» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
10 / 77
»»

;-) ::

morosito je izjavil:

dejstvo je to da ko se odločiš za tč je to da imaš samo en vir porabe in to je to.

kaj če ti tč in peč na drva če pol ne varčuješ nič? drva imajo svojo ceno, tudi sami se ne prižgejo. zgubljaš čas, trud, zdravje, itd.

pol ta neka tč za 1000€...verjamem da nihce jo ni kupil kot glavni vir ogrevanja ampak temveč kot neko nadgradnjo na obstoječi sistem...očitno ni poguma..?

tudi sosed se je lotil investicije pa vzel tč od mitsubishi...pa dobil od ekosklada nazaj tako da dejanski strošek za tč z inštalacijo cca 2500€. pa to je edini vir ogrevanja. enkrat pa ko imaš samo tč pozabiš dejansko na vse neumnosti kot so drva, peleti, nafta, itd. je kot da bi živel v bloku in ti prihaja non stop topla voda brez da bi skrbel za nič.

Sem pa gledal dejansko kaj pogosto lahko crkne v tč kar se smatra kot "potrošni material" ki odpove lahko v roku 3-5 let. Zato je dobro postaviti pred sistemom kakšen dober filter od caleffi...tisti z magnetom za trde delce in filtrom...ki kamen v vodi zna bit res kurba...mitsubishi in daikin imajo rezerne dele dostopne v slo v 24h in niso sploh dragi (nič ne presega 30-50€). Je pa v kombinaciji zunanjo + notranja enota boljša saj ko pride do težave se stvari menjujeo z lahkoto ki je vse narejeno tako da se lahko sname in zamenja (glej navodila ki so narisane za otroke od 10 let kot lego kocke).


Jaz jo imam za glavni vir ogrevanja, zakaj pa ne?

kixs ::

;-) je izjavil:

morosito je izjavil:

dejstvo je to da ko se odločiš za tč je to da imaš samo en vir porabe in to je to.

kaj če ti tč in peč na drva če pol ne varčuješ nič? drva imajo svojo ceno, tudi sami se ne prižgejo. zgubljaš čas, trud, zdravje, itd.

pol ta neka tč za 1000EUR...verjamem da nihce jo ni kupil kot glavni vir ogrevanja ampak temveč kot neko nadgradnjo na obstoječi sistem...očitno ni poguma..?

tudi sosed se je lotil investicije pa vzel tč od mitsubishi...pa dobil od ekosklada nazaj tako da dejanski strošek za tč z inštalacijo cca 2500EUR. pa to je edini vir ogrevanja. enkrat pa ko imaš samo tč pozabiš dejansko na vse neumnosti kot so drva, peleti, nafta, itd. je kot da bi živel v bloku in ti prihaja non stop topla voda brez da bi skrbel za nič.

Sem pa gledal dejansko kaj pogosto lahko crkne v tč kar se smatra kot "potrošni material" ki odpove lahko v roku 3-5 let. Zato je dobro postaviti pred sistemom kakšen dober filter od caleffi...tisti z magnetom za trde delce in filtrom...ki kamen v vodi zna bit res kurba...mitsubishi in daikin imajo rezerne dele dostopne v slo v 24h in niso sploh dragi (nič ne presega 30-50EUR). Je pa v kombinaciji zunanjo + notranja enota boljša saj ko pride do težave se stvari menjujeo z lahkoto ki je vse narejeno tako da se lahko sname in zamenja (glej navodila ki so narisane za otroke od 10 let kot lego kocke).


Jaz jo imam za glavni vir ogrevanja, zakaj pa ne?


