»

Kolovodja botnetov Zeus in IcedID priznal krivdo, grozi mu 40 let zapora

Slo-Tech - Znani ukrajinski internetni kolovodja Vjačeslav Igorjevič Penčukov se je ta teden na ameriškem sodišču izrekel za krivega v obtožbah delovanja v dveh internetnih kriminalnih združbah. Penčukov je vodil dve kampanji zlonamerne programske opreme, in sicer Zeus in IcedID. Sedaj mu grozi do 40 let zaporne kazni.

Penčukov je v skupini Zeus začel delovati že leta 2009. Vzpostavljeni botnet je skupini omogočal napade, v katerih so kradli prijavne podatke za spletne banke in druge podatke za izvedbo spletnih finančnih prevar. Z nepooblaščenimi prenosi sredstev so žrtve oškodovali za več milijonov dolarjev. Pri tem so uporabljali mule, ki so prejemale denar na svoje račune, od koder so ga potem dvigovale. Zeus je padel leta 2014, ko je FBI uspel prevzeti nadzor nad krmilnimi strežniki. Ti so tedaj obvladovali več kot milijon okuženih naprav, s katerimi so povzročili več kot sto milijonov dolarjev škode.

Drugi botnet, ki ga je pomagal obvladovati Penčukov, je bil IceID. Opazili so ga leta...

17 komentarjev

Google med prvimi naročniki na Wikimedijo

Slo-Tech - Wikimedia Enterprise je sporočila, da sta njeni prvi stranki Google in Internet Archive (slednji brezplačno). Storitev je neprofitna Fundacija, ki skrbi tudi za Wikipedijo, zagnala lani oktobra. Namenjena je komercialnim uporabnikom, ki potrebujejo velike količine gradiva in vsebin, ki jih nudijo storitve Wikimedije. Namesto ročnega nabiranja podatkov, strganja s spletnih strani in uporabe brezplačnih napol delujočih API-jev lahko proti plačilu naročnine dobijo hiter in kakovosten dostop. Druge prednosti so tudi posodabljanje vsebin in odstranjevanje zastarelih.

Google v resnici že uporablja storitve Wikimedije, denimo v okvirjih, ki se pojavijo pri iskanju po nekaterih terminih. Pogosto prikazuje fotografije iz arhivov Wikimedije in besedilo iz Wikipedije. Tudi na YouTubu se v nekaterih primerih, zlasti ob dezinformacijah, pojavijo okvirčki z vsebino iz Wikimedije. Wikimedia Enterprise je sicer plačljiva, a Fundacija poudarja, da ne pričakujejo, da bo kdaj prinašala glavnino...

5 komentarjev

Kriptomenjalnica zaradi smrti ustanovitelja z zaklenjenimi 190 milijoni kanadskih dolarjev

[dodaj]

Slo-Tech - Kanadska kriptomenjalnica QuadrigaCX, ki ima sicer različne operativne in pravne težave, je po vsej verjetnosti izgubila 190 milijonov kanadskih dolarjev, ker je njen ustanovitelj in direktor umrl s šifriranim prenosnikom. Gerry Cotten je v Indiji za posledicami Crohnove bolezni umrl že decembra, a podrobnosti so na dan prišle šele sedaj.

QuadrigaCX je imela večino sredstev shranjenih v denarnici, ki ni povezana v internet (cold wallet), kar je običajna dobra varnostna praksa. Toda kot se je izkazalo, je bila izvedba zelo površna. Denarnica je bila na prenosnem računalniku, do katerega je imel dostop le Cotten. Vsebina je šifrirana, geslo pa ni bilo znano nikomur drugemu niti ni nikjer zapisano. Cottenova vdova je sodišču pojasnila,...

71 komentarjev

Bitcoin nič kaj anonimen, kriminalci imajo raje zcash in monero

Slo-Tech - Raziskovalci z Univerze v Katarju so pokazali, da transakcije z bitcoini niso le javne, kar je osnovni koncept njegovega delovanja, temveč tudi nič kaj anonimne, saj tudi leta po izvedbi ni težko povezati naslovov denarnic z resničnimi osebami. To niti ni kakšna večja pomanjkljivost bitcoina, temveč posledica njegovega ustroja in varnostnih praks, ki jih ljudje zasledujemo na internetu. Raziskovalci zaključujejo, da moramo pri vsaki transakciji predpostavljati, da je identiteta sodelujočih znana (ali pa bo nekoč v prihodnosti), če nimamo res dobrih argumentov, zakaj ne bi bila.

V svoji raziskavi so najprej zbrali več deset naslovov, ki so se valjali na straneh na Toru in kamor se...

