» »

In Search of the Perfect Human Diet - mnenja?

In Search of the Perfect Human Diet - mnenja?

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 7
»»

innerspace ::

Pred kratkim sem si ogledal tale doku:



Gre v bistvu za paleo dieto, torej nacin prehranjevanja ljudi v obdobju nabiralnistva in lova.


Odlocil sem se drzati nekaterih smernic tega nacina prehranjevanja(za test), ugotavljam same pozitivne efekte, razen zadaha in bolj suhih ust, ocitnih posledic zeljene ketoze.

Zanimajo me vasa mnenja po ogledu dokumentarca, ce kdo najde kako nedoslednost ali napako v sami logiki, ki jo ta promovira.


Dostopen je na DVDju ali travniku.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Magic1 ::

Primerna količina uravnotežene hrane vsaj petkrat na dan + gibanj je edina dieta., ki jo lahklo non stop uporabljaš in deluje.
Magic

innerspace ::

Magic1 je izjavil:

Primerna količina uravnotežene hrane vsaj petkrat na dan + gibanj je edina dieta., ki jo lahklo non stop uporabljaš in deluje.


Prvi post je offtopic:)

Zanimajo me vasa mnenja po ogledu dokumentarca...
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

Matev ::

najboljša je zmernost

bluefish ::

Ni perfektne diete, ker ima vsak posameznik svoj način prehranjevanja.

Paleolitska dieta sama po sebi morda komu ustreza, vendar za večino verjetno ni ravno dobra. Sploh zato, ker folk v iskanju nekih novih starih prehranjevalnih navad spregleda druge vidike takratnega življenja. V konkretnem primeru predvsem lov - gibanje.

Matija82 ::

Matev je izjavil:

najboljša je zmernost


Malo kokaina, malo alkohola, malo heroina. Zmernost ;)

Sicer nisem gledal dokumentarca toda vsem, ki začenjajo s paleo načinom prehranjevanja bi rekel, naj se ne ujamejo v past podoživljanja paleolitika (argument "paleothic didn't have x. X must be bad") temveč sledijo znanosti (t.i. paleo 2.0 ; "science not reattachment"). Ketoza recimo ni nujno najboljša stvar za vse tako (niti ni dokazov, da je to del paleo diete po vsem svetu), da je priporočljivo najti svojo mejo ogljikohidratov.

Kul google iskanja:
Kurt G. Harris
Paul Jaminet
Robb Wolf

bluefish je izjavil:

Ni perfektne diete, ker ima vsak posameznik svoj način prehranjevanja.

Paleolitska dieta sama po sebi morda komu ustreza, vendar za večino verjetno ni ravno dobra. Sploh zato, ker folk v iskanju nekih novih starih prehranjevalnih navad spregleda druge vidike takratnega življenja. V konkretnem primeru predvsem lov - gibanje.


Neposrečeno ime toda vsak posameznik definitivno nima nekega x-načina prehranjevanja. Gaussova krivulja velja tudi tu.

Niti ne drži vode argument, da za večino ni dobra, ker so se tedanji ljudje več gibali. To ni neka 3k+ kcal verzija, da bi rabil tekat vsak dan, da pokuriš pridobljeno.

Zmanjševanje uporabe olj z veliko količino Omega6 ter poizkusni mesec brez žit sta lahko kvečjemu plus za večino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

BigWhale ::

Ce se gres paleo dieto in uzivas tudi koruzo, krompir in paradiznik, potem delas neki narobe. :)

GGGGG ::

innerspace, jaz sem ti že v drugem topicu nakazal, kaj si mislim :) Za protiutež poglej recimo tale video, ki je nekako nasprotje "paleo" diete:

Zakaj se meni zdi zadeva nekul:

1. Temleji na predpostavki, da so bili ljudje skozi zgodovino predvsem lovci in v veliko manjši meri nabiralci, kar ni res. Po celem svetu imaš znake, ki kažejo na pretežno rastlinsko hrano skozi celotno zgodovino človeka.

http://www.nytimes.com/2012/06/28/scien...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2001...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2118...

Torej, tole, kar danes imenujejo "paleo diet" dejansko nima nič skupnega s hrano, ki so jo jedli naši davni predniki, ki so tam pa tam ulovili kakšnega merjasca in občasno na ogenj vrgli kakšno crkovino.

Praktično vse uspešne civilizacije (zadnjih 10k let) so preživele na pretežno rastlinski hrani oz. na škrobu, bolj natančno. Tiste rimske požrtije s pečenimi prašiči in voli so bile omejene na plemstvo, vojaki, ki so potrebovali energijo so preživeli večinoma na žitaricah.

http://ancienthistory.about.com/od/roma...

Torej, zgodovinski vidik paleo diete, ki ga zagovorniki tako radi uporabljajo je s tem IMHO ovržen. Taprava paleo dieta so žita, gomolji, listi, lubje, trava in občasen prašič na ognju.

