» »

Najemnik nekoga šverca

Najemnik nekoga šverca

«
1
2 3

Go-ahead ::

Pozdravljeni,
zanima me kakšna je zakonodaja, ki obravnava prisotnost obiskov pri najemnikov, še posebej pa me zanima, kdaj začne zakonodaja tako osebo obravnavati kot "švercerja". Kakšne so kazni in kaj naj naredi lastnik stanovanja, da ni v prekršku.

Apple ::

V pogodbo napišeš, komu dovoliš vse, da biva v stanovanju, npr:

Najemodajalec lahko odpove to najemno pogodbo vsak čas brez odpovednega roka iz krivdnih razlogov na strani najemnikov, najemnika pa morata takoj v celoti izprazniti predmetno nepremičnino v primerih:
- če najemnika z načinom uporabe stanovanja povzročata škodo na stanovanju ali skupnih delih stanovanje stavbe;
- če eden ali oba najemnika opravljata v najetem stanovanju dejavnost brez dovoljenja ali v nasprotju z dovoljenjem;
- če najemnika ne vzdržujeta stanovanja v skladu s predpisi in določili te pogodbe;
- če najemnika ne plačata najemnine ali stroškov, ki se plačujejo poleg najemnine, v roku, ki ga določa ta najemna pogodba;
- če najemnika z načinom uporabe stanovanja pogosto grobo kršita temeljna pravila sosedskega sožitja določenega s hišnim redom ali z načinom uporabe huje motita druge stanovalce pri njihovi uporabi stanovanja;
- če najemnika izvršujeta ali izvršita v stanovanju ali vgrajeni opremi spremembe brez poprejšnjega soglasja lastnika;
- če stanovanje uporablja poleg najemnikov iz te pogodbe oseba ali več oseb, ki niso navedene v tej najemni pogodbi in če najemnika za to nista pridobila soglasja lastnika;
- če najemnika oddata stanovanje ali del stanovanja v podnajem;
- če najemnika ne dopustita vstopa v stanovanje v skladu s to pogodbo;
- če najemnika brez upravičenih razlogov ne prevzameta stanovanja oziroma ne pričneta prebivati v stanovanju v 30 dneh po sklenitvi najemne pogodbe;
- če sta najemnika nehala uporabljati stanovanje in brez presledka več kot tri mesece nista stanovala v njem;
Pred odpovedjo najemne pogodbe je najemodajalec dolžan pisno opozoriti najemnike o kršitvi. Opomin mora vsebovati kršitev in rok za odpravo razloga za odpoved in ne sme biti krajši od 10 dni.
LP, Apple

Isotropic ::

Go-ahead je izjavil:

Pozdravljeni,
zanima me kakšna je zakonodaja, ki obravnava prisotnost obiskov pri najemnikov, še posebej pa me zanima, kdaj začne zakonodaja tako osebo obravnavati kot "švercerja". Kakšne so kazni in kaj naj naredi lastnik stanovanja, da ni v prekršku.

a je sicer v praksi kakšen problem s tem

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

a je sicer realno kakšen problem s tem

Verjetno to, da ga ne more dodatno kasirat za še eno osebo. Drugače pa temi tu v tujini rečejo, da si delimo stroške (WG) :) in se zmeniš z najemodajalcem, da daš pač 20EUR več za vodo in problem rešen.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Isotropic ::

eh mislil sem bolj, da dela un na šverc težave

m0LN4r ::

Verjetno jih ne dela, saj potem se nebi mogel tako zlahka švercat.
Gre pa kakemu najemodajalcu to pošteno v nos, ker on bi rad od vsakega posebej kasiral.
Pr študentih je to kr stalna praksa. 200€/osebo pa se stiskaš potem v nekem stanovanju.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Isotropic ::

aja, na študente pa niti pomislil nisem, sem mislil da je to en običajni najemnik.

