» »

Debelost

Debelost

««
«
1 / 6
»»

_marko ::

Torej, tukaj se naj nadaljuje tema iz lože.

Gre se zato, da jaz trdim, da je dokaj velik del(40-50%) pogojene debelosti determinirane z našim genetskim naborom.
Na drugi strani pa najdemo forumaše, ki pač na vso silo trdijo, da gre praktično za zanemarljiv efekt.
WarpedOne npr je precej imel za povedat na to temo.

Kakšna lastnost sploh je debelost?
Gre za t.i. kvantitatvino lastnost, kjer velika skupina genov na večih lokusih kromosomov določa lastnost.
Vendar debelost ni popolnoma genetsko determinirana, kot je to npr barva oči.
Znanstvene ocene so pokazale, da gre vsaj za 40-50% gensko determiniranost. (prvi indici so kazali tudi do 70% gensko determiniranost)

Odkritih je že mnogo genov, ki so povezani z debelostjo. Preizkusi so narejeni na miškah, ki so kar se celične ravno izredno podobne ljudem in se na njih praktično delajo vse raziskave. Seveda tukaj ne govorim o monogenskih mutacijah - to je pač defekt, bolezen (npr okvarjen gen za leptin). Gre se predvsem zato, da različno genotipi pustijo različne posledice.

Dve različni osebi v popolnoma enakem okolju(enak vnos in enaka poraba energije) bi lahko bili popolnoma drugače razviti.
Torej jedla bi enako, eden bi bil debel, druga pa suh. In zato je kriv genotip.
Govorit tukaj o 5% determiniranosti je absurd, ker je ta številka praktično zanemarljiva in bi potem zgoraj omenjana situacija bila skrajno maloverjetna. Ampak vsi vemo, da se to velikokrat dogaja. Če pa ne vemo, pa lahko na googlu preverimo.

Torej tudi zato imajo nekateri ljudje večje težave pri hujšanju kot njegovi vrstniki.
Gene za debelost se išče v t.i. QTL regijah (quantitative trait loci).
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Za Warpeta pa še odgovor iz prejšne teme in dodatna prošnja.
->Stvar je bla, da ni noben omenjal genov.

Ni res, vedno znova ste jih omenjali in sicer v kontekstu z cifro 5% ali 10%. In vedno znova sem vas popravljal.
Prošnja pa je ta, da si bolj dosleden v tej temi in da tudi prebereš kaj kdo napiše. Priporočljivo pa je, da greš tudi skozi prejšno temo.
Ta tema ne govori o hujšanju tako kot se tebi zdi Warped, ampak o debelosti.


Priporočljivo gledanje: link
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

MarkV ::

/MHO on

Lep pokazatelj, kdo je kriv za debelost najdemo v naravi.

Poglejmo k živalim. (pre)debelih osebkov praktično ni. So zelo zelo redki. Lahko vzamemo poljubno živalsko vrsto, če pa se hočemo najbolj približati človeku naredimo primerjavo s primati. Med njimi je debelost skoraj zanemarljiva, saj lahko o predebelih osebkih govorimo v promilih populacije.

Iz tega lahko sklepamo, da je za debelost kriv življenjski stil. Geni sicer nekomu "bolj omogočajo" da postane debel, če je pač k temu nagnjen, drugemu manj, ampak ŽIVLJENJSKI STIL je tisti, ki odloča.

/MHO off

_marko ::

link
"The heritability estimates were 0.62 for BMI, 0.73 for BSA, 0.40 for WHR, and 0.38 for trunk fat mass as percentage of body weight."
Le en primer.

P.S. debelost je tretirana kot bolezen.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

root987 ::

So za ljudi s "slabimi geni" kakšna zdravila ali terapije, ki jim lahko pomagajo olajšati življenje?

Seveda, ob predpostavki da se to kombinira s samoinicativno vadbo.

EDIT: Izvzete razne "magične" diete.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

Trubadur ::

Ma geni nimajo veze, s tem se tolažijo debeli ljudje, ki se jim ne da hujšat in držat diete.

Na debelost vplivata samo slaba prehrana in pomankanje gibanja.
Če pa daš za primerjavo dva osebka, ki isto pojesta in se eden zredi, je vse odvisno od hitrosti njegovega metabolizma.
Berite Thomasa!

_marko ::

MarkV:
To, da živali niso debele absolutno ni res!

Ampak naj odgovorim;
praviš, da je kriv življenski sti. OK.

Priporečena kalorična vrednost za moške je okrog 2500 kcal/dan. Predpostavimo skupino ljudji, ki živi v v približno enakem okolju - torej enako je, enako se giblje etc..

