» »

Svoboda izražanja vs. islam (film Fitna ipd.)

Svoboda izražanja vs. islam (film Fitna ipd.)

««
«
1 / 20
»»

neres ::

-----
O filmu Fitna, za tiste ki niso seznanjeni:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fitna_(film)

Intervju z avtorjem:
http://www.youtube.com/watch?v=j0jUuzdfqfc
http://www.youtube.com/watch?v=0W6twYw4E8w
-----

Potem ko filma ni bilo mogoče predvajat na TVju (zaradi varnostnih stroškov) je "odpovedala" še uradna spletna stran. Youtube je pospaman s posnetki ljudi, ki se vnaprej opravičujejo za film.

Meni se zdi skrajno bedno, da moramo imeti v 21. stoletju ene tabu teme.

Thomas ::

Svoboda izražanja je šla na nižji nivo, kot je včasih bila.

V splošnem se za to obtožuje Busha, a je to napaka. Krivi so predvsem levičarji in multikulturalisti, ki vse kar jim ni všeč, označijo za "hate speech" in želijo zakonsko celo preganjat. Razen seveda fundamentalizma, ki ga razumejo kot svojega zaveznika, čeprav bodo njih fundiji tudi poklali, če se oni zavihtijo na vrh sveta. Ambicijo imajo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

iskra ::

Šmenta! Če lahko na National Geographic celo noč vrtijo dokumentarce, ki govorijo za in proti Jezusu & co., kje je potem problem stresti v javnost dokumentarec o Islamu in Muslimanih?

Ja, varnost ... Sem videl nekaj posnetkov, ki so krožili po mailih (na Youtube) in kaže nestrpnost Muslimanov do naših pogledov na njihovo vero. Groza. Če je to vera, da razstreliš veleposlaništvo, ker so nekaj povedali o tvojem bogu, potem nisi človek vere ampak človek nasilja. To pa ni več moderno že od Turkov naprej.

Nasilne demonstracije, ki so se odvijale na Nizozemskem in drugod po svetu, bi morali zatreti v kali. Zanimivo je, da nisem še slišal za nasilne katoliške demonstracije ...
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Saladin ::

Film mora v javnost, tako ali drugače.

Bes fundamentalistov mi je jasen. AMpak ne razumem, zakaj je tako težko (tako v filmu, kot v javnosti) poudariti, da se gre za kritiko fundamentalizma in ne Islama.

Ker drugače užališ še tiste bolj zmerne, češ kaj njih in Islam mečeš vse v isti koš.

Naj povabi v oddaje enega fundamentalista in enega zmernega muslimana in sproščeno pojasni svoja stališča.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

zee ::

Svodo izražanja (lastnih mnenj) je islamu povsem tuja. Kdor se ne strinja z njimi (ie ne žlobudra za njimi verzov iz Korana), je nevernik, ki se bo cvrl v peklu...vse lepo in prav, vendar si noben od teh "nevernikov" ne želi pomoči (think: kabuum!) na poti v njihov pekel.

S fundamentalistom se ni mogoče razumsko pogovarjati, saj se razum in fundamentalizem medsebojno izključujeta. IMHO je za fundamentalista najbolje, da se ga po hitrem postopku spravi v njegova nebesa z vsemi devicami in ne vem še vse čim.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Luka Percic ::

Imo je moralno užalit vse. Tudi "zmerni" morajo jit pod tuš. Če jim poči ventil, seveda niso zmerni.

To moramo početi, dokler nebo nobenega več ki bi nam grozil z smrtjo. V imenu svobode govora ter človekovih pravic.


Seveda velja isto za druge vere, ampak tam nekako nismo bili deležni takega nasilja.

neres ::

Mislim, da je to tudi eden od argumentov Geerta Wildersa s tem filmom o Koranu, namreč da ne moreš imet nekega zmernega islama. Vsaj ne po Koranu.
Definitvno so nekateri muslimani v Evropi premalo zmerni: http://youtube.com/watch?v=Xn-KsSX_0us.