Pri nas je bila ta za jurja, v bistvu 670eur, tudi glavni vir. Pravzaprav tudi kamina nisem zakuril vec kot 5x, za novoletne praznike. V kurilnici je sicer ostala pec na olje, ki pa niti ni vec pripravljena na zagon. To je potrebno se urediti. Pravijo, da bo kurilec spet poceni cez cca 5 let. Morda se bo spet splacalo ;)

Cela investicija v IVT toplotno skupaj z materialom za montazo in elektrika od novembra do aprila, je prislo cca 1500EUR. Bi rekel, da se je investicija ze prvo sezono pokrila. Saj je bilo prej za cca 1500EUR kurilca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Optex ::

Zanima me ali je ta kvalitetna toplotna črpalka ctc ecoair 614M ?

aborko ::

Tista IVT tč za 668€ je pri nas zvozila to sicer milo zimo z nekje ~350€ elektrike in je zlahka bila edini vir ogrevanja in SV, seveda brez grelcev - no sej jih niti nima. In na več kot na 65% modulacije niti še ni delovala.. Čeprav je bila smešno poceni, pa ni el-cheapo kitajska roba - preverjen brand name kompresor, relativno velik širokolamelni izmenjevalec, pa pri -7 še vedno da od sebe ~8kW moči. Poraba kurilca za ogrevanje in SV je sicer v preteklih zimah bila povprečno 1500l (z cca 1-2c nizjo temp. v prostorih). TČ se je že odplačala, z delovanjem super zadovoljni - bila je poceni in je relativno tiha na 65%, varčna, edino ni nek oblikovalski dosežek, zato je tudi skrita za hišo.

kixs ::

Optex je izjavil:

Zanima me ali je ta kvalitetna toplotna črpalka ctc ecoair 614M ?


Kolega ima njihovo mislim, da je 17kW. Imajo precej veliko hiso in brez izolacije, stara okna in radiatorsko ogrevanje. Zdej ze drugo sezono in je zadovoljen.

Optex ::

kixs je izjavil:

Optex je izjavil:

Zanima me ali je ta kvalitetna toplotna črpalka ctc ecoair 614M ?


Kolega ima njihovo mislim, da je 17kW. Imajo precej veliko hiso in brez izolacije, stara okna in radiatorsko ogrevanje. Zdej ze drugo sezono in je zadovoljen.

Hvala za odgovor

;-) ::

Nevem kako hiso moras imet da rabis 17kw.

Meni bajto brez fasade in izolacije kletnih prostorov 3x74kvadratov na 23 stopinj zmore 9kw ivt za salo, res da gre za talno gretje, ampak ko vidim koliko je zmozna oz. Kako za salo ji to gre od rok bi upal trdit da bi lahko dve taki hisi grel z njo.

Saj vse skupaj potrdi tud poraba elektrike. 65€ celi mesec je pojedla pozimi.

Nekateri se vedno ko menjajo vrsto ogrevanja na radiatorjih mislijo da imajo prav in sibajo na polno vrocino v radiatorje, namesto da bi ogrevali 24/7 na recimo 45 stopinj.

dvojka ::

;-) je izjavil:

Nevem kako hiso moras imet da rabis 17kw.

Meni bajto brez fasade in izolacije kletnih prostorov 3x74kvadratov na 23 stopinj zmore 9kw ivt za salo, res da gre za talno gretje, ampak ko vidim koliko je zmozna oz. Kako za salo ji to gre od rok bi upal trdit da bi lahko dve taki hisi grel z njo.

Saj vse skupaj potrdi tud poraba elektrike. 65€ celi mesec je pojedla pozimi.

Nekateri se vedno ko menjajo vrsto ogrevanja na radiatorjih mislijo da imajo prav in sibajo na polno vrocino v radiatorje, namesto da bi ogrevali 24/7 na recimo 45 stopinj.

Bučke!

;-) ::

Keri del so bucke, pa ga dajma predelat

dvojka ::

;-) je izjavil:

Keri del so bucke, pa ga dajma predelat

220 kvadratov brez izolacije in ogrevanje 65€/mesec pozimi. No ja mogoče pa maš bajto kjer je povprečna zimska temperatura 5-10 stopinj.

;-) ::

Stajerska.

