» »

Posest orožja

Posest orožja

««
11 / 54
»»

jype ::

Verjetno samo iz oštarije, kjer se zbirajo "jagri".

tupee ::

V Švici se orožje očitno obnaša dosti lepše. Čudno, kaj je pa razlika med Švico In Ameriko? Ker ena območja po Ameriki nimajo nobenih strelnih obračunov, le kaj je v tistih krajih drugače?

s1m0n ::

Moraš razumet, da v Švici magazine/metke hranijo na enem mestu in jih nima posameznik doma. In to že od 2007 dalje (za vojsko). Tak, da primerjava z USA ni na mestu.

mailer ::

s1m0n je izjavil:

Moraš razumet, da v Švici magazine/metke hranijo na enem mestu in jih nima posameznik doma. In to že od 2007 dalje (za vojsko). Tak, da primerjava z USA ni na mestu.

Torej pomeni, da tam lahko orožje kupi vsak, medtem, ko za municijo potrebuješ dovoljenje. Američani orožje prodajajo v nakupovalnih centrih zraven ostalih stvari. Pač vrže v voziček še remington pumparco, ki je v akciji skupaj z 100 naboji samo 200$.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Sakin ::

s1m0n je izjavil:

Moraš razumet, da v Švici magazine/metke hranijo na enem mestu in jih nima posameznik doma. In to že od 2007 dalje (za vojsko). Tak, da primerjava z USA ni na mestu.



V bistvu je primerjava dokaj na mestu. Švica ima zelo razvito lovsko kulturo in veliko kosov orožja glede na prebivalstvo. Sicer zakonov glede posesti nima tako liberalnih kot USA, definitivno pa zelo liberalne za evropske standarde. Point being, da lahko nabavi legalno vsak, ki ni obsojen kaznivih dejanj.

Tu je link. kjer zadeve razloži švicar iz prve roke:

Na Nach Nachma Nachman Meuman!

Fritz ::

Sakin je izjavil:

Sicer zakonov glede posesti nima tako liberalnih kot USA, definitivno pa zelo liberalne za evropske standarde. Point being, da lahko nabavi legalno vsak, ki ni obsojen kaznivih dejanj.

In kaj od tega point being ne velja za Slovenijo?
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Sakin ::

Fritz je izjavil:

Sakin je izjavil:

Sicer zakonov glede posesti nima tako liberalnih kot USA, definitivno pa zelo liberalne za evropske standarde. Point being, da lahko nabavi legalno vsak, ki ni obsojen kaznivih dejanj.

In kaj od tega point being ne velja za Slovenijo?


To, da kot civilist ne rabiš biti samo lovec ali športni strelec, da imaš lahko v posesti orožje. In po statistiki so na vrhu glede posedovanja orožja v Evropi.
Kako je v slo, pa žal več ne vem.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

matobeli ::

Zakon o orožju je vsaj v sloveniji zelo dobro napisan (vsaj v primerjavi z drugimi).

Za posest orožja moraš imet pač nek razlog, kar se mi zdi prav, ne moreš ga imet ker ga samo "hočeš", ker je odprtih preveč možnosti za zlorabo.

Če ga želiš imeti kot športno ali lovsko pa moraš to dokazati. Sej vemo da na lepe učke nič ne funkcionira.
Glede na to da ne smeš streljati kjer hočeš avtomatsko rabiš bit član neke organizacije ki ima možnost uporabe primernega strelišča.
S tem se vsaj malo zagotovi neka varnost pri uporabi in izvajanju streljanja.

Je pa tu še zdravniški pregled, ki je sicer bolj površen, ampak je spet samo ena varovalka da dokažeš da si fizično sposoben uporabljati orožje.

Potem pa rabiš še izpit o varnem rokovanju z orožjem, lahko rečem da to ni birokratska stvar ampak da se na tečaju res ogromno naučiš. Mene je imel človek ki je pisal zakon in je zelo dobro razložil zakaj so se odločili za kakšno stvar.

Sicer pa orožje ni edina stvar za katero potrebuješ podobne zadeve, npr. avto je čisto isti drek, le da tam stane vse sjupsj skoraj 10x več.

Primerjave z švico so pa itak brezveze, je treba bit kot državljan dovolj zrel da se država lahko odloči za take stvari. In švicarji očitno so, slovenci pa očitno ne.

