» »

Bog - usmiljenje, ljubezen, odpuščanje!??

Bog - usmiljenje, ljubezen, odpuščanje!??

Camalotz ::

To temo sem odprl kot odgovor na izziv uporabnika Bistri007 tukaj.

Za ločeno temo sem se odločil iz 2 razlogov:
-ne želim smetiti offtopic v zgoraj omenjeni temi
-ko bo kdo pridigal on neizmerni božji ljubezni, se ga lahko brez nadaljnih pojasnil usmeri sem

Uporabljena je King James Version, ki je prosto dostopna na netu. Glede na to, da gre za citate iz najbolje prodajane fantazijske uspešnice vseh časov, bi morda bil bolj primeren oddelek Sedem umetnosti.

Seveda lahko vsakdo doda svoj najljubši izsek.

Pa začnimo...
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Camalotz ::

Za uvod malo mass murderja:

Exodus 32:26-28 "And he said unto them, Thus saith the LORD God of Israel, Put every man his sword by his side, and go in and out from gate to gate throughout the camp, and slay every man his brother, and every man his companion, and every man his neighbour. And the children of Levi did according to the word of Moses: and there fell of the people that day about three thousand men. "

---------------------------

Grehi morajo biti kaznovani. Najbolje v obliki nedolžnih otrok:

Leviticus 26:21-22 "And if ye walk contrary unto me, and will not hearken unto me; I will bring seven times more plagues upon you according to your sins. I will also send wild beasts among you, which shall rob you of your children, and destroy your cattle, and make you few in number; and your high ways shall be desolate."

Leviticus 26:29-30 "And ye shall eat the flesh of your sons, and the flesh of your daughters shall ye eat. And I will destroy your high places, and cut down your images, and cast your carcases upon the carcases of your idols, and my soul shall abhor you."

---------------------------

Bohvar na Gospodov dan drva nabirat:


Numbers 15:32-36 "And while the children of Israel were in the wilderness, they found a man that gathered sticks upon the sabbath day. And they that found him gathering sticks brought him unto Moses and Aaron, and unto all the congregation. And they put him in ward, because it was not declared what should be done to him. And the LORD said unto Moses, The man shall be surely put to death: all the congregation shall stone him with stones without the camp. And all the congregation brought him without the camp, and stoned him with stones, and he died; as the LORD commanded Moses."
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Camalotz ::

Negodovanje je nezaželeno:


Numbers 21:5-6 "And the people spake against God, and against Moses, Wherefore have ye brought us up out of Egypt to die in the wilderness? for there is no bread, neither is there any water; and our soul loatheth this light bread. And the LORD sent fiery serpents among the people, and they bit the people; and much people of Israel died."

--------------

Nevernike je treba iztrebit:

Numbers 21:34-35 "And the LORD said unto Moses, Fear him not: for I have delivered him into thy hand, and all his people, and his land; and thou shalt do to him as thou didst unto Sihon king of the Amorites, which dwelt at Heshbon. So they smote him, and his sons, and all his people, until there was none left
him alive: and they possessed his land."

-------------

Meseni užitki in njih posledice:

Numbers 25:1-4 "And Israel abode in Shittim, and the people began to commit whoredom with the daughters of Moab. And they called the people unto the sacrifices of their gods: and the people did eat, and bowed down to their gods. And Israel joined himself unto Baalpeor: and the anger of the LORD was kindled against Israel.And the LORD said unto Moses, Take all the heads of the people, and hang them up before the LORD against the sun, that the fierce anger of the LORD may be turned away from Israel."

Numbers 25:7-9 "And when Phinehas, the son of Eleazar, the son of Aaron the priest, saw it, he rose up from among the congregation, and took a javelin in his hand; And he went after the man of Israel into the tent, and thrust both of them through, the man of Israel, and the woman through her belly. So the plague was stayed from the children of Israel. And those that died in the plague were twenty and four thousand."
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Camalotz ()

Camalotz ::

Kratek backstory. Ko je Mojzes po umoru bežal iz Egipta, se je zatekel v Midian (Exodus 2:15) kjer je dobil hčer nekega tamkajšnjega duhovnika za ženo(Exodus 2:21). Kasneje, ko vodi pustošenje izbranega ljudstva po okolici, pošlje vojsko (po naročilu Gospoda) nad Midian. Le-ta pokolje vse moške, zasužnji ženske in otroke, ter privleče vojni plen pred Mojzesa:

Numbers 31:15-18 "And Moses said unto them, Have ye saved all the women alive? Behold, these caused the children of Israel, through the counsel of Balaam, to commit trespass against the LORD in the matter of Peor, and there was a plague among the congregation of the LORD. Now therefore kill every male among the little ones, and kill every woman that hath known man by lying with him. But all the women children, that have not known a man by lying with him, keep alive for yourselves."
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Camalotz ::

Spet genocid:

Deuteronomy 2:31-34 "And the LORD said unto me, Behold, I have begun to give Sihon and his land before thee: begin to possess, that thou mayest inherit his land. Then Sihon came out against us, he and all his people, to fight at Jahaz. And the LORD our God delivered him before us; and we smote him, and his sons, and all his people. And we took all his cities at that time, and utterly destroyed the men, and the women, and the little ones, of every city, we left none to remain"

-----------------------------

Za prekršek enega od članov družine je zapovedana smrt - celotnega klana:

Joshua 7:23-25 "And they took them out of the midst of the tent, and brought them unto Joshua, and unto all the children of Israel, and laid them out before the LORD. And Joshua, and all Israel with him, took Achan the son of Zerah, and the silver, and the garment, and the wedge of gold, and his sons, and his daughters, and his oxen, and his asses, and his sheep, and his tent, and all that he had: and they brought them unto the valley of Achor.And Joshua said, Why hast thou troubled us? the LORD shall trouble thee this day. And all Israel stoned him with stones, and burned them with fire, after they had stoned them with stones."

