» »

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli

«
1
2 3 4

Karolina17 ::

Vem, TČ so vroča tema, veliko sem prebrala (tudi na tem forumu), tričetrt zapisanega sploh ne razumem, prodajalci/ponudniki hvalijo svoje mašine, zaradi specifik marsikatera opcija odpade, znanci/sorodniki imajo čisto druge situacije in kvadrature, jaz pa izgubljena ...
Ker se po objavah sodeč precej spoznate na TČ in imate veliko izkušenj, vas prosim za pomoč.
Gre za majhno (80 m2) hišo v LJ, dve etaži, dvoslojna okna, 12cm izolacije, okoli hiše skoraj nič prostora (takoj zraven ograje od sosedov, edino na sprednji strani hiške mali atrij).
Staro peč na olje sem dala ven, radiatorje obdržala. Rabim nov sistem ogrevanja: mestni plin odpade, ker bi bilo treba po sosedovih vrtovih kopat, opciji sta IR paneli in TČ. Poleg ogrevanja prostorov potrebujem še gretje sanitarne vode (dve osebi).

Dobila sem ponudbe za TČ TOSHIBA ESTIA (R32) 8 kW, Kronoterm Versi, Samsung SPLIT 6 kW in Daikin Altherma 3HMT 8 kW.

Izzivi glede na to, kar sem se do zdaj o TČ naučila: zelo malo prostora okoli hiše in neposredna bližina sosedov, ni kleti/kurilnice (notranja enota bi morala biti v majhni kopalnici, kjer so priključki od prej), lokaciji za zunanjo in notranjo enoto sta daleč vsaksebi (paralelni stranici hiše). Če bi želela razdaljo skrajšat, bi morala notranjo enoto postavit v spalnico (na drugi strani stene so priključki).
Glede na dimenzije in oddajanje zvoka bi mi po vsem sodeč najbolj ustrezala Kronotermova Versi -O, ki pa ima (zame) previsoko ceno.

Kaj bi v moji situaciji naredili vi?
Hvala!

eventyrer ::

Jaz bi dal Daikin. Zunanjo enoto bi dal blizu notranje enote. Notranjo enoto nikakor ne bi dal v svojo spalnico.

Zunanja enota je lahko problematična le če je pod sosedovo spalnico, kjerkoli drugod ne bo motila nikogar.

Zgodovina sprememb…

Tody ::

Povezava ni problem, pač mal več dela TČ, zunanja enota je pa problem sosedov ce se tebi jebe. Drugače pač mores dati dinarčke za tihoto. Ne vem koliko so razlike med omenjenimi.

Razlik vrjetno med tc ni ker je premajhna površina za ogrevanje kak procent gor al pa dol.

Utk ::

Mislim, kaki prikljucki so za zunanjo enoto? Notranja enota rabi priključke na cevi centralne, tam kot je bila prej peč, zunanja enota je lahko kjerkoli, nobenih priključkov ne rabi. Če bo monoblok pa tudi bolje da je tam kot je bila prej peč, samo na drugi strani stene seveda.

Invictus ::

Kot prvo, ker nimaš prostora v hiši, vzemi monoblok. S plinom R290 (propan). Naj bi imel boljši izkoristek. Najbrž imaš 2 metra prostora okoli bajte, tako da ne bo panike s postavitvijo. Za sanitarno vodo rabiš še nek zalogovnik, lahko si pa preprosto kupiš še en boljler in precej poceniš TČ, ki tega nima.

IR paneli za hišo, no ne vem... tukaj težko pomagam.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

nejc_nejc ::

DA, monoblock.

Karolina17 ::

Hvala vsem.
Monoblok bi bila torej najboljša opcija.
LG? Ima kdo kaj izkušenj?
Ali drži, da so monobloki na splošno bolj glasni od split verzij?

A z monoblokom lahko samo prostor ogrevam ali se da to kako "nagradit" še za pripravo sanitarne vode? Povezava z bojlerjem?

Invictus, a zalogovnik/še en bojler nujno rabim? Kaj pa je namen tega?

Utk ::

Monoblok ti realno ne prišpara nobenga prostora. Pri bojlerju in zalogovniku, ki naj bi bil pri monobloku, tista šklatla velikosti 50 litrskega bojlerja realno nič ne pomeni.

fujtajksel ::

> Staro peč na olje sem dala ven, radiatorje obdržala.

Bo treba preračunat, če so stari radiatorji OK ali rabiš večje ali mogoče TČ ki naredi toplejšo vodo.

