» »

Vplivi na debelost

Vplivi na debelost

«
1
2

jcb ::

Vaše mnenje, kaj po vašem najbolj vpliva na to, da je človek predebel. Moje mnenje je, da je folk predebu samo, zaradi preveč vnosa in premalo porabe. Nekdo, ki dnevno zaužije 2500 kalorij in porabi 2000 kalorij se mu teh 500 kalorij presežka pretvori v maščobe, če bi ta človek 45 minut tekel bi porabil še teh 500 kalorij in na teži nebi pridobival.
Kaj pa metabolizem?
Redni obroki, da metabolizem sproti dela...

St235 ::

Na debelost vpliva milijon faktorjev. Vnos in poraba kalorij je smo eden od njih. Bistven je genski zapis, ker različni ljudje različno predelujemo in porabljamo hrano, pomembna je tudi uravnovešenost prehrane (vse živilske skupine), redni obroki... Ravno tako je pomembno kdaj je človek debel, ker med odraščanjem se razvije največ mest za shranjevanje maščobe. Tako, da kdor je med odraščanje imel prekomerno težo bo tudi kasneje dosti težje držal linijo. Žal je tako, da smo evolucijsko prilagojeni temu, da shranjujemo odvečen vnos hrane in si delamo podkožne zaloge, medtem ko v času pomanjkanja čim počasneje le te izgubljamo.

koyotee ::

jaz se lahko bašem cel dan in še noč zraven. v ~10 letih je razlika v moji teži 1-2 kilograma pa nisem noben športnik.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Lion29 ::

JAz pa sem mnenja, da genetika vpliva vsaj 40%.

prevec vnosa in premalo porabe je zelo relativno!

naceloma je enacba logicna ampak ljudje smo si zelo razlicni... in (samo) kalorijska vrednost zivila je zelo slabo oz. pomankljivo merilo

namrec, doloceno telo (metabolizem) bolje prebavi (beri izkoristi) vnos manj kalorij in zalogo shrani, drugo telo pa obratno (slab izkoristek, manj za shranit).... in seveda moras se upostevat najrazlicnejsa zivila (in kombinacijo le teh) in sposobnost telesa izkoristiti vsakega od teh zivil...

torej, nek metabolizem nekega X cloveka bo recimo zelo dobro izkoristil hidrate z visokim glikemicnim indeksom (recimo krompir ali sladkorje) tako bo hitro prislo do kopicenja zalog, slabo pa bo koristilrecimo OH iz riza... in bi ga lahko ogromno pojedel, pa ne bo metabolizem znal izkoristiti vnosa in bo vecino izlocil

zdaj pa upostevaj vsa mogoca zivila in njih kombinacije (namrec zaradi mesanja zivil pride v zelodcu do drugacnih kemicnih reakcij, kot ce bi vnesu samo zivilo)...

napovedujem, da bomo v roku 10ih let dobili natanscne merilnike, ki bodo za cisto vsakega posameznika znali z vsaj 80% natancnostjo, oceniti kako pa kaj je z zivili za doticni metabolizem...

zakaj ne 100%? zato ker so zraven se drugi dejavniki kot so stres, hitrost vnosa hrane, temperatura vnosa hrane, srcni utrip oz katatonicno stanje metabolizma, bolezni, etc
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Roadkill ::

>> Bistven je genski zapis
Se ne strinjam.

Bistven je zakon fizike, ki ti preprečuje, da bi živel brez da bi kuril energijo. Tako da če boš v telo vnesel manj kalorij kot jih porabiš (pa tudi če boš za kalorije samo zaseko jedel) boš izgubljal na teži. Brez izjem.

Problem pri genetiki je pa "prag lakote", ki ti določa koliko truda boš moral vložiti, da se boš z manjšim vnosom kalorij počutil OK. Če te pa genetika nategne, boš pa trpel ko žival, da se ne boš prenažiral.
Ü

Lion29 ::

@Roadkill...

prag lakote je pogojen z izkoristkom dolocenega zivila. Kot omenjeno zgoraj. Z evolucijo je clovek (oz. verjetno vsa ziva bitja) pridobil mehanizem, da bolje kot metabolizem izkoristi doloceno zivilo, vec ostaja zalog (zato se vec kopici)... a hkrati tudi metabolizem oz. kasneje mozgani sporocajo, da je to zivilo dobro in poslje stimulanse, da tudi fizicno dejansko potrebujemo doloceno zivilo. Najbolj ocino je to vidno pri nosecnicah, ko telo sproca razlicna hrepenenenja (cravings) po hrani...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Avenger ::