Heavy ::

Isotropic @ Problem nastane če se število ljudi v stanovanju ne ujema z navedenim - iz katerega se obračuna strošek vzdrževanja skupnih prostorov (elektrika za hodnik, čistilka...). Če fašeš inšpekcijo na vrata in ti vprašajo koliko ljudi je v stanovanju in ti ne vedoč rečeš, da prijavljeni + n, potem lahko lastnik stanovanja dobi kazen zaradi neplačevanja celotnih stroškov.

m0LN4r ::

Zato pa poveš, se prijavi in daš 20€ več, ampak lahk se stavmo, da lastniku to ni dovolj v večini primerov. Lastnik bi pa za 150-200 povečal najemnino.
Samo tako za referenco, ko sva midva prijavila za 2 osebi in domačo žival, se je položnica povečala samo za 15€.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

SaXsIm ::

m0LN4r je izjavil:

Zato pa poveš, se prijavi in daš 20€ več, ampak lahk se stavmo, da lastniku to ni dovolj v večini primerov. Lastnik bi pa za 150-200 povečal najemnino.
Samo tako za referenco, ko sva midva prijavila za 2 osebi in domačo žival, se je položnica povečala samo za 15€.


Normalno. Zato pa je on lastnik stanovanja, in postavi ceno različno, glede na število oseb, ki bivajo tam. Pač, glede na to, kakor se mu to zdi ustrezno.
SaXsIm

Go-ahead ::

V eni sobi sta dva, z obema je podpisana pogodba in plačujeta vsak svojo najemnino in stroške.
V drugi sobi je z enim podpisana pogodba, drugi je pa pri vsakem obisku najemodajalca prisoten, vendar po poskusu rešitve problema s sklenitvijo pogodbe tudi z njim, se je začel izgovarjati, da je samo na obisku.

Sedaj pa ne vemo kaj pomeni obisk in kolikokrat je mogoč, brez kršitve zakonodaje. Ali spada k obisku tudi spanje, tuširanje, uporaba kuhinje,...

BorutO ::

Obisk bi lahko smatral po mojem mnenju tudi kot spanje, tuširanje, uporaba kuhinje ipd. Mislim, da ni neke panike, če bi se to zgodilo parkrat na mesec.

Tear_DR0P ::

mogoce preberes Stanovanjski zakon? Notri vse pise. Zacni z 94. clenom.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

stb ::

Heavy je izjavil:

Isotropic @ Problem nastane če se število ljudi v stanovanju ne ujema z navedenim - iz katerega se obračuna strošek vzdrževanja skupnih prostorov (elektrika za hodnik, čistilka...). Če fašeš inšpekcijo na vrata in ti vprašajo koliko ljudi je v stanovanju in ti ne vedoč rečeš, da prijavljeni + n, potem lahko lastnik stanovanja dobi kazen zaradi neplačevanja celotnih stroškov.

Katera inšpekcija pa je pristojna za to IN ima pooblastila za dejansko preverjanje (kar bi pomenilo tudi vstop v stanovanje)?
Kolikor sem se pogovarjal z upravnikom ni mogoče storiti prav nič drugega, kot ponovno pozvati lastnike, da ponovno javijo spremembe števila stanovalcev.
Pa tudi če inšpekcija ugotovi da je trenutno prisotnih več oseb se še vedno lahko izgovorijo na začasni obisk, in bi jih morali zalotiti večkrat (>50% dni) v mesecu.
Izjave sosedov baje tudi niso zadostna osnova.

Torej, lastnik lahko trdi, da tam stanuje ena sama oseba, pa mu sosedje ne morejo ničesar, čeprav je očitno da tam že več let živi več oseb.
Odnos med lastnikom in najemnikom ima lahko enak problem.
Kak nasvet?

St235 ::

Go-ahead je izjavil:

V eni sobi sta dva, z obema je podpisana pogodba in plačujeta vsak svojo najemnino in stroške.
V drugi sobi je z enim podpisana pogodba, drugi je pa pri vsakem obisku najemodajalca prisoten, vendar po poskusu rešitve problema s sklenitvijo pogodbe tudi z njim, se je začel izgovarjati, da je samo na obisku.

Sedaj pa ne vemo kaj pomeni obisk in kolikokrat je mogoč, brez kršitve zakonodaje. Ali spada k obisku tudi spanje, tuširanje, uporaba kuhinje,...


Obiski kot takšni niso omejeni, prav tako ni omejno kaj ta obiskovalec v soglasju z najemnikom lahko dela (v okviru pravic, ki jih ima najemnik). Torej ja, lahko se tušira, si skuha kosilo in prespi.

Zakon postavlja omejitev v tem, da ni mogoče govorit o obiskovalcu, če se to dogaja vsaj 60 dni v obdobju treh mesecev. Oziroma se v takem primeru zahteva soglasje lastnika. Kaj konkretno lahko kot lastnik narediš? Precej malo. Lahko se greš tožit z najemnikom, ki dovoljuje obiske ali s samim obiskovalcem oziroma ne podaljšaš najemne pogodbe.

