» »

In Search of the Perfect Human Diet - mnenja?

In Search of the Perfect Human Diet - mnenja?

Temo vidijo: vsi

GGGGG ::

Zakaj pol ti posplošuješ in daješ v isti koš prekajeno klobaso, ocvirke in ribo?


Ne posplošujem, so pa vse tri stvari zelo mastne.

jest10 ::

GGGGG je izjavil:

Zakaj pol ti posplošuješ in daješ v isti koš prekajeno klobaso, ocvirke in ribo?


Ne posplošujem, so pa vse tri stvari zelo mastne.

Saj razno semenje je tudi. In?

Looooooka ::

Daj me razsvetli, kaj točno moraš paziti.

B12.
Gres lahko na vsak veganski forum pa ti bodo glede tega tocno svetovali kaj se splaca jesti.
Ker hobi vegani pozabijo na te zadeve.
In btw ti k tok rad raziskave pejstas...ce gres na net bos mogoce opazil, da majo ravno zaradi neznanja zdrave vegetarijanske in veganske diete ogromno folka, ki ma probleme ravno zaradi tega. 90% v primerjavi s 5% pri tistih, ki jejo meso.

Ce bos pametoval glede diete bodi vsaj objektiven. Jaz za razliko od tebe vem, da se da z vsem preziveti ampak ne trdim, da je nekaj magicno boljse in lazje kar tako...ker je meni nekaj bolj vsec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

GGGGG ::

Btw, ko jaz govorim o OH in trdim, da so nezdravi, govorim o cukru, in preprostih OH-jih.
Drugace pa ti verjetno mislis kompleksne ogljikove hidrate. Ampak again...nasprotniki ti bodo lepo povedali, da zna telo preziveti tudi brez teh.


Cukr je tudi v bananah naprimer (pa vsem ostalem sadju), pa je zelo OK. Fruktozni sirup npr. pa ni kul. Sploh, če ga v velikih količinah dodajaš recimo pecivu, ki ga potem spečeš v ogromnih količinah maščobe.

To je killer combo in iz tega tudi izhaja velika večina raziskav. Low carbarji potem posplošijo rezultate na vse OHje.

(ker zdravo omega 3 in omega 6 olje pac podre vase hipoteze).


Kaj hočeš s tem povedati? Kakšne hipoteze. Mogoče misliš na to, da v rastlinski hrani ni omega 3 maščob?

Looooooka ::

Evo se ena.
jype je prej napisal, da je lazje za cel svet zrihtat zelenjavo. In seveda ma prav.
Ampak ko zraven upostevas dejstvo, da mamo baje mi ze zdaj dovolj hrane za celo clovestvo in je pol vrzemo stran...potem je edino logicno, da ni resitev v vecji proizvodnji ampak bolj realni porabi in posteni delitvi.
Mislim...to bi blo v interesu jypeta in podobnih. Meni je vseeno. Kdor rojeva otroke in nima za jest je zame zrel za odstrel in me ne gane ce umre zaradi pomanjkanja hrane. Ampak...sm pac kreten. Kar ne spremeni dejstva, da bi se dalo dolocene zadeve resiti na veliko bolj eleganten nacin, ki bi obenem zmanjsal potrebo po vecanju stevila zivali in celo resil problem hrane...za nekaj casa.

Kaj hočeš s tem povedati? Kakšne hipoteze. Mogoče misliš na to, da v rastlinski hrani ni omega 3 maščob?

Clovek te je prej lepo vprasal zakaj meces dolocene 3 stvari isti kos.
Zaenkrat se nisi odgovoril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

dolenc ::

Pri zelenjavarstvu moraš res precej pazit, ni sam b12. Omega 6 ni problem dobit, ker je skoraj v vseh oreških. 3jko pa že težje najdeš, nekaj jo imajo orehi, pa veliko laneno seme(ki ga moraš še zmlet), skrbet moraš tud za pravo razmerje, da se tvorijo epa/dha maščobce. Potem so tle še vitamini K, E, nekateri D, moraš pazit da poješ dovolj zelenja, skleda solate se ne šteje kot dovolj. Proteinov tudi primanjkuje, razen če res ne stovčeš veliko zelenja, 0.5kg špinače ima recimo cca 14g proteinov, zdej če si 60kg tekač to ni problem, če pa bi še kaj fizičnega delal pa ne škodi kaj viška :)

Pa da me ne bo kdo narobe razumel, ne vem kaj dosti, sam kar sem rabil za svoje probavanje, da me ni čisto obrnil.
So pa pozitivne lastnosti zlo hiter vidne, vali energije, lahkotnost, tudi če se nabutaš s hrano nikoli nimaš tistega... zdej bom pa umru, občutka, ki ga imaš recimo po veliki porciji čevapov. Razne vonjave prenehajo itd...

So pa tudi negativne, eni majo z zobmi probleme, velik jih ima mentalne(lahk da so jih mel že prej:D).
Meni se najbolj dopade teorija da smo vsejedi. Pač mesa je v prehrani res preveč, kje je pa blo v naravi da si za vsako kosilo dobil 400g šnicl :D, vsak dan. Sigurno pa kaka ribica kdaj pa kdaj bol koristi kot škodi. Se pa vse dijete strinjajo pri enem, čim manj predelane hrane, kar je velik problem ker jo je čedalje težje dobit(tudi soja je predelana)

Looooooka ::

Soja naj kar bo predelana. Nepredelana ima baje negativen ucinek na moske(povezave z neplodnostjo). Kar je velka skoda, ker vsebuje veliko beljakovin. Dejansko je bio soja lahko bolj skodljiva kot pa predelana.
SE ENA stvar na katero moras posebej paziti.