Ivtjko sem nastavil na 53% karkoli ze to je. Vprasal na pod svojo streho koliko el. Bo porabila na tej moci receno mi je bilo 120 do 150€ za cel mesec...pv sem omejil navzgor na 26,5 stopinj, ko doseze caka da pade na 24 stopinj. Prvic ko je rablo da pride na 26 je laufala dva dni v eno potem je vsak dan popoldan stala. Vmesnih delovanj nevem ker se ne zivim v bajti. Z pv 26,5 imam v hisi 23 stopinj eno gor eno dol odvisno od dela dneva. Le ponoci je malce bolj zanihalo. Glede na prejsnje mesece ko smo imeli racun za el. Konstantno tam 45€ smo ga imeli z tc 110€.

Je pa res da je bil vcerajsnji racun enak ceprav je zunaj topleje kot januarja in februarja, vrjetno ker jo reguliram le na pv, je pa res da je v bajti savna.

Ampak sedaj je tako lei je savna ali ni nic dokler ne dodam kaj za boljso regulacijo ker ze imam na najmanjsi modulaciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

kixs ::

Imas to pavsal za elektriko ali sporocas dejansko porabo na koncu meseca?

dvojka ::

:) imaš izračunane toplotne izgube? Če ja, napiši prosim, če ne imaš tukajle obrazec pa se malo poigraj: http://www.podsvojostreho.net/forum/dow... Se mi zdi, da znaš čarati ker imaš noro nizko porabo ali pa mogoče termometer ne dela >:D Pa brez zamere!

Uporabnik ::

Lahko jim tudi števec za elektriko premalo kaže ...

Bellzmet ::

kixs je izjavil:

Imas to pavsal za elektriko ali sporocas dejansko porabo na koncu meseca?


To bo presenečenje, ko bo poračun :|

dvojka ::

Nekaj bo, ker me težko prepriča da hiša brez vsake izolacije, ki ima cca 280 kvadratnih metrov fasade porabi 65€ mesečno. BTW, če se ne motim zelo bi moral biti v njegovem primeru U=1,5 W/m2K

dvojka ::

Pa še nekaj realnega mogoče :) Hiša novogradnja brez fasade 2 štuka vsak po 160m^2, zid modularc 30cm ter notranji ometi, tla izolirana 15cm, strop v mansardi izoliran 40cm. Ogrevanje samo spodnjih 160m^2 kjer strop proti mansardi ni bil izoliran. Poraba jan 2017 = 3800EUR kw/h. Toplotna črpalka je delala s 3x7kw (se mi zdi da so 7kw) grelci skoraj non stop. Po fasadi se seveda pozna ogromno:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dvojka ()

K0l1br1 ::

dvojka je izjavil:

Poraba jan 2017 = 3800EUR kw/h.
Resno?

dvojka je izjavil:

Toplotna črpalka je delala s 3x7kw (se mi zdi da so 7kw) grelci skoraj non stop.
Itak, da se pozna, saj januarja 2017 TČ sploh ni delalal, ker so delali samo grelci. In to, pazi, 3x7kW? Upam, da je VSAJ TČ manjše moči....

dvojka ::

Opa sem se zmoti glede grelcev. So 3x2KW, ki pa so naredili 1800kwh v tistem mesecu. Toplotna črtpalka je drugače 11 KW. Sem rekel, da še malo počakam s fasado. Ko je prišel račun za elektriko je bila odločitev zelo enostavna :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dvojka ()

damirj79 ::

1800kWh pač ne rezultira znesku 3800EUR na položnici, ali pač? Mogoče 380EUR pa še to je ene 2x preveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: damirj79 ()

dvojka ::

Hehe vidim da ni dobro delati pa tipkat tukaj sproti... Poraba je bila 3800 kwh v jan 2017. EUR sem ponesreči dodal. Konec leta sem dobil blizu 1000€ poračuna in je bila čez leto hitro fasada na hiši.

kixs ::

Zato je dobro mesecno sporocati porabo in imas vedno tocen znesek za poravnati. Tudi sproti vidis kaj se dogaja in kaj se splaca.

Legyman ::

Razmišljam o ponudbi za toplotno črpalko Fujitsu. Gre za 11 kW sistem, močna zunanja enota, bojler 300 l za toplo vodo, ne potrebuješ talnega gretja its. Hiša je letnik 1977, fasada je, vendar ni stiropora, nova okna, ogreva se 2 etaži , skupaj 12 radiatorjev. Sedaj za kurjavo na plin in drva porabimo 1700 eur na 12 mesecev.