In kaj vidiš? Vidiš suhe, srednje in debele. Kako potem življenski stil odloča o tem?
Zdaj pa če bi kdo želel spremenit svoje življenje in bi znižal akumulacijo hrane na 1500 kalorij bi pa začel hujšat - in potem bi čez nekaj časa shujašal in bil normalen. Ampak glej potem, če bi začel spet jestni normalno vrednost 2500 kcal se bi spet zredil.
Če bi pa ostal pri 1500 pa bi ostal normalen.

Torej, če potegneš vzporednico, nekdo bi z 1500kcal bil popolnoma enak kot tisti z 2500kcal. Predpostavimo, da bi se enako gibala.
A vidiš zdaj razliko. In ta razlika je genetska!

Če se pa kdo odloči za hujšanje pa je seveda treba spremenit življenski cilj.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Trubadur ::

1500 kcal iz enostavnih ogljikovih hidratov != 1500 kcal iz kvalitetnih beljakovin, omega 3,6 maščob in kompleksnih ogljikovih hidratov.

_marko nehi bučke kotalit...
Berite Thomasa!

_marko ::

Prosim, da v temi ne sodeluje več tisti, ki ne pogledajo linka.
Ali pa tisti, ki neutemeljeno negirajo znanstveno večkrat dokazano dejstvo, da geni vplivajo na debelost. Nismo v loži.

Hvala
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Trubadur ::

Če bi dal link, ki ne potrebuje registracije bi si človek še pogledal.
Dej copy/paste
Berite Thomasa!

MarkV ::

Tega, da živali niso debele, nisem rekel. Rekel sem da so taki primerki zelo redki.

A vidiš zdaj razliko. In ta razlika je genetska!

Seveda vse to velja. Logično da genetika vpliva na strukturo telesa. Ampak po mojem mišljenju ta vpliv ni tako velik, da nekdo ki telovadi in poje normalno količino hrane dnevno postane debel! Razen v primerih ko gre za bolezen. (hormonska okvara, imena bolezni se ta trenutek ne spomnim)

Če pa samo sedi za računalnikom, ima tak osebek gotovo več možnosti, da se bo zredil, kot tisti, ki je genetsko "boljši".

_marko ::

Poglej si oba linka, ki sem jih dal v tej temi. Nevem kaj si želel povedat z tistim postom o ogljikovih hidratih itd... Mogoče bi moral napisat kaj si mislil pod tem. Ampak se mi zdi, da si na hitro preletel temo in zgrešil bistvo.

Kar se pa tiče govorit, da na debelost geni nimajo vpliva je pa enako kot govoriti, da na nimajo vpliva na telesno višino.
Neumnost.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Trubadur ::

>In kaj vidiš? Vidiš suhe, srednje in debele. Kako potem življenski stil odloča o tem?
Zdaj pa če bi kdo želel spremenit svoje življenje in bi znižal akumulacijo hrane na 1500 kalorij bi pa začel hujšat - in potem bi čez nekaj časa shujašal in bil normalen. Ampak glej potem, če bi začel spet jestni normalno vrednost 2500 kcal se bi spet zredil.
Če bi pa ostal pri 1500 pa bi ostal normalen.

1500 kcal lahko vsak nabije z enim obrokom, če hoče. Gre se za to, da lahko poješ 3500 kcal _kvalitetne_ hrane, ne junka pa se ne bo zredil.
Vse je odvisno od tega kako hiter metabolizem imaš in tvojega gibanja. Pohitriš ga lahko z več gibanja in večimi obroki (6 na dan).

Glede genov pa sem povedal svoje mnenje. BS!
Berite Thomasa!

_marko ::

Trubadur:
sori za link, jaz ne rabim registracije. Avtomatsko se mi odpre, zato nisem mogel vedet, da se vam nebo. Se opravičujem.
Link je pa zelo obsežen, ti bom kopiral rezultate raziskave in poiskal primernejši link.
Drugače pa si poglej v slovenščini predavanje iz kvarkadabre - to pa garantirano deluje. In tudi ta link sem mislil.

"The heritability estimates were 0.62 for BMI, 0.73 for BSA, 0.40 for WHR, and 0.38 for trunk fat mass as percentage of body weight. Using a bivariate genetic model, we observed significant genetic correlations between BMI and other obesity-related traits (all p < 0.01). Evidence for univariate linkage was observed at 252 to approximately 267 cM on chromosome 2 for three obesity-related traits (except for WHR) and at 163 to approximately 167 cM on chromosome 5 for BMI and BSA, with the maximum logarithm of the odds ratio score of 3.12 (empirical p value, 0.002) for BSA on chromosome 2. Use of the bivariate linkage model yielded an additional peak (logarithm of the odds ratio = 3.25, empirical p value, 0.002) at 25 cM on chromosome 7 for the pair of BMI and BSA."


