» »

Britanska vlada razmišlja o prehodu na OpenOffice

Britanska vlada razmišlja o prehodu na OpenOffice

Guardian - Najbolj znan in najuspešnejši prehod javne administracije na odprtokodno programsko opremo je gotovo münchenski projekt, ko so v devetih letih zamenjali Microsoftov operacijski sistem in pisarniški paket na približno 15.000 računalnikih in privarčevali več milijonov evrov. Podobne zamisli imajo tudi Britanci, ki želijo za začetek zamenjati Microsoftov Office z odprtokodnim Open Officeom.

Britanska vlada je ugotovila, da so v javnem sektorju od leta 2010 za licence za Office zapravili okrog 200 milijonov funtov. Te stroške želijo sedaj zmanjšati s prehodom na Open Office, hkrati pa želijo vpeljati odprte standarde za dokumente (ODF).

Poudarjajo, da v Veliki Britaniji javnemu sektorju programsko opremo še vedno dobavlja in vzdržuje razmeroma majhna skupina podjetij, tako da se je na tem področju vzpostavil de facto oligopol. Prvi korak k odpravi oligopola bo torej uporaba odprtih datotečnih formatov, s čimer bodo poenostavili sodelovanje med oddelki in s podjetji.

V nadaljevanju želijo doseči tudi, da bi mala in srednje velika podjetja z javnimi razpisi dobila večji delež pogodb z javnim sektorjem (leta 2010 šest odstotkov, lani 10 odstotkov, v prihodnosti še več). Temu služi tudi projekt CloudStore, kjer lahko javni sektor skupaj kupuje programsko opremo. Programska oprema niso le licence, ampak tudi vrsta storitev. Tak primer je bila obnova pogodbe o spletnem gostovanju, kjer jim je dotedanji ponudnik želel zaračunati štiri milijone funtov, manjše lokalno podjetja pa je na CloudStoru isto storitev ponudilo za 60.000 funtov - in jo dobilo.

CloudStore je dobra rešitev, prehod na OpenOffice pa je za zdaj še precej megleno napovedan. Niso razkrili niti časovnice prehoda niti katerih drugih oprijemljivih podatkov. Tako je povsem možno, da gre tudi za pogajalsko taktiko, kako Microsoft prisiliti v ugodnejše ponudbe, a tudi v tem primeru bodo nekaj prihranili.

78 komentarjev

«
1
2

71GA ::

Poleg Nemcev očitno še eni brihtni :P Grem stavit, da se bodo še vedno našli slovencljasti kritiki :P

Engineer_ ::

71GA je izjavil:

Poleg Nemcev očitno še eni brihtni :P Grem stavit, da se bodo še vedno našli slovencljasti kritiki :P


je bila pred časom tu novica, da se jim ni dosti splačalo. stroški prehoda so bili višji od pričakovanih, pojavljaji so se hudi problemi z dokumenti. libre offici so pač bedni, nekompatibilni z mnogo bolj razširjenimi MS offici.

Da pa bom jaz nameščal libre office, da bom lahko odpiral dokumente javne uprave, pa si lahko samo v rit vtaknejo.

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Očitno jih niso naučili, da LO brez problema shrani v PDF.

smash ::

uhhhh..naj si najprej malo zračunajo vse stroške, pa to

BALAST ::

dotedanji ponudnik želel zaračunati štiri milijone funtov, manjše lokalno podjetja pa je na CloudStoru isto storitev ponudilo za 60.000 funtov

To so presekali ogromen gordijski vozel! (v VB-so še posebno naravnani na kraljeve družinske vezi in posledično korupcijo, kot je poznana v slovenski desnici)
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

echoman ::

Engineer_ je izjavil:

71GA je izjavil:

Poleg Nemcev očitno še eni brihtni :P Grem stavit, da se bodo še vedno našli slovencljasti kritiki :P


je bila pred časom tu novica, da se jim ni dosti splačalo. stroški prehoda so bili višji od pričakovanih, pojavljaji so se hudi problemi z dokumenti. libre offici so pač bedni, nekompatibilni z mnogo bolj razširjenimi MS offici.