50 komentarjev

Slovenski NiceHash izgubil za 56 milijonov evrov bitcoinov

Slo-Tech - Po celodnevni negotovosti so predstavniki spletne strani NiceHash potrdili, da so bili udeleženi v varnostnem incidentu, v katerem so izgubili vsebino lastne denarnice za bitcoin. Spletna stran NiceHash danes že cel dan ni dostopna, a so sprva zapisali, da gre za vzdrževalna dela. V javnosti se je hitro začel širiti strah, saj so opazili transakciji v višini 4736 bitcoinov iz denarnice NiceHasha na neznan račun. Dobrih dvanajst ur pozneje so predstavniki NiceHasha na družbenih omrežjih potrdili, da se je zgodil varnostni incident. Obseg ukradenega še preverjajo, po neuradnih podatkih in analizi transakcij pa gre za omenjenih 4736 bitcoinov, ki so danes vredni okrog 56 milijonov evrov.

...

388 komentarjev

Za napadom v bangladeško centralno banko napad na SWIFT

Slo-Tech - Kar se je začelo kot zgodba o malomarnosti bangladeške centralne banke in nepismenosti hekerjev, je preraslo v bistveno resnejši problem. Izkazalo se je, da so napadalci izdelali namenska orodja za napad na mednarodni plačilni sistem SWIFT, s katerimi bi lahko teoretično ukradli neopaženo ukradli večje vsote denarja, čeprav po dosedanjih podatkih orodja razen v bangladeškem napadu še niso uporabili. SWIFT je v ponedeljek že nadgradil računalniški sistem.

Zgodba se je začela 5. februarja letos
, ko je z računa bangladeške centralne banke pri newyorški podružnici Federal Reserve na račune na Filipinih nekdo prenesel 81 milijonov dolarjev. Izkazalo se je, da so skušali prenesti 950 milijonov dolarjev, a Deutsche Bank kot posredniška nakazila zaustavila, ker je bil kot prejemnik naveden Shalika Fandation. Zmotila jih je pravopisna...

26 komentarjev

Švicarska banka UBS odpira laboratorij za raziskave tehnologije za bitcoinom

The Wall Street Journal - Švicarska investicijska banka UBS bo v Canary Wharfu v Londonu odprla raziskovalni laboratorij, v katerem bodo preučevali infrastrukturo, ki poganja bitcoin. Raziskovali bodo, kako je mogoče tehnologijo javne kriptografsko varne knjige transakcij (blockchain) uporabiti pri nudenju klasičnih komercialnih finančnih storitev.

Očitno je, da prinaša bitcoin nekatere pomembne tehnološke rešitve, ki utegnejo v prihodnosti postati široko uporabne. Blockchain je zlasti pomemben, saj se v njem shranjuje zgodovina vseh transakcij, ki je javno dostopna vsem zainteresiranim strankam, hkrati pa matematika poskrbi, da je ni mogoče potvoriti. Reuters je že minuli mesec objavil, da IBM razvija blockchain za dolarski sistem, angleška centralna banka pa se...

11 komentarjev

IBM naj bi razvijal dolarski ekvivalent bitcoina

Reuters - IBM razvija svoj digitalni denar in plačilni sistem, ki bi omogočal hipni prenos sredstev po svetu ob minimalnih stroških, poroča Reuters, sklicujoč se na podatke neimenovanega vira blizu podjetja. Zgodovina vseh transakcij bi se vodila v odprti glavni knjigi, ki bi bila zaščitena kriptografsko in bi bila dostopna vsem deležnikom brez skrivanja. IBM želi torej uporabiti glavno bitcoinovo inovacijo, ki se je do danes prijela v več deset virtualnih valutah - blockchain. Za pristnost in zaščito transakcij skrbi robusten sistem javnih in zasebnih ključev (asimetrično šifriranje). Razlika je ta, da bi jo IBM uporabil za beleženje transakcij v uradnih valutah (evro, dolar itd.) in ne bitcoinih.

IBM naj bi že dlje časa intenzivno spremljal dogajanje z bitcoinom in...

22 komentarjev

Kitajska domačim bankam prepovedala trgovanje z bitcoinom

Slo-Tech - Po noriji v novembru je zadnji teden na trgu bitcoinov sorazmerno mirno. Tečaj se giblje okrog 1000 dolarjev za bitcoin, pri čemer dnevni nihljaji za več kot deset odstotkov niso presenetljivi. Danes pa je novo bombo spustila Kitajska, ki je svojim bankam prepovedala trgovanje z bitcoinom.

Kitajska centralna banka je namreč danes vse banke v državi obvestila, da ne smejo trgovati z bitcoinom, s čimer želi Kitajska vsaj malo omejiti in regulirati valuto, ki je v zadnjih dveh mesecih skoraj podeseterila svojo vrednost. Velik del rasti izvira prav iz Kitajske, kjer je dostopnost tujih valut omejena. Vlada namreč umetno drži tečaj juana nizko v primerjavi z dolarjem, kar pomaga kitajskim izvoznikom, a predstavlja težavo za prebivalstvo, ki bi želelo kupiti...