Tody ::

Zalogovnik ali bojler je posoda kjer je voda. TČ to vodo ogreje lahko takrat ko so pogoji za to najboljši. Fizikalni ali pa ponoči ko je ceneje. To vodo spusti potem lahko po radiatorjih ali kot vročo vodo za umivanje. 200 l vode rabi več casa da se shladi kot pa 50.

starfotr ::

Monoblok je slabša, kot če imaš freonsko povezavo.

Vsekakor je bolje vzeti split sistem. Dobre TČ so seveda japonske.

Pred nakupom TČ je treba naredit izračun izgub objekta. Le na podlagi tega se lahko ustrezno projektira moč TČ.

IR panele pa kar pozabi. To je zgrešen nakup.

Pithlit ::

starfotr je izjavil:

IR panele pa kar pozabi. To je zgrešen nakup.

Je in ni. Če rabiš gret celo bajto potem je to gladko zgrešen nakup. Če pa rabiš točkovno gretje (ker si pač tip človeka ki se pretežno zadržuje na točno določenih mestih v bajti) zna pa bit točno to kar iščeš.

Meni recimo je trenutno butasto investirat v TČ/talno (pa zarad tega razkopat praktično celo bajto) če lahko investiram v 6x400w ir panele in jih strateško postavim po bajti. Največ po 3 hkrati bi bili vklopljeni. To je 1,2kw. Mislim da s TČ niti v 30 letih ne bi na nulo zlezla. Je pa res da ne rabim imet 22 stopinj po celi bajti. Imam pa prostorsko podoben problem kot Op, torej zelo omejen plac.
Life is as complicated as we make it...

starfotr ::

Kupi si raje canada goose bundo. Bo ceneje.

Utk ::

Tody je izjavil:

Zalogovnik ali bojler je posoda kjer je voda. TČ to vodo ogreje lahko takrat ko so pogoji za to najboljši. Fizikalni ali pa ponoči ko je ceneje. To vodo spusti potem lahko po radiatorjih ali kot vročo vodo za umivanje. 200 l vode rabi več casa da se shladi kot pa 50.

Ne more je spustit po radiatorjih ALI za umivat. Eno ali drugo. Bojler je za umivat in ga pač rabiš, zalogovnik je drug "bojler", in je za gret radiatorje.

nejc_nejc ::

Pithlit je izjavil:

starfotr je izjavil:

IR panele pa kar pozabi. To je zgrešen nakup.

Je in ni. Če rabiš gret celo bajto potem je to gladko zgrešen nakup. Če pa rabiš točkovno gretje (ker si pač tip človeka ki se pretežno zadržuje na točno določenih mestih v bajti) zna pa bit točno to kar iščeš.

Meni recimo je trenutno butasto investirat v TČ/talno (pa zarad tega razkopat praktično celo bajto) če lahko investiram v 6x400w ir panele in jih strateško postavim po bajti. Največ po 3 hkrati bi bili vklopljeni. To je 1,2kw. Mislim da s TČ niti v 30 letih ne bi na nulo zlezla. Je pa res da ne rabim imet 22 stopinj po celi bajti. Imam pa prostorsko podoben problem kot Op, torej zelo omejen plac.


pozabla si točko rosišča

Goran's Blog ::

Kronoterm je sigurno zelo tiha vsaj za Adapt vem, da je za druge modele ne bi vedel, je pa ka vložek ja.

DamijanD ::

Kje si pa imela peč na olje prej? Tudi v kopalnici? Pa koliko imaš dejansko prostora zunaj?

delavec44 ::

Utk je izjavil:

Tody je izjavil:

Zalogovnik ali bojler je posoda kjer je voda. TČ to vodo ogreje lahko takrat ko so pogoji za to najboljši. Fizikalni ali pa ponoči ko je ceneje. To vodo spusti potem lahko po radiatorjih ali kot vročo vodo za umivanje. 200 l vode rabi več casa da se shladi kot pa 50.

Ne more je spustit po radiatorjih ALI za umivat. Eno ali drugo. Bojler je za umivat in ga pač rabiš, zalogovnik je drug "bojler", in je za gret radiatorje.