O teh stvareh naj se govori. Take debate bi morali vsi politiki spodbujat, ne pa se delat kot da teh problemov ni.

Mimogrede, še ena stran o tem filmu: http://www.themoviefitna.com/
(na drugi strani med novicami najdete tudi prispevek o mnenju našega zunanjega ministra)

Thomas ::

Dimitrij Rupel je zrel za odstavitev.

Ne bom ga več branil.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

namreč da ne moreš imet nekega zmernega islama.

Prav v taki mentaliteti je problem.

To enostavno ni res.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

neres ::

"namreč da ne moreš imet nekega zmernega islama." Prav v taki mentaliteti je problem. To enostavno ni res.

No, to sem sicer nekoliko poenostavil. Ne vem če je to Geert dobesedno rekel, je pa rekel, da Koran spodbuja skrajni islam.

Je pa res, da če pogledamo na trenutno stanje je teh zmernih muslimanov dosti premalo, premalo jih je opaziti. Bi pričakoval od zmernih, da bi bili kaj bolj kritični do skrajnežev.


edit: sicer pa Geert je rekel da "ne verjame v zmerni islam" v tistem intervjuju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neres ()

Saladin ::

Bi pričakoval od zmernih, da bi bili kaj bolj kritični do skrajnežev.

Kako lahko pričakuješ sodelovanje zmernih muslimanov, ko pa Koran opisuješ kot vir vsega zla, namesto da se osredotočiš na tiste, ki ga zlorabljajo?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Luka Percic ::

Podlo od njega. Ravno tako kot je bilo podlo Janševo napadanje mladine ko je le ta objavila par slik (nažalost je bilo besedilo zraven vse drugo kot zavzemanje za svobodo govora, ampak ok, vsaj slike so bile).
Da se razumemo, na levem polu nisem zasledil niti enega, ki bi pa to podprl, tako da "pravih" ni tam za iskat.
Zgleda da je čas za Liberalce.

Zakaj je dobro sedaj žalit?
Ker če rata prevroče, lahko še zmagamo.
Na dolgi rok, pa bo prej ali slej počilo.
Mlajše generacije so še hujše, in nič ne kaže na to, da bi se trend ustavil.
Pa vedno več jih je(procentualno).

Naj povdarim da seveda isto velja za druge kulture/vere, če bi bile tako nasilne.

Kako naj ta boj poteka?
Za začetetek prepovedat ninđa obleke(nošenje na javnih površinah), ter onemogočit verske centre ki prepovedujejo nevernikom vstop. Če je kaj takega v drugih verah/kulturah, tudi prav!

Luka Percic ::

Moje mnenje sicer je, da koran vspodbuja fundamentaliste bolj kot druge (zelo razširjene) vere. Ampak krivi so jasno fundamentalisti.

V Ameriki menda že imajo mošejo kjer lahko enakovredno molijo tudi ženske!

MadMicka ::

Luka veliki, nimaš ti pojma praktično o ničemer.

Žaliti je koristno za sobivanje? Za sodelovanje? In potem kr flanca še o neki vojni med Islamom in Zahodom? Če takele vn meče, potem s takim kakršnakoli resna debata ni več mogoče.

Thomas ::

Na Slashdotu majo eno foro: "I for one salute our new .... masters".

Micitu to ni fora, ampak modus vivendi, življenski slog?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

Užališ lahko osebo, ideologije ne moreš užalit.
Zbogom in hvala za vse ribe

neres ::

Kako lahko pričakuješ sodelovanje zmernih muslimanov, ko pa Koran opisuješ kot vir vsega zla, namesto da se osredotočiš na tiste, ki ga zlorabljajo?

