» »

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

««
15 / 16
»»

smonito ::

Nekaj me zanima s tem zakonom, ki je začel veljati s 1. novembrom. Kaj če sem par filmov posnel pred 1. novembrom in se sedaj preneham s tem početjem, lahko potem varno spim ali tiste dvd-je zažgem na grmadi.

Personanonim ::

Nekaj me zanima s tem zakonom, ki je začel veljati s 1. novembrom. Kaj če sem par filmov posnel pred 1. novembrom in se sedaj preneham s tem početjem, lahko potem varno spim ali tiste dvd-je zažgem na grmadi.


...:)) ne na grmadi...plastika...globalno segrevanje...:D....verjetno jih je "par";((...velik plastike...
...ampak mene tudi zanima ,kako je s tem...verjetno je težko dokazljivo kdaj si kaj downloadal...sicer ISP hrani tvoje podatke ,mi pa ni čisto jasno kaj v teh podatkih je...ali se točno vidi kaj si počel na internetu,se pravi ali se vidi vsaka 0 in 1 ki je šla od tvojega računalnika na net in obratno,oz. ali hranijo zgolj IP-je ki si jih obiskal?...prosim avtoritete da razložijo:D...

smonito ::

...ampak mene tudi zanima ,kako je s tem...verjetno je težko dokazljivo kdaj si kaj downloadal...sicer ISP hrani tvoje podatke ,mi pa ni čisto jasno kaj v teh podatkih je...ali se točno vidi kaj si počel na internetu,se pravi ali se vidi vsaka 0 in 1 ki je šla od tvojega računalnika na net in obratno,oz. ali hranijo zgolj IP-je ki si jih obiskal?...prosim avtoritete da razložijo

Prav to mene tudi zanima, kako je s tem npr Siol, kaj prav vidijo datoteko, ki vleces dol npr: Ne Joci Peter. DVDRIP.torrent ali samo strani na kateri si gor. Ker nekaj sem bral o racunalniskih forenzikih, ta tudi, če sformatiras disk pa pridejo k tebi domov, še vedno lahko rešijo do 70% stvari oz. povezave do njih. Kaj pa Limewire program preden so dali da je torrent program, kaj potem so točno videli kateri pesmi vlečes dol.
Potem to tudi ni legalno kaj počnejo, kaj pa če preko torrenta pošiljšaš diplomsko al pa prek msn-ja. Potem je najboljše da diplomsko neseš osebno, potem nobene privatnosti ni. Sem mislil, da shranjujejo samo podatke o število GB uplovda/downlovda ter ip strani. Prosim, če lahko kdo razloži, kako je s tem.

darkolord ::

Nekaj me zanima s tem zakonom, ki je začel veljati s 1. novembrom. Kaj če sem par filmov posnel pred 1. novembrom in se sedaj preneham s tem početjem, lahko potem varno spim ali tiste dvd-je zažgem na grmadi.

Lahko varno spiš. Če jih seveda nisi prodajal oz. imel namena prodajat.

Zgodovina sprememb…

thezerox ::

Pri uporabi zakona je tako: uporablja se tisti zakon, ki je veljal ob storitvi dejanja, razen če je kasnejši zakon milejši. Sicer pa je darkolord že napisal, kako je z zadevo.

To ni kar tako enostavno, kot si eni mislite. Za hišno preiskavo mora policija pridobiti sodno odredbo, pa tudi za zaseg stvari, pa tudi za kakršne koli podatke od ISP-ja. Če gre to mimo zakona, stvar takoj pade, se ti dokazi sploh ne smejo upoštevati.

poweroff ::

Si prepričan?

Podrobno poznam primer, ko so bili prometni podatki pridobljeni brez odredbe, hišna preiskava pa opravljena nezakonito (osumljenec je živel v isti hiši z očetom, a sta imela ločeni gospodinjstvi - policija je potrkala na vrata, očetu pokazala odredbo in preiskala celotno hišo brez da bi poklicali osumljenca).

S kolegom sva odvetniku malce pomagala pri pripravi obrambe. Na prvi stopnji je bila izrečena oprostilna sodba. Tožilstvo se je pritožilo in na drugi stopnji so oprostilno sodbo razveljavili.