Nov sistem bi bil z odšteto subvencijo cca 5000-5550 eur, z vsem materialom in montažo.
Prihranili bi naj na skupnem računu z elektriko cca 300 eur letno, vendar ni potrebno več kuriti z drvi, jih spravljati v kurilnico, čistiti... itd.
Baje deluje TČ tudi pri -20 stopinjah, radiatorji grejejo, sanitarna voda na 60 stopinj...

Torej po teh podatkih bi naj bila dobra odločitev?

K0l1br1 ::

Legyman je izjavil:

Razmišljam o ponudbi za toplotno črpalko Fujitsu. Gre za 11 kW sistem, močna zunanja enota, bojler 300 l za toplo vodo, ne potrebuješ talnega gretja its. Hiša je letnik 1977, fasada je, vendar ni stiropora, nova okna, ogreva se 2 etaži , skupaj 12 radiatorjev. Sedaj za kurjavo na plin in drva porabimo 1700 eur na 12 mesecev.

Nov sistem bi bil z odšteto subvencijo cca 5000-5550 eur, z vsem materialom in montažo.
Prihranili bi naj na skupnem računu z elektriko cca 300 eur letno, vendar ni potrebno več kuriti z drvi, jih spravljati v kurilnico, čistiti... itd.
Baje deluje TČ tudi pri -20 stopinjah, radiatorji grejejo, sanitarna voda na 60 stopinj...

Torej po teh podatkih bi naj bila dobra odločitev?

Brez izolacije. Ne najboljša, vendar spet tako slaba ne.
TČ pri -20 lahko uporabljajo el. grelce, ker nekatere ali večina njih od sebe ne dajo dosti pri -20.

energetik ::

Legyman je izjavil:

Razmišljam o ponudbi za toplotno črpalko Fujitsu. Gre za 11 kW sistem, močna zunanja enota, bojler 300 l za toplo vodo, ne potrebuješ talnega gretja its. Hiša je letnik 1977, fasada je, vendar ni stiropora, nova okna, ogreva se 2 etaži , skupaj 12 radiatorjev. Sedaj za kurjavo na plin in drva porabimo 1700 eur na 12 mesecev.

Nov sistem bi bil z odšteto subvencijo cca 5000-5550 eur, z vsem materialom in montažo.
Prihranili bi naj na skupnem računu z elektriko cca 300 eur letno, vendar ni potrebno več kuriti z drvi, jih spravljati v kurilnico, čistiti... itd.
Baje deluje TČ tudi pri -20 stopinjah, radiatorji grejejo, sanitarna voda na 60 stopinj...

Torej po teh podatkih bi naj bila dobra odločitev?
Ni stiropora, kaj to pomeni? Da je kamena volna? Multipor? Nič? Kaj so to "nova okna"?
Glede na te podatke ti ne more noben povedati, ali je Fujitsu (spet nisi napisal kateri model) 11kW primeren za vašo bajto.

Za ugotovit, kaj je primerno, rabiš komplet površino fasade, površino in tip oken, iz česa so zidovi in zgornja plata (izolirana in koliko?), tip in površina radiatorjev. Nenazadnje pa tudi, kaj pričakuješ od TČ. Ali jo dimenizioniraš "po nemško" (najhladnejše dneve pokrijejo grelci), ali hočeš predimenzionirat, da je s tem tišje delovanje, itd itd. Vse to je bistveno za izbiro.
Letnik hiše in število radiatorjev ne pove nič.

Zvezdica27 ::

pa še ceno za sistem z montažo povej, prosim, saj si anonimen.

Računaj, da v res mrzlih dnevih ti največ izgubljaš ker nimaš izolacije, ne ker je TČ švoh ali na grelce. Glej grafe, kdaj postane nefuncionalna, mislim da tam okoli -5

zz

energetik ::

Nefunkcionalna? Pri -5? :))

cekr ::

Zvezdica27 je izjavil:

pa še ceno za sistem z montažo povej, prosim, saj si anonimen.

