» »

Posest orožja

Posest orožja

««
43 / 54
»»

nevone ::

Gre, gre, zato pa napadalci pri nas ne pobijajo ljudi.


Kje pri vas?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Matej22 ::

Sodna praksa pri nas je na tem področju malo zmedena, pa vendar:

http://www.sodnapraksa.si/?q=id:26080&d...

V zgornjem primeru je okrožno sodišče tistega, ki se je branil tako, da je z lovsko puško ustrelil nekoga, ki mu je neposredno grozil z železno palico, spoznalo krivega umora. To sodbo pa je nato drugostopenjsko sodišče razveljavilo in priznalo silobran.

stjan ::

Kako naj jaz v temi vem kakšno orožje ima lopov?
Kaj pa če lopova moj rotwajler malo razmesari, med čakanjem na prvo pomoč pa stvor pogine?
Je pes kriv uboja, umora ali gre za obrambo lastnika?

jype ::

nevone> Kje pri vas?

Pri nas doma niso še nobenega.

No, tudi napadli še niso.

Matej22> V zgornjem primeru je okrožno sodišče tistega, ki se je branil tako, da je z lovsko puško ustrelil nekoga, ki mu je neposredno grozil z železno palico, spoznalo krivega umora. To sodbo pa je nato drugostopenjsko sodišče razveljavilo in priznalo silobran.

Te reči niso nikoli "čiste". Še če so priče zraven je težko, ker pogosto povedo različne zgodbe.

stjan> Kaj pa če lopova moj rotwajler malo razmesari, med čakanjem na prvo pomoč pa stvor pogine?

Če imaš pravilno pritrjen znak, ki opozarja, da je območje varovano s psom, je OK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Aston_11 ::

Pa če uspe znak prebrati ob pravem času... če zna brati.... razume zapisan jezik....

jype ::

Aston_11> Pa če uspe znak prebrati ob pravem času... če zna brati.... razume zapisan jezik....

Ne, sodna praksa pravi, da mora bit samo smiselno postavljena tabla, pa je to dovolj dobro.

Matej22 ::

Še en primer sodne prakse, kjer se je priznal silobran osebi, ki se je s pištolo branila pred napadalcem z železno palico tako, da ga je sedem krat ustrelila v vitalne dele telesa.

http://www.sodnapraksa.si/?q=id:2010040...

St235 ::

Temu se reče charry picking. Pač vlečeš primere, ki potrjujejo eno plat in ignoriraš vse ostale. BTW, linki ti ne delajo.

Odločanje o silobranu je ena najbolj kompleksnih in odgovornih odločitev, ki jo sodnik sprejeme. In je odvisna od primera do primera. Tako seveda lahko obstajajo okoliščine v katerih je zoper človeka oboroženega s palico bila upravičena uporaba smrtonosne sile. Samo iz tega sklepat, kot nekateri blodijo, da je že kraja njihove lastnine pravzaprav neposredno ogrožanje življenja je pa daleč od realne zgodbe.

recimo primer kjer je sodišče jasno potrdilo, da preventiven silobran (torej oboroževanje zaradi morebitne nevarnosti) niti pod razno ni upravičen.
http://www.sodisce.si/vsrs/odlocitve/18...

Bistveno pri presojanju o silobranu ni sorazmerje med uporabljenim orodjem ampak med dejanskimi okoliščinami in namenom napadenega in branečega. Tako je povsem možna situacija kjer je zoper neoboroženega napadalca upravičena uporaba strojnice (karikiram) in zoper do zob oborženega nasprotnika ni dopustna uporaba niti šibe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

nevone ::

Pri nas doma niso še nobenega.

No, tudi napadli še niso.


Good for you. Sej to velja za večino.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Scaramouche ::

V današnjem času ni izgovora če imaš doma orožje da nebi lahko na orožje pritdil kamero in tako rešil svojo čast in nedolžnost na sodišču..

Je res treba tvegati, ko pa lahko daš za mini kamerco in rešiš problem..



jype ::

nevone> Good for you. Sej to velja za večino.

Škoda, da nekateri tega ne razumejo.

Matej22 ::

St235 je izjavil:

Temu se reče charry picking. Pač vlečeš primere, ki potrjujejo eno plat in ignoriraš vse ostale. BTW, linki ti ne delajo.

Odločanje o silobranu je ena najbolj kompleksnih in odgovornih odločitev, ki jo sodnik sprejeme. In je odvisna od primera do primera. Tako seveda lahko obstajajo okoliščine v katerih je zoper človeka oboroženega s palico bila upravičena uporaba smrtonosne sile. Samo iz tega sklepat, kot nekateri blodijo, da je že kraja njihove lastnine pravzaprav neposredno ogrožanje življenja je pa daleč od realne zgodbe.

recimo primer kjer je sodišče jasno potrdilo, da preventiven silobran (torej oboroževanje zaradi morebitne nevarnosti) niti pod razno ni upravičen.
http://www.sodisce.si/vsrs/odlocitve/18...

Bistveno pri presojanju o silobranu ni sorazmerje med uporabljenim orodjem ampak med dejanskimi okoliščinami in namenom napadenega in branečega. Tako je povsem možna situacija kjer je zoper neoboroženega napadalca upravičena uporaba strojnice (karikiram) in zoper do zob oborženega nasprotnika ni dopustna uporaba niti šibe.


Hvala za opozorilo, da linki ne delajo, tukaj je link do drugega primera, upam da bo sedaj delal:

http://www.sodnapraksa.si/?q=VS2005303&...


