem mnenju bi nastal en velik kaos :) Praktično ne vidim nobenega plusa če bi se to zgodilo, saj tisto da so veganci kao bolj zdravi je samo mit.
  • zaklenilo: zee ()

vostok_1 ::

Nonsense. Nič blazno drastičnega se ne bi zgodilo. Itak tisti BigMack je povečini zgolj soja in koruzni škrob. Tk da mesa je že sedaj bolj malo.

To, da se pasejo krave po pašnikih je itak meso sam za razvajene hipsterje. Večino mesa, še vedno dobivamo iz baterijske živinoreje. Za pitanje katere, itak rabiš njive, kjer gojiš krmo.

Veganstvo je idjotizem, zmerno vegetarjanstvo pa dokaj solidno.

Pri nas bit vegetarjanec je skoraj nemogoče, če nimaš keša. Cel teden jest krompir pa tud ni to to.

Sicer pa čakam že enkrat na ta pofukan lab meat. Come on, genetsko modificirane kvasovke...do something already.
Drugače pa nevretenčarji.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

frudi ::

Potreba po kmetijskih površinah bi upadla, ker se jih trenutno večina uporablja za pridelavo krme za živali.

Pašnike in ostale sproščene površine bi lahko uporabili kako bolj koristno. V najslabšem primeru pa še vedno lahko ostanejo pašniki, živali, ki se pašejo na njih, pač ni treba ubiti in pojesti. Naj se pasejo in uživajo v življenju.

Za trenutno živeče kmetijske živali bi pač morali poskrbeti, dokler živijo. V roku desetletja ali dveh bi še zadnje od njih pomrle, ostalo bi jih le nekaj malega, v bistvu kot domače živali, jasno pri ljudeh, ki imajo dovolj prostora zanje. Recimo kaki kmeti bi sigurno ohranili kakšne krave, koze ali kaj podobnega za vzdrževanje pašnikov.
Nič se torej živali ne bi razpasle in povzročale škodo. Itak večina ni sposobna preživeti v divjini. Pač bi bila naša dolžnost, da humano poskrbimo za njih, dokler so žive.

Zakaj bi se pa naravne dobrine preveč izkoriščalo? Živalske proizvode bi pač nadomestili s takimi rastlinskega izvora. Umik živinoreje bi sprostil toliko kmetijskih površin, da bi z lahkoto pridelali vse rastlinske dobrine, ki jih potrebujemo.

Pozabil si pa na en konkreten dobrodejni učinek za vse - z ukinitvijo živinoreje bi izginil eden glavnih (če ne celo največji) globalnih onesnaževalcev okolja.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

Netrunner ::

@vostok_1 => Namen te teme ni razpravljanju o veganih in načinu gojenja mesa temveč kakšen vpliv bi imelo na človeštvo če bi se vsemu temu odrekli.

@frudi => Azijci že zdaj jedo vse kar leze in gre, tako da če bi se odrekli mesu verjemi da bi se zelo povečalo povpraševanje po naravnih dobrinah katere bi lahko kaj kmalu izčrpali čeprav se obnavljajo. Kar se onesnaženja tiča pa sigurno bi bil zelo pozitiven učinek na okolje.

Machete ::

Kiksnil si že pri prvi hipotetični posledici.

1. Povečala bi se potreba po kmetijskih površinah

Živinoreja porabi ogromne površine za samo pašo, še večje površine pa gredo izključno za pridelavo krme za živali. Torej bi se kvečjemo rodovitne zaplate sprostile. Ugibam da ogromokrat bolj, kot bi narasla potreba zaradi nadomestne hrane za meso.

4. Živali bi se preveč razpasle in začele povzročati težave kmetom.

Živali se ne bi nič razpasle, saj ne jemo roadkill mesa in divjačine. 98% požrtega mesa je iz kontrolirane in forsirane reje. Če te potrebe ni, potem se vsa ta masa, ne bi kar razpordila v divjino :)


Sem pa slišal zadnjič en zanimiv podatek. Trenutna biomasa življenja na zemlji je razdeljena med 5 vrst. Ljudje, krave, ovce, perutnina in pozabil sem št. 5. Pred ind. revolucijo je bila većina mase živali oz. masa trenutnih 5 razporejena na več kot 200 vrst.