Zdaj bo ponovno sojenje in se bojim, da bo sodba tokrat obsodilna...
sudo poweroff

mtosev ::

jaz zaupam v pravno drzavo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

poweroff ::

Potem pa ne krši zakonov. Pravna država pomeni tudi, da boš če zakone kršiš - ustrezno kaznovan.
sudo poweroff

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

thezerox ::

Ne poznam zadeve, tako da je niti ne morem komentirati. Po mojem pa sicer v obrazložitvi sklepa višjega sodišča sigurno piše, kje je prva stopnja zgrešila.

BlueRunner ::

...ampak mene tudi zanima ,kako je s tem...verjetno je težko dokazljivo kdaj si kaj downloadal...sicer ISP hrani tvoje podatke ,mi pa ni čisto jasno kaj v teh podatkih je...ali se točno vidi kaj si počel na internetu,se pravi ali se vidi vsaka 0 in 1 ki je šla od tvojega računalnika na net in obratno,oz. ali hranijo zgolj IP-je ki si jih obiskal?...prosim avtoritete da razložijo

Prav to mene tudi zanima, kako je s tem npr Siol, kaj prav vidijo datoteko, ki vleces dol npr: Ne Joci Peter. DVDRIP.torrent ali samo strani na kateri si gor. Ker nekaj sem bral o racunalniskih forenzikih, ta tudi, če sformatiras disk pa pridejo k tebi domov, še vedno lahko rešijo do 70% stvari oz. povezave do njih. Kaj pa Limewire program preden so dali da je torrent program, kaj potem so točno videli kateri pesmi vlečes dol.
Potem to tudi ni legalno kaj počnejo, kaj pa če preko torrenta pošiljšaš diplomsko al pa prek msn-ja. Potem je najboljše da diplomsko neseš osebno, potem nobene privatnosti ni. Sem mislil, da shranjujejo samo podatke o število GB uplovda/downlovda ter ip strani. Prosim, če lahko kdo razloži, kako je s tem.


Operaterji smejo shranjevati samo tiste podatke, za katere jim to zapoveduje zakon o elektronskih kouminkacijah. Pri nas je to našteto v 107.b členu ZEKom, ki je nadaljevanju prepisan iz evropske direktive 2006/24/EC.

Da ne bi komu pravni jezik preveč kravžljal možgančkov (v direktivi je besedilo IMO tudi veliko bolj razumljivo), se za internet shranjujejo naslednji podatki: IP naslov, podatek o naročniku, podatek o lokaciji (pomembno pri PPP(oE) dostopu), čas začetka dodelitve IP naslova, čas konca dodelitve IP naslova, podatek o pošiljatelju elektronskega sporočila in podatek o prejemniku elektronskega sporočila. Shranjejo se torej t.i. podatki o usmerjanju sporočil (IP naslovi, e-mail naslovi, uporabniška imena, MAC naslovi), nikoli in nikakor pa ne sme operater za te namene shranjevati ali vpogledovati v vsebino sporočil.

Zato ste lahko vsi pomirjeni, saj operaterji v Sloveniji ne smejo shranjevati podatkov o temu s kom se je čigav računalnik kdaj "pogovarjal" ali celo bolj "globoke" vsebine tega pogovora. Zadeva bi bila zaradi količine podatkov globalno neizvedljiva, lokalno pa predstavlja tudi hudo kaznivo dejanje, ki bi osebo - kršitelja pripeljalo v zapor, operater pa bi moral plačati zelo visoko kazen. Takšen poseg je v našem pravnem redu v tem trenutku (vse se lahko spremeni) definiran kot prisluškovanje, ki ga lahko sodišča odredijo le v posebnih in redkih primerih. Operaterji pa tega nikoli in nikakor ne smejo početi na lastno pest!



Spodaj pa še malo več vsebinske razlage (dolgčas)


Telefonija, kjer se je to začelo delati v preteklosti, pozna samo en nivo delitve med signalizacijo in vsebino. Velika večina storitev, ki bazirajo na IP protokolu pa ne pozna takšne vertikalne delitve, ki bi omogočila enostavno razdelitev podatkov na tiste, ki se shranjujejo in na tiste, ki se ne. Signalizacija je pri veliki večini enostavnih (da ne rečem "modernih") protokolov pomešana kar skupaj z podatkovnim tokom. Tipičen primer ločenih tokov za signalizacijo in podatke je npr. FTP protokol, kjer se en kanal odprt za pisanje ukazov (command channel), drug kanal pa se po potrebi odpira za prenos podatkov (data channel). Podobno je tudi pri VoIP telefoniji, kjer SIP skrbi za signalizacijo (klicanje, zvonenje, prijava, odjava, ...), RTP povezava pa se vzpostavi ločeno, takrat, ko je potrebno prenašati podatke - pogovor.

