» »

Debelost

Debelost

_marko ::

->a se ne de metabolizma spreminjat? oz ali se metabolizem ne prilagaja glede na kolicino hrane in stevilo obrokov?

Predstvljaj si, da dobi isto hrane ob istem času in istokrat! Vsi pogoji so maximalno nadzorovani in so identični pri dveh organizmih.
Še vedno ostane dejstvo, da je ob teh pogojih od nekega bazalni metabolizem 3000kcal, od drugega pa 1800.
Pa sta oba osebka v začetku enako visoka in težka.

To zgoraj opisano se nikdar ne zgodi pri enojajčnih dvojčkih! NIKDAR!
Pri dvojajčnih so odstopanja zelo mala(seveda, imata različen genotip)
Pri nesorodnih ljudeh pa ta stvar kar krepko varira.

Iz tega je potem jasno zakaj ima genetika vpliv na debelost.
Našli so pa tudi že ogromno genov, ki vplivajo na debelost - in jih tudi pospešeno še iščejo.


->prosim ce se lahko pozanimas ...

Takoj, ko bom imel malo več časa. Trenutno ga žal nimam.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Tear_DR0P ::

sori nisem si še pogledal filma ampak...

kako delujejo ti geni in od kje so se prikazali?
ali lahko bitja, ki jih več generacij stradaš še vedno nisojo gene, ki jih delajo debele?
kakšna je primarna funckija teh genov? verjetno niso vsi tam, da nas naredijo debele?

sej tale vprašanja niso povsem dobro zastavljena in če jne bodo dojeta, tako kot jih jaz mislim, bom poskušal usmerit v pravo smer :)

aja pa še tole - a se ti geni najdejo samo pri živalih, ali so prisotni tudi v rastlinah in/ali gljivah?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

_marko ::

Obesity Gene Map Database
Tukaj je po kromosomih prikazano kateri geni so povezani z debelostjo.

->kako delujejo ti geni in od kje so se prikazali?

Delujejo tako, da boljše izkoristijo energijsko vrednost hrane.
Prikazali so se pa kot vsi ostali - evolucijsko prednost so imeli. Tisti, ki so imeli te gene za debelost so morali pojesti manj hrane od ostalih - evolucijsko gledano je to super.


->ali lahko bitja, ki jih več generacij stradaš še vedno nisojo gene, ki jih delajo debele?

Sej ti če stradaš ne izgubiš genov. Torej odgovor je, da še vedno nosijo te gene.


->aja pa še tole - a se ti geni najdejo samo pri živalih, ali so prisotni tudi v rastlinah in/ali gljivah?

Nevem. Morda se kak podoben gen nahaja v gljivah in rastlinah.
Vendar je metabolizem tako drugačen v teh organizmih, da tega ni za pričakovat.
Gljive imajo npr samo 6000genov, človek pa približno 25000. Čeprav kakšni geni za presnovo sladkorja so pa verjetno zelo podobni.

Vedeti pa je treba, da ti geni vplivajo tudi posredno v kombinacijah na debelost.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nevone ::

> 3k kcal, 1,8k kcal, čist vseen. Ker se strinjamo da lahko izključno s prehrano 100% vplivamo na svojo težo, se mi zdi trditev o vplivu genov na debelost napačna.

Koliko "mašina kuri" je stvar genetike.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

_marko ::

nevone:
Ja, thramos je narobe sklepal.

Drugače pa določeni geni delujejo tudi tako, da občutno povečajo energetski izkupiček visokokalorične hrane.
Ali pa lahko povzročajo npr. Prader-Willi Syndrome.
Ogromno različnih stvri vglavnem...

Recimo, mutacija v genu za leptin:



Zdravljenje tega defekta:

The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

gzibret ::

> ali lahko bitja, ki jih več generacij stradaš še vedno nisojo gene, ki jih delajo debele?

Odvisno, koliko jih stradaš. Če lahko še vedno imajo plodne potomce, potem ja. Če jih stradaš toliko, da se ne morejo več razmnoževati, potem ne.

Sicer pa, kolikor sem jaz razumel študijo z miškami, so vsem dajali enako količino hrane, nato pa so težje miške križali s težjimi, lažje pa z lažjimi.
Vse je za neki dobr!

thramos ::

_marko kaj sem narobe sklepal?

Koliko "mašina kuri" je stvar genetike.


Ja točno tko. Ne debelost sama ampak metabolizem. Debelost pa je potem posledica prevelikega vnosa hrane in ne genov samih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

_marko ::

->3k kcal, 1,8k kcal, čist vseen. Ker se strinjamo da lahko izključno s prehrano 100% vplivamo na svojo težo, se mi zdi trditev o vplivu genov na debelost napačna.