To sem slišal tu: Zelo zanimiva oddaja, ki se delno navezuje tudi na tvojo temo. Ena najbolj zanimivih 'Frekvenca X' do sedaj.

http://4d.rtvslo.si/arhiv/frekvenca-x/1...

http://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnolo...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

vostok_1 ::

V bistvu smo malce zakomplicirali. Ljudi bo isto št., torej potrošnja energije v obliki biomase bi bila ista, le učinkovitost bi se povečala, ker namreč pri vzreji živali, kup energije potrošiš za brezveze.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Netrunner ::

@Machete => kar se tiče porabe kmetijskih površin. Nevem če bi enaka površina nekega pašnika ki nahrani eno kravo zadostovala da bi pokrila zahteve po hrani tolikom ljudem kot to naredi ena krava :) ... Nevem kakšno je to razmerje zato ne morem pametovat.

Živali bi se razpasle, saj načeloma živali ne bi ubijali. Pa to ne mislim na domače ampak na vse živali. Pa čreda kakšnih divljih koz ti ščisti eno njivo mimogrede.

Drugače da smo si na jasnem .. moje trditve so pač moje mišljenje in ne temeljijo na nekih znanjih oz. dokazih ipd. Mogoče sem res usekal mimo, zato pa me zanima kaj si drugo mišljenje :)

noraguta ::

Pašnike in ostale sproščene površine bi lahko uporabili kako bolj koristno.


Hmmm kolk pa ti kaj prideluješ? Sam tko mimgrede.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Tomas 33 ::

Za kilogram mesa je potrebno pridelati približno 7-8 kg žita. Kar pomeni, da bi se z ukinitvijo uživanja mesa zmanjšala potreba po kmetijskih površinah za cca. 85% (če upoštevamo, da je energijska bilanca žit nekoliko slabša od mesa).

Pa še ne podatek: 90-95% letno uničenega Amazonskega pragozdu je na račun govedoreje.



 Kopenski sesalci

Kopenski sesalci

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomas 33 ()

Utk ::

To se vse sliši fino, ampak na enem hektarju se lahko na bio travi pase 10 krav. Za isti efekt je recimo treba obdelat 1000 m2, ampak za to je treba zavihat rokave in špricat, kar pa ni več bio. Pa še trava ni strašno okusna stvar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

noraguta ::

Nevem od kje ti številke iz žitorodnih območuj. Obtežba na ha je pri nas cca gvž kar da okrog tone mesa pa 10 ton krmnega žita.in tu so vštete najboljšeobdelovalne površine
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

iKst ::

1. Povečala bi se potreba po kmetijskih površinah


Umm, ne. Obratno. Trenutno večino obdelovalnih površin uporabljamo za pridelavo hrane za našo hrano. Kalorije iz rastlinske hrane so bistveno bolj učinkovite in manj posegajo v okolje.

Kmetijske površine bi se bistveno skrčile, po nekaterih ocenah za cca. 3/4.

4. Živali bi se preveč razpasle in začele povzročati težave kmetom.


Niti ne. Krave, kokoši in prašiči iz intenzivne reje niso ravno neki mojstri preživetja v divjini. Živali, ki jih imamo trenutno za zakol bi pač poginile, ali bi jih pa najprej pojedli do konca in enostavno ne bi redili novih.

5. Naravne dobrine bi se začelo preveč izkoriščat


Huh, ne. V kakšnem smislu? V rastlinski hrani dobiš vse kar telo rabi za zdrav razvoj in delovanje. Če se navežemo na 1. točko, naravne dobrine bi izkoriščali manj.


Bottomline... po mojem mnenju bi nastal en velik kaos :) Praktično ne vidim nobenega plusa če bi se to zgodilo, saj tisto da so veganci kao bolj zdravi je samo mit.



Pomoje bi bilo pa prav super.

- Izpusti toplogrednih plinov bi se konkretno zmanjšali. Pa tudi ostalo onesnaževanje seveda. Živinoreja je ena bolj umazanih industrij.

- Zelo verjetno je, da bi se bistveno popravilo zdravstveno stanje ljudi v zahodnem svetu. Rastlinska hrana ima načeloma nižjo kalorično gostoto in bolj optimalno razmerje makrohranil kot živalska.

- Nehalo bi se onesnaževat z antibiotiki. Cca. 75% se jih trenutno porabi v živinoreji, od tam grejo naprej v okolje, tako, da danes najdeš sledove antibiotikov na praktčno vsakem kotičku zemlje.

Netrunner ::

Tomas 33 je izjavil:

Pa še ne podatek: 90-95% letno uničenega Amazonskega pragozdu je na račun govedoreje.]