Pri SMTP, HTTP, POP3, IMAP, ... protokolih pa je sinalizacija zaradi enostavnosti običajno pomešana s podatki znotraj istega komunikacijskega kanala. HTTP npr. po isti TCP povezavi pošlje GET ukaz, po njej pridobi signalizacijo statusa (200 OK) in podatke, ki se jih prenaša. Takšnih primerov je še veliko, upam pa da sem uspel pojasniti kako se ločuje kontrolne kanale (signalizacijo) od podakovnih (vsebina komunikacije).

Starejši protokoli so po mojem mnenju bolj "pravilni" in "čisti", ker ločujejo med kontrolnimi podatki in vsebino. Njihova največja pomanjkljivost pa so požarni zidovi, ki morajo poznati protokol in razumeti vsebino kontrolnega toka, da lahko pravilno korelirajo podatkovni tok z različnimi odjemalci (požarni zidovi za omrežja, oziroma PAT prehodi).

Zakonodajalec se je pri nas za primer dostopa do interneta pač odločil, da so vsi podatki, ki se pretakajo preko fizičnega podatkovnega voda vsebina, ki se je ne sme shranjevati. Tako morajo operaterji sami beležiti samo kdo je bil uporabnik danega IP naslova v danem trenutku, nič pa se ne ve o obstoju ali neobstoju komunikacije med dvema napravama - to se preprosto ne sme shranjevati, ker se to šteje že za prestrezanje prometa. Pri elektronski pošti pa se dejansko beleži dejanje aktivne komunikacije (pošiljanje, sprejemanje sporočil), kar je na nek način veliko bližje načinu, kot se to dela pri telefoniji (beleži se obstoj klica, ne beleži se vsebina klica). Hkrati pa se teh podakov ne sme zbirati s "prisluškovanjem na liniji", temveč se jih mora zbirati iz datotek, kjer poštni sistemi zapisujejo ekvivalent signalizacijskih podatkov.

V IP svetu je zaradi takšnih enostavnih protokoliv v splošnem težko enostavno potegniti črto med "signalizacijo" sporočila, ki je v telefoniji za uporabnika nevidna, poteka pa po logičnih kanalih, ki so logično ločeni od "vsebine" sporočila. Tako se pri telefoniji enostavno zagotovi shranjevanje podatkov o signalizaciji, ne da se bi dotikali podatkovnega kanala. Pri IP pa je vse skupaj malo bolj pomešano. Največja relevantna zmešnjava je npr. SMTP protokol, kjer se lahko gleda podatke, ki so bili navedeni v "MAIL FROM" in "RCPT TO" ukazih, hkrati pa tudi sama vsebina komunikacije znova vsebuje "signalizacijo" v obliki glave sporočila, ki je ločena od vsebine sporočila. Gledano iz vidika SMTP L7 protokola je "vsebina" ločena in nedeljiva celota. Gledano iz vidika storitve, pa RFC 2822 sporočilo znova uporablja protokol, ki na svojem nivoju uvaja novo delitev med "signalizacijo" in "vsebino". Pri shranjevanju "signalizacije" se v tem primeru shranjujejo tako podatki iz SMTP protokola, kot tudi podatki iz glave RFC2822 sporočila. Skratka malo tu, malo tam, na koncu pa iz vsega skupaj nič koristi, ker je večino podatkov iz te shrambe možno trivialno ponarediti ali podtakniti - izredno nizka stopnja zanesljivosti podatka, ravno zato, ker je del signalizacije "v rokah osumljenca". Kriminalci se z minimalnimi ukrepi zavarujejo, o veliki večini uporabnikov pa se pridno shranjuje podatke brez uporabne vrednosti.

Ampak to je pa že druga zgodba... eh, kam smo zalutali z debato.

Personanonim ::

@BlueRunner: Hvala za razlago....tudi če je bila dolgočasna:))..

smonito ::

Imam eno vprašanje za BlueRunner-ja ali Matthai-a, ker vidim da se zelo spoznata na te zadeve. Koliko dolgo lahko ISP shranjuje tvoje podatke. Npr Siol sem bil naročen 2007 in če prekinem 2009, kao dolgo še shranjujejo podatke ali jih potem času zbrišejo oz. če lahko hipotetično leta 2015 pogledajo kaj si ti počel leta 2008.

