» »

Mensa

Mensa

perci ::

Rasa je torej izključno barva kože in popolnoma nobenih drugih razlik ni?

Ne, mislim, da tudi barva kože ni povezana z genetiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jype ::

perci> Ne, mislim, da tudi barva kože ni povezana z genetiko.

Seveda je, ampak če genetike ne razumeš, potem zlahka potegneš napačen sklep - in ti ga: To se zelo jasno kaže tudi v tej temi.

Nobena genetika ti ne pomaga odlično opraviti IQ testa, če ne odraščaš med ljudmi.

Vzrok:

Neuroplasticity @ Wikipedia

Še precej kvalitetna poljudna razlaga za takšne, kot si ti:

https://www.amazon.com/Science-Parentin...

Posledica tvojih blodenj:

Stereotype threat @ Wikipedia

Populistično:

Postani žid, pa bodo tvoji otroci pametnejši (ja, dejansko).

janex ::

perci je izjavil:

Rasa je torej izključno barva kože in popolnoma nobenih drugih razlik ni?

Ne, mislim, da tudi barva kože ni povezana z genetiko.


Aha, torej barva kože je povezana z izobrazbo.

jype ::

janex> Aha, torej barva kože je povezana z izobrazbo.

Narobe. Barva kože je povezana s količino UV svetlobe, ki jo koža absorbira. Dejansko.

janex ::

jype je izjavil:

Nobena genetika ti ne pomaga odlično opraviti IQ testa, če ne odraščaš med ljudmi.


Zakaj pa imajo črnci v ameriki povprečno precej nižji IQ od belcev? Dejansko je IQ, kriminal, HIV... pri črncih v Ameriki povsem na nivoju tistih v Afriki, razen tistih ki se lahko zahvalijo rasnemu mešanju, da imajo % belca v sebi. Res zanimivo naključje.

Pa zakaj če dva belca posvojita črnca, nima ta IQ višji od drugih črncev? Če pa azijca ima ta pa večji IQ od svojih belih staršev?

Res zanimiva uganka, ki je verjetno ne bomo nikoli zmogli rešiti.

jype ::

janex> Zakaj pa imajo črnci v ameriki povprečno precej nižji IQ od belcev?

Ker obiskujejo slabše financirane šole.

janex> Dejansko je IQ, kriminal, HIV... pri črncih v Ameriki povsem na nivoju tistih v Afriki,

Ne, ni.

janex> razen tistih ki se lahko zahvalijo rasnemu mešanju, da imajo % belca v sebi. Res zanimivo naključje.

Naključje bi postalo, če bi to bilo res, pa ni. Tudi ne more biti naključje, da belski supremacisti verjamejo v tak BS.

janex> Pa zakaj če dva belca posvojita črnca, nima ta IQ višji od drugih črncev?

Zato, ker to, da sta belca, ne pomeni avtomatično, da imata višji IQ in da otroka bolje vzgajata.

janex> Če pa azijca ima ta pa večji IQ od svojih belih staršev?

Nima ga.

janex> Res zanimiva uganka, ki je verjetno ne bomo nikoli zmogli rešiti.

Smo jo že, samo ti si še vedno zatiskaš oči pred dejstvi.

perci ::

jype>Seveda je, ampak če genetike ne razumeš, potem zlahka potegneš napačen sklep - in ti ga: To se zelo jasno kaže tudi v tej temi.

Zakaj zdej Ad hominem. Če sem jst neumen in ne razumem, je to zgolj zato, ker sem živel v družbi, katere član si (bil). Skratka, ti si kriv.

SambaShare ::

thramos je izjavil:

Vsekakor pa (kar spet kažejo raziskave enojajčnih dvojčkov) genetika ni odločujoč ali prevladujoči faktor. Nikakor pa ni zanemarljiv.


Ti šment ti.