Vir ?? Zakaj rabimo les za govedorejo ? ..vsaj v takšni količini

@iKst => mogoče imaš prav, mogoče ne :)

Zgodovina sprememb…

noraguta ::



Umm, ne. Obratno. Trenutno večino obdelovalnih površin uporabljamo za pridelavo hrane za našo hrano. Kalorije iz rastlinske hrane so bistveno bolj učinkovite in manj posegajo v okolje.



Še enkrat kolk pridelaš in zakaj ne več?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Tomas 33 ::

Direkten članek na to temo. StarCitizen, tudi o uničevanju pragozda.

Delo - Najbolj zamolčani vzrok uničevanja planeta

starboi ::

Netrunner je izjavil:

Tomas 33 je izjavil:

Pa še ne podatek: 90-95% letno uničenega Amazonskega pragozdu je na račun govedoreje.]


Vir ?? Zakaj rabimo les za govedorejo ? ..vsaj v takšni količini

@iKst => mogoče imaš prav, mogoče ne :)


Ali ti malo po domače povedano podjebavaš ali kaj je s tabo ? Je že leta znano dejstvo da je glavni krivec za uničenje amazonskega pragozda živinoreja .

Predlagam da uporabiš Strica Googla in pa da si ogledaš dokumentarca (za začetek) Earthlings in Cowspiracy. Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: starboi ()

iKst ::

Vir ?? Zakaj rabimo les za govedorejo ? ..vsaj v takšni količini


Ne rabimo lesa, rabimo prostor.

@iKst => mogoče imaš prav, mogoče ne :)


Kaj točno naj ne bi imel prav? Napisal si, da pišeš svoje mnenje. Jaz pišem povzetke statistik in raziskav. Dejstva torej. Lahko debatiramo, če misliš, da sem kaj napisal narobe, ampak ne takole pavšalno, boš moral napisati kaj točno naj ne bi imel prav in zakaj.

Še enkrat kolk pridelaš in zakaj ne več?


Zakaj bi moral kaj pridelati? Ne štekam kaj hočeš povedati s tem. Živimo v razviti družbi, kjer smo ljudje načeloma specializirani za svoje področje. Jaz delam stvari, ki jih delam zato, da lahko plačam za hrano kmetu, ki pridela mojo hrano.

Steinkauz ::



Tle je točno to razloženo. Manj kmetijskih površin bi rabli.

Utk ::

Manj površin in več strupov, ali pa veliko več ljudi.
Za prašiče je vseeno kakšna je repa, ljudje hočejo pa lepo. In ta je ali draga ali pa strupena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

noraguta ::

Ker poznaš energijsko bilanco ki ne drži. Pa se usajaš kot poznavalec. Ali kot nekdo ki kaj pridela.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

iKst ::

Ker poznaš energijsko bilanco ki ne drži. Pa se usajaš kot poznavalec. Ali kot nekdo ki kaj pridela.


Kaj točno ne drži? Razloži prosim.

Ta bilanca kar lepo drži. Ti sicer hočeš povedat, da je bolj učinkovito, če za hišo na travniku paseš 3 svoje krave, kar je sicer bližje resnici. Ampak, če bi hotel vse živali, ki jih pojemo vzrediti na travci za hišo, bi potreboval še enih par planetov zraven.

Večina živali, ki jih pojemo se ne pase prosto na pašnikih.

Unknown_001 ::

Če se omejim samo na silažo iz koruze. Ena krava v povprečju, če ne teli letno pohamsa okol 5 ton.
Leta 2013 je populacija goveda na naši zemljici štela okol 1400 milijonov glav.
Hektarski donos koruze za zrnje je okol 8ton
Za sliažo kjer se uporabi cela rastlina je pridelka okoli 45ton.

Zdaj pa malo uporabe statističnih podatkov :)

Letna poraba za VSA teleta, če bi jih futrali izključno na silažo, bi bila okol 7000 milijonov ton silaže
Torej, če upoštevamo povprečni hektarski donos potrebujemo za nasitit vse te mukice cca. 155.555.556 hektarjev zemlje, torej 1.555.556 kvadratnih kilometrov.

Za primerjavo to je prbližno tok kot da bi malo manj kot polovico Indije zasejal s koruzo.

Ampak realno, dosti krme gre tudi od košnje trave, tako da se recimo cifre še nekoliko spustijo. Plus to da sem zaokroževal navzgor je realno stanje malo manj grozno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

iKst je izjavil:

Ker poznaš energijsko bilanco ki ne drži. Pa se usajaš kot poznavalec. Ali kot nekdo ki kaj pridela.