Kako ne?
https://www.veto.si/vselect-bojler-za-s...

fikus_ ::

Karolina, vprasaj še na forumu "pod svojo streho", tam je več oseb, ki se bolje spoznajo na to.

https://www.podsvojostreho.net/

fikus_ je izjavil:

Karolina, vprasaj še na forumu "pod svojo streho", tam je več oseb, ki se bolje spoznajo na to.

https://www.podsvojostreho.net/



Za celo hišo bo TČ bolje kot IR paneli.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

TilenS ::

Če nimaš notri prostora definitivno poglej za monoblock TČ. Mi imamo LG therma V monoblock že nekje 8 let (če ne več), v tem času je bil edini servis menjava ležajev v motorju ker je ratal malo glasnješi čez čas, cena servisa je bila par €.

Glasnost? Težko rečem, definitivno je glasnješa od recimo sodedove Daikin TČ ampak treba upoštevat da je Daikin tudi nekje 2x cena te LG. LG ima tudi opcijo tihega delovanja, dejansko malo upočasni ventilatorje ter kompresor in občutno bolj tiho deluje ampak z zmanjšanjo močjo. Definitivno je dobro predimenzionirat te zadeve tako da tudi ko je hladno zunaj lahko deluje z samo delno močno in ne na max. in je že zaradi tega lahko celotni sistem tišji.

Naša hiša je stara dvodružinska, nič kaj posenega izolacije, stari okni (ko zunaj piha, lepo prestavlja zavese tudi ob zaprtem oknu : ) ) ter stari radioatorji in greje hišo BP. TČ je klasična nizko temepraturna pa še nikoli ni bilo niti približno potrebe, da bi jo teral na max. temperaturo.

Utk ::

delavec44 je izjavil:

Utk je izjavil:

Tody je izjavil:

Zalogovnik ali bojler je posoda kjer je voda. TČ to vodo ogreje lahko takrat ko so pogoji za to najboljši. Fizikalni ali pa ponoči ko je ceneje. To vodo spusti potem lahko po radiatorjih ali kot vročo vodo za umivanje. 200 l vode rabi več casa da se shladi kot pa 50.

Ne more je spustit po radiatorjih ALI za umivat. Eno ali drugo. Bojler je za umivat in ga pač rabiš, zalogovnik je drug "bojler", in je za gret radiatorje.


Kako ne?
https://www.veto.si/vselect-bojler-za-s...

Kaj je s tem? To je bojler ja. Za umivat. Ne gre voda iz njega v radiatorje.

Karolina17 ::

Hvala lepa vsem.
Se bom odpravila še na forum, ki ga predlagate.

Peč je bila v prostoru, do katerega se dostopa iz večje spalnice (ex kurilnica bo zdaj kopalnica).
Zunaj je z dveh strani hiša omejena z ograjo sosedov (20-50 cm do ograje), ex kurilnica je ravno ob teh dveh stenah. Tretja stena meji na sosedov vrt (cca pol metra širine imam na voljo), četrta stena je pa vhod v hiško, pred njim atrij.

Ker je res malo prostora, ker me skrbi hrup (sosedje na dveh straneh, pri čemer je ena hiša večstanovanjska) in ker so najmanjše in najtišje TČ tudi najdražje, pa tudi zato, ker si ne predstavljam na tej lokaciji živeti do konca svojih dni, sem razmišljala o IR panelih.

Pol zmerno hladnega dneva sem preživela v veliki hiši, kjer se zaradi lastne sončne elektrarne ogrevajo izključno na panele.
Njim (ne meni) občutek "pod paneli" ni zoprn, nisem zaznala niti oni ne poročajo o tem, da bi v glavo pretirano grelo in v noge zeblo, kar sem prebrala kot pomanjkljivost.
Zakaj ste proti panelom? Ker žrejo veliko elektrike?

delavec44 ::

Utk je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Utk je izjavil:

Tody je izjavil:

Zalogovnik ali bojler je posoda kjer je voda. TČ to vodo ogreje lahko takrat ko so pogoji za to najboljši. Fizikalni ali pa ponoči ko je ceneje. To vodo spusti potem lahko po radiatorjih ali kot vročo vodo za umivanje. 200 l vode rabi več casa da se shladi kot pa 50.

Ne more je spustit po radiatorjih ALI za umivat. Eno ali drugo. Bojler je za umivat in ga pač rabiš, zalogovnik je drug "bojler", in je za gret radiatorje.


Kako ne?
https://www.veto.si/vselect-bojler-za-s...

Kaj je s tem? To je bojler ja. Za umivat. Ne gre voda iz njega v radiatorje.