Kaj ::

Eno vprasanje glede sportnega orozja. In prosim drzite se vprasanja, brez pametovanja.

Ce zelis orozje iz razloga sportne aktivnosti (ozirona sportnega orozja, ce se tako rece), imas dovoljenje za orozje le za cas clanstva v nekem drustvu ali tudi po tem?
Kolikor sem na hitro preletel zakon, se mi zdi ta pot do posesti orozja najlazja. Se vclanis v strelsko drustvo, ko izpolnis vse pogoje za dovoljenje, preverjanja in preglede ipd, se izpises in orozje legalno ohranis za vedno.
Pravilno sklepam?

Koliko casa v praksi traja, da te klub izpusti iz kreplov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

matobeli ::

Tako je, noben ne bo šel čekirat če si še v strelskem društvu. Za orožni list, ki pa je dejansko samo upgrade, pa se malo, zelo malo, čekira, izdaja pa de ga za 10let (če se ne motim).

Klub te pa spusti iz krempljev maksimalno po enem letu neplačevanja članarine, oziroma odvisno od statuta. Tukaj so strelsks društva enaks vse ostalim.

Sakin ::

matobeli je izjavil:

Tako je, noben ne bo šel čekirat če si še v strelskem društvu. Za orožni list, ki pa je dejansko samo upgrade, pa se malo, zelo malo, čekira, izdaja pa de ga za 10let (če se ne motim).

Klub te pa spusti iz krempljev maksimalno po enem letu neplačevanja članarine, oziroma odvisno od statuta. Tukaj so strelsks društva enaks vse ostalim.


Dobro vprašanje je, kaj je potem, ko/če nisi več član kluba. Jaz se spomnim, da sem moral predložit rezulte iz tekmovanj (IPSC) in pisno potrdilo od kluba, da se aktivno udeležujem tekem.
Tu, kjer sedaj živim (Izrael), pa je bil pogoj za dovoljenje med drugim tudi minimalno 3-letno stalno bivanje v državi.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

matobeli ::

Sakin: to si verjetno imel orožni list?
Za posestni kist ni takih hudih omejitev.

Daj malo povej kako dol prideš do (športnega) orožja in kakšne so kaj omejitve. Me prav zanima kako to je:)

Kaj ::

Sakin je izjavil:

matobeli je izjavil:

Tako je, noben ne bo šel čekirat če si še v strelskem društvu. Za orožni list, ki pa je dejansko samo upgrade, pa se malo, zelo malo, čekira, izdaja pa de ga za 10let (če se ne motim).

Klub te pa spusti iz krempljev maksimalno po enem letu neplačevanja članarine, oziroma odvisno od statuta. Tukaj so strelsks društva enaks vse ostalim.


Dobro vprašanje je, kaj je potem, ko/če nisi več član kluba. Jaz se spomnim, da sem moral predložit rezulte iz tekmovanj (IPSC) in pisno potrdilo od kluba, da se aktivno udeležujem tekem.
Tu, kjer sedaj živim (Izrael), pa je bil pogoj za dovoljenje med drugim tudi minimalno 3-letno stalno bivanje v državi.


Sigurno je neka zakna. Športno orožje deluje daleč najlažji način za pridobitev orožja. Prelahek.
Naj napiše kdo, ki poseduje orožje zaradi športne aktivnosti, kako je potem.

mailer ::

Prav zanimivo, da za vso orožje od (močnejše) zračne naprej je potreben orožni list medtem, ko je za samostrel pogoj samo polnoletnost.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

ramiz?! ::

matobeli je izjavil:

Tako je, noben ne bo šel čekirat če si še v strelskem društvu. Za orožni list, ki pa je dejansko samo upgrade, pa se malo, zelo malo, čekira, izdaja pa de ga za 10let (če se ne motim).

Klub te pa spusti iz krempljev maksimalno po enem letu neplačevanja članarine, oziroma odvisno od statuta. Tukaj so strelsks društva enaks vse ostalim.

Velja tudi za @MihaMiha....

Pa še kako čekirajo, če si res v društvu... Včasih je bilo, da si se samo včlanil v društvo in opravil rokovanje in zdravniški, pa je bilo to to... Zadnja leta pa te kar pošteno primejo in rabiš predložit izpiske iz tekem, ki potekajo pod okriljem s strani priznanih organizacij iz prejšnjega leta itd. (da pa prideš na tekmo, pa tudi traja nekaj ur v društvu, da se seznaniš z vsem...) Tako da ni samoumevno pridobiti orožnega lista samo na podlagi včlanitve...