Kaj točno ne drži? Razloži prosim.

Ta bilanca kar lepo drži. Ti sicer hočeš povedat, da je bolj učinkovito, če za hišo na travniku paseš 3 svoje krave, kar je sicer bližje resnici. Ampak, če bi hotel vse živali, ki jih pojemo vzrediti na travci za hišo, bi potreboval še enih par planetov zraven.

Večina živali, ki jih pojemo se ne pase prosto na pašnikih.

Pust ti spacex. Račune na plan.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Netrunner ::

iKst je izjavil:


Kaj točno naj ne bi imel prav? Napisal si, da pišeš svoje mnenje. Jaz pišem povzetke statistik in raziskav.


Ne me slabo razumet, nisem hotel spodbijat tvoje trditve vendar se pramalo spoznam na to, da bi se lahko strinjal s tabo oz. da bi ignoriral kar si napisal. Tako da nevem .. mogoče imaš prav in se jaz motim ..

vostok_1 ::

Utk je izjavil:

Manj površin in več strupov, ali pa veliko več ljudi.
Za prašiče je vseeno kakšna je repa, ljudje hočejo pa lepo. In ta je ali draga ali pa strupena.



Good point. Nisem razmišljal še v tej smeri.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Netrunner ::

starboi je izjavil:


Ali ti malo po domače povedano podjebavaš ali kaj je s tabo ? Je že leta znano dejstvo da je glavni krivec za uničenje amazonskega pragozda živinoreja .


Nismo vsi na tekočem kot ti. Vem za problematiko krčenje amazonskega gozda vendar se nikoli nisem spuščal v to zakaj se to dogaja. Pa ne zato ker me ne zanima ampak zato ker si nikoli nisem vzel časa.

@Steinkauz => si bom kasneje pogledal video da vidim oz. slišim kaj povedo oz. akko razločijo. Hvala za info

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

Poznamo tud krčenje indonezijskega pregozda za pridelavo mila. Kjer bi kravji loj lahko povsem nadomestil maščobo v žajfi.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Phantomeye ::

Imam obcutek, da je OP prisel sem, da bi se drugi strinjali z njim.

ce hoces predstavit nek pogled, bolj zate, da imas pripravljene neke podatke. Ne zgolj svojega ugibanja, ki temelji na mnenju.

Cervantes ::

Tipična trol tema.
ΓΓ;(

Nikonja ::

Idealna tema za trole :)

Ampak po meni ni rešitev vegetarijanstvo ker, ne glede na to kolk vegetarijanci/vegani trdili da je to zdravo, meso samo po sebi je daleč od nezdrave hrane. Nezdravo je to da ga kot prvo jemo vsi preveč, večina nas skoraj vsak dan, zaradi te potražnje se seveda generira ponudba in ta je žal baterijska super hitra vzgoja nekvalitetnega mesa.
Vse se začne in konča pri nas samih, in če bi vsi mi za polovico zmanjšali vnos mesa, nobeden nebi umrl, še vedno bi lahk jedli čevape na pikniku ampak jih nebi vsak od nas pojedel 20 pač 10 in mal pečene paprike, kruha..... več.
S tem mislim da bi bili v nekem ekvilibriju kje bi se sprostilo več prostora za vzogojo bio hrane in zdravega mesa.

Unknown_001 ::

iKst je izjavil:



Huh, ne. V kakšnem smislu? V rastlinski hrani dobiš vse kar telo rabi za zdrav razvoj in delovanje.



S kakšno gotovostjo ti lahko trdiš kaj je dobro za moje in tvoje zdravje?

Železo
Z zelenjavo je malo težje loviti odmerke železa, ki jih telo potrebuje
%C5%BDelezo @ Wikipedia
Absorpcija železa je v človeškem organizmu omejena s fizikalno-kemijskimi lastnostmi železovih ionov in s fiziološkim stanjem železa v organizmu. Železo v hrani živalskega izvora prihaja vezano na proteine, v hrani rastlinskega izvora prihaja kot sol anorganskih kislin. Iz hrane živalskega izvora (hemska oblika) se železo absorbira sorazmerno dobro (20-odstotno), iz hrane rastlinskega izvora pa bistveno manj (10-odstotno)


Vitamin B-12
http://www.nutris.org/prehrana/abc-preh...