Okapi ::

Ker ješ visoko kalorično hrano je treba precej bolj paziti kaj ješ.
Tole v resnici ni res - če je visokokalorična hrana maščoba+beljakovine.

Sem delal precej poskusov (na sebi) z različnimi načini prehranjevanja in čeprav so v resnici stvari precej odvisne od vsakega posameznika, lahko zase rečem (in v tem pritrdim recimo Atkinsu), da ta ketozna zadeva dejansko deluje. Klobase so sicer res mastne in visokokalorične, ampak tudi zelo nasitne. Poješ en par kranjskih za zajtrk in en par za kosilo in si sit cel dan. Zvečer še par hrenovk ali večjo piksno tunino in greš sit spat. Ko sem 14 dni jedel izključno meso (kranjske klobase, hrenovke, salame, piščanca, ribe - vse praktično brez prilog), sem izgubil kilo ali dve, čeprav sem jedel popolnoma brez količinskih omejitev. Sem bil tudi sam kar presenečen, analiza pa je pokazala, da sem v povprečju pojedel samo 2100 kalorij na dan.

Če jem samo špagete, brez količinskih omejitev, lahko brez najmanjšega problema pojem polkilski zavitek na dan (razdeljeno na tri obroke) in skupaj z omakami in ostalimi malenkostmi mimogrede pridem na 2500+ kalorij. Tudi če jem recimo mueslije z jogurtom, lahko do občutka sitosti pojem več kalorij kot če jem klobase.

Je pa seveda res, da takšne enolične mesojedne diete niso pretirano zdrave, na drugi strani je pa človeški metabolizem presenetljivo prilagodljiv in lahko čisto normalno deluje tako na eskimski mesni dieti, kot na kakšni skoraj izključno veganski. Samo malo pazit je treba, da se izogneš skorbutu in podobnim zadevam (in jesti recimo tjulnjeva jetra in drobovino, ne samo zrezkov:-)

O.

GGGGG ::

B12.
Gres lahko na vsak veganski forum pa ti bodo glede tega tocno svetovali kaj se splaca jesti.
Ker hobi vegani pozabijo na te zadeve.
In btw ti k tok rad raziskave pejstas...ce gres na net bos mogoce opazil, da majo ravno zaradi neznanja zdrave vegetarijanske in veganske diete ogromno folka, ki ma probleme ravno zaradi tega. 90% v primerjavi s 5% pri tistih, ki jejo meso.


Lepo bi bilo, če prebereš celo debato. Smo že obdelali B12 in načine, kako ga dobiš. Sicer pa pomanjkanje ni omejeno na vegane. Bi pa prosil za link, ki potrjuje tele tvoje številke.

Oddly, the researchers found no association between plasma B12 levels and meat, poultry, and fish intake, even though these foods supply the bulk of B12 in the diet. "It's not because people aren't eating enough meat," Tucker said. "The vitamin isn't getting absorbed."


http://www.ars.usda.gov/is/pr/2000/0008...

Evo se ena.
jype je prej napisal, da je lazje za cel svet zrihtat zelenjavo. In seveda ma prav.
Ampak ko zraven upostevas dejstvo, da mamo baje mi ze zdaj dovolj hrane za celo clovestvo in je pol vrzemo stran...potem je edino logicno, da ni resitev v vecji proizvodnji ampak bolj realni porabi in posteni delitvi.


1. Problem je v distribuciji hrane po svetu. Goveje šnicle težko izvažaš v afriko, žitarice precej lažje.

2. Ne gre samo za količino hrane ampak vpliv na okolje. Z tako intenzivno živinorejo, kot jo poznamo v zahodnem svetu po nepotrebnem svinjamo naše okolje.

Amapk etični in ekološki vidiki živinoreje so pomoje že malo preveč off topic za temo o prehrani. Lahko odpreš novo temo.

Clovek te je prej lepo vprasal zakaj meces dolocene 3 stvari isti kos.
Zaenkrat se nisi odgovoril.


Zato, ker so precej podobne. Omega 3 niso edine maščobe v ribah.

Looooooka ::

Ja pa niso precej podobne.
Omega 3 ni omega 6. razmerje 6 proti 3 ni isto kot 3 proti 3 in tako naprej.
In riba definitivno ni isto kot klobasa in ocvirki(ki jih je treba prej se segrevati, da sploh prides do njih).
In tudi vse ribe ne mores vrzt v isti kos, ker majo ene manj omega 3 mascob druge manj. Ene zaradi prehrane vsebujejo vec strupenih stvari kot druge. In tako naprej.
Definitivno so pa v primerjavi s klobaso in zelenjavo boljsi vir omega 3 mascob.
Ce se ze gremo neko posplosevanje.

GGGGG ::

Potem so tle še vitamini K, E, nekateri D, moraš pazit da poješ dovolj zelenja, skleda solate se ne šteje kot dovolj. Proteinov tudi primanjkuje, razen če res ne stovčeš veliko zelenja, 0.5kg špinače ima recimo cca 14g proteinov, zdej če si 60kg tekač to ni problem, če pa bi še kaj fizičnega delal pa ne škodi kaj viška :)


Vitamin K je prisoten predvsem v zelenjavi. Enako velja za vitamin E. Vitamina D je spet dovolj v raznih žitaricah, sojinem mleku, pa ne škodi, če greš kdaj na sonce. To velja tudi za mesojedce, ki imajo pogosto premalo vitamina D.

Proteinov pa ni premalo. Preberi od začetka, sem naredil primerjavo. Na rastlinski hrani praktično ne moreš dobiti premalo proteinov, tudi če si rambo.