Jah, ni čisto vse samo v hrani, lahko imaš dva človeka, ki imata v nekem trenutku recimo isto težo in proporcije mišic, špeha in kosti in če bi imela identično prehranjevanje in identično porabo energije, se bo lahko eden rahlo redil, drugi pa rahlo hujšal, ker bo vsako telo različno uporabljalo hranila, poleg tega: http://www.muscleandstrength.com/articl...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Lion29 ::

ja, kot dodatni faktor sem bil pozabil tudi misice seveda.. ki so zelo pomebne... vecja kot je misicna masa, vec energije telo porabi za "enako opravljeno delo"
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Ciklamen ::

No čisto iskreno povem, da sem predebel. Visok sem 189 cm, težak pa (sedaj) 110 kg. Veliko preveč.

Sem se pa lotil fitnesa, pred 3 meseci, izgubil 10 kg. Za moje pojme, spodobno, glede na to da sem veliko krat že probal shujšat, pa se je vedno zalomilo pri nečemu...

Po izgubljenih teh 10 kg se počutim dosti bolje kot prej, vendar sedaj nisem bil v fitnesu cel teden pa pol (obveznosti v šoli - matura in to podobno sranje) pa že čutim da mi nekaj manjka..

Veliko je v tem, koliko ima človek volje da shujša. Če si boš ti zadal cilj, da shujšaš čim prej pa čim več, potem iz tega ne bo nič. Če imaš tako misel, potem boš to kar boš izgubil, pridobil 2x več kasneje...

Druga stvar je prehrana. Sladkarije, kruh, maščoba... to mora stran. Moraš se prisilit, da tega ne ješ pa konec. Beljakovine, verjetno najboljše da imaš piščančje prsi, sojo, puranje prsi, ribo itd. Kombiniraš, z prilogo morda kakšnega riža (tistega belega drobcenega).

Je pa predvsem dosti v gibanju. Že res, da človeško telo ob nič delanju porabi nekje 2000-2500 kalorij, ni to dovolj oz je premalo, da bi kaj iz sebe naredil...
- End of the Post ->

PGF ::

jcb je izjavil:

Vaše mnenje, kaj po vašem najbolj vpliva na to, da je človek predebel.


Stanje zavesti

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PGF ()

_marko ::

Fantje,
debelost je ena najbolj gensko pogojenih lastnosti. Heritabilnost debelosti je med 40-60%!

Bom zvečer bolj podrobno razložil, ampak to ni stvar debate, ampak je jasno dokazano.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zero0ne ::

_marko je izjavil:

debelost je ena najbolj gensko pogojenih lastnosti. Heritabilnost debelosti je med 40-60%!

Bom zvečer bolj podrobno razložil, ampak to ni stvar debate, ampak je jasno dokazano.


Genetsko je določena edino točka, pri kateri se zaveš, da si sit in prehenaš uživati v nažiranju. Ostalo je fizika.

"genetika" je bolj slab izgovor za prasce, ki ne znajo kontrolirati vnosa kalorij.
uname -o

xCore ::

koliko kalorij pa človek sploh porabi povpreščno čez dan (brez kake vadbe)?
.:R Š T:. [.: Trust is a weakness :.]

kixs ::

Zenska med 1600-2000kcal. Moski med 2000-2500kcal. Odvisno od velikosti, mase in dejavnosti (ne sportne).

Res smo si ljudje tudi v porabi razlicni, zato pa naj vsak za sebe doloci kako in kaj. Veliko se da narediti z malo truda in veliko volje ;)

Smernice, ki so na voljo, od stetja kalorij v zauziti hrani, razlicnih tehnikah diete... so pac samo smernice in ni nujno, da bo vsaka 100% delovala na vseh. Kolikor se pac na to spoznam, pa je najvec odvisno od nas samih in kako si lazemo - od pocasnega metabolizma naprej...

lp

švrk ::

jst sem mnenja, da zadeva ni gensko pogojena ali bolj natančno, je gensko pogojena glede izkoristka posameznih hranil pri vsakem posamezniku, kot je že omenil Lion29.