Ta stavek je protisloven. Jaz ti ne morem pomagat, če ga po 200 postih v tej temi ne razumeš.
Trditev o vplivu genov je napačna - tvoja predstava o tem.
Noben ne trdi, da je debelost 100% determinirana z genetiko, ampak trdimo, da gre za funkcijo okolja in genetike.
Vsak vpliva približno enak vpliv. Le en del je varibilen, drug pač ne.

Pa povej mi še koliko po tvojem vpliva genetika na telesno višino.


->Debelost pa je potem posledica prevelikega vnosa hrane in ne genov samih.

In kdo določa kaj je prevelik vnos hrane? Koliko hrane pa bi morali vnesti v telo? 1500, 2500 ali 3500 kcal!?
Tebi se slučajno zdi normalno, da mora nekdo stradat, da ostane vitek!? Nekdo pa poje v enem dnevu toliko kot ta oseba v štirih, pa imata oba enako postavo.

Debelost je posledica:
a) prevelikega vnosa hrane
b) genetike
c) obojega skupaj

To so možnosti. Določeno število ljudi je debelih, ker preveč je in ima "normalne" gene(a). Določeno število ljudi je debelih pa normalno je in ima smolo z geni(b). Nekateri so pa debeli, ker preveč jedo pa še smolo so imeli z geni(c).
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

->Debelost pa je potem posledica prevelikega vnosa hrane in ne genov samih.

To enostavno ni tako preprosto.
Debelost je vedno posledica hrane in genov.

Poglej Big Whale-a v tej temi - napisal je, da se ne more zredit pa če še tako veliko hrane zaužije.

Poglej primer: (zelo poenostavljen)
Hitrost vozila skozi ovinek je odvisna od voznika in od gum.
Če ima avtomobil slabše gume ne more tako hitro skozi ovinek.

Ti pa trdiš, da stvar ni odvisna od gum, ker lahko voznik pač počasneje pelje s slabšimi gumami. Protislovje.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

thramos ::

In kdo določa kaj je prevelik vnos hrane? Koliko hrane pa bi morali vnesti v telo? 1500, 2500 ali 3500 kcal!?


Eh.
Debelost je posledica prevelikega vnosa hrane. Prevelikega kot večjega od porabe. Se tuki še strinjava?
Res imajo geni vpliv na porabo, ampak sam vpliv na debelost je posreden.



Določeno število ljudi je debelih pa normalno je in ima smolo z geni(b).


Ne, ne jejo normalno, jejo preveč. Geni gor, geni dol, pač pojejo več kot porabijo ...

_marko ::

Eh, ne strinjava se. Jaz sem razložil zakaj ne, ti pa tud po svoje.
Poglej si primer avta z voznikom in gumami. To dejansko ti trdiš...

Če bi namesto besede deblost uporabil besedo telesna masa bi pa bilo ok?

Glej, še en razlog zakaj imaš narobe:
A mutation in the human leptin receptor gene causes obesity and pituitary dysfunction.

A veš kaj pomeni causes obesity? Povzroči debelost. Gen jo povzroči.
Upam, da je zdaj jasno.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

thramos ::

>Debelost pa je potem posledica prevelikega vnosa hrane in ne genov samih.

To enostavno ni tako preprosto.



Čaki torej enačba "poraba > vnos = izgubljanje mase" ne velja?!

_marko ::

->Čaki torej enačba "poraba > vnos = izgubljanje mase" ne velja?!

Od čega je odvisna poraba? Od genov.
Torej je enačba bazirana na genih in hrani.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

thramos ::

A veš kaj pomeni causes obesity? Povzroči debelost. Gen jo povzroči.


Hvala za lekcije angleščine.
Se ne strinjam. Če bi vnos hrane prilagodili situaciji ne bi prišlo do debelosti.

_marko ::

->Se ne strinjam. Če bi vnos hrane prilagodili situaciji ne bi prišlo do debelosti.

Ni res, ljudje z mutacijo na leptinskem genu bi, če bi želeli biti zelo vitki umrli.
A boma zdaj lahko končala debato?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

thramos ::

Hja dopuščam možnost da obstajajo taki ljudje, čeprav dvomim v to. Koliko pa je takih ljudi? Predvidevam da zlo malo? Obstaja kkšna raziskava o teh ljudeh ki ne morejo hujšat?

A boma zdaj lahko končala debato?


Najbol, ker očitno ne bova prišla do soglasja.
V tole debato sm se spustu zato ker se veliko ukvarjam s fitnesom, hujšanjem, rejenjem ipd. In kar sm videl je, da lahko VSI, ne glede na leta, spol, "genetski materijal", hujšajo oz se redijo. Ogromno pa se seveda razlikuje količina truda, ki ga morajo vložiti. Ampak točno zato se mi zdi prelaganje odgovornosti za debelost na gene neumnost.

