» »

Telesna konstitucija novodobnih generacij?

Telesna konstitucija novodobnih generacij?

«
1
2 3
...
5

guest #44 ::

Že nekaj časa opazujem in bi reku, da so mlajše generacije v povprečju večje (višje, širše). Teža novorojenčkov naj bi tudi bila večja za novejše generacije.

Brskam po statističnem letopisu, ampak tej podatki niso zabeleženi. Blo bi potrebno najti podatke iz osnovno-srednješolskih testov pri športni vzgoji. Kako se že kličejo? Letno mislim, da se izvajajo in beležijo fizične sposobnosti otrok.

Nedvomo so tudi kje shranjeni podatki od teži novorojenčkov.


V kolikor bi bilo to res, od kje vzroki?

IMO...dostopnost raznolike prehrane in obilnosti, rastni hormoni v tkivih ...
  • spremenilo: guest #44 ()

Okapi ::

So bili ravno pred par tedni na tv objavljeni rezultati raziskave, v kateri so primerjali današnje šolarje s tistimi izpred 20 let. Razlike v višini niso omenjali, so pa sedaj 3-4 kg težji in kar nekaj sekund počasnejši na standardiziranem teku (se mi zdi na 600 m), kot so bili pred 20 leti. V glavnem, rezultati so opazno slabši.

O.

Mipe ::

Nekdaj je bil v vsakem razredu po en ali dva debeluha. Ponavadi mesarjev sinček ali kaj takega. Danes je v vsakem razredu pol takih.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BigWhale ()

Isotropic ::

jst sm bolj tak kot jype oz. 1/(mesarjev sin)

Mipe ::

Enkrat lani sem šel na eno od osnovnih šol, v sklopu predstavitve. Imel sem občutek, da v osnovnih šolah redijo otroke. Ali pa sem naletel na šolo, ki jo obiskuje nenormalno število prekomerno težkih. Kdo ve? Nisem človek, ki bi zalezoval osnovnošolce, da bi si ustvaril natančnejšo sliko o njihovem zdravstvenem stanju.

guest #44 ::

Športni rezultati so eno. Mene predvsem bolj zanima, če imajo novodobne generacije boljšo predispozicijo kot stare zaradi zunanjih faktorjev.

Okapi ::

So v povprečeju debelejši in gibalno manj sposobni, vse to izključno zaradi zunanjih dejavnikov.

O.

Okapi ::

V Sloveniji že od leta 1970 z rednim vsakoletnim merjenjem spremljamo telesni in gibalni razvoj otrok in mladine. Rezultati (www.sp.uni-lj.si/didaktita) kažejo, da naši najstniki (od 11- do 14-letniki) danes pretečejo 600-metrsko razdaljo za povprečno 8 sekund počasneje kot pred 30 leti! Tudi na drugih testih vzdržljivostnega značaja so bili mladi pred 30 leti bistveno uspešnejši. Rezultati aerobnih sposobnosti (oziroma natančneje rezultat v teku na 600 m) otrok in mladine v Sloveniji padajo za 0,56 % vsako leto.

Mesar ::

Poraba hrane pa narašča, pa še to ni tak problem, problem je, da ni pravilna, če bi jedli več mesa, bi bili rezultati boljši.
Your turn to burn!

jype ::

Mesar> če bi jedli več mesa, bi bili rezultati boljši.

Če bi to reku kakšen vegan, bi se lahko vsaj delali, da resno misli :)

Mipe ::

Mesar je izjavil:

Poraba hrane pa narašča, pa še to ni tak problem, problem je, da ni pravilna, če bi jedli več mesa, bi bili rezultati boljši.

Hkrati pa skokovito narašča tudi količina organskih odpadkov (beri: zavržene hrane). Menda je to v Sloveniji precejšen problem.

korenje3 ::

res je. pred 20 leti smo imeli v osnovni šoli največ enega ali 2 debela v razredu. danes ji je polovica.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

martincek1 ::

Jaz takih izkušenj nimam niti iz osnovne (pred 5. leti 9. razred) niti iz srednje šole. Ena debela oseba na 20 in kasneje 30 ljudi. Zanimivo.

