» »

Izbira toplotne črpalke

Izbira toplotne črpalke

1 2 3
4
5

PrimoZ_ ::

sbawe64 je izjavil:

Zalogovnik je morebiti prišel prav pri starih tč, ki so bile on-off, ne inverter.

Zvezdica27 je izjavil:

kakšna zemlaj voda, to je za novogranje...

zrak voda in to je to. Za celo kurilnico boš dal med 5-8 jurjev za nizki srednji rang, lahko pa greš v nebo ali pa ceneje. YOur call.

Glede firm je isto kot pri avtu: ne bomo prišli do konca.

zz

Novogradnje so praviloma energetsko precej varčne stavbe, tam gre brez težav in najceneje z monoblok 6kW (manjših moči ni?), ne da imaš pol parcele razkopane za Z-V tč.


To ko naredijo vrtino, ni nič razkopano.
Znebiš pa se še škatle ob hiši.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Sem prov povprašal par kolegov/znancev, ki jih imam na viberju, nihče nima enotarfine elektrike. Tudi jaz je nimam niti domači ali sosedje.
Se enostavno ne splača.
Imajo jo samo tisti, ki imajo SE, ker jo pač morajo imet ampak tam je druga računica.
Jaz jo imam. Brez SE in bla bla.
Od letos imamo tudi daljinsko obračunavanje in mi kaže strukturo porabe.
Če vzamem redni cenik pri svojem dobavitelju, bi bilo razlike v teh par mesecih 11 evrov. Pri 400 evrih plačil. Se pravi dobra dva procenta.

Dopuščam možnost, da bi bila razlika vseeno večja v primeru dvotarifnega, če bi začeli škrtariti in striktno uporabljati cenejši štrom.
Ampak, ker poznam naše navade, vem da se tega ne bi držali. Torej je popolnoma brez veze, da grem na dvotarifnega.
Mi čez vikend počivamo, ne rabimo 7 strojev cunj oprati. Jih že med tednom, podnevi.


Prav veliko razen pranja in pomivalca niti ne moreš optimizirati.
Mi nastavljamo pomivalni stroj, da začne prati ponoči, ker pač te nič ne stane če pritisneš tipko za zamik, posodo pa potem zjutraj zložiš ven.
Pere in suši se mešano nekaj sproti, kak stroj pa se pusti za vikend.
Kuhamo vsak dan doma, ker oba delava od doma
hldilnik, zmrzovalna omara, router, wifi, NAS, ... dela 24/7
TČ dela "24/7" - kakor ji pač narekuje pamet da imamo konstantih 23c v hiši

Pod črto imava razmerje met VT in MT skoraj pol pol. Ne vem kako bi to kaj bistveno spremenil. Mogoče da nas noben vikend ni doma in izklapljamo TČ, kar pa nima smisla.

ivanuscha ::

kixs je izjavil:

ivanuscha je izjavil:

Kaj menite, mojstri, hiša ca. 300 m2, trenutna poraba olja ca. 2500l na sezono. Ker je peč stara, bo treba iti na nekaj drugega. Seveda je radiatorsko ogrevanje. Gledal sem TČ zemlja-voda, Kronoterm in vrtine Palir, ampak cena je šla pred kratkim še gor, z subvencijo skoraj 14k. To je res ogromno. Torej je kakšen LG enostavno zrak-voda bolj smiseln? Imate kakšno firmo za priporočiti? Rabim pa obenem tudi zalogovnik za sanitarno.
Hvala za kakšen nasvet.


Imas kaksen plan menjat okna, izolacijo okoli in podstesje? Ali je ze kaj narejeno...

Kolega ima podobno rec, brez izolacije, par oken je dal novih, ostalo je staro in ima 16kW. Greje in je zadovoljen. Pred TC je dal vec kot ti na leto. Pravi, da izolacije in drugih menjav ne bo delal. Se je sprijaznil, da da okoli 1500EUR na sezono za gretje.

Takole izgleda pri meni celotna poraba od kar je ogrevanje na TC. Prvo leto samo menjana okna (PVC 3-slojna)... Tpov = 20stC. Drugo leto dodatna izolacija (15cm sivi EPS)...Tpov = 22stC. Zadnje leto dodana se izolacija podstresja (20cm steklene volne) + dodatno ogrevanih 60m2... Tpov = 23stC. Zdaj je ogrevanih 200m2, cela bajta ima 290m2. TC dela samo v zimski sezoni vec ali manj non-stop in je samo za ogrevanje hise.