2. Večji del jedilnika na paleo dieti je junk food. Z junk food mislim na hrano, ki nima primernega ravnovesja hranilnih snovi in izključuje uživanje kvalitetne hrane. Za vzdrževanje ketoze moraš pojesti največ tistih 30g OHjev na dan (+-, odvisno od človeka) zato v tako dieto ne moreš vključiti dovolj sadja in zelenjave -> pomanjkanje vlaknin, vitaminov, mineralov, fitokemikalij...

Na takšni hrani si konstantno utrujen. Premalo OHjev = manj energije. Poleg tega se ti zviša raven trigliceridov v krvi, kar pomeni "gostejšo" kri in manj učinkovito dostavo kisika v celice. Še dodaten razlog za pomanjkanje energije.

3. Diete se je težko držati. Ker ješ visoko kalorično hrano je treba precej bolj paziti kaj ješ. Če ješ rastlinsko hrano je zelo težko predozirati s kalorijami. Pri hrani, polni maščobe je to precej lahko. 2 žlici olivnega olja imata toliko kalorij kot porcija riža ali špagetov.

Kaj je lažje, zaliti solato s pol deci olja ali pojesti 5 porcij polnozrnatih špagetov? Po čem si bolj sit in kaj ti da bolj uravnoteženo porcijo hranilnih snovi?

4. Prehrana, bogata z mesom je potratna in ekološko nevzdržna. Veliko lažje, ceneje, bolj učinkovito in manj škodljivo za okolje je gojiti rastlinsko hrano.

5. Etični vidik. Jaz med drugim ne jem mesa zaradi svinjarij, ki se dogajajo v intenzivni živinoreji, predelavi mesa in mlečni industriji. Človeško telo nima popolnoma nobene potrebe po mesu ali ostalih živalskih produktih, zato se mi zdi neumno, da zaradi mene po nepotrebnem trpijo krave in prašiči.

edit: je pa zadeva precej privlačna. Ljudje imamo radi slanino, zreske, jajca itd. Zelo lahko je ljudi prepričati, da so njihove slabe navade nekaj dobrega in zdravega. Vsak rad sliši, da bo živel zdravo 100 let, če bo jedel samo popečeno slanino in T-bone zrezke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

jype ::

Že tistile jezik, ki naj bi "zadaj okušal grenko" je popolna neumnost.

Tongue map @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

GGGGG ::

Še en video, ki v 2 minutah povzame bistvo :)

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

dolenc ::

Tudi pri veganih/presnojedcih imaš slabe primere in tudi pri paleotih odlične, odvisno kater posnetek pogledaš. Za njih je to biznis, ti pa delaš to zastonj :)

jest10 ::

Še en video, ki v 2 minutah povzame bistvo :)

Jp bistvo. Da se vegiji trudijo s selektivno izbiro posnetkov

Vice ::

Edina prfect human diet je, da preveriš svoj DNK kjer boš točno za tvoje telo imel podatek čemu si nagnjen, izpostavljen, kaj ti škodi...
In na podlagi tega veš kaj jesti.

GGGGG ::

jest10 je izjavil:

Še en video, ki v 2 minutah povzame bistvo :)

Jp bistvo. Da se vegiji trudijo s selektivno izbiro posnetkov


Ma ja, so malo potrolali :) Je pa nekaj resnice not. Če reklamiraš ultra hudo dieto, sam si pa debel, nekaj ni OK.

Edina prfect human diet je, da preveriš svoj DNK kjer boš točno za tvoje telo imel podatek čemu si nagnjen, izpostavljen, kaj ti škodi...
In na podlagi tega veš kaj jesti.


To je res, ampak gre za detajle. Sicer pa kar dobro vemo, kaj naj bi nasplošno jedli za optimalno zdravje. Če hočeš biti zdrav in jesti kvalitetno hrano poglej kakšno Dr. Atkins ali The Zone dieto in jej ravno obratno.

jest10 ::

Vice je izjavil:

Edina prfect human diet je, da preveriš svoj DNK kjer boš točno za tvoje telo imel podatek čemu si nagnjen, izpostavljen, kaj ti škodi...
In na podlagi tega veš kaj jesti.

Tega ni. In še nekaj časa ne bo.
Jasno pa eni že sedaj probavajo nategovati ljudstvo s tem>:D

Vice ::

jest10 je izjavil:

Vice je izjavil:

Edina prfect human diet je, da preveriš svoj DNK kjer boš točno za tvoje telo imel podatek čemu si nagnjen, izpostavljen, kaj ti škodi...
In na podlagi tega veš kaj jesti.

Tega ni. In še nekaj časa ne bo.
Jasno pa eni že sedaj probavajo nategovati ljudstvo s tem>:D



Zakaj ni?

jest10 ::

Ker bolj kot ne en drek poznamo kaj je kje zakodirano v genomu. Do dobrega razumevanja le tega je še daleč.