Go-ahead ::

Torej se tale obiskovalec lahko le reži drugima dvema v sosednji sobi, ki plačujeta vsak svojo najemnino, pa še stroškov mu ni treba plačevati?

Invictus ::

Go-ahead je izjavil:

Torej se tale obiskovalec lahko le reži drugima dvema v sosednji sobi, ki plačujeta vsak svojo najemnino, pa še stroškov mu ni treba plačevati?

Tako nekako ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ah9559 ::

Ali pa prekine pogodbo s tem najemnikom.

M-XXXX ::

ah9559 je izjavil:

Ali pa prekine pogodbo s tem najemnikom.

Zakaj bi to delal in iz katerega razloga?

ali3n ::

Prešteješ zobne ščetke, pa je problem rešen. :)
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

dope1337 ::

Recimo konkretno. Jz osebo v cetrtek po faxu pridem do znancev, prespim ter v petek odidem. Ali sem dejansko v prekrsku? Vem da je odvisno od posamezne vloge. Ampak tak ... na splosno/siroko.

P.S. Koristim vse, kuhinjo, tus, ... tuti kompleto
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

darkolord ::

ali3n je izjavil:

Prešteješ zobne ščetke, pa je problem rešen. :)
Verjetno nima v pogodbi definirano, koliko zobnih ščetk ima lahko ... :)

m0LN4r ::

Go-ahead je izjavil:

V eni sobi sta dva, z obema je podpisana pogodba in plačujeta vsak svojo najemnino in stroške.
V drugi sobi je z enim podpisana pogodba, drugi je pa pri vsakem obisku najemodajalca prisoten, vendar po poskusu rešitve problema s sklenitvijo pogodbe tudi z njim, se je začel izgovarjati, da je samo na obisku.

Sedaj pa ne vemo kaj pomeni obisk in kolikokrat je mogoč, brez kršitve zakonodaje. Ali spada k obisku tudi spanje, tuširanje, uporaba kuhinje,...

Ej to ni nič nenavadnega, jaz sem mel dva kolega, ko sta bla res čisto vsak dan pri meni na obisku pred leti.
Vsak dan zjutraj kava, popoldan pivo, druženje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

St235 ::

dope1337 je izjavil:

Recimo konkretno. Jz osebo v cetrtek po faxu pridem do znancev, prespim ter v petek odidem. Ali sem dejansko v prekrsku? Vem da je odvisno od posamezne vloge. Ampak tak ... na splosno/siroko.

P.S. Koristim vse, kuhinjo, tus, ... tuti kompleto


Ne, nisi. Še posebej ne v prekršku.

Go-ahead je izjavil:

Torej se tale obiskovalec lahko le reži drugima dvema v sosednji sobi, ki plačujeta vsak svojo najemnino, pa še stroškov mu ni treba plačevati?


LAstnik lahko zaradi kršitev odpove najemno pogodbo. Če ostale stanovalce to res moti potem ne bo težav dokazovat, da posameznik tam dejansko bival brez soglasja. Prav tako imajo od njega pravico terjat sorazmeren del stroškov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Go-ahead ::

Kaj pa če ostalim sostanovalcem njegova prisotnost ni všeč? Ali je kaka podlaga za ukinitev obiskov s strani sostanovalcev?

digitalcek ::

m0LN4r je izjavil:

a je sicer realno kakšen problem s tem

Verjetno to, da ga ne more dodatno kasirat za še eno osebo. Drugače pa temi tu v tujini rečejo, da si delimo stroške (WG) :) in se zmeniš z najemodajalcem, da daš pač 20EUR več za vodo in problem rešen.


Ne gre zgolj za 20 evrov za vodo, gre za 150-200 evrov za bivanje PO OSEBI.

Ker po tvoji logiki bi nekdo najel veliko sobo ali celo stanovanje za 250 evrov, notri pa bi jih bilo (na tleh, po kavčih, v omarah) še kakih 7...

m0LN4r ::

@digitalcek
To je odvisno od pogodbe, ki jo podpišeš. Če jaz najamem stanovanje, bom imel notri kolega vsak dan zjutraj in zvečer, če hočem.
Ali pa punco, ki bo pri meni.