Je pa potrebno upostevati se ceno obnove in v koliko letih se ti investicija povrne. Ce bi ze prvo leto grel na 22stC, bi verjetno poraba znasala vsaj 30% vec. Ob tako izolirani bajti, pa bi bila tudi veliko manjsa poraba olja.

 x

x



Streha z izolacijo je stara par let, fasada je tudi izolirana, sicer bolj malo, okna ne bomo menjali. Za 300 m2 2500 litrov kurilca. Kako pa je z dimnikom, ki je vbistvu toplotni most, se ga ponavadi ob vgradnji TČ zapre? Se pravi da bom gledal črpalke zrak-voda recimo 16kW z bojlerjem, Mitsubishi, Fujitsu, Daikin... Bi kdo posebaj priporočil kakšno firmo za izvedbo? LMT izgleda vredu.

Ghost7 ::

aborko je izjavil:

Je pa TČ dražja za kupit, dražja za servisirat in imaš večji riziko, da bo energent sčasoma precej dražji. Razumeš moj point?

Kako je TČ dražja za kupit? Če ti razlagamo, da so TČ tudi po 2-3k € (če si že zamudil tiste za 670€)? Sploh zate, če bi pokuril samo za 600€ plina, kar je 7k kWh, pa to ti en 9kW LG to oddela z lahkoto.

Kako točno imaš večji riziko, da bo elektrika dražja, kot pri plinu? Pa ti veš, da če rusi, ukrajinci al kdo drug na poti malo pipco zapre, kaj se zgodi? Ne rabiš ugibat, sam malo poguglaj za nazaj... Elektriko lahko dobiš na 1000 in en način. Tudi sam doma, z SE pa si zacementiraš cene elektrike za par desetletij. Pa malo zgooglaj nihanja cen elektrike za zadnjih 30 let pa isto naredi še za plin.

Glede zavarovanj in strojeloma TČ, pa je bilo napisanih že več pozitivnih izkušenj na podsvojostreho forumu. Tako da jaz bi rekel, da se splača dat par 10€ letno za bolj miren spanec.
Ko smo pri mirnem spancu, kaj pa uhajanje plina, eksplozije, zastrupitev z CO? Vsako leto se kaj lahko prebere po medijih na to temo. Verjetnost za to je res majhna, je pa vedno nekje zadaj v glavi...


TČ za 4000€ so orglice z zunanjo klima enoto. Kar imejte jih. To je Dacia VS Mercedes.
Saj se pelje - jebiga to ni to. Pa me lahko prepričujete kolikor hočete. Vema kaj je kvalietna TČ in vem koliko stane.

Rus naj pa kar zapre plin, kar guglaj, a boš rekel da je bilo katero slo gospodinjstvo v mrazu eno uro? Zapiral je zaradi Ukrajine, sedaj pa se gradi obvoz, pa ne samo to, ima slovenija za par dni zaloge, tačas imaš pa dovolj plinskih terminalov za pokrit potrebe po južni evropi. Rus, ko bo skontal da ni več miljardic na računu bo hitr zajokal PutInPutOutu naj dovoli odpret pipico. Prav tako gospodarstvo. Glede eksplozij je toliko varnostnih ventilov da se ti zblede (govorimo o modernih plinskih kotlih), prej se bodo tebi kabli vžgali zaradi skupne električne obremenjenosti po hiši. Za monoksid pa so tu senzorji (pri tanovih kotlih sicer niso več zahtevani, ker je od kotla izpuh iz enega kosa in uhajanje ni mogoče) - ampak kot si rekel za miren spanec, ker sem ziheraš, sem reskiral 50€ za senzor.

Sicer pa ravno prej bomo brez elektrike zaradi zastarelosti omrežja, in predvsem zaradi naravnih nesreč, guglaj za nazaj, za plin poganjat pa lahko nosim naokoli UPS filat. Ko se je zgodil logatec so imeli plin le uprabit ga niso mogli.

Kakorkoli za take krize, če bi česarkoli zmanjkalo imam še za gušt (romantiko) kamin totalno analogni Schiedel KingFire (vse na vzvode). Ponavadi ko ga pozimi zakurim, kmalu luftam. Hiša potrebuje 7kW, kamin jih sam toliko proizvede.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Ghost7 ::

feryz je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Sem prov povprašal par kolegov/znancev, ki jih imam na viberju, nihče nima enotarfine elektrike. Tudi jaz je nimam niti domači ali sosedje.
Se enostavno ne splača.
Imajo jo samo tisti, ki imajo SE, ker jo pač morajo imet ampak tam je druga računica.
Jaz jo imam. Brez SE in bla bla.
Od letos imamo tudi daljinsko obračunavanje in mi kaže strukturo porabe.
Če vzamem redni cenik pri svojem dobavitelju, bi bilo razlike v teh par mesecih 11 evrov. Pri 400 evrih plačil. Se pravi dobra dva procenta.