Moj namen ni bil cherry picking, temveč sem želel povedati, da tudi v sloveniji nisi nujno obsojen za umor (si pa verjetno obtožen), če se pred napadom braniš z orožjem, kot marsikdo zmotno misli.

Kar pa se tiče preventivnega silobrana, pa obstaja primer mislim da iz Maribora, kjer je bil nekomu priznan silobran, šlo se je pa zato, da mu je nekdo grozil, zato si je ta priskrbel nelegalno orožje, kasneje so ga trije napadli in je streljal po njih, vendar so ga kljub temu razorožili in hudo pretepli. V tem primeru je mislim da bil obtožen poskusa umora, vendar mu je sodišče priznalo silobran.

Popravek:
Linki nekako nočejo delati, evidenčna številka primera je VS2005303

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matej22 ()

sivistol ::



Jype in co a prevec hollyvuda gledate ?

jype ::

sivistol> Jype in co a prevec hollyvuda gledate ?

Niti ne.

Master_Yoda ::

Malo offtopic: Torej 3 zamaskiranci ti vdrejo v hiso z nozi, in boksarji, ti imas pusko in jih ustrelis, nato dedek enega izmed vlomilcev da izjavo da to ni pravicno, in se ziher nisi bal za svoje zivljenje, ker so imeli inferiorno orozje. Kot da so se tile trije najavili da bodo vlomili, ter kaksno orozje bodo imeli s sabo, da lahko lastnik poklice se 2 prijatelja ter se opremi z nozem/boksarjem da bo boj pravicen ?

AndrejO ::

Only in USA.

V normalnih državah greš pred sodnika, ki na podlagi dokazov, strokovnih mnenj in zakona presodi, če si storil kaznivo dejanje ali pa je tvoje ravnanje ostalo v mejah silobrana, ki izključuje kaznivost.

Red_Mamba ::

AndrejO je izjavil:

Only in USA.

V normalnih državah greš pred sodnika, ki na podlagi dokazov, strokovnih mnenj in zakona presodi, če si storil kaznivo dejanje ali pa je tvoje ravnanje ostalo v mejah silobrana, ki izključuje kaznivost.


tko bi moralo biti povsod. takoj ko prestopis tujo lastnino brez dovoljenja sam odgovarjas za svoj zivot
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

AndrejO ::

Pa pojdi na obisk k staršem od žene, v takšni državi. Če si upaš.

Truga ::

Red_Mamba je izjavil:

tko bi moralo biti povsod. takoj ko prestopis tujo lastnino brez dovoljenja sam odgovarjas za svoj zivot

privatno lastnino bomo tko ukinli, pa je problem resen

Scaramouche ::

AndrejO je izjavil:

Pa pojdi na obisk k staršem od žene, v takšni državi. Če si upaš.


a ti prideš v maski z orožjem?

Sem proti oboroževanju v Sloveniji, v Ameriki kjer je veliko kriminala bi pa se moral oborožiti tudi če nisem fan...

AndrejO ::

Scaramouche je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Pa pojdi na obisk k staršem od žene, v takšni državi. Če si upaš.


a ti prideš v maski z orožjem?

Za pusta je dovolj. In Red Mamba pravi, da se odrečem pravici do življenja, že če prestopim mejo njegove posesti.

Si predstavljaš to v Sloveniji, kjer se ljudje pokoljejo že zato, ker je ograja 49cm in ne 50cm oddaljena od meje ali pa občasno ustrelijo kakšnega geodeta, ki pride določiti mejo zadevne posesti?

Scaramouche je izjavil:

Sem proti oboroževanju v Sloveniji, v Ameriki kjer je veliko kriminala bi pa se moral oborožiti tudi če nisem fan...

Sem bil v ZDA. Nisem videl razloga, da se bi bilo komu potrebno oboroževati. Razen nekih na dolgo in široko oglaševanih snežink, je žalostna statistika takšna, da večina orožja, ki je v hiši "pripravljeno za uporabo" na koncu poškoduje lastnika ali nekoga od njegovih prijateljev oziroma sorodnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Scaramouche ::


Sem bil v ZDA.

zato ker je Američan bil v Sloveniji ve dovolj da lahko pametuje..

Raje gledamo statistiko in koliko orožja imajo...
Če imajo več kot 300 mil kosov pove to veliko o državi in na koncu bi jaz tam vzel orožje ker bi se bal sostanovalcev več kot pa roparjev...

#000000 ::

Prrd par leti je nekdo v USA ustrelil dva policista in enega ubil na mestu, policaja sta FALILA hišo in naredila še eno fatalno napako, NISTA se NAJAVILA oz. pozvonila ali potrkala ali vpila POLICIJA ipd. ampak sta na tihoma vstopila in lastnik se je zbudil BOOM BOOM in en mrtev. Če se spomnim je bil lastnik ki je streljal do kosila doma in ni dobil ene ovadbe. TOLK je sveta privatna lastnina v tistem koncu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

jype ::

#000000> Če se spomnim je bil lastnik ki je streljal do kosila doma in ni dobil ene ovadbe. TOLK je sveta privatna lastnina v tistem koncu.

A de?

http://crooksandliars.com/2015/06/homeo...