Pomanjkanje se pojavi predvsem ob prehrani, ki popolnoma izključuje meso, mlečne izdelke in jajca (veganstvo)...Drastično pomanjkanje pa lahko povzroči tudi degeneracijo določenih predelov hrbtnega mozga (munikularna mieloza), kar lahko povzroči trajne okvare živčnega sistema. Pri pomanjkanje vitamina B12 lahko pride tudi do slabega spomina in demence, pojavijo pa se lahko tudi neplodnost in spontani splavi.


Kreatin
https://repozitorij.ptfos.hr/islandora/...
http://wiki.fkkt.uni-lj.si/index.php/Kr...
Sicer ni nujen za preživetje je pa zelo dobrodošel v prehrani.

Taurin
Tavrin @ Wikipedia
Ugotovljeno je, da je raven tavrina bistveno nižja pri vegetarijancih, kot pri tistih, ki jedo standardno prehrano. Taurin je potreben za normalno delovanje skeletnih mišic. To se je pokazalo v študiji leta 2004 z uporabo miši z genskim pomanjkanjem tavrina. Imele so skoraj popolno izčrpanost skeletnih in srčnih mišic. Te miši so imela za skoraj 80 % nižje fizične zmogljivoti v primerjavi z drugimi mišimi.


Karnozin
http://www.dbgrid.net/8JvXyb7615/
Jebat ga resda nekaj kar telo tudi samo proizvaja do določene mere ampak vseeno pomemben v prehrani.

Pa še kakšno luknjo lahko najdem v superduper zdravi "popolni" Vege prehrani. Pa nimam nič proti oz. me boli kurac kaj ti ješ, dokler ni to moja roka ampak pustmo zdaj to, samo ne mi zavajat z nekimi posplošitvami in lahkovernim razmišljanjem.

Ce bi vsi postali vegani, bi se povprecna inteligenca takoj razpolovila.
Bi se pa tudi populacija drasticno zmanjsala, kar mogoce niti nebi blo slabo.


True
http://news.harvard.edu/gazette/story/2...
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Unknown_001 ::

Unknown_001 je izjavil:

Če se omejim samo na silažo iz koruze. Ena krava v povprečju, če ne teli letno pohamsa okol 5 ton.
Leta 2013 je populacija goveda na naši zemljici štela okol 1400 milijonov glav.
Hektarski donos koruze za zrnje je okol 8ton
Za sliažo kjer se uporabi cela rastlina je pridelka okoli 45ton na hektar.

Zdaj pa malo uporabe statističnih podatkov :)

Letna poraba za VSA teleta, če bi jih futrali izključno na silažo, bi bila okol 7000 milijonov ton silaže
Torej, če upoštevamo povprečni hektarski donos potrebujemo za nasitit vse te mukice cca. 155.555.556 hektarjev zemlje, torej 1.555.556 kvadratnih kilometrov.

Za primerjavo to je prbližno tok kot da bi malo manj kot polovico Indije zasejal s koruzo.

Ampak realno, dosti krme gre tudi od košnje trave, tako da se recimo cifre še nekoliko spustijo. Plus to da sem zaokroževal navzgor je realno stanje malo manj grozno.


zgolj vsebinski popravek
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

detroit ::

Jaz jem meso čisto redno, pa včasih ko razmišljam, kako lahko ubijamo vsepovprek da se debeluhi nažiramo (jep vključno z mano). Se mi zdi če se že imamo za "boljše" od živali, da tudi preskočimo to opravičilo - animals do it too. Imam feeling da bomo nekoč vsi vegetarijanci. Mogoče celo vegani. No naše generacije pač ne;)

še offtopic: če je kaj resnice za tem...
http://www.globalpost.com/dispatch/japa...
Skero

iKst ::

S kakšno gotovostjo ti lahko trdiš kaj je dobro za moje in tvoje zdravje?


Umm, it's called science. Saj veš, nekateri ljudje se s temi stvarmi poklicno ukvarjajo. Dokler oni pravijo, da je rastlinska hrana OK, jim bom kar verjel.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1956...
http://www.diabetes.org/food-and-fitnes...
http://www.eufic.org/article/en/artid/V...
...

Železo
Z zelenjavo je malo težje loviti odmerke železa, ki jih telo potrebuje


Niti ne. Absorbcija je res slabša, ampak v rastlinski hrani je več kot dovolj železa, da pokriješ razliko. RDA železa brez težav dosežeš že z enim obrokom. Slabokrvnost zaradi pomanjkanja železa je pri veganih enaka tisti pri mesojedcih.