Dopuščam možnost, da bi bila razlika vseeno večja v primeru dvotarifnega, če bi začeli škrtariti in striktno uporabljati cenejši štrom.
Ampak, ker poznam naše navade, vem da se tega ne bi držali. Torej je popolnoma brez veze, da grem na dvotarifnega.
Mi čez vikend počivamo, ne rabimo 7 strojev cunj oprati. Jih že med tednom, podnevi.


+1!

PrimoZ_ je izjavil:

feryz je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Sem prov povprašal par kolegov/znancev, ki jih imam na viberju, nihče nima enotarfine elektrike. Tudi jaz je nimam niti domači ali sosedje.
Se enostavno ne splača.
Imajo jo samo tisti, ki imajo SE, ker jo pač morajo imet ampak tam je druga računica.
Jaz jo imam. Brez SE in bla bla.
Od letos imamo tudi daljinsko obračunavanje in mi kaže strukturo porabe.
Če vzamem redni cenik pri svojem dobavitelju, bi bilo razlike v teh par mesecih 11 evrov. Pri 400 evrih plačil. Se pravi dobra dva procenta.

Dopuščam možnost, da bi bila razlika vseeno večja v primeru dvotarifnega, če bi začeli škrtariti in striktno uporabljati cenejši štrom.
Ampak, ker poznam naše navade, vem da se tega ne bi držali. Torej je popolnoma brez veze, da grem na dvotarifnega.
Mi čez vikend počivamo, ne rabimo 7 strojev cunj oprati. Jih že med tednom, podnevi.


Prav veliko razen pranja in pomivalca niti ne moreš optimizirati.
Mi nastavljamo pomivalni stroj, da začne prati ponoči, ker pač te nič ne stane če pritisneš tipko za zamik, posodo pa potem zjutraj zložiš ven.
Pere in suši se mešano nekaj sproti, kak stroj pa se pusti za vikend.
Kuhamo vsak dan doma, ker oba delava od doma
hldilnik, zmrzovalna omara, router, wifi, NAS, ... dela 24/7
TČ dela "24/7" - kakor ji pač narekuje pamet da imamo konstantih 23c v hiši

Pod črto imava razmerje met VT in MT skoraj pol pol. Ne vem kako bi to kaj bistveno spremenil. Mogoče da nas noben vikend ni doma in izklapljamo TČ, kar pa nima smisla.


Meni se dvotarifno splača, ker delam tako kot ti, torej z zamikom perem v pomivalcu in v pralnem stroju. Med tednom malo kuhamo, večinoma za vikend. Zato se mi splača.

Fotra pa za vikend skoraj ni, ne da se mu razmišljat kdaj bo pral, poleg tega v isti etaži še spi in mu ni do ruženja strojev med spanjem. Poleg tega pa ima zalogovnik za TČ in z računalnikom optimizirano (se samo uči / prilagaja glede na razmere) pridobivanje in hranjenje toplote. Večinoma obratuje samo podnevi, ker TČ dovolj naklofa v parih urah. Ima pa "pravo" TČ.


Pač nimamo vsi enakega stila/načina življenja.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

kixs ::

... pa Mercedesa imas tudi, ker kaj drugega je samo voz :lol:

TC, ce greje, potem je lahko zaradi mene tudi cungalunga.

sbawe64 ::

Ghost7
TČ za 4000EUR so orglice z zunanjo klima enoto. Kar imejte jih. To je Dacia VS Mercedes.

Za monoblok 6 kW daš lahko tudi 12k eur.
Samo denarnica bo tanjša, kakšne druge bistvene razlike ne bo.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Ghost7 ::

sbawe64 je izjavil:

Ghost7
TČ za 4000EUR so orglice z zunanjo klima enoto. Kar imejte jih. To je Dacia VS Mercedes.

Za monoblok 6 kW daš lahko tudi 12k eur.
Samo denarnica bo tanjša, kakšne druge bistvene razlike ne bo.


eh... jebiga :D
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

PrimoZ_ ::

Ghost7 je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

Ghost7
TČ za 4000EUR so orglice z zunanjo klima enoto. Kar imejte jih. To je Dacia VS Mercedes.