#000000 ::

Ne ni to ta primer, sem iskal tud jest, pa ne najdem, mislm da je bilo nekje v GA mogoče atlanta, gledam pa vidm da je tega kokr češ, le da ponavad policaji ubijejo koga. Tle je blo pa obratno, in ja ta kateremu so uleteli (ni bil swat) in bila sta dva, lastnik pa je bil CLEAN ker ni sta niti bila v pravi bajti.

AndrejO ::

Scaramouche je izjavil:


Sem bil v ZDA.

zato ker je Američan bil v Sloveniji ve dovolj da lahko pametuje..

Drznem si pametovati ljudem, ki v svoj potni list še niso dobili vstopnega žiga ZDA.

Scaramouche je izjavil:

Raje gledamo statistiko in koliko orožja imajo...
Če imajo več kot 300 mil kosov pove to veliko o državi in na koncu bi jaz tam vzel orožje ker bi se bal sostanovalcev več kot pa roparjev...

Če rad gledaš statistiko, poglej še statistiko smrti zaradi orožja v rokah navadnih državljanov v primerjavi s številom smrti taistih navadnih državljanov, kadar se jih lotijo oboroženi kriminalci. In problem je, da ti tvoje lastno orožje v omarici ne bo niti najmanj pomagalo, če se bo sosedu na drugi strani predelne stene med čiščenjem po nesreči sprožila puška.

Kot sem navrgel kakšnega pol leta ali še malo več nazaj:
- Če imaš orožje pripravljeno za uporabo, to predstavlja povišano tveganje nesreče.
- Če orožja nimaš pripravljenega za uporabo, je neuporabno za kakršnokoli samoobrambo.

Sedaj lahko dodam še nekaj:
- Količina orožja, ki ga imaš v posesti, ne vpliva na verjetnost, da te bo sosed (ali njegov otrok) po nesreči ustrelil.

Ljudje tipa Fritz non-withstanding, ker so bivši uslužbenci in nekaj redkih izjem, ki redno usposabljanje jemljejo resno, statistično gledano v ZDA samo izjeme.

V Evropi, vključno s Slovenijo, imamo zakonodajo, ki je dovolj stroga, da so te izjeme pravilo, za razne rambo tipe pa cene in osnovna selekcija pri zdravniških pregledih poskrbi, da pridejo do legalnega orožja zelo redko (ne morem pa trditi, da nikoli - to brez prohibicije pač ni možno).

Kar se tiče kriminalcev ... to bodo pač vedno kriminalci. Glede na statistiko nasilnega kriminala je Slovenija varna država, glede na statistiko preiskanosti tovrstnih k.d., pa je učinkovitost Policije primerljiva z ostalimi razvitimi državami EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Scaramouche ::

AndrejO je izjavil:

Scaramouche je izjavil:


Sem bil v ZDA.

zato ker je Američan bil v Sloveniji ve dovolj da lahko pametuje..

Drznem si pametovati ljudem, ki v svoj potni list še niso dobili vstopnega žiga ZDA.

Scaramouche je izjavil:

Raje gledamo statistiko in koliko orožja imajo...
Če imajo več kot 300 mil kosov pove to veliko o državi in na koncu bi jaz tam vzel orožje ker bi se bal sostanovalcev več kot pa roparjev...

Če rad gledaš statistiko, poglej še statistiko smrti zaradi orožja v rokah navadnih državljanov v primerjavi s številom smrti taistih navadnih državljanov, kadar se jih lotijo oboroženi kriminalci. In problem je, da ti tvoje lastno orožje v omarici ne bo niti najmanj pomagalo, če se bo sosedu na drugi strani predelne stene med čiščenjem po nesreči sprožila puška.

Kot sem navrgel kakšnega pol leta ali še malo več nazaj:
- Če imaš orožje pripravljeno za uporabo, to predstavlja povišano tveganje nesreče.
- Če orožja nimaš pripravljenega za uporabo, je neuporabno za kakršnokoli samoobrambo.

Sedaj lahko dodam še nekaj:
- Količina orožja, ki ga imaš v posesti, ne vpliva na verjetnost, da te bo sosed (ali njegov otrok) po nesreči ustrelil.

Ljudje tipa Fritz non-withstanding, ker so bivši uslužbenci in nekaj redkih izjem, ki redno usposabljanje jemljejo resno, statistično gledano v ZDA samo izjeme.

V Evropi, vključno s Slovenijo, imamo zakonodajo, ki je dovolj stroga, da so te izjeme pravilo, za razne rambo tipe pa cene in osnovna selekcija pri zdravniških pregledih poskrbi, da pridejo do legalnega orožja zelo redko (ne morem pa trditi, da nikoli - to brez prohibicije pač ni možno).

Kar se tiče kriminalcev ... to bodo pač vedno kriminalci. Glede na statistiko nasilnega kriminala je Slovenija varna država, glede na statistiko preiskanosti tovrstnih k.d., pa je učinkovitost Policije primerljiva z ostalimi razvitimi državami EU.


Z večino se strinjam, je pa problem če te nekdo napade si pa brez orožja.. Seveda je Slovenija tukaj slab primer in sem sam proti temu da bi pri nas vsak lahko nabavil orožje..


Drug problem so seveda ljudje ki nimajo omarice in ga imajo v predalih in omarah in potem otroc ali pa sam ponesreči sproži..

Na netu je polno takih primerov je pa tudi polno takih ko je nekdo hotel neokga napasti pa se je ta moral braniti..
Amerika je bolj nora dežela, več je priložnosti in več apetitov, več je religijskih norcev in redneck hill billyjev...