_marko ::

->V tole debato sm se spustu zato ker se veliko ukvarjam s fitnesom, hujšanjem, rejenjem ipd. In kar sm videl je, da lahko VSI, ne glede na leta, spol, "genetski materijal", hujšajo oz se redijo.

S tem se strinjamo praktično vsi tukaj.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

thramos:

Jaz popolnoma razumem to kar hočeš ti povedat.
Strijam se pa ne s trditvijo, ki pravi, da s hrano 100% reguliraš debelost. Lahko prideš do željene teže in postave, ampak le tako daleč kot ti genetika oz tvoje telo dopušča. Ta telesa se pa med seboj krepkor razlikujejo.

To je enako kot bi pravil, da je vsak lahko najboljši tekača na maratonu. Samo potrudit se je treba.
Ni res, enim bo genetika preprečila dober čas na maratonu. Eni so pač leni.
Tisti, ki pa bodo najboljši pa imajo srečo z geni in so obenem še zelo delavni.

Kot sem rekel že prej, telesna masa je odvisna od hrane in genov(pa gibanja seveda).
S hrano lahko kontroliraš vso stvar - ne moreš pa srpreminjat druge polovice.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nevone ::

> Ampak točno zato se mi zdi prelaganje odgovornosti za debelost na gene neumnost.

Tukaj ne prelagamo odgovornost na gene (za razliko od vas, ki vso odgovornost prelagate na človeka kot osebnost), ampak samo ugotavljamo, da so nekateri procesi v telesu, ki vplivajo na porabo in presnovo hrane, odvisni od genov, in jih z nobeno spremembno načina življenja ne moreš spreminjati, lahko se jim samo prilagajaš.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

_marko ::

A pozna sploh kdo stvar, ki je popolnoma odvisna le od okolja in ne od genetike?

Jaz mislim, da to ne obstaja. Ne more obstajati.
Poškodba, okužba z virusom ali bakterijo, oblika in sposobnosti telesa, inteligenca, itd...
Vse to ima hardwersko oz bolje wetwarersko podlago. V kombinaciji z okoljem pa dobimo rezultat. Kot npr telesno maso.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nevone ::

> A pozna sploh kdo stvar, ki je popolnoma odvisna le od okolja in ne od genetike?

Sej je vse eno samo okolje. Samo to je že tako globoko filozofsko, da si s tem večina ne more prav dosti pomagat. Zato ločimo procese po tem, koliko in kako lahko nanje vplivamo in koliko in kako oni vplivajo na nas.

Gre za interakcije na različnih nivojih okolij.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

thramos ::

(za razliko od vas, ki vso odgovornost prelagate na človeka kot osebnost),


Seveda. Ker vem da je samo od mojega dela odvisno ali bom debel ali suh.

To je enako kot bi pravil, da je vsak lahko najboljši tekača na maratonu. Samo potrudit se je treba.


Ne, ne pravim tega. Zakaj neke primerjave? Saj je popolnoma jasno kaj pravim:
Vsak je lahko debel ali suh. Po svoji želji oz (trdem) delu.

nevone ::

> Vsak je lahko debel ali suh. Po svoji želji oz (trdem) delu.

To je tema za probleme človeštva. Tukaj nas zanima genetika.

Ker tudi trdo delo, da ugotovimo točno, kako je s tem je nekaj vreden. Ne samo trud, da si lahko suh, če ubogaš gene. Tudi trud, da gene prepričaš, da ti pri tem ne postavljajo (prevelikih) ovir.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

_marko ::

thramos:
S tem se strinjamo, strinjamo se pa ne z izjavo, da genetika ne vpliva na rezultat.


->Seveda. Ker vem da je samo od mojega dela odvisno ali bom debel ali suh.

Samo od tvojega dela? Torej tvoje delo oz prehrana 100% determinira maso telesa. No vredu.

Samo problem je, ko se to delo lahko precej razlikuje od osebe do osebe. Isto delo bo dalo drugačen rezultat.
Kako je potem to možno, če je vsa stvar odvisna le od dela?
Ni možno, ker ma vsaj polovico besede še genetika.