Napačno sliko sem prilimal. Seveda ista voda ne more iti v sanitarno in ogrevalno. Lahko pa imaš 2v1 sistem in porabljaš toploto kjer je potrebno.

A. Smith ::

Karolina17 je izjavil:

Zakaj ste proti panelom? Ker žrejo veliko elektrike?

Pri TČ dobiš za 1 enoto elektrike 3 enote toplote.
Pri IR panelih dobiš za 1 enoto elektrike 1 enoto toplote. Razlika? DA.

Karolina17 je izjavil:

Kaj bi v moji situaciji naredili vi?
Vgradil bi novo peč na olje...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

dela ::

Tudi o klimah je vredno razmislit za ogrevanje, to so v bistvu TČ zrak-zrak, rabiš jih več, ampak so dost cenejše od centarlnih TČ na kW grelne moči. Pa še radiatorjev ne rabiš posodabljat, če so slučajno neustrezni. Odvisno od razporeditve prostorov, če je smiselno. Nimaš pa sanitarne vode pokrite.

Kar se tiče monoblokov so načeloma cenejši do split centralnih TČ, odvisno kakšne ponudbe si dobila za te split TČ.

Peči na kurilca tudi niso za odmet, za dopolnitev klim in gretje SV. Ali pa tudi samostojno gretje. Če imaš 12 centi izolacije na stenah, verjetno nimaš ne vem kakih izgub, kurilc je pa trenutno kar poceni (opazno cenejši od IR panelov npr. za isto količino toplote)

roscha1 ::

Kakšna klima za gretje, kakšna jajca.
To plozate samo tisti ki zadeve v RL niste preizkusili.
V prehodnih obdobjih je sicer krasno, drugače no-go.
(Govorim za celinski del Slo)

Na primorskem ali v stolpnici (kjer te v bistvu drugi grejejo) zadeva pogojno gre, drugače ne.
Sprobano.
Guznila TČ, smo si tačas pomagali s klimo (no v bistvu dvema: v vsakem nadstropju)

Pri -5 je že problem - izkoristek pade na malo do zaendrek, izgube bajte pa že večje.
Problem je še, ker za vogalom kjer nimaš klime je hladno, pod klimo pa vroče.
Pa še piha ti v glavo...

In bajto imamo na meji pasivne, da ne bo kdo pameten..

Klima -ni šans.

Karolina17 ::

Klima žal ni opcija, olje pa tudi ne (kurilnica je prostor, kamor dostopaš iz spalnice. Ker je celotna hiška majhna, bo kurilnica po novem kopalnica. Split enota bi šla v to kopalnico, peč ne ...).

Pithlit ::

Karolina17 je izjavil:

Zakaj ste proti panelom? Ker žrejo veliko elektrike?

Ker enostavno niso efektivni. Če bi se jaz šla novo bajto ali prenovo o ir sploh razmišljala ne bi. Tako je pa investicija v TČ enostavno neekonomična.

Mimogrede, ne da se mi nazaj brat... A to boš z radiatorji ogrevala al daš talno not?
Life is as complicated as we make it...

dela ::

roscha1 je izjavil:

Kakšna klima za gretje, kakšna jajca.
To plozate samo tisti ki zadeve v RL niste preizkusili.
V prehodnih obdobjih je sicer krasno, drugače no-go.
(Govorim za celinski del Slo)


Ne samo, da sem preizkusil, v stari samostojni bajti imam za stalno 3 klime, celinska slo, pa kurilc za rezervo in SV (enih 400l gre na sezono, prej dosti več, dosega se pa iste temperature kot prej). Odvisno, kot pravim, od postavitve prostorov. Z eno ne bo šlo nikakor, tudi v novi bajti ne.

roscha1 ::

@karolina

Poleg notranje enote TČ predvidi še prostor za bojler sanitarne vode.
Če nimaš prostora za vsaj 100l sanitarne imaš težavo. Veliko.

Karolina17 ::

Pithlit je izjavil:

Karolina17 je izjavil:

Zakaj ste proti panelom? Ker žrejo veliko elektrike?

Ker enostavno niso efektivni. Če bi se jaz šla novo bajto ali prenovo o ir sploh razmišljala ne bi. Tako je pa investicija v TČ enostavno neekonomična.

Mimogrede, ne da se mi nazaj brat... A to boš z radiatorji ogrevala al daš talno not?



Radiatorji. Prej je bila peč na olje. Zelo stara.
hmmm ...ne razumem, kaj misliš s tem, da je investicija v TČ neekonomična.