Vitamin B-12


Nazadnje, ko sem pogledal na karton ovsenega mleka, sem videl, da vsebuje kar konkretno dozo B12.


Taurin


Taurin ni esencialna aminoetansulfonska kislina. Telo jo zna proizvajati samo. Vsaj človeško, za miši, na katerih so delali raziskavo v tvojem linku pa nisem 100%. Vem, da ga npr. mačke ne znajo proizvajati same.

itd itd. Pod črto je vsakemu s 5 minut časa in vsaj 80 IQja jasno, da je rastlinska hrana povsem zadostna.


True
http://news.harvard.edu/gazette/story/2...


Ja, true, če ne razumeš kaj tam piše in zagrabiš prvi senzacionalistični naslov, ki ga najdeš na netu. Sicer pa:

https://www.sciencedaily.com/releases/2...

Unknown_001 ::

detroit je izjavil:

Jaz jem meso čisto redno, pa včasih ko razmišljam, kako lahko ubijamo vsepovprek da se debeluhi nažiramo (jep vključno z mano). Se mi zdi če se že imamo za "boljše" od živali, da tudi preskočimo to opravičilo - animals do it too. Imam feeling da bomo nekoč vsi vegetarijanci. Mogoče celo vegani. No naše generacije pač ne;)

še offtopic: če je kaj resnice za tem...
http://www.globalpost.com/dispatch/japa...


Wait what the hell for fucks sake m8? A si ti kriv da je tvoj organizem takšen kot je? Kdo ti je vcepil občutek krivde v glavo? Jej kar ti paše in ne išči nekih globjih razlogov ker jih ni. Človek je vsejed in temu primerno prilagojen. In zdaj bi nekaj na vrat na nos nekdo rad da bi živel samo od zelenjave. Mogoče bo to možno enkrat dlje v prihodnosti ko se bomo še razvijali, ali pa tudi ne. Trenutno je znano da povsem ne moreš zadostit vseh hranil le z zelenjavo. Pravijo drugače ampak hitro se najdejo pomanjkljivosti ko se spustimo na bolj detajlen nivo od njihovega posplošenega.

Saj me bodo še kmalu začeli prepričevat da moram na umetni hrani živet ker z porabo normalne posredno preveč posegam v okolje. Kmalu se bo nekdo spomnil da nismo vredni živet, oh... saj ti ekstremi že obstajajo. In kje se to konča?

En velik iztegnjen sredinec vsem ki mi bodo kdajkoli nadmudrivali in mi nabijali občutek krivde in mi kakorkoli podtikali krivdo za njihove komplekse o svetovnih problemih.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

iKst ::

Pravijo drugače ampak hitro se najdejo pomanjkljivosti ko se spustimo na bolj detajlen nivo od njihovega posplošenega.


Ne bluzi no. Gor si nalepil 4 linke iz wikipedije brez povezave, to ne pomeni, da si našel pomankljivosti. Ja, lahko živiš samo od rastlinske hrane. Ne samo to, lahko super živiš, bolj zdravo kot velika večina slovencev.

Unknown_001 ::

iKst je izjavil:

Pravijo drugače ampak hitro se najdejo pomanjkljivosti ko se spustimo na bolj detajlen nivo od njihovega posplošenega.


Ne bluzi no. Gor si nalepil 4 linke iz wikipedije brez povezave, to ne pomeni, da si našel pomankljivosti. Ja, lahko živiš samo od rastlinske hrane. Ne samo to, lahko super živiš, bolj zdravo kot velika večina slovencev.


Kdo bluzi? Jaz ki ti probavam dopovedat da tvoj prav ni 100% kot ti lažeš meni in drugim v obraz? Ali je kje kakšna dolgoletna raziskava z dovolj velikim reprezentativnim vzorcem, ki je bil na all Vegan hrani v primerjavi z mešano prehrano? Vse kar maš ti ponudit so članki ki preučujejo le delež področja problema prehrane. Saj ok lahko ti narediš preizkus za vsak del posebej, drugo pa je kako to laufa ko je enkrat sestavljeno skupaj kot celota...

Sam koji kurac se trudim, na koncu se boš itak spet ponovil.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

iKst ::

Ali je kje kakšna dolgoletna raziskava z dovolj velikim reprezentativnim vzorcem, ki je bil na all Vegan hrani v primerjavi z mešano prehrano?