Vice ::

Mogoče ti tako misliš, ker prekleto dobro poznajo kaj je zapisano v genih posameznika. Primer: v zadnjih terorističnih napadih v Španiji so s pomočjo DNK določili poreklo teroristov kar jim je omejilo krog iskanja in čas preiskave. Preko DNK danes določijo barvo oči, las itd. Sedaj pospešeno delajo, da bi lahko preko DNK naredili fotorobota. Uradna medicina dela DNK analize za preverjanje katerim boleznim je posameznik izpostavljen.... uporablja se v športu za merjenje izkoristka, kako se beljakovine in proteini "obnašajo". Pa to vse dela uradna medicina ne nek mazač s PCjem. Skratka stroka veliko bolje pozna genom kot misliš :)

thramos ::

GGGGG je izjavil:

Če hočeš biti zdrav in jesti kvalitetno hrano poglej kakšno Dr. Atkins ali The Zone dieto in jej ravno obratno.


To je približno tako res, kot je res, da je paleo dieta najboljša dieta za zdravje.

jest10 ::

Vice je izjavil:

Mogoče ti tako misliš, ker prekleto dobro poznajo kaj je zapisano v genih posameznika. Primer: v zadnjih terorističnih napadih v Španiji so s pomočjo DNK določili poreklo teroristov kar jim je omejilo krog iskanja in čas preiskave. Preko DNK danes določijo barvo oči, las itd. Sedaj pospešeno delajo, da bi lahko preko DNK naredili fotorobota. Uradna medicina dela DNK analize za preverjanje katerim boleznim je posameznik izpostavljen.... uporablja se v športu za merjenje izkoristka, kako se beljakovine in proteini "obnašajo". Pa to vse dela uradna medicina ne nek mazač s PCjem. Skratka stroka veliko bolje pozna genom kot misliš :)

Oh naivnež...
Stroka pozna delce genoma. Do popolnega razumevanja je še daleeččč.

GGGGG ::

thramos, razloži prosim. En recept iz atkinsove diete:

Top slices of salami with tomato. Add a bit of dried or fresh oregano and finish with 5-ounces of mozzarella cheese. Microwave until bubbly.
Crumble a couple of strips of microwave bacon and 1/2 cup of cheddar cheese over 1 cup of pre-packaged lettuce. Drizzle with olive oil and a squeeze of lemon.


Razen paradižnika in par kapljic limone je tole junk. Če se izogibaš večino stvari, ki jih promovirajo low-carbovci si na pravi poti.

thramos ::

Če se izogibaš vsem beljakovinam in maščobam, ob tem pa prenažiraš z hidrati (kar je nekakšno nasprotje keto diet) ni ravno prava pot.

mtosev ::

zanimivo tole kak so naši predniki primarno jedli zelenjavo in sadje. si ne bi mislil
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

GGGGG ::

thramos, kdo pravi, da se izogibaš maščobam in beljakovinam? Sem že zgoraj napisal, če poješ za tistih 2000 kalorij (+-) rastlinske hrane dobiš čisto dovolj beljakovin in maščob.

To, da rastlinska hrana ne vsebuje dovolj proteinov je navaden mit. Raznolika rastlinska hrana ima praktično idealno razmerje hranilnih snovi, za razliko od hrane, ki jo promovirajo te low-carb diete.

ob tem pa prenažiraš z hidrati


Prenažiraš se, če poješ bistveno več kalorij, kot jih pokuriš. Kot sem že parkrat napisal, s krompirjem, fižolom, žitaricami, sadjem in zelenjavo se težko prenažiraš.

Aston_11 ::

Verjetno samostojno brez kakšne omakce npr. 20 dkg mesa na dveh žlicah olja s kakšno čebulco in paradajz omako?

blackbfm ::

Raznolika rastlinska hrana ima praktično idealno razmerje hranilnih snovi


nobena rastlisnka hrana nima vitamina b12, case closed..lahko pa zraven čopaš dodatke k prehrani (tablete), ampak pol ne razglašat da ima taka hrana vse potrebne snovi..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

GGGGG ::

blackbfm, zanimivo. Za zajtrk včasih jem smoothie s sojinim mlekom in kosmiči, pa dobim čisto dovolj B12. Sojino mleko, riževo mleko, različni kosmiči, različni dodatki, kapsule... Virov je veliko.

blackbfm ::

umetnih virov je veliko ja..samo naravna hrana je sigurno bolj zdrava

GGGGG ::

Kako misliš umetnih virov? Od kje pa misliš, da je B12, ki ga ti dobiš v mesu?