------------------------------

Kri teče v potokih:

Joshua 8:18-25 "And the LORD said unto Joshua, Stretch out the spear that is in thy hand toward Ai; for I will give it into thine hand. And Joshua stretched out the spear that he had in his hand toward the city. And the ambush arose quickly out of their place, and they ran as soon as he had stretched out his hand: and they entered into the city, and took it, and hasted and set the city on fire. And when the men of Ai looked behind them, they saw, and, behold, the smoke of the city ascended up to heaven, and they had no power to flee this way or that way: and the people that fled to the wilderness turned back upon the pursuers. And when Joshua and all Israel saw that the ambush had taken the city, and that the smoke of the city ascended, then they turned again, and slew the men of Ai. And the other issued out of the city against them; so they were in the midst of Israel, some on this side, and some on that side: and they smote them, so that they let none of them remain or escape. And the king of Ai they took alive, and brought him to Joshua. And it came to pass, when Israel had made an end of slaying all the inhabitants of Ai in the field, in the wilderness wherein they chased them, and when they were all fallen on the edge of the sword, until they were consumed, that all the Israelites returned unto Ai, and smote it with the edge of the sword. And so it was, that all that fell that day, both of men and women, were twelve thousand, even all the men of Ai."
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Camalotz ::

Otroci se ne bi smeli delati norca iz starejših:

2 Kings 2:23-24 "And he went up from thence unto Bethel: and as he was going up by the way, there came forth little children out of the city, and mocked him, and said unto him, Go up, thou bald head; go up, thou bald head. And he turned back, and looked on them, and cursed them in the name of the LORD. And there came forth two she bears out of the wood, and tare forty and two children of them."

-------------

Čez okno z babo nadležno:

2 Kings 9:33-36 "And he said, Throw her down. So they threw her down: and some of her blood was sprinkled on the wall, and on the horses: and he trode her under foot. And when he was come in, he did eat and drink, and said, Go, see now this cursed woman, and bury her: for she is a king's daughter. And they went to bury her: but they found no more of her than the skull, and the feet, and the palms of her hands. Wherefore they came again, and told him. And he said,
This is the word of the LORD, which he spake by his servant Elijah the Tishbite, saying, In the portion of Jezreel shall dogs eat the flesh of Jezebel"

--------------

Ne skruni božjega imena:

2 Chronicles 36:16-17 "But they mocked the messengers of God, and despised his words, and misused his prophets, until the wrath of the LORD arose against his people, till there was no remedy. Therefore he brought upon them the king of the Chaldees, who slew their young men with the sword in the house of their sanctuary, and had no compassion upon young man or maiden, old man, or him that stooped for age: he gave them all into his hand."

--------------

Če Vsemogočni reče da se kolje, ma da se kolje:

Jeremiah 48:10 "Cursed be he that doeth the work of the LORD deceitfully, and cursed be he that keepeth back his sword from blood."
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Camalotz ::

...and ye shall know that I am the LORD!

Ezekiel 6:3-7 "And say, Ye mountains of Israel, hear the word of the Lord GOD; Thus saith the Lord GOD to the mountains, and to the hills, to the rivers, and to the valleys; Behold, I, even I, will bring a sword upon you, and I will destroy your high places. And your altars shall be desolate, and your images shall be broken: and I will cast down your slain men before your idols. And I will lay the dead carcases of the children of Israel before their idols; and I will scatter your bones round about your altars.In all your dwellingplaces the cities shall be laid waste, and the high places shall be desolate; that your altars may be laid waste and made desolate, and your idols may be broken and cease, and your images may be cut down, and your works may be abolished. And the slain shall fall in the midst of you, and ye shall know that I am the LORD."

----------------------------

Ezekiel 9:4-7 "And the LORD said unto him, Go through the midst of the city, through the midst of Jerusalem, and set a mark upon the foreheads of the men that sigh and that cry for all the abominations that be done in the midst thereof. And to the others he said in mine hearing, Go ye after him through the city, and smite: let not your eye spare, neither have ye pity: Slay utterly old and young, both maids, and little children, and women: but come not near any man upon whom is the mark; and begin at my sanctuary. Then they began at the ancient men which were before the house. And he said unto them, Defile the house, and fill the courts with the slain: go ye forth. And they went forth, and slew in the city."

----------------------------

Ezekiel 23:46-49 "For thus saith the Lord GOD; I will bring up a company upon them, and will give them to be removed and spoiled. And the company shall stone them with stones, and dispatch them with their swords; they shall slay their sons and their daughters, and burn up their houses with fire. Thus will I cause lewdness to cease out of the land, that all women may be taught not to do after your lewdness. And they shall recompense your lewdness upon you, and ye shall bear the sins of your idols: and ye shall know that I am the Lord GOD."

----------------------------

Isaiah 13:16-18 "Their children also shall be dashed to pieces before their eyes; their houses shall be spoiled, and their wives ravished. Behold, I will stir up the Medes against them, which shall not regard silver; and as for gold, they shall not delight in it. Their bows also shall dash the young men to pieces; and they shall have no pity on the fruit of the womb; their eyes shall not spare children."

----------------------------

Hosea 13:16 "Samaria shall become desolate; for she hath rebelled against her God: they shall fall by the sword: their infants shall be dashed in pieces, and their women with child shall be ripped up."

----------------------------

Amos 4:2,12 "The Lord GOD hath sworn by his holiness, that, lo, the days shall come upon you, that he will take you away with hooks, and your posterity with fishhooks. Therefore thus will I do unto thee, O Israel: and because I will do this unto thee, prepare to meet thy God, O Israel. "
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Camalotz ::

Tale sestavek sicer ne opisuje dogodka, ki se je imel zgoditi po Božjem navodilu (vsaj mislim da ne), vendar lepo zaokrožuje prispevek:

Judges 19:25-29 "But the men would not hearken to him: so the man took his concubine, and brought her forth unto them; and they knew her, and abused her all the night until the morning: and when the day began to spring, they let her go. Then came the woman in the dawning of the day, and fell down at the door of the man's house where her lord was, till it was light. And her lord rose up in the morning, and opened the doors of the house, and went out to go his way: and, behold, the woman his concubine was fallen down at the door of the house, and her hands were upon the threshold. And he said unto her, Up, and let us be going. But none answered. Then the man took her up upon an ass, and the man rose up, and gat him unto his place. And when he was come into his house, he took a knife, and laid hold on his concubine, and divided her, together with her bones, into twelve pieces, and sent her into all the coasts of Israel."
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Saladin ::

Here we go again...