Mi je pa izredno zanimivo dejstvo, da se ljudje s prekomerno težo zelo redko odločajo za spremembo življenskega sloga.

Mipe ::

martincheq: kje si se šolal? Praviloma je na deželi precej manj prekomernih težakov. Pa tudi odvisno je od srednje šole, strokovna strojniška, lesna itd. skoraj sploh ni debelih, ker je precej fizičnih aktivnosti.

Yugos ::

Pogledam čez okno in je dvorišče prazno v mojih letih bi bilo polno, igramo košarko povprečna starost tam cca 30 let in kdaj tudi več, mlajši enkrat na teden v nedeljo okupirajo igrišče in udarijo nogomet.

V moji osnovnošolski generaciji je bil edino eden ki je bil resnično debel.

Ne moremo več tekmovat z realističnimi igricami in net revolucijo.

Tam lahko sinapse zadovolji že par potegov z miško po ekranu, mi smo pa po cele dneve športali.

Pozimi smo šli na drugi igrišče in z kovinskimi drogi in lopatami čistili led na igrišču da smo lahko metali na koš.

Nismo imeli urejenega dvorišča, niti košarkaškega niti nogometaškega, izbrali smo dva drevesa na eni in drugi strani ter igrali, bili smo polni entuzijazma in improvizacije.

Poleti smo se šli olimpijske igre kot so met v daljavo in tek na 100m, razne ravbarje in žandarje.

Danes je glavna stvar da se čim prej prevažaš z scooterjem in imeti fancy telefon ki lahko igrice igra.

Smešno je ko pridejo 17 let stari igrat košarko z nami in imajo manj kondicije kot mi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yugos ()

RejZoR ::

Edino kar sem opazil je to, da imajo današnje dekline že zelo zgodaj precej večje khm atribute kot nekoč. Nasplošno.
Da bi pa bil folk nasplošno bolj debel pa nimam feelinga. Prej obratno. Kdor pa je pretiraval pa je vseeno al to dela zdej al pa 30 let nazaj.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mipe ::

RejZoR, nimajo večjih atributov, samo wonderbra začnejo zgodaj nosit :)

RejZoR ::

Verjemi da ni Wonderbra, ker če nimaš v slednjega kej dat bo bolj žalostno izgledal kakorkoli obrneš...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mipe ::

Že dajo kaj not.

RejZoR ::

Wonderbra je obstajal tud ko smo mi hodil v šolo pa tega ni bilo. In takrat ni bil to nek fensi šmensi stuff ampak nekaj dost običajnega. Sej nisem star 50 let madona no, da bi bilo to tolk nazaj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mipe ::

Imam sestro, katere spodnje perilo se suši zunaj ali pa v kopalnici. Ni bogve kaj obdarjena, zato ima take podložene modrčke. Učinek je očiten.

Takih modrčkov takrat, še v jugi, ni bilo kaj dosti. Namesto tega so dekline not dajale blazinice ali kar vato. Razlika je le v tem, da so te dekline vse mlajše, ko se začnejo zavedati lastnega seksapila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

guest #44 ::

Zavedanje lastnega seksapila pri mlajših pa je kristalno jasno. "Zahvala" gre seveda medijem, ki tako kulturo promovirajo.

Poglejte si kaj danes mladina posluša in kaj prikazujejo te pesmi. Četudi je bil seks vedno prevalenten v kulturnem izražanju, je bil dosti bolj subtilen nekoč in prefinjen. Danes is just gratuitous.

jype ::

jverne> Poglejte si kaj danes mladina posluša in kaj prikazujejo te pesmi. Četudi je bil seks vedno prevalenten v kulturnem izražanju, je bil dosti bolj subtilen nekoč in prefinjen. Danes is just gratuitous.

Ampak ti si tisti, ki se je pustu nategnit, da je nujno treba igrati njihovo igro.

wnbpotato ::

Ravno zadnjič sem na televiziji zasledil rezutate raziskave, v kateri so primerjali pripadnike "novodobne generacije" z tistimi pred dvajsetimi leti. Rezultati so pokazali da so otroci in mladostniki danes precej višji ampak veliko šibkejši in slabotnejši od starejše generacije.

