» »

Linux na zmogljivo novo mašino?

Linux na zmogljivo novo mašino?

«
1
2

Glodko ::

Zanima me kako uspešen bi bil podvig namestitve Linuxa na neko trenutno high-end mašino. Linux bi v tem primeru uporabljal kot primarni OS! Strojna oprema bi bila sledeča:

Core i7 920, ASUS Rampage II Gene (z integrirano creative X-Fi zvočno in mrežno), grafična nekaj bolj osnovnega v rangu Radeon 4670, 4770 ali kaj podobnega v rangu Nvidie, Velociraptor 150GB, 3-6GB DDR3 rama, HP c5280 tiskalnik.

Predvsem me zanima kako bi šlo skozi z gonilniki? Bi se dalo stvar tko pošlihtat da bi blo primerno in stabilno?
  • zaklenil: Mavrik ()

PaX_MaN ::

primerno in stabilno

Za kaj?

Glodko ::

Za domačo rabo, kot recimo net & stuff, office, wolfram mathematica, programiranje Java in C, knjižnica filmov in pesmi,....

zee ::

Mah, verjetno bi delalo. Tezave bi imel z graficno kartico (ATI) zaradi obupnih gonilnikov in zvocno kartico (Creative X-Fi) zaradi odsotnosti gonilnikov (no, verjetno bi delalo osnovno predvajanje zvoka, na prostorski zvok lahko pozabis).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

jype ::

Meni vse kar si naštel odlično deluje.

Brane2 ::

A nima ATI sedaj kar nekako solidnih driverjev ?

Sem inštaliral zadevo za svojo vdelano grafikuljo ( 790GX čipset ), pa je stvar delala presenetljivo dobro na prvi pogled...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Meizu ::

Sicer pa mi ni jasno kaj bi delal z Linuxom z i7 920 za normalno domačo uporabo.

Če Linuxa res izrecno ne potrebuješ boš s takšnim procom in Velociraptorjem živel v izi na vseh trenutnih windows sistemi.

Edit: Vista, XPji in win7 so čisto dovolj stabilni za tvoje potrebe IMO...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Glodko ::

No ja eno je želja probat nekaj drugačnega, drugo je pa Vista in Win 7 pri katerem mi grafični vmesnik nikakor ni všeč.

;-) ::

Probaj linux, jaz sem ga že enih parkrat, itak boš na koncu spet daval winse gor, nič te ne stane če probaš.

terryww ::

lahko poskusiš z Virtualboxom. podpira tudi 3d mnda pa čekiraš driverje
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

šernk ::

Probaj linux, jaz sem ga že enih parkrat, itak boš na koncu spet daval winse gor, nič te ne stane če probaš.


to vsi rečejo...in tako jih večina po 1 uri uporabe tudi izgubi upanje nad linux. prvič je bilo tudi z mano tako...vendar sem nato čez pol leta nazaj poizkušal...in danes, po dobrem letu in pol resne uporabe, me ne prepriča nihče več da so winsi boljši. najde se jih le še v virtualbox.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

r5r ::

Nalagati Linux na novejši računalnik je popolnoma nesmiselno.

Tole imam na dvojedrniku, ki deluje na 800 MHz.
22:22:08 up 2 days, 15:43, 3 users, load average: 0.51, 1.14, 1.08


Delam pa vse gor. :D

Trenutno imam probleme z Nvidia grafično kartico na namiznem računalniku. :|
And it makes me wonder.

terryww ::

zakaj bi te blo nesmiselno naložit lnxe na novih mašinah?

p.s.
800MHz ti laufa ker nič ne delaš, zadevi se reče freq scaling, razen če si na kaki eksotični arhitekturi
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

Meizu ::

Ker imaš z Winsi velko manj problemov s strojno opremo, tako močna mašina pa itak laufa Winse brez problemov in brez zatikanja? Če nimaš nekih realnih potreb za Linuxe (nevem, recimo nič virusov namesto en virus na dva leta pri winsih) ali pa če nimaš namena vzpostavit kakšne serverje ne vidim razloga zakaj bi hodil na Linux sistem (sem vse skupaj že večkrat sprobal)...

LedStorm+++ ::

Kaj je nesmiselno ?!? Saj popravlja sam. Za matično in intergrirano zvočno bodo izdali gonilnike takoj, ko je na tržišču. Le pri grafah ni podpore, razen deloma (Nvidia)... 8-O

Narediš 3 particije. Eno za windoze, drugi dve pa za linux. Priporočam Linux Mint x64, ker so vsi video drajverji že pripravljeni. :)

http://www.linuxmint.com/download.php
Pingvin :-)

OmegaBlue ::

Meni se zdi dokaj nesmiseln nakup take mašine za ..
Za domačo rabo, kot recimo net & stuff, office, wolfram mathematica, programiranje Java in C, knjižnica filmov in pesmi,....