Samo moj cent pa utihnem, ker nisem pristaš "dobesednega" branja verskih besedil.

Treba je pogledat celotno sliko glede Biblije:
-Kdaj in v kakšnih okoliščinah so bili pisani posamezni deli?
-Kdo jih je pisal?
-Kaj je razmišljal tisti, ki jih je pisal?
-Kaj je hotel povedati oz. kakšno agendo je imel tisti, ki jih je pisal?
-Kako so drugi razumeli tisto, kar je bilo napisano?
-Koliko se je ohranilo tistega, kar je bilo napisano?

Potem pa:
-Kdaj in v kakšnih okoliščinah so bili ti deli sestavljani v celoto?
-Kdo jih je sestavljal?
-Kaj je razmišljal tisti, ki jih je sestavljal?
-Kaj je hotel povedati oz. kakšno agendo je imel tisti, ki jih je sestavljal?
-Kako so drugi razumeli tisto, kar je bilo sestavljeno
-Koliko se je ohranilo tistega, kar je bilo sestavljeno?

In med vsemi temi stopnjami - koliko tega je simbolike, koliko zgodovine, koliko metafor, koliko pretiravanja, koliko neznanja, koliko ugibanja, koliko osebne pristranskosti in koliko agend?

Glejte celotno sliko - ne zgolj določenih izjav.
Ali pa se drž'te striktno religijskega vidika: Samo v tem primeru lahko garantiram, da boste tudi vedno dobili perfekten religiozen odgovor.

Your choice.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Camalotz ::

Tudi sam nisem pristaš dobesednega branja verskih besedil in se popolnoma strinjam s tabo Saladin.
Zato sem jih označil kot fantastiko, čeprav verjetno lahko pobereš ven tudi kaka realna zgodovinska
dejstva in neke nasvete za življenje.

Prav zato gre, kot sem napisal že na začetku, za odgovor na izziv in v pojasnilo, kaj dobimo, če
jemljemo te spise (Naj gre za Biblijo, Koran ali kateregakoli pač že) dobesedno.
Pa da niso po defaultu eni dobri in prijazni, drugi pa ne.

EDIT: morda sem se v 1. postu slabo izrazil. Ko sem napisal "neizmerni božji ljubezni" sem imel
v mislih "neizmerno ljubezen strica z belo brado, ki je točno tak, kot piše v neki knjigi"
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Camalotz ()

krneki0001 ::


EDIT: morda sem se v 1. postu slabo izrazil. Ko sem napisal "neizmerni božji ljubezni" sem imel
v mislih "neizmerno ljubezen strica z belo brado, ki je točno tak, kot piše v neki knjigi"


Dedek Mraz mogoče?

Camalotz ::

En tak patron ja.
Samo da ima Dedek Mraz (baje) RES rad otroke :P
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

krneki0001 ::

En tak patron ja.
Samo da ima Dedek Mraz (baje) RES rad otroke :P


Hmm, ne nima jih RES rad. RES radi jih imajo samo pedofili, dedek mraz je na stopnji učitelja - otroke ima rad (ampak pomoje da je to bolj odvisno od dneva, če mu je žena dala, al pa če je ostal na suhem).

PacificBlue ::

Zato sem jih označil kot fantastiko, čeprav verjetno lahko pobereš ven tudi kaka realna zgodovinska
dejstva in neke nasvete za življenje.


Ce bi radi nasvete za zivljenje si preberite vseh deset knjig od Carlosa Castanede. Pure wisdom.

hokuto ::

Here we go again...

Samo moj cent pa utihnem, ker nisem pristaš "dobesednega" branja verskih besedil.

Treba je pogledat celotno sliko glede Biblije:
-Kdaj in v kakšnih okoliščinah so bili pisani posamezni deli?
-Kdo jih je pisal?
-Kaj je razmišljal tisti, ki jih je pisal?
-Kaj je hotel povedati oz. kakšno agendo je imel tisti, ki jih je pisal?
-Kako so drugi razumeli tisto, kar je bilo napisano?
-Koliko se je ohranilo tistega, kar je bilo napisano?

Potem pa:
-Kdaj in v kakšnih okoliščinah so bili ti deli sestavljani v celoto?
-Kdo jih je sestavljal?
-Kaj je razmišljal tisti, ki jih je sestavljal?
-Kaj je hotel povedati oz. kakšno agendo je imel tisti, ki jih je sestavljal?
-Kako so drugi razumeli tisto, kar je bilo sestavljeno
-Koliko se je ohranilo tistega, kar je bilo sestavljeno?

In med vsemi temi stopnjami - koliko tega je simbolike, koliko zgodovine, koliko metafor, koliko pretiravanja, koliko neznanja, koliko ugibanja, koliko osebne pristranskosti in koliko agend?

Glejte celotno sliko - ne zgolj določenih izjav.
Ali pa se drž'te striktno religijskega vidika: Samo v tem primeru lahko garantiram, da boste tudi vedno dobili perfekten religiozen odgovor.

Your choice.

aha torej je po tvoje citirana knjiga samo zbirka kuharskih receptov pobranih z vseh vetrov in v kateri pisci niso niti uporabljali točnih merskih enot, ampak le približne (ščepec, žlička, prgišče...), tako da si jih lahko vsak malo po svoje razlaga. tudi prav, samo potem tudi dajanje velikega pomena tej knjigi nima smisla.
doke!

Saladin ::

Verske knjige je potrebno gledati v zgodovinskem kontekstu - ne pa jih smatrat kot znanstven dokument zgodovine, prava ali celo teologije.

Takrat so bile vse pomalo, da so lahko služile vsemu pomalo (oz. da so služile tisti inštituciji, ki je držala privileg nad tem čtivom).

Takrat so služile svojemu namenu.
Dandanes je to zastarel dokument. Pomemben - ampak zastarel.

Mar je Kopernikov "De revolutionibus orbium coelestium" laž in propaganda, ker je sodobna znanost razkrila vse napake v opažanjih in zaključkih Kopernika?