Da pa bom jaz nameščal libre office, da bom lahko odpiral dokumente javne uprave, pa si lahko samo v rit vtaknejo.


Se strinjam, vendar v nasprotnem pomenu. Zakaj pa bi jaz moral kupovati licence za programe, medtem ko so na voljo brezplačni programi, ki večino del opravijo enako dobro?

Kolikor vem je govora v tej novici o OpenOffice in ne LibreOffice, ker sta to dva ločena projekta. In pa še to... LibreOffice ima vse manj problemov z odpiranjem MS Office formatov, večino dokumentov odpre brez kakršnihkoli težav.

r0ker ::

LO brez problema shrani v pdf.
pač ko naslednjič odpreš ta isti dokument z LO, le ta ne izgleda isto :)))

Britanci samo grozijo, da bi MS močno znižal ceno.

bluefish ::

r0ker je izjavil:

pač ko naslednjič odpreš ta isti dokument z LO, le ta ne izgleda isto :)))
Saj v PDF ga izvažaš le, ko ga pošiljaš stranki. Interno je pa itak vseeno, v kakem formatu je.

...:TOMI:... ::

Bog ne daj! Kako bi naša javna uprava potem lahko funcionirala? Bili bi čisto zmedeni, če ne bi mogli na spletno stran pripeti .doc ali docx dokumenta. Pdf je za njih znanstvena fantastika.

Še huje je, da sprintajo zadevo, nato jo pošljejo po faksu (ali mailu) in nato ta faks skenirajo ter obesijo na net.
Tomi

bluefish ::

...:TOMI:... je izjavil:

Še huje je, da sprintajo zadevo, nato jo pošljejo po faksu (ali mailu) in nato ta faks skenirajo ter obesijo na net.
Si me spomnil.
Enkrat sem poslal mail z nekim enostavnim vprašanjem na APEK in čez skorajda dva tedna dobim nazaj "odgovor" od TIRS-a, kamor so posredovali stvar. V priponki pa pripet PDF sken natisnjenega in poštempljanega originalnega sporočila. Jao. Najbrž so zadevo še dodatno kopirali v dveh ali treh izvodih in jih dostavili v arhiv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

...:TOMI:... ::

Ne vem, če so trije izvodi zadosti. Svoj izvod mora imeti sekretar, tajnica, arhiv, z dokumentom morajo seznaniti tudi nadrejene ali pa podrejenim podeliti nalogo, medresorsko uskladiti zadeve... Backup naredijo tudi na optične medije in si potem to pošiljajo sem ter tja.

Enkrat sem hotel dobiti ene datoteke, ki so bile uporabljene za neke preračune in so bile omenjene kot vir. Sem jim poslal mail, večkrat. Niso mi odgovorili, doker jim nisem omenil IP-RS.

Rekel sem, da naj mi pošljejo po mailu ali pa naj dajo na ftp. Odgovorili so mi, da je vse skupaj preveliko za kaj takega. Rekli so, da bodo zapelki na CD in naj pridem iskat. Po pošti niso hoteli poslati.

Ko sem doma vstavil v računalnik nisem mogel verjeti. Vsi dokumeti so bili veliki 20 MB!
Tomi

smash ::

smo probal openoffice za resno delo, pa se ni obneslo....ko smo dobili doc in docx dokumente, je vse tabele in bolj kompleksne stvari razmetalo do neuporabnosti...potem smo prešli nazaj na ms office

Manu ::

r0ker je izjavil:

LO brez problema shrani v pdf.
pač ko naslednjič odpreš ta isti dokument z LO, le ta ne izgleda isto :)))


LO ponuja izvoz dokumenta v PDF (samo s klikom ikone), ne pa shranjevanje v tem formatu.

Identično je tudi v MS Wordu. Shraniš v DOCX formatu, izvoziš pa ga lahko kot PDF.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

PaX_MaN ::

...:TOMI:... je izjavil:

Ne vem, če so trije izvodi zadosti. Svoj izvod mora imeti sekretar, tajnica, arhiv, z dokumentom morajo seznaniti tudi nadrejene ali pa podrejenim podeliti nalogo, medresorsko uskladiti zadeve... Backup naredijo tudi na optične medije in si potem to pošiljajo sem ter tja.