43 komentarjev

Milijonske kraje bitcoinov

Slo-Tech - Tečaj bitcoina raste prek meja in je od absolutnega rekorda, ki ga je izenačil prejšnji teden, zrasel še za 30 odstotkov do vrtoglavih 350 dolarjev za bitcoin. To vabi tudi dolgoprstneže, ki so v zadnjem tednu zakrivili dve veliki tatvini, sicer pa je bilo tatvin v kratki zgodovini bitcoina že cel kup. Škoda gre v milijone dolarjev.

Inputs.io je bila priljubljena avstralska stran, ki je ponujala spletno denarnico za bitcoine. To je precej enostaven način hrambe bitcoinov, pri katerem ne potrebujemo lokalne kopije vseh narudarjenih blokov in se nam ni treba ukvarjati z varovanjem datoteke (tako pred nepooblaščenim dostopom kakor pred izgubo, saj sta v svetu bitcoinov oba katastrofalna in neobrnljiva dogodka). V zameno...

45 komentarjev

FBI v primeru Silk Road zasegel rekordno količino bitcoinov

Mladenič, ki je ustanovil največjo stran za prodajo mamil na internetu, je zaslužil 80 milijonov dolarjev.

vir: Forbes
Forbes - FBI je zasegel 144.000 bitcoinov, ki so po trenutnem tečaju vredni okrog 20 milijonov evrov, kar je največji zaseg katerekoli elektronske valute v zgodovini. Najverjetneje gre za denar, ki je bil v lasti Rossa Ulbrichta, ustanovitelja in upravljavca spletne strani Silk Road, kjer so se preprodajali prepovedane snovi in predmeti. FBI je zasežene novce prenesel na svoj račun oziroma v svojo bitcoinsko denarnico.

Kako so dobili podatke o naslovu denarnice, kjer je imel Ulbricht shranjene bitcoine, in šifrirni ključ za njihovo zaplembo, niso razkrili. Glede na sodelovanje enega izmed glavnih prodajalcev na strani s policijo, FBI verjetno ni imel težav pri razvozlavanju poti denarja. To je že drugi veliki zaseg bitcoinov, ki so povezani s Silk Roadom, saj so pretekli mesec ob...

14 komentarjev

Zaprtje Silk Roada: FBI zasegel le bitcoine uporabnikov, glavnina še pogrešana

Slo-Tech - Pri zaprtju strani Silk Road in aretaciji njenega ustanovitelja in upravljavca je FBI zasegel 26.000 bitcoinov, ki so vredni približno tri milijone dolarjev. Glede na podatke, da je Silk Road ustvarila 1,2 milijarde dolarjev prometa, ustanovitelj pa je od tega zaslužil 80 milijonov dolarjev v obliki provizij, je ta številka videti zelo majhna. In res je, razkriva FBI, saj ti bitcoini niso pripadali ustanovitelju Rossu Ulbrichtu.

Zaseženi bitcoini so z uporabniških računov na Silk Road, torej gre v resnici za denar uporabnikov. Kje se skriva 600.000 bitcoinov oziroma 80 milijonov dolarjev, ki pripadajo Ulbrichtu, pa FBI še ni uspel ugotoviti. Prav mogoče je, da jih ne bodo dobili nikoli, saj je ameriško sodišče že večkrat razsodilo, da se nikogar ne more prisiliti v razkritje gesel, ker bi to predstavljajo kršitev 5. amandmaja k ameriški ustavi. Če ima torej Ulbricht te...

24 komentarjev

FBI aretiral ustanovitelja Silk Roada in zasegel tri milijone evrov

BBC - Ameriški FBI je včeraj aretiral 29-letnega Rossa Williama Ulbrichta iz San Francisca. Diplomant fizike si je današnjo omembo na vseh medijih zaslužil s svojo spletno stranjo, ki jo je FBI prav tako zaprl. Ulbricht je vodil zloglasno Silk Road.

Silk Road je bila spletna stran, ki je kot Ebay za snovi, katerih promet in posest sta z zakonom prepovedana, delovala od februarja 2011. V Silk Road se je bilo mogoče povezati le prek anonimnega omrežja Tor ob poznavanju natančnega naslova strani, zaradi česar stran ni bila dostopna običajnim uporabnikom interneta. Pravimo, da je pripadala tako imenovanemu globokem spletu (deep web), kjer so strani, ki jih ni mogoče doseči z običajnimi iskalniki. Gre za ogromno omrežje, saj raziskovalci ocenjujejo, da je za...