Soja naj kar bo predelana. Nepredelana ima baje negativen ucinek na moske(povezave z neplodnostjo). Kar je velka skoda, ker vsebuje veliko beljakovin. Dejansko je bio soja lahko bolj skodljiva kot pa predelana.
SE ENA stvar na katero moras posebej paziti.


Ne, samo še ena stvar, ki bi jo lahko pogooglal, preden pišeš totalne bedarije. Fitoestrogen ni povezan s plodnostjo pri moških, pri ženskah pa ga povezujejo celo z manjšim tveganjem raka na dojkah. Googlaj pa sam.

Če jem samo špagete, brez količinskih omejitev, lahko brez najmanjšega problema pojem polkilski zavitek na dan (razdeljeno na tri obroke) in skupaj z omakami in ostalimi malenkostmi mimogrede pridem na 2500+ kalorij.


Pol kile špagetov je kar precej. Če ješ polnozrnate, ki vsebujejo vlaknine te dobro nasitijo. Če ješ zraven paradižnikovo omako brez olja bi moral biti še vedno pod 2000 kalorijami oz. tam nekje (pol kile testenin ima nekih 1800 kalorij).

Ampak to so ekstremi. Lahko pa poješ 3x na dan 100g testenin s paradižnikovo omako pa kakšno konkretno solato, pa med obroki še par kosov sadja pa si definitivno bolj sit kot od dveh kransjkih in ene hrenovke čez cel dan, kalorični vnos pa bo precej podoben.

jype ::

iKst> Če ješ zraven paradižnikovo omako brez olja

Velik problem je, da v teh časih paradižnik vozijo okrog planeta in zato stane precej kljub zelo nizki hranilni kvaliteti, tisti v konzervah in glažih z omago za špagete pa ne samo da ni brez olja, temveč tudi brez cukra ni.

Okapi ::

Lahko pa poješ 3x na dan 100g testenin s paradižnikovo omako pa kakšno konkretno solato, pa med obroki še par kosov sadja pa si definitivno bolj sit kot od dveh kransjkih in ene hrenovke čez cel dan, kalorični vnos pa bo precej podoben.
Ja, solata to the rescue;) Lahko pojem par kil paradižnika, paprike, kumar in zelja na dan, sem sit in z zabelo vred pridem na kakšnih 1000 kalorij.

Hotel sem povedati to, da ob dveh kranjskih in hrenovki ne čutim sploh potrebe, da bi še več jedel, če pa že, pojem še par rezin ogrske in željo po hrani povsem potešim. Pri špagetih pa sem sicer prve pol ure po zvrhano polnem krožniku sicer močno sit, potem pa občutek sitosti hitro mine in čez par ur bi takoj pojedel še enega takega.

Podobno velja, če jem kruh. Lahko pojem četrtkilski sendvič in sem prvi hip sicer sit, čez eno ali dve uri pa bi še enega;) V bistvu je efekt na sitost po recimo treh urah enak, če jem ogrsko v sendviču ali pa kar samo, brez kruha. Morebiti je kaj na receptorjih za sitost v povezavi z maščobami - nisem se še poglabljal v to.

No, vsaj zame to velja. Ker dejansko je stvar precej odvisna od vsakega posameznika, zato je tudi praktično največja napaka vseh diet, da predpostavljajo, da so enako dobre za vse.

O.

GGGGG ::

Vzrokov za občutek sitosti je veliko, so mešanica različnih lastnosti hrane in tudi vsakega posameznika.

Količina hrane je eden od glavnih dejavnikov. Če si nafilaš želodec si načeloma sit. Visoka vsebnost proteinov in vlaknin tudi pomaga. Vlaknine so kul, ker preprečijo spike inzulina in dejansko pomagajo kontrolirati raven sladkorja v krvi. Inzulin je tudi eden od dejavnikov pri sitosti. Zato si od polnozrnatih špagetov bolj sit kot od belih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

bajsibajsi ::

jype je izjavil:

iKst> Mesu se nočemo odpovedati izključno zaradi okusa,

Nonsense. Mesu se nam ni treba odpovedati, samo vzdržno količino ga moramo jesti.

iKst> Dejstvo je, da ljudje ne potrebujemo nujno mesa in drugih živalskih produktov za dolgo in kvalitetno življenje.

Tudi brez rastlin bi šlo dolgo in kvalitetno življenje, samo zelo drago in precej dolgočasno bi bilo.


Nonsense je sama trditev, da meso moramo jesti.

Na dolgi rok, predvsem ko razisces sirok spekter danih moznosti, nikakor ne drazje kot paleo prehrana. Da niti ne omenjam sekundarnih stroskov, ki so v veliki meri posredna posledica mesnega prenaziranja (z vsem kar spada zraven). Casi ko so bili veggie produkti nesramno dragi (npr. sredi 90ih let sojino mleko 4x cene kravjega; pa se to ce je bilo sploh dobavljivo pri nas), so v vecinskem delu sveta minili. Tudi slednja izjava verjetno temelji zgolj na subjektivnem odrazanju pomanjkanja kreativnosti v kulinariki in vsesplosni nezainteresiranosti. Saj je kvalitetna nemesna prehrana neizmerno pestra, raznolika in igriva ter nasploh pogosto precej manj dolgocasna od mesne. Seveda pa moramo biti sposobni presezti "posiljevanje" s strani starsev, dedkov in babic, medijev ter ostalih pol/prikritih prevodnikov druzbe in se osvoboditi v naso zavest in miselnost vcepljenim normam (tj.zmot), da je pravo in edino ustrezno kosilo krompir in zrezek.