Blinder ::

zdaj so predvsem bolj visoki in z večjimi stopali?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

martincek1 ::

Mipe je izjavil:

martincheq: kje si se šolal? Praviloma je na deželi precej manj prekomernih težakov. Pa tudi odvisno je od srednje šole, strokovna strojniška, lesna itd. skoraj sploh ni debelih, ker je precej fizičnih aktivnosti.


Osnovna na vasi, splošna gimnazija v mestu.

alexa-lol ::

Rešitev, da opraviš semester, bi mogel doseči nek rezultat pri teku, recimo na 600m 2 minuti 20sec.

wnbpotato ::

alexa-lol je izjavil:

Rešitev, da opraviš semester, bi mogel doseči nek rezultat pri teku, recimo na 600m 2 minuti 20sec.


Če bi bil to pogoj, da opraviš semster bi bila Slovenija čez dvajset let polna neizobraženih ljudi.

martincek1 ::

wnbpotato je izjavil:

alexa-lol je izjavil:

Rešitev, da opraviš semester, bi mogel doseči nek rezultat pri teku, recimo na 600m 2 minuti 20sec.


Če bi bil to pogoj, da opraviš semster bi bila Slovenija čez dvajset let polna neizobraženih ljudi.


ironija :)

jype ::

Polna ljudi brez formalne izobrazbe. Neizobraženih ima že danes preveč.

Za trend so krivi izključno starši otrok - nihče drug (in pri tem ne gre za nikakršno genetiko ali karkoli temu podobnega).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Yugos ::

jype je izjavil:

Polna ljudi brez formalne izobrazbe. Neizobraženih ima že danes preveč.

Za trend so krivi izključno starši otrok - nihče drug (in pri tem ne gre za nikakršno genetiko ali karkoli temu podobnega).


Potem bi črnci v getu bili debeli pol maš pa folka k so fit koker hočeš...
Nivo izobrazbe nima veze s tem, potem bi vsi k so končali fax bli suhi, ker pa sedijo za kišto cel dan glih niso...

jype ::

Yugos> Potem bi črnci v getu bili debeli pol maš pa folka k so fit koker hočeš...

Čemu?

Yugos> Nivo izobrazbe nima veze s tem, potem bi vsi k so končali fax bli suhi, ker pa sedijo za kišto cel dan glih niso...

Moja trditev se nanaša na to, da bi formalno izobrazbo lahko pridobili le tisti, ki bi dosegli standard telesne pripravljenosti.

Avenger ::

Bolj so nerodni, manj se gibajo in imajo večjo težo.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Yugos ::

jype je izjavil:

Yugos> Potem bi črnci v getu bili debeli pol maš pa folka k so fit koker hočeš...

Čemu?

Yugos> Nivo izobrazbe nima veze s tem, potem bi vsi k so končali fax bli suhi, ker pa sedijo za kišto cel dan glih niso...

Moja trditev se nanaša na to, da bi formalno izobrazbo lahko pridobili le tisti, ki bi dosegli standard telesne pripravljenosti.


Torej je Hawkingu nebi dal?
Kaj pa ljudem ki so fizično krhki ampak imajo visok IQ?
Nekaj je narobe s tvojim razmišljanjem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yugos ()

Okapi ::

Potem bi črnci v getu bili debeli
Saj v povprečju tudi so, in to zelo.

O.

Yugos ::

Okapi je izjavil:

Potem bi črnci v getu bili debeli
Saj v povprečju tudi so, in to zelo.

O.


seveda ko pogledaš redneck folk so pa vsi suhi...

LOL
Dejstvo je da je debelost stvar ekonomije, afričani so suhi ker ni hrane, američani majo več debelega folka ker je industrija tako razvita, med njimi je debel folk vseh intelektualnih poti...

Okapi ::

med njimi je debel folk vseh intelektualnih poti...
V ZDA, pa tudi drugod po razvitem svetu, so slabše izobraženi v povprečju debelejši od bolje izobraženih. Seveda v glavnem zato, ker so revnejši.