Glej zgodovinski kontekst.
Če ne, boš zabredel bodisi v militantni ateizem bodisi v religiozen fundamentalizem.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

hokuto ::

A se danes učiš in zgleduješ po Kopernikovih napakah mogoče? A ga morda kdo po božje časti in je kdo spoznan za grešnika, če oporeka njegovim zapisom. Ne delaj takih nesmiselnih primerjav. Ti bi ves čas rad stal ne dveh bregovih, pripisoval citirani knjigi neko izjemnost, hkrati pa ji dopuščal standarde povprečnosti ali celo podpovprečnosti. Ne gre to tako. Od izjemnosti pričakujem, ne, zahtevam izjemnost, sicer je to nekaj drugega. Ti si dovolj pameten in razgledan, da ti je jasno, da knjiga standardom izjemnosti pač/žal ne more zadostiti, ker se ji zaradi kakršnegakoli osebnega razloga nisi sposoben/željan odpovedat, pa potem kvačkaš meglice in se zvijaš v presto, da bi lahko naenkrat stal na dveh bregovih in povezal tvoj razum, ki ti pravi eno in to potrebo, ki kliče po drugem.
doke!

WarpedGone ::

Takrat so služile svojemu namenu.

Popravek: Od takrat do danes so služile svojemu namenu. Obstaja N verzij, ki si včasih prav zanimivo nasprotujejo, drugič pa ena govori nekaj o čemer druga povsem molči.

Ni ravno trdna in varna podlaga za življensko filozofijo svobodnega posameznika.

Militantni ateizem

Dej prosim tole definiraj
Zbogom in hvala za vse ribe

krneki0001 ::


Militantni ateizem

Dej prosim tole definiraj


S tem je pomoje mislil na take kot sem jaz, ki bi vse vere prepovedal in njihove največje zagovornike nabil na kole v opomin ostalim.

Zero One ::

Biblija je bila napisana po Božji besedi, vendar imamo za njeno interpretacijo na voljo mnogo bolj up-to-date vire - božje odposlance od Papeža navzdol. Jaz v tem ne vidim nikakršne kontradikcije. Statični set verovanj/zapovedi, kot je Sveto Pismo, pač ne more nespremenljivo veljati od vnebohoda do sodnega dne, in edino logično je, da se prilagaja tako, da najbolje služi razmerju med človeštvom in Bogom. Ne glede na to, da skušajo levi prikazati cerkev kot nekakšno arhaično zastarelo inštitucijo brez moderne relevantnosti (in nas Kristjane kot norce, ki imajo Sveto Pismo za fizični in biološki učbenik), kar definitivno ne drži.

Trdno pa verjamem v nezmotljivost Božje volje in, da so za vse Biblične poboje obstajali tehtni razlogi - navsezadnje je Bog s tem preklical svojo peto zapoved. Kar spet ni nikakršno protislovje, ker je Bog nezmotljiv in je relativno protislovje z Njegove strani v bistvu napaka s strani opazovalca. Razen, če bi rad kdo argumentiral, da je bolj vseveden od Boga.

Militantni ateisti pa so zame ljudje, ki imajo podzavesten strah pred Peklom, ki ga izražajo z odprtim nasprotovanjem religiji, to pa največkrat argumentirajo tako, da napredke v moderni znanosti predstavljajo kot dokaze proti obstoju Boga, kar je, kot že omenjeno, narobe.

printf(%s, "No statements? Why no... whoops");
//well if we can't make a statement, we should just leave a comment instead.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero One ()

jype ::

Zero One> Biblija je bila napisana po Božji besedi

Halucinacije, ja.

Zero One> Trdno pa verjamem v nezmotljivost Božje volje in, da so za vse Biblične poboje obstajali tehtni razlogi

Zdej, al je bog dober, odpušča in ne kaznuje, al je pa sadističen kreten. Biblija pravi, da je sadističen kreten.

Zero One> Militantni ateisti pa so zame ljudje, ki imajo podzavesten strah pred Peklom, ki ga izražajo z odprtim nasprotovanjem religiji, to pa največkrat argumentirajo tako, da napredke v moderni znanosti predstavljajo kot dokaze proti obstoju Boga, kar je, kot že omenjeno, narobe.

Znanost se z bogom ne ukvarja. Dokazov proti obstoju boga ni, tako kot ni dokazov proti obstoju samorogov, pa to ne pomeni, da zaradi tega samorogi obstajajo.

Volk| ::

Slovenska Biblija z različnimi prevodi

Je fajn včassih pogledat različne prevode. Se vidi koliko napak naredijo prevajalci
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Daedalus ::

Trdno pa verjamem v nezmotljivost Božje volje in, da so za vse Biblične poboje obstajali tehtni razlogi - navsezadnje je Bog s tem preklical svojo peto zapoved. Kar spet ni nikakršno protislovje, ker je Bog nezmotljiv in je relativno protislovje z Njegove strani v bistvu napaka s strani opazovalca. Razen, če bi rad kdo argumentiral, da je bolj vseveden od Boga.


No ja. S tako argumentacijo (da je opazovalec vedno narobe poštekal, kar pač je poštekal) lahko upravičiš vsako božjo svinjarijo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Starodavni ::

Zero One, ti si tak primer zelo nevarnega fanatičnega vernika, ki bi brez težav mesaril če bi bili za to odlični pogoji.

Ravno zato se bojim takih kot si ti in ne raznih višjih sil, ker jih preprosto ni. Militantni ateisti pa so večinoma komunisti iz časov hladne vojne.

A statistika je trenutno v prid militantnim vernikom kot pa militantnim ateistom, že zaradi števila in razširjenosti.

Sicer pa so navedeni citati biblije dober primer, kaj se zgodi če jo nekdo jemlje dobesedno, vse kar je navedeno je že zastarelo in družbeno škodljivo, sploh ubijanje lastnega potomstva, jebomast.., da ne živim v tem času, ker bi me zaradi naglušnosti in kritičnega razmišljanja eliminirali.

Religijo ne bo uničila vojna, nasprotno, uničili jo bodo ti pojavi v človeku:
- kritičnost
- dvom
- visoka izobraženost
- dober gmotni položaj
- svetovni mir
- stabilizacija populacije

Le vprašanje časa bi bilo, kdaj bi se pod svojo primtiivnostjo in zastarelostjo posedla vase.