Ne gre zgolj za 20 evrov za vodo, gre za 150-200 evrov za bivanje PO OSEBI.

Potem je pa treba narediti tudi takšno podnajemno pogodbo, če drugim ne dovoliš, da se redno druži s prijatelji oz. ima gosta/e.

In kaj naj jaz prijateljema rečem? Sory najemodajalec je rekel, da ne smeš prit vsak dan na kavo in pir. Moral boš plačat 150-200€ - ja seveda pa kaj še nebi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

digitalcek ::

St235 je izjavil:

Go-ahead je izjavil:

V eni sobi sta dva, z obema je podpisana pogodba in plačujeta vsak svojo najemnino in stroške.
V drugi sobi je z enim podpisana pogodba, drugi je pa pri vsakem obisku najemodajalca prisoten, vendar po poskusu rešitve problema s sklenitvijo pogodbe tudi z njim, se je začel izgovarjati, da je samo na obisku.

Sedaj pa ne vemo kaj pomeni obisk in kolikokrat je mogoč, brez kršitve zakonodaje. Ali spada k obisku tudi spanje, tuširanje, uporaba kuhinje,...


Obiski kot takšni niso omejeni, prav tako ni omejno kaj ta obiskovalec v soglasju z najemnikom lahko dela (v okviru pravic, ki jih ima najemnik). Torej ja, lahko se tušira, si skuha kosilo in prespi.


Obiski SO omejeni, če tako napišeš v pogodbi in najemnik tako pogodbo podpiše.
Obiski so praviloma dovoljeni do 23. ure, ravno zato, da ne bi obiski prespali. Niti občasno, še manj vsako noč.

Ker potem se zna zgoditi, da najemnik ob obiskov kasira več, kot daje stanodajalcu... En mičkem hostel, pa magari po 5 ali 7 evrov nočitev. Ti pa ugotavljaj, ali gre za dobre prijatelje, za zgolj prijatelje, ali za frende od frendov.

Mimogrede, si že slišal za hostle? Spanje 10-15 evrov... V Ljubljani so hostli praktično na vsakih 200 metrov.

M-XXXX ::

Ker po tvoji logiki bi nekdo najel veliko sobo ali celo stanovanje za 250 evrov, notri pa bi jih bilo (na tleh, po kavčih, v omarah) še kakih 7...

On najame prostore ne postelje. Če meni paše 5 postelj imet v sobi zakaj pa ne?

In kot je rekel že lakotnik:

Zakon postavlja omejitev v tem, da ni mogoče govorit o obiskovalcu, če se to dogaja vsaj 60 dni v obdobju treh mesecev. Oziroma se v takem primeru zahteva soglasje lastnika.

m0LN4r ::

Obiski so praviloma dovoljeni do 23. ure, ravno zato, da ne bi obiski prespali. Niti občasno, še manj vsako noč.

Kje to piše? Maš povezavo?
A bejž no, torej punca ne sme prit kmeni prespat ? A se pogovarjamo o študentski sobi ali stanovanju.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

digitalcek ::

m0LN4r je izjavil:

@digitalcek
To je odvisno od pogodbe, ki jo podpišeš. Če jaz najamem stanovanje, bom imel notri kolega vsak dan zjutraj in zvečer, če hočem.
Ali pa punco, ki bo pri meni.

In kaj naj jaz prijateljema rečem? Sory najemodajalec je rekel, da ne smeš prit vsak dan na kavo in pir. Moral boš plačat 150-200€ - ja seveda pa kaj še nebi.


Ja, obisk vsak dan zjutraj in še zvečer. Ne pa SPANJE.
In kava in pir ni spanje. Ali mogoče je, pa jaz tega ne vem?

Punca pa lahko prespi pri najemniku samo v primeru, da da še meni... :)

m0LN4r je izjavil:

Obiski so praviloma dovoljeni do 23. ure, ravno zato, da ne bi obiski prespali. Niti občasno, še manj vsako noč.

Kje to piše? Maš povezavo?


Kje to piše? V pogodbi.
In (pre)spanje pomeni, če je najemodajalec pameten, težjo kršitev. Odpovedni rok je vtem slučaju težje kršitve en teden.

In ker je to težja kršitev, gre (po pogodbi) pa-pa tudi kavcija.