Karolina17 ::

roscha1 je izjavil:

@karolina

Poleg notranje enote TČ predvidi še prostor za bojler sanitarne vode.
Če nimaš prostora za vsaj 100l sanitarne imaš težavo. Veliko.


vem ... Na tri kvadrate kopalnice bom nekako stlačila.
Kot vidim, z monoblokom ne rešim dosti, ker itak rabim bojler (zalogovnik).

Kronoterm je z vidika dimenzij super, ampak (pre)drag zame.
A veš/ve kdo za kaj primerljivega po dimenzijah in parametrih, pa da je ceneje?
Kako pa je z radiatorji? Moji so stari 10-15 let.
A te je treba tudi menjati?

DamijanD ::

Radiatorji: odvisno od modelov (če so vsaj enih 10cm debeli - torej da so dvojni potem so verjetno ok).

Pithlit ::

Karolina17 je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Karolina17 je izjavil:

Zakaj ste proti panelom? Ker žrejo veliko elektrike?

Ker enostavno niso efektivni. Če bi se jaz šla novo bajto ali prenovo o ir sploh razmišljala ne bi. Tako je pa investicija v TČ enostavno neekonomična.

Mimogrede, ne da se mi nazaj brat... A to boš z radiatorji ogrevala al daš talno not?



Radiatorji. Prej je bila peč na olje. Zelo stara.
hmmm ...ne razumem, kaj misliš s tem, da je investicija v TČ neekonomična.

Neekonomična zame. 6 ir panelov je slabe 2k€. Ok, niso glih baš najbolj optimalni pa učinkoviti, tko da bo šlo 2x več štroma zanje kot bi šlo za TČ.

Ampak investicija v TČ je pa (ne vem kakšne so cene dandanes but ...) 6k€ sam za enoto? Plus zalogovnik, plus 80 kvadratov ploščic in cevi za talno, plus montaža... pa nekje prostor za to stvar najt. Smo na 10k€ ali več. Razlike v ceni pač do smrti ne prinesem notri. Ti imaš vsaj radiatorje, kakršnikoli že so. Jaz jih nimam.

Ir panele pa lahko sama montiram, edin Mal ahtat je treba za jih vklapljat in izklapljat po potrebi.

Pa preden se bo spet kdo pametnega delal, govorim zame. Paneli definitivno niso kul stvar kar za vsakogar. Trenutno pa se grejem na pelete, vseh 80 kvadratov z eno 8kw pečko. Gre nekje 1700kg peletov na leto (torej nekih 800-900€). Ko bom pode menjala bom razmislila še enkrat, do takrat je pa TČ v mojem primeru no-go.
Life is as complicated as we make it...

Lonsarg ::

Ja IR Paneli so hitra cheap rešitev z malo investicijo, sicer ni neko udobje bit neenakomerno ogrevan, ampak pač saj življenje je polno kompromisov.

Zelo zelo neumno bi bilo pa za dolgoročno rešitev iti v IR panele. Ampak recimo da veš da boš v hiši zgolj še 5-10 let why not? Je sicer res da boš tudi malo nižjo ceno pri prodaji dosegel, tak da na koncu ne boš nič prišparal napravm temu da bi proper TČ montiral, ampak če si denarno in časovno omejen z vložkom je pač to čisto valid izbira.

Sam zavedat se je treba da je to kompromisna inicialno cheap rešitev in da ne bo tako udobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Karolina17 ::

Aha, razumem, hvala.
Enak pomislek imam jaz za teh svojih 80 m2.
Fasade in strehe pa oken ne prenavljam, kopalnici in ogrevalni sistem sta mi največji strošek.

Trenutno besno pridobivam ponudbe za TČ (za zdaj jih imam pet, cene od 8.500 do skoraj 14.000 EUR). Našla sem še Daikin Althermo 3 za 6.500 EUR (split in montaža), od enih ponudnikov pa sem dobila ponudbo za Altherno (druge oznake enot) za cca 11.000. Zakaj taka razlika bom še raziskala ...
Ker dajem ven peč na olje je subvencija eko sklada do 2.400 EUR. Vsaj dva radiatorja bi morala še dokupiti.

za Ir panele imam za zdaj eno ponudbo, in sicer 10 panelov različnih moči s termostati (plus montaža) za 3.400 EUR. Kaj bi pomenilo, če jih sama kupim (in to manjšo količino) in mi jih nekdo po friendly ceni montira še ne vem, bi bil pa zih strošek še vlečenje štroma po stropih. Pa bojler, ampak to ni lih strošek.