Looooooka ::

Ne, samo še ena stvar, ki bi jo lahko pogooglal, preden pišeš totalne bedarije. Fitoestrogen ni povezan s plodnostjo pri moških, pri ženskah pa ga povezujejo celo z manjšim tveganjem raka na dojkah. Googlaj pa sam.

Najbolj mi je vsec, da zagrabis google in potem na forum vpisujes besede, ki jih nihce ni napisal.
Ampak bom cisto po domace povedal. Soja glede na sestavo deluje kot super zivilo. AMPAK vsako leto (in btw tole gledam ze nekaj let, ker imamo na trgu ogromno proteinov, ki bazirajo na soji in so vcasih dejansko cenejsi od tistih iz sirotke...) pride ven najmanj ena studija, ki prihaja do naslednjih rezultatov:

http://www.baconbangkok.com/2012/09/17/...

Zdej ti lahko tole kar naprej lepo papas v neomejenih kolicinah. Jaz recimo bom rajsi poiskal druge vire beljakovin. Ker a ves...ce slucajno drzi, da smo zahodnjaki bolj dovzetni za tele sideefekte potem pac ni fore, da bi normalen moski riskiral. Kaj sele ce je ze tako ali tako predebel in isce nek zdrav nacin zivljenja.
Sej ne recem...50% zmanjsano stevilo spermijev mogoce ni tako hudo ampak posledice ginekomastije, ki jih lahko fases zaradi povecanega stevila zenskih hormonov ti bojo pa kirurgi kar fino zaracunali (tam nekje jurja pa se nekaj eurov na josko). Ce bos imel pa kasneje neke besne ideje, da bos zadevo nafilal z misicami pa bo fino zgledalo....no to bo pa trajalo kar nekaj let.

Je veliko lazje pac pojesti kaj drugega a ne?...ce si ze moski.

Nonsense je sama trditev, da meso moramo jesti.

Seveda ni nujno. Lahko se mucis se naprej in jes zelenjavo.
Nihce tukaj ni trdil, da MORAS jest meso. Ne vem zakaj tok radi podtikate to logiko.
Vse kar je bilo ze 10x napisano je, da je meso pac veliko bolj elegantna resitev in da mamo zal prebavni trak tak, da je izkoristek ene 20x boljsi kot pri zelenjavi. In tud nihce ni napisal, da se zelenjave ne sme jest in da je treba zdej samo meso vase metat po kilah. Ker a ves...en zrezek a ne...dejansko ni tko kot 250 gramov zelene solate. EN ZREZEK + mascoba kar trajata.
Tko da za zacetek...prosim ne obracat besed.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Looooooka ::

Lahko pa poješ 3x na dan 100g testenin s paradižnikovo omako pa kakšno konkretno solato, pa med obroki še par kosov sadja pa si definitivno bolj sit kot od dveh kransjkih in ene hrenovke čez cel dan, kalorični vnos pa bo precej podoben.

Jaz lahko na 2 uri jem motovilec pa ne bom lacen.CLOVEK LAHKO PREZIVI SAMO Z ZELENJAVO.
Ampak hej...jaz nisem krava in mi ni smisel zivljenja v tem, da bom cel dal samo prezvekoval. Zato imam danes internet. Ker smo ze od nekdaj jedli meso in ne samo zelenjavo. Mamo danes kratek prebavni trak in 6x vec casa za pisanje bedarij na slo-techu. Zakaj bi se temu odrekel ce ni cisto nobenega pametnega razloga za to. Konec koncev tudi vegetarijanci umirate za istimi boleznimi in vecina vzroko, ki jih radi pripisujete mesu so v bistvu posledica nezdrave priprave hrane. :)

Okapi ::

Mamo danes kratek prebavni trak
No ja, imamo v resnici kar dolgega - v primerjavi s pravimi mesojedci in relativno glede na telesnov velikost kakšnih 2-3x daljšega (od recimo mačk in psov). Je pa seveda tudi krajši od izključno rastlinojedih živali. Kar pomeni, da je prilagojen na vsejedo prehrano.

O.

jype ::

bajsibajsi> Nonsense je sama trditev, da meso moramo jesti.

Kdo jo je pa postavil? Ker če to očitaš meni, si se zmotil.

thramos ::

GGGGG je izjavil:

Kakšna vegi prehrana je zate ekstrem? Je uživanje raznolike (tudi kuhane) hrane brez živalskih proizvodov ekstrem? Je ekstrem presno veganstvo?


Ja. Vsako črtanje katerega koli hranila, ki v "navadni" prehrani predstavlja velik del vnosa je ekstrem. Ne trdim, da je takšen ekstrem slab. Paleo oziroma keto diete naprimer kažejo določene indice, da je takšen ekstrem lahko zelo zdrav in uporaben.

Ampak, ker gre za ekstrem, in s tem drastično omejevanje določenega hrane, oziroma kar prehranske skupine in s tem vseh hranil, ki so v njej prisotni, je potrebno malo več previdnosti. In malo več dokazovanja o zdravosti, kot en filmček in hvaljenje, da na meni pa deluje. No, pa še malo cherry pickinga študij ...

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Samo malo pazit je treba, da se izogneš skorbutu in podobnim zadevam (in jesti recimo tjulnjeva jetra in drobovino, ne samo zrezkov:-)

Tole je bistveno pri mesni prehrani.

Tudi ce je clovek v svoji zgodovini bil na tocki, ko se je prehranjeval pretezno z mesom, to pomeni, da je pojedel vse ali pa veliko vecino zivali, ki jo je uplenil ali pa nasel mrtvo na preriji. Velikokrat je to vkljucevalo se napol prebavljeno vsebino zelodca te zivali.

energetik ::

Looooooka je izjavil:

Soja glede na sestavo deluje kot super zivilo. AMPAK vsako leto (in btw tole gledam ze nekaj let, ker imamo na trgu ogromno proteinov, ki bazirajo na soji in so vcasih dejansko cenejsi od tistih iz sirotke...) pride ven najmanj ena studija, ki prihaja do naslednjih rezultatov:

http://www.baconbangkok.com/2012/09/17/...

