» »

obstajam že od vedno

obstajam že od vedno

«
1
2

823483 ::

Ne spominjam se svojega rojstva, torej obstajam večno?
Kamorkoli seže moj spomin sem živ. Na potnem listu imam sicer napisan datum rojstva, ampak kdo pravi, da ni izmišljen? Tudi starši in sorodniki mi pravijo, da sem rojen. Ampak kaj pa, če sem jaz edina resnična in večna oseba na poti do resnice, oni pa so le lutke v rokah neke višje entitete?

LuGi ::

Ti si Cylon

Yohan del Sud ::

Kolko si star? Ta višja entiteta je do nekega leta starš (ali posiljen bog), ko se postaraš in ugotoviš, da ni baš neka entiteta, iščeš nekaj drugega... In če gremo en ali dva kvanta višje, se bojim, da te bom izgubil. Tam namreč se orenk umi prepirajo, ali informacija (bit, košček resnice) je ali ni večna...
www.strancar.com

Looooooka ::

mogoce mas samo slab spomin in rabis bilobil.

jype ::

Hja, najprej morš umret, pol se pa loh karbonsko datiraš!

hamax ::

Tole je žal pod nivojem za probleme človeštva.
Premikam v ložo.

Matako ::

No, ja hamax, to se je zdaj slišalo, kot da so Problemi človešta nek vrhunec filozofske debate. Ne bi šel gledat po arhivu, ker sem še predobre volje, ampak mislim, da je tovrstne poceni metafizike v PČ kar precej.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

DarkSite ::

A to si pobral/prekopiral iz unga filma k so mel eno debato v eni koči o enmu k je trdil, da živi že 1000000... let, torej od samega začetka. Da je bil Jesus in bla bla bla...

;-) ::

Zakaj nikoli ne razumem takih tem in takega razmišlanja?

Ne zabavam se ampak me spominja na čase otroštva, ko je pri sosedih bila dušeno motena punca in je imela podobna vprašanja vsakemu ki je šel mimo. Se za temi vprašanji skriva kaj več ali imate res preveč časa

Matek ::

A to si pobral/prekopiral iz unga filma k so mel eno debato v eni koči o enmu k je trdil, da živi že 1000000... let, torej od samega začetka. Da je bil Jesus in bla bla bla...
The Man from Earth govori o malo drugačni zadevi kot avtor tega posta, v filmu je bistveno manj metafizike.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Lion29 ::

meni se zdi pa kontradiktorno tole.

Ne spominjam se svojega rojstva, torej obstajam večno?


Kamorkoli seže moj spomin sem živ



ce bi blo tako, pol bi recimo lahko trdil, da si ziv od nekje 2 leta tvoje starosti (nekje od takrat se namrec spominjamo - zelo razlicno od cloveka do cloveka)...


sicer so pa meni te debate totalno debilne...nekako je res malo tezje doumet, da ko te ni bilo, te ni bilo... zdaj SI in ko te ne bo vec, te pac ne bo vec. pika. Ampak prej ko se bo folk s tem sprijaznu in se s tem nehal obremenjevat..prej bo lazje in prej bo zazivel bolj polno...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

innerspace ::

Nejc, si kdaj pomislil, da je velik del sestavin tvojega telesa nekoc bil del zvezde? Oziroma, da ves material, ki te sestavlja, obstaja ze od zacetka vesolja? Torej kdo si ti? :)

Gremo se igrat psihice;)

BigWhale ::

We're all made from stardust! ;)

Matev ::

Kamorkoli seže moj spomin sem živ.


seže tvoj spomin v čas druge svetovne vojne

če seže - potem sis tar vsaj toliko kolikor je preteklo od nje do danes

če se je ne spomniš ...
1. ali si živel pod kakšnim kamnom tisti čas
2. ali pa pač nisi niti toliko star kot je minilo od takrat

Pegaz ::