Identical twins—Reared apart .76

Unrelated children—Reared together—Children .28
Unrelated children—Reared together—Adults .04

jype ::

perci> Zakaj zdej Ad hominem. Če sem jst neumen in ne razumem, je to zgolj zato, ker sem živel v družbi, katere član si (bil). Skratka, ti si kriv.

Drži, jaz sem kriv, da je tebe družba slabo vzgojila - zato pa zdaj poskušam popravit škodo tako, da te na forumu izobražujem. Opravičujem se tudi za navajanje virov, vem, da to ni šega in običaj slo-techa.

SambaShare> Ti šment ti.

A lahko nalepiš povezavo na raziskavo, da lahko vidimo, o čem se pogovarjamo?

thramos ::

The David Horowitz Freedom Center is best seen as a School of Political Warfare.

Heh, za razliko od jypeta so vsaj iskreni.

jype ::

thramos> Heh, za razliko od jypeta so vsaj iskreni.

Tudi jaz sem, razumem pa, da nekatere lahko dejstva čustveno prizadanejo.

SambaShare ::

thramos le povej kako si razlagaš tole študijo:

http://arthurjensen.net/wp-content/uplo...

Sploh npr. tabelo 5.

Ali pa recimo tole:
Heritability of IQ @ Wikipedia

Ko si že v temo privlekel dvojčke in znanstvene raziskave.

jype ::

SambaShare> Ali pa recimo tole:

O, hvala, me veseli, da zdaj vemo, da je "raised apart" v resnici evfemizem za "rejniško družino", ki je vedno v istem socialnem okolju.

To veliko pove o vzrokih za korelacijo.

gruntfürmich> to da se je en folk na desettisoče let prilagajal in ohranjal v enem genetskem bazenu in svoje, najboljše, in specifične gene pošiljal naprej ne pomeni čisto nič?

Ne, v resnici ne pomeni čisto nič, ker je, odkar IQ merimo, verjetnost posameznika, da se razmnoži, izrazito neodvisna od IQ.

Še natančnejši link: Heritability of IQ @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

perci ::

To, da imaš visok/nizek IQ samo po sebi o tebi ne pove nič glede tega, kakšen človek si. Jst se recimo nič ne sekiram, ko mi jype pravi, da sem neumen. Če bi mi rekel, da sem nesposoben - to bi mi blo bolj nasty.

In če se lahko pogovarjamo o tem, kdo je lepši, hitrejši, močnejši, ne vem zakaj se ne bi smeli še o tem, kdo je pametnejši.

Konec koncev je vse našteto rezultanta genetike in okolja.

vostok_1 ::

Tolk kolk me mika začeti debato, my better nature tells me not to.

Za skeptike genetskega vpliva, rečem to. Počakajte še par desetletji. Posulo se bo vas s toliko pepela, da ga bo treba še uvoziti, ker ga bo v šoštanju primanjkovalo.

Glede izobrazbe in podobnega...prihodnost bo kvečjemu favorizirala iznajdljive posameznike. Klasično šolstvo ob poplavi nepredstavljive količine znanja in AI pomočnikov bo tako ali drugače marginalizirano.
Prihod AI in propad preprostih službo bo to samo še pospešil.

IQ oz. mitološki faktor inteligence ne vrjamem, da se bo izravnal.

Kot sem že omenil. Genetske razlike pridejo do izraza, ko serious shit needs to be done. In prihodnost bo taka.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Unknown_001 ::

vostok_1 je izjavil:



Kot sem že omenil. Genetske razlike pridejo do izraza, ko serious shit needs to be done. In prihodnost bo taka.


Oh look. Spet floskula.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

jype ::

vostok_1> Počakajte še par desetletji.

Naše razumevanje genetike in nevrologije hitro napreduje. Vse kaže, da je naivno pojmovanje "zdrave kmečke logike" v resnici temeljit bullshit, namenjen ohranjanju plemenske ureditve, ki je že stoletja ni več.

vostok_1 ::

Unknown_001 je izjavil:

vostok_1 je izjavil:



Kot sem že omenil. Genetske razlike pridejo do izraza, ko serious shit needs to be done. In prihodnost bo taka.