Zdej ti lahko tole kar naprej lepo papas v neomejenih kolicinah. Jaz recimo bom rajsi poiskal druge vire beljakovin. Ker a ves...ce slucajno drzi, da smo zahodnjaki bolj dovzetni za tele sideefekte potem pac ni fore, da bi normalen moski riskiral. Kaj sele ce je ze tako ali tako predebel in isce nek zdrav nacin zivljenja.
Sej ne recem...50% zmanjsano stevilo spermijev mogoce ni tako hudo ampak posledice ginekomastije, ki jih lahko fases zaradi povecanega stevila zenskih hormonov ti bojo pa kirurgi kar fino zaracunali (tam nekje jurja pa se nekaj eurov na josko). Ce bos imel pa kasneje neke besne ideje, da bos zadevo nafilal z misicami pa bo fino zgledalo....no to bo pa trajalo kar nekaj let.
V tej študiji piše, da naj bi imeli take probleme večinoma debelejši zahodnjaki. Kaj pa če so to samo posledice same debelosti in ne soje?
Ali pa sem jaz očitno Azijec, ker že 4 leta pijem izključno sojino mleko, vsak teden pojem tudi ca. 200g tofuja. Pa mi glih ne rastejo joške.

Aston_11 ::

Jaz imam pa rad pašto (20 dkg) + paradajz omako, pa kakšen na koščke zrezan zrezek, ki jih prej popražim na par žlicah olivnega olja. Pa morda kakšna čebulica, pa malo sira čez. Pa je kosilce. Sicer ugotavljam, da je 20dkg pašte (durum) pozimi rahlo preveč in bom malenkost zmanjšal to količino.

alexa-lol ::

oh ja....

Če hočeš tehtati 200kg pojdi vsak dan v McDonalds...



Če hočeš biti zdrav jej vse v zumernih količinah... boš ti. skinny fat



Če hočeš imeti lepo postavo je pa potrebno malo več truda... znižati raven maščob, povečati mišično maso in tonus



Kok je zdaj katero stanje zdravo naj se sam pri sebi odloči.

GGGGG ::

Sej ne recem...50% zmanjsano stevilo spermijev mogoce ni tako hudo ampak posledice ginekomastije, ki jih lahko fases zaradi povecanega stevila zenskih hormonov ti bojo pa kirurgi kar fino zaracunali (tam nekje jurja pa se nekaj eurov na josko). Ce bos imel pa kasneje neke besne ideje, da bos zadevo nafilal z misicami pa bo fino zgledalo....no to bo pa trajalo kar nekaj let.


Tale raziskava, ki jo omenja tvoj članek je joke in, če se ne motim edina s temi rezultati. V njej niso našli povezave med sojo in zmanjšano plodnostjo. Poleg tega niso vzeli v račun celotne prehrane ljudi, morebitnih zdravil, ki jih jemljejo itd, tako, da nimajo pojma kaj točno je povzročilo zmanjšanje števila spermijev. Zelo verjetno pa je imela vpliv teža.

Tole z ženskimi hormoni je pa bullshit, kot sem napisal že zgoraj. Soja vsebuje fitoestrogen, ki je podoben estrogenu v človeku, nima pa takšnega učinka kot estrogen. Se je pa našel nek novinar, ki je zadevo napihnil (24ur style) in mesna industrija in njihovi podporniki so zadevo veslo pograbili.

Če hočeš biti baba se nažiraj mastnega mesa v enormnih količinah. Ni boljšega načina, da dobiš man boobs. Debeli ljudje proizvedejo več estrogena, prekomeren vnos maščob pa povezujejo z erektilno disfunkcijo.

Zaradi takih stvari sem omenil, da je tale dokumentarec na ravni topshop reklame. Skozi cel film se pojavljajo podobni primeri.

Ja. Vsako črtanje katerega koli hranila, ki v "navadni" prehrani predstavlja velik del vnosa je ekstrem. Ne trdim, da je takšen ekstrem slab. Paleo oziroma keto diete naprimer kažejo določene indice, da je takšen ekstrem lahko zelo zdrav in uporaben.


Če je "navadna" prehrana fucked up, potem odmik od nje ni ekstrem. Ekstrem je trenutna "zahodnjaška" prehrana, samo, da je splošno sprejeta v družbi.

Problem teh paleo diet sem pa tudi že izpostavil. Kratkoročni učinki so. Lahko je celo bolj zdrava kot tipična zahodna prehrana polna predelane hrane, HFCS, soli... Ampak njihov temelj je tistih par pomankljivih raziskav, ostalih več 10.000 raziskav, ki trdijo nasprotno pa preprosto ignorirajo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: alexa-lol ()

alexa-lol ::

GGGGG je izjavil:

...
Če hočeš biti baba se nažiraj mastnega mesa v enormnih količinah. Ni boljšega načina, da dobiš man boobs. Debeli ljudje proizvedejo več estrogena, prekomeren vnos maščob pa povezujejo z erektilno disfunkcijo.

...


S tem se ne bi ravno strinjal gospod Grom ... http://www.maxximum-portal.com/forum/vi..... on trenutno eksperiemntira s ketonsko dieto kjer 70% energije dobiš iz maščob, predvsem iz maščobe v mesu, in le 30% iz beljakovin... in on s to dieto izgublja maščobo.