@nejc@ Edino ti dejansko obstajaš kot neodvisna entiteta, vsi drugi smo botki, ki nas vodi nekaj, kar pač nas. Lahko smo tudi le signali v tvojih možganih, ki ti jih daje neka zadeva - universe, morda celo sam - (definicija samega?). Človek dejansko nima in ne more imeti dokaza, da se drugi ljudje zavedajo samega sebe. Pravzaprav tudi, če se oz. se ne zavedajo samega sebe, je stvar nerelevantna. S tem se seveda postavi vprašanje, kaj pomeni "zavedati se" oz. obstajati. Če stojiš pred zaprtimi vrati, zadaj za njimi pa nekdo interpretira tvoje besede in ti jih podaja nazaj. Kakšna je razlika zate, če to počne človek, botek, ki ga kontrolira računalnik, računalnik sam, 'višja entiteta' ali random spremembe v zraku. Seveda razlike med botkom, ki ga kontrolira računalnik in računalnikom samim - ni. Prav tako kot ni razlike ostalimi stvarmi. Pomembna je le tvoja interpretacija teh sprememb (pritiska v zraku, v tem primeru). Lahko si predstavljaš, da se druge osebe sebe zavedajo, vendar to tebi ni pomembno - na koncu vedno prideš do nekega sistema, ki ti nekaj 'izračuna' na tak ali drugače način in da output- razen seveda psihološke plati - verjetno te (nas vse) tolaži misel, da nismo 'sami' na svetu. Edit: \n je crknil - enter ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pegaz ()

823483 ::

Kamorkoli seže moj spomin sem živ.


seže tvoj spomin v čas druge svetovne vojne

če seže - potem sis tar vsaj toliko kolikor je preteklo od nje do danes

če se je ne spomniš ...
1. ali si živel pod kakšnim kamnom tisti čas
2. ali pa pač nisi niti toliko star kot je minilo od takrat

Dokaži, daje druga svetovna vojna res potekala. Aja ne moreš...
---------------------------
Čeprav se zgornji stavek sliši butasto, je v resnici več kot na mestu. Koliko je bilo v človeški zgodovini raznih napačnih interpretiranj materialnih dokazov in posledično zavajanj!

Zdajle mi na misel pride, ko je nek(mislim da nemški) raziskovalec v nekem gozdu našel zob/okostje in stvar oklical za pračloveka. Iz tega so izpeljali cel kup teorij in nastal je pravi bum. Razlaga znanstvenikov je bila splošno sprejeta, učili so jo v šolah, ipd.
...dokler ni nekdo preučil tistih ostankov in ugotovil, da gre za žival/otroka ali nekaj takega.

Trenutno se ti lahko recimo zdi, da si izjemno pameten in razgledan, saj si brez filtriranja požrl vse, kar si slišal v šoli. Kdo ve, kaj bo čez 20, 50 let oklicano za resnico in kaj bo ovrženo. Čisto možno, da se bodo takrat Darwinu smejali, kot se danes Lamarcku in njegovim žirafam.

Matev ::

Čisto možno, da se bodo takrat Darwinu smejali,

ni možno

kot se danes Lamarcku in njegovim žirafam

nihče se temu ne smeji - ker zadeva deluje - ampsk zgolj za trenutno generacijo - saj se zadeva pač ne prenese na potomce...

sicer pa mi ti smrdiš po kreacionistu?

saj si brez filtriranja požrl vse, kar si slišal v šoli.

mislim da tebe nekdo pumpa in ti brez filtriranja sprejemaš oziroma kar ti nekdo sugerira

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Avenger ::


Dokaži, daje druga svetovna vojna res potekala. Aja ne moreš...
---------------------------
Čeprav se zgornji stavek sliši butasto, je v resnici več kot na mestu. Koliko je bilo v človeški zgodovini raznih napačnih interpretiranj materialnih dokazov in posledično zavajanj!