Jaz osebno Korana ne poznam in nimam nekega mnenja o njem. Če pa si naslavljal tako bolj na splošno: zdi se mi, da je bilo do sedaj od Zahoda večinoma slišati pozitivno/tolerantno govorjenje o islamu in Koranu (morda celo preveč pocukrano, kaj pa vem). Bush je npr. v raznih govorih naslavljal muslimane in islam kot miroljubne ljudi z miroljubno religijo. Zmerni muslimani so imeli -kot muslimani- vedno veliko podpore s strani Zahoda in še jo imajo.

Luka Percic ::

Luka veliki, nimaš ti pojma praktično o ničemer.

Zveni kot pohvala. Če ti to izrečeš seveda.

Žaliti je koristno za sobivanje? Za sodelovanje?

Tega nisem rekel. Žalit je dobro za naše preživetje. Da vidimo kako nevaren je sodržavljan. Če (resno) grozi z smrtjo, je dovolj nevaren, da ga je treba odstranit.
Če bi zaradi "Marije z podgano" padale smrtne obtožbe, grožnje, ter podobno, je čas za ukrepanje, ne pa za ujčkanje.

Isto je seveda tukaj.

Vojno bojujemo dokler jo lahko še zmagamo.
Sem pa že povedal kako bi zgledal tak boj, da mi nebo spet kdo kaj podtikal.

Saladin ::

Zmerni muslimani so imeli -kot muslimani- vedno veliko podpore s strani Zahoda in še jo imajo.

Do tu vse lepo in prav.

Ampak protesti se sprožijo takrat, ko napadeš prav religijo (torej Koran in Mohameda), in ne specifično fundamentalistov.
Saj smo dovolj pametni, da vemo, da je tudi zmeren musliman zelo občutljiv na blatenje svoje vere. Pa vseeno se najdejo senzacionalisti, ki namerno podžigajo prav osje gnezdo, ko to ni potrebno.

Ampak da smo jasni - nobena (namerna ali nenamerna) žalitev Islama ne opravičuje nasilnega odgovora z strani muslimanov. Ampak to nasilje se lahko predvidi in ker se gre za nepotrebno provokacijo - se temu lahko tudi izognemo. Isto kritiko lahko preneseš "zavito v mehkih besedah" namesto z boom-boxom.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Azrael ::

Ali pri stanju takem kot je, je sploh možen zmeren musliman in fundi na javnem soočenju?

Verjetno je, ampak kdo bo uspel in kdo bo fasal fatwo, je jasno že v naprej.

Problem Islama je, da je je ostal vsaj 500 let zadaj, njihovega Martina Luthra pa od nikoder ali pa možni reformatorji ne živijo tako dolgo, da bi se njihove ideje prijele. .
Nekoč je bil Slo-tech.

Karaya 52 ::

Saladin> Saj smo dovolj pametni, da vemo, da je tudi zmeren musliman zelo občutljiv na blatenje svoje vere. Pa vseeno se najdejo senzacionalisti, ki namerno podžigajo prav osje gnezdo, ko to ni potrebno.

To drži. Sam sem kristjan zato me je slika "Marije s podgano" užalila. Luka Veliki, predstavljaj si, da tvojo mamo naslikajo kot prostitutko. No, tako je bilo meni, ko sem videl to sliko. Naročniki te slike pač ne prebavljajo kristjanov, to so že večkrat dokazali (zažgali so križ, zvezali zvonove...). Mislite da so takšna dejanja vredna zahodne civilizacije? Zato mislim, da so karikature Mohameda nepotrebna provokacija. Po drugi strani mi je jasno da gre za trk kultur in to je treba jasno in glasno povedat.

Ne morem se znebiti občutka, da se želi zahod prikupiti muslimanom oz. da se ga boji. Če povem po domače "v naši hiši se bo igralo po naših pravilih" in v to so vključene tudi oddaje, ki kritično govorijo o religiji.

Oddaje, ki govorijo o faktih DA, nepotrebne provokacije NE.

zee ::

"Oddaje, ki govorijo o faktih DA, nepotrebne provokacije NE."

In svoboda govora?