Ogromno jih je. Zato pa je mnenje praktično vseh svetovnih organizacij, ki se ukvarjajo s prehrano, da je rastlinska hrana kul.

Unknown_001 ::

Vire prosim.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

iKst ::

A 4 poste višje je težko pogledat?

Oberyn ::

Machete je izjavil:

Sem pa slišal zadnjič en zanimiv podatek. Trenutna biomasa življenja na zemlji je razdeljena med 5 vrst. Ljudje, krave, ovce, perutnina in pozabil sem št. 5. Pred ind. revolucijo je bila većina mase živali oz. masa trenutnih 5 razporejena na več kot 200 vrst.

Jao, kaj je pa zdaj to? Biomasa (masa živih bitij) razdeljena na 5 vrst, kako to misliš? A ti naštejem še 3 druge: ščurki, jabolčni zavrtači in sviloprejke. Ne štekam sploh, kaj želiš s tem povedati. Za streznitev: vsa živa bitja, ki jih lahko vidiš s prostim očesom (živali in rastline) predstavljajo zanemarljivo majhen delež življenja na tem planetu. Samo biomasa gljiv večkratno presega biomaso živali in rastlin skupaj. Če vse živali in rastline izginejo, to glavnine življenja na tem planetu ne bo niti malo prizadelo, na biomasi se bo pa komaj kaj poznalo.

Drugače pa, kar se teme tiče, brezpredmetna. Oziroma, kaj bi se zgodilo, če bi vsi imeli v žepu fuzijski reaktor v velikosti rubikove kocke, v katerega bi enkrat na mesec prdnili in bi imeli iz tega neomejeno količino energije? Nič, ne bomo ga imeli in tudi nikoli ne bodo vsi ljudje na svetu vegani. Brezpredmetno razpravljati o temu. Pa še dodatno se mi zdi čisto vseeno. Jemo sončno energijo, spuščeno skozi en paket (vegani) ali dva paketa (mesojedci) kemičnih procesov. Vse je enako naravno.

iKst ::

Jemo sončno energijo, spuščeno skozi en paket (vegani) ali dva paketa (mesojedci) kemičnih procesov. Vse je enako naravno.


Ja, s tem, da en od teh načinov grobo načenja naš življenjski prostor in nas same.

MasterTade ::

Spreminjanje pašnikov v obdelovalne površine ne bi bilo dovolj, sploh pa se ponekod to ne bi splačalo..Jedli ne bi nič bolje, saj se tudi rastline filajo z ne vem kaj vsem, veganske hrane pa moraš za enak učinek pojesti več, tako da bi z naraščanjem prebivalstva bilo potrebno še dost naredit da se ljudi oskrbi s hrano..Kemije bi imel čez glavo, zdej pa a je to dobr a ne :|
Mors omnia aequat

Superboyy ::

Pred 100 leti je bila velika večina ljudi vegetarjancev skor vsak dan v tednu, dons je pa cela panika in občutek pomankanja nevem česa vsega, če mesa ni v vsakem obroku. In da si švoh in brez energije, če vsak dan ne poješ zrezka, ker zelenjava je za krave futrat in od tega itak nič ni.

Pa ne vem, če poznam kakega vegana, ki bi se kaj hvalil okoli ali pridigal. Se mi zdi da je več idiotov, ki se vtikajo v to, da nekdo mesa ne je.

iKst ::

Spreminjanje pašnikov v obdelovalne površine ne bi bilo dovolj


Ne bi bilo treba spreminjati pašnikov. Obseg obdelovalne zemlje bi se lahko bistveno zmanjšal.

veganske hrane pa moraš za enak učinek pojesti več,


Za kakšen učinek? V obeh primerih povprečen človek rabi okoli 2000 kalorij dnevno.

tako da bi z naraščanjem prebivalstva bilo potrebno še dost naredit da se ljudi oskrbi s hrano


Ja, nehat pridelovat meso naprimer. Če bi ohranili obseg obdelovalnih površin in bi vsi jedli samo rastlinsko hrano, bi lahko nahranili enih 25 milijard ljudi brez težav.

MasterTade ::

Tudi danes bi lahko vseh 7 miljard pa pol, pa jih ne..Kvaliteta življenja ne bi bila dosti boljša

Pred 100 leti je bila velika večina ljudi vegetarjancev skor vsak dan v tednu
S kje si pa to pobral
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

iKst ::

Danes jih precej težje, precej dražje in precej bolj obremenjujemo planet s tem.

S kje si pa to pobral


Verjetno je kako zgodovinsko knjigo že kdaj prebral.