Okolje nikoli ne more determirat lastnosti brez vmešavanje wetware-a, torej našega telesa.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

thramos:
Si pogledal film, ki je bil postan?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Tear_DR0P ::

hvala marko - upam da te ne moti, da sem firbec

še vedno me zanima, če se ve kaj so funkcije teh genov, ali so tu le zato, da nam pomagajo bolje izkoriščati hranila, ali so tu, ker majo v osnovi neko drugo funkcijo, boljša izkoriščenost hranl pša je le postranski +

všprašanje s stradanjem bitij je blo pa slabo oziroma napačno zastavljeno. V resnici me zanima, če ta gen še igra kakšno vlogo v svetu, kjer je hrane na voljo več, kot je lahko izkoristiš in če miši prepustiš evolucijskemu toku - torej daš jim na voljo ogromno hrane - ali je čez 50 generacij še kaj teh miši ki bolje izkoristijo hrano in so potem bolj debele, ali izumrejo, ker postanejo predebel in nefunkcionalne?

aja pa poraja se mi še eno vprašanje - morda se napačno spomnim, ampak govori se, da je za debelost gensko predispoziranih ljudi le malo (1% imam v glavi, pa nisem prepričan) - a se je potem ta skupina genov pozno izrazila? kako to da ti ljudje niso prevladali, zakaj nas ni recimo 90% predispoziranih za debelost?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

_marko ::

->hvala marko - upam da te ne moti, da sem firbec

Seveda me ne moti :8)


->še vedno me zanima, če se ve kaj so funkcije teh genov, ali so tu le zato, da nam pomagajo bolje izkoriščati hranila, ali so tu, ker majo v osnovi neko drugo funkcijo, boljša izkoriščenost hranl pša je le postranski +

Funkcij vseh ne poznam, v bistvu poznam le malo teh funkcij. Postal sem gensko mapo teh genov - od tam bi moral najti imena genov in pri nekaterih njegove funkcije, pri drugih se bo pa treba bolj pomatrat za funkcije.
Ampak npr eni imajo funkcijo v prensovnih procesih, eni za absorbcijo, tretji spet izkoriscajo visokokaloricno hrano bolj ucnikovito... itd
Eni imajo navidezno nepomembno funkcije, amapak se potem iskaze, da so pravtako pomembni.


->V resnici me zanima, če ta gen še igra kakšno vlogo v svetu, kjer je hrane na voljo več, kot je lahko izkoristiš in če miši prepustiš evolucijskemu toku - torej daš jim na voljo ogromno hrane - ali je čez 50 generacij še kaj teh miši ki bolje izkoristijo hrano in so potem bolj debele, ali izumrejo, ker postanejo predebel in nefunkcionalne?


Ta gen ponavadi ni nek dodaten gen, ampak je le alelna razlicica enega gena. Cez 50 let bodo misi enako izkoristile hrano, seveda ob predpostavki, da telesna masa ne vpliva negativno na fitness.


->morda se napačno spomnim, ampak govori se, da je za debelost gensko predispoziranih ljudi le malo (1% imam v glavi, pa nisem prepričan) - a se je potem ta skupina genov pozno izrazila? kako to da ti ljudje niso prevladali, zakaj nas ni recimo 90% predispoziranih za debelost?

Ta nizek procent ljudi govori o ljudeh, ki so dejansko bolani. Ne pa o tistih, ki imajo 'slabe' gene.
90% nas ni predispoziranih za debelost, ker se raznolikost v naravi splaca - obenem pa jetreba dodat, da verjetno telesna masa nima bistvenega vpliva na fitness.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

kixs ::

Lepo, da so se tudi znanstveno lotili problema debelosti. Saj je logicno, da je vse kar je povezano z zgradbo nasega telesa in delovanjem pogojeno z geni. Logicno je, da so geni mesanica tvojih prednikov. Neposredno 50% tvojega oceta in 50% tvoje mame in tako nazaj. Tako je tudi logicno, da se dolocene lastnosti prenesejo tudi nas. Slabe in dobre.

Ali je zdaj ta gen varcnosti dober ali slab, je odvisno od razmer v nasem okolju. Ce si v razvitem svetu, je to danes slabo - ni nujno da bo tako ostalo! Ce si pa v Afriki, pa je to zelo dobro.

Temu se rece evolucija!

Prezivijo samo tisti, ki se najbolj prilagodijo!

Tako kot je bilo ze povedano, na sreco je mesanica nasih genov naredila tako, da ima vecina ljudi pri nas prebavo tako narejeno, da ni panike o debelosti, ce se vsaj malo pazis in vsaj malo migas.

Ce izvzamemo tiste, ki so debeli zaradi bolezni - le-teh je verjetno zelo malo, manj od 1%. Pa ce dodamo tistih nekaj, ki so podedovali "nesrecni" varcni gen (res maximalno 10%). Potem dobimo v normalni populaciji enega predebelega na deset ljudi. Vsi ostali predebeli so si cisto sami krivi.