Zgodovina sprememb…

digitalcek ::

M-XXXX je izjavil:

Ker po tvoji logiki bi nekdo najel veliko sobo ali celo stanovanje za 250 evrov, notri pa bi jih bilo (na tleh, po kavčih, v omarah) še kakih 7...

On najame prostore ne postelje. Če meni paše 5 postelj imet v sobi zakaj pa ne?

In kot je rekel že lakotnik:

Zakon postavlja omejitev v tem, da ni mogoče govorit o obiskovalcu, če se to dogaja vsaj 60 dni v obdobju treh mesecev. Oziroma se v takem primeru zahteva soglasje lastnika.


1. Lastnik seveda NE DA soglasja.
2. Ne, najemnik po pogodbi, če je pravilno formulirana, najame sobo z eno posteljo, ki je namenjena zgolj in le njemu in temu, da na tej postelji spi ON.

Ne pa še petim likom, ki privlečejo spalke...

Sicer pa poskusi, pa boš videl, če bo šlo skozi...

m0LN4r ::

Kdo bo pa šel v tako stanovanje, kjer ne sme pri meni prespat x-punc ? Vsaka po dva dni?
Ne jaz tega nimam v pogodbi, nikjer.

2. Ne, najemnik po pogodbi, če je pravilno formulirana, najame sobo z eno posteljo, ki je namenjena zgolj in le njemu in temu, da na tej postelji spi ON.

Najemnik ni neumen, da bi kajkoli takšnega podpisal.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Matek ::

Pri tovrstnih zadevah nastajajo rahlo dvomljive situacije. Po eni strani se da zaradi pogodbene svobode s pogodbo marsikaj omejiti, po drugi strani pa je zakon še vedno nad njo in pravice/dolžnosti, ki jih jasno definira, pogodba načeloma ne more "premagati". Podobno kot te ne more lastnik kar čez noč vreči na cesto, če v zakonu obstaja nek minimalen odpovedni rok, tudi če bi v pogodbi navedel krajšega.

Možno je, da se situacija rahlo spremeni, če najameš samo eno sobo z določenimi omejitvami, čeprav sam sem vedno najemal celo stanovanje, na pogodbi pa s(m)o bili vsi sostanovalci navedeni kot najemniki.

Primeri z mini hostlom pa niso relevantni, tam gre za podnajem, ki je v zakonu specificiran ločeno. Mi se pogovarjamo o obiskovalcih, ki prespijo in ne plačajo. Npr. punca ali znanec, ki je prišel na koncert ali išče nov flat in potrebuje prenočišče za par dni.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

m0LN4r ::

Al punca, ki pride na vsake tolko seksat :P
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

M-XXXX ::

2. Ne, najemnik po pogodbi, če je pravilno formulirana, najame sobo z eno posteljo, ki je namenjena zgolj in le njemu in temu, da na tej postelji spi ON.

Najemodajalec ti lahko da v pogodbo karkoli želi ampak to še ne pomeni, da so omenjeni deli veljavni.

Sicer pa poskusi, pa boš videl, če bo šlo skozi...

Še čisto nikoli od mojih znancev nobeden ni imel težav s tem, da so prespali drugi ljudje pri njih. Pa je eden dobesedno živel ene pol leta pri enem kolegu (cca 3-4x na teden spal tam).

St235 ::

digitalcek je izjavil:

St235 je izjavil:

Go-ahead je izjavil:

V eni sobi sta dva, z obema je podpisana pogodba in plačujeta vsak svojo najemnino in stroške.
V drugi sobi je z enim podpisana pogodba, drugi je pa pri vsakem obisku najemodajalca prisoten, vendar po poskusu rešitve problema s sklenitvijo pogodbe tudi z njim, se je začel izgovarjati, da je samo na obisku.

Sedaj pa ne vemo kaj pomeni obisk in kolikokrat je mogoč, brez kršitve zakonodaje. Ali spada k obisku tudi spanje, tuširanje, uporaba kuhinje,...


Obiski kot takšni niso omejeni, prav tako ni omejno kaj ta obiskovalec v soglasju z najemnikom lahko dela (v okviru pravic, ki jih ima najemnik). Torej ja, lahko se tušira, si skuha kosilo in prespi.


Obiski SO omejeni, če tako napišeš v pogodbi in najemnik tako pogodbo podpiše.
Obiski so praviloma dovoljeni do 23. ure, ravno zato, da ne bi obiski prespali. Niti občasno, še manj vsako noč.