Po mojem je najbolje, da od 1. novembra naprej imam še računalnik samo za šolo in e-maile. Mislim da je konec mojega snemanja nadaljevank. Ali bodo ISP-ji šli preverjat tudi za nazaj kaj si delal, torej pred 1. novembrom in ali smo lahko mirni, če sedaj ne vlečemo več dol.

BlueRunner: Zakonodajalec se je pri nas za primer dostopa do interneta pač odločil, da so vsi podatki, ki se pretakajo preko fizičnega podatkovnega voda vsebina, ki se je ne sme shranjevati. Tako morajo operaterji sami beležiti samo kdo je bil uporabnik danega IP naslova v danem trenutku, nič pa se ne ve o obstoju ali neobstoju komunikacije med dvema napravama - to se preprosto ne sme shranjevati, ker se to šteje že za prestrezanje prometa.

Če prav razumem se potem beleži samo IP kje je bil v tistem trenutku ne pa tudi vsebina, ki si jo downlovdal, ali imam mogoče prav. Kaj pa vsebino lahko vidijo, če naredijo preiskavo. Jaz razumem to, če naredijo preiskavo in pridejo policisti tebi na dom in zasežejo dvd-je je potem to vse, ali ti lahko še sodijo po prometnih izpiskih. Vem, da težim ampak zanima me.

Za odgovore se že vnaprej zahvaljujem.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smonito ()

BlueRunner ::

Imam eno vprašanje za BlueRunner-ja ali Matthai-a, ker vidim da se zelo spoznata na te zadeve. Koliko dolgo lahko ISP shranjuje tvoje podatke. Npr Siol sem bil naročen 2007 in če prekinem 2009, kao dolgo še shranjujejo podatke ali jih potem času zbrišejo oz. če lahko hipotetično leta 2015 pogledajo kaj si ti počel leta 2008.

Operater sme tvoje podatke hraniti samo toliko časa, kolikor je to nujno potrebno iz poslovnih razlogov. Podatke o prometu mora za potrebe pooblaščenih organov (policija, sodišča, varnostno-obveščevalne službe) hraniti 24 mesecev.

Če prekineš pogodbo npr. v januarju 2009, potem bodo tvoji podatki ostali v poslovnih sistemih (billing, CRM, ...) še najmanj nekaj mesecev zaradi reklamacijskih rokov. Najdlje pa toliko časa, kolikor trajajo še tiste "storitve", ki "preživijo" prekinitev pogodbe. Če si npr. kje dal strinjanje, da te lahko zasipavajo z reklamami, te bodo z njimi zasipavali dokler jim ne boš tega prepovedal - toliko časa pa bodo smeli hraniti tudi tvoje podatke. Če takšnih klavzul ni, to pomeni, da boš za operaterja prenehal obstajati tam nekje aprila, maja 2009, ko večina reklamacijskih in podobnih rokov poteče.

Neodvisno od tega pa morajo za 24 mesecev shraniti tvoje osebne in prometne podatke za potrebe raznih zahtev policije (in ostalih "sodelujočih"), na kar (že nekaj časa) ne moreš vplivati. Ne smejo pa teh podatkov uporabljati za noben drug namen. Kadarkoli in za karkoli! Tudi če bodo tvoji podatki konec 2010 še vedno v tem (običajno ločenem) sistemu, teh podatkov operater ne bo smel niti pogledati brez ustrezne odredbe, kaj šele uporabljati, saj so bili zbrani izključno za en namen. Operaterji jih pri nas sami hranijo zato, da jih ne hrani kakšna policija, ki bi ji lahko "na črno" pregledovala kadar ji bi to ustrezalo - tako npr. kot so to brez nadzora in razloga počeli nekateri DURS-ovi inšpektorji.

Po mojem je najbolje, da od 1. novembra naprej imam še računalnik samo za šolo in e-maile. Mislim da je konec mojega snemanja nadaljevank. Ali bodo ISP-ji šli preverjat tudi za nazaj kaj si delal, torej pred 1. novembrom in ali smo lahko mirni, če sedaj ne vlečemo več dol.

Operaterji ne preverjajo ničesar, saj po zakonu to ni njihovo delo. Operater dobi zahtevo od pooblaščenega organa, na to zahtevo je dolžan odgovoriti in dati podatke iz te posebne evidence. Pri temu se ne more nobena stran zmišljevati in dati oziroma zahtevati več ali manj podatkov od tega, kar piše v zakonu.

Če prav razumem se potem beleži samo IP kje je bil v tistem trenutku ne pa tudi vsebina, ki si jo downlovdal, ali imam mogoče prav.