O.

jype ::

Yugos> Torej je Hawkingu nebi dal?

Hawking je bil čisto fit, ko je doktoriral, seveda pa nisem jaz predlagal tako absurdne reči, zgolj poudaril, da na število izobraženih tak kriterij ne bi imel vpliva, bi pa vplival na število ljudi z doseženo formalno izobrazbo.

Yugos> Dejstvo je da je debelost stvar ekonomije, afričani so suhi ker ni hrane, američani majo več debelega folka ker je industrija tako razvita, med njimi je debel folk vseh intelektualnih poti...

Dejstvo je, da naraščanje problema debelosti ni stvar genetike, kot insinuira OP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Yugos ::

Ne vem kje podatki da je izobraženost na faxu isto kot suhost.

Kje se potem vsi te atleti iz geta dobijo? Ker je ves folk debel?
Dejstvo je da izobraženost nima veze s tem ampak tekmovalnost in genetika seveda.


Jaz ko grem športat z folkom in ko srečam najbolj narezan folk z sixpacki so to folk z srednjo ki so v fitnesu nonstop...

Ta folk je res brez motivacije in ker so v getu samo na hrano mislijo...

jype ::

Yugos> Ne vem kje podatki da je izobraženost na faxu isto kot suhost.

Pa kaj je s tabo, a sploh bereš kaj pišemo?

Yugos> Kje se potem vsi te atleti iz geta dobijo? Ker je ves folk debel?

Arglebargle.

Yugos> Jaz ko grem športat z folkom in ko srečam najbolj narezan folk z sixpacki so to folk z srednjo ki so v fitnesu nonstop...

Zgleda tudi ti nisi ravno izobražen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Yugos ::

jype je izjavil:

Yugos> Ne vem kje podatki da je izobraženost na faxu isto kot suhost.

Pa kaj je s tabo, a sploh bereš kaj pišemo?

Yugos> Kje se potem vsi te atleti iz geta dobijo? Ker je ves folk debel?

Arglebargle.

Yugos> Jaz ko grem športat z folkom in ko srečam najbolj narezan folk z sixpacki so to folk z srednjo ki so v fitnesu nonstop...

Zgleda tudi ti nisi ravno izobražen.


Wow tvoji argumenti so tako podkovani z raziskavami in seveda tvojimi izkušnjami ko si potoval po celi ameriki, res je predam se nisem izobražen...

jype ::

Naj začnemo počasi:

1. Revni in manj izobraženi imajo večje probleme s prekomerno telesno težo. To je izmerjeno dejstvo.

2. Genetika vpliva na debelost, a ne na trende debelosti.

3. V getih je, tako kot v vseh ostalih družbenih krogih, cel kup različnih ljudi. V getih je debelih več kot v bogatih soseskah. V nekaterih deželah zaradi pomanjkanja debelih praktično ni.

Ko boš napisano razumel, se lahko pogovarjamo naprej.

Yugos ::

jype je izjavil:

Naj začnemo počasi:

1. Revni in manj izobraženi imajo večje probleme s prekomerno telesno težo. To je izmerjeno dejstvo.

2. Genetika vpliva na debelost, a ne na trende debelosti.

3. V getih je, tako kot v vseh ostalih družbenih krogih, cel kup različnih ljudi. V getih je debelih več kot v bogatih soseskah. V nekaterih deželah zaradi pomanjkanja debelih praktično ni.

Ko boš napisano razumel, se lahko pogovarjamo naprej.


Razumel sem kar si napisal samo se ne strinjam!

Pogledam delavce ki so mi fasafo delal in vsi fit, enden ali dva malo več teže.
Pogledaš ljudi ki se športajo, in imajo fit postavo, večina srednje izobraženih.
Pogledaš revne dežele, folk suh!
Indija,Afrika,Azija...
To je več kot polovica sveta!
Deebelih otrok v bogatih sosekah je veliko ker so ravajeni in še vedno ne vidim da bi od tam prihajali atleti...
Ko boš to razumel se lahko naprej pogovarjamo...

jype ::

A pa ti sploh veš kaj je geto?

