» »

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

««
«
1 / 8
»»

ZarodeX ::

Lep pozdrav zanima me če ima kdo izkušnje z ogrevanjem hiše s toplotno črpalko..?

Situacije je takšna da imam recimo kar veliko hišo ampak ogrevam po večini samo 1 nadstropje (10 radiatorjev), Izolacija 8-10 cm stiropor, hiša pa je stara 8 let. Trenutno ogrevam na drva letni strošek cca. 1000€ pokurim 16-20m2 lesa, imam tudi toplotno črpalko za toplo vodo za poleti, zanima pa me nakup močnejše črpalke da bi z njo lahko ogreval pozimi, če je seveda to tehnično sploh izvedljivo, ter kakšni bi bili okvirni stroški el. energije na mesec....

Lp.

jest10 ::

Toplotna je dobra v kombinaciji s talnim ogrevanjem. Z radjatorji je bolj švoh.

D3m ::

Jaz bom dal električne radiatorje.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Hayabusa ::

TČ delajo do max temp 65C (temp. vode), kar pomeni da bodo radiatorji mlačni ;).Kako velike imaš (večji so, boljše je) ?
Kje imaš TČ postavljeno ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

#000000 ::

Če bi se rad grel na TČ računaj na cca 10.000 evrov stroška, če se hočeš seveda greti, ker te za sanitarno vodo so občutno prešvoh da bi teral 10 radioatorjev in da bi delalo kot treba.

Te za sanitarno vodo so občutno preslabe za resno gretje hiše, mogoče da maš 2-3 radiatorje bi še šlo tko pa bolj K ?


edit: aja kolega ima hišo zgrajeno v 70' ih letih, takrat niso dajal nobene izolacije, ti pa imaš sicer samo 8 cm izolacije, kar je ogromno bolje kot nič, tako da mogoče 1 klima + TČ ali pa raje dve in maš mir. ?
Je pa kolega pred dvema letoma priheftal na bajto 3 klime cca po 1500 evrov ena, dve je povezal preko toplotnega izmenjevalca direktno na centralno, tretjo pa ima da ogreva pisarno in lokalček ki ga ima v isti bajti, tretja je dvojna in ni vezena na centralno.

Uglavnem pravi da je pokuril predlani in lani po 1200 evrov štroma za ogrevanje, greje 3 stanovanja v tej bajti in dva lokala, stanovanja so preko radiatorjev, pisarna in lokalček pa pač piha klima vroč zrak.

Pravi da je v bajti prijetno toplo, edino če res fejst mraz pritisne pač oblečeš pulover ali dva :)

edit: aja spregledal, kolega ima bajto iz 70' ih let in takrat niso dejal nobene izolacije nikjer, tako je tudi sedaj, ti pa imaš sicer samo 8 cm izolacije ampak je precej bolje kot nič, tako da bi mogu z dvema klimama prit skozi k šus, z sanitarno TČ pa bo bolj švoh, al pa mogoče 1 klima + TČ mogoče bi gnalo ?

ampak v pisarni in lokalčku pa ni za žvet, tam ima jest mislm da 30 stopinj, jest sem ven ušel po 5 minutah ko sva šla probat kok čas si lahko not da špna klioma na polno :)

Tako da mogoče kej na to vižo če bi rad dokaj poceni čez prišel, je pa neki res, vse kar boš vzel cenejše od drv ne bo nič, drva so najcenejša in tako bo še nekaj časa, edin če navjo banda kak nov davek pogruntal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Buggy ::

Hayabusa je izjavil:

TČ delajo do max temp 65C (temp. vode), kar pomeni da bodo radiatorji mlačni ;).Kako velike imaš (večji so, boljše je) ?
Kje imaš TČ postavljeno ?


to seveda ni res, ko je govora o visokotemperaturni toplotni crpalki zrak/voda, ki je namenjena tudi radiatorskemu ogrevanju. In teh zadnje caso sploh ni malo. Prijatelj je lani vgradil v staro neizolirano hiso cca 10k€, minus subvencija EKO sklada in je zelo zadovoljen. Strosek ogrevanja sedaj glede na olje, ki ga je imel prej je trikrat manjsi...letos pozimi (sept - konec aprila) je bilo nekaj pod 1000€ za 160m2

Hayabusa ::

Kul, 80C je druga zgodba (ko sem jaz gledal ponudbo so imeli samo take od 65).
Samo taka TČ se mu bo povrnila šele po 10 letih, če nič v tem času ne crkne.


http://www.termoshop.si/default.asp?pid...
Dva zaporedno vezana inverterska kompresorja, omogočata pripravo 80°C vhodne vode brez dela dodatnega električnega grelca.