Absolutno imaš prav! Ne vidi se niti tega a si sploh kaj downloadal ali ne, ker je tudi to vsebina. Vse kar se vidi je to, da je bil IP v določenem trenutku dodeljen tvojem računalniku (sploh ne tebi osebno - to mora policija še posebej dokazati).

Kaj pa vsebino lahko vidijo, če naredijo preiskavo.

Iz podatkov, ki jih hrani operater ni razvidno nič takšnega, ker se to po zakonu ne sme shranjevati.


Jaz razumem to, če naredijo preiskavo in pridejo policisti tebi na dom in zasežejo dvd-je je potem to vse, ali ti lahko še sodijo po prometnih izpiskih. Vem, da težim ampak zanima me.


OK, od tukaj naprej je moje približno razumevanje o temu kako policija opravlja svoje delo (naj bi opravljala svoje delo). Lahko, da brcam v popolno temo, čeprav mislim da ne.


  1. Nekdo prijavi zlorabo na policijo.

  2. Policija pridobi podatke o zlorabi, kjer najde IP slovenskega operaterja.

  3. Policija od operaterja zahteva podatke o lastništvu IP naslova.

  4. Operater da te podatke, če se gre za statičen IP naslov.

  5. Policija nato sodišče prosi za odredbo za prometne podatke (sama policija tega ne more zahtevati).

  6. Sodišče izda odredbo operaterju, da se pridobi prometne podatke.

  7. Operater da te podatke organu, ki je naveden na odredbi (lahko sodišče, lahko tožilstvo, lahko policija, NIKOLI NEKA TRETJA OSEBA - sodišče lahko to samo posreduje naprej)

  8. Policija se z tako zbranimi podatki odloči za nadaljnje preiskovalne korake... lahko zahteva hišno preiskavo, lahko predlaga prisluh (kar je zelo težko), lahko se posveti zbiranju drugih podatkoov, ... pač tisto, kar menijo, da je potrebno.



Večina postopkov na sodišču pade zato, ker bodisi policija, bodisi operater kršijo zakonske predpise. Ena pogosta napaka je npr. to, da za dinamične IP-je operater da podatek o lastništvu, ki ga lahko izlušči samo iz podatkov o prometu. Te podatke pa lahko zahteva samo sodišče, ne pa policija sama. Druga napaka je npr., da lastnik spletnega mesta, ki je bilo medij zlorabe, posreduje kar neposredno oškodovancu, saj sodišče tudi pri nas v teh primerih pogosto ugotovi, da je bil protizakonito izdan osebni podatek, kar naredi ta dokaz in vse iz njega izvedeno za neveljavnega. Policija bi morala te podatke še enkrat zahtevati sama, saj bi bil šele s tem podatek pravilno pridobljen.

Kar se pa tiče varstva osebnih podatkov je v Sloveniji bolje biti pri velikem operaterju, kot pa pri majhnem, ker velikim pisarna IP neprestano diha za ovratnik, majhne pa zaenkrat še kar dobro ignorira... Na koncu koncev pa je vse, kar lahko zahtevaš in pričakuješ od operaterja, da te podatke, če jih že mora hraniti, hrani in uporablja striktno v skladu z zakonom in izključno za namene zaradi katerih se ti podatki zbirajo. Pri nekaterih operaterjih (tudi operaterjih telefonije, da ne bo pomote) je prav očitna servilnost, saj velikokrat kar tekmujejo kdo bo dal policiji hitreje in več podatkov o lastnih strankah, ne da bi za to obstajala zakonska podlaga, ali pa bili izpolnjeni zakonski pogoji. Potem pa postopki pred sodišči padajo zaradi napak v postopkih, že če se odvetniku samo malo sanja o temu kako bi morale zadeve stati.

T-h-o-r ::

neverjetno, kako ste nekateri panični :)

jaz še vedno delam vse po starem, pa sem še tukaj :))

je pa res, da nikdar ne prodajam naprej piratskih stvari
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

SanAndreas ::

Zanima me, ali si kaznovan, če si npr. na torentu downloadal dol en film, pri tem pa tisti upload gre avtomatsko gor (mogoče gre na ostale po svetu).
Čeprav uporabljam samo zase, nikakor ne bi nikoli dajal, prodajal ali kako drugače drugim osebam!

Ali potemtakem samo zaradi tistega uploada si zato kaznovan ali ne?!