Za monoblok 6 kW daš lahko tudi 12k eur.
Samo denarnica bo tanjša, kakšne druge bistvene razlike ne bo.


eh... jebiga :D


Eh ko začne nekdo budaliti s klima in pravimi TČ, pol veš da nima vse prav v podstrešju.
TČ mora gret to je pa vse.

So tudi meni prodajal "prave" stiebel eltron TČ, pa sm se sam nasmehnil ko sem videl ceno ni mi pa znal povedati drugega kot to da bom kupil domnevnega mercedeza.

PrimoZ_ ::

Ghost7 je izjavil:



PrimoZ_ je izjavil:

feryz je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Sem prov povprašal par kolegov/znancev, ki jih imam na viberju, nihče nima enotarfine elektrike. Tudi jaz je nimam niti domači ali sosedje.
Se enostavno ne splača.
Imajo jo samo tisti, ki imajo SE, ker jo pač morajo imet ampak tam je druga računica.
Jaz jo imam. Brez SE in bla bla.
Od letos imamo tudi daljinsko obračunavanje in mi kaže strukturo porabe.
Če vzamem redni cenik pri svojem dobavitelju, bi bilo razlike v teh par mesecih 11 evrov. Pri 400 evrih plačil. Se pravi dobra dva procenta.

Dopuščam možnost, da bi bila razlika vseeno večja v primeru dvotarifnega, če bi začeli škrtariti in striktno uporabljati cenejši štrom.
Ampak, ker poznam naše navade, vem da se tega ne bi držali. Torej je popolnoma brez veze, da grem na dvotarifnega.
Mi čez vikend počivamo, ne rabimo 7 strojev cunj oprati. Jih že med tednom, podnevi.


Prav veliko razen pranja in pomivalca niti ne moreš optimizirati.
Mi nastavljamo pomivalni stroj, da začne prati ponoči, ker pač te nič ne stane če pritisneš tipko za zamik, posodo pa potem zjutraj zložiš ven.
Pere in suši se mešano nekaj sproti, kak stroj pa se pusti za vikend.
Kuhamo vsak dan doma, ker oba delava od doma
hldilnik, zmrzovalna omara, router, wifi, NAS, ... dela 24/7
TČ dela "24/7" - kakor ji pač narekuje pamet da imamo konstantih 23c v hiši

Pod črto imava razmerje met VT in MT skoraj pol pol. Ne vem kako bi to kaj bistveno spremenil. Mogoče da nas noben vikend ni doma in izklapljamo TČ, kar pa nima smisla.


Meni se dvotarifno splača, ker delam tako kot ti, torej z zamikom perem v pomivalcu in v pralnem stroju. Med tednom malo kuhamo, večinoma za vikend. Zato se mi splača.

Fotra pa za vikend skoraj ni, ne da se mu razmišljat kdaj bo pral, poleg tega v isti etaži še spi in mu ni do ruženja strojev med spanjem. Poleg tega pa ima zalogovnik za TČ in z računalnikom optimizirano (se samo uči / prilagaja glede na razmere) pridobivanje in hranjenje toplote. Večinoma obratuje samo podnevi, ker TČ dovolj naklofa v parih urah. Ima pa "pravo" TČ.

Pač nimamo vsi enakega stila/načina življenja.


Torej od tega, da imajo vsi s TČ tudi enotarifni štrom smo prišli do tega, da je enotarifni bolj za izjeme ?
Če dobro prebereš kaj sem napisal jaz, ni variante da se mi enotarifni splača razen če me cele vikende ni doma in ugašam TČ.

Večino elektrike požrejo zadeve, ki so 24/7 od ruterja do TČ in vse umes.
Tista dva stroja, ki ju pustimo za vikend in tisto pomivanje posode čez noč je pod črto pljunek v morje.
Kuhamo pa več med tednom, ker za vikend večkrat kam gremo.

Ubistvu greš na enotarifni štrom, da potem lahko kompliciraš z "pametnim" zalogovnikom.

Utk ::

sbawe64 je izjavil:

Ghost7
TČ za 4000EUR so orglice z zunanjo klima enoto. Kar imejte jih. To je Dacia VS Mercedes.

Za monoblok 6 kW daš lahko tudi 12k eur.
Samo denarnica bo tanjša, kakšne druge bistvene razlike ne bo.

Ti to ne razumeš, on ko sedi na kavču v dnevni loči med toploto čip TČ in mercedesa.