Računaj, da v res mrzlih dnevih ti največ izgubljaš ker nimaš izolacije, ne ker je TČ švoh ali na grelce. Glej grafe, kdaj postane nefuncionalna, mislim da tam okoli -5

zz


Ne pretiravaj. Še navadne klime se ne ujamejo na -5C.
Fujitsu 11kW je pri meni čisto lepo grel pri -20C.
Grelcev sploh nimam priklopljenih.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zvezdica27 ::

kaj si zdaj siten. Grafe in specifikacije poglej za svoj šrot. Točno kje ne dela več je pač odvisno od naprave do naprave
zz

cekr ::

Na grafe ne bom nikoli gledal. Praksa je pomembna, da te ne zebe.
Če pa imate dimenzionirane vse zadeve na knap, se pa ne čudim, da koga zebe.
Pri teh zadevah je treba vedno vzet eno stopnjo močnejšo zadevo kot jo kažejo izračuni pa bo čisto OK.
Besedo krap si pa daj nekam za ušesa. Mi zadeva deluje že 8 let in ni bilo prav nobenih problemov.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

feryz ::

Kje pa živiš, da ti lepo greje pri minus 20?

cekr ::

-20C se ni bilo velikokrat. Ko pa je bilo, ni bilo problemov.
Je pa to v eni luknji na Gorenjskem.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

kixs ::

Letos je bila zima kar prizanesljiva. Vendar je bilo parkrat -12stC in ni bilo problemov. Ta IVT pa itak nima el. grelcev.

Zvezdica27 ::

dobro, kogar zanima, sem zdaj prejel nekaj ponudb. Osredotočil sem se na znane firme. Od vseh sta me najbolj prepričala LG monoblok (cena z montažo in pšrilagoditvijo vsega 7,7 ke ter Panasonic super quiet, okroglih 10 ke). Gre za popolno prenovo kurilnice, torej tudi bojler itd (Pana ga ima notri).

LG je skor najcenejša verzija, če odštejemo čungalunga firme in še monter, dober kolega, pravi, da te cene enostavno noben drug ne more doseči.

Pana pa ima še veliko cenejših opcij, a ta superquiet serija ne najnovejša in ima vgrajen bojler itd. So pa še možnosti brez tega, glasnejše itd.

Še upoštevamo, da je subvencija Ekosklada 2500 e, če date ven stari kotel, so potem cene cca 5ke za LG monoblok ter 7,5 za Pana.

Pana ima kolega, sem šel gledat, izdelek je oreng beštija. Specifikacije ima boljše kot LG in naj bi delal z nazivno močjo (in COP) kar do -20, LG pa do -7.

Cheap Kitajcev par monterjev ne pozna, bi pa zmontirali, sam pol jih kao ne klicat ko je kaj.

Bom še tele evropske beštije preveril, Eibe, Elektron, Stiebel, pa se javim.

zz

energetik ::

Specifikacije ima boljše kot LG in naj bi delal z nazivno močjo (in COP) kar do -20, LG pa do -7.
To nikakor ne drži. Lahko drži moč, COP pa sigurno močno upada, fizike se ne da okoli prinest.
Sicer ne vem, kakšno moč gledaš, ampak 7,7k se mi zdi drago za LG kotlovnico.
Meni so za 7k zmontirali komplet Vaillant kotlovnico. To pomeni vse od A do Ž, vključno z bojlerjem, kotlovnica je bila prej popolnoma prazna.

Zvezdica27 ::

lp,

ja, za COP imaš prav, seveda...

neki je tudi odmontaže itd, sam ne veliko. Lej ker poznam monterja, sem videl njegove nabavne cene in en bo kaj prida zaslužil. Moraš vedeti tudi ,d a so se cene v UK recimo znižale za cca 500, 600 e v zadnjih dveh letih, v SLo pa zvišale.