Yugos> Deebelih otrok v bogatih sosekah je veliko ker so ravajeni in še vedno ne vidim da bi od tam prihajali atleti...

To seveda ne drži - izobraženi bogatejši ljudje nimajo debelih otrok.

Yugos> To je več kot polovica sveta!

Geto ni svet. Geto je družbena celica, v kateri se praviloma baše prebivalstvo socialnega dna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

bluefish ::

Yugos je izjavil:

Pogledam delavce ki so mi fasafo delal in vsi fit, enden ali dva malo več teže.
Strici, ki se podijo gor in dol po zidarski odrih ter prenašajo konkretna bremena, niti nimajo prilike postati debeli.

Sploh pa tu ne govorimo o Afriki in podobnem, zadošča projekcija na populacijo Slovenije.

Yugos ::

jype je izjavil:

A pa ti sploh veš kaj je geto?

Yugos> Deebelih otrok v bogatih sosekah je veliko ker so ravajeni in še vedno ne vidim da bi od tam prihajali atleti...

To seveda ne drži - izobraženi bogatejši ljudje nimajo debelih otrok.

Yugos> To je več kot polovica sveta!

Geto ni svet. Geto je družbena celica, v kateri se praviloma baše prebivalstvo socialnega dna.


haha izobraženi nimajo debelih otrok...LOL

definicija geta tukaj ni na piki ampak tvoje mnenje da manj izobraženosti pomeni večja debelost, ker pa več kot polovica sveta gre proti tvojemu arumentu se ne strinjam...

Ti gledaš majhen odstotek ljudi ki so v ameriki vegani, fitnes freaki in berejo health magazine in so izobraženi, to je zelo malo ljudi...
Amerika ima velik problem z kardio obolenji in tukaj so vsi na udaru...

jype ::

Yugos> haha izobraženi nimajo debelih otrok...LOL

Izobraženi bogati si lahko privoščijo zdravo prehrano in nimajo nobenega razloga, da bi jedli slabo, preveč ali narobe.

Yugos> definicija geta tukaj ni na piki ampak tvoje mnenje da manj izobraženosti pomeni večja debelost, ker pa več kot polovica sveta gre proti tvojemu arumentu se ne strinjam...

Ker ne bereš tistega, kar napišem.

Yugos> Ti gledaš majhen odstotek ljudi ki so v ameriki vegani, fitnes freaki in berejo health magazine in so izobraženi, to je zelo malo ljudi...

Večina bogatih spada v opis tega, kar si zapisal.

Yugos> Amerika ima velik problem z kardio obolenji in tukaj so vsi na udaru...

Razen bogatih in izobraženih, ki si lahko privoščijo zdravo hrano in šport.

bluefish ::

Dajmo, vsaj kake poljudne vire.

Recimo:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/84127...
http://www.sciencedaily.com/releases/20...
http://www.nature.com/oby/journal/v11/n...

Torej, na splošno te raziskave pritrjujejo temu, da so otroci nižje izobraženih staršev debelejši od vrstnikov bolj izobraženih. Te razlike pa se iz leta v leto večajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

TechBeats ::

Jype mogoče mu to ne gre z logiko revni = debeli..

Fast food sploh MCdonalds in podobno naredi svoje, je pocen pa še naješ se ful. :))
AciD TriP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TechBeats ()

Okapi ::

Problem je, ker yugos ne razume, kaj pomeni povprečje. Lahko iz geta pride sto olimpijskih zmagovalcev, pa bodo v povprečju še vedno debelejši kot v bogataški četrti, pa čeprav tam nimajo nobenega vrhunskega atleta.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debelost (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28632731 (11969) kuall
»

hujšanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10617163 (9528) Aquinas
»

V ZDA debelost registrirana kot bolezen (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
49973047 (65623) thramos
»

Vplivi na debelost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7713859 (12524) thramos
»

Podražimo hrano! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18527063 (23632) darkolord

Več podobnih tem