Ghost7 ::

Haha, sem spet našel čas za forum, amapk ga bom porabil v drugi temi. Tukaj so same brihtne glave, ki ko jim dotajčiš, da so preveč verjel prodajalcem začnejo žalit.

Je pa res, tud z Dacio se pride do Splita in to brez problema. Mogoče pol po 300.000 prevoženih sam še MB so splita pride ;)
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

jabe ::

Mi imamo, kar imamo. Ti tudi, tle je vsakršna nadaljnja debata BV. Kdor se pa še odloča, pa bo naletel na to temo, pa naj si po svoje interpretira kaj je zajeb, kaj je PR, pa kaj avto...

Utk ::

Ghost7 je izjavil:

Haha, sem spet našel čas za forum, amapk ga bom porabil v drugi temi. Tukaj so same brihtne glave, ki ko jim dotajčiš, da so preveč verjel prodajalcem začnejo žalit.

Je pa res, tud z Dacio se pride do Splita in to brez problema. Mogoče pol po 300.000 prevoženih sam še MB so splita pride ;)

Naj dajo tej "mercedesi" denar tam kjer imajo gobec. Vsak kitajc ima 5 let garancije, ti "mercedesi" pa po 2.

PrimoZ_ ::

Ko ti zastopnik za enega od mercedesov na sejmu reče, da se je treba zavedat da so to veliko bolj sofisticirane naprave kot stari kotli na drva/olje in da to ne moremo pričakovati da bo bomo imeli 30 let isto napravo ampak da se to menja na 10 let.
Potemtakem se mu samo zahvališ in greš kupit dacio, ki stane 3x manj pa če moreš v 10ih letih kupit dve si še vedno v plusu.

Pa glede na količino starih "klima" TČ tu naokoli vse kaže da tudi te zlahka dočakajo vsaj pet do sedem let, pa zelo verjetno tudi v naslednjih parih letih ne bodo množično pocrkale.

Ubistvu je užaljen ker ne kupujemo precenjenih TČ, da bi potem lahko on imel prav da se mu plin izplača :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

J.McLane ::

Sem ravno računal, naša je stara 8 let, malo po poteku garancije je šel senzor pretoka, del je Daikin častil zastonj, serviserju sem pa plačal nekih 50 €. To je bilo vse kar se vzdrževanja tiče.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Utk je izjavil:


Ti to ne razumeš, on ko sedi na kavču v dnevni loči med toploto čip TČ in mercedesa.

Toplota se mogoče res ne razlikuje, se pa razlikuje stanje denarnice. Cenene TČ imajo res dokaj soliden COP ob zunanji temperaturi +7°C, jim pa nato drastično pada. Ko je zunaj -7°C ali manj delajo že skoraj slabše kot navadni grelci, saj poleg COP skoraj 1 trošijo še energijo prostorov za defrosting. Stvar je pač takšna, da si tam po 10. letih na istem, kar se tiče denarja. Če pa TČ deluje dlje, si pa z dražjo TČ v v vedno večjem plusu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

Realno tudi pri -7 ni drastične razlike v cop, sploh pri nizko temperaturnem režimu.

Sploh pa koliko je v Sloveniji dni ko je temperatura dlje časa globoko pod 0?
Če si na Babnem polju ali na Kredarici je pa to specifika, ki zadeva 1% prebivalstva.

telexdell ::

PrimoZ_ je izjavil:

Realno tudi pri -7 ni drastične razlike v cop, sploh pri nizko temperaturnem režimu.

Sploh pa koliko je v Sloveniji dni ko je temperatura dlje časa globoko pod 0?
Če si na Babnem polju ali na Kredarici je pa to specifika, ki zadeva 1% prebivalstva.

Govorim o TČ za radiatorje. Pri TČ za novogradnjo in talno je pa itak treba gledati bolj na sanitarno vodo, kot pa na ogrevanje.
Ne vem, kje ti živiš, za celotno Koroško in Gorenjsko, kjer živi nekaj 100.000 ljudi pa velja, da so lahko obdobja pod -7 dolga tudi več tednov. Tudi temperatura okrog -20°C v trajanju nekaj dni niso nobena redkost.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

Jaz sem iz gorenske in pravega mraza je 2 do 3 tedne.
Pa v zadnjih letih se ne spomnim da b bilo pod -14.
Čez dan pa je še od teh mrzlih jutrih potem prilezlo na par stopinj pod nulo.

kixs ::

V teh letih odkar imam TC, je nekajkrat cez noc padlo do -14stC, cez dan se je dvignilo na kaksnih -5stC. Nobene panike. Moc sem dvignil na 65% al kok ze gredo stopnje na IVT-ki in smo preziveli tudi na radiatorjih in notranji temperaturi okoli 23stC.

aborko ::

Tudi temperatura okrog -20°C v trajanju nekaj dni niso nobena redkost.