Najbolj žalostno pa je, da verniki neštetokrat spreminjajo božje interpretacije, da jim potem koristijo in imajo motiv za neko dejanje. Potemtakem to ni več božja knjiga, ampak knjiga psihopatov iz bakrene dobe ter njihovih potomcev, ki poslušajo bakrenodobne psihopate. To velja samo za tiste, ki ne razmišljajo kritično.

Včasih sem bil res fanatičen verski otrok, tudi zato, ker v družbi vrstnikov nisem bil dobro sprejet, a po birmi in v srednji šoli pa sem začenajl opuščat verske obrede, na koncu pa sem naredil zadnjo in odločilno potezo. Zaklal sem namišljene in nedokazana bitja, kot so angeli, bog, hudič, zombij, vampirji in podobno. Vsak vernik bi lahko prišel v to stopnjo, če bi imel naštete pogoje, kot sem jih navedel zgoraj.

Tega pa ne naredijo zaradi različnih razlogov, glavni je družbena idiotskost, ki marginalizira manjšine in poveličuje večino, v tem primeru katoliška vera , ki ni nič drugega kot etiketa.

hamax ::

Se mojih 5 minut :D

Deuteronomy 14:11-18 (New International Version)

11 You may eat any clean bird. 12 But these you may not eat: the eagle, the vulture, the black vulture, 13 the red kite, the black kite, any kind of falcon, 14 any kind of raven, 15 the horned owl, the screech owl, the gull, any kind of hawk, 16 the little owl, the great owl, the white owl, 17 the desert owl, the osprey, the cormorant, 18 the stork, any kind of heron, the hoopoe and the bat.

Torej je opazovalec napacno interpretiral besedo netopir?

Isaiah 11:12 (21st Century King James Version)

12 And He shall set up an ensign for the nations, and shall assemble the outcasts of Israel, and gather together the dispersed of Judah from the four corners of the earth.

Matthew 4:8 (New International Version)

8 Again, the devil took him to a very high mountain and showed him all the kingdoms of the world and their splendor.

Madona, kar 2 opazovalca sta ga enako, a napacno razumela...


Matthew 27:51-53 (New International Version)

51 At that moment the curtain of the temple was torn in two from top to bottom. The earth shook and the rocks split. 52 The tombs broke open and the bodies of many holy people who had died were raised to life. 53 They came out of the tombs, and after Jesus' resurrection they went into the holy city and appeared to many people.

Ocitno takrat vstajenje ni bilo nic nenavadnega :D

Sedaj pa vrasanje za 1M$. Ce "vemo", da so se opazovalci motili, kako vemo, kateri deli so pravilni in kateri ne?

Mercier ::

Koliko Zdravamarij in Očenašev je dandanes težka pri spovedi ocvrta sova?

Ziga Dolhar ::

Zakaj citati v angleščini? Da je v izvirniku? :D

To mi je približno tako hecno, kot ko je nekoč na forumu nekdo citiral DonKihota, bližajočega se mlinom ... v angleščini. Je ful bl verodostojno izpadlo.
https://dolhar.si/

WarpedGone ::

Sedaj pa vrasanje za 1M$. Ce "vemo", da so se opazovalci motili, kako vemo, kateri deli so pravilni in kateri ne?

Izica: kar nam trenutno ustreza je pravilno, kar nam pa ne je pa narobe, mišljeno v prispodobi, mišljeno za en drug čas in okoliščine.
Kje lahk dvignem ta 1M$?

(upam, da je sakrazem vsem očiten)
Zbogom in hvala za vse ribe

hamax ::

Zakaj citati v angleščini? Da je v izvirniku?

1. A je kje na netu objavljen slovenski prevod Biblije?
2. slo-tech ni edini forum kjer potekajo debate o (a)teizmu :D

(upam, da je sakrazem vsem očiten)

Clanom RKC-ja verjetno ni :D

BigWhale ::

Tkole, na hitro:

OP je pozabil omeniti nadvse pomemben del Biblije:

5 Mz 13.

Če te tvoj brat, sin tvoje matere, ali tvoj sin ali hči ali žena tvojega naročja, ali prijatelj, ki je kakor tvoja duša, na skrivaj zapeljuje in pravi: »Pojdimo in služimo drugim bogovom,« ki jih niste poznali ne ti ne tvoji očetje, izmed bogov ljudstev, ki so okoli vas, najsi bodo blizu ali daleč od tebe, od enega do drugega konca zemlje, ne vdajaj se mu in ne poslušaj ga! Naj se ne smili tvojemu očesu, ne prizanašaj mu in ne skrivaj ga, temveč ga neizprosno ubij! Tvoja roka naj se ob usmrtitvi prva vzdigne proti njemu, potem pa roke vsega ljudstva. Pobij ga s kamenjem, da bo umrl, ker te je skušal odvrniti od GOSPODA, tvojega Boga, ki te je izpeljal iz Egipta, iz hiše sužnosti. Ves Izrael naj to sliši in se boji, da nihče v tvoji sredi ne bo več storil kakšne tako hudobne stvari.



Here we go again...
Samo moj cent pa utihnem, ker nisem pristaš "dobesednega" branja verskih besedil.
...
Treba je pogledat celotno sliko glede Biblije:
...
In med vsemi temi stopnjami - koliko tega je simbolike, koliko zgodovine, koliko metafor, koliko pretiravanja, koliko neznanja, koliko ugibanja, koliko osebne pristranskosti in koliko agend?


Seveda! Se absolutno strinjam. Problem je v tem, da predvsem nepoznavalci in ateisti, ki so proti islamu natolcujejo kaka traparija je Koran in kake svinjarije so not napisane. Ne vedo pa, da so prav iste svinjarije tudi v Bibliji.

Potem pa se vse skupaj dobesedno vzamejo, pa je takoj ogenj v strehi. Ignorirajo dejstva, da so bile te svete knjige napisane 2000 in vec let nazaj in za tiste ljudi, ki so takrat ziveli.