SIcer je pa logika zelo preprosta, toliko kot poješ toliko moraš pokurit. Če porabiš 2000 kalorij jih moraš toliko zaužiti in ni pomembno ali v enem obroku ali v desetih. Prav tako ni pomembno ali 2000 kalorij zaužiješ v obliki (90%maščob, 5%sladkorjev, 5%beljakovin) ali (20%maščob, 50%sladkorjev, 30%beljakovin), če gledamo striktno iz stališča hujšanja in ne uravnotežene prehrane.

Zdi se mi, da želimo v današnem času vse anomalije pripisati genom kot izgovor, da nismo sami krivi. Samo poglejte, je bil v auswitchu kdo debel?

kixs ::

SIcer je pa logika zelo preprosta, toliko kot poješ toliko moraš pokurit. Če porabiš 2000 kalorij jih moraš toliko zaužiti in ni pomembno ali v enem obroku ali v desetih. Prav tako ni pomembno ali 2000 kalorij zaužiješ v obliki (90%maščob, 5%sladkorjev, 5%beljakovin) ali (20%maščob, 50%sladkorjev, 30%beljakovin), če gledamo striktno iz stališča hujšanja in ne uravnotežene prehrane.


Tole sicer drzi matematicno, nikakor pa to ne drzi pri cloveku!!

lp

BCSman ::

Jem ogromno, še od ostalih odkupujem bone, ker mojih zmanjka, gibljem se malo, nobene kondicije. Pa sem suh. Imam izjemno močno prebavo, podedovano po fotru :P
Tako da gotovo imata genetika in metabolizem veliko pri tem.

gruntfürmich ::

St235 je izjavil:

Na debelost vpliva milijon faktorjev. Vnos in poraba kalorij je smo eden od njih. Bistven je genski zapis, ker različni ljudje različno predelujemo in porabljamo hrano, pomembna je tudi uravnovešenost prehrane (vse živilske skupine), redni obroki... Ravno tako je pomembno kdaj je človek debel, ker med odraščanjem se razvije največ mest za shranjevanje maščobe. Tako, da kdor je med odraščanje imel prekomerno težo bo tudi kasneje dosti težje držal linijo. Žal je tako, da smo evolucijsko prilagojeni temu, da shranjujemo odvečen vnos hrane in si delamo podkožne zaloge, medtem ko v času pomanjkanja čim počasneje le te izgubljamo.


se strinjam za genetiko. kdor tega ne razume je zares čuden:O kdor ne razume da sploh ni pomembno koliko kalorij (JOULOV) daš ti v želodec, ampak koliko jih črevesje sprejme!! in to JE posledica genetike!! je kratkomalo DEBIL!

+ zdravila (ali ostale kemikalije)!!
pred 8 leti sem jemal tablete ULTOP, in po tistem sem imel kakih 5 let moteno presnovo na takšen način, da sem hodil po 3× na dan srat.
tko da se mi je v takem kratkem času verjetno uspelo presnoviti/absorbirati manj snovi kot nekomu, ki mi hrana zastaja v črevesju po par dni... imho.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

švrk ::

kixs je izjavil:

SIcer je pa logika zelo preprosta, toliko kot poješ toliko moraš pokurit. Če porabiš 2000 kalorij jih moraš toliko zaužiti in ni pomembno ali v enem obroku ali v desetih. Prav tako ni pomembno ali 2000 kalorij zaužiješ v obliki (90%maščob, 5%sladkorjev, 5%beljakovin) ali (20%maščob, 50%sladkorjev, 30%beljakovin), če gledamo striktno iz stališča hujšanja in ne uravnotežene prehrane.


Tole sicer drzi matematicno, nikakor pa to ne drzi pri cloveku!!

lp


Argumentiraj.

kixs ::

Ker telo dosti hitreje skladisci kalorije kot jih potem porabalja iz teh skladisc. Vmes pa seveda na veliko kruli zelodec.

Manjka seveda psiholoski in fizioloski faktor, ki ga taksna matematicna logika ne uposteva. Prav tako glede razmerja zauzite hrane. Macoba se prebavi najhitreje. Medtem ko se beljakovine najdlje in se ze pri procesu prebave veliko energije porabi... itd.