Nobena žival ali rastlina ne proizvaja vitamina B12. Proizvajajo ga bakterije. Če hočeš ultimate naravni vir B12 lahko nehaš umivati solato, ješ malo blatna jabolka direktno s tal in piješ vodo iz ribnikov. Se ti zdi zdravo?

Vitamin B12 @ Wikipedia

Vice ::

jest10 je izjavil:

Vice je izjavil:

Mogoče ti tako misliš, ker prekleto dobro poznajo kaj je zapisano v genih posameznika. Primer: v zadnjih terorističnih napadih v Španiji so s pomočjo DNK določili poreklo teroristov kar jim je omejilo krog iskanja in čas preiskave. Preko DNK danes določijo barvo oči, las itd. Sedaj pospešeno delajo, da bi lahko preko DNK naredili fotorobota. Uradna medicina dela DNK analize za preverjanje katerim boleznim je posameznik izpostavljen.... uporablja se v športu za merjenje izkoristka, kako se beljakovine in proteini "obnašajo". Pa to vse dela uradna medicina ne nek mazač s PCjem. Skratka stroka veliko bolje pozna genom kot misliš :)

Oh naivnež...
Stroka pozna delce genoma. Do popolnega razumevanja je še daleeččč.



Ne govorim, da stroka pozna vse, pozna pa veliko več kot si misliš. Vprašanje pa je komu naj človek verjame ali ljudem, ki so dobili Nobelove nagrade, ki veljajo za alfa in omega kar se tiče DNK področja in ki imajo rezultate ali tebi, ki samo neki klanfaš. V katerem primeru bi bil človek naivnež?

Looooooka ::

innerspace...sem sel takoj downloadat, ko si prvic pejstal trailer(ne vem ce je blo v temi o preoteinih al kje).
Made me smile.
Se posebej, ko tist vegetarijanski mit o osmicah in krivih zobeh lepo prelozijo na zitarice.
V bistvu kot celota...tak...lep nasmeh.

zanimivo tole kak so naši predniki primarno jedli zelenjavo in sadje. si ne bi mislil

Point posnetka je cisto drugje. primarno so jedli meso. sadje in zelenjavo so jedli tko...za zravn. Najbolj "zanimivo" je da trdijo, da brez mesa mi zdele ne bi imeli interneta :P
Vse kar razni presnojedci in vegani nakladajo zadnjih par let(kolikor so ze pac aktualni) v tem dokumentarcu obrnejo okoli.
Mal sicer boli ce so ti vsec ovseni kosmici in podobno...ampak ok. Vegane bo bolj bolelo ce vse tole postane neko dejstvo in standard za zdravo prehrano :)

Ni perfektne diete, ker ima vsak posameznik svoj način prehranjevanja.

Jaz obozujem vanilijev sladoled in vanilijeve torte. Definitivno to ni nekaj kar spada pod perfektno dieto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

thramos ::

thramos, kdo pravi, da se izogibaš maščobam in beljakovinam?


Nasprotje keto diet, ki priporočajo (samo) beljakovine in maščobe.

Sem že zgoraj napisal, če poješ za tistih 2000 kalorij (+-) rastlinske hrane dobiš čisto dovolj beljakovin in maščob.

To, da rastlinska hrana ne vsebuje dovolj proteinov je navaden mit. Raznolika rastlinska hrana ima praktično idealno razmerje hranilnih snovi, za razliko od hrane, ki jo promovirajo te low-carb diete.


Odvisno od tega, kaj smatraš za "dovolj proteinov" in kaj je "raznolika rastlinska hrana"

GGGGG ::

Point posnetka je cisto drugje. primarno so jedli meso. sadje in zelenjavo so jedli tko...za zravn.


Link plz. Jaz sem zgoraj prilepil par linkov, ki pravijo drugače. Tale film je na ravni topšop reklam, kar se kredibilnosti tiče.

Odvisno od tega, kaj smatraš za "dovolj proteinov" in kaj je "raznolika rastlinska hrana"


Dovolj proteinov = toliko, da se ti mišice normalno regenerirajo. Obstajajo formule za priporočen vnos. Praktično nemogoče je, da tega praga ne dosežeš z rastlinsko hrano, če poješ dovolj kalorij. Če hočeš več mišične mase in potrebuješ več proteinov pa lahko ješ malo več sojinih produktov. Seitan (sojino meso) ima toliko proteinov na gram kot svinjski zrezek, na kalorijo pa cca. 1/3 več kot pusto puranje meso.

Raznolika rastlinsha hrana = Sem že zgoraj napisal, ampak še enkrat. Osnova na škrobu, torej riž, krompir, testenine (polnozrnate), žitarice, stročnice itd. Zraven veliko zelenjave in sadja, nekaj oreškov, semen... Pa čim manj oz. nič predelanih maščob (olja, margarine, razna kokosova masla...)

thramos je izjavil:

thramos, kdo pravi, da se izogibaš maščobam in beljakovinam?