71 komentarjev

Ustanovitelj Ponzijeve sheme v bitcoinih obtožen prevare

Ars Technica - Že dolgo nismo napisali nič novega o bitcoinu. Res se dogaja manj, saj so nekaj večjih borz zaprli, tečaj se na preostalih giblje med 70 in 90 dolarji za bitcoin, kakšnih drugih posebnosti pa ni. Dobivajo pa epilog zgodbe iz preteklih let, kakršna je tudi ena prvih Ponzijevih shem v bitcoinih. Ameriško pravosodje je namreč vložilo obtožnico proti Trendonu Shaversu, ki je upravljal Bitcoin Savings and Trust (BTCST).

Po njegovih navedbah je šlo za hedge sklad, ki je izkoriščal arbitražo. Z drugimi besedami, vlagateljem je obljubljal do 7-odstotne tedenske obresti na njihove vložke, ki naj bi jih dosegal z izkoriščanjem razlike med prodajnim in nakupnim tečajem bitcoinov. Čeprav takšna ponudba smrdi že od daleč - zakaj bi kdo s tolikšnimi obrestmi sploh potreboval...

7 komentarjev

Prvi zaseg bitcoinov

Silk Road je že pred časom sprejel bitcoin kot svojo glavno valuto.

Let's talk Bitcoin - Bitcoin (trenutno $98.29) vse bolj vzburja zanimanje policijskih služb, saj je zavoljo svoje digitalne narave sila primerno plačilno sredstvo za sivo in črno ekonomijo. In zdaj smo, kot kaže, dobili tudi prvi zaseg kovančkov tekom kazenskega postopka. Ameriška policija za boj proti prepovedanim drogam (DEA) naj bi enkrat aprila Ericu Danielu Hughesu iz Charlestowna v Južni Karolini zasegla 11 kovančkov, vrednih malo več od tisočaka.

Po vseh do zdaj znanih informacijah naj ne bi šlo za zaseg denarnice (walleta) ali računalnika, ampak je DEA tekom svoje preiskave ilegalnih spletnih tržišč za droge in vse drugo uspela zvabiti Hughesa k navideznemu nakupu prepovedane substance. Od njih naj bi na spletišču Silk Road "kupil" paket...

11 komentarjev

Microsoft udaril po botnetu Citadel

Microsoft - Microsoft v sodelovanju z ostalimi podjetji in organi pregona redno uničuje botnete na internetu. To pot so uničili že sedmega, in sicer so razbili široko omrežje okuženih računalnikov, ki jih je napadel Citadel. Kot sporočajo iz Redmonda, so prekinili povezave med več kot 1600 podomrežji okuženih računalnikov in razbili sistem, ki je ukradel več kot pol milijarde dolarjev.

Zlobna koda z imenom Citadel se je po internetu širila že od leta 2011. Gre za potomca zloglasnega botneta Zeus, katerega izvorna koda je na internet pricurljala leta 2011. To so hitro izkoristile hudodelske družbe, ki so si jo prilagodile in ustvarile svoje verzije. Gre za precej specializiran kos programske...

5 komentarjev

Liberty Reserve opral šest milijard dolarjev

The New York Times - Te dni postaja jasno, kako velika je bila pravzaprav operacija, ki jo je vodila nedavno zaprta stran Liberty Reserve. Odpečatena je namreč obtožnica zoper ustanovitelja strani in njegove in šest sodelavcev, v kateri jih tožilstvo bremeni pranja denarja. Oprali naj bi kar šest milijard dolarjev.

Prejšnji teden ni bil aretiran le Arthur Budovsky, ki so mu vzeli prostost v Španiji, ampak so na Kostariki in v New Yorku aretirali še štiri druge predstavnike strani (Vladimir Katz, Azzeddine el Amine, Mark Marmilev in Maxim Chukharev). Na Kostariki so preiskali tri hiše in pet podjetij, ki so bili povezani z Liberty Reserve. Allan Esteban Hidalgo Jimenez in Ahmed Yassine Abdelghani pa ostajata na begu.

Stran Liberty Reserve je imela samo v ZDA 200.000 uporabnikov,...

7 komentarjev

Liberty Reserve nedostopna, ustanovitelj aretiran

BBC - Policija na Kostariki je v Santi Ani izvedla racijo nepremičnin, ki so pripadali Arthurju Budovskemu, ki je bil ustanovitelj in vodja strani Liberty Reserve. Budovsky je bil medtem aretiran v Španiji, na Kostariki pa so zasegli več računalniške opreme, strežnikov in tudi luksuznih vozil, vrednih več kot pol milijona dolarjev.

Omenjena stran je omogočala prenos denarja po svetu, a drugače kakor PayPal ali pa Western Union. Za razliko od PayPala ni zahtevala praktično nobenih dokazil o istovetnosti; zadoščalo je le ime, rojstni datum in elektronski naslov. Na svoj račun je bilo mogoče denar nalagati na vse mogoče načine, od kreditnih kartic do bančnih nakazil in poštnih nakaznic. Za razliko od Western Uniona se je denar na Liberty Reserve pretvoril v njihovo valuto, potem pa ga je bilo mogoče prenesti komurkoli, ki je uporabljal...