-20 in še manj je mogoče par ur zjutraj, da bi bila povprečna dnevna -20 in to več dni zapored pa se že dolgo ni zgodilo, če sploh kdaj v Sloveniji. Lahko pa kdo prilepi arso podatke...

PrimoZ_ ::

l0g1t3ch ::

Nekdo tule prodaja in servisira plinske peči pa mu gredo črpalke na živce :)

Že to da nimaš obiskov dimnikarja je zlata vredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Zvezdica27 ::

lp,

zemlja zelmlja ni smiselna v SLO, vrtina stane toliko,d a se ne splača (in potem je treba vodo črpat...).

Za slo je zrak idealna TČ. Jaz sem na logiki, da raje menjam cenejšo a še vedno firmo kot pa da dam švedom za tisti lepi plastik fantastik 13ke.

zz

PrimoZ_ ::

Ampak, ampak,... švedska oz. nemška TČ je prava TČ. Ti imaš pa klima TČ...

/S

telexdell ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

zemlja zelmlja ni smiselna v SLO, vrtina stane toliko,d a se ne splača (in potem je treba vodo črpat...).

Za slo je zrak idealna TČ. Jaz sem na logiki, da raje menjam cenejšo a še vedno firmo kot pa da dam švedom za tisti lepi plastik fantastik 13ke.

zz

Za vsako stvar imaš izbiro. Pa naj se gre za pralni prašek, pivo, talno oblogo, fasadno barvo...Če ljudje ne bi izbirali in različno izbrali potem bi razen ene vse druge firme propadle. Pol bi pa prišel v trgovino, pa bi na policah bila le ena vrsta pralnega praška, ena znamka piva, ena vrsta in ena barva talnih oblog... Kašen svet bi to potem bil? Ker si ne želimo takšnega sveto nekateri raje damo švedom za plastik fantastik, kot poševnookim za njihovo ropotijo. Drugi pač obratno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

zemlja zelmlja ni smiselna v SLO, vrtina stane toliko,d a se ne splača (in potem je treba vodo črpat...).

Za slo je zrak idealna TČ. Jaz sem na logiki, da raje menjam cenejšo a še vedno firmo kot pa da dam švedom za tisti lepi plastik fantastik 13ke.

zz
Od kje si to pobral, odvisno od primera do primera. Nekdo, ki ima dobro parcelo, zida novo bajto in pozna bagerista, si zemeljski kolektor naredi skoraj zastonj. Ne to mešat z zemeljsko sondo in vrtanjem v globine.

TČ Z/Z pa so baje skoraj neuničljive in povsem tihe.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

Pred časom si dobil vrtino + Kronoterm TČ za nekih 10k€, sicer šibkejši model primeren za novogradnje pa vseeno, 10k€ zlahka zapraviš za kako dražjo zrak voda TČ.
Pa kolikor vem je vrtina "za zmerom" in to je ubistvu držaji del, eventuelno zamenjaš TČ, ki je pa cenejša od zračnih. Nimaš nobenega hrupa in nobene škatle ob hiši.

Meni se ne zdi slaba opcija, samo jaz imam problem z dostopom za tisto veliko mašinerijo, ker pač ograje, nadstreški, sadovnjak... Ampak tega recimo še ni pri novogradnji.

energetik ::

Za novogradnjo (NEH, PH) se zemlja/voda - voda ne izplača, ker je poraba tako mala. Razen če nočeš hrupa in zunanje kište.
Pa še tam, če je približno spodobna parcela, postaviš zrak-voda kišto nekam na rob parcele v grmovje, pa je tudi ne slišiš.

J.McLane ::

Bolj so problem sosedje, kot pa to, da bi tebe motila. Odvisno kako so strnjene hiše in kakšni sosedje so.

Pri novi hiši se tudi marsikaj ne splača, od raznega cokla iz ploščic, pa ograje iz sibirskega mcesna, pa... Zakaj nebi dal še 2k € zraven in imaš "clean" izgled hiše brez nekih "klima" škatel ob fasadi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zvezdica27 ::

lp,

pri novogradnjah ima smisel zemlja-voda, IMO. Ampak za tisto porabo NOVIH bajt, je zrak čist dovolj.