To je problem, ja. Moral bi delat tko kot so v NLB kredite talal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

b3D_950 ::

Manu je izjavil:

r0ker je izjavil:

LO brez problema shrani v pdf.
pač ko naslednjič odpreš ta isti dokument z LO, le ta ne izgleda isto :)))


LO ponuja izvoz dokumenta v PDF (samo s klikom ikone), ne pa shranjevanje v tem formatu.

Identično je tudi v MS Wordu. Shraniš v DOCX formatu, izvoziš pa ga lahko kot PDF.


LO ti omogoča, da v pdf vdela izvorni odt dokument. Kar pomeni, da lahko nekdo ta pdf dokument odpre v LO za urejanje.

r3Qui3m ::

V Sloveniji mora javna uprava shranjevat v .ods formatu. Že dve leti uporabljam LibreOfice in do sedaj mi samo en excelov dokument ni odprlo, ker so bili v njem posebni makri.
Ne razumem ljudi, ki pravijo da je odprtokodno programje dražje kot M$. Če administrator zna nastavit M$ bo tudi LO ali OO. Drugače pa ni vreden da tam dela. Vsi ki tako kritizirate LO ali OO, probajte pa potem komentirajte.
(tudi sam sem bil med vami, dokler nisem probal LibreOfice - Sedaj pa ne grem več na M$)

...:TOMI:... ::


To je problem, ja. Moral bi delat tko kot so v NLB kredite talal.


Ne, če so interesi politični, ti ne pomaga nič, da ne bi izčrpavali, kar imajo namen izčrpat, naj bodo dokumenti javno dostopni in v neskončnih kopijah.

Rb750, res? Nisem vedel, daj povej malo več o tem.
Tomi

s1m0n ::

Tudi meni je LO čisto razmetano odpiral normalen .docx z nekaj narisanimi črtami in polji z besedili ker bi bilo preveč dela vse ponovno delat v LO je bilo ceneje kupit nov Office in to je to! Preveč časa vzame, da bi vsak dokument, ki ga vsak mesec po 60x natisnem zdaj spreminjal, da bi bil identičen v LO. Drugače pa je ostalo čist OK sploh ne bi rabil MS Office. Problem tudi nastane, ko dobim kak Office dokument in ga moram predelat in dokler mi vsi dostavijo dokument v .doc/docx bom uporabljal MS Office tak pač je.

...:TOMI:... ::

Saj to je problem, ker se je MS office zažrl v podjetja in javno upravo ter tudi med domačimi uporabniki je zelo razširjen, večinoma piratska verzija, ker nobeden noče plačati za pisarno več denarja, kot stane sistem.

En korak naprej je že to, da MS office ponuja shranjevanje v odf in tudi odpira ga. Utopične želje so, da bi njihove formate odprli in bi tako lahko odpirali v lo in oo ms office dokumente brez popačenja.

Tu so še drugi igralci, google, apple itd. Bomo videli, kaj bo prineslo naslednje desetletje.

Stanje so žal tako, kot so. Morali bi odpreti format, kot je adobe odprl pdf in je postal standard.
Tomi

Manu ::

b3D_950 je izjavil:

Manu je izjavil:

r0ker je izjavil:

LO brez problema shrani v pdf.
pač ko naslednjič odpreš ta isti dokument z LO, le ta ne izgleda isto :)))


LO ponuja izvoz dokumenta v PDF (samo s klikom ikone), ne pa shranjevanje v tem formatu.

Identično je tudi v MS Wordu. Shraniš v DOCX formatu, izvoziš pa ga lahko kot PDF.


LO ti omogoča, da v pdf vdela izvorni odt dokument. Kar pomeni, da lahko nekdo ta pdf dokument odpre v LO za urejanje.