MarkV:
->Logično da genetika vpliva na strukturo telesa. Ampak po mojem mišljenju ta vpliv ni tako velik, da nekdo ki telovadi in poje normalno količino hrane dnevno postane debel!

Seveda, večinoma res ni in se strinjam. Ampak gre se za to, da pa nekdo pa lahko ogromno je in je še vedno suh.
Razlika je v genetiki. In zaradi tega nekateri težje hujšajo.

P.S. Da me nebo spet kdo obtožil, da iščem izgovore za debelost. Sploh jih ne, sem že večkrat povedal da je treba se pač potrudit in shujšat. Sam sicer nikdar nisem imel problema z debelostjo.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Trubadur:
->1500 kcal lahko vsak nabije z enim obrokom, če hoče. Gre se za to, da lahko poješ 3500 kcal _kvalitetne_ hrane, ne junka pa se ne bo zredil.

Mislim, da sem celo večkrat povedal da bi se enako gibala, in enako jedla. ISto hrane, isti razmerja CH2O, beljakovin in maščob bi imela.
In še vedno nebi rezultat bil enak.
A metabolizem je pa random nastal ali kaj? Ali je nekje zapisano kako naj deluje? Morda v genih?

->Simon Horvat: Debelost - koliko vplivajo geni in koliko okolje?

Poglej predavanje na Real playerju.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Trubadur ::

Nisem videl, da je posnetek.
Bom pogledal.
Berite Thomasa!

_marko ::

Mogoče en IMO:
evolucijsko gledano so geni, ki jih imajo največkrat debeli ljudje bili v prednosti. So bolj varčni, rabijo manj energije.
V državah, ki so še bolj podobna svetu brez izobilja hrane so verjetno tile osebki v prednosti.
Ampak, ko pridemo v družbo izobilja se tehnica obrne. Suhi ljudlje smo privlačnejši za dekleta, ergo imamo mi evolucijsko prednost.
Samo razmišljanje...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

WarpedGone ::

Marko: a ti kej zaslužiš s telimi svojimi geni? Razvijaš kakšno revolucionarno tabletko, ki bo utišala slabe gene? Prosim, reci da ja, ker pol boš izpadel vsaj kot normaln človek. Tko si pa že dokaj smešn. Odpreš temo, navedeš linke in hkrati praviš da slučajno ne bo kdo nasprotoval znanstvenim dognanjem. O čem pa naj pol sploh teče debata? Naj vsi le hvalimo dosežke in avtorje?
Zbogom in hvala za vse ribe

darian ::

Še moj prispevek (nisem še pregledal linkov)....

Kar se genetike tiče ima Marko prav, vpliv je res velik. Poznam ljudi ki na dan pojedo res veliko, zgledajo pa kot da so vsak dan v telovadnici (velja tudi obratno). Genetika ima pač žal pomembno vlogo, predvsem v športu.

Je pa tudi res, da če je prehrana urejena (dovolj beljakovin, kvalitetnih maščob... urejeno glede na dan gibanja...) se da pravtako shujšati na zavidljivo raven. Tukaj je pa bolj pomembna moticija in pa seveda znanje/osveščenost. Najbolje je če telo pripraviš da "kuri" predvsem maščobe (kar pomeni da poskušaš zamenjati OH z maščobami, kadar je to mogoče - torej ni preveč dnevnih aktivnosti).

Neon Dei ::

Prostora za argumentirano debato pro et contra v tem primeru ni veliko. Obstaja pač preveč dobro osnovanih (znanstvenih) dokazov, ki potrujejo vpliv genov na hitrost in tip metabolizma, posledično tudi na shranjevanje energije v maščobnem tkivu. Po drugi strani pa obstaja toliko manj znanstvenih študij, ki bi potrjevale večji vpliv navad oziroma okolja. Ob tem je seveda potrebno poudariti, da nažiranje z mastno ne prinese niti suhega, niti zdravega človeka (je pa možno, da niti pretirana požrešnost ni povsem ne-genetskega izvora, kajti obstajajo različni hormoni, kot sta npr. grelin ("ghrelin") in obestatin, ki nadzirajo lakoto in sitost, tako da je tudi v tem pogledu možna genetska pogojenost)

Dejstvo je, da so vsi encimi metabolizma produkt genske ekspresije. Genski zapisi za te encime oz. proteine so sestavljeni tako, da lahko različne mutacije radikalno spremenijo funkcijo, hitrost delovanja, količino določenega encima v celici, itd. Mutacija v promotorski regiji gena lahko na primer izrazito poveča količino encima, ki je ključen v neki stopnji pretvorbe ogljikovih hidratov v maščobe, kar lahko morda pripelje do večje količine shranjenih maščob v maščobnih celicah. Morda je to malo šibka demonstracija principa, ampak vseeno služi svojemu namenu.