Nasprotje keto diet, ki priporočajo (samo) beljakovine in maščobe.


Z nasprotjem sem mislil na hrano, ki jo priporočajo, ne na posamezne hranilne snovi.

Torej, low carbarji priporočajo veliko mesa, mlačnih izdelkov, malo zelenjave, praktično nič sadja in bog ne daj, da bi kdaj jedel krompir ali riž.

Praksa in velika večina raziskav kažejo ravno obratno. Malo ali nič mesa, malo ali nič mlečnih izdelkov, veliko zelenjave in sadja in škrob za osnovo (nepredelan, v obliki rastlin).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

innerspace ::

iKst, si pogledal doku al samo trolas?
Tvoji pomisleki glede dejanske paleo prehrane nasih prednikov so skrajno elegantno ovrzeni v "top shop" dokuju, kjer na fosilih ugotavljajo prisotnost hranil v preminulih paleookostjih. Ovrzen je mit o clovekovi vegetarjanski ali veganski preteklosti, podane so ugotovitve nekaterih doktorjev, ki se ukvarjajo s predebelo populacijo...

Najboljse pri vsem skupaj je to, da znova ugotavljam s kaksnimi miti si ljudje oblikujemo neko kvazi mentalno suverenost, kaj vse "vemo" in komu vse lahko pametujemo o "najboljsih" metodah, ipd...LOL
Doku mi je postavil izziv, ze zato je dober.


Mind, ni moj namen promocija paleohrane, v bistvu potrebujem "second opinions" za premlet mozne faile v logiki okoli katere je zgrajen doku.

Vse, po cemer v temi sprasujem, je komentar PO ogledu dokumentarca(edino Looooooka je omenil, da ga je pogledal, btw:).
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

GGGGG ::

Sem ga gledal kak teden ali 2 nazaj, preden si dal link.

Tvoji pomisleki glede dejanske paleo prehrane nasih prednikov so skrajno elegantno ovrzeni v "top shop" dokuju, kjer na fosilih ugotavljajo prisotnost hranil v preminulih paleookostjih.


O tem govorijo v dokumentarcu, če se prav spomnim: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1839...

Ugotovili so, da so neandertalci ponekod po svetu večino proteinov dobili iz konjev in goveda. Temu nihče ne oporeka, ampak low carbovci seveda hitro pograbijo takšno raziskavo, jo potegnejo iz konteksta in jo uporabijo kot opravičilo, da se nažirajo s slanino, jajci, mlekom... Če bereš selektivno in iščeš informacije, ki so tebi v prid lahko najdeš raziskave, ki potrjujejo, da je kajenje zdravo.

Raziskava pravi, da so naši predniki dejansko bili lovci in nabiralci. Pravi, da so ponekod imeli za glavni vir proteinov meso, kar še ne pomeni, da niso jedli večinoma rastlinske hrane. Nikakor pa ne moreš iz tega sklepati, da je treba za zdravo življenje jesti predvsem maslo, olje, meso in jajca, kot to trobijo low carbarji.

Tale tip na spodnjem linku tudi dosti raziskuje hrano naših daljnih prednikov in razloži še malo bolj v detajle kot ta dokumentarec. Za hiter preview imaš tukaj par minut videa, za linke do objavljenih raziskav pa klikni spodaj:



http://www.dartmouth.edu/~anthro/facult...

Poleg tega prehrana neandertalcev IMHO ni neko vodilo za prehrano v sodobnem svetu. Ljudje v jamah so pač pojedli vse kar so dobili pod roke, če ni bilo dovolj hrane so pojedli otroke, pa se verjetno strinjamo, da to ni najboljša praksa.

Danes imaš v vsaki trgovini na voljo dovolj živil, iz katerih si lahko sestaviš jedilnik, ki je blizu idealnemu. Lahko si privoščimo zamenjati proteine iz živali za tiste iz raslin. Je ceneje pa še bolj zdravo.

podane so ugotovitve nekaterih doktorjev, ki se ukvarjajo s predebelo populacijo...


Če imajo nekateri zraven imena MD ali Ph.D še ne pomeni, da so avtomatično kredibilni. Če ti to predstavlja kriterij za kredibilnost pa poglej nazive zagovornikov pretežno rastlinske hrane.

Pogledal in prebral sem ogromno debat z akterji v tem dokumentarcu in v njih se ponavadi začnejo vrteti v krogu, utihnejo ali na repeat citirajo eno in isto, nepopolno raziskavo (ponavadi plačano s strani mesne ali mlečne industrije).

Problem teh paleo avtorjev je, da se oklepajo redkih študij, ki mogoče delno dokažejo njihov point in tega se potem oklepajo kot pijanec plota. Študije in primere iz prakse, ki jim nasprotujejo seveda gladko zanemarijo.