Ja, to je res, ampak je za to treba dodatno kliknit za nastavitve (potem vsakič ko izvoziš v PDF se nastavitve shranijo), kar bi pa verjetno zaposlenim v javni upravi delalo probleme (preveč se je treba učit in prilagajat).
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

MilanP ::

nc se ni treba ucit ker to sistemci nardijo site wide

axee ::

...:TOMI:... je izjavil:


Stanje so žal tako, kot so. Morali bi odpreti format, kot je adobe odprl pdf in je postal standard.


Se nebi s tem ustrelili v koleno? Saj vsi vemo, da je največji problem OO/LO operiranje z MSO formati, brez teh problemov sem prepričan da bi se na veliko prehajalo na odprtokodne rešitve.

Mavrik ::

MilanP je izjavil:

nc se ni treba ucit ker to sistemci nardijo site wide


Podporo za to je dobil komaj LibreOffice 4.3. A točno te nastavitve sploh podpira in kako dobro? Kakšna evaluacija kje?
The truth is rarely pure and never simple.

MilanP ::

kaj pa ce bi se naprej rajs pogovarjal o tem kako microsoft office ne zna od[pret docx tak k ga je napisu?

smash ::

MilanP je izjavil:

kaj pa ce bi se naprej rajs pogovarjal o tem kako microsoft office ne zna od[pret docx tak k ga je napisu?


lahko, ampak se mi to še ni zgodilo

...:TOMI:... ::

Z lahkoto. MS office ima probleme z odpiranjem dokumentov, ki so iz starejših verzij, pa tudi iz iste verzije se kdaj zgodi, da dokument ni isti. Če imaš pa star office in dokument, narejen z novim officeom, potem je pa še več težav. Imam večletne izkušnje s tem.
Tomi

M-XXXX ::

Z lahkoto. MS office ima probleme z odpiranjem dokumentov, ki so iz starejših verzij, pa tudi iz iste verzije se kdaj zgodi, da dokument ni isti. Če imaš pa star office in dokument, narejen z novim officeom, potem je pa še več težav. Imam večletne izkušnje s tem.

Huh? Meni so čisto obični offici do sedaj odprli še čisto vse kar je v officih nastalo, le starejši niso odprli docx. Novejši starejše pa čisto vse od prvega do zadnjega.

gruntfürmich ::

v našem mikro podjetju imamo še word 2000 (če bi folk v sloveniji dejansko kupoval office ne bi bilo toliko problemov z različnimi verzijami...). če dobimo docx lepo pošljem mail nazaj naj pošljejo v formatu 97-2003. problem rešen.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

In izpadeš kot bedak. Če ima nekdo nov office podpira tudi shranjevanje v opendoc, zato ne vidim problema, da nadomestite predpotopno verzijo offica z novejšo verzijo oo ali lo.
Tomi

trnvpeti ::

200mio funtov od 2010
samo za office

in da bi prehod na lo/oo stal vec?
huh

b3D_950 ::

...:TOMI:... je izjavil:


To je problem, ja. Moral bi delat tko kot so v NLB kredite talal.


Ne, če so interesi politični, ti ne pomaga nič, da ne bi izčrpavali, kar imajo namen izčrpat, naj bodo dokumenti javno dostopni in v neskončnih kopijah.

Rb750, res? Nisem vedel, daj povej malo več o tem.


gruntfürmich ::

...:TOMI:... je izjavil:

In izpadeš kot bedak. Če ima nekdo nov office podpira tudi shranjevanje v opendoc, zato ne vidim problema, da nadomestite predpotopno verzijo offica z novejšo verzijo oo ali lo.

zakaj bi nadomestili če pa je tako čisto ok in si navajen? tudi opendoc vsak vidi po svoje. in pa btw, takih zadev ni veliko in pri nas se predvsem pišejo zadeve, ne sprejemajo.
in pa kot sem že rekel, če bi folk dejansko kupoval programe tudi glede na to za kaj jih potrebuje, ne bi bilo toliko novih in različnih formatov v obtoku.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Rb750, sem potem šel googlat, in sem uspešno testiral, hvala vseeno za video. Pdf brez odt je 10 kb, pdf z odt pa je 20 kb. V obeh primerih je bilo noter par črk, za test.