Na srečo je človeški metabolizem precej povezana in nikakor ne neodvisna skupina procesov, kar pripomore k temu, da monogenske mutacije (ki so v veliki meri prisotne tudi v zdravih ljudeh) večinoma nimajo očitnih škodljivih posledic za organizem.

Debelost je bolezen - ampak je bolezen, ki se jo bo kmalu dalo pozdraviti. Rad bi govoril o nanorobotih in nanotehnologiji ampak za zdravljenje gensko pogojene debelosti ni potreben več tako velik preskok oz. napredek v znanosti. Zadostna je v principu povsem enostavna blokada ekspresije določenih genov, morda DNA terapija za nadomestitev kakšnega okvarjenega gena itd. - bodo pa ti procesi seveda povsem enostavni, ko bomo preklopili na 'nano'.

Link: "Why are we so fat?"

Vem da Baltimore Sun ni najbolj cenjena revija med znanstveniki :) Je pa to najnovejša novica na temo genetike in debelosti, kar sem jih našel.

EDIT: dodan link.
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Neon Dei ()

snow ::

Tudi sam bi kot marko gledal na vso zadevo z evolucijskega stališča.

Pred nekaj tisoč leti je večinoma vladala lakota in organizem si je shranjeval energijo kolikor se je le dalo. Sedaj, ko pa je hrane praktično v izobilju, pa ti geni še vedno delujejo in hrana(energija) se lepo kopiči v telesih, če jo uživamo prekomerno. To pa se ponavadi tudi počne, saj je bil občutek "da moramo jest, da je hrana dobra itd." tudi evolucijsko razvit.


marko_ še komentar na tole:
> Suhi ljudlje smo privlačnejši za dekleta, ergo imamo mi evolucijsko prednost.

Po večini je to res, ampak nadalje se je potrebno vprašati, kako bomo te naše 'suhe' gene namnožili. Mogoče se debeli ljudje bolj plodijo... ;)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Matej_ ::

Še moj komentar:
Genetika ima nedvomno izjemen vpliv na večino človekovih telesnih značilnosti, tudi debelost spada mednje. Drži tudi da bi pri enakem vnosu hrane in enakem opravljenem delu lahko dva človeka bila različno "debela". Na slednje, kot je bilo že zgoraj omenjeno, vpliva gensko pogojeni metabolizem.
Bi pa pač človek v primeru počasnejšega metabolizma moral vnos kalorij ali njegovo aktivno v dnevu ustrezno prilagoditi. Dejstvo je da bi v primeru večjega števila porabljenih kot zaužitih kalorij človek zmanjšal energetske zaloge telesa ne glede na to kaj je zapisano v genih. Izjeme pri tem si skoraj ne morem predstavljati, morda le kaka huda bolezen pri kateri bi organizem imel moteno črpanje energije iz zalog, v tem primeru pa bi ob nezadostnem vnosu hranil na dolgi rok verjetno umrl.
Vse skupaj je torej možno poplošiti s preprostim računom: kalorijska vrednost vnešene hrane + porablje kalorije (delo,telesna temperatura...) = večanje/manjšanje zalog v telesu. Pod zaloge sicer ne spadajo le maščobe, ampak tudi glikogen v mišicah, zaloge jeter (npr. kaki enostavni sladkorji), mišice same (beljakovine), skratka vse kar se da ob pomanjkanju uporabiti. Na to česa se bo telo najprej lotilo pa vpliva slog življenja (fizična aktivnost, hrana...) in pa v veliki meri tudi geni.
Črto pod vsem, genom navkljub, mislim da je to kako "debel" bo predvsem odločitev posameznika.

nevone ::

Suhi vračajo udarec.

Še do nedavnega je bila debelost čislana lastnost, saj je pomenila, da je hrane v izobilju, in hkrati je debelost pomenila tudi več možnosti za preživetje potomcev. Takrat so bili debeli v prednosti.