Potem imaš še druge težave, če si kupiš orožje... Če greš iz države za dlje časa, moraš orožje prinest v hrambo (če se ne motim) na upravo ali ga izočiti nekomu, ki ima orožni list in primeren prostor itd... Seveda gre tudi na črno brez vsega... ampak tako je uradno treba
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ramiz?! ()

krneki0001 ::

Sam ne hodim na tekme, vseeno pa redno streljam v klubu, ki ima strelišče. Pa me noben ne preverja.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

matobeli ::

A to maš posestni list ali orožni list?
Vem da za orožnega preverjajo, ampak ga načeloma ne rabiš

krneki0001 ::

posestni, tudi orožje je stalno spravljeno v klubu. Ga ne rabim doma. Doma je samostrel dovolj.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

bosslipxx ::

vir: strelskiklub.si:

"Popolna neaktivnost člana v koledarskem letu se smatra kot zadosten razlog za izključitev.Pri izključitvi je predsednik komisije dolžan o tem nemudoma obvestiti predsednika društva ter upravno enoto v kateri ima član stalno prebivališče oz.pristojno upravno enoto in sicer v petnajstih dneh ter ji posredovati pismen sklep o izključitvi.O vsakem postopku mora biti obveščen predsednik društva,ki nato poskrbi za izpeljavo postopka."
slo-fishing.si

krneki0001 ::

Ja, beseda neaktivnost tukaj pove vse.

Ti lahko hodiš streljat na klubsko strelišče, to pomeni da si aktiven. Ni pa ti potrebno hoditi na tekme.

Popolna neaktivnost pomeni, da si dobil posestni list, kupil si orožje in municijo, pa se nisi nikoli več oglasil v klubu in na strelišču.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Sakin ::

matobeli je izjavil:

Sakin: to si verjetno imel orožni list?
Za posestni kist ni takih hudih omejitev.

Daj malo povej kako dol prideš do (športnega) orožja in kakšne so kaj omejitve. Me prav zanima kako to je:)



Orožni list sem imel v mislih, ja.

Če izvzamem aktivne vojake, rezerviste in bivše pripadnike kakšnih posebnih sil, so pogoji podobni kot so bili v slo. Zdravstveni pregled, psihološki, tečaj ravnanja z orožjem, nekaznovanost, udejstvovanje na tekmovanjih (za športnike). Vsake nekaj let imaš preverjanje sposobnosti in psihološki pregled, baje dobim po pošti in do sedaj še ni nič prišlo. Navesti moraš razlog za posedovanje orožja (lov, šport, samoobramba), načeloma pa je za slednje lažje dobiti dovoljenje kot v slo, ker pač se smatra, da je praviloma bil vsak v vojski (jaz ne, ker sem bil prestar). Čeprav kolikor jaz vem, ženske v veliki večini v vojski nikoli ne streljajo s pištolo, pa tudi redni vojaki, če izvzamem zgoraj naštete, v osebni oborožitvi le-te nimajo.
Glede dovoljenja za samoobrambo pa vem da so različni nivoji. Tisti, ki imajo redno prebivališče v bolj rizičnih območjih, v Judeji in Samariji napr, so lahko celo upravičeni do avtomatskega orožja.
Jaz zadnje čase nimam več toliko časa preživet na strelišču, kaj šele hodit na tekme, drag šport je to kot verjetno sam veš. Ne dolgo nazaj sem si uredil dovoljenje za prikrito nošnjo, tko pač za vsak slučaj, če grem kam s familijo. Sicer pa ne čutim neke potrebe po stalni nošnji, vsaj tam kjer živim ne. Je zelo varno. Aja, nošnja v toku z nabojem v cevi je prepovedana, tudi če ima orožje zunanje varovalo. To velja tudi za vojsko.

Če izvzamem kakšne mafijske obračune in arabce, napadov s strelnim orožjem skoraj nimamo. Vsaj ne da bi jaz vedel.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

Martin Krpan ::

Ko nehaš biti član strelskega društva ti orožje iz orožnega lista prepišejo na posestni list in ti seveda ne izdajajo dovoljenja za nabavo streliva , ker za to nimaš več razloga.
Orožje imaš lahko doma , ne smeš pa ga prenašati , še manj pa nositi.