Ker sem se ukvarjal z vrtinami, sodim, da ni smisla v tem, vsaj pri nas ne. ČE drugega ne je konstantna črpalka dviga vode iz nekih 100m pos zemljo tudi kar draga, no, kakor vzameš. S tem da vprašanje, če boš dovoljenje dobil (vse kar jaz ponam, je na črno.) Kaka kanada ki ima 5 mesecev pod nulo, to je pa drugo. Tam imajo še druge sisteme (v skale poleti pumpajo toploto itd...)

Razen če hočeš top shit in izgled. Jaz gledam samo evro.


zz

J.McLane ::

Ja itak, mislil sem zemlja/voda, vidim da tega nisem napisal.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

PrimoZ_ ::

To kar opisuješ se mi zdi da je sistem voda voda. Koristiš toploto podatlnice, to boš uradno res težko dobil papirje in kar sam poznam da imajo to imajo na črno.

Kar pa so nekaj časa nazaj ponujali Kronoterm v navezi s Palirjem pa je bila geosodna, torej zemlja voda. Tam vrtajo bistveno globje, mislim da več kot 100m in potem v to vrtino porinejo cev, ki je U zanka in skoznjo šopajo hladilo, ki pobira toploto iz okoliške zemlje.
Pa vrtino mislim da zapolnijo z nekim materalom, ki sorazmerno dobro prevaja toploto.

Kot rečeno je bil cel sistem okoli 10k€. ampak je bila vključena TČ bolj nizke moči, primerna za kako novogradnjo. Pa moraš imeti možnost dovoza šleperja, da dostavi mašinerijo.

ToniT ::

Sam imam TČ voda-voda z vsemi papirji. Je pa bilo kar dosti birokracije. Dela pa odlično.

PrimoZ_ ::

Kaj pa cena?
Kolikšna je moč TČ?

Kako da si se odločil za to opcijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

ToniT ::

Moč je 11 KW in vse skupaj me je prišlo 11.000 Eur - 2.500 Eur subvencija Eko sklada. Sem pa moral nabaviti vse - od zalogovnika, bojlerja in vse obtočne črpalke, ker sem imel prej ogrevanje na plin.
Odločil sem se pa zato, ker imam podtalnico na 6m globine in nisem rabil vrtine, ampak samo dve nabiti cevi v zemljo. Vrtina me je skupaj z papirji (preizkus in elaborat) prišla okrog 500 Eur.
Še največ težav je bilo z vsemi soglasji od komunalnega podjetja in občine in na koncu od Arso, ker sem na vodovarstvenem področju (2 cona).
To je bilo pred 6. leti. Danes ne vem, če bi dobil dovoljenje.

jabe ::

Se zmeraj:
https://www.vrtine-palir.si/vrtine-za-o...
1000x raje tole kot katerikoli kisto, če se že tak denar daje.

feryz ::

Za novogradnje je katerakoli toplotna stran vržen denar.
Sončno na streho in dva grelca v bojler. To je vse kar bajta rabi.

PrimoZ_ ::

Sončne kot SE ?

Po novih PURES standardih bodo klasični bojlerji prepovedani...

feryz ::

Direktno ogrevanje na štrom je že dolgo prepovedano. Vsaj kot del projekta.
Ampak bajta je tudi s takim ogrevanjem nič energijska. Celo presežek ima. Tako da ni tukaj nič spornega.
V kolikor zanemarimo spornost sončnic. Ampak to je druga tema.

jabe ::

Ogrevanje z grelci je bilo en čas prepovedano, potem ni bilo prepovedano (torej dovoljeno), zdaj sem pa ravno par dni nazaj (žal ne vem kje) brala, da se boš lahko grel na grelce, ce bo ta elektrika iz OVE. Jaz sem si to interpretirala, če imaš SE na bajti, boš lahko imel grelce, drugače ne. Pa tudi to ne vem, ali bom morebiti lahko imel grelce,če boš recimo pri geni plačeval dodaten euro, če boš tam obkrožil, da želiš 100% energijo iz OVE.

feryz ::

Ok, bobu bob.
Saj ne greš razlagati naokrog s čim se greješ. Pridelaš 13 MWh, porabiš 10 MWh. Volk sit in koza cela.

jabe ::

Tudi če, nič narobe. Ne zdaj, ne pol, če imaš SE.
Če bi se pa na grelce grel, ker se ti zaradi investicije najbolj splača, si pa tudi enkrat že fejst plačal, da imaš ustrezno bajto. Kdo drug se itak ne bo, oziroma je odprt za alternative.