Zdaj ni več pomembno samo to da potomci preživijo, ampak je pomembno tudi to, kako dolgo in kvalitetno živijo oni in njihovi starši. In zdaj debelost naenkrat postane slabost, saj je zdravstveno stanje posameznika povezano tudi z njegovo telesno težo. Suhi so v tem primeru v prednosti.

Ampak ta prednost suhih je še zelo mlada.

Jest se še spomnim iz otroških let pregovora Bolj se brada gunca, bolj je lepa punca, s katerim so me silili jesti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

antonija ::

Sej vem da bo tole zelo krut argument, ampak jeb!g@:

Ce je debelost dolocena z geni, potem bi v neki populaciji pricakoval dolocen odstotek osebkov, ki ne morejo shujsati sploh. Da to preverimo, zacnemo stradati celo skupino osebkov in pogledamo ce kateri od njih slucajno ne shujsa. Hitler je to naredil z (skoraj) vsemi evropskimi zidi. Na vseh posnetkih koncentracijskih taborisc, ki sem jih videl do sedaj, nisem vidil niti enega debelega zida. Vsi suhcani kot trske, pa grem stavit da se je kateri od njih pred vojno pritozeval da ne more sujsati.

Tko da kar se mene tice:
Manj zri pa vec migaj, gene pa uporabi za izgovor ko bos plesast ratal;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

nevone ::

>Manj zri pa vec migaj,

Oprosti, ampak tale tvoj besednjak je kvečjemu za v Ložo. In povrh vsega si še moderator.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

antonija ::

Sej sem napisal da bo kruto, ampak je res. Vsaj pri meni je bilo (in pri vecini evropskih zidov). Besednjak pa ne vsebuje zaljivk, zato ne vidim problemov z izbiro besed.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

_marko ::

WarpedOne:
->Odpreš temo, navedeš linke in hkrati praviš da slučajno ne bo kdo nasprotoval znanstvenim dognanjem.
Seveda nočem nasprotovanja v stilu, meni se zdi, da je to tak. Če maš kaj argumentiranega za povedat zakaj so mnoge raziskave dale napačne rezultate in je tvoja cifra za ilustracijo, ki si si jo zmislil v trenutnu bolj pravilna pa le povej - argumentirano seveda. Če pa misliš nadaljevat v stilu kot si v loži, pa tukaj žal ni prostara zate. Če me boš pa kaj naučil ti bom pa zelo hvaležen.

Samo ena stvar me pri tebi še zanima. Ali si imel kdaj probleme z debelostjo?
Jaz sem prepričan da, ker se v to temo spuščačaš precej čustveno in imaš glavo zamegljeno.

Teme je pa odprta zaradi tega, ker ne morem prenašat idiotizma, ki se je dogajal v loži. Vsak piše kak se mu zdi, kot bi jaz pisal, da se barva oči določi le 5% gensko, ostalo pa je le tvoja močna želja.
In ja WarpedOne, nimaš več veliko maneverskega prostora. Tako, da bodi moški pa sprejmi stvar tako kot je in ne tako kot si želiš, da bi bila.

antonija:
->Ce je debelost dolocena z geni, potem bi v neki populaciji pricakoval dolocen odstotek osebkov, ki ne morejo shujsati sploh.

Shujašat bi bil problem le če bi imel npr defekten gen za leptin ali kaj podobnega. Pa še takrat bi brez hrane bil suh.
Tako, da shujšat se da. Logično, to trdimo že cel čas.
Ampak, trdimo tud, da je 50% determinirana debelost - pomeni, da lahko vsak shujša. Če bi bila 100% nebi mogel shujšati. Vidiš razliko?

snow:
->Mogoče se debeli ljudje bolj plodijo...

Kot je mogoče, da se revne, po večini manj sposobni ljudje bolj množijo od sposobnih.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

antonija ::

Aha, ce pa 50% determinirana debelost pomeni razlike v metabolizmu med osebki, potem se pa strinjam s to genetsko pogojenostjo. Zdraven je pa fajn povedati da genetska pogojenost se ni nujno zadosten razlog za debelost, ampak veliko (verjetno vec kot geni) prinese zivljenski stil. Samo da se zdraven razlozi da se se vedno da shujsat, ker danes prevec ljudi uporablja gene za izgovor.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

_marko ::

Ja, seveda se da shujšat. Mogoče ljudje dejansko ne razumejo kaj pomeni ta številka.
Eni pa so učitno shujšali v svojem življenju in jih zato ta številka tako moti.