Je pa spet vprašanje v katerem delu živiš...

jype ::

Scaramouche> je pa problem če te nekdo napade si pa brez orožja..

To je tako kot če bi rekel da je problem če te šlepar povozi, ti si pa brez oklepnika.

Ne moreš se izogniti vsem nevarnostim, veliki večini verjetnih se pa komot.

AndrejO ::

Scaramouche je izjavil:

Z večino se strinjam, je pa problem če te nekdo napade si pa brez orožja.. Seveda je Slovenija tukaj slab primer

Ja, Slovenija in preostanek sveta je tukaj slab primer, ker je po celotnem svetu zelo malo napadov brez nekega konkretnega vzgiba. Praviloma se med seboj napadajo ljudje, ki se poznajo oziroma imajo neko predhodno povezavo. Serijskih morilcev je po delezu populacije zelo malo.

To so seveda ljudje, ki te zelijo fizicno poskodovati ali ubiti. Ce pa zelis pod napade pristeti se roparje, pa je kaznovalna politika verjetno povsod enaka: kazni za umore so univerzalno visje od kazni za rope. Roparjem ni v interesu, da koga ubijejo, temvec jim je v interesu, da cim hitreje poberejo cim vec in izginejo. Orozje tukaj polozaj samo zakomplicira.

Razumem, da bi bili nekateri pripravljeni ubijati za dedkovo rocno uro. Vprasanje pa je, ce bi zeleli za to uro tudi umreti.

Scaramouche je izjavil:

in sem sam proti temu da bi pri nas vsak lahko nabavil orožje..

Tole bo pa malo dejavu. Kakor, da sva ta krog ze enkrat odplesala. V Sloveniji lahko, ob izpolnjevanju splosnih pogojev, orozje legalno nabavi vsaka zdrava polnoletna oseba. Ce mene vprasas, it doesn't get more free, ne da bi drzavo spremenil v strelski poligon.

To, da si proti temu, je seveda tvoja pravica. Ampak glede na to, da je dejansko stanje na terenu, kakrsno pac je, neke "amerikanizacije" pa ni na spregledu, je moje mnenje, da je tvoj strah neupravicen.

matobeli ::

No, tudi v sloveniji imamo prostor za izboljšave. Pri avtih in orožju je kar velik problem ker se vse podeljuje "trajno". Na vsake 10let bi bilo smiselno preverit ali je imetnik sploh še dovolj zdrav (HW in SW) za upravljanje naprave ki lahko naredi kar nekaj škode.

Ampak spet, ni orožje tisto ki dela največ škode. Nujnost izboljšav našega sistema je večja in bolj potrebna na veliki večini drugih področji kot pa orožju. (upoštevajoč škodo ki jo posamezno področje procentualno prinese kot kriterij)
Tako da je res škoda ker tako veliko ljudi izgublja energijo na nečem kar je problem samo v glavah.

Scaramouche ::

Roparjem ni v interesu, da koga ubijejo, temvec jim je v interesu, da cim hitreje poberejo cim vec in izginejo. Orozje tukaj polozaj samo zakomplicira.


To ti ne veš, in dokler nekdo prihaja z orožjem čez ograjo ne boš mislil ali bo samo vzel tvoje stvari...



Razumem, da bi bili nekateri pripravljeni ubijati za dedkovo rocno uro. Vprasanje pa je, ce bi zeleli za to uro tudi umreti.

V ameriki, sploh v getih ubijajo za manj!

To, da si proti temu, je seveda tvoja pravica. Ampak glede na to, da je dejansko stanje na terenu, kakrsno pac je, neke "amerikanizacije" pa ni na spregledu, je moje mnenje, da je tvoj strah neupravicen.


Trenutno so dovoljenja samo za športnike in nismo na istem kot američani in nimamo ene pištole na število prebivalca.

Seveda je statistično strah vedno neupravičen, potem je tudi nesmiselno kupiti nov in bolje stestiran avto, ki je varnejši..

V Sloveniji smo pač trenutno relativno varni samo če pade standard in dobimo še z leti veliko migrantov se lahko stvari spremenijo..
Tako da je ne moremo gledati na problem orožja kot globalen ampak selektivno od države do države.

V Angliji si lahko policist privošči lovit s pendrekom, v LA si policaj v Compton ne bo upal isto...

jype ::

matobeli> Ampak spet, ni orožje tisto ki dela največ škode.

Mhm, en kup ljudi je, ki jim vozniško dovoljenje preneha 30 in več let v zdravstveno pogojeno očitno in nevarno nesposobnost upravljanja z motornimi vozili.

Okapi ::

Evo, sem sem odločil v praksi preverit, kako lahko/težko je priti do dovoljenja za posest orožja. In očitno ni težko.;)

1. korak. Tečaj za varno ravnanje z orožjem. Organizira ga več društev in firm, praktično vsak mesec je kakšen termin. Traja 1 ali 2 dni. Tam, kjer sem ga jaz delal, vse opravijo v enem dnevu (v soboto), 10 šolskih ur. Najprej zakonodaja, potem prva pomoč, pa samo rokovanje z orožjem, vključno z razstavljanjem in sestavljanjem. Stane 140 evrov, lahko malo več ali malo manj, odvisno, kje delaš. Dobiš skripta, kjer je vse, kar je treba vedeti. Tečaj je formalnost, lahko tudi spiš zraven, če misliš, da vse znaš;)

2. korak. Izpit. Tudi ti so organizirani vsaj 1x mesečno. Ponavadi je prvi rok en teden po tečaju. Cena 50 evrov. Sestavljen je iz štirih delov:
2a - streljanje. Izvedba je nekoliko odvisna od izvajalca (društva, kjer si delal tečaj), po pravilih se strelja na 25 m, imaš tri poskusne strele in nato pet strelov, s katerimi moraš zadeti vsaj 30% krogov. Z društveno pištolo, seveda. Mi smo streljali 2x5 strelov. Če nisi čisto nesposoben, teh 30% brez problemov narediš. Moj rezultat 74%, s tem, da sem imel prvič to pištolo v rokah.