Stvari povezane z religijo naj se dogajajo v temu namenjenih prostorih, kar se pa zunaj dogaja z verskimi simboli pa se vernikov ne tiče, saj -menda- živimo v sekularni državi, kjer je religija eno in država drugo.

Menda, pravim...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Luka Percic ::

Sam sem kristjan zato me je slika "Marije s podgano" užalila.

Jasno!

Naročniki te slike pač ne prebavljajo kristjanov, to so že večkrat dokazali

Jasno!

Mislite da so takšna dejanja vredna zahodne civilizacije?

Jasno!
Nisi razumel kaj hočem povedat. Ne gre za to da bi se jaz z temi slikami kaj preveč strinjal.
Ampak imamo svobodo govora, ki nesme bit kar tako omejena. Še posebej pa ne z grožnjami z umorom.

Tukaj je cel moj point!
Kazanje marije z podgano seveda v tem pogledu ni več smiselno, saj smo videli da nas zaradi tega nihče(upam;) noče ubit. Drugače je z slikami mohameda. Kažimo jih v obrambi najbolj temeljnih človekovih pravic!

MadMicka ::

Res me zanima, ali se še komu drugemu zdi tale izjava skregana z zdravo pametjo?

"Kazanje marije z podgano seveda v tem pogledu ni več smiselno, saj smo videli da nas zaradi tega nihče(upam;) noče ubit. Drugače je z slikami mohameda. Kažimo jih v obrambi najbolj temeljnih človekovih pravic!"

Karaya 52 ::

zee> ...zunaj dogaja z verskimi simboli pa se vernikov ne tiče.

Kako se jih ne tiče? A so verni samo v tistem trenutku ko so v nekem sakralnem objektu? Vsaka akcija sproži reakcijo. Če kdo misli da bodo tisti na drugi strani morali požreti vsako žaljitev se moti, tako kot se motijo tisti ki verjamejo da lahko na istem prostoru živjo pripradniki popolnoma različnih kultur brez vsakršnih posledic/konfliktov. To se ne nanaša samo na stvar religije.

Luka Percic ::

Sem vedel da me bo kdo obtožil dvojnih standardov (MadMicka recimo) zato moram v svojo obrambo prilepit tole;

Saladin ::

Mene ta Marija ne moti, pod pogojem, da je simbolizem ali kritika utemeljena.
Če pa mi bo umetnik rekel, da je hotel predstaviti krščanstvo kot kugo, pa bi sliko prepovedal oz. izločil tako iz galerij kot iz resnih medijev.

Mi si lahko privoščimo to mero tolerance. Drugi se tega še morajo naučiti.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

PaX_MaN ::

Kaj vse je cerkev utemeljeno delala par stoletij.

podbevna ::

Vsak, ki reče, da svoboda govora ne zajema pravice tudi koga užaliti nima pojma kaj pomeni svoboda govora.

Vsak, ki reče, da imamo sicer pravico kritizirati muslimane, a da je "pametno biti previden ker so revčki občutljivi" nima pojma o svobodi govora.

Edina reakcija na nasilno preprečevanje kritike s strani dela prebivalstva, je še bolj neposredna in žaljiva kritika. To je racionalna poteza, ki omogoča sobivanje na dolgi rok. Vse ostalo je le privijanje ekonom lonca.

Vsak, ki pa namiguje, da si je provokator sam kriv za fatvo pa je kreten.

Thomas ::

podbevna - BRAVO!

Oziroma, ne toliko bravo podbevna, kot naj bo sram večino drugih. Vključno z Dimitrijem Ruplom in Janezom Janšo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Seveda naj bo sram tudi Georga Busha in Izraelske politike, ki se "ozirajo".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Luka Percic ::

Vsaka stvar koga moti. Ni smiselno da stvar prepovemo, ker smo nekateri užaljeni.
Osebno sem bil precej užaljen ko mi je nekdo rekel da so bili pod stalinom bolj svobodni kot smo zdaj(čeprav bi mene v takem sistemu najbrž ubili).
Ampak hej, tip pač nima vsega pošlihtanega, nebom mu prepovedal govoriti neumnosti okoli, hvalit stalina, čeprav bi njegova želja, če bi bila uresničena, praktično pomenila mojo smrt(nasilno).
Bom pa jezen nanjga, ter ga žalil okoli, jasno:D

Double_J ::

Jah, če Janša reče, da so karikature OK, lahko verjetno faše kak bombni napad Slovenija.