Če pa življenski stil prinese več kot geni pa je tudi vprašanje. PRoblem je v merjenju, ker geni so statični - takšni kot so. Na življenski stil pa lahko vplival. Mogoče se zaradi tega nekaterim zdi, da je stvar bolj nagnjena k življenskemu stilu.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

antonija ::

Sej si sam odgovoril. Geni so staticni. Ce bi njihov vpliv bil vecji od vpliva okolja (na debelost), potem bi bilo hujsanje nemogoce. Ker pa ni, lahko sklepamo da ima okolje in zivljenski stil vseeno vecji vpliv od genov. Tko nekak.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

Geni na debelost itak vplivajo le posredno. "Gensko debeli" imajo drugačen metabolizem in morajo pač prilagoditi prehrano, da se ne zredijo (preveč).

Bolj je problem v psihološki odvisnosti od hrane, ki je zadnje čase zasrkbljujoče pogost. Veliko ljudi (ja, jaz tudi, samo imam psa, ki me fizično zgoni vsak dan :) stres lajša s tem da se bašejo s hrano, in ponavadi ne z najbolj vlakninasto/energetsko siromašno, ki bi bila bolj ali manj neškodljiva.

_marko ::

->Sej si sam odgovoril. Geni so staticni. Ce bi njihov vpliv bil vecji od vpliva okolja (na debelost), potem bi bilo hujsanje nemogoce.

Hujsanje bi bilo nemogoce le v primeru 100% genske determiniranosti!
Pa sej sem ti to ze razlozil! Hujsanje je vedno mogoce! Enkrat ljudje lazje hujsajo, drugic tezje _ odvisno od genotipa.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

Jaz tudi mislim, da ima genotip kar veliko prstov zraven. Recimo ena zadeva, ki je sigurno determinirana z geni je ta, koliko % kalorij ti črevo in encimi absorbirajo in koliko 5 kalorij gre ven iz tebe. Potem je važna hitrost metabolizma, koliko % ti telo privarčuje in koliko % ti telo pokuri (recimo za kurjavo :D, ki je prav potratna zadeva).

Recimo vidim pri marsikateremu, kako se kar naenkrat v določenem obdobju zredi ob enakem življenjskem slogu in telesni aktivnosti. Odgovor je v temu, da se ti s starostjo metabolizem obnaša drugače, kot v mladosti, kar pa je IMO v veliki meri determinirano z geni in ne s fenotipom (in z načinom življenja).
Vse je za neki dobr!

antonija ::

Hja, odvisno kao gledas. V osnivni in srednji soli je precej vec ljudi suhih kot pa po koncu faksa. Lahko da je kriv metabolizem, lahko pa da je krivo dejstvo, da imas v osnovni in srednji soli obvezno telovadbo, potem pa ne vec. Pa se otroci se itak vsak dan podijo naokoli (vsaj mi smo se, upam da se se vedno) kar ima tud nekaj efekta.

Najverjetneje sta pa kriva oba, ampak hujsanje je vedno mozno.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gzibret ::

Ne ne ne, ta debelost je IMO kriva zaradi tega, ker otroci pač enkrat nehajo rasti v višino (kar pa ne velja za širino :( ).

Jaz sem imel v mislih obdobje po tridesetem. Ko nekatere razpoči kot kokico. Dobesedno!
Vse je za neki dobr!

Keyser Soze ::

Hm, pomoje je tukaj edina utemeljena debata ta, koliko % pripada genom in koliko % navadam oz. okolju.
Izključit eno ali drugo opcijo oz. trdit koliko % je vredno toliko kot nič je pa čisto brezveze, ker lahko močno prevlada tudi 5% če se ostalih 95% "zlorablja".

S pravilno prehrano se da delat čudeže. Tudi pri ljudeh, ki so močno nagnjeni k debelosti. Je vse preveč takšnih primerov, ki so "opustili upanje", pa so kasneje s pomočjo strokovnjakov naredili "praktično" nemogoče.

Je pa res, da z identičnimi treningi in prehrano nikoli ne boš dosegel ravni nekoga, ki ima dobro "genetiko".

Neon Dei ::

Pozabljate, da geni ne vplivajo samo na fiziološki, marveč tudi na psihološki aspekt osebka. Včasih se zgodi, da bolnik ne more shujšati, ker noče shujšati, ker so hormoni 'močnejši' od 'njega'. Izločanje hormonov je tudi gensko pogojeno. Hrana in prehranjevanje pa veliko vplivata na proces misli, tudi do te mere, da se nekatere odločitve spremenijo zaradi njiju.