Do zdaj sem večino življenja živela v blokih in večstanovanjskih stavbah (kjer sem tudi trenutno), kjer se poleg porabe plačuje še omrežnino plus števce na radiatorjih je bilo že treba zamenjat in mislim, da bi me ogrevanje z IR paneli ta hip prišlo cenejše kot me pride ogrevanje prek energetike. No, v kuhinji, predsobi in wc-ju še nikoli nisem radiatorja vklopila, v spalnici pa tudi redko.

Tody ::

Torej te ogrevajo drugi. Potem se ti splača dva ali tri panele kupit in se ti vklaplajo po potrebi. Očitno tudi nisi oseba ki rabi 25 stopinj v stanovanju. Električni bojler v kopalnici pa bo tudi lahko stisnit v kopalnico. Stroški ogrevanja so kar so. Lahko si das pred paneli se kako pametno vtičnico ko si lih pri tem in bos imela natančno sliko porabe.

DarwiN ::

Hitachijevo dobiš za 5k€ z montažo (tole ima moja teta v zgornji etaži in je super zadovoljna) oziroma 6100€ skupaj z optimalnim bojlerjem za toplotne črpalke.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Karen ::

Tukaj imajo ljudje različne načine ogrevanja (vsak hvali svoje) in jih je težko primerjati, sploh ker ima lahko vsak kakšno specifiko. Sem se odločil da tudi jaz dam nasvet (mogoče ti pomaga), saj imam v eni hiši IR panele (ter klime), v drugi pa visokotemperaturno TČ z radiatorji, ampak tiste mikropostavitve so ključne, tam boš morala pretehtati sama.
IR panele imam na lokaciji (primorje), kjer je izolacija minimalna. Posledično ti lahko povem, da imam novembra recimo z ogrevanjem 120m2 cca 400 EUR stroška elektrike, enako kot s TČ še enkrat večje kvadrature januarja ali februarja, ko je špica. Tako da z vidika stroškov (IR paneli so sicer top of the line, uravnavanje na 0,1 stopinje, preko telefona ipd.) če hočeš imeti neko normalno 22 stopinj temperaturo je to drago (aja, en panel je dober Kw moči, kopalnica tudi če je majhna isto), skupaj jih imam 8 komadov, pa se potem kar pozna. Najbolje je kombinirati s klimo na ogrevanje (inverter), samo boljša polovica ne prenese pihanja, sicer bi jaz imel samo klime. Tako da klime zalaufam da segreje zrak na hitro, potem pa IR paneli prevzamejo.
TČ je, kar se mene tiče, way to go, če imaš tehnične možnosti za postavitev (jaz tam kjer imam IR panele nimam možnosti oz. bi bil nesmiseln poseg, ker bi moral razbiti pol bajte za radiatorje ali komplet tlake za talno, pa se tega ne grem. Na obstoječe radiatorje pa samo peč zamenjaš (prvotno je bila na trda goriva, zamenjana na plinsko peč, ta zamenjana s TČ, radiatorji isti oz. lajtunge iste).
Moje ugibanje je, da bi pri tvoji izolaciji šel na TČ če so le tehnične možnosti. Druga opcija bi gledal gretje na klima inverter, če te pihanje ne moti, in če je layout prostorov tak, da je to mogoče (pa še poletje je rešeno). Z vidika porabe štroma je to sicer najboljša opcija, verjetno tudi za zgolj 80 kvadratov. To bi ev. pokombiniral s kakim IR panelom, npr. v kopalnici, kaki spalnici na stropu, mogoče dnevni, skratka tam kjer je potreba po dodatku ali klima ne leži toliko. Vse navedeno kot alternativa TČ, če so ti sedanji radiatorji ok z vidika moči - večinoma lahko tudi samo daš večje pa je.
Skratka upam da ti to razmišljanje in izkušnje kaj pridejo prav. Pod črto: z IR paneli na recimo 8 let ne boš prihranila ampak izgubljala glede na TČ, kratkoročno (če se misliš recimo v 5. letih selit) so mogoče najmanjši in najcenejši poseg. Zato govorim o tem da so to vse faktorji ki vplivajo na nakup.

DarwiN ::

Z novim sistemom omrežnine bodo ti IR paneli še dodatno izgubili.. Bog ne daj, da teh 8 panelov občasno zašopa blizu 8kw, boš plačal tolk omrežnine, da se bo kadilo.