5 komentarjev

Še 24 ur za posodobitev odjemalcev za bitcoin

Slo-Tech - Zadnji tehnični preplah v deželi bitcoinov se je zgodil pred dvema mesecema. Takrat so rudarji, ki so uporabljali odjemalca verzije 0.8 narudarili nekaj blokov bitcoinov, ki so bili daljši od 512 kB. V principu s tem ni nič narobe, dokler imajo ustrezno zgoščeno vrednost (hash), a stara verzija odjemalca (0.7 in prejšnje) zaradi neposrečeno izbrane podatkovne baze ne razume blokov, daljših od 512 kB. To pa bi lahko predstavljalo velik problem, saj bi se lahko zgodovina transakcij razvejila v dve nekonsistentni verigi.

Kako točno je videti shema rudarjenja, je prikazano v shemi. Bistvo je, da se v vsak blok vgradijo transkacije zadnjih 10 minut, zgoščena vrednost prejšnjega bloka in...

21 komentarjev

V Kanadi bodo bitcoin transakcije obdavčene

CBC - Virtualna valuta Bitcoin (trenutno vredna dobrih 136 dolarjev) poleg bankirjev in policajev vedno bolj vleče še davčnih uradov: kanadski je tako še pravočasno za letošnjo oddajo davčne napovedi opozoril, da bo treba tudi za bitcoin transakcije plačati ustrezni davek.

Za bitcoine niso pripravili nobenih posebnih pravil, saj naj bi obstoječa prav lepo zadostovala. Transakcije za nakup ali prodajo dobrin (npr. najema gostovanja pri wordpress.com) štejejo kot vse druge transakcije blagovne menjave (blago za blago, saj BTC v Kanadi vsekakor ni uradna valuta), ki jih je že tako treba prijaviti davčnemu uradu kot tip prihodka, v dolarski protivrednosti seveda. Se pravi, če kanadski davčni rezident nakupi za 100 kanadskih dolarjev protivrednosti...

38 komentarjev

ESEA za prvi april svoje uporabnike spremenila v bitcoin rudarje

Slo-Tech - Ameriški igričarski portal ESEA, znan predvsem po svojem anti-cheat klientu, si je za prvi april privoščil zanimivo šalo: v omenjeni klient so vstavili vtičnik, ki je računalo v prostem (idle) času zaposlil z rudarjenjem bitcoinov. Ker imajo blizu pol milijona članov in ker večina le-teh poseduje kar zmogljive grafične kartice (rudarjenje z GPU-ji je namreč še posebej učinkovito), so se kovančki začeli kar lepo nabirati. V dveh tednih operacije so jih našli 29, oziroma za slabe 4 dolarske tisočake.

Reč bi se pravzaprav morala zaključiti takoj s sklenitvijo prvega aprila, vendar so se administratorji odločili "zadeve potestirati še nekaj dni". Potem naj bi plugin izklopili, vendar so ga "zaradi administrativne napake" namesto tega pravzaprav vklopili za vse uporabnike. Pravijo, da nevede, čeravno so dnevni pripad iz sodelovanja v poolu redno in takoj prodajali.

Seveda vse to ni moglo dolgo ostati neopaženo. Na njihovem forumu so se začele nabirati pritožbe uporabnikov zavoljo...

10 komentarjev

Bitcoin se je umiril, koliko pa stane rudarjenje?

Bloomberg - Zadnje dogajanje z bitcoini je poskrbelo, da je valuta postala prepoznavna tudi pri ljudeh, ki se ne ukvarjajo z računalništvom ali financami. Pretekli teden in vikend je bilo živahno, saj je bitcoin pridobival in izgubljal, vmes pa bile internetne borze celo nekaj časa zaprte zaradi napadov DDoS in zaradi tržnih neravnovesij.

Širša prepoznavnost pa prinese tudi druge pomisleke, recimo ekološke. Emisija bitcoin poteka z digitalnim rudarjenjem, kakor imenujemo izračunavanje novih blokov, kamor se potem shranjujejo transakcije. Ker je število bitcoinov navzgor omejeno na 21 milijonov enot in ker algoritem sproti prilagaja zahtevnost rudarjenja, tako da je nov blok v povprečju nakopan v 10 minutah, hkrati pa se vsakih 210.000 blokov nagrada za rudarje razpolovi, so stroški rudarjenja že precej visoki. Računanje namreč ni...