Ker potem se zna zgoditi, da najemnik ob obiskov kasira več, kot daje stanodajalcu... En mičkem hostel, pa magari po 5 ali 7 evrov nočitev. Ti pa ugotavljaj, ali gre za dobre prijatelje, za zgolj prijatelje, ali za frende od frendov.

Mimogrede, si že slišal za hostle? Spanje 10-15 evrov... V Ljubljani so hostli praktično na vsakih 200 metrov.


Daj ne nabijaj in nakladaj tja v tri dni. Omejevanje obiskov kot ga opisuješ je nično in se ga poslužujejo slaboumni najemodajalci, ki živijo od lupljenja študentov in tlačijo v dvosobna stanovanja po šest ljudi za 200EUR po glavi. Takšna stvar seveda preživi na papirju predvsem zato, ker sta podpisnika pogodbe duševno moten kreten in študentski jebiveter. Prvi si domišlja da je bog, drugi pa pač spakira in pusti nasrano stanovanje, ko se naveliča poslušat nabijanje. Značilnost teh pogodb je ponavadi tudi nižja pogodbena cena, plačevanje na roko in nenapovedani obiski najemodajalca, ki potem orgazmira ker posoda ni pomita.

Resne najemne pogodbe, ki jih sklepajo opravilno sposobni ljude z IQ večjim od 20 takih neumnosti nimajo. Sklene se najemna pogodba za prostor, kjer se najemodajalec zaveže, da bo s prostorom ravnal kot dober gospodar, najemodajalec pa mu zato ne serje po glavi in gleda pod prste.

In (pre)spanje pomeni, če je najemodajalec pameten, težjo kršitev. Odpovedni rok je vtem slučaju težje kršitve en teden.

Vse zgoraj navedeno so zgolj in le mokre sanje resno duševno prizadete osebe. Prespanje seveda ne prestavlja nikakršne hujše kršitve. Ravno tako ne obstaja rok 7 dnevni rok za izselitev.

Najemno pogodbo najemodajalec lahko odpove zgolj z tožbo na podlagi predhodnega opozorila na kršitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Go-ahead ::

Torej če skušam povzeti.
Najemojemalec ima lahko na obisku nekoga 2/3 časa, pri čemer lahko spi, se kopa, oziroma počne vse kar lahko počne najemojemalec.
V primeru kontrol s strani državnih organov, obiskovalec ne rabi nikakršnega dokumenta, ki bi mu dovoljeval prisotnost v tem objektu.
Njegova soudeležba pri stroških je zgolj njegova dobra volja (ne najemodajalec ne sostanovalci ga ne morejo prisiliti v plačevanje).


Če sem kaj narobe navedel me prosim popravite.
Lakotnik hvala za dosedanje odgovore.

Utk ::

A maš ti hotel ali oddajaš sobe? Odloči se. Ali najdi še enga, ki bo plačeval, ali se pa ne vtikaj.
Sostanovalcem je pa dovoljeno še na kakšen drug način s švercajem obračunat.

m0LN4r ::

sostanovalci ga ne morejo prisiliti v plačevanje).

Kakšni sostanovalci pa to ste, da kr enga švercate pa se znjim ne znate nič pogovorit? :))
Al to kr en iz ulice notr, pa ga noben ne pozna?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

bluefish ::

Ne boš verjel, v večstanovanjskih stavbah se skupni stroški med drugim delijo tudi glede na število stanovalcev v posamezni enoti. Če ima torej nekdo nenehno "obiske", naj temu ustrezno tudi prijavi stanje za delitev stroškov.

St235 ::

Go-ahead je izjavil:

Torej če skušam povzeti.
Najemojemalec ima lahko na obisku nekoga 2/3 časa, pri čemer lahko spi, se kopa, oziroma počne vse kar lahko počne najemojemalec.
V primeru kontrol s strani državnih organov, obiskovalec ne rabi nikakršnega dokumenta, ki bi mu dovoljeval prisotnost v tem objektu.
Njegova soudeležba pri stroških je zgolj njegova dobra volja (ne najemodajalec ne sostanovalci ga ne morejo prisiliti v plačevanje).


Če sem kaj narobe navedel me prosim popravite.
Lakotnik hvala za dosedanje odgovore.