Zato "Manj žret" ni enako težavno oz. enostavno za vso populacijo.

Nekaterim je lažje priti do ugotovitve, da morajo shujšati. Nato pa je nekaterim od teh, ki se za hujšanje odločijo, lažje shujšati zaradi razlik v metabolizmu.

Ena zanimiva povezava do foruma, kjer se zbirajo ljudje, ki želijo postati in ostati debeli (NotSafeForWork): http://fantasyfeeder.com/
Trenutno stran ne deluje zaradi vzdrževanja.

En citat iz omenjene strani, samo za predstavo:
Hey everyone!! Im relativly new here!! 5'11" 20yo 482lb gainer here from western ny!! Looking to meet some friends. I absolutly love being obese and can not wait until i become even fatter. Thinking about becoming immobile!! So if you want to chat with me im tupperlake152000 on yahoo chat and my email is tupperlake15@yahoo.com

EDIT: dodan link.
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Neon Dei ()

darian ::

Mimogrede, gensko je determinirana tudi rast mišične mase (ne samo maščobne).... boljša je rast, več energije se potroši, manj se je nalaga v maščobe. Če pogledamo zahodno kulturo, bi rekel da je nekje 50% krivda genov (nekje 1/3 ljudi je predebelih, ostali se pa trudijo ohranjati težo).... ampak to je bolj sklepanje :) žal študij na to ne poznam....

Žal še vedno veliko ljudi išče izgovor (verjetno v genetiki) da ne morejo shujšati, če pa pogledaš njihov jedilnik, se pa čudiš zakaj niso še debelejši.

_marko ::

Se ena genetksa lastnost.
V genih je doloceno koliko mascobnih celic bos imel - torej ljudje, ki gredo na liposukcijo in jim izrezejo mascobno tkivo se zlahka zredijo nazaj, ker ima telo v DNA napisano koliko mascobnih celic mora tvorit. Seveda to velja ob poguje da drasticno ne spremenijo navad.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

darian ::

Sej zato jim pa "zabičajo", da je potrebno prehranjevalne navade in gibanje temeljito spremeniti (vprašanje je koliko jim to uspe). Liposukcija v bistvu bolj kot ne podpira lenobo :) Operacija ki jo resnično potrebujejo je odstranjevanje odvečne kože.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darian ()

nicjasno ::

No, bom se jaz nekaj dodal na to temo, ker mi je zelo blizu.

Februarja sem imel 92 kg in sem bil debel. Nato sem shujsal v roku 5 mesecev na tezo 76kg, ki jo sedaj ze 2 meseca brez problema vzdrzujem. Same mascobe sem se znebil vec kot 16kg, ker sem med tem tudi intenzivno hodil na fitnes (to seveda se zmeraj pocnem).

Jaz imam gene za debelost. Po ocetovi strani so vsi debeli in tudi moja sestra je kr zajetna, tako kot sem bil tudi sam.

Sedaj pa k pointu:

Shujsal sem zato, ker sem drasticno spremenil svoje prehranjevalne navade in s tem tudi pospesil moj metabolizem. S tem nacinom prehrane, ki ga sedaj imam (6 obrokov dnevno, prvi 3-je beljakovine+ogljikovi hidrati, drugi trije beljakovine + omega3 mascobe), lahko trajno vzdrzujem svojo telesno tezo in metabolizem, ki mi omogoca da lahko kak obrok tudi pojem kak "junk food", in se mi ne pozna.

Moja genetika pogojuje, da za vzdrzevanje telesne teze potrebujem le 1700 kalorij dnevno. (za primerjavo, kolega potrebuje okrog 3500 kalorij dnevno da obdrzuje telesno tezo).

To pomeni, da moramo svojo prehrano prilagoditi potrebam svojega telesa. V kolikor tega ne storimo, bomo seveda debeli. Da pa ugotovimo koliko hrane moramo zauzit je seveda porebno malo expetrimentiranja, ker smo vsi različni.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

_marko ::

16kg v 5ih mesecih, torej 3,2 kilograma na mesec. Čestitam.
Če bi to telesno maščobo pretvoril v kalorije bi videl, da si na mesec neto porabil 22400 kcal! (sklepam, da mišič nisi dosti zgubil zaradi fitnesa)
Koliko si pa jedel kalorij na dan? 1000?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

nicjasno ::

Okrog 1200. S tem da sem se pridobilval misicno maso, ker sem imel zelo intenzivne treninge.
Sedaj sem seveda intenzivnost treningov zmanjsal in tudi casovno so dosti krajsi.