Ter se potem poslovi on verjetno od oblasti. Pač mu je oblast več vredna, kot nek princip.

Thomas ::

Sej to mi je jasno. Vsi se bojijo. Jasno. Bush isto. Izraekci isto.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Vsak, ki reče, da svoboda govora ne zajema pravice tudi koga užaliti nima pojma kaj pomeni svoboda govora.

Odprt, javno oglaševan rasizem, nacizem, homofobija, provokacije, zastraševanje,... je potemtakem tudi sprejemljiv.

Obstajajo (resda meglene) meje, do kje je še sprejemljivo nekoga užaliti.

Vsakdo, ki trdi drugače, nima pojma kaj pomeni svoboda govora.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Thomas ::

Ne vem, zakaj bi bil recimo rasizem nekaj prepovedanega. Da so morebiti razlike med rasami - je odprto vprašanje.

Zakaj ne bi z nacisti odprli javne debate, mi tudi ni jasno.

Omejevanje svobode govora je orodje tistih, katerih argumenti so resno podhranjeni, pa bi na ta način radi zaščitili svojo piškavo ideologijo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Karaya 52 ::

podbevna> Edina reakcija na nasilno preprečevanje kritike s strani dela prebivalstva, je še bolj neposredna in žaljiva kritika.

Se strinjam, ampak potrebno je ločiti kritiko od žaljitve. Dobra kritika po mojem mnenju ne more biti žaljiva, torej bobu bob in nič več. Kaj pomeni muslimanom Mohamed narisan kot terorist ne vem. Opravičevanje danske vlade (čeprav je bila karikatura morda neprimerna) se mi ni zdelo potrebno ker sem ga videl v luči popuščanja zahoda fundamentalističnemu islamu. Na srečo (spet moje mnenje) so se v bran novinarju, ki so mu grozili s smrtjo, simbolno postavile tudi nekatere časopisne hiše in s tem nekako rešile naše vrednote.

Thomas ::

Nobenega pravega razloga ni, da se VSA prepričanja dajo na mizo in da se o njih svobodno diskutira.

Zakaj le se ne bi? Ker bo nekdo užaljen, ko se mu bo podrl svet?

Če je tako krhek, zasluži da se podre.

V starih časih so bile vse teme pod tabujem. Ni se smelo razpravljati o ničemer. Temačni časi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Karaya 52 ::

Umor Theo Van Gogha, zaradi tega ker je posnel film o položaju žensk v islamu, je napad na naše vrednote. Vsakršno popuščanje manjšini je nesprejemljivo in v nasprotju z vsemi pravicami, ki si jih je zahod izboril skozi čas. V bran temu, bi ta film morali predvajati in verjamem da ga bodo. Kako dolgoročno rešiti ta problem pa ne vem.

Saladin ::

Ne vem, zakaj bi bil recimo rasizem nekaj prepovedanega.

Kako zdaj: Fundije bi vkomot bombardiral in metal v zapor, fašistom in neonacistom pa bi dajal proste roke?

Kako imaš lahko liberalno in demokratično ustavo, istočasno pa omogočaš aktivno rušenje teh istih vrednot?
Obstaja en zelo širok okvir socialno-politično-moralnih vrednot, ki maksimalno povečuje svobodo izražanja in maksimalno zmanjšuje vplive najbolj ekstremnih skupin.

Neke meje trebajo bit. Ne gre se za prepovedovanje osebnih prepričanj, ampak za preprečevanje širjenja takih prepričanj preko meja, ki jih zadajo znanstvene institucije in večinsko mnenje prebivalstva.