Oh look. Spet floskula.


?

jype je izjavil:

vostok_1> Počakajte še par desetletji.

Naše razumevanje genetike in nevrologije hitro napreduje. Vse kaže, da je naivno pojmovanje "zdrave kmečke logike" v resnici temeljit bullshit, namenjen ohranjanju plemenske ureditve, ki je že stoletja ni več.


Nisem našel kmečke logike v tisti tabeli. Razumem, pa da nekatere vzburja, če tako logiko nanjo aplicirajo.

Tabela žal korelira tudi z drugimi RL instancami.
Vsekako jo je narobe politizirat in nekritično interpretirat.
Milim, pa da ni čisto pošteno jo popolnoma ignorirat.

Kakorkoli že. I stand by my statement. Prihodnost as i see it now, bo kvečjemu razlike še potencirala.
Pobrati nizko viseče sadje ni problem ne za 150cm ali 200cm osebo. Težava se začne ko treba tiste najvišje špice obirat.
Konkretno to pomeni, da delovna mesta vse več zahtevajo kompleksna opravila.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

konspirator ::

perci je izjavil:

Floralys je izjavil:

Postavimo drugače. Ali je hitrost šprinterja odvisna od dobre genetike ali treninga?
Bit mora oboje. Temnopolti imajo očitno boljšo podlago za šprint kot ostali, ma brez treninga to ne pomeni nič.
Tako, kot se rodimo z različnimi telesi na zunaj, tako imamo različna telesa pod kožo. Tudi možgane.
To da je iq odvisen samo od genetike ali samo od izobrazbe je idiot.

To smo že v drugi (zaklenjeni) temi predelal.

Temnopolti genetsko nimajo nobene prednosti v šprintu pred belci, prav tako ne moški pred ženskami. Al je obratno, zdej sem pa pozabu. Slab spomin - ni povezano z genetiko.

2x ni res.
https://www.theguardian.com/world/2000/...
--

nevone ::

mislim da čisto lepo znamo obravnavati različnosti in jih tudi spoštovati v moderni družbi.


Na deklarativni ravni že mogoče. Praksa pogosto ni prav nič podobna moderni družbi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

kuall ::

perci je izjavil:

Temnopolti genetsko nimajo nobene prednosti v šprintu pred belci, prav tako ne moški pred ženskami. Al je obratno, zdej sem pa pozabu. Slab spomin - ni povezano z genetiko.

Neverjetno, v kakšne skrajne neumnosti bodo eni šli, samo da ne bodo izpadli rasisti in da bodo izpadli moderni. Saj bo bolje, čez tisoče let pričakujem, da bo človek tako napredoval, da bo dajal temu, da stvari razume več prioritete. Zaenkrat se na polno daje prioriteto temu, kako se počutit dobro glede sebe.

Hair ::

Inteligentni ljudje načeloma svojim otrokom zagotavljajo boljšo vzgojo, kot neumni. Predvsem menda šteje obdobje do 6. leta starosti. Stvar (npr. inteligenca, ali pa kaj drugega, npr. kovačija) torej ne rabi bit genetsko pogojena, da se prenaša iz roda v rod. Deda kovač, oče kovač, sin kovač. Gen za kovaštvo? nope.

lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

Hair ::

p.s. Logično je torej, da so temnopolti, ki odraščajo v okolju, kjer so zatirani, ponižani, živijo v pomanjkanju, itd. v povprečju manj inteligentni.
Tudi belci, ki odraščajo v takem okolju, so manj iteligentni.
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

gruntfürmich ::

Hair je izjavil:

p.s. Logično je torej, da so temnopolti, ki odraščajo v okolju, kjer so zatirani, ponižani, živijo v pomanjkanju, itd. v povprečju manj inteligentni.

