» »

Imate orožje

Imate orožje

««
11 / 17
»»

guest #44 ::

St235 je izjavil:

in na koncu prideš do ugotovitve, da ni problem v orožju, pa naj bo to v obliki mišic, palic, pištol ali atomskih bomb. Problem je vedno bil samo v neporaščenih opicah ,ki ga uporabljajo.


100% agree!

Ampak problem vidim v tem, da enemu je to dovoljeno ker je to kao del njega, drugemu pa ne ker pač ga mora nosit s seboj. Se nekako ne strinjam s takimi zakonskimi določili.

[Potencialen scenarij]
Kaj pa v prihodnosti, ko si bodo ljudje vgrajevali dodatke, ki bodo lahko resna grožnja ostalim? A se bo še naprej spregledalo, ker je to pač del njih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

St235 ::

Saj če pogledaš zakonska določila vidiš, da so omejitve pri uprabi bolj kot pri sami posesti.

Posest se seveda razlikuje od države do države.

Logika, ki se je izoblikovala z EU je, da je prepovedana posest predmetov, ki po svoji naravi lahko služijo samo in le za recimo temu nasilje, oziroma je iz načina njihove uporabe razvidno, da je namen nasilje.

Tako naprimer ni dovoljeno imet pri sebi pištole, ker je praktično vsak razlog, da v soboto dolpoldan prideš v trgovino z pištolo za pasom nasilen oziroma ilegalen.

Ravno tako je obravnava ko do dejanskega nasilja pride bistveno drugačna, če je obravnavana oseba profesionalni varnostnik, nosilec licence v borilnih veščinah ali 40 kg težak geek.

Predvem pa pozabljaš, da je vsak človek zmožen nasilja in je praktično vsak fizično dovolj močan, da nekoga poškoduje.

Kar se ZF scenarija implantov tiče, pa dvomim, da bo kaj dosti drugače. Implant ki strelja laserske žarke bo apriori prepovedan, ker za drugo ni uporaben, medtem ko bo implant za prižiganje cigaret dovoljen, če ga boš uporabljal v ta namen.

guest #44 ::

Že že, sam nasilje je lahko kakšenkrat tudi potrebno (samoobramba).

Za 150 kg je že sama pojava deterrent, da se ga ne napade. Tko kot bi bil deterrent pištola/orožje za pasom.
Definicija kaj je orožje pa ni vedno konsistentna. Palica bi lahko bila "orodje za osebno varnost".

Obravnavanje po dejanju je lahko drugače, ti pa to ne pomaga ko si na urgenci ali v mrtvašnici. Pa še to. Če ocenjujemo na sodišču, kako je bilo nekaj uporabljeno, zakaj nebi morali že v štartu opredelit in ne čakat šele ko se nekaj zgodi. "Nošenje in uporaba orožja je dovoljeno, v kolikor ni namenjeno v ofenzivne namene". Kar sicer naša zakonodaja upošteva, vendar nam vseeno odvzema privilegij (pravico) po nošenju.

Eni američani pravijo..."an armed society is a polite society".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

St235 ::

to je pač temeljna rezlika med EU in ZDA.

V EU velja prepričanje da je družba v osnovi varna in, da potrebe po uporabi ofenzivnih sredstev za obrambo ni. Predvsem pa zagovarjajo stališče, da je večja verjetnost, da bi dovoljenje kot ga predlagaš vodilo k večji zlorabi orožja.

Če k temu dodaš še nesreče, ki se pripetijo z orožjem potem vidiš logiko ki jo zagovarja EU.

Če pogledamo primer: 150 kg varnostnik v diskaču.

Kaj je večja verjetnost in bolj nevarno:
Da je varnostnik zmešan in bo do nezavesti vsak dan pretepe 20 ljudi ali da po eden od 1000 ljudi v dikaču potegnil pištolo (če bi bila nošnja dovoljena) in streljal na varnostnika, ki bi ga želel iz 1001 razloga odstaniti iz dikača?

Po mojem nenju je veliko večja nevarnost, če dovoliš širši množici uporabo orožja, kot obratno. Ker do nasilja pride zaradi človeka in ne orodja/orožja. Zdaj te naprimer ogrožajo nabildani psihopati, če bi dovolili uporabo orožja bi te pa ogrožali vsi psihopati po vrsti.

St235 ::

Stvar je tudi v tem, da ko se dandanes znajdeš v konflikti situaciji je v velik ivečino največ kar se zgodi izmenjava udarcev, kak šiv, mogoče zlom.