Ce zelis imeti dobro prebavo, potem moras jesti primerno kolicino zelenjave (prebioticne).

lp

T0RN4D0 ::

Genetika sigurno vsaj polovico, čeprav seveda mimo fizikalnih zakonov ne gre. Pa vseeno mora nekdo po fiziki stradat za iste kile medtem, ko lahko drugi zbaše vase kar mu pride pod roke... Tudi kaj debelost je, je precej odvisno od genetike oziroma kakšno obliko telesa imaš za obešat gor špeh in mišice...

To pa še ne pomeni, da se z danim kar sprijaznit, saj še vedno kontroliraš kaj delaš s svojim telesom... Samo zavedat se je treba, da morajo nekateri za podobne rezultate naredit precej več kot drugi.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Roadkill ::

se strinjam za genetiko. kdor tega ne razume je zares čuden:O kdor ne razume da sploh ni pomembno koliko kalorij (JOULOV) daš ti v želodec, ampak koliko jih črevesje sprejme!! in to JE posledica genetike!! je kratkomalo DEBIL!


Čestitke za dvig nivoja debate.

Spet pa se ne strinjam s tabo.

Imamo dva človeka s povsem drugačnimi geni, a oba porabita 2500 kalorij na dan. Vsakemu v želodec stlačimo 2000 kalorij.
Oba bosta shujšala.
Če se kdo ne strinja, mu fizika ne gre od rok.

Je pa res, da en lahko shujša bolj kot drugi, ker ima boljši metabolizem. Če imaš še tako požrešen metabolizem (da iz hrane potegne FUL kalorij) jih nikoli ne bo potegnil ven več kot jih v hrani. To je dejstvo.

---

pa ne me zdaj napasti z vsemi argumenti kako je genetika tu pomembna. Se strinjam da je zelo pomembna in se veselim _marko-vega posta. Ampak dejstvo je, da noben metabolizem ne mora premagati osnovnošelske fizike. In to bi rad da čim več folka razume.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

švrk ::

kixs97 se strinjam glede kruljenja želodca, psiholoških vplivov itd. Samo jst želim povedat, da če se ne oziraš na te faktorje in striktno zaužiješ 2000 kalorij porabiš pa malenkost več, boš hujšal ne glede na to kolikokrat na dan boš jedel in v kakšnem razmerju.
Ker telo dosti hitreje skladisci kalorije kot jih potem porabalja iz teh skladisc.

S tem se pa ne strinjam. Telo ti more dat toliko energije kolikor jo rabiš bodisi iz glikogenskih rezerv ali maščobe. Tako, da je hitrost skladiščenja in porabljanja zgolj navidezna.

V primeru, da zaužiješ manj kot porabiš bo telo razliko vzelo iz špeha in to je to.

Tear_DR0P ::

V primeru, da zaužiješ manj kot porabiš bo telo razliko vzelo iz špeha in to je to.

mišic pa se ne bo dotaknilo?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

T0RN4D0 ::

Ignorance is bliss, ja. :) Nekateri bolje da ostanejo pri fiziki pa bo.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Ciklamen ::

Mislim da v primeru, ko manj zaužiješ, gredo najprej mišice, potem pa maščoba...
- End of the Post ->

innerspace ::

Kile niso speh. Najprej so voda, potem se misice in speh.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Lion29 ::

logicno je, da ce pokuris vec kot je vnosa, da bos hujsal...

debata je samo v tem, da eni ob istem VNOSU (ne izkoristku) kalorij morajo pokuriti VEC

se enkrat

clovek X in clovek Y oba vneseta isto kolicino hrane, recimo 2500 kalorij

clovek X bo prebavil in izkoristil od tega vseh 2500 kalorij, 2000 bo recimo slo v energijo in 500 bo ostalo za skladiscenje

clovek Y bo prebavil 1500 kalorij, zato ker mu manjka 500 za normalno funkcioniranje mu bo metabolizem vzel iz zalog, in ker ni ekscesov, tudi ne more skladiscit...

to je tako zelo karikirano najbolj osnovna matematika... ce razumete to, potem razumete vse... od tod naprej se delajo potem studije...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

švrk ::

Tear_DR0P je izjavil:

V primeru, da zaužiješ manj kot porabiš bo telo razliko vzelo iz špeha in to je to.

mišic pa se ne bo dotaknilo?