Ti neučinkoviti sistemi ogrevanja bodo šli na smetišče zgodovine.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

hojnikb ::

roscha1 je izjavil:

Kakšna klima za gretje, kakšna jajca.
To plozate samo tisti ki zadeve v RL niste preizkusili.
V prehodnih obdobjih je sicer krasno, drugače no-go.
(Govorim za celinski del Slo)

Na primorskem ali v stolpnici (kjer te v bistvu drugi grejejo) zadeva pogojno gre, drugače ne.
Sprobano.
Guznila TČ, smo si tačas pomagali s klimo (no v bistvu dvema: v vsakem nadstropju)

Pri -5 je že problem - izkoristek pade na malo do zaendrek, izgube bajte pa že večje.
Problem je še, ker za vogalom kjer nimaš klime je hladno, pod klimo pa vroče.
Pa še piha ti v glavo...

In bajto imamo na meji pasivne, da ne bo kdo pameten..

Klima -ni šans.


Seveda je "jajca" če si mel klime poddimenzionirane. 50m2 ti pač ena 3kW split klima nebo grela...

Če jih maš pa dovolj in primerno dimenzionirane, je pa lahko čisto ok alternativa TČ. Je pa res, nebo stvar neslišna, sploh če kupiš kakšne cenejše. Ali bo pa manj efektivno grel, če imaš gromno mahnih prostorov..

Pithlit je izjavil:

Karolina17 je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Karolina17 je izjavil:

Zakaj ste proti panelom? Ker žrejo veliko elektrike?

Ker enostavno niso efektivni. Če bi se jaz šla novo bajto ali prenovo o ir sploh razmišljala ne bi. Tako je pa investicija v TČ enostavno neekonomična.

Mimogrede, ne da se mi nazaj brat... A to boš z radiatorji ogrevala al daš talno not?



Radiatorji. Prej je bila peč na olje. Zelo stara.
hmmm ...ne razumem, kaj misliš s tem, da je investicija v TČ neekonomična.

Neekonomična zame. 6 ir panelov je slabe 2k€. Ok, niso glih baš najbolj optimalni pa učinkoviti, tko da bo šlo 2x več štroma zanje kot bi šlo za TČ.

Ampak investicija v TČ je pa (ne vem kakšne so cene dandanes but ...) 6k€ sam za enoto? Plus zalogovnik, plus 80 kvadratov ploščic in cevi za talno, plus montaža... pa nekje prostor za to stvar najt. Smo na 10k€ ali več. Razlike v ceni pač do smrti ne prinesem notri. Ti imaš vsaj radiatorje, kakršnikoli že so. Jaz jih nimam.

Ir panele pa lahko sama montiram, edin Mal ahtat je treba za jih vklapljat in izklapljat po potrebi.

Pa preden se bo spet kdo pametnega delal, govorim zame. Paneli definitivno niso kul stvar kar za vsakogar. Trenutno pa se grejem na pelete, vseh 80 kvadratov z eno 8kw pečko. Gre nekje 1700kg peletov na leto (torej nekih 800-900€). Ko bom pode menjala bom razmislila še enkrat, do takrat je pa TČ v mojem primeru no-go.

za 2 jurja dobiš tudi 4 klime, ki bojo vsaj 3x bolj učinkovite kot IR...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Pithlit ::

No malenkost več pa res. Ena zunanja pa 4 notranje. Sam spet če gremo v polarni mraz pač to ne bo glih najbolj.

Seveda pa ostane varianta peč na pelete + klima. Nisem glih omenjala ker tema omenja panele in TČ.

Sem tudi o temu razmišljala, ja.
Life is as complicated as we make it...

2f4u ::

Zgolj v premislek. Kar sem prebral ...

Dejansko na stare radijatorje. Bil sem v trstu, res prostora v cm in je bila dobra alternativa.
Morda ne prav ta ampak v tej smeri.

V tistem stanovanju je imela sanitarno vodo in prikljucek za radijatorje. Kar je bilo tudi odlicno regilacija preko androida in dve zoni...

https://www.ehisa.si/kaminska-pec-na-pe...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

mirator ::

Karolina17 je izjavil:

Zakaj ste proti panelom?