Ko enkrat v enačbo pripelješ strelno rožje so poškodbe drastično višje.

Predvsem pa ni dovolj posest, je treba bit sposoben orožje tudi uporabit. In tukaj je spet vprašanje ali je to geek, ki pištolo vlači za pasom in mu daje občutek varnosti ali 150kg baraba, ki je ravno postrelila tri mimoidoče, ker so hodili po napačni strani ceste.

Tudi zda kot meka za orožje ne dovoljku kar vsesplošne nošnje kaj šele uporabe orožja v javnosti. (seveda se stvari razlikujejo od države do države)

guest #44 ::

St235 je izjavil:

to je pač temeljna rezlika med EU in ZDA.

V EU velja prepričanje da je družba v osnovi varna in, da potrebe po uporabi ofenzivnih sredstev za obrambo ni. Predvsem pa zagovarjajo stališče, da je večja verjetnost, da bi dovoljenje kot ga predlagaš vodilo k večji zlorabi orožja.

Če k temu dodaš še nesreče, ki se pripetijo z orožjem potem vidiš logiko ki jo zagovarja EU.

Če pogledamo primer: 150 kg varnostnik v diskaču.

Kaj je večja verjetnost in bolj nevarno:
Da je varnostnik zmešan in bo do nezavesti vsak dan pretepe 20 ljudi ali da po eden od 1000 ljudi v dikaču potegnil pištolo (če bi bila nošnja dovoljena) in streljal na varnostnika, ki bi ga želel iz 1001 razloga odstaniti iz dikača?

Po mojem nenju je veliko večja nevarnost, če dovoliš širši množici uporabo orožja, kot obratno. Ker do nasilja pride zaradi človeka in ne orodja/orožja. Zdaj te naprimer ogrožajo nabildani psihopati, če bi dovolili uporabo orožja bi te pa ogrožali vsi psihopati po vrsti.



Bit nemočen proti enem napadalcu ali biti močen proti več napadalcem. That is the question, yes.

No sej pravim, da nevem kakšna je najboljša opcija. Ena bi bila ta, da se osebam, ki ustrezajo določenim kriterijem dovoli neko vrsto orožja.

Če želimo nekaj manj radikalnega, solzivec, tazer,...

Kaj bi rekel, če recimo bi bilo ženskam dovoljena uporaba takih sredstev? Nekaj žensk bi mogoče bilo na power tripu, večina pa dvomim, da bi se tako obnašala.
Je pa res, da razni klasični načini "dvorjenja" bi prenehali obstajat...aka "šlatanje za rit", zalezovanje, persistentno gnavljenje,... Moški bi morali postati bolj spoštljivi pri dvorjenju.

St235 ::

Težko je potegnit črto, recimo sam si podal lep primer "dvorjenja".

Samo ali res lahko uporabo solzilca ali celo taserja štejemo kot upravičeno samobrambo pred nekom, ki te pošlata za rit?

Predvsem pa kot sem že omenil uporaba orožja zahteva določeno znanje in veščino. in kaj hitro bi se lahko zgodilo da bi z tazerjem fasal napačen, ali bi s spolzilcem poškropila natakarja, ki šel mimo. Vse samo zato ker jo je zagrabil za rit?

Sam osebno se strinjam, da bi določeno opremo, ki je prvenstveno namenjena samoombrambi lahko dovolili, vendar pod striktnimi pogoji in z draastičnimi sankcijami v primeru zlorab.

guest #44 ::

St235 je izjavil:

Težko je potegnit črto, recimo sam si podal lep primer "dvorjenja".

Samo ali res lahko uporabo solzilca ali celo taserja štejemo kot upravičeno samobrambo pred nekom, ki te pošlata za rit?

Predvsem pa kot sem že omenil uporaba orožja zahteva določeno znanje in veščino. in kaj hitro bi se lahko zgodilo da bi z tazerjem fasal napačen, ali bi s spolzilcem poškropila natakarja, ki šel mimo. Vse samo zato ker jo je zagrabil za rit?

Sam osebno se strinjam, da bi določeno opremo, ki je prvenstveno namenjena samoombrambi lahko dovolili, vendar pod striktnimi pogoji in z draastičnimi sankcijami v primeru zlorab.


Fair enough.

Tisti, ki uporablja bi seveda moral biti vešč rokovanja. V liberalnih je to tvoja nenapisana dolžnost, v bolj striktnih pa kar uradna.
Recimo po "gun forumih, ki jih obiskujem" vsi razmuneži tam zagovarjajo, da če uporabljaš orožje ga moraš tudi obvladati, drugače nima smisla. In oni so prav tako proti redneck/banditos style rokovanja z orožjem.