Lahko tu prilimam mail Panasonic Slovenije, ko sem jih spraševal, če priznajo garancijo, če TČ sam pripeljem iz Nemčije (2 jurja ceneje okvirno).

Dejstvo je, da nas nategujejo in so med sabo zmenjeni (lahk se pogovarjava o nepomoči, ko sem pred leti za Buderus hotel nekaj, ej, mamu jim nabijem...)

Pošlji link do tvojega modela Vaillant pa kak cenik. Jaz gledam https://www.immotecshop24.de/jtl4/Panas...

v SLo cene pa imaš tu: https://www.panasonicproclub.com/upload...
na strani 19, cene so brez ddv, z ddv je okroglih 10 jurjev (če kupiš preko monterja je nižji DDV).

Lej, na Danskem so pa 13 jurjev... v Latviji pa 6,8ke, tolk da smo si na jasnem.

Jaz ne vem kaj naj... monter je kolega in bo prišel tudi ob polnoči če bo kaj narobe, LG je cenejši, Panasonic sem šel gledati in ima 2 ogrevalna kroga, kar je pri meni nuja... pa kao pamet bo zmogla krmiliti še toplovodni kamin...

zz

še cenik od jadrana

https://www.klimaj.si/pdf/cenik-toplotn...

Zgodovina sprememb…

Optex ::

Zdravo zanima me ali bo ta toplotna dobro segrela mojo hišo (CTC 614) ? Hisa letnik 1977 na novo fasada stiropor 15cm okna plasticna 2 slojna mansarda izolirana 25cm steklene volne. 2 etazi po 90m2.

Zvezdica27 ::

lp, samo da povem, da sem se odloči, da od all in one verzije raje vzamem Panasonic monoblok (obstaja še split verzija v tihi in navadni opciji) in ločen bojler za toplo vodo. Kamen se dela, servisi lažji... in pa nenazadnje tudi nekaj cenejši.

zz

energetik ::

Optex je izjavil:

Zdravo zanima me ali bo ta toplotna dobro segrela mojo hišo (CTC 614) ? Hisa letnik 1977 na novo fasada stiropor 15cm okna plasticna 2 slojna mansarda izolirana 25cm steklene volne. 2 etazi po 90m2.
Ne da se povedat, ker si zamolčal enega pomembnejših podatkov, to pa je ali so radiatorji ali talno, in kakšni radiatorji ter koliko jih je.

Optex ::

Radiatorji so 6 let stari. V enem štuku je 6 radiatorjev v spodnjem pa 5.

energetik ::

To še vedno ne pove nič. Pomembno je kakšen tip so in kakšnih dimnezij.
Torej kateri od teh (ali še kakšni drugi?):

nekikr ::

Nehaj no, kvantna znanost pa to vseeno ni. Tisti, ki se s tem ukvarjate, radi zakomplicirate ta izračun, da ima človek občutek, da bi lažje sam našel Higgsov bozon.

14KW za tako hišo s tako izolacijo bo povsem dovolj. Lahko pa prerežeš izolacijo, da vidimo kako so granule stiroporja notri razporejene, zaradi prehoda toplote mimo njih...

energetik ::

Sploh ni kompliciranje. Če ima skupno 11 radiatorjev recimo typ 10, dimnzija 60x60cm, lahko samo sanja da mu bo TČ zmogla ogrevati. Ker bo potrebna astronomsko visoka temp. ogrevalne vode.
Razen morda Daikin HT ali Yutaki S80, ki imata dvostopenjsko kompresijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

cekr ::

Komplicirate.
Obstoječ sistem naj postavi na 30 - 40 °C in vodno črpalko nastavi, da bo v stalnem pogonu.
Takoj se bo videlo, če je zadeva primerna.

Če bo pa po nakupu TČ kje manjkalo, se pa počasi menja radiatorje za močnejše/večje.