Resno why? Za take zadeve je en običen core2duo(ali kak Phenom2) čez glavo dovolj in recmo 1TB< diskovje za "zbirke" kot pa velociraptor..
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Meizu ::

Tudi sam bi Minte priporočil če že Linuxe gor daš.

Meizu ::

Meni se zdi dokaj nesmiseln nakup take mašine za ..
Za domačo rabo, kot recimo net & stuff, office, wolfram mathematica, programiranje Java in C, knjižnica filmov in pesmi,....


Resno why? Za take zadeve je en običen core2duo(ali kak Phenom2) čez glavo dovolj in recmo 1TB< diskovje za "zbirke" kot pa velociraptor..


+1

Sm ravnokar hotel to vprašanje zastavit...

terryww ::

se strinjam, če ne rabiš uptima, če te občasni bsod ne moti in če rabiš 3d zadeve, potem je win taprava stvar.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Glodko ::

V bistvu teoretično sprašujem ker še nisem kupil zadeve. Odločam se sicer tudi za kakega iMaca ali Macbook Proja, bolj mi je pomembn OS, pri čemer sem Windowsev malo sit :D

;-) ::

Zarečenega kruha se največ poje.

to leti na:
Windowsev malo sit :D

Meizu ::

se strinjam, če ne rabiš uptima, če te občasni bsod ne moti in če rabiš 3d zadeve, potem je win taprava stvar.



Sam nisem še nikoli naletel na bsod, ki ne bi bil povezan z hardwareom...

5er--> ::

Ja, ponavadi sistem samo zamrzne ali pa rata toliko neodziven, da raje sežeš po reset gumbu...:D

;-) ::

Xp je še delal to na Visti ali win7 pa še tega nisem doživel.

blackbfm ::

Linux nima smisla tlačit na desktop pc, razen če imaš preveč časa za učenje. No za osnovne stvari in za geeke programerje je ok. Drugače pa če misliš da ti bo kaj boljše delal tam se pač motiš. Z linuxom tut ne boš nič kaj bolj fensi, ker mislim da se ti za to gre. Trenutno je edina prava alternativa samo mac os.

Pa da ne bo pomote, vsi sistemi se sesuvajo in občasno (za)štekajo, pa tudi na vseh lahko dobiš svinjarijo -virus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

jype ::

blackclw> Drugače pa če misliš da ti bo kaj boljše delal tam se pač motiš.

Men na Linuxu mnogo reči dela bistveno boljše, kot pod katerimkoli drugim OSom.

blackbfm ::

To itak vsak linuxaš reče:P Meni karkoli grafičnega tam še nikdar ni delovalo prav stabilno/hitro/whatever.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

jype ::

blackclw> Meni karkoli grafičnega tam še nikdar ni delovalo prav stabilno/hitro/whatever.

Verjetno ne znaš pravilno nastaviti.

Po moje ni naključje, da ima Linux v postprodukciji filmov prek 90% tržni delež. To ni grafika, al kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

blackbfm ::

Linux z bilokakšnim grafičnim vmesnikom se pri meni še nikoli ni obnesel prav stabilno. Mogoče preveč klikam:P Za postprodukcijo imajo pa verjetno optimizirane zadeve, moji komentarji pa letijo na pripravljene distribucije za domače pcje.

jype ::

No, moj domači PC poganja browser, mail odjemalca, programerska orodja in predvajalnike vsakršnih medijskih datotek - perfektno, pod Linuxom.

Okapi ::

Verjetno ne znaš pravilno nastaviti.
To je čisto dovolj dober razlog, da ne zapravljaš časa z Linuxom.

Po moje ni naključje, da ima Linux v postprodukciji filmov prek 90% tržni delež. To ni grafika, al kaj?
Je grafika, pa tudi ducat sistemcev, ki vse pošlihtajo, po potrebi napišejo ali popravijo gonilnike ...

Linux je odličen OS za ljubitelje, ki se jim ljubi in imajo čas ukvarjati se z njim, in za tajnice, ki jim vse potrebno namesti sistemec in poskrbi, da ne morejo nič pokvarit. Drugače pa niti ne tako zelo:P

O.

jype ::

In katera od reči, ki jih je avtor naštel, naj bi povprečnemu uporabniku delala težave?

Meizu ::

Wolfram mathematica ne vem če dela na Linuxih... Če se motim me pač popravite...

Prav tako, če je navajen na Microsoft Office program, lahko kar pozabi na podporo v Linuxih in se bo moral začet na novo učit kakšnega Open Office ali drugih orodij... Če ima čas, ni problem.

terryww ::

Wolfram mathematica ne vem če dela na Linuxih... Če se motim me pač popravite...

ne s takimi češkimi. čekiraj wolframovo stran. na lnxih teče večina tehničnih zadev, veliko (vsaj za astronomijo) pa izključno na lnx platformi. čekiraj tudi spec_int benchmarke za win in linux okolje. lnx zmaga, zato se večinoma uporablja v okoljih, kjer je to važno.