2b - pisni del. Snovi, ki jo je treba znati, je sicer kar nekaj (skripta imajo skupaj 130 strani), ampak na koncu je vse izpadlo zelo preprosto. Imaš lahko zraven tudi zapiske (ne smeš pa imeti skript). Zapiski so načeloma tisti, ki si jih delal na tečaju, ampak nihče ne preverja, če nisi kar skript prepisal (oziroma vsaj pomembne dele). Tam, kjer sem delal, je poleg tega en možakar pogledal, kaj počneš, in ti malo pomagal, če je videl, da si se kje zaplezal.
45 minut časa za 30 vprašanj. 3 sklopi po 10 vprašanj - zakonodaja, ravnanje z orožjem, prva pomoč. Po 9 vprašanje je a/b/c, po eno pa opisno. Maksimalno število točk 60, nabrati jih je treba vsaj 45. Končal v 25 minutah, naredil 59 točk.;)

2c - zagovor pisnega dela. Tu se malo pogovoriš o stvareh, ki si jih na pisnem delu zgrešil, pa še kakšno dodatno vprašanje dobiš. V mojem primerju je bilo 2-3 minute, čista formalnost.

2d - praktični del. Tu je načeloma treba znati razstavit in sestavit pištolo (tisto, ki je bila na tečaju), poznati osnovne dele orožja, ločit med različnimi naboji. Ampak že spet samo zelo osnovne stvari. Opravil v 5 minutah.

Vse skupaj je trajalo eno popoldne. Od enih do treh smo opravili na strelišču, od štirih do šestih je bil pa pisni/teoretični del.

Na splošno lahko rečem, da je vsak strah oziroma skrb odveč. Naredijo tudi taki, ki sem jim od daleč vidi, da nimajo pojma;)

3. korak. Zdravniški izpit. Ponekod znajo malo komplicirati, in zahtevajo, da opraviš psihološki test, drugje je pa zgolj formalnost, 5 minut pogovora z zdravnikom (kaj počneš v življenju, zakaj bi rad imel orožje ...). Se pozanimaš tam, kjer delaš tečaj, kje najmanj komplicirajo.;) Ali se cene razlikujejo, ne vem, v mojem primeru je bilo 77 evrov.

4. korak je odvisen, s kakšnim razlogom bi rad imel orožje, in kakšno. Če je to športno streljanje, se moraš včlanit v eno od društev oziroma klubov. Cena različna, tam, kjer sem se včlanil, je 100 evrov letno. Obveznosti, razen plačila članarine, ni nobenih. Verjetno so tudi kakšne cenejše možnosti, nisem niti preverjal, ker sem šel v društvo, kjer so že od prej kolegi.

Do tu sem torej porabil 367 evrov. Vse lahko opraviš v dveh tednih, če se dobro organiziraš. Jaz sem rabil en mesec, ker sem se za zdravniški pregled prijavil šele potem, ko sem že naredil tečaj (traja 1-2 tedna, da prideš na vrsto).

5. korak (ki me še čaka ;) ). Dovoljenje za nabavo orožja (in streliva). S papirji, da si naredil 2., 3. in 4, korak, greš na upravno enoto, in izpolniš vlogo. Tu napišeš, kakšne vrste orožja in kateri kaliber bi rad kupil - ni pa treba napisati, kateri model bi rad imel. Se pravi recimo polavtomatska pištola, kaliber 9x19. Vloga stane 40 evrov. Potem pa samo še čakaš (lahko nekaj tednov), da preverijo, ali je kakšen zadržek (če si storil kaznivo dejanje z elementi nasilja in podobno).

In to je to. Ko dobiš dovoljenje za nabavo, greš v trgovino kupit orožje, ga neseš prijavit na upravno enoto in dobiš orožno listino (dovoljenje za posest, če si samo član kluba, ali orožni list, če imaš tudi potrdilo, da tekmuješ). Kaj več o tem pa, ko pridem do tam.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

hammock ::

In to je to. Ko dobiš dovoljenje za nabavo, greš v trgovino kupit orožje, ga neseš prijavit na upravno enoto in dobiš orožno listino (dovoljenje za posest, če si samo član kluba, ali orožni list, če imaš tudi potrdilo, da tekmuješ). Kaj več o tem pa, ko pridem do tam.;)

To z locevanjem dovoljenja za posest in oroznega lista je malo nateg, nepotrebna birokracija. Ne razumem zakaj ni samo oroznega pa mir - tako pac enkrat kupis strelivo z dovoljenjem za nabavo (da si pokrit ce te kdo vprasa od kje ti patroni), potem pa ga dalje kupuje za tebe nekdo z oroznim (ali pa strelski klub).