Razloži kaj misliš s tem, če imaš v mislih rezerve, ki so v mišicah, ja seveda se jih bo dotaknilo, sm se pač nisem spuščal v detajle.

kixs ::

Ne pozabljat, da mascoba je prakticno 100% energija in telo jo vsekakor potrebuje - energijo mislim! Vendar telo potrebuje tudi beljakovine, minerale, vitamine... zato nikakor ne govorit, da je vseeno kaj jes, kolikokrat in kdaj. Telo shranjuje energijo, ne shranjuje pa vseh ostalih sestavin za normalno delovanje.

Lion29 ::

@svrk:

ne rezerv v misicah ampak same misice!

ko si izstradan, metabolizem jemlje iz zalog... zaloge pa so tako mastne obloge kot misice...

kixs je izjavil:

Telo shranjuje energijo, ne shranjuje pa vseh ostalih sestavin za normalno delovanje.


ce jih je v ekscesu, potem jih seveda pretvori v mascobne celice in shrani
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

švrk ::

kixs je izjavil:

Ne pozabljat, da mascoba je prakticno 100% energija in telo jo vsekakor potrebuje - energijo mislim! Vendar telo potrebuje tudi beljakovine, minerale, vitamine... zato nikakor ne govorit, da je vseeno kaj jes, kolikokrat in kdaj.Telo shranjuje energijo, ne shranjuje pa vseh ostalih sestavin za normalno delovanje.


preberi moj prvi post kjer sem zelo natančno povedal, da ne govorim o uravnoteženi prehrani. Govorim, da je vseeno kaj ješ in kdaj s predpostavko, da zaužiješ točno 2k kalorij porabiš pa več (s stališča hujšanja).

Drugače, pa telo shrani tudi ostale sestavine in to v jetrih, izjem je c-vitamin.

Lion29 je izjavil:

@svrk:

ne rezerv v misicah ampak same misice!

ko si izstradan, metabolizem jemlje iz zalog... zaloge pa so tako mastne obloge kot misice...

kixs je izjavil:

Telo shranjuje energijo, ne shranjuje pa vseh ostalih sestavin za normalno delovanje.


ce jih je v ekscesu, potem jih seveda pretvori v mascobne celice in shrani


se strinjam s teboj, vendar jst ne govorim o gladovnem hujšanju. Ne mi pa rečt, da če boš porabil npr 10% več kot zaužiješ, da bo to vplivalo na mišice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: švrk ()

gruntfürmich ::

[Spet pa se ne strinjam s tabo.

Imamo dva Äloveka s povsem drugaÄnimi geni, a oba porabita 2500 kalorij na dan. Vsakemu v Ĺželodec stlaÄimo 2000 kalorij.
Oba bosta shujĹĄala
Äe se kdo ne strinja, mu fizika ne gre od rok]

to je dejstvo.

zakaj se ne bi strinjal z mano? Äe pa sem samo govoril samo o genetiki in ne o hujĹĄanju, pa tudi v drugem delu si potrdil mojo tezo:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Jinto ::

Zero0ne je izjavil:

"genetika" je bolj slab izgovor za prasce, ki ne znajo kontrolirati vnosa kalorij.


Suhec je do sitosti in se ne zredi. Debeluh pa je prasec, ker ostaja debeluh ker je do sitosti. A se lahko zadržimo takih komentarjev?

Kaj pa je drugega kot genetika, da je za nekoga naravna telesna teža 75kg, ki jo vzdržuje avtomatsko, drugi pa mora za vzdrževanje teže 75kg trpeti, regulirati vnos kalorij in ne vem še kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jinto ()

kixs ::

Zelim rect samo to, da je na hujsanje potrebno gledat celovito. Govoriti nekaj o matematicni logiki je napacen pristop. Tudi izvzet ostale prehrambne faktorje in govoriti o nekih cudnih razmerjih hrane, je prej skodljivo kot pa dokazat nek "point".