Ni pa tu treba strašit z nekimi talnimi ogrevanji.
Vse, ki jih poznam, ki so šli na TČ, še noben ni imel nobenih nerešljivih problemov.
Sosed se je pa igral s plinom, sedaj mora pa dodatno dogrevat.
Treba se je samo držat pravila, kar ti reče monter, prištej eno stopnjo več.
Ogrevanje je dalnjeročna investicija in se res ne splača šparat za tistih par Goldinarjev.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

morosito ::

Jaz ogrevam ze dve zime z nt toplotno 12 radiatorjev...na temperaturi 45-48 stopinj so ze vreli ko hudic.
Fora je v temu da tukaj eni ne razumejo da tč dela 24h/24h torej se ne ugaša. Program je nastavljen na krivuljo ne pa na termostata tako da nabija skozi toplo.

10 radiatorjev 12 clenski
2 radiatorja so 16 clenski

Kot za talno tudi za radiatorje vleja isto pravilo...vecji so vecji so zalogovniki toplote ki 24h na dan obrača vodo v sistem. Prednost z radiatorji je to ker imas skozi sanitarne vode ne glede na uro.

Ce smo pri izracunih elektrike...zna pokurit tudi 150EUR elektrike ampak prednost je prav v temu da je edini energent ki ga uporabljas....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

BorutK-73 ::

150€ je samo za TČ ali skupna poraba za celo hišo? Če je skupno, je to kar ok.
Jaz kurim na drva in imam temp v radiatorjih 45-50°C, ko gre čez 50°C pa grejem še sanitarno TČ.

morosito ::

Fant moj...drva...koliko casa in zdravja ti vzame dnevno?
Jaz prej sem imel kotel v kurilnici, zdaj imam toplotno v shrambi pri zamrzovalniku v stanovanju...dela okrog gretja ni samo prizges in dela. Poraba za nt za ogrevanje radiatorjev je znesek v 4 najbolj mrzlih mesecih povsem upravicena poraba....ni skupno, je samo toplotna. Gospodinjstvo + 60€.
Ce primerjam investicijo ki skupaj z eko skladom vse skupaj me je stalo 2250€ z delom in ddv. V mojem primeru je to 2000l nafte sezonsko.

Drva nisem imel in niti nisem sploh gledal za to...vem pa da s tem je en kup dela. Kotel na drva je treba vsako leto servisirat, da ne govorimo jajcanja vsak dan nalagaj, cisti, itd. Pa se hodit ven na mraz, shramba za les...jaz zivim v mestu ne na kmetiji....lesa nebi vedu sploh kam ga dat....

Zvezdica27 ::

lp,

no jaz sem vplačal za LG toplotno, nov model s fantastičnimi speci (isti kot panasonic, zbadan/mitshubishi...), skupaj s celo prenovo kurilnice. Brez prenove bi bilo okvirno jurja manj. Če bi imel novogradnjo, vse pripravljeno, da samo priklopi pa bi bilo cca 2 jurja manj.

Cena je 7.500e na okroglo, z ekoskladom bo to 5.000 podobne cene imajo vsi moji kolegi zadnji dve leti + brat, ki bo diplomiral od tega. Od tu naprej, ker hočemo imetiu vsaj približno znano firmo, gredo cene samo gor, boljko vzameš brand (panasonic + 2jurja, viesman + 3,5 do nemških in skandinavskih...). No name ali kombinacij nisem gledal.

do zdaj sem se matral z drvi, kar je fino, samo otroci so lih v teh letih + malo bi užival... še zmeri bom kamin kuril, a samo, ko bo to meni pasalo...

zz

BorutK-73 ::

Meni je pri drvah edini plus da je tišina in občutek toplote mi je boljši kot pri klimi.
150€ x 5 mesecev pa sem na istem kot pri drvah, kjer dam za 6 palet 800€+. Samo TČ je še treba kupit.:8)

nekikr ::

A na radiatorje imaš zvočnike zvezane? Boljši občutek pri kaminu je larifari. Predvsem gre za to, da se je pri kurilcu šparalo, pa je bila temperatura 20°C, pri drvih, ki so bistveno cenejša, imaš pa 23°C. Ni občutek drug, temperatura je ;)
««
10 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610299 (2614) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557280 (22009) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141238 (11880) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153217 (120041) Zvezdica27

Več podobnih tem