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Če je merilo moškosti mišična masa, potem se strinjam. Se pa tip ne nažira ravno. Tole je izjemno natančen eksperiment z zelo natančno odmerjenimi procenti hranilnih snovi. Verjetno primerno za bodybuilderje.

thramos ::

GGGGG je izjavil:

Če je "navadna" prehrana fucked up, potem odmik od nje ni ekstrem. Ekstrem je trenutna "zahodnjaška" prehrana, samo, da je splošno sprejeta v družbi.


Nikjer nisem napisal da je zahodna prehrana referenčna. Napisal sem da je ekstrem črtanje celotne prehrambene skupine, pa naj bodo to vsi hidrati ali pa vsi živalski izdelki. Sploh pa, kdo pravi da je "navadna" prehrana fucked up?

Problem teh paleo diet sem pa tudi že izpostavil. Kratkoročni učinki so. Lahko je celo bolj zdrava kot tipična zahodna prehrana polna predelane hrane, HFCS, soli... Ampak njihov temelj je tistih par pomankljivih raziskav, ostalih več 10.000 raziskav, ki trdijo nasprotno pa preprosto ignorirajo.


Popolnoma enak problem imajo tvoje vegi diete. Tiste raziskave, ki jih kažejo kot dobre malikujete, tiste, ki jasno kažejo pomanjkljivosti takšnjih diet, pa, ali ignorirate, ali iščete napake (edino prav - samo počnite enako še na drugi strani), jih označujete kot "joke", "bullshit".

S tem se ne bi ravno strinjal gospod Grom ... http://www.maxximum-portal.com/forum/vi..... on trenutno eksperiemntira s ketonsko dieto kjer 70% energije dobiš iz maščob, predvsem iz maščobe v mesu, in le 30% iz beljakovin... in on s to dieto izgublja maščobo.


[edit]:

Grom je prodajalec. Preprodajalec športne prehrane. Praktično vsi forumi preprodajalcev športne prehrane so takšna zbirka neumnosti, polresnic, laži, zavajanj, da glava peče in so namenjeni izključno pospeševanju prodaje njegovih izdelkov in niti približno ne ugotavljanju kaj je zdrava prehrana. Niti kaj je najbolj učinkovita za pridobivanje mišične mase.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

GGGGG ::

Nikjer nisem napisal da je zahodna prehrana referenčna. Napisal sem da je ekstrem črtanje celotne prehrambene skupine, pa naj bodo to vsi hidrati ali pa vsi živalski izdelki. Sploh pa, kdo pravi da je "navadna" prehrana fucked up?


Enormna rast predebelih in bolanih ljudi je pomoje kar dober pokazatelj fucked up prehrane. V Sloveniji je mogoče manj očitno kot v UK, USA in še kje. Se pa definitivno pozna tudi pri nas.

Popolnoma enak problem imajo tvoje vegi diete. Tiste raziskave, ki jih kažejo kot dobre malikujete, tiste, ki jasno kažejo pomanjkljivosti takšnjih diet, pa, ali ignorirate, ali iščete napake (edino prav - samo počnite enako še na drugi strani), jih označujete kot "joke", "bullshit".


Kakšne so pomankljivosti? Kakšne probleme imajo? Prosim za konkreten odgovor.

teoo ::

Miro Kregar, en najboljših in najbolj izkušenih triatloncev pri nas (30 let irnonmanov) je rekel, da se je ogromno igral s hrano in na koncu ugotovil, da moraš jesti vse in pač po pameti in to najbolje deluje.
defying gravity

thramos ::

GGGGG je izjavil:

Enormna rast predebelih in bolanih ljudi je pomoje kar dober pokazatelj fucked up prehrane. V Sloveniji je mogoče manj očitno kot v UK, USA in še kje. Se pa definitivno pozna tudi pri nas.


Debelost je posledica izključno prevelikega vnosa glede na porabo in ne načina prehrane samega.
Bolezni (ali se res povečujejo, ali se preprosto veča populacija in izboljšuje diagnoza?) spet niso odvisne samo od prehrane (no, tiste ki sploh so), ampak od več faktorjev. V velikem delu tudi kot posledica debelosti, torej spet, prevelikega vnosa in ne sestave.

Kakšne so pomankljivosti? Kakšne probleme imajo? Prosim za konkreten odgovor.


So ti že pisali, pa si odpisal "joke", "bullshit" in podobno. Nima smisla.

Zlikovec ::

Glejte mal širše in ne zagovarjati svoje resnice kot edine. Splošne definicije zdravja ni oz. jih je toliko kot je diet. Nobena študija, ki je izvedena na 100 ali 10000 ljudeh ni objektivna, ker ali traja premalo časa ali pa ne zajame vseh spremenljivk (nemogoče je imet ljudi pod 100% nadzorom), oz. še huje, je bila izvedena na živalih ...

Sam sem bolj v taboru paleo iz lastnih izkušenj; se veliko boljše počutim na mesu in zelenjavi ob zmerni količini OH. Mislim da bi vsak moral govoriti iz lastnih izkušenj, ne pa limat ene študije, ki jih verjetno niti prebral ni pozorno.

Obstajajo esencialne beljakovine in esencialne maščobe, ki so potrebne za življenje in jih telo ne more samo proizvesti, medtem ko esencialnih OH ni. Telo jih zato tudi ne rabi dobivati skozi hrano.

Glede rastlinskih olj, večina olj vsebuje Omega 6 MK, za katere pa velja da povzročajo vnetna stanja v telesu, medtem ko so živalske maščobe v telesu nevtralne. In ja, živalske maščobe so v telesu zelo pomembne že iz vidika proizvodnje hormonov (testosteron ...)