Ko hujsamo, se zelimo znebiti mascobe. Redko kdo izmed nas, bi rad izgubil misice. Misice potrebujejo beljakovine cez cel dan. Zato je tudi priporocljivo jesti na vsake 3 ure in to celovit manjsi obrok. Po cca 4 urah telo zacne razgrajevat misice in naredimo z izpuscanjem obrokov vec skode kot koristi.

lp

švrk ::

Jinto
Suhec se naje do sitega in nekaj tudi miga, medtem ko debeluh je do sitega in lenari.
Ne mi pa rečt, da dva človeka, ki zaužijeta isto količino kalorij(izkoristek) in porabita enako energije, da bo eden zaradi genov debel in drugi ne.

kixs97
se strinjam s teboj. Vendar dvomim (razen extremno hujšanje), da če boš porabil npr 10% več kot zaužiješ, da bo to vplivalo na mišice.

Lion29 ::

svrk: GENI pogojujejo IZKORISTEK... obadva lahko zauzijeta natanko isto stevilo kalorij in natanko isto hrano, pa bo ZARADI GENOV en izkoristil vec te energije drugi manj... tisti ki bo izkoristil manj, bo bolj suh!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

kixs ::

svrk:
vedno (tudi pri manj kot 10%), ko imamo kalorijski deficit (in prehrambeni - neuravnotezeni obroki), izgubljas tako del mascobe kot del misic. Poglej na kaksen bodybuilderski forum.

Jinto ::

Nekdo da se naje do sitega potrebuje mogoče 1000 kalorij, nekdo drug pa potrebuje 2000. Drugače pa, a vsi suhci telovadijo in migajo? :D

Dva človeka pojesta 3000kcal. Eden od tega absorbira 2000kcal, in se ne bo redil, oziroma bo lahko celo hujšal. Drugi pa absorbira 2800 in se redi. Oba za vzdrževanje telesne teže recimo potrebujeta 2500kcal.

Telo si tudi rado zapomni neko težo in jo vzdržuje. Za enega je to 75kg in se bo telo na vse načine trudilo (izpuščalo kalorije), da na taki teži ostane, za nekoga drugega pa je to 100kg. Pred kratkim je nekdo na ST v podobni temi linkal nek dokumentarec iz Youtubea, kjer so se suhci par mesecev nažirali in se redili. Sicer so se nekoliko zredili, ampak par mesecev pozneje so se vsi, brez kakršnih koli diet, vrnili na prvotno težo.

thramos ::

Ja, različni smo.

Ampak če 100 ljudi je po 500 kcal na dan bodo vsi shujšali. Če bo 100 ljudi jedlo na dan po 6000 kcal se bodo vsi zredili. Eni bolj, drugi manj.

Eni se moramo za vzdrževanje "idealne" teže bolj potrudit kot drugi, jebi ga.

Genetika? Izgovor za lenuhe.

fosil ::

Tako je!

Lion29 ::

thramos je izjavil:


Eni se moramo za vzdrževanje "idealne" teže bolj potrudit kot drugi, jebi ga.

Genetika? Izgovor za lenuhe.



dve popolnoma nasprotujoci si trditvi
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

thramos ::

No ja, verjetno res.

Če je debeluhom lažje, naj se kar izgovarjajo na genetiko. Ampak naj se vseeno ve, da lahko VSAK vzdržuje "idealno" telesno težo.

MarkookraM ::

Genetika res igra vlogo, ampak 95% ljudi je debelih, ker pojedo preveč nezdrave hrane.

Vsi tisti, ki mislite da ste debeli zaradi genetike si začnite vsaj en mesec pisati kaj vse pojeste. Boste presenečeni koliko dreka spravite skozi usta medtem pa ven letijo sami izgovori. Če to ne pomaga, začnite dvigovati uteži. Če še to ne pomaga pa lahko končno mogoče morda začnete razmišljati o genetiki in kakšni bolezni, ampak ne brez zdravnika.

Ampak večina jih ne poskusi, se je lažje izgovarjati in naprej jesti okusno hrano. Nič nimam proti debelim ljudem, so pač izbrali drugačno življenje, ampak ne se jokat ko se še bolj zredite, vaša odločitev.

energetik ::

Roadkill je izjavil:


Imamo dva človeka s povsem drugačnimi geni, a oba porabita 2500 kalorij na dan. Vsakemu v želodec stlačimo 2000 kalorij.
Oba bosta shujšala.
Če se kdo ne strinja, mu fizika ne gre od rok.

Je pa res, da en lahko shujša bolj kot drugi, ker ima boljši metabolizem. Če imaš še tako požrešen metabolizem (da iz hrane potegne FUL kalorij) jih nikoli ne bo potegnil ven več kot jih v hrani. To je dejstvo.