Koliko elektrike porabita/ izkoristek takšne TČ ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Utk ::

Buggy je izjavil:

Hayabusa je izjavil:

TČ delajo do max temp 65C (temp. vode), kar pomeni da bodo radiatorji mlačni ;).Kako velike imaš (večji so, boljše je) ?
Kje imaš TČ postavljeno ?


to seveda ni res, ko je govora o visokotemperaturni toplotni crpalki zrak/voda, ki je namenjena tudi radiatorskemu ogrevanju. In teh zadnje caso sploh ni malo. Prijatelj je lani vgradil v staro neizolirano hiso cca 10k€, minus subvencija EKO sklada in je zelo zadovoljen. Strosek ogrevanja sedaj glede na olje, ki ga je imel prej je trikrat manjsi...letos pozimi (sept - konec aprila) je bilo nekaj pod 1000€ za 160m2

No, bistvena razlika, tvoj prijatelj je prej imel olje, in zdaj porabi jurja, ZarodeX pa drva za katera zdaj porabi jurja, s TČ pa ne bo bistveno manj, je pa bolj udobno. Če se gre za udobje, prav, prišparat pa prav dost ne more.
Visokotemperaturna črpalka je pa za razmislit. Po moje je dolgoročno ceneje povečat radiatorje, če so zdaj premajhni, in it na 65 stopinj.

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

fikus_ ::

Ogrevanje s toplotno črpalko je izvedljivo s talnim ogrevanjem! Če misliš uporabiti radiatorje, na toplotno kar pozabi! Delovalo bi v vmesnem obdobju, ko je pa najbolj mraz pa ne.

lp

ToniT ::

Lani smo prešli na toplotno črpalko voda-voda. Ogrevamo hišo 150 m2 in to z radiatorji. Hiša je bila zgrajena leta 1936 in obnovljena pred nekaj leti. Zunaj imamo izolacijo ekvivalent 16 cm stiroporja, okna s prevodnostjo 1,1 W/mK in izolirano streho z 30 cm kamene volne. Radiatorji so aluminijasti Armalovi. Investicija je bila 11.000 Eur - 2500 Eur subvencije države.
Letošnjo zimo smo plačali za elektriko za ogrevanje cca 600 Eur. Zeblo nas ni nikoli, je pa res, da smo že prej imeli radiatorje ogrete na 55 stopinj, zdaj pa je bila maksimalna temperatura povratnega voda 50 stopinj.
Sem zelo zadovoljen in mislim, da je bila to ena boljših investicij v zadnjem času.

ZarodeX ::

Zanima me kako bi bilo če bi vzpostavil sistem s toplotno črpalko z vrtino, in kupil močno toplotno črpalko... bi se obneslo kaj bolje?, ker če gledam sedaj porabim 1k€ samo za drva , moram jih še razrezati in zložiti in potem še celo zimo kurit, pri toplotni črpalki pa praktično nimam kaj delat :)

Aston_11 ::

Če pa štartaš z izolacijo (lahko?), potem spraviš jurja drv na tretjino do polovico.

ZarodeX ::

Fasada je še kot nova in to nebi šlo., gre se predvsem zato da nebi bilo treba kurit celo zimo

Utk ::

Zalogovnik je že?

Aston_11 ::

ZarodeX je izjavil:

Fasada je še kot nova in to nebi šlo., gre se predvsem zato da nebi bilo treba kurit celo zimo

Jaz sem pa mislil, da bi varčeval.

Utk ::

Pri drvih težko še kaj prišparaš. Če daš novo fasado za 15 jurjev, boš težko zarad tega 500 evrov drv prišparal, pa še za to bi rabil 30 let da se ti povrne. Je pa bolj udobno.