Takrat je po vsem znanem svetu (ali pa vsaj vecini) vladala serija. Za umor so te ubili, za tatvino so ti odsekali roko, za presustvovanje so te kamenjali. Jah. Kaj zdaj? Kako hudica napisat versko knjigo in vernikom dopovedati, da je cascenje 'tujega boga' gresno dejanje in bo hudo kaznovano? Saj ne bo vedel in razumel tega, ce ni napisano v skladu s takratnimi kaznimi.

rasta ::

Stara zaveza kar dobro odraža duh takratnega časa. Za današnje razmere je bila to zelo primitivna družba.

PacificBlue ::

Biblija je napisana na tak način, da odgovarja Cerkvi. Človek mora biti pokoren in se kesati za svoje grehe, drugače ga čaka pekel...kr luštna manipulacija, se vam ne zdi?

hamax ::

Mislim, da je EdwartCurrent edini, ki ne bo sel v pekel...

krneki0001 ::


Seveda! Se absolutno strinjam. Problem je v tem, da predvsem nepoznavalci in ateisti, ki so proti islamu natolcujejo kaka traparija je Koran in kake svinjarije so not napisane. Ne vedo pa, da so prav iste svinjarije tudi v Bibliji.

Potem pa se vse skupaj dobesedno vzamejo, pa je takoj ogenj v strehi. Ignorirajo dejstva, da so bile te svete knjige napisane 2000 in vec let nazaj in za tiste ljudi, ki so takrat ziveli.

Takrat je po vsem znanem svetu (ali pa vsaj vecini) vladala serija. Za umor so te ubili, za tatvino so ti odsekali roko, za presustvovanje so te kamenjali. Jah. Kaj zdaj? Kako hudica napisat versko knjigo in vernikom dopovedati, da je cascenje 'tujega boga' gresno dejanje in bo hudo kaznovano? Saj ne bo vedel in razumel tega, ce ni napisano v skladu s takratnimi kaznimi.


No mirno lahko umakneš ateiste. Večina ateistov pozna koran in biblijo bolj kot verniki sami.

jype ::

nebivedu> No mirno lahko umakneš ateiste. Večina ateistov pozna koran in biblijo bolj kot verniki sami.

Janez 23:15, ane?

Saladin ::

A se danes učiš in zgleduješ po Kopernikovih napakah mogoče?

Zgledujem se po inovativnosti njegovega časa in njegovega poguma. Fiziki (zgodovinarji) pa bodo spoštovali še njegove napredne ideje za svoj čas.

Brez dvoma se gre za pomembno in zgodovinsko knjigo. Amnpak kljub zastarelosti še vedno drži določeno resnico. Imaš torej dva vidika za upoštevat - zgodovinski in pravilnost, glede na sodobna spoznanja.

Nujno so potrebna "dvojna" pravila - če ne so vsa besedila, ki niso maksimalno znanstveno rigorozna, avtomatsko za v koš.

pripisoval citirani knjigi neko izjemnost

Nikoli ji nisem pripisoval "izjemnost". Ima par pomembnih detajlev (deset zapovedi,...) - drugače pa je zgolj ena izmed mnogih.
In tako jo treba tudi razumeti. Tudi če govori v absolutih, jo je nesmiselno resnično jemati tako.

Militantni ateizem


Dej prosim tole definiraj

Goreče kritiziranje vernikov zgolj zato, ker so verniki (brez utemeljitve, zakaj, npr., naj bi bili slabši od fizika, ki zagovarja Ex Nihilo).

No mirno lahko umakneš ateiste. Večina ateistov pozna koran in biblijo bolj kot verniki sami.

Izjava tedna :))
Ateisti ponavadi poznajo zgolj tisto, kar jim odgovarja. Verniki ponavadi prav tako.
V zmernih sredinah se na slabe odlomke kar nekako pozabi ali pa se jih jemlje z rezervo. V ekstremnih sredinah se bere zgolj slabe odlomke in se pozabi na bolj zmerne ("dobrih" odlomki pa se sploh ne priznava zaradi lastnih interesov)

@hamax:
Tvoj video (nenamerno) pove povsem prav, kaj je potrebno storiti okoli religij:
"If I'm really gonna play it safe in this life, I need to worship EVERY god there is."
To pa ne pomenijo "detajli", kot so roženkranc in molitve (ki zgolj ločujejo), ampak splošne skupne značilnosti, utemeljene na fiziki, logiki in osnovnih človeških pravicah.
Npr.
Sinkretizem
Pluralizem
Interdisciplinarnost
...

Nihče ne pozna absolutne resnice. Torej je edini logičen izhod ena fuzija maksimalne množice utemeljenih mnenj, ki je lahko dober približek nespoznavni resnici in obenem praktično uporabna osnova za subjektivne izpeljave.
Ko pa se ta subjektivizem začne kositi z osnovo, ki združuje - lahko povsem legitimno rečeš, da si "zašel z prave poti".
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

hamax ::

Ima par pomembnih detajlev (deset zapovedi,...)

Zakaj tocno je 10 zapovedi pomembnih? Pravis, da se jih ljudje ne bi drzali, ce ne bi bile nekje zapisane?

Saladin ::

Ima par pomembnih detajlev (deset zapovedi,...)

Zakaj tocno je 10 zapovedi pomembnih? Pravis, da se jih ljudje ne bi drzali, ce ne bi bile nekje zapisane?


Pravim, da ima taista knjiga, ki se jo da (včasih upravičeno) demonizirat - tudi dobre in napredne vidike.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

BigWhale ::


No mirno lahko umakneš ateiste. Večina ateistov pozna koran in biblijo bolj kot verniki sami.


Res? Ti se tega znanja nisi pokazal. Pa tudi vecina drugih ateistov tukajle ne.

Arto ::

Goreče kritiziranje vernikov zgolj zato, ker so verniki (brez utemeljitve, zakaj, npr., naj bi bili slabši od fizika, ki zagovarja Ex Nihilo).


Ne, ravno tako slabi so. Sicer pa, kateri fizik zagovarja Ex Nihilo? Big Bang vsekakor ni stvarjenje iz niča, če si morda to mislil. Če pa že zagovarja Ex Nihilo, tega zagotovo ne zagovarja kot fizik.

jype ::

Saladin> naj bi bili slabši od fizika, ki zagovarja Ex Nihilo

Naštej enega, ki "zagovarja Ex Nihilo".