Problem je v tem, da je ogrevanje s sevali relativno nova stvar. Največjo škodo IR panelom pa so naredili prodajalci z reklamo za kupce telebane s tem, da so oglašali enormne izkoristke in pa z visoko ceno. Pa še eno neumnost počnejo. Čeprav na vso moč hvalijo IR panele, pa imajo v svojih salonih klasično ogrevanje ali preko klim ali radiatorjev, tako da kupec nima možnosti nikjer preveriti toplotnega ugodja.
Imajo pa IR paneli, tako kot vse druge ogrevalne naprave, svoje prednosti in svoje slabosti.

sbawe64 ::

DarwiN je izjavil:

Hitachijevo dobiš za 5k€ z montažo (tole ima moja teta v zgornji etaži in je super zadovoljna) oziroma 6100€ skupaj z optimalnim bojlerjem za toplotne črpalke.

LG thermia v ni ok ?
2020 is new 1984
Corona World order

iso2000 ::

Pa se kaj ve kolikšna je bila poraba olja na ogrevalno sezono? Če se razmišlja o IR panelih, kaj pa električna peč za centralno? Poceni, enostavna vgradnja v obstoječi sistem, majhne dimenzije, brez hrupa. Bo pa seveda položnica za elektriko visoka. Pa seveda manjka še ogrevanje sanitarne vode. Tudi kakšne moderne klime so že kar primerne za ogrevanje. Mislim da ima proizvajalec gree določene modele, ki so prav namenjeni tudi ogrevanju - sem pred časom gledal, da bi morda to vzel za prehodne mesece.

hojnikb ::

Pithlit je izjavil:

No malenkost več pa res. Ena zunanja pa 4 notranje. Sam spet če gremo v polarni mraz pač to ne bo glih najbolj.

Seveda pa ostane varianta peč na pelete + klima. Nisem glih omenjala ker tema omenja panele in TČ.

Sem tudi o temu razmišljala, ja.

https://www.mimovrste.com/klimatske-nap... +200EUR za montazo vsake... In mas skor 12kW ogrevalne moči za dobra 2 jurja. Tudi če pritisne huda zima in je uzun mraz, bos se vedn mel vsaj ~1.5kW po klimi ogrevanja.

Kolk mas z IR paneli?
Pa seveda hlajenje tle dobis tut zram.

Pa seveda ne pozabimo. Zdej, k bojo obračunsko moč računal po dejanski moči, če si bos naklepal spice zarad ir panelov, tut to nebo pocen.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

tony1 ::

OP, če je skrb glede hrupa zunanje enote zaradi sosedov greš lahko v TČ z geosondo zemlja-zemlja, ki ne proizvaja hrupa.

Je pa stvar relativno draga, sosed je dal lani zanjo 10k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

hojnikb ::

iso2000 je izjavil:

Pa se kaj ve kolikšna je bila poraba olja na ogrevalno sezono? Če se razmišlja o IR panelih, kaj pa električna peč za centralno? Poceni, enostavna vgradnja v obstoječi sistem, majhne dimenzije, brez hrupa. Bo pa seveda položnica za elektriko visoka. Pa seveda manjka še ogrevanje sanitarne vode. Tudi kakšne moderne klime so že kar primerne za ogrevanje. Mislim da ima proizvajalec gree določene modele, ki so prav namenjeni tudi ogrevanju - sem pred časom gledal, da bi morda to vzel za prehodne mesece.


Olje je sigurno cenej kot grelni blok.

Če predpostavljamo da ma stara peč ~80% izkoristka in 1l koriliča 1.08€, te pride kWh ogrevanja dobrih 13.5c.
Električn blok ma skor 100% izkoristek, ampak je tudi cena elektrike čez 20c/kWh. Torej bistveno drazje. Dejansko najdrazje mozno ogrevanje dandanes...
#brezpodpisa

Lonsarg ::

A ni cel point IR panelov da se greš "fejk" ogrevanje in dosežeš temperaturo zraka zgolj naprimer 18 stopinj, razliko toplote pa dobiš direktno iz IR panelov na kožo med tem ko je prižgan ko si notri? To je seveda precej manj udobno (ker ne čutiš enako stopinj povsod, te sam z ene strani greje), ampak posledično tudi varčno ker rabiš zgolj 18 stopinj doseč.

Z IR paneli doseči 22 stopinj zraka ali bohnedaj 24 stopinj ki jih eni hočejo (recimomoja žene) bi rekel da je precej precej drago.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858559232 (9733) edi123
»

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14616482 (8871) krho
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937716 (14356) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558157 (22886) Jurij25
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155180 (122004) Zvezdica27

Več podobnih tem