Tale graf npr. je kar zgovoren:



http://www.npr.org/sections/thesalt/201...

detroit ::

Unknown_001 je izjavil:

detroit je izjavil:

Jaz jem meso čisto redno, pa včasih ko razmišljam, kako lahko ubijamo vsepovprek da se debeluhi nažiramo (jep vključno z mano). Se mi zdi če se že imamo za "boljše" od živali, da tudi preskočimo to opravičilo - animals do it too. Imam feeling da bomo nekoč vsi vegetarijanci. Mogoče celo vegani. No naše generacije pač ne;)

še offtopic: če je kaj resnice za tem...
http://www.globalpost.com/dispatch/japa...


Wait what the hell for fucks sake m8? A si ti kriv da je tvoj organizem takšen kot je? Kdo ti je vcepil občutek krivde v glavo? Jej kar ti paše in ne išči nekih globjih razlogov ker jih ni. Človek je vsejed in temu primerno prilagojen. In zdaj bi nekaj na vrat na nos nekdo rad da bi živel samo od zelenjave. Mogoče bo to možno enkrat dlje v prihodnosti ko se bomo še razvijali, ali pa tudi ne. Trenutno je znano da povsem ne moreš zadostit vseh hranil le z zelenjavo. Pravijo drugače ampak hitro se najdejo pomanjkljivosti ko se spustimo na bolj detajlen nivo od njihovega posplošenega.

Saj me bodo še kmalu začeli prepričevat da moram na umetni hrani živet ker z porabo normalne posredno preveč posegam v okolje. Kmalu se bo nekdo spomnil da nismo vredni živet, oh... saj ti ekstremi že obstajajo. In kje se to konča?

En velik iztegnjen sredinec vsem ki mi bodo kdajkoli nadmudrivali in mi nabijali občutek krivde in mi kakorkoli podtikali krivdo za njihove komplekse o svetovnih problemih.



Nobenega nisem prepričeval ne silil. Misilm da je precej očitno. Ta tema se navzema nekega passive aggressive do pretežno aggressive tona z obeh strani, jaz kakor sem rekel nisem na nobeni.

p.s. vsaka agresivna reakcija pomeni strah, lahko tudi krivdo:) Pa še strinjala sva se da MOGOČE nekoč v prihodnosti bomo vsi vegiji.
p.s.2 imel kar nekaj babnic vegijev and look at me, še kar jem meso
Skero

tikitoki ::

iKst je izjavil:

1. Povečala bi se potreba po kmetijskih površinah

Huh, ne. V kakšnem smislu? V rastlinski hrani dobiš vse kar telo rabi za zdrav razvoj in delovanje. Če se navežemo na 1. točko, naravne dobrine bi izkoriščali manj.

- Zelo verjetno je, da bi se bistveno popravilo zdravstveno stanje ljudi v zahodnem svetu. Rastlinska hrana ima načeloma nižjo kalorično gostoto in bolj optimalno razmerje makrohranil kot živalska.


V rastlinski hrani ne dobis vsega, kar je potrebno. To je dejstvo.

Vse ostalo je veganska dogma, ki nima povezave z realnostjo.

Netrunner je izjavil:

Tomas 33 je izjavil:

Pa še ne podatek: 90-95% letno uničenega Amazonskega pragozdu je na račun govedoreje.]


Vir ?? Zakaj rabimo les za govedorejo ? ..vsaj v takšni količini

@iKst => mogoče imaš prav, mogoče ne :)


Sodec po tvojih postih, bi moral svojo sposno razgledanost rahlo nadgraditi.

Domnevam sicer, da za gojenje krme potrebujes obdelovalno povrsino. Pa krave se ne pasejo po zraku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

tikitoki ::

iKst je izjavil:



Nazadnje, ko sem pogledal na karton ovsenega mleka, sem videl, da vsebuje kar konkretno dozo B12.

itd itd. Pod črto je vsakemu s 5 minut časa in vsaj 80 IQja jasno, da je rastlinska hrana povsem zadostna.



Ti razumes razliko mad naravnimi zivili in obogateno industrijsko brozgo? Mislim, da jo ne.

Zdravnik te vprasa, ce si vegan, ker je to pomemben indikator za morebitno pomankanje vitamina b12,....
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144230849 (210379) BigWhale
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969133521 (100474) razerznak
»

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38191804 (78604) Smrekar1
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20648165 (44499) Matev

Več podobnih tem