Dolgorocno je vse je v pravilnem prehranjevanju in v glavi. Lahko smo vitki ne glede na nase gene.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nicjasno ()

_marko ::

->Dolgorocno je vse je v pravilnem prehranjevanju in v glavi. Lahko smo vitki ne glede na nase gene.

Itak, ampak eni plačajo večjo ceno kot drugi.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

AngelOfDeath ::

nicjasno mogoče bi lahko kakšen jedilnik sem gor napisal :)
edit: Slovnica

nicjasno ::

Sem ga napisal v tej temi.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

bamfy ::

ok ne da se mi vseh prejšnjuh umotvorov brat, bom sam svojga dodal(no sej ene3/4teme sm prebral)
sej večina vas je mnenja, da geni niso odločilni pri debelosti, ok v določeni meri že, če vzameš 10 enako starih,istega spola, enako visokih, in enako težkih ljudi, jih kkšno leto enakoo hraniš, razmiguješ...
Narediš 4 paralelke za vsak spol, 1 z minimalnim vnosom kcal, 1 z normalnim in 1 z povečanim, in 4. kontrolna paralelka, ki normalno jejo kar jim paše. Pol bi dobil kkšne za silo objektivne rezultate(še bolš če bi blo vzorc pecej večji). Upam si trditi da bi bile razlike precej manjše od 40% telesne mase.
Sicer pa ni nihče(marko) povedal za % česa se gre, če ti napišeš sam da gre za tolk pa tolk procentno razliko s tem nisi povedal nič. Navedi vsaj za katero količino gre(masa, genska različnost.....). Sicer pa tudi vsem rezultatom ki jih kje prebereš ne gre verjet. Z nekaj znanja statistike se da "dokazat" marsikaj(vprašej kateregakoli statistika).Se pravi če zraven ne piše na kakšen način so delali raziskave, na kakšen način so nato obdelani podatki ter nenazadnje tudi kdo je raziskavo delal, potem raje jemlji stvari malo z rezervo.(če gre za kkkšno evropsko univerzo potem je morda stvar kolokor toliko verodostojna). Pomemben je tudi vir- ne verjemi vsemu kar najdeš na internetu(če najdeš v kakšni znanstveni reviji je pa druga zgodba) Pri tem je potrebno tudi vedet kdo je naročnik raziskave(ponavadi kaka farmacevtska družba), in naročnik ti ne da denarja če ne dokažeš kar bi on rad dobiu ven...

torej jz osebno se strinjam s tem da so take raziskave bolj tolažba za nas debelušne in debeluhe.
povsem res je kar je že en napisu, da v naravi VEČINOMA ni debeluhov.
Lep primer so ljudje v afriki, tisti suhci po TV. Hranjeni z minimalnim vnosom kcal. A je morda tm kkšen debeluh? A gre onim tam tud vse na špeh? Jih dajejo hormoni? Težave s ščitnico morda?
NOT!
Sprijaznit se je treba da je za debelost v največji meri kriv prevelik vnos kalorij. Tu gre za preprosto matematiko če poješ več kot ponucaš si/boš debel in obratno(geni gor al pa dol). Morda je pač komu malce lažje kot drugemu, način/vrsta prehrane, prehranjevalne navade, količina miganja, spanca. Tu gre pač za veliko dejavnikov, predvsem okolja in po mojem mnenju se jih nabere za precej večjo mero kot genetskih.
Torej misli tudi z svojo glavo, ne pa da vsemu nekritično verjameš.
zdej morm pa nazaj delat...
lp
wtf?

_marko ::

Ah... kdor je razumel je razumel, kdor pa ni pa mi je vseeno. Sploh, če se ljudlje odločajo tako kot misli večina :\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

BigWhale ::

Vse je pogojeno z geni. Samo nekatere stvari bolj, druge manj.

Jaz sem se svoje cajte kar naziral s hrano, sem pojedel ogromno. Potem sem nehal, ker se mi enostavno financno ni vec izplacalo. Ni bilo nobenega efekta, ce sem pojedel vec. :)

nicjasno ::

Ti pa si poseben primer. Ocitno imas se enega malega kita v sebi ki ti pomaga prebavljat vso to hrano ki jo pojes :)
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako pridobiti na teži? velik problem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14615283 (11986) m0LN4r
»

V ZDA debelost registrirana kot bolezen (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
49973037 (65613) thramos
»

Prekomerna telesna teža ljudi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19533598 (29862) PacificBlue
»

Vplivi na debelost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7713859 (12524) thramos
»

Podražimo hrano! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18527062 (23631) darkolord

Več podobnih tem