Prav tako, če je navajen na Microsoft Office program, lahko kar pozabi na podporo v Linuxih in se bo moral začet na novo učit kakšnega Open Office ali drugih orodij... Če ima čas, ni problem.

1. a office ne laufa na wine? 2. ja, ker je razlika med MS Office in OO cel svet :)

Če imaš veliko programov zagnanih, sploh takih, v katerih nekaj delaš in so zagnani v ozadju (eclipse, firefox, gimp, mathematica (oz vedno bolj razširjena alternativa med matematiki, Sage, s Python vmesnikom), IMHO nudi linux okolje boljši workflow. Maš virtualna namizja, prehode lahko animiraš (čekiraj video) in vse se da v nulo skonfigurirat. Za nedeljskega uporabnika je vse skup overload, se strinjam, medtem ko če delaš +3h na dan na compu, je stvar bistveno drugačna. Na koncu dneva, če ti je kaj do produktivnosti in če je prog podprt v lnxih, ni razloga zgubljat časa na drugih platformah sam zato, ker 2x na mesec zaženeš kak špil.

Edit: specint, produktivnost, sage
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

BigWhale ::

Linux je odličen OS za ljubitelje, ki se jim ljubi in imajo čas ukvarjati se z njim, in za tajnice, ki jim vse potrebno namesti sistemec in poskrbi, da ne morejo nič pokvarit. Drugače pa niti ne tako zelo:P


Eh, tist k bo pokvaru linukse bo pokvaru tud vindovse. Pol bo pa tle na forumu jokal. Pa dost tezje je pokvarit linukse.

bluefish ::

Za omenjena opravila je omenjena konfiguracija pretiravanje, ne glede na nameščen sistem.

Karkoli boš kupil, Linux vsekakor preizkusi, samo se že vnaprej zavedaj, da je potrebno za kake ne preveč trivialne zadeve tudi kar nekaj brskanja po netu in iskanja rešitev.

Včasih je dobro pred nakupom tudi pogledati na kak seznam podprte strojne opreme, da potem ne zgubljaš časa za iskanjem gonilnikov, workaroundov in podobnega.

opeter ::

V bistvu teoretično sprašujem ker še nisem kupil zadeve. Odločam se sicer tudi za kakega iMaca ali Macbook Proja, bolj mi je pomembn OS, pri čemer sem Windowsev malo sit :D


Če ti je resnično pomemben OS, potem ti priporočam Maca.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

aiko ::

Linux z bilokakšnim grafičnim vmesnikom se pri meni še nikoli ni obnesel prav stabilno. Mogoče preveč klikam:P


+1 (očitno tudi jaz preveč klikam, KDE mi rata sesut, brez da karkoli dejansko zaženem lol)

Vzemi Maca, kot ti je napisal opeter, če se ti gre za os.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aiko ()

zee ::

Mhm. Jaz pa prevec "sraufam" po drobovju sistema...your point being?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

terryww ::

@aiko
ratpoison te reši muk
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

aiko ::

Zanimivo ime lol. Sicer pa so me winsi rešli muk (9 mesecev, no freeze, no bsod, pa imam celo visto).

poweroff ::

Meni pa ni jasno zakaj na tako mašino ne bi dal Linuxa. Zakaj na dobro mašino dati crappy OS - Windowse?

Okapi:

Verjetno ne znaš pravilno nastaviti.

To je čisto dovolj dober razlog, da ne zapravljaš časa z Linuxom.


Linux je odličen OS za ljubitelje, ki se jim ljubi in imajo čas ukvarjati se z njim, in za tajnice, ki jim vse potrebno namesti sistemec in poskrbi, da ne morejo nič pokvarit. Drugače pa niti ne tako zelo:P


Res?

Pa poglejmo konkreten primer.

V tejle temi: Program za editiranje videa je tipček spraševal za free/trial programe za editiranje videa.
Jaz sem bil malo hudoben, pa sem mu naštel par odličnih Linuxaških programov.

Pol se je človek malo zmedel in napisal, da "nikjer ni installerja, samo nekse drugi file so". :D Sledila je moja provokacija, ali on še ne uporablja Linuxa... >:D

In potem se je človek očitno odločil, da bo uporabil Windows program. Pa glej ga zlomka:

Downloadal sem si vegas pro 9.0a 64 bit trial version, ko hocem to instalirat, se mi pokaze okno *Unable to write to the temp directory in C:/user/xxxx/appdata/local/temp/.
Check that you have write access to this directory.
Kaj moram naredit?:S


Sledil je nasvet, da naj namestitveni program zažene v administratorskem načinu in njegov odgovor: "sem poskusil in ne gre".