Nam so kitajci poslali vedno datoteke nazaj v najnovejših formatih. Pa naj bo to office, autocad, labview... Pri nas pa nismo imeli najnovejše programske opreme... Oni so pa imeli vedno zadnjo verzijo piratske. Potem smo mi izpadli bedaki, kako tega nimamo v EU.
Tomi

Invictus ::

axee je izjavil:


Se nebi s tem ustrelili v koleno? Saj vsi vemo, da je največji problem OO/LO operiranje z MSO formati, brez teh problemov sem prepričan da bi se na veliko prehajalo na odprtokodne rešitve.

Pač ne operiraš več z MS formati. Rečeš da je ODF standardni format. Ki ga podpira tudi MS :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PaX_MaN ::

...:TOMI:... je izjavil:


To je problem, ja. Moral bi delat tko kot so v NLB kredite talal.


Ne, če so interesi politični, ti ne pomaga nič, da ne bi izčrpavali, kar imajo namen izčrpat, naj bodo dokumenti javno dostopni in v neskončnih kopijah.

Saj to pravim - morjo bit prazni dokumenti oz. nič dokumentov sploh, ne pa da jih "mora imeti sekretar, tajnica, arhiv, z dokumentom morajo seznaniti tudi nadrejene ali pa podrejenim podeliti nalogo, medresorsko uskladiti zadeve".
Le tko se bomo losal takih driskastih primerov kot ga je mel bluefish.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

axee ::

Invictus je izjavil:

axee je izjavil:


Se nebi s tem ustrelili v koleno? Saj vsi vemo, da je največji problem OO/LO operiranje z MSO formati, brez teh problemov sem prepričan da bi se na veliko prehajalo na odprtokodne rešitve.

Pač ne operiraš več z MS formati. Rečeš da je ODF standardni format. Ki ga podpira tudi MS :).


Easier said than done. Če je poslovna praksa uporaba MS formatov in poslovni partnerji operirajo z njimi, ti pač tvoje operiranje z ODF nič ne pomaga, pravzaprav te upočasnjuje.

Je pa seveda treba povedat, da je razcepitev v OO in LO en velik minus. MS se je tako znebil (v narekovajih) odprtokodnega konkurenta in dobil dva manjša in šibkejša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

...:TOMI:... ::

Paxman, žal smo v Sloveniji in imamo veliko birkoratov. Ne bomo se jih znebili, v času mojega in tvojega življenja. Mogoče bodo vnuki tvojih otrok imeli več sreče, če bodo sploh živeli v Sloveniji in če bodo sploh poznali Slovenijo in govorili slovenščino.

Danes je tako, da moraš kot firma imeti windows in ms office. Pa tudi, kot domači uporabnik, saj drugače si nekopatibilen. Žal.

Še sreča, da se stopnja "obvezne uporabe IE" v zadnjih letih zmanjšuje. Podpisne komponente javne uprave delajo še vedno samo v win+ff ali win+ie.
Tomi

smash ::

gruntfürmich je izjavil:

v našem mikro podjetju imamo še word 2000 (če bi folk v sloveniji dejansko kupoval office ne bi bilo toliko problemov z različnimi verzijami...). če dobimo docx lepo pošljem mail nazaj naj pošljejo v formatu 97-2003. problem rešen.


jaz bi take maile gladko ignoriral...imam drugo delo kot konvertiranje formatov v 10 let stare programe....mail si dobil, ne moreš reči da ga nisi...tako da žogica je pri tebi..če bi ga rad prebral, si skonveriraj sam

axee ::

smash je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

v našem mikro podjetju imamo še word 2000 (če bi folk v sloveniji dejansko kupoval office ne bi bilo toliko problemov z različnimi verzijami...). če dobimo docx lepo pošljem mail nazaj naj pošljejo v formatu 97-2003. problem rešen.