Aston_11 ::

Jaz jih porabim ene 8 metrov na zimo za 180 m2 (p+m). Okrog 500 EUR recimo. Sicer bi jih 2x toliko. Nekaj bo že na izolaciji, čeprav jo še nimam in se fijakam na siporeksu, ki je čisto dovolj tudi za eno POstojno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Utk ::

Seveda je dosti na izolaciji, vseeno pa treba zračunat do kod se splača it. Fasada za 15 jurjev pri drvih se ne povrne nikoli. "Splača" se edino, če ti je res toliko bolj udobno manj kurit.

Aston_11 ::

Če gledaš na udobje, potem je peč na nafto prva liga - dela na gumb, peč je zastonj, pokuri kolikor daš. Če pa gledaš ekonomsko, potem je prva stvar izolacija in nato vir ogrevanja, ki je lahko prilagojen izolaciji. Če bi pa kar nekaj, potem daš TČ, ker je moderno in elektrika zastonj in faktor imajo vse okrog 4,2.

Invictus ::

Seveda dokler elektrika bo. Kaj če jo bo zmanjkalo?

Mal težko dela TČ brez tega ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

Brez elektrike dela mal težko tudi peč na nafta, pa peči na drva, ker so vse odvisne od črpalke in termostatov - razen tistih, te pa so redke, pri katerih voda kroži sama.

Pyr0-2 ::

Če pa gledaš ekonomsko, potem je prva stvar izolacija in nato vir ogrevanja, ki je lahko prilagojen izolaciji.

Je ravno obratno

Menjava vira ogrevanja je večinoma mnogo lažja kakor menjava izolacije/prenova fasade

S tem da izolacija niti kaj bistveno ne spremeni zahtev po ogrevanju.

jest10 ::

Aston_11 je izjavil:

Brez elektrike dela mal težko tudi peč na nafta, pa peči na drva, ker so vse odvisne od črpalke in termostatov - razen tistih, te pa so redke, pri katerih voda kroži sama.

UPS mi zdrži okoli 12-14ur kurjenja z vsemi črpalkami v pogonu(samo kurjenje je itak ene 6-7ur, nato so zalogovniki polni). Samo črpalka za ogrevanje laufa malo več kot 2 dni. Za silo bo že, sicer pa vsaj do sedaj še ni bilo daljšega izpada od 2 ur.
Da bi pa toplotno poganjal na UPS?:8)

Aston_11 ::

Tole si moram tudi jaz naštimati, samo gre kot v uni pravljici o pesku, ki je sredi poletja odlašal, da bi si naredil hišico in nabavil zaloge (ali pa je bil murnček). Prej bo zima in nje konec, kot bom zrihtal en akkumulator in inverterčk.

Invictus ::

Peč na drva/premog ne rabi elektrike. Se pač naredi obvod črpalke. Topla voda začne sama krožit.

Gorilnik za nafto pa rabi malo večji akumulator.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

Pri meni ne bo nič krožilo, ker je toplovodna peč v dnevni sobi, pumpa pa spodaj v kleti. Kar je pač cena tolpovodne peči brez frštekerije v dnevni sobi.

Beli_Zajcek ::

Invictus je izjavil:

Peč na drva/premog ne rabi elektrike. Se pač naredi obvod črpalke. Topla voda začne sama krožit.

Gorilnik za nafto pa rabi malo večji akumulator.


Mi smo lepo rabili elektriko, da je črpalka pognala toplo vodo po sistemu. Je pa peč v kleti.

Zoran9 ::

Pozdravljeni,
zanima me mnenje nekoga z izkušnjami, namreč nabaviti nameravamo toplotno črpalko Buderus LOGATHERM WPL AR - zrak/voda, 11KW. Ta zadeva ima baje najvišji COP na trgu, ogrevali pa bi 3 etaže po 100 kvadratov, skupaj torej 300 kvadratov hiše, obložene s stiroporom 8 cm (demit), podstrešje izolirano z 10 cm stiropora, okna dvoslojna.
Cena je 6600 brez ddv (sejemski popust)... Zadeva bi samo ogrevala radiatorsko, brez talnega gretja, za saniatrno vodo pa že imamo toplotno črpalko Buderus in smo zelo zadovoljni...
Ali ta črpalka ki bi ogrevala bajto preko radiatorjev potrebuje zalogovnik ali ne?
Izračunal sem da bi z njo prišparali najmanj 1000 evrov letno...Sedaj imamo ogrevanje na olje...
Hvala za mnenja :mrgreen:

D3m ::

Priporočljivo je, da imaš zalogovnik.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zoran9 ::

zakaj?

