» »

Zanimivo vprasanje

Zanimivo vprasanje

mtosev ::

Zanima me kak ve pitom (tista velika kaca) da rabi svojo ztrev stisnit da jo ubije. Ker mi ni jasno kak to on ve al je to instinktivno ce je mi ni jasno kako je to?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
  • spremenil: mtosev ()

Thomas ::

Pitom?

Pitom ima to najbrž zakodirano v možganih, že ob izdelavi.

Lahko bi se naučil, mehanizem znanja bi bil isti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

V možganih? A niso nagoni nekej podobnega kot refleksi? Medulla oblongata (podaljšana hrbtenjača) bi jst rekel, če bi moral na hitro odgovoriti. Je pa res, da mi učiteljice biologije nikoli niso bile pri srcu (same zakompleksanke), tako da se komot motim in ima prav Thomas. Lahko, da imava pa celo oba prav.

Zheegec ::

Ja nagon je dosti več kot refleks. Pri refleksu gre impulz samo do hrbtenjačnega vozla in takoj nazaj (zato takoj umakneš roko, ko jo daš na vročo površino - preko možganov je zamik vsaj cca 2s).

nagon je pa zakodiran v možganih, pridobi se skozi milijone let evolucije, velja pa samo za tistih nekaj stvari, ki jih žival (človek ali kača naprimer) potrebuje za preživetje - zato dojenčki znajo plavati, pa to kmalu pozabijo, ker je to še zastarel nagon, ki še ni popolnoma izginil, ga pa višje možganske funkcije pri ljudeh hitro prepišejo in zato se je potrebno plavati še enkrat naučiti.

AFAIK seveda :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Matev ::

Zanima me kak ve pitom (tista velika kaca) da rabi svojo ztrev stisnit da jo ubije.


ja kaj pa naj naredi drugega
a naj jo z čim na gobec sune
ali pa s kremplji uprasne
mogoče s kljunom?

dzinks63 ::

:)) Misliš piton in ne pitom?

mtosev ::

DA
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Tilen ::

Bom malo podučil mtoseva še z druge plati.

4. člen

1. Naslovi tem v forumu morajo odsevati njihovo vsebino.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

DonPierre ::

Em, kolkr se men zdi so taki vzorci vedenja zapisani v talamusu. Ta deluje kot neka knjižnica iz kjer se vzame načrt za določen gib, ta se prenese pol v višje živčne sisteme, ki koordinirajo gibanje različnih mišic in pošiljajo signale mišicam. Da pa zadeva pride do talamusa, pa more pred tem it skoz senzorični sistem. Ta knjižnica je pa verjetno posledica razvoja, naučena dvomim da bi bla. Popravite me...

gzibret ::

To je v možganih zapečeno in ne naučeno. Bom povedal en primer z raco.

Če raci daš iz njenega gnezda jajce, ga bo ona s kljunom skotalila nazaj v gnezdo. V čem je haklc? Če raci med kotaljenjem jajca le-to vzameš, bo raca še vedno mahala s kljunom, kot bi kotalila neko virtualno jajce neglede na to, da v resnici meša zrak. Tole kotaljenje jajca nazaj v gnezdo je torej hardwired in ne priučena navada. Verjetno je podobno s pitonom.
Vse je za neki dobr!

DimmniBurek ::

Ko si bil ti majhen in si dobil mamin nipl v usta si lih tko vleku... Alpa stisnu igračo in jo dvignu od tal...:D
There Is No Stronger Drug Than Reality

Izi ::

preko možganov je zamik vsaj cca 2s

Tako počasni pa spet nismo :D Veš koliko avtomobilskih nesreč bi potem imeli >:D
Povprečni avtomobilist po eni sekundi od zaznave nevarnosti že tišči na bremzo, pa je moral vmes še premakniti nogo. In odločitev za bremzanje vsekakor gre skozi možgane.
Jaz bi rekel, da je 1 sekunda skrajni reakcijski čas.

Matev ::

jaz bi rekjel nekje 0,2 sekunde

toliko je recimo na štartu šprinterjev od poka od štarta

Ejsi_Disi ::

S tem, da so oni pripravljeni pa še trenirajo.

Nekje od 0,5 do 1 s je bolj realno. Če se ne motim je toliko tudi v formuli za računanje pregledne berme. LAhko pa tukaj testirate: KLIK
Rock n' roll ain't noise pollution!