Predvsem ne mesat drzavnih organov v to zgodbo. Najemna pogodba je stvar civilnega prava in nima nicesar z nikakrsno inspekcijo.

Soudelezba pri stroskih je stvar dogovora med stanovalci. Ce nekdo koristi dobrine ga seveda lahko prisilijo v placilo preko civilne tozbe.

Treba je vedet da je oddajanje postelj studentom anomalija in ne standard ko govorimo o najemanju. Postelje oddajajo samski domovi, studentski domovi in zahojeni zasluzkarji. Ostali oddajo nepremicnino kot celoto. Torej stanovanje, hiso... In do situacij kot jih opisujes ne more prit.

SeMiNeSanja ::

@Go-ahead - VSE, kar ti uživaš, ko greš na obisk k kolegom, žlahti,.... bi odrekel nekomu, ki je gost pri nekomu pri vas?

Me zanima, če si ti tudi tako dosleden, ko sam dobiš obiske.

Itak se vodo ponavadi obračunava po števcu. Plin, elektriko in ostale stroške ravno tako. Zelo malo še ostane tistih stroškov, ki se dejansko obračunavajo 'po glavi' stanovalca.

Realno gledano, najemnik najame X kvadratov bivalne površine in na tej najeti površini lahko počne, kar mu je volja, dokler je to v skladu z zakoni in s tem ne moti ostalih najemnikov. Kaj bi ti rad zaračunal še zrak, ki ga dodatni prebivalec porabi?

Nekaj razlike se seveda pojavi pri stroških za kanalizacijo in odvoz smeti, morda tudi za čiščenje skupnih prostorov, če to ne delajo stanovalci sami. Toda tu se gre za minimalne razlike, ki niso omembe vredne, če se 'obiskovanje' drži na nekem normalnem nivoju.

Če pa nimate števcev za vodo, elektriko,.... pa takointako niste resni 'najemodajalci'.

SaXsIm ::

Vse napisano je seveda res. Kar pa ne pomeni, da pri pogajanju za ceno število oseb, ki bodo prebivale tam, ni faktor. Če se ti dogovoriš z najemodajalcem, koliko oseb bo v nepremičnini bivalo in on na podlagi tega v dobri veri pristane na nižjo ceno, gre vsaj za nemoralno početje, da potem dodatno nekdo tretji biva v tej nepremičnini. V takšnem primeru je to seveda podlaga za nepodaljšanje pogodbe. Pravno formalno pa lahko najemodajalec poda prijavo policiji za bivanje na črno, saj takšna oseba ne more prijaviti začasnega prebivališča brez njegovega soglasja.

V tem primeru me zanima še, kako je s plačilom turistične takse? Če bi šel v hotel/hostel, bi moral plačati turistično takso. Ali si s tega stališča v primeru večkratne zaporedne nočitve pri prijateljih v kakšnem prekršku? Vem da v hotelu tvojo nočitev tudi javijo policiji.

Pa vsi, ki govorite, da se naj stanovalci sami med seboj dogovorijo glede prispevanja za stroške - saj oni si jih delijo. Vendar imajo od tega korist samo oni, ker je skupen strošek najemnine in stroškov nižji, najemodajalec pa od tega nima nič. In ker je oddal stanovanje pod tržno ceno v dobri veri, da ga bo uporabljalo dogovorjeno število najemnikov, mu to seveda predstavlja izgubo. Hkrati pa seveda tvega še to, da mu jo zagode upravnik, ker nima prijavljenega dejanskega števila stanovalcev zaradi delitve stroškov.
SaXsIm

nejcek74 ::

*ne pozabite, da človek oddaja približno 120W energije. Kakšnih deset ljudi v sobi, pa lahko zaprete radiator. V bistvu bi vesten gospodar pozimi moral poplačati obiskovalce.

St235 ::

mal imas tezave z matematiko. Najemnina ni nic vecja ali manjsa ce je sestavljena iz 4ih delov po 100 ali dveh po 200.

Predvsem pa ni stvar lastnika koliko ljudi je prijavljenih, tako da on nima nikakrsnih tezav z upravnikom. Razen seveda ce se vedno govorimo o izkoriscevalski paradidgmi oddajanja posameznih lezisc. Ce jaz oddam stanovanje kot celoto je odgovornost prijavljanja in s tem povezane odgovornosti in stroskov stvar najemnika.