feryz ::

Saj sem napisal za novogradnjo. Vsaka je ustrezna, če želiš dobiti gradbeno.
Ker si ljudje kupujejo toplotne za 10 jurjev in mislijo, da so sedmico zadeli.
V resnici so kupili ropotajočo škatlo, ki bo slej ko prej crknila.
Imajo pa ta nove fancy izgled. Mogoče je to tisto, kar je pomembno v življenju. Da se vidi razkoš.

jabe ::

Saj v osnovi se strinjava, ampak po pravilih tisti s SE lahko da grelce, oni ki je pa nima, pa ne. Kaj imaš dejansko notri, je pa potem druga.

Se pa nobeden kaj dosti ne sekira, PR močno dela. Omenis nekomu samo, da se bo pri toplotki grelec prižgal kdaj pa kdaj, pa kar skupaj zleze, pa se par jurjev raje več da, da ja ne bo treba. Kaj šele, da bi se komplet grel na grelce... Ni se za bati zaradi tistih parih osamelcev, ki se bodo direktno na ogrevanje ogrevali...

Zvezdica27 ::

lej, komur so vsaj osnove termodinamike jasne, ve, da je energije za človeke dovolj. V resnici je je neomejeno. Zrak, voda, zemlja, saj je vseeno. Geotermalno je samo pull, ni nič TČ. Sonce lahko dela štrom, poleg tega da gravitacija in žarčenje itak vso energijo daje. V glavnem, TČ je the way to go in pač z razvojem plinov in sistemov bo to samo še boljše.

Zdaj pa, za SLO glede na to, da sta v povprečju povsod mrzla lih samo jan in feb, morda del decembra, je zrak idealna in poceni opcija. Če si kje v aplski dolini je seveda drugače in hidrološke karte ti povejo, kje je voda. Zemlja je pa povsod ane. Ker je globalno segrevanje je to za nas relativno bolje kot za reveže sredi kake okoljske štale.

Meni je prodajanje geosond v Sloveniji smešno. TO delajo v Kanadi,kjer je 5 mesecev pod nulo in tam ima smisel. Tle pri nas pa... no, tvoj denar.

Tko da ... odloči se, tko kot si se odločil zadnjič da boš spil še en pir. To je to. Kar se mene tiče lahko kuriš tudi mazut...

zz

DimmniBurek ::

Koliko se mi splača montirati split sistem, če bi lahko imel monoblok zelo blizu cevi za centralno, dejansko bi bile cevi zunaj le kake pol metra, ker bi montiral toplotno kar na steno.
There Is No Stronger Drug Than Reality

zamotsloteh ::

Spomladi vgradil v obstoječi sistem LG monoblok 9kW, letnik 2020, cena z montažo 3k€, nosilec na strehi še dodatno 200€, priklop na zgornjo tretjino 1000 lit hranilnika, vse ostalo nedotaknjeno (kombinirana peč na pelete/drva ostane za vsak slučaj in ob nezmožnosti da TČ ogreje bajto ko je več kot -5°C) TČ dobro sodeluje z vremensko vodeno avtomatiko za ogrevanje prostorov po krivulji z radiatorji in mešalnim ogrevalnim krogom.
Zaenkrat BP, čakam pa hujši mraz da še kaj "doštelam", če bo treba. Od štarta 27.08 do danes pokuril 230kWh. 600 m NV, je zjutraj že kar pod nulo.
LP

mn ::

zamotsloteh je izjavil:

Spomladi vgradil v obstoječi sistem LG monoblok 9kW, letnik 2020, cena z montažo 3k€, nosilec na strehi še dodatno 200€, priklop na zgornjo tretjino 1000 lit hranilnika, vse ostalo nedotaknjeno (kombinirana peč na pelete/drva ostane za vsak slučaj in ob nezmožnosti da TČ ogreje bajto ko je več kot -5°C) TČ dobro sodeluje z vremensko vodeno avtomatiko za ogrevanje prostorov po krivulji z radiatorji in mešalnim ogrevalnim krogom.
Zaenkrat BP, čakam pa hujši mraz da še kaj "doštelam", če bo treba. Od štarta 27.08 do danes pokuril 230kWh. 600 m NV, je zjutraj že kar pod nulo.
LP


Kje si jo pa dobil za takšen denar?
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3847547245 (26) feryz
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936914 (13554) fikus_
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241198 (15434) feryz
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153283 (120107) Zvezdica27
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017640 (5009) letmein

Več podobnih tem