En primer. Mislim, da je ta tip tudi v filmu: Robert Lustig @ Wikipedia

Dr. Robert Lustig. Zadnjič sem gledal intervju z njim glede sladkorja. Cca. 45 minut razlaga, kako so delali poskuse s koruznim sirupom (high fructose corn syrup), kako so raziskovali negativne vplive itd. Nič spornega, čisto legit dognanja. Ampak tip na koncu senzacionalistično povzame, da je sladkor overall slaba stvar, zato se moramo izogibati vseh OHjev. Takšnega človeka ne moreš jemati resno. Vemo namreč, da se tale ekstakt fruktoze iz koruze obnaša malo drugače kot banana, ki vsebuje vlaknine, drugačno razmerje sladkorjev in cel spekter fitokemikalij.

Btw, tip je debel.

Mind, ni moj namen promocija paleohrane, v bistvu potrebujem "second opinions" za premlet mozne faile v logiki okoli katere je zgrajen doku.


En fail je že sama osnova, ki temelji na domnevi, da so naši predniki jedli samo meso (eskimi so recimo dober primer "paleo" diete, pa malo pogooglaj, kako je z njihovim zdravjem). Drug fail je očitno porušeno ravnovesje hranilnih snovi v teh paleo dietah. Premalo vitaminov, premalo vlaknin, premalo energije... Tretji fail je pomanjkanje raziskav, ki bi potrdile korist takšne prehrane. Četrti fail je cel kup raziskav, ki potrjujejo škodljivost take prehrane. Nenazadnje je fail število debelih zagovornikov take prehrane.

Če dejansko iščeš drugo mnenje in iščeš resnico poglej tisti video, ki sem ga dal zgoraj (John Mcdougall) Poleg tega pogleš še kakšno predavanje ali razpravo od teh ljudi:

- Dean Ornish
- Neal Barnard
- T. Colin Campbell
- Caldwell Esselstyn
- Joel Furhman
- Michael Klaper

Poglej, preberi in si ustvari drugo mnenje.

jest10 ::

Vice je izjavil:

jest10 je izjavil:

Vice je izjavil:

Mogoče ti tako misliš, ker prekleto dobro poznajo kaj je zapisano v genih posameznika. Primer: v zadnjih terorističnih napadih v Španiji so s pomočjo DNK določili poreklo teroristov kar jim je omejilo krog iskanja in čas preiskave. Preko DNK danes določijo barvo oči, las itd. Sedaj pospešeno delajo, da bi lahko preko DNK naredili fotorobota. Uradna medicina dela DNK analize za preverjanje katerim boleznim je posameznik izpostavljen.... uporablja se v športu za merjenje izkoristka, kako se beljakovine in proteini "obnašajo". Pa to vse dela uradna medicina ne nek mazač s PCjem. Skratka stroka veliko bolje pozna genom kot misliš :)

Oh naivnež...
Stroka pozna delce genoma. Do popolnega razumevanja je še daleeččč.



Ne govorim, da stroka pozna vse, pozna pa veliko več kot si misliš. Vprašanje pa je komu naj človek verjame ali ljudem, ki so dobili Nobelove nagrade, ki veljajo za alfa in omega kar se tiče DNK področja in ki imajo rezultate ali tebi, ki samo neki klanfaš. V katerem primeru bi bil človek naivnež?

Tistemu, ki trdi, da ti lahko iz DNA pove dijeto, zihr ne.>:D Zenkrat

Vice ::

Zanimivo, predvidevam, da ne govoriš tega kar tako na pamet in boš to sedaj utemeljil?

GGGGG ::

innerspace, zdaj sem še enkrat pozorno pogledal film, in sem spet presenečen, kako folk naseda temu bullshitu. En "dohtar" v modri srajci ima sploh hude cvetke.

Ene par sem si jih napisal, potem sem pa obupal in šel gledat naprej topshop reklamo.

- Vitamin B12 najdemo samo v živalski hrani, zato je logično, da smo ljudje naravni mesojedci
- Prašiči in krave se redijo, če jih futramo z OHji, kar dokazuje, da ljudje ne smemo jesti OHjev (primerjaj učinkovitost pretvarjanja sladkorja v maščobo pri prašičih in ljudeh)
- Ni dokazov da so nasičene maščobe povezane s sladkorno boleznijo in boleznimi srca in ožilja (razen body of knowledge kakih 15k raziskav objavljenih v peer reviewed publikacijah)
- Naš prebavni trakt je idealen za prebavo mesa
- Jemo lahko enkrat na 3, 4 dni
...

Drug očiten fail, ki se v takšni ali drugačni obliki ponavlja skozi cel film je pa zgodba o tistem debelem angležu. Ko so ga dali na dieto pustega mesa in zelenjave je čudežno shujšal. Pred tem je jedel maslo, mleko, sladkor, kruh (predvidevam da bel) in pil pivo. Seveda, krompir je bil kriv.