Jaz imam .22 in 9mm recimo na OL, 7,62mm pa na dovoljenju za posest. Sem pac za 7,62mm zaprosil za nabavno dovoljenje za strelivo in sel po 5000 kosov. To me je stalo dodatno cca 15€ in eno uro zivljenja, ko sem moral na upravno enoto. Nepotreben korak, IMO.

gruntfürmich ::

solatko; je pristop k varnem rokovanju z orožjem in kasneje k izpitu možno brez predhodne včlanitve v strelski klub?

streljanje na tarčo in razstavljanje orožja je del zakonsko določenega postopka ali se to razlikuje od izvajalca do izvajalca?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Fritz ::

Okapi je izjavil:

Evo, sem sem odločil v praksi preverit, kako lahko/težko je priti do dovoljenja za posest orožja. In očitno ni težko.;)

Told you so ;)

Vseeno pa zahteva nekaj časa, volje in znanja ter denarja, pri čemer odpadejo najbolj problematični. Po mojih izkušnjah psihologi manj komplicirajo pri tistih, ki imajo resne in odgovorne službe ipd.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Okapi ::

Kot prvo, nisem solatko. To je huda žalitev.:D

Na tečaj in izpit greš lahko, ne da bi bil član. Pa tudi potem ni nujno, da si. Odvisno pač od razloga, ki ga navedeš pri nabavi orožne listine. Če si zbiratelj, ti ni treba biti v športnem klubu, moraš pa imeti primeren in ustrezno varovan prostor za zbirko (kar načeloma preverijo). Z orožjem iz zbirke pa lahko potem tudi streljaš na strelišču.

Streljanje in razstavljanje je do določene mere odvisno od izvajalca (in komisije), v smislu, kako strogi so. Recimo kdo, ki prvič drži pištolo v roki, mogoče po prvih 5-10 strelih vse zgreši. Pa potem rečejo, ok, tole je bilo v okviru tečaja, zdaj gre pa zares, in poskusi še enkrat. Če so kje bolj strogi, mu pa lahko tudi rečejo, naj pride naslednjič (vmes naj gre pa v klub malo streljat).

Razstavljanje/sestavljanje je pa tudi, vsaj do neke mere, "prilagodljivo", pa izbira orožja je tudi odvisna od izvajalca. Jaz sem moral samo par delov orožja pokazati na sestavljeni pištoli. Mogoče je odvisno tudi od tega, kako si opravil pisni del in streljanje. Če vidijo, da je šlo vse gladko skozi, praktični del opraviš v 5 minutah, sicer pa mogoče malo bolj vrtajo v kandidata.

Tisti malo starejši smo ugotavljali, da je bil včasih v srednji šoli predmet obramba in zaščita težji, kot tale izpit. Mi smo recimo orožje razstavljali in sestavljali na čas, za oceno.

Okapi ::

Fritz je izjavil:

Vseeno pa zahteva nekaj časa, volje in znanja ter denarja, pri čemer odpadejo najbolj problematični. Po mojih izkušnjah psihologi manj komplicirajo pri tistih, ki imajo resne in odgovorne službe ipd.
Ja, odločit se je treba, malo zorganizirati, in imeti tistih 400 evrov pripravljenih.

In ja, zdravnika je zanimalo, kako je s službo, kje vse sem delal ..., čeprav kakšnih dokazil pa ni bilo treba imeti glede tega. Pa zdravniški karton pogledajo, če imaš kakšne hujše psihične težave, je precej možnosti, da so tam zabeležene.

V bistvu je vrstni red teh korakov lahko tudi drugačen, da po nepotrebnem ne zapravljaš denarja. Najprej greš lahko na upravno enoto, kjer preverijo tvojo zanesljivost. Da ne zapravljaš denarja za tečaj in pregled, če se tu zalomi. Potem greš na zdravniški pregled, in šele potem na tečaj in izpit.

Fritz ::

No, želim ti obilo varnih in sproščenih ur na strelišču oz. kjerkoli že boš streljal. In srečno roko pri izbiri, če nisi že kupil prvega kosa. Prvi je redko zadnji ;)
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

AndrejO ::

hammock je izjavil:

In to je to. Ko dobiš dovoljenje za nabavo, greš v trgovino kupit orožje, ga neseš prijavit na upravno enoto in dobiš orožno listino (dovoljenje za posest, če si samo član kluba, ali orožni list, če imaš tudi potrdilo, da tekmuješ). Kaj več o tem pa, ko pridem do tam.;)

To z locevanjem dovoljenja za posest in oroznega lista je malo nateg, nepotrebna birokracija. Ne razumem zakaj ni samo oroznega pa mir - tako pac enkrat kupis strelivo z dovoljenjem za nabavo (da si pokrit ce te kdo vprasa od kje ti patroni), potem pa ga dalje kupuje za tebe nekdo z oroznim (ali pa strelski klub).

Razlika je v tem, kaj ti katera izmed teh listin dopušča. Mimogrede, obstajata dva različna "orožna lista".

Če imaš zgolj posestni list, nekdo pa ti prodaja strelivo brez, da bi ti imel za to strelivo tudi nabavno dovoljenje, ti ga sme prodati zgolj upravljalec strelišča in zgolj za uporabo na strelišču (iz strelišča ga ne smeš odnesti). Če ti nekdo to prodaja brez dokumentacije, sta oba v prekršku in lahko oba izgubita orožno listino, če vaju inšpektor pri tem zasači.

Kako vaju lahko zasači? Ni enostavno, ampak se da. Inšpektor lahko med obiskom preveri katero strelivo imaš in to primerja z evidenco nakupov. Hop cefizelj.