Glede na tisti raziskavo o misih, je potem zanimivo kako se bo to poznalo na naslednjih generacijah. Ali bodo zdaj ti z normalnimi geni in so danes predebeli, nekako prenesli svojo debelost na naslednjo svojo generacijo ali ne?

Ima zdaj njihova debelost kaksno vezo na njihove potomce? Ce privzamemo, da imajo zdaj normalne gene in ne varcnih? Bodo potem geni manj varcni/bolj varcni/enaki?

Glede na to, da so v tisti raziskavi debele(varcne) krizali med samo in suhe(nevarcne) med sabo, ne moremo trditi kaj bo prinesla evolucija!

Pametno bi bilo narediti se en tak test. S tem, da je hrana skoz na voljo in pustiti populacijo misi: 1. mesano, 2. varcne, 3. nevarcne. In kaj potem nastane cez 50 generacij.

Lahko kdo pametuje kaj bo nastalo iz teh treh skupin?

LP

_marko ::

->Ali bodo zdaj ti z normalnimi geni in so danes predebeli, nekako prenesli svojo debelost na naslednjo svojo generacijo ali ne?

Prensli bodo le svoje gene. In potem bodo potomci s temi geni spet imeli enake moznosti, da bodo suhi oz debeli.


->Ima zdaj njihova debelost kaksno vezo na njihove potomce?

Ce predpostavimo, da fitness ni funkcija telesne mase, potem nima njihova debelost NIKAKRSNE veze na potomce.


->Ce privzamemo, da imajo zdaj normalne gene in ne varcnih? Bodo potem geni manj varcni/bolj varcni/enaki?

Ne, geni bodo cisto enaki.


->Glede na to, da so v tisti raziskavi debele(varcne) krizali med samo in suhe(nevarcne) med sabo, ne moremo trditi kaj bo prinesla evolucija!

Seveda lahko. Varcni in pozresni navadno dajo neko srednjo vrednost. Torej normalni.
Gre za normalno porazdelitev.


->Pametno bi bilo narediti se en tak test. S tem, da je hrana skoz na voljo in pustiti populacijo misi: 1. mesano, 2. varcne, 3. nevarcne. In kaj potem nastane cez 50 generacij.

Sej pravim, ce fitness ni funkcija telesne mase, potem bo cez 50 let stanje enako.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zajec123 ::

Pozdrav.
Bom kar tu vprašal.
Sam imam 62kg in sem visok 173cm. Vendar se hočem zrediti.Jem vse kar hočem in kolikor hočem.Vendar še kar isto kg,to je že prbl pol leta. Sedaj me pa zanima,če obstajajo kakšna tableta po možnosti na recept da bi se lahko zredil?
Hvala :)

fosil ::

Tele tablete so dobre za zredit.
Sicer niso na recept, ampak so precej poceni.

Tako je!

Fuks ::

Zajec, če ješ kolikor hočeš pomeni da imaš dobro uravnotežene potrebe po hrani glede na tvojo potrošnjo energije.

Seveda pa se da jesti več... Imej npr 4 (ali pa 5 če zmoreš) velikih obrokov na dan. Recimo takih kot imaš sedaj kosilo. Tak obrok imaš še za popoldansko malico in večerjo, pa bo šlo ;)

bambam20 ::

Zajec123 je izjavil:

Pozdrav.
Bom kar tu vprašal.
Sam imam 62kg in sem visok 173cm. Vendar se hočem zrediti.Jem vse kar hočem in kolikor hočem.Vendar še kar isto kg,to je že prbl pol leta. Sedaj me pa zanima,če obstajajo kakšna tableta po možnosti na recept da bi se lahko zredil?
Hvala :)



Premalo ješ :). Sploh zvečer :). Probaj na dan pojest 2 velika hamburgerja ali veliko pico za večerjo, 2-3 krožnike kosmičev, litr in pol poltekočega jogurta, 1 litr sladoleda ( banjico ), 1 pol kilsko čokolado...

za kosilo pa še puranje ocvrte zrezke ( 2 ali 3 ), pire krompir in pol štruce kruha zraven ) ...


Ob vsem pa ne pozabi, še telovadiš ( sklece, vzgibi, trebušnjaki, d ane bo samo v trebuhu )..

Pa srečno...


P.S. Pa vsak dan spit dva proteinska šejka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

antonija ::

Zajec123 je izjavil:

Pozdrav.
Bom kar tu vprašal.
Sam imam 62kg in sem visok 173cm. Vendar se hočem zrediti.Jem vse kar hočem in kolikor hočem.Vendar še kar isto kg,to je že prbl pol leta. Sedaj me pa zanima,če obstajajo kakšna tableta po možnosti na recept da bi se lahko zredil?
Hvala :)
Ce se hoces zrediti, potem bos moral povecati svojo telesno maso, kar se najveckrat stori na racun povecanja deleza mascobe (slaba izbira) oz. povecanja misicne mase (dobra izbira).