MadMicka ::

Ja, samo če imaš toplotno črpalko zvezano na kaj takega, računaj, da je zalogovnik že notri.. http://www.kronoterm.com/wp-content/upl...

Zoran9 ::

zalogovnik bi lahko bil stari boljer, ki smo ga greli prej s pomočjo olja in je komplet s prejšnjo pečjo na olje... Čeprav se mi zdi, da pri taki močni črpalki zalogovnik ni potreben in tudi bajta ni slabo izolirana...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zoran9 ()

mihec87 ::

Beli_Zajcek je izjavil:

Invictus je izjavil:

Peč na drva/premog ne rabi elektrike. Se pač naredi obvod črpalke. Topla voda začne sama krožit.

Gorilnik za nafto pa rabi malo večji akumulator.


Mi smo lepo rabili elektriko, da je črpalka pognala toplo vodo po sistemu. Je pa peč v kleti.


Če je peč na drva spodaj hiše oz v kurilnici gre za silo tudi brez črpalke(v primeru da ni elektrike)-treba kurit bolj polahko...Topla voda se dviguje,mrzla dol-je pa verjetno odvisno od napeljave..

Pac-Man ::

Zadnja zima je bila bolj hec, 2 mrzla tedna v decembru, če se prav spomnim. Tako da vsi s svežimi predelavami na TČ še malo počakajte s pretiranim hvaljenjem :)

Zagotovo bo pa boljše kot olje.

MadMicka ::

Jaz sem šel na TČ zato, ker je bila peč na nafto dotrajana, dodatno sem dobil prostor, ker sem se znebil cisterne. Pa še kakorkoli obračaš, je ogrevanje na TČ cenejše kot na olje, samo ne toliko, da bi zgolj zaradi prihranka zamenjal sistem.

AndrejO ::

Zoran9 je izjavil:

zalogovnik bi lahko bil stari boljer, ki smo ga greli prej s pomočjo olja in je komplet s prejšnjo pečjo na olje... Čeprav se mi zdi, da pri taki močni črpalki zalogovnik ni potreben in tudi bajta ni slabo izolirana...

Ne gre se za moč črpalke, gre se za preprečevanje prevelikega števila vklopov in izklopov, ločevanje ogrevalnega kroga od TČ, neobremenjevanje TČ pri spreminjanju temperature, premostitev ciklov odtajanja in verjetno še kaj.

Teoretično imaš lahko TČ brez zalogovnika, vendar naj ti to potrdi usposobljen inženir. Ne tega delati na pamet, da ne boš po nekaj ogrevalnih sezonah prešteval stroške servisov, namesto prihrankov pri obratovanju.

Informiraj se: http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Clanki...

EVili ::

Pozabil si, da je zalogovnik tudi vir izgub.
Med drugim tudi finančnih.
Za ceno zalogovnika lahko kupiš močnejšo tč, ali pa več elektrike.

Zalogovnik tudi porablja prostor, ki bi ga lahko koristno porabil za kaj drugega.

Zoran9 ::

baje da lahko za zalogovnik koristim tudi peč samo oz. njen kotel...

EVili ::

Lahko ja, če zapreš dimnik, da ti peč ne bo hladilo. V peč pa namečeš cegle ali pesek.

Zoran9 ::

ma ne vem, če je zalogovnik sploh potreben :)

gensi ::

Ali ni mogoče moči TČ regulirati na način, da se delovanje prilagodi potrebni porabi in se tako izogniti pogostemu vklapljanju?

Zalogovnik je resnično sam po sebi vir izgub.

AndrejO ::

gensi je izjavil:

Ali ni mogoče moči TČ regulirati na način, da se delovanje prilagodi potrebni porabi in se tako izogniti pogostemu vklapljanju?