Res me zanima :|
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

AapocalypseE ::

Če ste že eni tako panični ( čeprav ni skrbi, če ne prodajate zadeve na boljšem sejmu recimo ), en link za vas:
http://zakladi.com/blog/2008/10/16/zara...

Pesimist ::

To ni dobena zascita. Preprecuje le network throtling od ISPja. Tvoj IP se sevedno vidi kot znak na čelu.

darkolord ::

Zanima me, ali si kaznovan, če si npr. na torentu downloadal dol en film, pri tem pa tisti upload gre avtomatsko gor (mogoče gre na ostale po svetu).
Čeprav uporabljam samo zase, nikakor ne bi nikoli dajal, prodajal ali kako drugače drugim osebam!

Ali potemtakem samo zaradi tistega uploada si zato kaznovan ali ne?!

Res me zanima :|

Če te res zanima, dej mal preberi sporočila v tej temi.

Pesimist ::

Kaznivo je tudi ce downloadas stuff ne samo uploadas. Vedno je bilo vedno bo. Vprasanje je samo ce se bo jim dalo preganjati male ribice in vas hraniti potem v zaporih. Pomoje ne.

smonito ::

Sem že razrezal vse Dvd-je na prafaktorje na disku pa tak nimam nic nelegalnega. Po mojem ti težko dokažejo kaj, če imajo sam izpisek prometa ISP, in ti naredijo hišno preiskavo ali se pač motim. Po novem letu pa tak odpovem net, zdaj že tak ima vsak Caffe wi-fi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smonito ()

SanAndreas ::

Kaj je zdaj, si ali nisi kaznovan zaradi uploada, ker to naj bi to pomenilo kot reproducranje, mar ne?
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

darkolord ::

Kaznivo je tudi ce downloadas stuff ne samo uploadas. Vedno je bilo vedno bo.


ORLY

black ice ::

Kaj je zdaj, si ali nisi kaznovan zaradi uploada, ker to naj bi to pomenilo kot reproducranje, mar ne?

Jao. Že 1000-tič: zaradi UPLOADA si LAHKO KAZNOVAN

SanAndreas ::

Pol pa je to s.....
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

thezerox ::

Ok, fantje, da se razčisti: kaj imate točno v mislih, da si lahko "kaznovan"? Kazen za prekršek ali pa kazen za kaznivo dejanje?

thezerox ::

Če ne uploadaš zaradi !PRODAJE!, potem tvoj upload ni kaznivo dejanje.

Upload - ne glede na to, ali je namen prodaje podan ali ni - pa je kaznivo dejanje v tistih primerih, ko ti recimo uploadaš dela, na katerih so avtorske sorodne pravice (podatkovne, baze, videogrami, fonogrami, itd.).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thezerox ()

Gandalfar ::

Če ne uploadaš zaradi !PRODAJE!, potem tvoj upload ni kaznivo dejanje.


Ali pise tocno prodaje, ali osebne premozenjske koristi ali kaj podobnega?

thezerox ::

Piše "...z namenom prodaje...".

AapocalypseE ::

100x je blo napisano, da velja zaporna kazen samo za prodajo, recimo spečenih iger, filmov, programov, itd... ampak eni še kr paničarite. :D
Ni niti logike, da bi ti prišla policija domov in te zaprla zaradi tega. Je blo rečeno tudi, da ti lahko nekdo hekne računalnik in si brez tvoje vednosti dava kaj dol oz. uploada.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

Kaznivo je tudi ce downloadas stuff ne samo uploadas. Vedno je bilo vedno bo.

Po tej logiki je tudi kaznivo snemat iz TVja/Radia - Tudi če na STBju ustaviš film iz TVja.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Personanonim ::

..panika je huda reč ,ja:D...odvetnica se kmalu vrne z dopusta ,pa bo dokončno razjasnila zadeve...je pa odvisno ali je Matthai še zainteresiran za debato..Matthai?...osebno sem dobil odgovor na skrb zbujajoča vprašanja in zdaj lahko spim:)) ,ampak da se postavi uradna pika na i :P...

T-h-o-r ::

ja veste, država komaj čaka, da na tisoče uporabnikov prenese kakšen mp3, da jih bodo strpali v zapor 8-)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Gandalfar ::

Dodatnih "davkov" se pa pomojem ne bo branila .. ;)

T-h-o-r ::

se grem stavit, da s temi "davki" ceneje prideš skozi, kot pa če bi vse v trgovini kupoval
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Pesimist ::

Samo nevem od kot vam to "ce prodajete samo"
V tistem zakoniko ko ste ga prilepli pise tudi ce uploadas brez da imas kaksno korist. Ostalo mi deluje kot da si sproti zmisljujete.