IMHO je edina dobra stvar, ki jo lahko odneseš od tega filma priporočilo, da se izogibaš predelani hrani. Ostalo je balast.

bajsibajsi ::

blackbfm je izjavil:

Raznolika rastlinska hrana ima praktično idealno razmerje hranilnih snovi


nobena rastlisnka hrana nima vitamina b12, case closed..lahko pa zraven čopaš dodatke k prehrani (tablete), ampak pol ne razglašat da ima taka hrana vse potrebne snovi..


Nori, Spirulina, Tempeh.. Nenazadnje tudi rastline-mikrobi npr. marine plankton. Ali celo naravni pekovski kvas/T-6635+. Tehnicno gledano nobeno zivilo kot tako nima B12. Ne mesno, ne zelenjavno, niti glive... saj nastaja v bakterijski simbiozi.

Kar se tice "lahko pa zraven čopaš dodatke k prehrani (tablete)" to v bistveno sirsem spektru kot vegetarijanci pocnejo ravno mesojedci. Pogosto paleo zagovorniki copajo se tiste dodatke, ki jih dejansko sploh ne potrebujejo, saj jih dovolj dobijo ze iz hrane. :)

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Najboljša dieta je v smislu

manj žri in se več gibaj

Vse ostalo je malo mimo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

GGGGG je izjavil:

To je res, ampak gre za detajle. Sicer pa kar dobro vemo, kaj naj bi nasplošno jedli za optimalno zdravje. Če hočeš biti zdrav in jesti kvalitetno hrano poglej kakšno Dr. Atkins ali The Zone dieto in jej ravno obratno.


Atkinsonova dieta je mau trapasta. Od korenja se ne bo nihce zredil, pa se lahko Atkins na glavo postavi.

jest10 ::

- Naš prebavni trakt je idealen za prebavo mesa

Sej je. Veliko idealnejši, kot za prebavo rastlinja;)

energetik ::

Glede paleo diete: glede na vse prebrano, najdem ene par napak.
- po mojem praljudje niti pod razno niso ulovili toliko živali, da bi se šli lahko tako dieto. Razen v kakšnih srečnih primerih (recimo čreda bizonov) je bila velika zaloga mesa prej izjema kot pravilo in so verjetno bolj kot ne zobali gozdne sadeže, sadje, oreščke, gomoljnice...
- divje živali niti pod razno niso tako zamaščene kot domače živali
- preveč nasičenih maščobnih kislin po ogromno študijah ni ravno dobra zadeva glede mašenja žil
- ne predstavljam si dalj časa trajajoče intenzivne aerobne aktivnosti (recimo 3h teka, kolesarjenja) brez vnosa OH. Enostavno te zmanjka.

Blizu idealne diete bi rekel da je prehrana Japoncev z Okinave blizu. Vsaj glede na rezultate. Pa baje 85% energije dobijo iz OH.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

GGGGG ::

Invictus je izjavil:

Najboljša dieta je v smislu

manj žri in se več gibaj

Vse ostalo je malo mimo ...


Ni res. Na tak način postaneš podhranjen, to je pa vse. Jesti moraš hrano, ki vsebuje pravo razmerje hranilnih snovi. Razen, če hočeš reči, so 3 vrečke čipsa na dan enakovredna hrana trem velikim obrokom zelenjave, riža in sadja.

- Naš prebavni trakt je idealen za prebavo mesa

Sej je. Veliko idealnejši, kot za prebavo rastlinja;)


Ni čisto res. Lahko prebavljamo meso, ampak se znajo pri prehranjevanju z velikimi količinami mesa pojaviti težave. Bom popoldne napisal več, ker sem trenutno na tesnem s časom. Zaenkrat pa samo to. Imamo močne receptorje za sladek okus, imamo encime, ki prebavljajo rastlinsko hrano, manjkajo nam določeni obrambni mehanizmi, ki bi omogočali prehranjevanje z velikimi količinami mesa.

Lahko prebavimo meso, kar nas naredi izjemno prilagodljive. Ampak to ne pomeni, da je meso optimalna hrana.

jest10 ::

Ampak to prav tako ne pomeni, da so rastline optimalna hrana.
Če se beliverji na obeh straneh še tako mečete na trepalnice, je dejstvo, da je za človeka najprimernejša mešana prehrana.

zee ::

Imamo močne receptorje za sladek okus, imamo encime, ki prebavljajo rastlinsko hrano, manjkajo nam določeni obrambni mehanizmi, ki bi omogočali prehranjevanje z velikimi količinami mesa.


Obrambni mehanizmi? Te pravljice lahko prodajas kje drugje, ne pa tukaj. Sicer se pa strinjam, da je glede na dolzino prebavnega trakta za prehrano cloveka bolj primerna prehrana mesana prehrana. Za ucinkovito prebavo izkljucno rastlinske hrane je namrec prekratek, za prebavo izkljucno mesne prehrane pa predolg.