Matev ::

ne vem a ste sami orangutani ali lenivci, levaki tu
jaz v 0,2-0,3 sekunde brez vsakega problema reagiram

Zheegec ::

Morate gledati, da je za vse stvari, ki jih naredite zamik (no recimo) 1s. Zamik za reflekse je pa recimo 100x manjši.
Ta test je tudi nekaj drugega, ker čakaš in si pripravljen.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Ejsi_Disi ::

Matev si pa prav 'jack'. A se mi podpišeš?
Rock n' roll ain't noise pollution!

lymph ::

ejsi disi, ja kaj pa pol postavljaš neke trditve, za kere se izkaže da so mal zabasane?
"Belief is immune to counter example."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lymph ()

Matev ::

reakcijski čas šprinterjev
ejsi disi

vsekakor ni 1 sekundo kot trdiš ti

McHusch ::

Reakcijski start šprinterjev je v rangu 0,1 do 0,2 sekunde. Bližje 0,1 kot 0,2, ker slednje je že na ravni starih mam (če govorimo o šprintu). :D

Ampak šprinter je enako situacijo vadil že 1000+ krat, poleg tega pa točno ve, kaj pričakuje (strel) in kako bo ravnal (flat-out sprint). Tu ni nobenega procesiranja, samo čaka se na dražljaj. Če ti pade skala na cesto, morajo pa možgani preračunati, a se lahko ustaviš, a bi mogoče raje peljal okoli itd. To potem nanese skoraj sekundo, medtem ko za brezmo tiščat na polno brez razmišljanja pa res ne rabiš sekundo. Še pol sekunde ne.

Ejsi_Disi ::

V bistvu vam je že McHusch odgovoril. Matev, nisem trdil, da je reakcijski čas šprinterjev 1 s. Tvojo trditev za šrinterje sem podprl. Šlo se je pa za reak. čas voznikov. In preden človek dojame in pritisne na bremzo je pa nekje od 0,5 do 1 s.
Rock n' roll ain't noise pollution!

DonPierre ::

Za nenaučene gibe literatura uči, da naj bi možgani približno sekundo preden si ti stegnu prst proti tipki na tipkovnici vedli, da boš ti to naredu, oz takrat se v možganih pričnejo začetni postopki za izvedbo tega giba. Itaq si je pa za to razlago potrebno možgane predstavlati kot nek vzporeden virtualni svet (beri vzporedni program, ki stalno predvideva za vnaprej, kaj se bo čez nekaj časa zgodilo v prihodnosti, da so potem reakcije hitrejše).

Loki ::

matev... LOL. :D
pocakaj, da bo tisti sejem v cankarjevem domu, infos ali kaj je ze, lansko leto so imeli tudi napravo za merjenje refleksov (vozis "avto", ko dobis signal, moras cimprej zavreti) in je bila velika vecina rezultatov >1s.
I left my wallet in El Segundo

McHusch ::

To je normalno. 2 uri ne moreš biti tako osredotočen, kot so šprinterji 3 sekunde na startu. Ni variante.

C_maniak ::

pocakaj, da bo tisti sejem v cankarjevem domu, infos ali kaj je ze, lansko leto so imeli tudi napravo za merjenje refleksov (vozis "avto", ko dobis signal, moras cimprej zavreti) in je bila velika vecina rezultatov >1s.

+tisto se mi zdi, da ne odraža realne situacije, ker tam točno veš, da boš v kratkem času dobil signal in si popolnoma skoncentriran samo na to. v avtu pač nisi, vsaj ne ves čas in ne večina. in če so še potem taki odzivni časi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: C_maniak ()

Barakuda1 ::

Reakcijski čas povprečnega voznika, na nenadno in nepredvideno oviro je med 1,5 in 2 S.

Se vam zdi velik? Men se je tudi. A kaj ko izvedenci cestno prometne stroke pravjo, da je temu tako:)

Jasno, da je tu govora o povprečnem vozniku. nadpovprečni vozniki (dirkači in rojeni talenti), ki povrhu še ves čas pričakujejo nek nenavaden dogodek med vožnjo, pa imajo reakcijske čase tam nekje okol 1 S.

perci ::

Res je. Jst sem na uni zadevci, k jo majo policaji na sejmih, mel levo nogo počez na bremzi in sklopki, desno pa na gasu, tako da mi ni bilo treba preklapljati noge, pa je vseeno bil reakcijski čas, malo več kot 0,5 sekunde. Se pravi, samo da sem pritisnil sem porabil pol sekunde. Zdej si pa zamisli, da moraš nogo dvignit iz plina in jo prestavit na bremzo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novi laserski merilniki in kazni za prekratko varnostno razdaljo (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Na cesti
35865149 (57938) BlaY0
»

refleks

Oddelek: Loža
332540 (1751) Avenger
»

Nasvet-prometna, zaletel sem se v rit takemu, ki je nalašč naredil to (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23614583 (9604) ;-)
»

prekrški ??? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1297614 (5487) Invictus

Nove kazni (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
41925917 (17802) WarpedGone

Več podobnih tem