Za povecat telesno maso na racun mascobe zacni jesti visoko energijsko hrano, jej jo neredno in cim manj se gibaj. Kolicina mascobnega tkiva se ti bo povecala, zdraven pridejo pa se tezave s srcem in oziljem, izguba telesne moci in vzdrzljivosti, itd.

Za povecat telesno maso na racun misic zacni jesti hrano ki vsebuje visok delez beljakovin (proteinov; lahko tudi njihovih sestavnih delov - aminokislin) in zacni s telesno aktivnostjo, pri kateri se misice hitreje ojacajo (povecini anaerobne aktivnosti; razni fitnesi in drugo prekladanje utezi). Hrano jej cimbolj redno, predvsem ne telovadit lacen (zelodec ze mora biti relativno prazen za telovadit, ampak ne sme ti pa kruliti). Tukaj moras paziti da poleg beljakovin se vedno uzivas dovolj mascob, drugace se spet pojavijo zdravstvene tezave (v extremnih primerih tudi smrt).

Ce bi imel jaz tak "problem" kot ga imas ti, bi verjetno presaltal na precej mesno/mlecno dieto (plus druga zivila ki vsebujejo visok delez beljakovin) in pa sel v enega od telovadnih centrov vprasat katero vadbo ti priporocajo za dvig misicne mase. Vedno pa upostevaj da je glavni razlog za izgled tvojega telesa genetika, in da je siljenje v drugo stran povecini odsvetovano, razen ce gre za zdravstvene tezave.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bambam20 ::

antonija je izjavil:



pa sel v enega od telovadnih centrov vprasat katero vadbo ti priporocajo za dvig misicne mase.


Kjer ti bodo ponudili vse možne bljakovinske praške. Na ta način se v pol leta zrediš oz. pridobiš tud če ne fitnesariš 10 kg bp.

antonija ::

Kaj bo pojedel je na koncu odvisno od Zajca123, ampak upam da je dovolj brihten da bo raje pojedel en ornk zrezek (al pa porcijo cevapov) namesto da pije neko proteinsko brozgo ki ima enak okus kot zobna pasta z okusom jagode.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bambam20 ::

antonija je izjavil:

Kaj bo pojedel je na koncu odvisno od Zajca123, ampak upam da je dovolj brihten da bo raje pojedel en ornk zrezek (al pa porcijo cevapov) namesto da pije neko proteinsko brozgo ki ima enak okus kot zobna pasta z okusom jagode.



On ima željo, da pridobi v kratkem času 10-15 kg ( 6 mesecev brez problema, glede na njegovo kilažo ) in tukaj je najhitrejša bližnjica proteini v prahu +plus hrana.

Vsi fitnesi kto jih jaz poznam samo praške ponujajo. Fuck it.

antonija ::

Nikjer nisem zasledil, da ima zeljo pridobiti 10-15kg v pol leta, samo da bi se rad zredil je napisal. Sklepam da bo vesel tudi, ce bo samo izgledal kot da se je zredil (zelo malo ljudi moti prenizka stevilka na tehtnici, vecina se obregne ob izgled).

Glede na njegovo (precej splosno in slabo definirano) zeljo sem mu odgovoril na precej splosen nacin, kako pridobiti telesno maso.

Fitnesi so pa firme, ki bi rade cimvec zasluzile. Samo zato ker ti nekaj ponudijo (tudi ce bi bilo zastonj) to se ne pomeni da moras vzeti oz. da moras pojesti. Sklepam, da ste odrasle osebe in da znate razmisljati zase.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

ezikielrage ::

Fantje, jaz že leta jem od 0x do max 2x na dan in nisem ne suh ne debel. Niti mi ne manjka moči (200kg počepa za hec). Jem pa izključno meso in zelenjavo.

Poznam pa kar nekaj ljudi, ki imajo težave z debelostjo, menda zaradi genetike ali bolezni. Na mizi pa kup sadja in kokakole. Saj veste, 5x na dan. Pa nimajo časa kuhati, ker preveč časa preživijo v službi in pred televizijo. ITD, zajeban lajf.