Karaya 52 ::

Po prebranem sem se odlocil, da si iz principa nabavim pistolo. Kanta za sortiranje odpadkov bo prva tarca.

guest #44 ::

Karaya 52 je izjavil:

Po prebranem sem se odlocil, da si iz principa nabavim pistolo. Kanta za sortiranje odpadkov bo prva tarca.


Če je seveda tvoja privatna kanta!

Karaya 52 ::

Mislim, da bo zanimiv freedom test.

1. Kako lahko pridem do sredstev za samozascito (strelnega orozja).
2. Kaksno izbiro imam glede procesiranja odpadkov, katerih lastnik sem.

Zna bit, da mi "liberal" garnitura prvega ne dopusca, vsiljuje mi pa nepotrebno rutino, katero sem prisiljem placati.

Navadno ljudje, ki slednje zagovarjajo zase mislijo, da so cvet civilizacije. Ni kj, vecino so uspeli prepricati da se svet zdravi z njihovimi metodami puscanja krvi. Prodajajo tako zapleten BS, da nategnejo samo intelektualni cvet. Pred tednom sem dobil v roke Kmecki glas (nisem preprican, da je ime pravilno). Na drugi ali tretji strani je pisalo, da se na drzavo nima smisla zanasati ker je slab gospodar. Kmecki glas pelje Mladino scat.

St235 ::

Mislim, da imamo tem o politiki v RS več kot dvolj tako, da ostani na temi orožje.

bluefish ::

Kaksno izbiro imam glede procesiranja odpadkov, katerih lastnik sem.
Procesiraš jih sam.

guest #44 ::

bluefish je izjavil:

Kaksno izbiro imam glede procesiranja odpadkov, katerih lastnik sem.
Procesiraš jih sam.



OT:

Ni dovoljeno, raezn pod striktnimi pogoji.

zdravc1974 ::

Hja,jst sem si pred leti nabavil 9mm pištolo,vse lepo legalno,v trgovini..namreč za potrebe novoletnih zabav :) in z njo streljam rakete,a zdaj mi eni pametnjakoviči trdijo da imam celo plinsko orožje,kaj še...da je potrebna prijava na ue,pa izpit,bla,bla :D...ni šans! Človek ima doma blank pištolco za enkratno letno uporabo pa menijo da bom nekoga s plinom zadušil :D...sej ni čudno v kakšni državi živimo,teksas totalka!

Avenger ::

Hja, z njo lahko streljaš tudi plinske naboje in to je vse kar jih zanima.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

MajorM ::

Pri vseh stvareh za obrambo je tako (po zakonu) da mora biti nivo obrambe sorazmerna nivoju napada.
Ekstremen primer: če me nekdo napade zvitim časopisom potem sorazmerna obramba ne dovoljuje da se branim s strelnim orožjem. V kolikor pride do streljanja na takšnega napadalca lahko nosi tudi napadeni kazensko odgovornost.

Dejanskih členov ki tole predpisujejo sedajle na hitro ne najdem.

St235 ::

Kaj ko bi celo temo prebral, preden uletavaš noter z neumesnimi komentarji? Samoobrambo smo razdelali v točno tej temi par mesecev nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

MajorM ::

Zakaj pol sparšuješ:

"Samo ali res lahko uporabo solzilca ali celo taserja štejemo kot upravičeno samobrambo pred nekom, ki te pošlata za rit?"

Retorično vprašanje?

St235 ::

Stari na čem si ti, ker jaz bi tudi malo.

Kje si to vprašanje našel? Še bolj me pa zanima kam paše v kontekstu 9mm plinske pištole?

zdravc1974 ::

Orožje je lahko vse kar lahko uporabiš za obrambo,tud kij,kol :)...se pa tu pogovarjamo o strelnem orožju ne? Sej zdej grem delat licenco za varnostnika in če bo vse vredu bi to blank 'orožje' prijavil pa bo mir :D. Se pa smejim na kvadrat naši nori državi...orožja,recimo plinske pištole v mojem primeru ne moreš kupit brez priglasitvene listine oziroma dovoljenja,vsak mulec pa lahko kadarkoli recimo nabavi samostrel ki človeka prebije kot za šalo...sej rečem,teksas mamo! Naša policija je pa itak učinkovita le ko se gre za nabiranje denarja od revežev ki še za kruh nimajo,ko ima pa nekdo take težave da mu grozijo in z orožjem mahajo pred nosom pa kao 'nimajo pristojnosti za ukrepanje dokler se kaznivo dejanje ne zgodi'...sramota za naš gnili sistem!