Zalogovnik je resnično sam po sebi vir izgub.

Da se marsikaj, ampak za takšne stvari potrebuješ nekoga, ki ti bo znal izračunati kaj se da in kaj ne. Če se boš uštel, potem boš namesto zapravljene energije plačeval bolj pogoste servise kompresorja.

EVili ::

TČ za ogrevanje sanitarne vode delajo po mnogo več ciklov, klime še več, kje so še hladilniki. Ohladi na neko t in se izklopi. In tako po 20x na dan.

Vklapljanje kompresorja ni niti najmanjši problem, še manj če je ogret.

Je lahko skrb, ni pa problem. Temperatura in inercija vode in radiatorjev je velika.
Že ogrevanje na olje ima velika nihanja, pa ni nobeden smatral to kot problem. je res da imajo zadeve tudi mešalni ventil.

S4ul3 ::

Tu piše, da z ground-source TČ lahko prišparaš 20-60%? Če prav razumem je ground-source TČ z vrtinam, katerih cena z vsem pripadajočim znaša cca 20k?

Recimo, da se ogreva 100m2 zadostno izolirane hiše. To pomeni, da na leto rabim cca 5000kWh energije, kar pri povprečni ceni 0,11EUR/kWh elektrike znese 550EUR stroška letno za ogrevanje direktno na elektriko, če prav razumem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

EVili ::

Ground source se izplača če imaš dober vir, pa še to samo pozimi. Jesensko in ostala obdobja, kjer je temperatura zraka višja kakor temperatura vode, se ne izplača.

Poleti se izplača za hlajenje bolj.

Problem je le - moraš imeti dovolj dober vir, drugače bo samo slabše.

Kar pa stane, izkop ipd ...
Morebitno puščanje, rabiš dodatno črpalko vode ali glikola.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: EVili ()

S4ul3 ::

Cena zračne TČ je pa okoli 9k€? Se pravi se že ta povrne v 16 letih (4000€ razlike v nabavni ceni / 250€ max letnega prihranja) oz. nikoli glede na to, da je življenska doba bojlerja 15 let kolikor sem nekje zasledil.

EVili ::

S ground loop lahko tudi izbereš švohnejšo oz. ne rabiš dogrevat čez hudo zimo. Res, odvisno od potrebe.

cekr ::

Nekateri imate prav res bolne. Kje piše, da moraš radiatorje gret s temperaturami, ki te že spečejo?
Če je hiša kolikor toliko izolirana in so radiatorji dovolj dimenzionirani, nimaš kaj za pretiravat. Imam že tri leta toplotno, pa mi niti v najhujšem mrazu avtomatika ni dvignila temperaturo vode nad 45°C. V povprečju se vhodne temperature gibljejo od 30-35°C. Ogrevam prostore vedno na 22°C. Nimam pa nobenih talnih zadev.
Cenovno proti olju me pride 1/3. Ker se je olje pocenilo, se mi bo izplačala v 7-ih letih. Nisem pa štel tega, da mi ni treba 1x na leto dat na enkrat po 2k€ za olje. Sedaj se l2po porazdeli. Nimam nobenih skrbi s tem.

Najprej preizkusite v praksi potem pa klobasajte!
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

S4ul3 ::

EVili je izjavil:

S ground loop lahko tudi izbereš švohnejšo oz. ne rabiš dogrevat čez hudo zimo. Res, odvisno od potrebe.


Se mi zdi, da se nisva razumela. Govorim o tem, da se TČ splača glede na to koliko kWh boš rabil za ogrevanje. Na primer, pri 100m2 se splača, če dobiš TČ z vsem komplet (tudi vgradnja talnega/radiatorskega dela):

energijski razred A1 za 5200€
A2 za 5600€
B1 za 6000€
B2 za 6600€
C za 7600€
D za 10000€

Ob predpostavki, da verjameš da ti bo TČ dejansko prihranila 50% (kar je skoraj maximum, ki ga ima zemljska črpalka).
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858558012 (8513) edi123
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141471 (12113) zamotsloteh
»

Vgradnja zemeljskega plina za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609279 (6464) Invictus
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042850 (34832) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15960075 (29524) konspirator

Več podobnih tem