Idealne diete, ki bi bila primerna za vse, ni.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

innerspace ::

Poglej, preberi in si ustvari drugo mnenje.

"Na kratko"

S kolegom, nutricionistom, sva poklepetala o dokuju, ni imel nobene resne pripombe. Celo pravi, da gre za eno najbolj logicnih izpeljav, pa je predelal precej materiala na temo. Bom kar rekel, da zaupam njegovemu mnenju.

Tvoji pomisleki, iKst, so neutemeljeni in nepravilno deducirani, navedbe so popacene, verjetno nalasc. :)
V glavnem, studije so zal prepogosto pomanjkljive in posplosene, verjamem, da velja tudi za katere od sudij na katerih sloni paleo logika, a prav tako verjamem v oporecnost vege-based-studij.
Nazadnje sem poslusal o eni, ki ugotavlja, da nasicene masc.kisl. sploh niso rizicne za krvozilje, ce le niso zauzite v kombinaciji z OH.
Skratka, do neke mere so relevantne, velikokrat so neuporabne oziroma zlorabilne(obstaja tak izraz?).

Starch diete, ne hvala. Ugotavljam koliko hidratov sem pojedel po nepotrebnem, zdaj si jih v obliki speha odkurjam z vadbo in semipaleo hrano. Moci imam presenetljivo malo, glikogena ni, ampak to je cel point.


*da ne bo pomote, obozujem zelenjavo, riz, testenine in krompir, a tudi in predvsem meso.
Kot zanimivost, pred low carb varianto(ki jo izvajam cetrti teden) sem imel mocno zeljo po hrani, sploh OH(riz) so mi teknili. Zdaj nimam nobene zelje, ne potrebe po OH, telo je lazje za 5 kg in overall pocutje neprimerljivo. Poskusil sem tudi veganski in vegetarijanski nacin prehranjevanja, "zal" mi ne ustreza, prevec lakote in splosno slabo psiholosko pocutje, razdrazenost, psihicna utrujenost.


Se strinjam, da ne obstaja enotni nacin prehranjevanja, ki bi ustrezal vsem, prav zato je vredno poskusati in oblikovati vsecen in zeljen rezim, ki zagotavlja vsa potrebna hranila za ohranjanje zdravja indobro pocutje.
Trenutno mi low carb zelo ustreza.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

GGGGG ::

Ampak to prav tako ne pomeni, da so rastline optimalna hrana.
Če se beliverji na obeh straneh še tako mečete na trepalnice, je dejstvo, da je za človeka najprimernejša mešana prehrana.


Imaš prav, sama dolžina ali zgradba prebavnega trakta ne pove dosti. Bolj kredibilne so neštete raziskave, ki uživanje mesa v velikih količinah povezujejo z raznimi raki, sladkorno boleznijo, boleznimi srca in ožilja, debelostjo, osteoporozo, slabšim delovanjem jeter in tako dalje.

Obrambni mehanizmi? Te pravljice lahko prodajas kje drugje, ne pa tukaj.


Bom zvečer obrazložil kaj sem mislil s tem in prilepil par linkov.

Invictus ::

GGGGG je izjavil:


Ni res. Na tak način postaneš podhranjen, to je pa vse. Jesti moraš hrano, ki vsebuje pravo razmerje hranilnih snovi. Razen, če hočeš reči, so 3 vrečke čipsa na dan enakovredna hrana trem velikim obrokom zelenjave, riža in sadja.

Večina folka tako ali tako požre več kot porabi. Zato so debeli. Zato moj nasvet o manjšem vnosu hrane povsem drži.

Problem je ker folk ne požre samo 3 vrečke čipsa, ampak se kaj drugega zraven. Cel kup prigrizkov med obroki. Pol pa pravijo da nič ne pojedo. Samo en list solate za kosilo ...

To me spomni na debato, ko je kolegica rekla kako so babe v službi zjutraj med kavo med debato o hujšanju požrle 300 gramsko Milko. 3 babe ... Seveda so vse hujšale ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

Babe vedno hujšajo in vsak dan je začetek nekega hujšanja. Not. Jaz tudi kakšno milko zmeljem občasno. Ali pa riževo čokolado z Lidla. Se pa pozna zima, razen občasnega kidanja ni pametnih aktivnosti. Sem 2x probal z biciklom, pa je takoj začelo grlo stavkati.
««
«
1 / 7
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zdrava prehrana in dodatki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19331183 (7913) mn
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969132630 (99583) razerznak
»

Zdrava dieta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25751956 (45573) Massacra
»

OZN vidi žuželke kot možno rešitev za svetovno lakoto (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
30857446 (50975) enadvatri
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20647931 (44265) Matev

Več podobnih tem