St235 ::

Če pod mulca misliš mladoletnika, potem to ne gre.

Ni pa mi jasno kako vezo ima tvoje subjektivno dojemanje države in policajev z dejanskim stanjem in klasifikacijo orožja?

Grožnja z orožjem je kazniva. Če meniš drugače bi bil vesel kakšnega linka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Spock83 ::

Kako je s pridobitvijo dovoljena za strelanje na poligonu? Bolj se zanimam za sniper.

St235 ::

Dokler orožje sodi v B (razen B7) ali C, potem ni problema. Potrebuješ ustrezen orožni list, ki ga pridobiš, če imaš opravljeno usposabljanje in razlog za pridobitev orožnega lista.

Drugače pa na samem strelišču lahko streljaš tudi brez dovoljenja, pod nadzorom pooblaščene osebe.

Kaj konkretno misliš pod sniper ne vem, ampak načeloma za polavtomatske puške ni problem, dokler ne padejo v klasifikacijo vojaškega orožja.

gruntfürmich ::

Spock83 je izjavil:

Kako je s pridobitvijo dovoljena za strelanje na poligonu? Bolj se zanimam za sniper.

dolgo, zahtevno in predvsem drago. sploh za takega, ki ne ve kaj je to orožje, pa strelanje, pa poligon, pa snajper...
pa ne si mislit da te žalim ali karkoli takega, ampak 98% ljudi, ki to sprašuje, ne ve, kako to izgleda v praxi oz. sploh ne ve kaj sprašuje.
vsak ve samo da bi rad pokal...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

če dam na hitro iztočnico kaj bi lahko bil sniper in v kaj se želiš podati potem poglej tole:
http://www.orozje.net/shop/scripts/prod...
http://www.optics-trade.eu/shop/si/marc...
poleg tega potrebuješ dobro strelivo. kar recimo znese 2€ / komad. http://www.orozje.net/shop/scripts/prod...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

guest #44 ::

Pizda eni pa mate dnar za se preseravat. No sej jz bi tudi, ampak šparam.

St235 ::

Mislim, da je bil točno to point Grunta. Da se mulci, ki bi malo streljal niti ne zavedajo, da je strelstvo jako drag šport.

Spock83 ::

Eh ne me podcenjevati glede starosti in koliko je to drag šport. Dobro vem koliko je to drago. Pač ne kupujem dragih avtomobilov, jaht in velikih bajt. Pač na splošno me long range pokalice zanimajo in seveda me zanima je sploh možno dobiti dovoljenje za posest, transport in uporabo takega orožja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

gruntfürmich ::

seveda. brez najmanjšega problema. le čas in denar potrebuješ.
http://www.strelec.si/forum/index.php
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Spock83 ::

Hvala za link!

letmein ::

gruntfürmich je izjavil:

če dam na hitro iztočnico kaj bi lahko bil sniper in v kaj se želiš podati potem poglej tole:
http://www.orozje.net/shop/scripts/prod...
http://www.optics-trade.eu/shop/si/marc...
poleg tega potrebuješ dobro strelivo. kar recimo znese 2€ / komad. http://www.orozje.net/shop/scripts/prod...



Vsak, ki se kolikor toliko resno bavi z long range strelstvom oz. hoče biti konkurenčen na tekmovanjih, polni strelivo sam, da o prihranjenih € ne govorimo :D

St235 ::

Odličen nasvet za nekoga, ki še orožnega lista nima...

gruntfürmich ::

tudi če si boš sam polnil, z vrhunskimi surovinami velikega prihranka ne bo.
bo pa za trening municijo prihranek velik.

ja spock, tečaj za polnjenje boš moral še opraviti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zdravc1974 ::

Sej vem da sem zašel s teme o orožju :) a hotel sem le napisat kako gnil sistem imamo v tej naši državi da je vsak lopov pa vsa mafija bolj zaščitena kot mi navadni državljani...drugače pa orožje res ni za vsakega,glede strelskih društev je pa tako,niso tam le tisti ki radi 'pokajo'...marsikdo gre tam iz drugačnih razlogov :D a to je tema zase. Edini strelski poligon ki sem ga izkusil je bil tisti v vojski :) a mi ni bil zanimiv.