Drugace pa je ta tema postalo grozno nepregledna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

thezerox ::

Ok, da še enkrat lepo pojasnim:
- 148. člen KZ-1 govori o materialnih avtorskih pravicah; pri tem členu se zahteva namen prodaje;
- 149. členu KZ-1 pa govori o sorodnih avtorskih pravicah; pri tem členu pa se namen prodaje ne zahteva in je kaznivo dejanje vsakršno protipravno ravnanje z avtorskim delom, tudi uploadanje.

Vendar ob tem pa je bistvenega pomena to, KATERA avtorska dela so zajeta pri posameznem členu. Po mojem so pri 148. členu vsekakor zajeti računalniški programi pa tudi igre.

Tema pa je nepregledna zato, ker je veliko nepotrebnega balasta, ki za temo sploh ni relevanten.

Okapi ::

Problem je tudi, ker večina nima razčiščenih pojmov o tem, kaj je kaznivo dejanje (zaradi katerega greš lahko v zapor), kaj prekršek in kaj je samo prepovedano (tožit te mora oškodovanec in plačaš odškodnino).

O.

thezerox ::

Točno tako. Pa še zraven govorjenje na pamet.

Pesimist ::

In to dejstvo da so vsi ti pojmi razpraseni po celi toti temi cisto nic ne pomaga pri razumevanju.

BlueRunner ::

Ker so se vprašanja pač postavljala eno po eno, ne pa vsa skupaj. Vsakogar je pač zanimala ena stvar, ne pa vse naenkrat. Nekaterim pa se je vsako stvar nekajkrat ponovilo, pa je še vedno niso hoteli razumeti (troli).

SmeskoSnezak ::

Dobro... torej za vse te "trole" in tiste, ki jih tole zanima, BlueRunner, napiši novico za slo-tech, tako kot si tukaj že razjasnil nekaterim. Vsi ne prebirajo foruma, marsikdo bere le novice. V bistvu te tvoje prispevke zmeči v en dokument pa malce uredi, na koncu pa v poševnem stavku napiši, da lahk še vedno brez skrbi dol vlačijo stvari :) Bi šlo to?
@ Pusti soncu v srce... @

BlueRunner ::

Da bom odgovoril na katera vprašanja? Katera res zanimajo večino ljudi in ne samo najglasnejše med nami? Kaj je tisto bistveno, da ne bo cela novica samo eno dolgo naštevanje vseh členov iz ZASP-a in ostalih "sodelujočih"?

Predlagajte, pa bom sestavil skupaj samo tisto kar najbolj žuli...

Zgodovina sprememb…

Pesimist ::

Jah mene zanima tocen zakon, tudi link do njega. Sem probal najti ta clen pa je tak nepregledna stran da sem obupal. Razlika med kazensko in "prepovedano" dejavnost? Sej sem vedno mislim ce je prepovedano je tudi kazensko in obratno. Zdaj ce se kazensko deli na zaporno kazen, prepovedano pa na denarno kazen, nimam pojma. Definitivno razlago zakaj se zakon ni spremenil oz ce se je in zakaj upload ni kazensko preganjan oz je samo prepovedano siriti neko avtorsko datoteko tudi ce z tem nimas korisi. Sevedno drzi da je za lasnte potrebe dovoljen download? Kadar govoris o dwnloadu se govori tudi o uploadu ali definitivno samo o downloadu, sej pri torrentu nemores locit, pri kakem rapidsherua ali rss news pa ja. Postopek ki je potreben za pregon, kdo lahko vlozi zahtevo in zakaj...
Zakaj ja zdaj spet vse tak kondradiktivno z prvo novico, kjer je bilo omenjena 5x velikost povprecne slovenske place. Itd. Kaj so se spreminjali pravila vmes ali jih oni z enna oz kdo je novico objavo ni vredu razumel?

Bah... komplicirano. Jaz sicer sevedno pocnem to kaj sem prej in bolj me zuli denarna kazen kot zaporna groznja. Ker ce mi nadavajo kazen 20k evrov grem reje za 5 let v zapor lol. Oz dobis obojno kazen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

imagodei ::

Sawyer> "Jah mene zanima tocen zakon, tudi link do njega. Sem probal najti ta clen pa je tak nepregledna stran da sem obupal. Razlika med kazensko in "prepovedano" dejavnost? Sej sem vedno mislim ce je prepovedano je tudi kazensko in obratno. Zdaj ce se kazensko deli na zaporno kazen, prepovedano pa na denarno kazen, nimam pojma."