Fritz ::

Orožje lahko nosiš, vsepovsod kjer to ni izrecno prepovedano, samo z orožnim listom za varnost.

Orožje lahko prenašaš tako z orožnim listom za šport kot tudi z dovoljenjem za posest. Razlika je le v tem, da moraš pri dovoljenju za posest pridobiti dovoljenje za vsak posamezen nakup streliva, pri orožni listini za šport/lov in seveda varnost pa to ni potrebno.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

gruntfürmich ::

tule najbolj klamfajo taki ki nimajo pojma...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

xxxul ::

Na koga to leti- kateri del naj bi bil narobe?

blueharp ::

Več kot je legalno prisotnega orožja med prebivalci, manj je kriminala. Poglejte si statistike. Švica ima ogromno orožja med prebivalci, kriminala skoraj ni. Tam, kjer prebivalci imajo prepoved orožja, pa je umorov največ.

V vsako domačo kovinsko omaro s ključavnco eno dobro šmajsrco!

Kaj ::

Kaj pa tole v Avstriji a? Sem nekaj bral da lahko šibrovko prosto kupiš in jo imaš doma. Sem prav prebral?
Če ja, fenomenalno!

mailer ::

V EU lahko primerjaš statistiko med sabo. Če daš zraven samo USA se ti statistika popolnoma podre. Da, MihaMiha šibrovke so pri sosedih dovoljene brez kakšnih posebnih tečajev verjetno pa vseeno opravijo varnostno preverjanje (kar pomeni, da ljudje pridejo do orožja po drugih poteh).
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

razerznak2 ::

Kaj je izjavil:

Kaj pa tole v Avstriji a? Sem nekaj bral da lahko šibrovko prosto kupiš in jo imaš doma. Sem prav prebral?
Če ja, fenomenalno!


pred 2-3 leti so ustavili to, tako da si mal prepozen, žal
Vesoljec nacist

zmaugy ::

Sicer so ameriški republikanci večino časa hudi zadetki, ampak tale izjava kandidata Carsona pa morda ima nekaj soli:

hammock ::

Vidim da je nekaj nejasnosti okoli oroznih listin, pa bom malo napisal o tem; v Sloveniji posameznik lahko poseduje Dovoljenje za posest orozja in Orozni list.

Dovoljenje za posest orozja in pot do njega:

-tecaj in izpit varnega rokovanja z orozjem
-zdravniski pregled
-clanstvo v strelskem klubu

Ko je zgoraj nasteto opravljeno, se na UE vlozi vlogo za nabavo orozja, in le ta je cez kak mesec v postnem nabiralniku. Potem se z njo gre v trgovino, kupi kos in v roku 8 dni nese na UE, kjer pogledajo tip, kaliber, serijsko in vse to vpisejo v Dovoljenje za posest orozja.

S to listino se ne da prosto kupovat streliva. Pot do streliva je:

-gres do firme, kjer si delal tecaj varnega rokovanja z orozjem, in s svojim orozjem opravis se 'posebni del' le tega (razstavis in sestavis orozje, nekaj placas in dobis potrdilo)
-to potrdilo, ter priporocilo strelskega kluba da rabis strelivo, dodas vlogi za nabavo streliva
-cez par dni dobis vlogo, s katero gres direktno k trgovcu in kupis, s cimer se zgodba zakljuci

Orozni list se dobi za 3 razlicne razloge:

-lov
-varnost
-sport

Za lov je postopek enak kot zgoraj, edino namesto strelskega kluba se vclanis v lovsko drustvo. Za varnost ga pri nas brez vez ne dobis. Za sport...vse kot za posestni list, edino potrdilo o udelezbi na dveh tekmah rabis, ter prav tako posebni del preizkusa.

Z oroznim lahko neomejeno kupujes strelivo.

Tretja, neuradna pot do streliva pa je, da ti ga nekdo da (kolega, klub) pa je. Samo vsaj enkrat priporocam da vzamete nabavno dovoljenje za strelivo, tako da ste pravno pokriti.