Neonaciji (& Co.) lahko držijo svoja zborovanja in tiskajo svoje pamflete. Ne smejo pa to javno oglaševat (še manj pa udejanjat) v javnih ustanovah in javnih prostorih. Prav tako se isto ne sme poučevat na šolah ali vmešavat v politiko.

Vsaka skupina pa lahko argumentira svoja stališča na akademskem nivoju (če so tega sposobne). Tega jim noben ne preprečuje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Priporočaš tehniko sprenevedanja, kot jo priporočajo politiki. A to ni dovolj.

Naciji, fundiji in sploh vsi, naj kar povedo svoje. Ne smejo pa udejanjat svojih protizakonitih idej, sicer se jih lahko upravičeno smatra za teroriste.

Da bomo pa o nekaterih rečeh kar molčali, ker se tako spodobi, je pa srednjeveška taktika.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Na Slashdotu majo eno foro: "I for one salute our new .... masters".

I, for one, welcome our new ... overlords.

Luka Veliki> Da se razumemo, na levem polu nisem zasledil niti enega, ki bi pa to podprl, tako da "pravih" ni tam za iskat.

Pričujoči ultralevičar meni, da je vljudnost lepa čednost, nevljudnost pa ne sme biti povod za karkoli drugega, kot vrnjeno nevljudnost. Seveda ne podpiram agresivne kritike silama nič bolj, kot podpiram agresivno kritiko krščanstva. Oboje je isti šmorn, kar se mene tiče.

Thomas ::

Agresivne kritike sicer ne maraš, a si sam večkrat agresivno kritičen. Do vseh, za katere veš, da ti ne bodo naredili nič drugega, kot ti kvečjemu takšno kritiko vrnili. Kateri ti ne grozijo s smrtjo, takšne pač agresivno kritiziraš, roko na srce! S Kristjani vključno!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Agresivne kritike sicer ne maraš

To seveda ne drži. Če si kdo zasluži agresivno kritiko, naj jo tudi prejme.

Thomas> a si sam večkrat agresivno kritičen.

Kar očitno dokazuje,da zgornja trditev ne drži.

Thomas> S Kristjani vključno!

Muslimani pač niso tolkli cel dan po votlem plehu včeraj. K sreči je vreme temeljito zadušilo zvok, ki tako ni bil več pretirano moteč - sicer bi bila kritika danes agresivnejša.

donfilipo ::

Ne vem od kdaj je uradna levica (rusko ali yu socialistična) podpirala prevlado manjšinske kulture nad večinsko. Ali celo Islam? Pa pustimo to.
Tudi tupričujoča skrajna levica z bombaškimi težnjami a na žalost brez bomb:) se povsem strinja z režiserjem (Geert Wilders)..-som in njegovimi izjavami podanimi na linkih (FOX).

Saladin>>Kako lahko pričakuješ sodelovanje zmernih muslimanov, ko pa Koran opisuješ kot vir vsega zla, namesto da se osredotočiš na tiste, ki ga zlorabljajo?

Saladin, kot si sam omenil neka zmernost mora biti. Se povsem strinjam. A menim, da bi večina ljudi svoj sveti script morala imeti za metaforo in oporo samemu sebi in soverujočim, a ne kot sveti spis- integralen in obvezujoč za vse ostale. Menim, da prepoved slikanja Mohameda, kamenjanje tistih, ki delajo na Sabbath(bible), ali kamenjanje otrok(bible), ki v šoli izjavijo: 'Moj stari je mal prtegnjen!'----spada med norosti, ki jih sodobna civilizacija ne more tolerirati. In če jih kanček za koščkom nekdo indoktrinira v vaš memeplex, je odpor naraven. In odprt pogled na tozadevno 'neligitimnost' svetega scripta povsem upravičena in nujna za koeksistenco različnih kultur. In naj se ne šteje za provokacijo nekoga, ki obsoja, kamenjanje otrok. Jasno je, da ne gre za kamenjanje ali karikature mojameda. To je povod. Vzrok je nacionalizem na domačinski in priseljenski strani in crash dveh različnih civilizacij. Ene pragmatične nesvete kulture, ki iz vsake kulture za vsako ceno skuša potegniti neko korist in na drugi strani sveto ogrožene, ki se počuti izkoriščana in podcenjena in z nekim scriptom 'out of date', skuša ohranjati enotnejši združevalni memepleks, za katerega pa se zna izkazati samo to, da je out of date.... in to preden postanejo večinsko prebivalstvo ali potem.