Kar je pa najbolj žalostno je to, da se zaradi ljudi, ki tako zavestno izigravate sicer dokaj liberalno zakonodajo, potem govori o tem, da bo potrebno za vsako streljanje beležiti koliko streliva je bilo porabljeno. Potem bodo takšni nakupi na črno zelo hitro opaženi in sankcionirani. Ceno kompliciranja življenja pa bodo seveda plačali tudi tisti, ki se predpisov dejansko držijo.

Hočeš, da se zakonodaja še bolj zakomplicira? Ker tako se doseže, da se zakonodaja še bolj zakomplicira.

Okapi ::

Fritz je izjavil:

No, želim ti obilo varnih in sproščenih ur na strelišču oz. kjerkoli že boš streljal. In srečno roko pri izbiri, če nisi že kupil prvega kosa. Prvi je redko zadnji ;)

Ja, zdaj se ukvarjam z odločitvijo, kaj nabavit. Preveč izbire.
Oko se mi ustavlja pri ...


... samo denarnica nekaj protestira.;)

AndrejO ::

Fritz je izjavil:

Po mojih izkušnjah psihologi manj komplicirajo pri tistih, ki imajo resne in odgovorne službe ipd.

Mislim, da psihologi nič ne komplicirajo, ampak samo poskušajo temeljito odgovoriti na eno samo samcato vprašanje: Bi me bilo to osebo kadarkoli, na kakršenkoli način in po vplivom njenih izbranih drog, strah srečati na ulici?

Ker, če se kateremu izmed tistih, ki jih "požegnajo" nekoč in nekje "odpelje", se zavedajo, da je to lahko tudi na njih.

Okapi je izjavil:


... samo denarnica nekaj protestira.;)

Če ti denarnica "protestira" pri nakupu, kaj bo potem šele pri strelivu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

m0LN4r ::

Ker, če se kateremu izmed tistih, ki jih "požegnajo" nekoč in nekje "odpelje", se zavedajo, da je to lahko tudi na njih.

Lahk da se pijanemu lovcu odpelje sele 20 let pozneje, ko ga zena in otroci zapustijo, zravn pa mu se doktor diagnosticira cirozo jeter in mu rece, da naj vec ne pije.
Clovek je tudi samo ena casovna bomba. Jaz sem naceloma proti temu, da imas lahko orozje doma. Kdor hoce za vsako ceno streljat, naj gre v vojsko ali pa na strelisce, kjer lahko za X-minut najames zadevo in ko koncas, jo lepo vrnes.

Ravno to je problem po mojem, ker ce ima seveda sosed, bi imel se rad ti in ce pride v napacne roke, v napacnem casu se lahko zgodi marsikaj.

Ce izhajam iz tega kolk ljudi se brez pistol kreativno potolce s sekirami, nozi itn.

PS:
Zdaj pa nagradno vprasanje, kaj je lazje nekoga potolct s sekiro, cutiti udarce v roki ali enkrat strelit izza vogala?

Ah ja, od kod pa vam pride sploh zelja do tega, da bi imeli radi orozje doma?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Okapi ::

AndrejO je izjavil:

Če imaš zgolj posestni list, nekdo pa ti prodaja strelivo brez, da bi ti imel za to strelivo tudi nabavno dovoljenje, ti ga sme prodati zgolj upravljalec strelišča in zgolj za uporabo na strelišču (iz strelišča ga ne smeš odnesti).
Kar je načeloma čisto dovolj, ker izven strelišča s strelivom tako ali tako ne smeš praktično nič početi. Lahko doma vadiš hitro polnjenje orožja, to je pa tudi vse.

Kar se komplikacij pri pridobivanju dovoljenj tiče, bi pa načeloma (pri zakonodajalcu, ki ravna po pameti) ne smelo biti odvisno od tega, koliko se pravila kršijo, ampak ali se s tem počne kakšna dejanska škoda. Koliko je bilo storjenih kaznivih dejanj s strelivom, ki ga je nekdo kupil na tak "siv" način (da si je prihranil obisk upravne enote in pridobitve nabavnega dovoljenja za strelivo).

Po drugi strani se pa zna zgoditi, da bodo stvari zakomplicirali že samo zaradi tega, ker vse več ljudi ugotavlja, da legalna nabava ni nikakršen bav-bav, in lahko to z malce truda vsak naredi.

Okapi ::

AndrejO je izjavil:

Če ti denarnica "protestira" pri nakupu, kaj bo potem šele pri strelivu?
Tam cekini odtekajo "po obrokih", je udarec malo blažji.;) Pa pri strelivu načeloma razlika med modeli ni tako huda, vsaj na prvi pogled ne. Pri pištoli le gre za jurja in več evrov razlike v enem kosu, med modeli, ki so sami po sebi vsi bolj precizni kot jaz kot strelec;)

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Če imaš zgolj posestni list, nekdo pa ti prodaja strelivo brez, da bi ti imel za to strelivo tudi nabavno dovoljenje, ti ga sme prodati zgolj upravljalec strelišča in zgolj za uporabo na strelišču (iz strelišča ga ne smeš odnesti).
Kar je načeloma čisto dovolj, ker izven strelišča s strelivom tako ali tako ne smeš praktično nič početi. Lahko doma vadiš hitro polnjenje orožja, to je pa tudi vse.

Izven strelišča smeš strelivo prenašati, kar je potrebno, da se pokrije vse stvari, ki se tičejo cene (morda lahko nekje kupuješ ceneje, kot pa na strelišču) in tekmovanj (ko sta orožje in strelivo "uparjena").