Ne zameri, ampak tvoje razmišljanje je tako pod nivojem, da ni vredno debate.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

823483 ::


Dokaži, daje druga svetovna vojna res potekala. Aja ne moreš...
---------------------------
Čeprav se zgornji stavek sliši butasto, je v resnici več kot na mestu. Koliko je bilo v človeški zgodovini raznih napačnih interpretiranj materialnih dokazov in posledično zavajanj!


Ne zameri, ampak tvoje razmišljanje je tako pod nivojem, da ni vredno debate.

Tema in moji komentarji so napisani provokativno, kar moral opaziti, glede na to da se nosiš nekam visoko.

Ker pa seveda nisi sposoben sodelovati v debati, očitno misliš, da žaljivi komentarji kogarkoli zanimajo.

Pazi, ti si žalil moje razmišljanje, ne mojega pisanja. Tole je pa že dokaj osebna žalitev.
Gre se za dokaj zanimivo metafizično področje in lahko bi se razvila zanimiva debata. V problemih človeštva se razpreda tudi o bolj butastih stvareh. Sicer pa sem končno dojel, zakaj so vsaj začetni posti v temah v problemih človeštva velikokrat polni tujk in zapletenih stavkov, kljub temu, da bi lahko bila stvar povedana precej bolj enostavno. Poleg razloga, ki se tiče avtorjev je še vsaj eden, ki se tiče ostalih forumašev. Če je namreč tema polna tujk in zapletena bo avtomatsko odvrnila večino bedakov in nerazgledancev, ker preprosto ne razumejo kaj piše. Zato imajo teme v problemih človeštva v večini primerov neke stalne "obiskovalce" in večina debat poteka med njimi. Ko pa nekdo proba dokaj temeljno metafizično vprašanje zastaviti čimbolj množici razumljivo, pa se smatra za neresno, neumno in pa pod nivojem. Dobro, tema je bila napisana provokativno, kar pa ni vabilo za vse s (pod)povprečnim IQ, ki jih vabi k temu, da z žalitvami celemu svetu povedo, da ne razumejo.

Vajenc ::

Če sem te jaz pravilno razumel, nisi opisoval neke metafizike, ampak bolj v smislu, da svet obstaja zaradi tebe in je kot tak prilagojen tebi. Npr. The Truman Show. je odličen film na to temo. Sicer pa se ne rabiš samoopravičevati zaradi premika v ložo ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

innerspace ::

Se bom kar strinjal s tabo, nejc...
Ampak vedi, da meta-fizika marsikomu vzpodbuja mocne custvene reakcije, ki potem preidejo v intelektualne krce in konflikte...koncna vzvisenost pa je seveda obrambni mehanizem. Ni kej.

Samo vseeno si nekje zabrkal s svojim razm,isljanjem, je ze tudi Lion pokazal kaj tocno. Zivis s spomini, ti definirajo tvojo eksistenco, obstoj in razvoj telesa. Ce se torej ne spomnis rojstva, ne pomeni da se nisi rodil, ter si zato od vedno tule...Spomin je fade, ni zanesljiv kot eni mislijo.
To o cemer se sprasujes(in kar sprasuje), mnogi imenujemo ego:)

"Zivis" pa zgolj "zdaj", ce mene vprasas...
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Avenger ::


Ker pa seveda nisi sposoben sodelovati v debati, očitno misliš, da žaljivi komentarji kogarkoli zanimajo.

Pazi, ti si žalil moje razmišljanje, ne mojega pisanja. Tole je pa že dokaj osebna žalitev.