kot je logično da če živiš nekje kjer ne rabiš obleke, hrana 24/7/365 vedno na dosegu roke, ves mentalni napor usmerjen v razplojevanje in zabavo, je pamet nekje blizu 0, aka afrika = črnci...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nevone ::

Inteligentni ljudje načeloma svojim otrokom zagotavljajo boljšo vzgojo, kot neumni. Predvsem menda šteje obdobje do 6. leta starosti. Stvar (npr. inteligenca, ali pa kaj drugega, npr. kovačija) torej ne rabi bit genetsko pogojena, da se prenaša iz roda v rod. Deda kovač, oče kovač, sin kovač. Gen za kovaštvo? nope.


Inteligenca (o kateri je tu govora glede na naslov teme) ne pomeni, da si se zmožen nečesa naučiti, ampak da znaš reševati naloge na podlagi vzorca. In potem kako kompleksne vzorce si zmožen dojeti in jih aplicirati naprej. Če nekaj znaš, še ne pomeni, da tisto tudi razumeš do obisti, ampak si stvar osvojil do neke določene meje, kar lahko čisto zadostuje za "vsakdanja opravila".

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

perci ::

kuall je izjavil:

perci je izjavil:

Temnopolti genetsko nimajo nobene prednosti v šprintu pred belci, prav tako ne moški pred ženskami. Al je obratno, zdej sem pa pozabu. Slab spomin - ni povezano z genetiko.

Neverjetno, v kakšne skrajne neumnosti bodo eni šli, samo da ne bodo izpadli rasisti in da bodo izpadli moderni. Saj bo bolje, čez tisoče let pričakujem, da bo človek tako napredoval, da bo dajal temu, da stvari razume več prioritete. Zaenkrat se na polno daje prioriteto temu, kako se počutit dobro glede sebe.

Pametni ljudje praviloma dobro zaznavajo sarkazem.

Hair ::

@nevone
point being?

Ko se rodiš precej hitro začneš reševati naloge na podlagi vzorca. Zagovarjam torej tezo, da je inteligenca odvisna od števila in kompleksnosti nalog, s katerim si soočen.
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

kuall ::

A sarkazem si se šel? Kako pa to, da smo te vsi narobe razumeli? Sarkazem mora biti tudi vsaj malo smešen, da je sarkazem.

IQ test testira večinoma samo zmožnost prepoznave analogije med predmeti, "zakamuflirane podobnosti" med predmeti.
Zadane precej točno zato, ker je ta sposobnost primerjanja podobnosti objektov tako zelo razširjenja v inteligentnem razmišljanju.

nevone ::

Pametni ljudje praviloma dobro zaznavajo sarkazem.


To ga lahko opaziš samo, če (širše) spremljaš izjave nekega človeka. Če prideš kakor padalc, potem ti to ne more kar biti jasno. No je pa res, da mnogim marsikaj ni jasno, tudi če spremljajo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

kuall ::

Ponavad sarkazem opaziš tudi kot padalc.
Pri temle ponesrečenm percijevem sarkazmu pa moraš res prej vedet njegovo stališče.

nevone ::

Ko se rodiš precej hitro začneš reševati naloge na podlagi vzorca. Zagovarjam torej tezo, da je inteligenca odvisna od števila in kompleksnosti nalog, s katerim si soočen.


Jaz pa zagovarjam tezo, da imamo ljudje nek limit, kako hitro in kako globoko boš zadevo razumel. Seveda vsi delamo stvari na podlagi nekih vzorcev, je pa vprašanje, koliko smo te vzorce zmožni videti sami, ne da bi nam nekdo s prstom konkretno pokazal nanje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

kuall ::

Kaj pa pravite na tole idejo, ki sem jo dobil včeraj na sprehodu, ko sem šel mimo nekih ljudi, ki so se pogovarjali z otroki:

POGOVARJANJE O RESNIH TEMAH VS OTROČJIH TEMAH VPRIČO OTROK

Mislim, da večina ljudi dela to napako, da mislijo, da se morajo z otroci ali ko so otroci zraven pogovarjat samo o debilnih temah. S tem otroka osiromašijo za intelektualni razvoj, ker bi se lahko veliko lažje učili, če bi se okoli njih pogovarjali o realnih problemih ali o filozofskih temah. Tudi pripovedovanje raznih laži o dedku mrazu ali pravljic jaz ne bi delal. Mogoče bi zato otroci malo manj živeli v oblakih in malo manj uživali, bi bil pa zato prehod v odraslo dobo lažji, ker ne bi tako padli v kruto realnost iz pravljičnega otroškega sveta. Veliko depresij v odrasli dobi ljudje dobijo zarad tega razočaranja nad svetom.
Jaz bi otroka vzgajal v naslednjega Einsteina, prav kot projekt, ne pa v razvajenega debila kot to zdj delajo.

vostok_1 ::

kuall je izjavil:

Ponavad sarkazem opaziš tudi kot padalc.
Pri temle ponesrečenm percijevem sarkazmu pa moraš res prej vedet njegovo stališče.


Veš, tudi naši padalci niso bili vsi isti.










;)
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

nevone ::

Ponavad sarkazem opaziš tudi kot padalc.


Ne, če je kontekst vezan na izjave in stališča dotičnega. Razen v primeru, ko so ta stališča tako splošno priznana, da ne moreš falit.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

kuall ::

Saj ravno to sem rekel v mojem drugem stavku. Trdim pa da je kvalitetern sarkazem nevezan na to, da poznaš zgodovino o pripovedovalcu. Mau vase zagledano se mi to zdi. Ni kul.

Mi je pa to zanimivo, kako se ljudem zdi kul, ko naredijo neko šalo na račun sarkazma oziroma besednih iger. Tega je polno na internetu, na youtube bodo najbolje ocenjeni komentarji tega tipa. Res je, ljudje smo obsedeni z besednimi igrami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

nevone ::

Mau vase zagledano se mi to zdi


Vase zagledano je to, da ne spremljaš izjav sogovornikov.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Hair ::

najboljši belec proti najboljšemu temnopoltemu: 10s vs. 9s
najboljši belec proti povprečnemu belcu: 10s vs 18s

nevone je izjavil:

Ko se rodiš precej hitro začneš reševati naloge na podlagi vzorca. Zagovarjam torej tezo, da je inteligenca odvisna od števila in kompleksnosti nalog, s katerim si soočen.


Jaz pa zagovarjam tezo, da imamo ljudje nek limit, kako hitro in kako globoko boš zadevo razumel. Seveda vsi delamo stvari na podlagi nekih vzorcev, je pa vprašanje, koliko smo te vzorce zmožni videti sami, ne da bi nam nekdo s prstom konkretno pokazal nanje.

o+ nevone

že drugič kot odgovor navajaš random dejstva. Seveda obstaja limit. To, kar pa naj bilo bistvo te debate (ki seveda nima veze s prvim postom) pa je, kateri dejavniki (najbolj) vplivajo na ta limit. A ne?
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

nevone ::

To, kar pa naj bilo bistvo te debate (ki seveda nima veze s prvim postom) pa je, kateri dejavniki (najbolj) vplivajo na ta limit. A ne?


Pri enakih zunanjih vplivih ima zadnjo besedo genetika.

Meni niti na misel ne pride, da bi zanikala vpliv okolja. Okolje lahko zj.be še tako dobre gene, to je res. Malo težje pa naredi čudeže, če so že predpozicije malo drugačne, čeprav se v določenih primerih in v določenem obsegu da te predispozicije obiti. Saj vzgoja je do neke mere tudi to, da poskušamo manifestacijo slabših predispozicij omiliti in boljših ojačati. Utopija je pa misliti, da iz vsakega človeka lahko narediš karkoli. Z obstoječimi sredstvi (še) ne.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Hair ::

nevone je izjavil:

To, kar pa naj bilo bistvo te debate (ki seveda nima veze s prvim postom) pa je, kateri dejavniki (najbolj) vplivajo na ta limit. A ne?