Ker vse, kar sem jaz (in ostali) trdil v večnih dialogih s teboj je to, da je možnost, da je "Ex Nihilo" pravilen opis realnosti, popolnoma enako verjetna kot možnost, da je pravilen opis realnosti "Ex Deus" (al je mogoče "Ex Dei"?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Saladin ::

da je možnost, da je "Ex Nihilo" pravilen opis realnosti, popolnoma enako verjetna kot možnost, da je pravilen opis realnosti "Ex Deus"

Tisti, ko vztrajajo na "enakosti teh možnosti", so vsi praviloma ateisti ;)

Po eni strani utemeljeno - saj izmed vseh enakih možnosti je Ex Nihilo najenostavnejša.
Po drugi strani pa zgrešeno - ker nimajo absolutno nobenega dokaza ali indica o takšni, enaki verjetnosti tako skrajno različnih teorij.

Zgolj "fizikalno ne vemo" ni niti dokaz niti indic.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

jype ::

Saladin> Po drugi strani pa zgrešeno - ker nimajo absolutno nobenega dokaza ali indica o takšni, enaki verjetnosti tako skrajno različnih teorij.

Mislim, da imaš v tem primeru prav.

Vendar je vseh teorij neskončno mnogo in fizik mora vse teorije obravnavati na podlagi izmerljivih dejstev - ker nobena teorija ne napoveduje ničesar preverljivega pa seveda pomeni, da so vse enako verjetne.

Saladin ::

Vendar je vseh teorij neskončno mnogo in fizik mora vse teorije obravnavati na podlagi izmerljivih dejstev - ker nobena teorija ne napoveduje ničesar preverljivega pa seveda pomeni, da so vse enako verjetne.


Kar je fizikalno pravilno.
Moraš jih "obravnavat" enako verjetno - ampak to jih ne naredi enako verjetne.
Pravzaprav že sam vnaprej dobro poznaš verjetnost, da je realna enakovrednost tako različnih teorij praktično nemogoča.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Volk| ::

nebivedu> No mirno lahko umakneš ateiste. Večina ateistov pozna koran in biblijo bolj kot verniki sami.

Janez 23:15, ane?



Hm....ta Janez 23:15 me zanima...ali si se zmotil? Namreč, Janezov evangelij ima 21 poglavij:)
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

jype ::

No, pol pa Janez, Appendix C.

Camalotz ::

Ziga Dolhar> Zakaj citati v angleščini? Da je v izvirniku?
Ker se KJV smatra kot enega najbolj "dobesednih" prevodov izvirnikov in nasploh naj bi bil ta prevod "od Boga navdahnjen". V izvirniku pa nekako ne bi imelo smisla citirat, ker bi ga tu gor le malokdo če sploh kdo razumel. Ali pač?
Vedno znova me preseneča, koliko ljudi zna pisati, ne pa tudi brati.

hokuto ::

Zgledujem se po inovativnosti njegovega časa in njegovega poguma. Fiziki (zgodovinarji) pa bodo spoštovali še njegove napredne ideje za svoj čas.

Kar je vse lepo in prav, noben pa ne uči njegovih napak kot edino zveličavno resnico. Sicer sem ti pa že prejšnjič rekel, da ne delaj takih nesmiselnih primerjav, razen če si zreduciral boga na nivo Kopernika, s čimer se pa spet zakolješ. Nočeš in nočeš razumet, da ne moreš uporabljat istih vatlov za merit popolnoma različne zadeve.

Brez dvoma se gre za pomembno in zgodovinsko knjigo. Amnpak kljub zastarelosti še vedno drži določeno resnico. Imaš torej dva vidika za upoštevat - zgodovinski in pravilnost, glede na sodobna spoznanja.

To je čisto ateistični pogled na knjigo. Glede na to koliko časa se je obdržala in koliko ljudi se še kar ukvarja z njo, ji ne moreš odrekat pomembnosti, glede na starost pa seveda tudi zgodovinskosti ne. Sam praviš, da je zastarela in spet ne oporekam, je pa tu manjši problem, da to kar naj bi bila, po svoji definiciji ne bi smelo zastaret (kako lahko božja beseda zastari?!). Nekaj resnice tudi res vsebuje, samo kaj pa je to izjemnega, saj se najde še marsikakšna tudi zelo stara knjiga, ki je ima kaj v sebi.

Nujno so potrebna "dvojna" pravila - če ne so vsa besedila, ki niso maksimalno znanstveno rigorozna, avtomatsko za v koš.
WTF


Nikoli ji nisem pripisoval "izjemnost". Ima par pomembnih detajlev (deset zapovedi,...) - drugače pa je zgolj ena izmed mnogih.
In tako jo treba tudi razumeti. Tudi če govori v absolutih, jo je nesmiselno resnično jemati tako.

A da ni izjemna praviš, celo le ena izmed mnogih... in v čem se to razlikuje od ateističnega pogleda nanjo? Pa se ti res VSEH deset zapovedi zdi pomembnih? Prve tri? Četrta kar brezpogojno?
Glede absolutnosti in nesmiselnosti, pa seveda, da jo je nesmiselno tako jemati, samo kot taka se predstavlja in ravno to je njen (in tvoj) problem. Ti namreč pravzaprav praviš, da si vegetarjanec, edino pri kosilu in večerji ješ meso.


Ateisti ponavadi poznajo zgolj tisto, kar jim odgovarja. Verniki ponavadi prav tako.
V zmernih sredinah se na slabe odlomke kar nekako pozabi ali pa se jih jemlje z rezervo. V ekstremnih sredinah se bere zgolj slabe odlomke in se pozabi na bolj zmerne ("dobrih" odlomki pa se sploh ne priznava zaradi lastnih interesov)

Samo stvar je v tem, da je za ateiste povsem dovolj, tudi če res poznajo samo tisto kar jim odgovarja, ker se namreč knjigi ne podrejajo in je ne častijo, ali jemljejo za zgled. Tako je dovolj, da poznajo njene napake, zmote, nekonsistentnosti ipd in na podlagi tega povsem korektno zaključijo, da potemtakem, ta knjiga ne more imeti od nekaterih pripisovane ji izjemnosti. Razlika med zmernimi in fanatičnimi verniki je pa imo predvsem v tem kateri del možganov prevlada (oz kateri podleže indoktrinaciji) - logični ali realitetni. Pri ekstremistih prevlada logični, ker popolnoma pravilno razumejo, da ko pade en sam del zgodbe, pade vse skupaj in posledično branijo vsako še tako škodljivo zablodo, pri zmernih pa realitetni, ker jim je jasno, da marsikaj ne more biti tako kot je zapisano in potem s pick & choose metodo poberejo ven samo kar jim paše, ne zapopadejo pa, da x% (pri čemer x<100) od 1 nikoli ne more biti 1.
doke!