Kako - žalil sem tvoje razmišljanje in ne tvojega pisanja - saj vendar tvoje pisanje zrcali tvoje razmišljanje!!? Res vidim, da ti gre kritika na živce in se mi zdi blazno zabavno, kako mi najprej očitaš češ na osebni nivo se pa res ni treba spravljat, v isti sapi mi pa brez utemeljitve podeliš podpovprečen IQ in nesposobnost sodelovanja v debati. Eh... glej, če gnilemu jabolku rečeš da je gnilo in če dreku rečeš da smrdi in če rasistu rečeš da je rasist, je to zgolj ugotovitev dejanskega stanja. Tako si mi s tvojim poskusom 'provokativne teme' vzbudil precej jasen občutek, da si še zelo mlad in imaš nek brute force pogled na filozofijo, vržeš kamen na vso moč, pa upaš, da se bo nekje razbilo okno. Enkrat, ko boš svoje možgane poslal malo bolj v globoke vode, ti bo hitro jasno, da so 'provokacije' najnižja stopnja debate, pa če se ti zdi še tako krasna ideja vzpodbujat ljudi k razmišljanju. Na koncu pa moraš razumet, da 'provokacija' sploh ne bi bila potrebna, če bi bil tvoj prispevek plod temeljitega razmisleka.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

imagodei ::

> "ti bo hitro jasno, da so 'provokacije' najnižja stopnja debate"

Well, o temu bi se dalo razpravljat. Provokacija je včasih krasna reč za to, da se prevetri podstrešno. Ne vem, zakaj bi bila inherentno "debata najnižje stopnje"?


Vseeno - žaljivke in osebna obračunavanja prihranite za morebitna osebna srečanja ali kake druge oblike komunikacije. Tle smo civiliziran forum. :)
- Hoc est qui sumus -

Pegaz ::

Nejc se dotika tega, čemu lahko pravzaprav verjamemo oz. kje določimo mejo med dokazom (nekaj resničnim) in tistim drugim.

Pravzaprav je lahko meja kjerkoli - določiš si jo sam.

Lahko misliš, da so tvoji 'možgani' zaprti v neki kapsuli, ki ti pošilja signale in vse sprejemaš kot neresnično ali pa dobesedno verjameš vsaki pravljici, saj obstaja minimalna možnost, da je resnična (dva skrajna pogleda).

Milejša pogleda bi npr. bila:
- misliš, da ti hoče neka elita manipulirati možgane (šli smo na luno, wtc so podrli teroristi)
- verjameš zadevam, kot so religija, alternativna medicina, vraževerje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pegaz ()

Avenger ::

imagodei, imaš kar nekaj 'umetnikov' ki ustvarjajo provokacije in mislijo, da je to vrhunec umetniškega ustvarjanja. Recimo tisti model, ki je na Ljubljanskem gradu folku rekel, da so komarji v kozarcu okuženi z virusom HIV nato jih je pa spustil med občinstvo, komarji HIV virusa menda ne prenašajo (pa kdo bo to vedel???), človek je pa hotel vzpodbudit debato o AIDSU in svojemu umotvoru rekel performans.

Tak način komunikacije se mi zdi raho zahrbten in nedomišljen. Ekvivalent naši naslovni temi bi pa bil kreacionizem in njihovo kategorično zavračanje Darwina.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

innerspace ::

Tak način komunikacije se mi zdi raho zahrbten in nedomišljen.

Morda. Morda pa ti primanjkuje humorja..mene je namrec tisto s komarji spravilo v smeh:) Sem zato mogoce izprijen?

Se strinjam, da je precej "umetnikov", ki predvsem provocirajo in se zato imajo za umetnike, kar je iz mojega vidika silno primitivno, je pa vseeno to del namena umetnosti, provokacija...samo eni to po svoje razumejo in vcasih delajo neumnosti.

Ekvivalent naši naslovni temi bi pa bil kreacionizem in njihovo kategorično zavračanje Darwina.

Niti ne. Vecnost in kreacionizem nimata dosti skupnega, vsaj casovno gledano. Naslov teme mi je vsec, a potrebno je zajeti vecji obseg od osebnega.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

823483 ::

http://www.theregister.co.uk/2006/09/08...

veselo branje

Še vedno nisi dojel...

To je primerljivo s tem, da bi šel k psihiatru, ker bi bil depresiven, on pa bi ti odstranil možgane.