---

pa ne me zdaj napasti z vsemi argumenti kako je genetika tu pomembna. Se strinjam da je zelo pomembna in se veselim _marko-vega posta. Ampak dejstvo je, da noben metabolizem ne mora premagati osnovnošelske fizike. In to bi rad da čim več folka razume.

Točno to. Tudi če si genetsko še tako drugačen in če vsrkaš 100% vnosa v telo, boš shujšal, če bo vnos manjši od porabe. Ne more bit drugače.
Seveda pa lahko na drugi strani poješ 10x več od porabe, če ti gre vse skozi prebavila direktno (kakšna bolezen recimo), pa boš shiral.
Genetika je samo izgovor. Pač če imaš večji izkoristke hrane, moraš malo manj jesti. Sicer ne vem, ampak a je tistim, ki so bolj debelušni tako težko 20 ali 30% manj pojesti?

kixs ::

V tej temi je veliko poudarkov prav o razlicnem delovanju prebave - genetiki. Nekaj sicer je na tem, vendar ne toliko kot bi to kdo razumel. 90% ljudi ima cisto normalno prebavo. 10% je tistih, ki imajo hitro in pocasno - torej presuhi in predebeli. Od oka na 100 ljudi bi prislo 5 predebelih - vemo, da temu ni tako in tudi pri nas bo pocasi tako kot je v ZDA. 3/4 predebelih in 90% teh se izgovarja na vse mozne nacine, samo pravih vzrokov noce videt.

thramos ::

No, v genetiko telesne teže ne spada samo učinkovitost prebavil, ampak tudi možganov, ki so z našimi sestradanimi predniki razvili strast po sladkorju, maščobah ...

Ko le ne bi bili nemočni ujetniki svojih nagonov ... ;)

St235 ::

Genetika nikakor ne sme bit izgovor za preveliko težo. Je pa faktor, ki vpliva na to kakšno telesno težo bo nekdo imel če bo jedel določeno hrano in bil pri tem aktiven/neaktiven. Seveda ima vsak lahko idealno težo (pustimo ekstremne medicinske primere). Vendar pa genetika vpliva na to koliko in kakšno hrano ter koliko dnevnih aktivnosti potrebuješ. Debel si zato, ker imaš neustrezno prehrano in gibanje, vendar pa genetika definira kaj je zate nepravilna prehrana in kaj je pomanjkanje gibanja. Z cimrom imava približno enake športne aktivnosti pri tem, da moram jaz pošteno paziti kaj in koliko jem, da ohranjam normalno težo, med tem ko on poje boga in dva pa se mu nikjer ne vidi.

energetik ::

Ciklamen je izjavil:

Druga stvar je prehrana. Sladkarije, kruh, maščoba... to mora stran. Moraš se prisilit, da tega ne ješ pa konec. Beljakovine, verjetno najboljše da imaš piščančje prsi, sojo, puranje prsi, ribo itd. Kombiniraš, z prilogo morda kakšnega riža (tistega belega drobcenega).


Pa ti veš, da potrebujemo ljudje tudi maščobo, in to kar precej? Da prevelik vnos beljakovin lahko škodi ledvicam? Da so OH najbolj čisto gorivo za človeka?
IMHO je najboljša prehrana sestavljena iz večinoma polnozrnatih žitaric (na 100 in 1 način), zelenjave, sadja, vseh vrst oreškov (vir odličnih maščobnih kislin), stročnic.

St235 ::

meni se zdijo debate o "idealni" prehrani malce zgrešene. Obstajajo neke splošne smernice predvsem pa zdrava pamet, ki pravi da tudi od vedra vode želodec boli. Različne hranilne snovi je potrebno uživat v pravilnem razmerju, ki pa je v veliki meri odvisno od posameznika. Če se zjutraj zbudiš spoči, nimaš težav z zdravjem in preveliko/premajhno telesno težo potem je velika verjetnost, da je tvoja prehrana zelo blizu idealni.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debelost (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28632908 (12146) kuall
»

Kako pridobiti na teži? velik problem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14615380 (12083) m0LN4r
»

Izguba telesne teže (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24830256 (8168) janja765
»

Zdrava dieta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25751956 (45573) Massacra
»

Prekomerna telesna teža ljudi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19533691 (29955) PacificBlue

Več podobnih tem