Precejšnjo nerazgledanost demonstriraš tukaj s takšnimi izjavami. Zakon se da najti s tremi kliki. Kaj iščeš? Kazenski zakonik ali ZASP?

Razlika med "kazensko in prepovedano" dejavnostjo... Hja, no, saj ni tako težko, če pomisliš. Malo se nerodno izražaš... Če narediš prometni prekršek, menda nisi naredil kaznivega dejanja? Mislim, napačno parkiranje ni ravno kaznivo dejanje, ane...
- Hoc est qui sumus -

Pesimist ::

brzveze sploh debatiras to dalje ker je bilo ze vse napisano. Le nepregledno je. To je point.
Drugace pa spet samo blebetas o prometnih prekrskih in nekih bedarijah. Mi govorimo o spletnem priatsvu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Okapi ::

Stvari so v resnici precej preproste.

Download je prepovedan. Če te lastnik avtorskih pravic zaloti, da si downloadal njegov film/muziko/program, oziroma da to imaš, tudi če samo za lastno zasebno rabo, te lahko toži in izterja odškodnino. Teoretično je dovolj že download enega komada, v praksi pa malo več, da lahko prikaže večjo škodo. Verjetno se pod kakšnih 1000 € škode noben ne bo lotil tožbe (na kar se pa ne gre zanašati;-).

Upload je tudi prepovedan in velja enako kot za download. Če lastnik avtorskih pravic ugotovi, da si uploadal, te lahko toži in vsak posamezni upload prišteje k svoji škodi. Tistih (hipotetičnih) 1000 € škode tako dosežeš precej hitro.

Ni pa drugače nobene razlike med DL in UL. Vsak posamezen DL ali UL je pač enaka škoda za lastnika avtorskih pravic, razlika je samo v tem, da se lahko uploadov posameznega albuma, skladbe ali filma hitro nabere:-)

Pri nas je malo verjetno, da se bo kdo lotil preganjanja malih domačih uporabnikov torrentov, čeprav se tudi na to ne gre zanašati. Lahko da se bo kakšna založba tega kdaj lotila in jih nekaj tožila, kot svarilo drugim.

Prodajanje piratskih kopij je kaznivo dejanje. Za to greš lahko tudi v zapor. In ni treba, da te toži lastnik avtorskih pravic - če policija odkrije, da prodajaš piratsko robo, se te loti država neposredno.

Dovoljeno pa je snemanje iz televizije in radia, za lastno rabo. Dovoljeno je tudi narediti 3 kopije vsakega glasbenega cedeja ali filmskega devedeja, ki si ga kupil (za rač. programe & igre to ne velja). Te tri kopije lahko daš tudi sorodniku ali osebnemu prijatelju (ki pa jih seveda ne sme več naprej kopirati). Tako kopijo lahko tudi dobiš, od sorodnika ali osebnega prijatelja, če je seveda ta kupil original (in naredil tiste 3 kopije, ki mu pripadajo). Takšne kopije lahko tudi downloadaš ali uploadaš - ampak še vedno z omejitvijo na 3 iz enega originala in da lastnika originala, oziroma tistega, ki mu daš kopijo, osebno poznaš.

O.

Berserker ::

Zej bo tak vojna tak da mi je mar za zakon, sej me nemorjo dobit pa ziher nebi dobenga zaprli kr so na dobovem itak obupani pazniki pa malo fali da lahk zaporniki prosto odkorakajo brez odpora ven. Pa nikoli nem dal denarja za nekaj kar fizično ne obstaja pa še čisto tvoje ni na koncu.

T-h-o-r ::

okapi, a kaj bereš temo
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Okapi ::

Ne, zakaj?;-)

Naredil sem pač en hiter povzetek. A sem se kje zmotil?

O.
««
15 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropsko sodišče o nadomestilih za zasebno reproduciranje avtorskih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
15334465 (31928) MrStein
»

Mininova zmanjšuje obseg ponudbe, postaja legalna (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
28018266 (13025) Okapi
»

Francija pripravlja ostrejšo protipiratsko zakonodajo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13915751 (11063) redo
»

220.000 dolarjev za 24 pesmi (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
21220087 (14881) Brane2
»

Avtorske pravice 2 - konkretni primeri kršitev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13912505 (10488) jype

Več podobnih tem