48 komentarjev

Bitcoin izgubil polovico vrednosti

Slo-Tech - Dodatek (ob 23:35): Z bitcoinom se spet trguje nekoliko više, v tik pod 200 dolarji (sorazmerno blizu jutranjega vrha in konsistentno z dogodki preteklih dni). Kot kaže, je bil nihljaj navzdol posledica začasne nedosegljivosti trgovanja preko vodilnih borz Mt.Gox (ZDA) in BitStamp (Slovenija) zavoljo DDOS-napada. Nekaj nezaupanja v valuto naj bi dodal še neimenovani Redditor z vzdevkom "bitcoinbillionaire", ki je naključnim uporabnikom portala zmetal za več tisoč dolarjev kovančkov v napitninah (+bitcointip). Lastniki bitcoinov so torej začasno mirnejši, a živcev je šlo še in še, hkrati pa je lastnika zamenjalo en kup premoženja.

Dodatek (ob 0:01): Trgovanje je še vedno zelo nestanovitno in spet na precej nižjih nivojih, saj cena bitcoina divje niha med 150 in 200...

56 komentarjev

Francoska obveščevalna agencija si je s pritiskom na Wikipedijo napravila medvedjo uslugo

Najbolj bran članek

ZDNet - Francoska obveščevalna agencija DCRI (Direction Centrale du Renseignement Intérieur) je v praksi ugotovila, kaj pomeni efekt Barbare Streisand, ko poizkus cenzure ali izbrisa informacije z interneta podžge zanimanje javnosti zanjo. DCRI je tako v začetku marca Fundaciji Wikimedija poslal zahtevo, da iz francoske verzije Wikipedije odstranijo članek o vojaški radijski postaji Pierre-sur-Haute, ki leži kakšnih 100 kilometrov zahodno od Lyona. Wikimedija je DCRI odvrnila, da bodo za tako radikalno potezo morali predložiti dodatne dokaze, da članek dejansko vsebuje tajne podatke in kateri deli članka so sporni. Članek je namreč v glavnem povzet po javno dostopnih informacijah.

Wikimedija poudarja, da vsak dan prejmejo številne zahteve po odstranitvi člankov, a je bila zahteva DCRI drugačna. Ker ji...

24 komentarjev

Še ena (manjša) kraja v Bitcoin ekosistemu

Bitinstant skrbi za hitrejšo pretvorbo denarja v kovančke, ter obratno.

vir: The Bitcoin Trader
The Bitcoin Trader - Virtualna valuta Bitcoin tudi po prvomarčevskem vrhu pri 32 dolarjih za kovanec nadaljuje z rastjo in trenutno kotira pri skoraj 49 dolarjih. To je vse super, je pa spet treba poročati o (k sreči) manjšem vdoru v enega od plačilnih posrednikov, v New Yorku bazirani bitinstant.com. Še neznani storilci so jim s pomočjo kraje domene odtujili za malo več kot 12.000 dolarjev.

Kot so sami priznali, so imeli površno zavarovano domeno. Nepridipravi so tako uspeli izbrskati osnovne osebne podatke o ustanovitelju Garethu Nelsonu, specifično kraj njegovega rojstva in materin dekliški priimek (hvala ti, Facebook), ter s tem uspešno prepričali bitinstantovega domenskega registraja Site5.com, da je med administrativne kontakte dodal še njihov...

15 komentarjev

Sinoči težave z rudarjenjem bitcoin kovančkov

Bitcoin.it - Včeraj pozno zvečer je skupina bitcoin rudarjev, združena v Slushev mining pool, naletela na zagonetno težavo v tehnični izvedbi bitcoina.

Izkaže se namreč, da najnovejša različica bitcoin klienta, v0.8 (19. februar) podpira tudi shranjevanje bitcoin blokov v velikosti nad 512KB, medtem ko prejšnje različice zaradi nesrečne izbire podatkovne baze - Berkley DB (zdaj v lasti Oracla) - ne zmorejo varno sprocesirati blokov v velikosti nad omenjenega pol megabajta. Ko so Slushevi fantje sinoči našli en tak blok - velik nekaj čez 900 kilobajtov in vreden standardnih nagradnih 25 kovancev oziroma nekaj čez 1100 dolarjev po sedanjih cenah! - ga pač niso uspeli umestiti v omrežje, v bitcoinov Block Chain, tj....

34 komentarjev

Bitcoin znova na zgodovinskem vrhu

Ameriška borza Mt. Gox, ki pokriva 80% svetovnega povpraševanja po BTC, se je pravkar razširila še v Kanado.

vir: Mt. Gox
Mt. Gox - Vrednost virtualne valute bitcoin je sinoči prvič presegla mejo 32 dolarjev na kovanec in s tem dohitela/prehitela zadnji vrh pri 31.9099 dolarja iz predlanskega junija. Ta zgodovinska vrednost sledi več mesecem počasne a vztrajne rasti, vedno večji sprejemljivosti BTC kot plačilnega sredstva, ter relativnemu miru kar se tiče vdorov / kraj pri večjih borzah.

Pot nazaj navzgor je bila precej strma, gleda na to, da je valuta kmalu po prejšnjem vrhu padla na vsega 2 dolarja, ter tudi potem večkrat pošteno zanihala navzdol. K sreči se je vmes količina trgovanja in s tem likvidnost trga močno povečala - z vsega 1500 dolarjev dnevno predlani spomladi, pa na kakih 75.000...