Pri enakih zunanjih vplivih ima zadnjo besedo genetika.

Meni niti na misel ne pride, da bi zanikala vpliv okolja. Okolje lahko zj.be še tako dobre gene, to je res. Malo težje pa naredi čudeže, če so že predpozicije malo drugačne, čeprav se v določenih primerih in v določenem obsegu da te predispozicije obiti. Saj vzgoja je do neke mere tudi to, da poskušamo manifestacijo slabših predispozicij omiliti in boljših ojačati. Utopija je pa misliti, da iz vsakega človeka lahko narediš karkoli. Z obstoječimi sredstvi (še) ne.

o+ nevone

In tudi meni na misel ne pride, da bi zanikal vpliv genetike. Ji pa želim drastično zmanjšati pomen, ki ji ga nekateri pripisujete. Poleg zgoraj omenjenega šprinta je super tud zadnji primer:
Rejena krava vs. lačna krava: 10 litrov vs. 0 litrov
Rejena slovenska krava vs. Rejena krava iz podsaharske afrike: 10 l vs. 8 l
Kaj torej vpliva na količino proizvadenega mleka: Okolje. In pa malo tudi genetika. Nikakor ne obratno.

In še izzvam za primer, kjer omenjena teorija ne drži, ker po dolgem času spet bluzim po forumu and i like it :D
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

SambaShare ::

Hair je izjavil:


Kaj torej vpliva na količino proizvadenega mleka: Okolje. In pa malo tudi genetika. Nikakor ne obratno.


Pretiravaš, tako absurdnih razlik v okolju kjer se IQ teste izvaja ni. Ravno obratno, praktično vsa populacija gre skozi obvezno izobraževanje, kar je dovolj da se izvede IQ test.

Hair ::

SambaShare je izjavil:

Hair je izjavil:


Kaj torej vpliva na količino proizvadenega mleka: Okolje. In pa malo tudi genetika. Nikakor ne obratno.


Pretiravaš, tako absurdnih razlik v okolju kjer se IQ teste izvaja ni. Ravno obratno, praktično vsa populacija gre skozi obvezno izobraževanje, kar je dovolj da se izvede IQ test.

V našem okolju definitivno so absurdno velike razlike kar se tiče nasilja v družini, zatiranja, fizične in psihične zlorabe, ali pa na drugi strani razumevanja, možnosti za izražanje, ustvarjanje, ljubezen, informacije... Kot dan in noč. Absurdno, res.
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

SambaShare ::

Kot rečeno pretiravaš. Naštete stvari so bolj izjema kot pravilo in niso nek hud razlog za variacije inteligence. Bi te razumel 100 let nazaj, ko so otroci namesto v šolo šli na polje, ampak danes, come on.

Ti imaš neke čudne ideje, da ob pravih pogojih je lahko pa kar vsak Newton. Žal ne bo šlo.

Hair ::

Ne, resno. Naštete stvari so popolnoma vsakdanje. Če pustimo fizično nasilje, ki je sicer precej bolj pogosto, kot očitno domnevaš, smo bili zagotovo vsi podvrženi takim ali drugačnim psihičnim zlorabam. To se dogaja vsakodnevno... nekaterim manj, drugim bolj. Vsem pa kar precej.

(psihična zloraba je na primer že občutek zbujanja krivde... po krivici) tako vsaj za namene te debate :)
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hair ()

nevone ::

Zanimivo bi blo videt, kaj se zgodi s psihičnim nasljem, ko vsi postanemo imuni nanj. Ali potem avtomatsko odpade?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

SambaShare> Kot rečeno pretiravaš.