jaz bi take maile gladko ignoriral...imam drugo delo kot konvertiranje formatov v 10 let stare programe....mail si dobil, ne moreš reči da ga nisi...tako da žogica je pri tebi..če bi ga rad prebral, si skonveriraj sam


+1 se strinjam. To je čista ignoranca. Zakaj bi jaz posvečal čas (denar) tebi, zato da si ti prišparal?

bluefish ::

PaX_MaN je izjavil:

Saj to pravim - morjo bit prazni dokumenti oz. nič dokumentov sploh, ne pa da jih "mora imeti sekretar, tajnica, arhiv, z dokumentom morajo seznaniti tudi nadrejene ali pa podrejenim podeliti nalogo, medresorsko uskladiti zadeve".
Le tko se bomo losal takih driskastih primerov kot ga je mel bluefish.
Pa OK, bi še razumel, če bi moj mail direktno romal do ustreznejšega naslovnika in bi si ga ta shranjeval v tisoč kopijah. Tako pa so ga tiskali in pošiljali prek navadne pošte. Vse to za eno glupo vprašanje, ki ga je nekdo očitno razumel kot konkretno prijavo. Nič čudnega torej, da sem na odgovor čakal toliko časa.

PaX_MaN ::

bluefish je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

Saj to pravim - morjo bit prazni dokumenti oz. nič dokumentov sploh, ne pa da jih "mora imeti sekretar, tajnica, arhiv, z dokumentom morajo seznaniti tudi nadrejene ali pa podrejenim podeliti nalogo, medresorsko uskladiti zadeve".
Le tko se bomo losal takih driskastih primerov kot ga je mel bluefish.
Pa OK, bi še razumel, če bi moj mail direktno romal do ustreznejšega naslovnika in bi si ga ta shranjeval v tisoč kopijah. Tako pa so ga tiskali in pošiljali prek navadne pošte. Vse to za eno glupo vprašanje, ki ga je nekdo očitno razumel kot konkretno prijavo. Nič čudnega torej, da sem na odgovor čakal toliko časa.

To je zato, da majo rito pokrito.

...:TOMI:... ::

Bedaku enostavno izdaš račun, administrativna dela in to je to. Me prav zanima, kako bi nekomu izpadle oči iz jamic, ko bi zagledal račun.

Sicer gredo pa meni firme, ki delajo s formati, ki niso pdf, na organ, razen izjem, ki morajo biti v izvornih datotekah. Nimajo ti kaj pošiljati .docx, to je višek nesposobnosti.
Tomi

Krele ::

Še sam MS ma krepke probleme z lastnimm formati, le kako jih potem nebi imeli drugi. Na OSX MsO narejen docx zna boljš (bolj identično) zgledat odprt v Libreoffice 4.x kot v Win Wordu... Ms garantira isti izgled dokumenta samo na isti verziji MsO instalirani na isti verziji istega OS-a (pa še to ni 100%!!!). Vsa ta zmeda s formati koristi samo in le Ms-ju. Treba je najti rešitev, naredit korak naprej. Rešitev je ODF.

Za lasten ogled in printanje shranjujte dokumente v kakršnemkoli formatu hočete, pošiljat naokrog docx je pa višek neobzirnosti.


Sprejema kdo dandanes sploh še .tex datoteke? Nisem še zasledil, da bi kdo v Slo. izrecno navedel,da jih, oz. to celo spodbujal.

ScumbagSteve ::

...:TOMI:... je izjavil:

Bedaku enostavno izdaš račun, administrativna dela in to je to. Me prav zanima, kako bi nekomu izpadle oči iz jamic, ko bi zagledal račun.

Sicer gredo pa meni firme, ki delajo s formati, ki niso pdf, na organ, razen izjem, ki morajo biti v izvornih datotekah. Nimajo ti kaj pošiljati .docx, to je višek nesposobnosti.