1187 komentarjev

Wordpress.com podprl bitcoin

WordPress - O digitalni valuti Bitcoin zadnje čase žal pišemo predvsem v negativni noti, npr. o vse preveč pogostih lopovijah na večjih borzah oz. o tem, kako se FBI na oni oz. ECB na tej strani luže počasi začenjata zanimati za regulacijo te nove valute. So pa tudi dobre novice. Wordpress.com je sinoči dodal možnost plačevanja njihovih storitev - plačljivega gostovanja, nakupa tem, podpore - z bitnimi kovanci. Gre za eno prvih splošno znanih storitev s tovrstno podporo.

Wordpressov Andy Skelton v spremljajočem blog postu pojasnjuje, da so predvsem želeli ponuditi svoje storitve tudi blogerjem v tistih državah, kjer "običajne" rešitve za spletno plačilo, zlasti PayPal, iz takih ali drugačnih razlogov niso na voljo. Piše, da je takih vsaj 60...

14 komentarjev

Ruski internetni črni trg najbolj razvit in konkurenčen

Wired News - Če bi radi najeli botnet za pošiljanje gore spama, DDoS-napad na kakšno stran, komu podtaknili trojanca ali imate še kakšno bolj eksotično željo, bo Rusija tisti pravi trg, ugotavlja Trend Micro v svojem poročilu o internetni varnosti v Rusiji. Preiskali so črni trg nezakonitih storitev na internetu in ugotovili dvoje: trg je zelo razvit in živahen, cene pa so zaskrbljujoče nizke.

Kot pojasnjuje Rik Ferguson, je trg že zelo razvit, saj deluje že več let, na njem pa je mogoče kupiti ali najeti vse, kar si zaželimo. Rusija je zaradi pomanjkljive zakonodaje, slabega nadzora in velikega bazena sposobnih ljudi prvi tovrstni center na internetu, nedaleč pa sledita Brazilija in Kitajska.

Nakup srednje velikega botneta stane 700 dolarjev, najem pa le okoli dva dolarja na uro. Nakup trojanca,...

8 komentarjev

Evropska centralna banka budno spremlja bitcoin

Slo-Tech - Ko smo prvikrat pisali o anonimni, decentralizirani, virtualni valuti bitcoin, še ni bilo povsem jasno, ali gre za muho enodnevnico ali pa se bo valuta prijela. Sčasoma se je pokazalo, da je zamisel Japonca Satoshi Nakamoto (za kar se je izkazalo, da gre za psevdonim, saj njegova identiteta ni znano) genialna. Valuta bitcoin je pseudo anonimna, tako da lastnika računa oziroma obeh strani transakcij ni mogoče zlahka identificirati, hkrati pa povsem decentralizirana, kar onemogoča manipulacije. Vse transakcije se poravnavajo takoj in so neizpodbojne, emisija valute pa se vrši z rudarjenjem (izračunavanjem zgoščevalne funkcije, hash). Denarni agregat valute je navzgor omejen na približno 21 milijonov bitcoin in se mu z rudarjenjem približujemo z geometričnim zaporedjem.

Valuta je dobro konvertibilna, saj na internetu najdemo...

61 komentarjev

Bitconi vredni več milijonov dolarjev izpuhteli v piramidni shemi

Slo-Tech - Na začetku smo se spraševali, ali lahko decentralizirana anonimna digitalna valuta bitcoin preživi. Vrednost vsake valute je odvisna od zaupanja vanjo in to ključno pri opazovanju, ali se bo bitcoin prijel ali ne. Za zdaj kaže, da se je dobro uveljavil, saj so ga začele pestiti enake tegobe kakor resnične valute.

Menjalni tečaj med dolarjem in bitcoini lepo poskakuje gor in dol, doživeli pa smo tudi že manjše balončke, ko se je vrednost bitcoina povzpela na 30 dolarjev in upadla za več kot 80 odstotkov. Trenutno je bitcoin spet v bikovskem trendu in se giblje okoli 10-12 dolarjev za bitcoin. Še bolj znamenita prevara, ki se ji očitno ne more izogniti nobena valuta, nobena država in nobeno ljudstvo, je klasična Ponzijeva shema. Svojo inkarnacijo je imela tudi na trgu...

22 komentarjev

FBI zaskrbljen zaradi bitcoina

vir: Heise
Wired News - Na splet je prijadral interni dokument ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI), v katerem analizirajo grožnje za pregon organiziranega kriminala, ki jih zaradi nekaterih svojih edinstvenih značilnosti predstavlja bitcoin.