Ne, ne pretirava. Gene nas ima večina med seboj dovolj podobne, da bi morali vsi dosegati znatno višji IQ, kot dejansko ga. Kdo je kriv za to? Geni? Zelo malo. Nasilje v družini? Delno. Prehrana? Delno. Podnebje? Delno. Materialno stanje staršev? Delno. Materialno stanje občine, kjer odraščamo? Delno.

nevone> Zanimivo bi blo videt, kaj se zgodi s psihičnim nasljem, ko vsi postanemo imuni nanj. Ali potem avtomatsko odpade?

Psihično in fizično nasilje na razvoj možganov vplivata zelo podobno, z izjemo nasilja, ki fizično poškoduje možgane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

nodrim ::

nevone je izjavil:

Utopija je pa misliti, da iz vsakega človeka lahko narediš karkoli. Z obstoječimi sredstvi (še) ne.

o+ nevone



ne moreš narediti karkoli, veliko je pa vseeno mogoče ... precej višje kot je povprečen razvoj ljudi, tako fizično kot mentalno ... talent ali geni te pa dvignejo tisto stopničko ali nebotičnik višje, vseeno pa bi lahko običajni ljudje v vsaki disciplini prišli precej dlje s pravo vzgojo/izobraževanjem ... vsi smo sposobni precej več od trenutnega povprečja, šele potem naprej v višave pa nese genetika

jype ::

nodrim> šele potem naprej v višave pa nese genetika

V resnici ima veliko ljudi na planetu gene, ki jim omogočajo šprintat blizu ali prek svetovnega rekorda, več kot 15 let časa za konstantni trening, strogo dieto in nič življenja ko so mentalno še otroci, pa večina nima, hvala bogu.

Prav tako velika večina lahko razume veliko večino matematike, če si za to vzamejo čas in če jim kdo pri tem pomaga, a večina teh si ga ne - ker jih nihče k temu nikoli ne motivira.

V resnici smo vsi sivo povprečni, dokler se ne odločimo, da se bomo potrudili.

List of shortest players in National Basketball Association history @ Wikipedia

Tudi brez "genov" si lahko med elito.

perci ::

Ne, ne pretirava. Gene nas ima večina med seboj dovolj podobne, da bi morali vsi dosegati znatno višji IQ, kot dejansko ga. Kdo je kriv za to? Geni? Zelo malo. Nasilje v družini? Delno. Prehrana? Delno. Podnebje? Delno. Materialno stanje staršev? Delno. Materialno stanje občine, kjer odraščamo? Delno.

Vir?

thramos ::

nevone je izjavil:

Pri enakih zunanjih vplivih ima zadnjo besedo genetika.


In pri enakih genih ima zadnjo besedo zunanji vpliv.

V vsakdanjem življenju pa takšnih pogojev seveda ni in o tem teče debata. Znanost zaenkrat kaže, da smo si ljudje genetsko dovolj podobni, zunanji vplivi (od okolja v maternici naprej) pa dovolj drugačni, da prevladajo nad genetiko. Vsaj v večini primerov okoli katerih se ponavadi vrtijo takšne teme.

krneki0001 ::

Unknown_001 je izjavil:

Uspeh je 10% talenta in 90% dela.


Uspeh je 50% srečnega spleta okoliščin, 40% lenobe, 5% talenta in 5% dela.
Bolj ko si len, prej boš "pogruntal" nekaj, da bo delalo namesto tebe, da boš ti uspel in služil denar.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Američani z modificiranim proteinom uspešno v celicah miši uničili DNK HIVa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10633627 (29909) janex
»

Leta 2010 prva generacija genetsko modifiricanih ljudi? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10414161 (9343) vostok_1
»

"Rasa" in športna sposobnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7918785 (17160) Phantomeye
»

Stric Darwin ni več v modi (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Problemi človeštva
90067566 (54353) BigWhale
»

Afričani niso čist diht (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Problemi človeštva
78679939 (69590) guest #44

Več podobnih tem