Še mal za info, Long term paleo -> http://vimeo.com/57311606

Zdej me hitr skritizarjate s svojimi vegi študijami ;)
Ducati Monster, Ducati 750 SS FF, Yamaha XJ6,
Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 800, R NineT

GGGGG ::

Kaj pa je "vse"? Pa kaj je po pameti?

thramos ::

Zlikovec je izjavil:

Sam sem bolj v taboru paleo iz lastnih izkušenj; se veliko boljše počutim na mesu in zelenjavi ob zmerni količini OH. Mislim da bi vsak moral govoriti iz lastnih izkušenj, ne pa limat ene študije, ki jih verjetno niti prebral ni pozorno.


Lastne izkušnje? Poleg tega, da večino faktorjev, ki dolgoročno vplivajo na bolezni in zdravje ne občutiš, so še Anecdotal evidence.

jest10 ::

GGGGG je izjavil:

Kaj pa je "vse"? Pa kaj je po pameti?

Na ti dam tole. Še otroc razumejo.


Po pameti? Toliko kot porabiš.

GGGGG ::

Debelost je posledica izključno prevelikega vnosa glede na porabo in ne načina prehrane samega.
Bolezni (ali se res povečujejo, ali se preprosto veča populacija in izboljšuje diagnoza?) spet niso odvisne samo od prehrane (no, tiste ki sploh so), ampak od več faktorjev. V velikem delu tudi kot posledica debelosti, torej spet, prevelikega vnosa in ne sestave.


Vnos kalorij se veča. Vprašanje je zakaj in od kje so te kalorije. Če pogledaš trende boš videl, da pridejo večinoma iz povečane uporabe maščob (rastlinskih in živalskih) in iz rafiniranih sladkorjev. Oboje najdemo v predelani hrani. Tole je sice za USA, ampak je vseeno zanimivo.

http://www.thecooksden.com/calories/

So ti že pisali, pa si odpisal "joke", "bullshit" in podobno. Nima smisla.


Seveda sem napisal bullshit, če dejansko je. Kako drugače naj odgovorim nekomu, ki na pamet nabija, da so v soji ženski hormoni? Če nimaš pametnih argumentov res nima smisla.

Magic1 ::

Problem je, ker večina ne ve koliko in česa je primerno pojest. Če bi se folk držal osnovne prehranske piramide(ki je obešen v vsakem ZD) v primernih količinah, bi imeli veliko manj problemov.
Samo je pa folk pameten in se gre ene 5x zahtevnejše diete, ker se še osnov ne morajo držat in seveda da ne pridejo nikamor.
Magic

energetik ::

alexa-lol je izjavil:

S tem se ne bi ravno strinjal gospod Grom ... http://www.maxximum-portal.com/forum/vi..... on trenutno eksperiemntira s ketonsko dieto kjer 70% energije dobiš iz maščob, predvsem iz maščobe v mesu, in le 30% iz beljakovin... in on s to dieto izgublja maščobo.
Lej jst čist verjamem, da je ta Gromova dieta povsem OK za nižanje telesne maščobe, počutje, trening.
Ampak nikjer pa ni dolgotrajnih študij glede vpliva na mašenje žil, raka debelega črevesja in podobnih zadev. In dokler tega ni, se meni zdi precej ekstremna in nepreverjena.
Oz. so študije, in te kažejo precej dokazov, da nasičene MK povzročajo ravno tole, kar sem napisal. Seveda dopuščam, da bi bili rezultati študije, kjer bi bili izključeni OH, drugačni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

GGGGG ::

jest10 je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Kaj pa je "vse"? Pa kaj je po pameti?

Na ti dam tole. Še otroc razumejo.


Po pameti? Toliko kot porabiš.


Tale piramida je precej bolj v nasprotju s paleo dietami, kot s tem, kar jaz zagovarjam. Ampak to ne pomeni, da je vse kar je narisano avtomatično res. Sploh priporočila glede mleka in mlečnih izdelkov so smešna.

Magic1 ::

Takole je večino folka in potem rabijo ene super diete:
 slika

slika


Naj se držijo najbolj osnovne pa bo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

jest10 ::

GGGGG je izjavil:

jest10 je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Kaj pa je "vse"? Pa kaj je po pameti?

Na ti dam tole. Še otroc razumejo.


Po pameti? Toliko kot porabiš.


Tale piramida je precej bolj v nasprotju s paleo dietami, kot s tem, kar jaz zagovarjam. Ampak to ne pomeni, da je vse kar je narisano avtomatično res. Sploh priporočila glede mleka in mlečnih izdelkov so smešna.

Ampak to kar ti zagovarjaš, je pa zihr res in najbolj prav:))

Zlikovec ::

thramos je izjavil:

Zlikovec je izjavil:

Sam sem bolj v taboru paleo iz lastnih izkušenj; se veliko boljše počutim na mesu in zelenjavi ob zmerni količini OH. Mislim da bi vsak moral govoriti iz lastnih izkušenj, ne pa limat ene študije, ki jih verjetno niti prebral ni pozorno.


Lastne izkušnje? Poleg tega, da večino faktorjev, ki dolgoročno vplivajo na bolezni in zdravje ne občutiš, so še Anecdotal evidence.


Lastne izkušnje v smislu manjše napihnjenosti, boljše koncentracije in zbranosti. Prej je bila moja dieta sestavljena pretežno iz žitaric (polnozrnatih in predelanih), ocvrtega krompirja, salam, .... in sem bil po službi venomer zaspan in brez neke hude volje za karkoli. tudi trebuh se je že nakazoval ...