WarpedGone ::

Eden zelo pomembnih faktorjev, ki pa se praktično konstantno ignorira je *starost*.
Enaka prehrana in enaka telesna aktivnost pri 20 in 30 in 40ih ne bo imela enakega efekta na telo.
Če si star 15 in se ne morš zredit je "najbolši" nasvet: počakaj 15 let, ko boš imel kontra problem.
Zbogom in hvala za vse ribe

Invictus ::

Oženi se, kile potm pridejo hitro ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

stara mama ::

A ni tako, da se metabolizem vseskozi spreminja, odvisen je pa od:
- starosti
- prehranjevalnih navad
- gibalnih navad

Vsaj takega sem jaz bil vedno mnenja :P

Skratka stil življenja, odkar sem ga začel postopoma spreminjat tudi linearno opažam spremembe na sebi.

Zgodovina sprememb…

thramos ::

Starost ima zelo majhen vpliv na metabolizem. V primerjavi s ostalimi faktorji je praktično zanemarljiv. Spremembe v gibalnih in prehranjevalnih navadah, ki jih prinesejo leta in posledično povečana maščobna masa in znižana mišična pa velikega.

Pa odgovor na vprašanje: tablet ni. Telesno težo imaš že sedaj povsem zdravo. Verjami, da si ne želiš maščobe, tako da če želiš pridobiti mišice, se najprej posveti treningu, šele nato hrani.

TESKAn ::

Zajec123 je izjavil:

Pozdrav.
Bom kar tu vprašal.
Sam imam 62kg in sem visok 173cm. Vendar se hočem zrediti.Jem vse kar hočem in kolikor hočem.Vendar še kar isto kg,to je že prbl pol leta. Sedaj me pa zanima,če obstajajo kakšna tableta po možnosti na recept da bi se lahko zredil?
Hvala :)

Hodi na telovadbo dvakrat tedensko po eno uro (ne fitnes, nekaj, kjer boš delal aktivne vaje za celo telo) pa še plavat enkrat tedensko za eno uro, po nekaj mescih dobiš bolj definirane mišice in se nehaš sekirat za težo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Looooooka ::

Gre se zato, da jaz trdim, da je dokaj velik del(40-50%) pogojene debelosti determinirane z našim genetskim naborom.

Torej trdiš, da je trenutno stanje(tudi pri nas) posledica tega, da so nekje v zadnjih 15-20 letih možnost za razplojevanje dobil samo delež populacije, ki ma probleme s težo?
Seriously?
Problem je prehrana. Problem je lifestyle. Folk se zbudi pa gre prvo na facebook. Pol laufa v šolo/službo. V šoli glede na prispevke zadnjega leta ni več poskrbljeno za obroke. Kaj se pol zgodi? Ob 12ih nihče ne pomisli kje bi dobil zdrav obrok ampak požrejo prvo stvar, ki jim pride pod roke.
Tud če majo voljo, da poskrbijo za to, je problem tud trenutna situacija s financami. Z manjšimi prihodki si lahko človek privošči cenejšo hrano. Ta je v osnovi že slabša glede na hranilne snovi. Več cukra, manj vlaknin, več nezdravih maščob, več umetnih sladil, ki te lahko "zasvojijo" in tako naprej.
Lep dokaz, da je genetika samo izgovor za debele lenuhe(no sugar coding here) je to, da mamo tud velik BUM kar se tiče obiska fitnesa in tudi nadpovprečno "natreniranih" ljudi, ki se profesionalno ne ukvarjajo z nobenim športom oziroma niti ne prakticirajo nobenega športa.
Verjetno, da niso imeli neke sreče pa da so se v zadnjih par generacijah ravno v njihovih žlahtah spodtaknile same manekenke, ki so padle v naročje kovaču in sproducirale otroka, ki se je rodil z neko željo, da bo namesto eurokrema jedel ovsene kosmiče in namesto popoldanskega hamburgerja s krompirčkom, pojedel piščanca na žaru s solato.
Geni ti dajejo neko predispozicijo...ne morejo pa ustvariti kaloričnega vnosa, ki je potreben za tvorjenje telesne maščobe, niti ne morejo brez potrebnega vnosa ustvariti mišične mase. Res, da je za nekatere lažje/težje ampak iz nič telo ne more ustvariti nečesa.
Tko da bi blo fino, da se ta trend zgovarjanja na gene že v osnovni šoli nekako dotolče in izniči.

bambam20 ::

TESKAn je izjavil:

Zajec123 je izjavil:

Pozdrav.
Bom kar tu vprašal.
Sam imam 62kg in sem visok 173cm. Vendar se hočem zrediti.Jem vse kar hočem in kolikor hočem.Vendar še kar isto kg,to je že prbl pol leta. Sedaj me pa zanima,če obstajajo kakšna tableta po možnosti na recept da bi se lahko zredil?
Hvala :)

Hodi na telovadbo dvakrat tedensko po eno uro (ne fitnes, nekaj, kjer boš delal aktivne vaje za celo telo) pa še plavat enkrat tedensko za eno uro, po nekaj mescih dobiš bolj definirane mišice in se nehaš sekirat za težo.