Okapi ::

Edini strelski poligon ki sem ga izkusil je bil tisti v vojski :) a mi ni bil zanimiv.
Meni pa je bil ena redkih zanimivih stvari (v vojski). Na Počku in Krivolaku sem streljal s praktično vsem, kar je premogla pehotna vojska - od pištole do minometa in breztrzajnega topa.8-)

O.

zdravc1974 ::

Za časa mojega služenja državi Poček še ni bil strelski poligon,streljali smo pa na strelišču v Cerkljah ob krki,avtomat,ostrostrelna(sem jo mel zadolženo :)),pištola...je blo zanimivo le zaradi dobre družbe :D pa super poveljnikov.

Stra ::

Že toliko časa je preteklo od te debate, uh... Ste medtem kaj kupili? :) Jaz sem ubodel eno rabljeno Saigo 7,62. :)) Malo nagrižen bat ampak dela kot urca.

gruntfürmich ::

Stra je izjavil:

Že toliko časa je preteklo od te debate, uh...

od učiraj?:))
ja, sem se zagledal v 17hmr. pa ne vem če bi se spustil v nakup. se odločam med ČZ in anschutzom (500€ vs 1500). nekje zadaj pa še čaka dobra kombinirka za nakup...5k€...;((
beda skratka:'(
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

M1_Abrams ::

Jaz mam jurišno orožje Sturmgewehr 44 in ročni bombi SHS M38 ofenzivna 50e.
PHP & MySQL

Martin Krpan ::

Zadnje čase kupujem samo poceni robo.
ČZ 858 Taktical>:D. Kaj češ,recesija.

Avenger ::

Mah jaz sem tudi hotel snajper, pa so sami minusi - draga puška, draga municija, če se misliš resno ukvarjat s tem (če ne, si brez veze pušnil 2 jurja+ za kolikor toliko dobro puško z optiko) moraš skoraj obvezno opravit tečaj za polnjenje, kupit opremo za polnjenje, pa kolikor vem lokacije za trening na primerno dolge razdalje po celi Sloveniji lahko praktično prešteješ na prste ene roke in vse so dokaj daleč iz LJ. Skratka, tolk sitnosti, da je joj, potem pa recimo da te po enmu mescu mine.... :))
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Stra ::

Saj... Želje so velike, oči še večje... Potrebna sredstva, delo, čas in nedostopnost dolgih terenov ponavadi nadebudne wannabe snajperje iz Call of Duty generacije hitro postavijo na trdna tla.

Ena od boljših variant, kot to počenjajo v Ameriki je na pol dinamično, na pol precizno udejstvovanje na "domačih terenih" tja do 50-75m, na hitro postavljen "stage" ali dva, s pokalicami tipa AK za 300-500€, kakšno ceneno rdečo piko in poceni surplus municijo.

Zabava prava, dostopna (skoraj) vsem. :))

Martin Krpan ::

Točno tako, ČZ 858 pri Ancelju 265€, madžarska 30-35 let stara surplus municija pri Rebcu 16c komad. Na 100 m z naslonom, če si dober narediš grupo10-15cm. Brez optike, red dotov. Še boljše pa so razne taktične discipline npr. IPSC.

Avenger ::

No to je sicer zelo poceni ampak ni glih long range.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Martin Krpan ::

Za marsikoga je 100m že long range, če gledaš zadetke:D.

jakob98 ::

Tajače je met bokser wem ce te ker kreten iziva mal po bedrci pa ga nevidis vec , pol ce bi rad res koga skup zasipo basebalka al pa skoper več možnosti..

St235 ::

Mislim, da si falil temo. Za pretepanje tja v tri dni priporočam pobrito glavo pa laufanje po fužinama.

zdravc1974 ::

Mi lahko kdo podrobneje razloži naš slovenski zakon o orožju(spremenjen 2005) pa da ga razume? Rad bi se nadovezal na staro temo o kateri sem že pisal(plinsko orožje)ki to sploh ni...no v mojem primeru.

St235 ::

A si lahko bolj konkreten? Ker dvomim, da ti bo šel kdo člen po člen razlagat, ker ni ravno kratek zakon.
««
11 / 17
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Posest orožja (strani: 1 2 3 451 52 53 54 )

Oddelek: Problemi človeštva
2678484222 (5986) fikus_
»

Novo streljanje v Ameriki (Oregon) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18544623 (32373) c3p0
»

napad v Las Vegasu (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
41991886 (83710) Grey

Več podobnih tem