Hočem reči, da tukaj sploh nima veze biologija in dejstvo, da se rojstva ne spominjamo. Gre se za bolj filozosfska vprašanja, ne toliko za stvaren svet.

koyotee ::

torej, denimo, da si "od vedno", zakaj si se učil pisati, hoditi in stuff?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Pegaz ::

Ker v trenutnem spominu teh skillov ni imel. Če se nekaj skillov naučiš na novo to ne pomeni, da prej teh skillov nisi imel ali, da nisi obstajal. Pomeni le, da nimaš spomina za to.

Ko pridemo do definicije obstoja je seveda vse zabriše v eno veliko sivo področje.

Ampak nekateri še vedno ne razumete pointa teme.

Matev ::

Ampak nekateri še vedno ne razumete pointa teme.


pa nam ti razloži zadevo

Pegaz ::

Point teme je, da ničesar ne moreš vedeti s popolnim prepričanjem in da vedno obstaja nek dvom.

Če se motim, naj me avtor popravi.

Matev ::

aja?
kako pa lahko nekdo to dokaže - kar se mene tiče ne verjamem temu pointu

/fight fire with fire

M@73Y ::

Point teme je, da ničesar ne moreš vedeti s popolnim prepričanjem in da vedno obstaja nek dvom.

Če se motim, naj me avtor popravi.


Pri meni pa se je z malo razmišljanja postavil drugi dvom in sicer:
Ko mati rodi otroka zdravniki pogledajo na uro in v razmaku +/-5 minut določijo čas rojstva. Že tukaj je podana netočnost. Ampak bega me nekaj drugega. Kdaj je človek rojen, oziroma kdaj začne živeti. Če se predpostavlja čas ko ženska rodi, kaj je potem čas 9 mesecev. V bistvu ko se človek rodi je star že cca. 9 mesecev. Moje in vaše srce npr. ni začelo biti ob trenutku rojstva ampak že v materinem trebuhu, torej sem živel že v trebuhu in posledično sem starejši (?)

In ko smo pri točnosti ure. Mnoge vedeževalske agencije potrebujejo za prerokovanje čas rojstva. In če so zdravniki malomarni in ne vpišejo točen čas rojstva (kaj se smatra za čas rojstva: ali ko ženska rodi, ali ko začne otrok s svojimi pljuči dihat) potem tudi vedeževanje ne more biti pravino, ker je razlika 5 minut za vedeževalce že lahko drastična sprememba.
..jump into psytrance tunnel..

Vajenc ::

imo so točni datumi pri rojstvu in podobnih zadevah, povsem odveč. Rodiš se leta "n" ob rojstvu (porod), potem si sledijo dojenček, otrok, najstnik, mlad, srednja leta, zrela leta, star in na koncu leta "n" umreš. Točni datumi so za statistiko, vraževerje in darila ob rojstnih dnevih. Pri bolj preprostih ljudstvih se praznuje ob rojstvu, iniciaciji, poroki in smrti.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Matev ::

rojstvo je nek dogodek za katerega lahko vedo kdaj se je zgodil in je tudi dosti markanten - prihod na svet

oploditev sama pa ponavadi ni popolnoma jasna kdaj se je zgodila

poweroff ::

Hehe, kar hoče nejc povedat je tole.

Recimo, da se ti danes zgodi neka nesreča. Padeš v komo. Tvoje telo je negibno, tipa "sanjaš", da si se zbodil iz kome, da si se rodil v npr. afriški vasici, sanjaš (oz. si ustvariš konstrukt) o svoji celotni zgodovini in življenju.

Živiš v tisti realnosti. Se pogovarjaš s svojimi afriškimi "vrstniki", ješ, spiš, sanjaš v sanjah, itd.

Kako ločiti pravo resničnost od navidezne. Kako veš, da zdajle ne sanjaš.

Skratka, nekaj podobnega kot Matrica. Kako veš, da zdajle nisi v Matrici, kjer je ves svet lažno skonstruiran?