Po 3 letih paleo light prehrane (light zato ker se ne držim 100%) se je procent telesne maščobe drastično zmanjšal, vse splošno počutje pa je tudi neprimerno boljše kot včasih.

In ne, nisem alergičen na gluten, da bi bil to razlog za slabo počutje.

Dejstvo je da ima vsaka hrana v telesu določen hormonski odziv. Če vnašamo velike količine OH v telo, bo posledično nivo inzulina v krvi zelloo visok in na dolgi rok to lahko pripelje do diabetesa. To se dogaja že sedaj, vse večkrat je tudi že v SLO zaznati razna poročila o naraščanju te bolezni. Pa tu ni v igri samo diabetes, gre za sindrom X ki pa je značilen za države s predelano hrano z visoko vsebnostjo sladkorja.

Vsak, ki se gre svojo dieto nekaj časa, lahko opazi spremembe, dobre ali slabe. Če si en mesec vegan, paleo, keto ... je to premalo časa za kakršna koli opažanja. In če znaš realno ocenit stanje, imaš vsaj šanso da kaj spremeniš za pozitivno spremembo ...
Ducati Monster, Ducati 750 SS FF, Yamaha XJ6,
Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 800, R NineT

GGGGG ::

Ni zihr, ampak do zdaj mi še noben ni znal povedati, kaj točno je narobe. En kup enih dohtarjev in en kup raziskav pravi, da je takšna hrana dejansko kul.

Še tole o mleku in mlečnih izdelkih. (Walter Willet, M.D., Ph.D -- the second-most-cited scientist in all of clinical medicine and the head of nutrition at Harvard's School of Public Health)



Zakaj je potem na piramidi mleko in mlečni izdelki?)

Če vnašamo velike količine OH v telo, bo posledično nivo inzulina v krvi zelloo visok in na dolgi rok to lahko pripelje do diabetesa.


Link prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

jest10 ::

GGGGG je izjavil:

Ni zihr, ampak do zdaj mi še noben ni znal povedati, kaj točno je narobe. En kup enih dohtarjev in en kup raziskav pravi, da je takšna hrana dejansko kul.

Še večji kup raziskav in dohtarjev pa pravi, da taka prehrana ni kul. Da je kul edino in samo mešana prehrana.
Ampak sej vem, tvoji imajo prav, ostali pa ne:))


P.S. Pa ni treba selektivno citirati.
Dejstvo je da ima vsaka hrana v telesu določen hormonski odziv. Če vnašamo velike količine OH v telo, bo posledično nivo inzulina v krvi zelloo visok in na dolgi rok to lahko pripelje do diabetesa. To se dogaja že sedaj, vse večkrat je tudi že v SLO zaznati razna poročila o naraščanju te bolezni. Pa tu ni v igri samo diabetes, gre za sindrom X ki pa je značilen za države s predelano hrano z visoko vsebnostjo sladkorja.

OH pač ni samo škrob.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

GGGGG ::

Še večji kup raziskav in dohtarjev pa pravi, da taka prehrana ni kul. Da je kul edino in samo mešana prehrana.
Ampak sej vem, tvoji imajo prav, ostali pa ne:))


Prosim za link ali obrazložitev. Grem takoj en šnicl pojest, če mi zna kdo povedati, zakaj ga nujno rabim.

thramos ::

Okapi ::

Tudi ce je clovek v svoji zgodovini bil na tocki, ko se je prehranjeval pretezno z mesom,
Čisto tako, kot zanimivost, naj omenim, da človek, če pri roki nima nobenega orodja, ob mrtvem jelenu umre od lakote, ker ne more priti do mesa. Imamo namreč preslabe zobe, da bi se prebili skozi kožo. Kdor dvomi, naj se poskusi pregristi skozi usnjen jopič iz govejega ali svinjskega usnja.;)

Tako da zgodovinsko gledano je lahko človek, pred izumom orodja, meso večjih živali jedel samo, če je počakal, da so jo ubile in načele zveri.

O.

Invictus ::

Problem večine folka je še vedno vnos preveč kalorij v telo.

Ker ne vedo da so pijače in jogurti (na 100 ml imajo več cukra kot Coca Cola) na veliko sladkani ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Master_Yoda ::

Jaz pa kar verjamem dr. Caldwell Esselstyn in Colin Campbell -u. Kravje mleko je nevarno dokazano po Campbellovi studiji , polek tega pa mas v nasem mleku se aflatoxine noter primesane.

Esselstyn pa je srcni kirurg, ki ogromno bypass operacij zaradi zamascenih zil delal, ter nato naredil studijo v kateri je pacientom predpisal vegetarjansko dieto. Potem ko pa je videl Colinovo studijo pa jim je prepovedal se mleko - tako da so na veganski dieti. In ljudi, ki so jim drugi zdravniki rekli da bi morali ze zdavnaj umreti se kar naprej zivijo lepo.

P.S. Priporocam ogled "Forks over knives".
P.P.S. Polek mleka sem pozabil omeniti tudi High Fructose Corn syrup, ki je dodan zdaj ze skoraj povsod - v vsakem jogurtu, pijaci, omaki.

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

Okapi je izjavil:


Tako da zgodovinsko gledano je lahko človek, pred izumom orodja, meso večjih živali jedel samo, če je počakal, da so jo ubile in načele zveri.

O.

No pol že vsaj miljon let ni problema:P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zdrava prehrana in dodatki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19331676 (8406) mn
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969133827 (100780) razerznak
»

Zdrava dieta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25752433 (46050) Massacra
»

OZN vidi žuželke kot možno rešitev za svetovno lakoto (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
30858284 (51813) enadvatri
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20648265 (44599) Matev

Več podobnih tem