Bolje rečeno višek nespodobnosti.
Scumbag Štefko

tablet ::

Da bi dajal več kot 800 eur za nek programček za pisanje in računanje za celotno domače gospodinjstvo? Ne, hvala. Sicer se pa nobena od vladnih služb ni pritožila nad poslanimi prilogami iz OpenOffice. Stavim 1 cent, da imate vsi "inženirji" kupljeno programsko opremo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tablet ()

Invictus ::

Krele je izjavil:


Sprejema kdo dandanes sploh še .tex datoteke? Nisem še zasledil, da bi kdo v Slo. izrecno navedel,da jih, oz. to celo spodbujal.

A jih kdo kdaj je ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Unknown_001 ::

Mah, nekak podobno debato sva imela s profesorjem, ko sva se kregala glede AUTOCAD in DRAFTSIGHT in sem mu poskusil razložiti, da se v 2D lahko Draftsight konkretno postavi ob bok pa me je odganjal, da hoče nekaj kar je zanesljivo, da dela, in da ne obstaja nobena zastonj rešitev in še naki. My ass, Auto cad se mi na isti mašini postavlja pol ura in v celotnem delovnem obdobju z obema progamoma se ravno z ACAD imel največ problemov. In potem ko sem mu poslal dwg datoteko mi nikakor ni verjel, daje bilo to z alternativo narejeno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

ttzavod ::

Sam se izogibam plačevanju komercialnega programja in profesionalno uporabljamo vse odprtokodno. Itak smo neprofitna organizacija in se mi zdi higienično, da denar porabljamo za projekte in ne za programsko opremo. Mogoče v začetku se moraš malo potruditi, ampak VSE dela. ŽE leta. Strežnike smo itak vedno imeli na linuxu (od 95 - prva dva serverja na pentium-pro sta delala neprekinjeno več kot 10 let. Državna uprava in državna podjetja upravljajo z našim denarjem, itak so neučinkoviti (dober del delovnega časa igrajo igrice npr.) in bi malo tega časa lahko namenili reševanju "morebitnih" težavic pri uporabi odprtokodnih rešitev. Če bi oni delali na standardnih formatih, bi tudi partnerska podjetja in posamezniki postopoma migrirali - in bi v SLO ostalo precej denarja, ki zdaj končuje v redmontonski blagajni (in drugih).... Samo mi ne govorite o zmanjševanju učinkovitosti države in državnih podjetij pri rehodu - kak so učinkoviti do sedaj se vidi po stanju v deželi. PS. Resnično veliko težavo smo imeli pred leti s prijavo podjetniškem skladu - ki ima svoj exell poslovni načt, ki ima morje makrojev in GA VEČINA MS programov ne odpira pravilno - samo določene verzije MS officea :-((((. Ravno pogledal - še vedno - katastrofa. http://www.podjetniskisklad.si/poslovni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ttzavod ()

opeter ::

LibreOffice uporabljam že od vsega nastanka, pred tem sem OpenOffice. Mogoče sem jaz bolj specifičen, ker se ukvarjam z graf. oblikovanjem, kjer dokumente v večini primerov samo prejmem v .doc, .docx ipd formatih, katere uvozim od vsebino kopiram naprej, v druge, grafične programe.

Do zdaj sem le redko dobil datoteko, katero ne bi pravilno odprl LO, če pa že, pa mi na pomoč priskoči SoftMakerjev FreeOffice, obenem pa sem tudi kupil licenco za njihov SoftMaker Office Standard. Tako sem dobro oborožen za odpiranje/shranjevanje (če je potrebno) vseh vrst formatov ...

Jaz sem z LibreOffice, sploh z zadnjimi verzijami iz 4.x sila zadovoljen.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov intervju: Matjaž Kaše, tisti državni uradnik, ki v službi uporablja Linux (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
26273399 (50221) GTX970
»

Britanski javni sektor za 6,5 milijona evrov z letom dni podpore za Windows XP

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4323699 (21689) chironex10
»

Londonska mestna četrt z Windows XP na Chromebooke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6431509 (27911) MrStein
»

Odmevi in odzivi na študijo prehoda državne uprave na odprto kodo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / NWO
21477063 (71074) eidos2000
»

Francozi in Švedi s prehodom na odprto kodo nižajo IT stroške (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
20018078 (14972) hruske

Več podobnih tem