Looooooka ::

stb je izjavil:

Heavy je izjavil:

Isotropic @ Problem nastane če se število ljudi v stanovanju ne ujema z navedenim - iz katerega se obračuna strošek vzdrževanja skupnih prostorov (elektrika za hodnik, čistilka...). Če fašeš inšpekcijo na vrata in ti vprašajo koliko ljudi je v stanovanju in ti ne vedoč rečeš, da prijavljeni + n, potem lahko lastnik stanovanja dobi kazen zaradi neplačevanja celotnih stroškov.

Katera inšpekcija pa je pristojna za to IN ima pooblastila za dejansko preverjanje (kar bi pomenilo tudi vstop v stanovanje)?
Kolikor sem se pogovarjal z upravnikom ni mogoče storiti prav nič drugega, kot ponovno pozvati lastnike, da ponovno javijo spremembe števila stanovalcev.
Pa tudi če inšpekcija ugotovi da je trenutno prisotnih več oseb se še vedno lahko izgovorijo na začasni obisk, in bi jih morali zalotiti večkrat (>50% dni) v mesecu.
Izjave sosedov baje tudi niso zadostna osnova.

Torej, lastnik lahko trdi, da tam stanuje ena sama oseba, pa mu sosedje ne morejo ničesar, čeprav je očitno da tam že več let živi več oseb.
Odnos med lastnikom in najemnikom ima lahko enak problem.
Kak nasvet?

Lahko trdi kar hoče....zato pa je solastništvo v bloku. In mislim, da ni 50% ampak 7-10 nočitev. Pa dvomim, da se bo našel lastnik, ki bi želel met probleme z vsemi sostanovalci(redne prijave na inšpekcije, policijo zaradi vsake bedarije).

Looooooka ::

bluefish je izjavil:

Ne boš verjel, v večstanovanjskih stavbah se skupni stroški med drugim delijo tudi glede na število stanovalcev v posamezni enoti. Če ima torej nekdo nenehno "obiske", naj temu ustrezno tudi prijavi stanje za delitev stroškov.

Pri moji mami je recimo še vedno prijavljenih več oseb rsvno zato, da kakšen sosed ne bo jamral če kdaj kakšn vnuk prespi tam.
Poznam primere, kjer so starejše gospe na črno varuško igrale in niso mele dovolj pa,eti, da bi vsaj dvignile število stanovalcev, ob tem pa take, ki so bile obenem vedno v sporu s stanovalci. Needless to say so se konkretno zajebale :)
Za tisti par eurov stroškov se ne splača prenašat grdih pogledov sosedov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Tear_DR0P ::

Oddajanje v podnajem brez soglasja lastnika ni dovoljeno - naj digitalcek pise kar hoce. Sobodajalstvo ali oddajanje lezisc v najem je se posebej omejeno. Ce kot lastnik nekoga sumis da se gre take reci, ga bp tudi ovadis. Ce seveda sam ne utajas davkov ;)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

SaXsIm ::

St235 je izjavil:

mal imas tezave z matematiko. Najemnina ni nic vecja ali manjsa ce je sestavljena iz 4ih delov po 100 ali dveh po 200.

Predvsem pa ni stvar lastnika koliko ljudi je prijavljenih, tako da on nima nikakrsnih tezav z upravnikom. Razen seveda ce se vedno govorimo o izkoriscevalski paradidgmi oddajanja posameznih lezisc. Ce jaz oddam stanovanje kot celoto je odgovornost prijavljanja in s tem povezane odgovornosti in stroskov stvar najemnika.


Ti pa imaš težave z razumevanjem. Če je število oseb bilo najemodajalcu pomemben dejavnik pri odločitvi za določitev cene, ni v nasprotju z nobenim zakonom, da on zahteva višjo najemnino, če tam BIVA več oseb kot je bil dogovor. Tukaj ne govorimo o obiskih. In roko na srce, pri 4h nočitvah na teden, več tednov zapored - to pač niso obiski.

Stroški v najemniškem stanovanju pa so še kako stvar lastnika. Koga pa terja upravnik, če najemnik ne plača stroškov?
SaXsIm
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30363362 (56278) Ishmael
»

Najem stanovanjske sobe

Oddelek: Loža
224220 (3225) St235
»

Podnajemna pogodba - problem (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26655073 (48666) mojca
»

Najemodajalec = nategator (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21637369 (23844) Timurlenk

Več podobnih tem