Če smo iskreni, islam se širi z migracijo in visoko nataliteto na bogat zahod. Namesto da bi se prilagajal in asimiliral, se ob asimilativnih procesih ponekod počuti užaljenega z zagovarjanjem scriptov in običajev, ki jih sodobna zahodna civilizacija brez legitimnega odpora, ne bo sprejela. In morda Islamu velja nekako do spornih delov scripta postopiti nekako tako, kot so krščani, do spornih delov biblije, preprosto jih pozabiti in si ustvariti svetlejšo notranjo sliko. Zaprašeni skript pa držati ne v zakonih in običajih pač pa v muzejih.

In na koncu korana samega se ne boji nihče. Tiste pozačene knjige, bi se dalo v precej velikem številu in z dobro propagandno tehniko prodati na miljone kopij tudi med neverniki. Kar nas moti je islamski nacionalizem, običaji, in kultura, ki je v konfliktu z našim memeplexom. In ko porečete, da tudi muslimane moti naš nacionalizem, običaji, pitje itd..., je treba vendarle pogledati objektivno. Holland ni tradicionalna islamska država in očeti Holanske nacije...njeni pesniki, pisci, velikani in mornarji niso bili muslimani po tradiciji. In tako velja tista stara kultura, ki mislim , da ni nikomur sporna. Če pridem v vašo hišo za hlapca, bom moral biti vsaj tiho ob očenašu. Ne boste me gledali lepo če se pojavim z nekim svetim eskimskim spisom, kjer je zapovedano, da je žene treba deliti z ljudmi drugih krajev, zaradi genskega mešanja:) In mislim, da se ve, kdo je na Nizozemskem gost in kdo tam že dalj časa.

Ali je izogibanje konfliktu junaško ali stahopetno je vprašljivo. Konflikt pride ko so priseljenci v številu 15%, ali ko so v številu 85%. Prepreči ga lahko le nevtralna turbulenca na spremljevalnih področjih. Znanstvena, tehnološka revolucija in drastično izboljšan standard. Ali dobri Stalin oziroma privezani Hitler (kar se običajno ne konča dobro za manjšine, pa všasih celo za večine) Zanimivo tudi relativno dober standard zaradi nekega hudiča ne pomaga. No Hollandcem se vidi, da nimajo slabe vesti zaradi Adolpha, imajo pa vedno očitnejše clashe civilizacij. In ne smemo ob tem pozabiti, da so zaradi intenzivnih potovanj in osvajanj v preteklosti imeli tudi nedvomne koristi. Če rečemo, prvi hlapec ni prišel v hišo sam, pač pa so ga privlekli iz bližnjega jarka. A to zadeve v globalu ne spremeni. Desnica ima tokrat popolnoma prav!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

ripmork ::

super spisano donfilipo. Posebej tale del:
...bi večina ljudi svoj sveti script morala imeti za metaforo in oporo samemu sebi in soverujočim, a ne kot sveti spis- integralen in obvezujoč za vse ostale.

Dokler Nizozemec pohajkuje po Islamski deželi, se bo pač moral prilagodit pa pazit kaj reče in naredi. Ko pa je situacija obratna bi pa tudi obratno moralo veljati. Običaji gor ali dol, vsak ima svoje in vse je lepo in prav, ko pa horda Islamistov napove džihad zaradi ene presrane karikature je pa kristalno jasno da nekaj ne štima...