O bitcoinu smo na naših straneh že večkrat pisali. Gre za elektronsko valuto, ki se ustvarja z izračunavanjem zgoščevalne funkcije, njena količina pa je z matematičnim algoritmom navzgor omejena na 21 milijonov enot. To pomeni, da valute ni mogoče ponarejati. Valuta je lahko s pravilno uporabo anonimna. Vse transakcije so javne in se oznanjajo preko P2P omrežja, po...

50 komentarjev

Razbili internetno mamilarsko združbo

Digital Trends - Omrežje TOR omogoča anonimno brskanje po spletu, kar pride prav zlasti v boju zoper nedemokratične režime, ki zatirajo svobodo govora in pretoka informacij. Orodje je tako uporabno, da ga blokirajo tako nedemokratične kakor tudi demokratične države, a z enako lahkoto kot politični oporečniki ga lahko zlorabijo tudi hudodelske združbe. Iz ZDA in Nizozemske prihajajo vesti o razbitju velike organizirane združbe, ki je prek interneta vodila pravo spletno prodajalno nedovoljenih mamil.

Ameriška Agencija za nadzor mamil (DEA), FBI ter nizozemska in kolumbijska policija so ob zaključku operacije Adam Bomb aretirali osem ljudi, ki jih bremenijo razpečevanja mamil prek interneta, in sedem posameznikov, ki so bili njihove največje stranke. Aretirani so upravljali...

18 komentarjev

Odkrit trojanec za rudarjenje bitcoinov

Sophos - Računalniška zalega, kamor uvrščamo viruse, črve, trojanske konje in podobno nesnago, že dolgo ni več sama sebi namen. Če so prve viruse avtorji pisali, ker so to pač mogli, so sedaj v ospredju ekonomske koristi. Bodisi neposredno kradejo osebne in bančne podatke uporabnikov bodisi omogočajo pridobitev nadzora nad računalnikom in preprodajo le-tega (v paketu botnetov), avtorji s tem v vsakem primeru precej zaslužijo. V zadnjih dneh pa so na internetu odkrili trojanskega konja za Mac OS X, ki k omenjenim načinom dodaja še novega - izkorišča računsko moč grafičnega procesorja za rudarjenje bitcoinov.

O bitcoinu smo pisali že večkrat, a ne škodi na kratko povzeti. Gre za virtualno valuto, ki jo je osnoval Japonec Satoshi Nakamoto leta 2009. Valuta temelji na kriptografskih...

13 komentarjev

Novice iz sveta Bitcoina

vir: Heise
Heise - V četrtek smo pisali o virtualni valuti bitcoin, ki temelji na kriptografskih načelih, tako da je ni mogoče ponarejati. Valuta je pseudo-anonimna, tako da ni mogoče določiti lastnika posameznih enot, medtem ko so vse transakcije (med številkami računov, h katerim pa načeloma ne poznamo imen) javno znane. Valuta je pretekli teden doživela vrsto pretresov.

Najprej se je razpočil balon, tako da je precenjeni valuti odneslo polovico vrednosti v primerjavi z dolarjem, kar je nekoliko streznilo naraščajoče število špekulantov. Hkrati smo videli prvi primer kraje večje količine digitalnih kovancev,...

50 komentarjev

Računalniška anonimna valuta bitcoin ima enake tegobe kot realne valute

Slo-Tech - Marca smo prvikrat pisali o alternativni valuti bitcoin, ki si jo je leta 2009 zamislil Japonec Satoshi Nakamoto. Valute ne uravnava nobena centralna banka, ampak je njeno upravljanje popolnoma decentralizirano v omrežje P2P. Uporabnik z namestitvijo odjemalca dobi številko svojega računa, na in s katerega lahko potem nakazuje zneske. Emisija valute se vrši z izračunavanjem matematične zgoščevalne funkcije (hash), količina pa je navzgor omejena na 21 milijonov enot.

Valuta je privlačna predvsem zato, ker je neodvisna (osnova je kriptografija, zato so transakcije neizpodbojne), ker je popolnoma anonimna (vse transakcije so javno vidne, a so vsi računi anonimni) in ker je njen denarni agregat strogo omejen (denarja ne morete po mili volji tiskati). Od marca se je z...

119 komentarjev

Bitcoin

Slo-Tech - Precej zanimiv odgovor na finančno krizo prihaja iz hekerske skupnosti. Japonec Satoshi Nakamoto je leta 2009 predstavil digitalno valuto bitcoin, ki bi jo namesto centralne banke upravljali kar uporabniki sami skozi posebno p2p omrežje, zgrajeno po vzorcu bittorrenta (od tod seveda tudi ime). Valuta je zadnje čase postala še kar priljubljena.



Uporabnik si s spletne strani bitcoin.com prenese klient, ki je na voljo že za vse popularne platforme (Linux, Mac in tudi Okna). Avtomatsko dobi svojo številko računa (ti. bitcoin address), na katero mu lahko drugi uporabniki pošljejo kovančke kot...

9 komentarjev