Če zdaj vzamemo Okapijevo mnenje:

    da je to, da sistema ne znaš pravilno nastaviti čisto dovolj dober razlog, da ne zapravljaš časa z njim ter
    da je "Linux je odličen OS za ljubitelje, ki se jim ljubi in imajo čas ukvarjati se z njim",

me sedaj zanima, kako bo Okapi to svoje mnenje apliciral na Windows v tem konkretnem primeru.

Odgovor: ne bo ga. Bo že našel kakšen drug razlog, zakaj Linux ni v redu. Precej žalostno razmišljanje za informatika. Nekateri pač vztrajajo v nekakšni tradiciji in ne zmorejo pogledati katera rešitev je v danem primeru bolj optimalna.

Da se razumemo - ne zagovarjam tega, da je treba iti na Linux 100%. Da pa nekateri informatiki (!) ne razumejo da je smiselno izkoristiti dual boot, je pa zelo žalostno.
sudo poweroff

terryww ::

sicer pa čemu debata. dans poženeš virtualbox in vidiš če se ti stvar dopade in če ti delajo vsi driverji.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

5er--> ::

PS: Virtualbox ima svoje driverje, ki so neodvisni od sistema na katerem ga poganjaš. Če ti ne bo delalo, bo le zaradi tega, ker jih nisi namestil...

Če hočeš preizkusit večino strojne opreme, zaženeš live CD.

preem ::

tako kot je 5er reku...

drgač pa, sem malo testiral 3d acceleration v virtualboxu. A se je kdo že špilal s tem? Ubistvu rabiš wined3d knjižnice. Vse skupaj pa laufa preko hostovega opengl sistema. Če jaz prav razumem - verjetnost da ti neki dela v winsih v virtualboxu je približno taka, kot bi zadeva delala z wine-om, ali pač? torej nična v večini primerov :P. sprobal sem battlefield heroes pa se zlomka obesi z 'don't send' reportom. še ena super funkcija windowsov - odlični error reporti!

poweroff ::

Ja, uporabiš livecd, pa je. Stane te ne nič, razen nekaj minut časa.
sudo poweroff

Ph4nt0m ::

Tole z live cd-jem ni slaba ideja, ampak boš moral biti kar potrpežljiv, ker se nekatere stvari kar dolgo nalagajo. Toliko je, da vidiš kako zgleda vse skupaj, zgubit pa tudi nimaš kaj:)
www.kartusatoner.si

preem ::

ah ne, zapačeš iso na usb key pa se naloži tiktak.

No Can Do ::

buče, same buče pišete, razen izjem.
Človek sprašuje:
Zanima me kako uspešen bi bil podvig namestitve Linuxa na neko trenutno high-end mašino.

Ne zanima ga ali ste vi nesposobni in lahko uničite en OS (ki ni win) v 5min in ne zanima ga kateri OS je zdaj "in". Če mu ne znate odgovoriti na njegovo vprašanje potem ne nabijajte bedarij.

Drugače pa ja, tudi jaz ti predlagam live CD, pa preizkusi in boš videl, kaj deluje in kaj ne.

Pa glede live cd-ja, ne nabijat da dela počasi, sem testiral na P4 2.0 mašini, 348MB RAM-a in se je ubuntu live cd 8.04 LTS zagnal prej kot nameščen win XP.

Aja BTW kje lahko dobim live cd (zastonj) WIN-sow da preverim če mi deluje moja oprema?
This user may use sarcasm and cynicism
in a way you are not accustomed to.
You might suffer severe mental damage.

šernk ::

Če jaz prav razumem - verjetnost da ti neki dela v winsih v virtualboxu je približno taka, kot bi zadeva delala z wine-om, ali pač? torej nična v večini primerov :P. sprobal sem battlefield heroes pa se zlomka obesi z 'don't send' reportom. še ena super funkcija windowsov - odlični error reporti!


verjetnost da imaš linux in želiš poganjati igre je verjetno blizu nične v večini primerov. program ki ga preko wine nisem mogel uštimati, je v virtualbox delal hitreje kot v winsih samih...precej hitreje

super funkcija winsowsov že lahko so odlični error reporti, vendar rešitve za error ne najdeš, razen to da imaš nek virus...

medtem ko v linux 95% errorjev odpraviš če imaš 20min časa.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux je počasnejši od Windows (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
33322698 (12313) Brane2
»

Linux postal polnoleten (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
16413897 (9117) techfreak :)

Vista ali Linux? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Operacijski sistemi
22813520 (8849) OmegaBlue

Ubuntu sux (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Operacijski sistemi
21513094 (8095) OmegaBlue
»

[Linux] Kaj manjka na poti do uspeha (usability) ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
685051 (3878) jlpktnst

Več podobnih tem