Če si islamec in se hočeš preselit na Nizozemsko, prav. Izvoli, obdrži običaje in kulturo. Toda pozabi na krvno maščevanje, "roka za roko" in ostale podobne zločinske nebuloze.
Če se ne strinjaš, te bomo pa direkt na prvi avtobus dali - lepo nazaj domov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

zee ::

"Če se ne strinjaš, te bomo pa direkt na prvi avtobus dali - lepo nazaj domov."

Avtor tega sporočila mi bržčs ne bo zameril, če njegovo poved še malo razširim:
Će se ne strinjaš, te bomo pa direkt na prvi avtobus dali - lepo nazaj domov; je drugih sotrpinov na vratih vsaj še sto.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Saladin ::

Sožitje z liberalnim Islamom je povsem možno. Je tudi edini racionalen način prihodnjega razvoja, kajti vse ostale opcije vsebujejo nasilje.
Če nočemo nasilja, se moramo prilagoditi. Tako mi kot muslimani.

Glede na našo višjo stopnjo tolerance moramo vsak korak prvo narediti mi. Rizik moramo prvo prevzeti mi, prav tako morebitne prve žrtve pretiranega "pacifizma in politike popustljivosti". Kajti moraš ohranit moralno prednost in ne omogočat nepotrebne politične municije nasprotniku. Treba je ustvariti jasen in nedvoumen vtis, da smo naredili vse mogoče v naših, "Zahodnih", okvirjih, da dopustimo maksimalno svobodo Islamu z istočasnim preprečevanjem največjih zatiranj in nazadnjaštva. In da smo to vedno delali z spoštovanjem do njihove religije.

To je edini način, kako omejit širjenje fundamentalizma (seveda ob istočasnim aktivnim preprečevanjem kriminalnih aktivnosti - dokler je to v mejah Ustave).

Islam ni zlo. Koran ni zlo. Problem je v interpretacijah posameznih skupin.
Islam je lahko tole (primer je simboličen - enako velja za vsa verska pravila in običaje):

Kar je nedopustno.

Lahko je tole:

To lahko dopustimo (pod pogojem, da dekleta ne omejuje pri njihovem izboru aktivnosti)

Lahko pa je tole:

Kar pa je čisto OK.

Če ukinemo burko in dopustimo hijab oz. jilbab, s tem ne bo vse več žena nosilo jilbab (ali celo regresiralo v burko), ampak se bo ščasoma islam pretvoril v varijanto 3 (in še bolj sproščeno).
Give and take. Isti princip velja za vse religije.

TO je zahodna pravica do izražanja veroizpovedi. Če nočete vojne ali nenehnega teroriziranja, je to edina pot.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

zee ::

Lansko leto sem bil v Londonu, pa sem videl zelo malo variante 3, največ je bilo variante 1...z vsemi pritiklinami.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Saladin ::

Lansko leto sem bil v Londonu, pa sem videl zelo malo variante 3, največ je bilo variante 1...z vsemi pritiklinami.

To bi trebalo zakonsko urediti oz. prepovedati. To je jasna meja.
Ampak ponavljam - to je treba narediti "z rokavicami". Ob sodelovanju in podpori liberalnih muslimanov maksimalno spoštljivo.

Ampak treba je to urediti.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
««
«
1 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sojenje Geert Wildersu (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
726846 (5395) donfilipo
»

Izrael mora uničiti Islam, drugače bo Islam uničil Izrael (strani: 1 2 3 426 27 28 29 )

Oddelek: Problemi človeštva
140462340 (37168) poweroff
»

Undercover Mosque: The Return

Oddelek: Problemi človeštva
192931 (2573) jype

B16 užalil muslimane (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
60627397 (20873) kuglvinkl
»

Šaron na smrtni postelji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
936596 (5068) Dr Evil

Več podobnih tem