TESKAn ::

Pravzaprav že sam vnaprej dobro poznaš verjetnost, da je realna enakovrednost tako različnih teorij praktično nemogoča.

Zakaj? Ker se krega s tvojim pojmovanjem vsega? Ker so ljudje tisočletja dolgo verjeli drugače? Če sedaj nekaj tisočletji večina verjame v stvarjenje iz nič, bo to naredilo to teorijo kaj bolj "enakovredno"?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

Saladin ::

Sicer sem ti pa že prejšnjič rekel, da ne delaj takih nesmiselnih primerjav, razen če si zreduciral boga na nivo Kopernika, s čimer se pa spet zakolješ

eSam praviš, da je zastarela in spet ne oporekam, je pa tu manjši problem, da to kar naj bi bila, po svoji definiciji ne bi smelo zastaret (kako lahko božja beseda zastari?!).

Simple.
Ni in ne more biti 100% pravo (ali dobesedno) božje razodetje.
Gre se zgolj za en približek " božjega razodetja" (karkoli že razumeš pod to), optimiran za svoj kraj, čas in ljudstvo.

Iz česa sledi:

Nekaj resnice tudi res vsebuje, samo kaj pa je to izjemnega, saj se najde še marsikakšna tudi zelo stara knjiga, ki je ima kaj v sebi.

Bingo.
Vse knjige je potrebno tako upoštevat - ne zgolj eno (v svojem kontekstu, seveda).


Nujno so potrebna "dvojna" merila - če ne so vsa besedila, ki niso maksimalno znanstveno rigorozna, avtomatsko za v koš.


Sem popravil - mislil sem "merila" - ne "pravila". My bad.

A da ni izjemna praviš, celo le ena izmed mnogih... in v čem se to razlikuje od ateističnega pogleda nanjo?

Ateist bo sistematsko eliminiral vsako pojmovanje Boga znotraj takih besedil - vernik bo predpostavljal naravo Boga iz takih besedil in se osredotočal na druge detajle.
Skratka - ateist bo z agendo kritiziral takšno besedilo - vernik pa bo iz nje razbiral moralne in filozofske nauke (ponavadi skrite v metaforah).
V kolikšni meri jo bo jemal dobesedno pa je direktno odvisno od njegovega ortodoksnega/liberalnega stava.

Noben izmed njiju ni povsem objektiven pri tem (objektiven bi bil zgolj agnosticizem, ki pa ga je izjemno težko prakticirati).

Zgodovinarji so še najbolj objektivni pri analizi takih besedil - ker jih zanimajo zgolj zgodovinska dejstva in ne Bog in filozofija.

Glede absolutnosti in nesmiselnosti, pa seveda, da jo je nesmiselno tako jemati, samo kot taka se predstavlja in ravno to je njen (in tvoj) problem

Mar se je na začetku knjige ob "Bog je ustvaril nebo in Zemljo v 7 dneh" tako težko odločiti, ali naj se takšno besedilo bere dobesedno/absolutno ali z zdravo mero razuma, torej realnosti v kontekstu pisanja takih besedil (simbolika in podobno)?

Ti namreč pravzaprav praviš, da si vegetarjanec, edino pri kosilu in večerji ješ meso.

Pravim, da sem omnivor in da tako prakticiram oba vidika. Sem karnivor "in" nekaj več (vegetarijanec). Sem vegetarijanec "in" nekaj več (karnivor).
To poudariš kot vrsto politične korektnosti (obe strani imajo vsaj deloma prav in vsdaj deloma tudi sam zastopaš obe strani)

Potem pa rečeš - namesto ločevanja povejmo jasno, da sem omnivor in poudariš prednosti takega vidika nad striktnim ločevanjem na mesojedce in rastlinojedce.
Kot prvo zaradi vzpodbujanja spoštovanja med različnimi mnenji.
Kot drugo pa - omniovorstvo je pri ljudeh realno optimalna izbira hranjenja.

amo stvar je v tem, da je za ateiste povsem dovolj, tudi če res poznajo samo tisto kar jim odgovarja, ker se namreč knjigi ne podrejajo in je ne častijo, ali jemljejo za zgled

Liberalnemu verniku je Biblija zgolj ena smernica izmed mnogih. Čim ji pridaš neko simbolno vrednost - se ji ne podrejaš več - jo nimaš za absolut.

Za vse ostalo (kaj koristnega si misliš potegnit ven iz nje) pa velja enako, kot sem rekel. Vsak si jo bo razlagal glede na svoje sposobnosti in interese.

Pravzaprav že sam vnaprej dobro poznaš verjetnost, da je realna enakovrednost tako različnih teorij praktično nemogoča.


Zakaj? Ker se krega s tvojim pojmovanjem vsega? Ker so ljudje tisočletja dolgo verjeli drugače?

Zato, ker si fiziki celo za "kakršenkoli logičen obstoj Izven vesolja" ne upajo reči - da mora tudi tam biti 1+1=2.

To ni več usidranost v realnost. To je dopuščanje (in pasivno promoviranje) absurdnosti.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svoboda izražanja vs. islam (film Fitna ipd.) (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Problemi človeštva
96172501 (39030) Double_J
»

Izrael mora uničiti Islam, drugače bo Islam uničil Izrael (strani: 1 2 3 426 27 28 29 )

Oddelek: Problemi človeštva
140462568 (37396) poweroff

B16 užalil muslimane (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
60627565 (21041) kuglvinkl
»

Šaron na smrtni postelji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
936624 (5096) Dr Evil
»

Jest mam virus a?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
142264 (2021) Kriko

Več podobnih tem