Hja, ne veš. :D
sudo poweroff

Vajenc ::

Hja, če imaš sanje tako realne kot RL, potem sporoči transhumanistom, da popravijo program ... oz. druga bolj verjetna možnost je, da imaš hude psihološke motnje.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

Pegaz ::

aja?

Ja.
kako pa lahko nekdo to dokaže - kar se mene tiče ne verjamem temu pointu

Odvisno kaj jemlješ za dokaz. Je dovolj moja beseda? Potem sva končala. Če hočeš biti 100% prepričan - to na žalost ne gre, saj, kot trditev pravi, ničesar ne moreš vedeti s popolnim prepričanjem.

koyotee ::

S popolnim prepričanjem vem, da v življenju ne bo niti enega dneva, ne da bi opravil malo potrebo!
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

neres ::

nejc@: Pri tem vprašanju je po mojem koristno, da definiraš sebe. (Na sploh je dobro definirat pojme pri eni filozofski debati.) Če definiraš sebe kot eno entiteto, ki se identificira s pomočjo [lastnih] spominov, potem lahko rečeš le, da pač obstajaš od takrat ko si se začel spominjat. Za prej pa ne moreš reči ničesar.
Ravno tako kot ne moreš reči, da Zemlje ne nosi ena ogromna želva ali da za tvojo hišo ne živijo zmaji. Lahko sicer verjameš znanstvenim teorijam o objektivni realnosti (kar pride prav, če nočeš v norišnico:D), ampak subjektivna realnost je še vedno najbolj resnična. Ker t.i. objektivna realnost in vse znanstvene teorije obstajajo znotraj tvoje subjektivne realnosti. Dokazov proti solipsizmu ni, tako da lahko samo izbereš eno teorijo o realnosti, po kateri boš najbolj srečno živel.;)

Pegaz ::

S popolnim prepričanjem vem, da v življenju ne bo niti enega dneva, ne da bi opravil malo potrebo!


Seveda je možnost, da se ti luknja zamaši/organ odtrga in ti bodo mogli črpat tekočino ven po kakšni drugi poti popolnoma nerealna.

Matev ::

s 100% verjetnostjo lahko rečem da 1+1 ni 3

koyotee ::

S popolnim prepričanjem vem, da v življenju ne bo niti enega dneva, ne da bi opravil malo potrebo!


Seveda je možnost, da se ti luknja zamaši/organ odtrga in ti bodo mogli črpat tekočino ven po kakšni drugi poti popolnoma nerealna.



nisem rekel, da bom potrebo opravljal skozi penis, le da ne bo dneva, ko nebi šel scat
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Smurf ::

s 100% verjetnostjo lahko rečem da 1+1 ni 3

Kar seveda drzi le ob predpostavki dolocenih aksiomov.

Matev ::

s 100% verjetnostjo lahko ob predpostavki določenih aksiomov rečem da 1+1 ni 3

Pegaz ::

Doživel si težko prometno nesrečo (katere se ne spominjaš) in si napak predstavljaš, da 1 plus 1 ni 3.

Zelo blizu ničle? Verjetno.
Popolnoma nemogoče? Ne bi rekel.

koyotee ::

potemtakem smo vsi doživeli prometno nesrečo...
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Matev ::

S 100% verjetnostjo lahko ob predpostavki določenih aksiomov in ob predpostavki, da ni nikakršnih zunanjih dejavnikov, ki bi lahko spremenili moje mišljenje, rečem, da 1+1 ni 3

Pegaz ::

Druge predpostavke ne moreš postavit s popolno gotovostjo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bela, zelena in modra soba (strani: 1 2 3 484 85 86 87 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
4303203253 (51059) rh^
»

2045: Avatar project (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16027520 (24790) guest #44
»

Vprašajte Saladina - Bog part deus (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59429947 (18415) donfilipo
»

Tehtni in verodostojni argumenti da je zavest produkt koherentnega delovanja živčnih (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
966389 (4617) drejc

Več podobnih tem