ja, seveda. Zelo bo imel definirane mišice z 62 kg :). Če se izrazim po domače ma s postlo vred 50 kg :).

stara mama ::

Looooooka je izjavil:


Problem je prehrana. Problem je lifestyle. Folk se zbudi pa gre prvo na facebook. Pol laufa v šolo/službo. V šoli glede na prispevke zadnjega leta ni več poskrbljeno za obroke. Kaj se pol zgodi? Ob 12ih nihče ne pomisli kje bi dobil zdrav obrok ampak požrejo prvo stvar, ki jim pride pod roke.
Tud če majo voljo, da poskrbijo za to, je problem tud trenutna situacija s financami. Z manjšimi prihodki si lahko človek privošči cenejšo hrano. Ta je v osnovi že slabša glede na hranilne snovi. Več cukra, manj vlaknin, več nezdravih maščob, več umetnih sladil, ki te lahko "zasvojijo" in tako naprej.
Lep dokaz, da je genetika samo izgovor za debele lenuhe(no sugar coding here) je to, da mamo tud velik BUM kar se tiče obiska fitnesa in tudi nadpovprečno "natreniranih" ljudi, ki se profesionalno ne ukvarjajo z nobenim športom oziroma niti ne prakticirajo nobenega športa.
Verjetno, da niso imeli neke sreče pa da so se v zadnjih par generacijah ravno v njihovih žlahtah spodtaknile same manekenke, ki so padle v naročje kovaču in sproducirale otroka, ki se je rodil z neko željo, da bo namesto eurokrema jedel ovsene kosmiče in namesto popoldanskega hamburgerja s krompirčkom, pojedel piščanca na žaru s solato.
Geni ti dajejo neko predispozicijo...ne morejo pa ustvariti kaloričnega vnosa, ki je potreben za tvorjenje telesne maščobe, niti ne morejo brez potrebnega vnosa ustvariti mišične mase. Res, da je za nekatere lažje/težje ampak iz nič telo ne more ustvariti nečesa.
Tko da bi blo fino, da se ta trend zgovarjanja na gene že v osnovni šoli nekako dotolče in izniči.

Tud jaz se strinjam 100%
Genetika je pač le lep in prikladen izgovor za lenobo.
Dopuščam bolezni, ampak krivo obsojanje genetike in vsega ostalega v podporo lenobi pa ni variante.
V bistvu človek ki je debel (in to ne bolezensko) in nič vsaj ne poskuša naredit dobrega sebi v prid nima v glavi niti kanček samodiscipline in kot tak ga ne cenim na niti pol pizde mrzle vode.
Sicer pa hvalabogu je telo njegovo in sam z njim počne kar pač hoče, sej on živi v njem.

Ne prenesem pa jokcanja okrog tega potem.

Zgodovina sprememb…

antonija ::

bambam20 je izjavil:

ja, seveda. Zelo bo imel definirane mišice z 62 kg :). Če se izrazim po domače ma s postlo vred 50 kg :).
(slavnih) 63 kg (140 pounds) misic.

IMO precej lepo definirane glede na maso, clovek je pa tudi bil v vrhunski telesni formi.

Sej ni treba da so vsi napihnjeni steroidarji, med populacijo _morajo_ obstajati tako suhi kot debeli. Povprecen clovek nacelno nebi smel obstajati (razen kot statisticni koncept).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

WarpedGone ::

V bistvu človek ki je debel (in to ne bolezensko) ...

Tle je naglas napisat še, da debelost ni bolezen sama po sebi ampak je kvečjemu posledica dejanske psihične/fizične bolezni.
Tudi za lenobo se lahko skriva resna psihična težava.

Bomba: psihično zdrav človek ni len ampak uživa v telesnih aktivnostih.
Zbogom in hvala za vse ribe

Manu ::

Problem debelosti je problem nezdravega načina življenja.

Preveč kalorična, enolična prehrana in fizična neaktivnost sta največja vzroka debelosti.

Geni nikomur ne preprečujejo, da spremeni prehrano in da začne telovadit.

Rezultat uravnotežene prehrane in telovadbe je višja mišična masa in zmanjšan procent maščobnega tkiva v telesu.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako pridobiti na teži? velik problem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14615283 (11986) m0LN4r
»

V ZDA debelost registrirana kot bolezen (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
49973026 (65602) thramos
»

Prekomerna telesna teža ljudi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19533596 (29860) PacificBlue
»

Vplivi na debelost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7713859 (12524) thramos
»

Podražimo hrano! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18527059 (23628) darkolord

Več podobnih tem