Okapi je izjavil:

Kar se komplikacij pri pridobivanju dovoljenj tiče, bi pa načeloma (pri zakonodajalcu, ki ravna po pameti) ne smelo biti odvisno od tega, koliko se pravila kršijo, ampak ali se s tem počne kakšna dejanska škoda. Koliko je bilo storjenih kaznivih dejanj s strelivom, ki ga je nekdo kupil na tak "siv" način (da si je prihranil obisk upravne enote in pridobitve nabavnega dovoljenja za strelivo).

Mislim, da je govora predvsem o tveganju (večje kot so količine v obtoku, lažje se "izgubijo" in končajo v napačnih rokah) in učinkovitosti (ko imaš enkrat dovoljenje za lastno polnjenje, kontrola več ni možna).

Okapi je izjavil:

Po drugi strani se pa zna zgoditi, da bodo stvari zakomplicirali že samo zaradi tega, ker vse več ljudi ugotavlja, da legalna nabava ni nikakršen bav-bav, in lahko to z malce truda vsak naredi.

Lahko. Lahko pa tudi ne. Zagotovo pa je "v obtoku" dovolj posameznikov, ki se obnašajo neodgovorno in strinjam se, da je naloga države, da jih ne naredi še več in, da poskuša njihovo absolutno število zmanjšati.

Okapi ::

m0LN4r je izjavil:

Ce izhajam iz tega kolk ljudi se brez pistol kreativno potolce s sekirami, nozi itn.

PS:
Zdaj pa nagradno vprasanje, kaj je lazje nekoga potolct s sekiro, cutiti udarce v roki ali enkrat strelit izza vogala?
Statistika pravi, da je lažje uporabit sekiro.

Uporaba orožja v kaznivih dejanjih se v zadnjih 20 letih ni bistveno spremenila. Pri napadih je največkrat uporabljeno hladno orožje, manj pa strelno orožje.... pravijo na generalni policijski upravi.

fikus_ ::

"... Kar je načeloma čisto dovolj, ker izven strelišča s strelivom tako ali tako ne smeš praktično nič početi. Lahko doma vadiš hitro polnjenje orožja, to je pa tudi vse. . . "

Lahko imaš urejeno "privat" strelišče, npr. zraven svoje hiše in tam streljaš. In dobro je, da prej poveš sosedom ter policiji, da kdo slučajno (ne) kliče 113.

Okapi ::

Ja, to je tudi možno, samo moraš biti bodisi v dobrih odnosih z vsemi sosedi, ali pa živeti daleč od najbližjega, sicer se bo sigurno našel kdo, ki ga bo motilo pokanje in bo povzročal probleme.

Fritz ::

m0LN4r je izjavil:

Ker, če se kateremu izmed tistih, ki jih "požegnajo" nekoč in nekje "odpelje", se zavedajo, da je to lahko tudi na njih.

Lahk da se pijanemu lovcu odpelje sele 20 let pozneje, ko ga zena in otroci zapustijo, zravn pa mu se doktor diagnosticira cirozo jeter in mu rece, da naj vec ne pije.
Clovek je tudi samo ena casovna bomba. Jaz sem naceloma proti temu, da imas lahko orozje doma. Kdor hoce za vsako ceno streljat, naj gre v vojsko ali pa na strelisce, kjer lahko za X-minut najames zadevo in ko koncas, jo lepo vrnes.

Ravno to je problem po mojem, ker ce ima seveda sosed, bi imel se rad ti in ce pride v napacne roke, v napacnem casu se lahko zgodi marsikaj.

Ce izhajam iz tega kolk ljudi se brez pistol kreativno potolce s sekirami, nozi itn.

PS:
Zdaj pa nagradno vprasanje, kaj je lazje nekoga potolct s sekiro, cutiti udarce v roki ali enkrat strelit izza vogala?

Ah ja, od kod pa vam pride sploh zelja do tega, da bi imeli radi orozje doma?

Od kod pa tebi želja, da imaš avtomobil, s katerim se da brez težav pobiti kar nekaj ljudi naenkrat.

Na živce mi gre to moraliziranje in želja po omejevanju nečesa, kar smo že kot družba precej regulirali. Po mojem mnenju ima daleč preveč moronov vozniško dovoljenje a so očitno opravili zahtevani minimum, ki ga predpisuje država in to je to. Incidentov in nesreč pa ne moreš izključiti, ker ljudje nismo povsem racionalna in nezmotljiva bitja.

Kar se tiče problematičnosti registriranih lastnikov orožja, so ti podvrženi zakonu ki predpisuje 'zanesljivost' lastnika orožja o čemer podaja mnenje lokalna policijska postaja. Če te obravnavajo zaradi nasilja, ponavljajočega prekomernega uživanja alkohola in s tem povezanimi prekrški ali KD ipd., hitro ostaneš brez orožja. Precej večjo težavo predstavljajo posamezniki, ki imajo orožje ilegalno.

Kaj bi ti šele rekel za Švico, kjer imajo rezervisti, kar je precej populacije, jurišne puške doma ali v lokalnem skladišču.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein
««
43 / 54
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Imate orožje (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
820201783 (17098) gruntfürmich
»

Novo streljanje v Ameriki (Oregon) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18544144 (31894) c3p0
»

napad v Las Vegasu (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
41990372 (82196) Grey

Več podobnih tem