Najhitrejsa in najcenejsa pot do orozja je cca 2 meseca in kaksnih 400 evrov (papirji) ter koliko pac stane kos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hammock ()

BigWhale ::

zmaugy je izjavil:

Sicer so ameriški republikanci večino časa hudi zadetki, ampak tale izjava kandidata Carsona pa morda ima nekaj soli:


Ne, niti mal soli nima. Dokler ima vojak v rokah bazuko, tank in letalonosilko, je popolnoma vseeno, ce tebi vlada dovoli, da imas za pasom pistolo.

Zlobnega diktatorja z najmocnejso vojsko na svetu se ne obvarujes s pistolo za pasom.

Gejspodar ::

Zlobnega diktatorja z najmocnejso vojsko na svetu se ne obvarujes s pistolo za pasom.


What is :

-Vietnam
-Arab spring
-Ukraine
-...

jype ::

Švica ima glede orožja bistveno strožjo zakonodajo od Slovenije, mimogrede.

Kje so šele ZDA, s katerimi poskušate Švico primerjati.

Gejspodar> What is :
Gejspodar> -Vietnam
Gejspodar> -Arab spring
Gejspodar> -Ukraine
Gejspodar> -...

Proxy war @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Gejspodar ::

Proxy war @ Wikipedia


Pa ima to kakršnokoli vezo s tem da so ljudje, ki se borijo proti močno oboroženem režimu vsaj malo uspešni?
Nima.

jype ::

Niso, ker niso oboroženi. Oboroži jih tisti, ki želi škoditi bodisi režimu ali zavezniku režima, hkrati se pa izogne odgovornosti, ker se lahko pretvarja, da ne ve, od kod je orožje prišlo.

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Sicer so ameriški republikanci večino časa hudi zadetki, ampak tale izjava kandidata Carsona pa morda ima nekaj soli:


Ne, niti mal soli nima. Dokler ima vojak v rokah bazuko, tank in letalonosilko, je popolnoma vseeno, ce tebi vlada dovoli, da imas za pasom pistolo.

Zlobnega diktatorja z najmocnejso vojsko na svetu se ne obvarujes s pistolo za pasom.
Točno tako. Ta pravljica o posedovanju orožja kot varovalki proti samodržcu izvira iz 18. stoletja, ko je imel mogoče ameriški naseljenec pri sebi boljšo puško od angleškega vojaka, topovi so bili pa še okorni in neučinkoviti, rezen za razbijanje obzidij in potapljanje ladij. Skratka, razlika med oboroženim ljudstvom in vojsko je bila zelo majhna. Danes se dobro oboroženemu ssmodržcu, recimo ruskemu ali ameriškemu, še s povprečno vojsko ne moreš upreti. Razlika v oborožitvi je preprosto prevelika.

matijadmin ::

blueharp je izjavil:

Več kot je legalno prisotnega orožja med prebivalci, manj je kriminala. Poglejte si statistike. Švica ima ogromno orožja med prebivalci, kriminala skoraj ni. Tam, kjer prebivalci imajo prepoved orožja, pa je umorov največ.

V vsako domačo kovinsko omaro s ključavnco eno dobro šmajsrco!


Takšne korelacije te hitro napeljejo na napačne in plitke implikacije. Pri kakršnih koli zaključkih je potrebno upoštevati vsaj zdravstveno, kulturno in ekonomsko okolje/okoliščine.

V ZDA je morda manj kriminala (ne vem, ugibam), pa tudi več smrti, ki jih zakrivi (izključno in samo legalno posedovano) strelno orožje (to je statistično znano dejstvo). Celo več kot terorizem, za katerega mečejo bilijone in bilijone dolarjev ...
Vrnite nam techno!

bbbbbb2015 ::

matijadmin je izjavil:

blueharp je izjavil:

Več kot je legalno prisotnega orožja med prebivalci, manj je kriminala. Poglejte si statistike. Švica ima ogromno orožja med prebivalci, kriminala skoraj ni. Tam, kjer prebivalci imajo prepoved orožja, pa je umorov največ.

V vsako domačo kovinsko omaro s ključavnco eno dobro šmajsrco!


Takšne korelacije te hitro napeljejo na napačne in plitke implikacije. Pri kakršnih koli zaključkih je potrebno upoštevati vsaj zdravstveno, kulturno in ekonomsko okolje/okoliščine.

V ZDA je morda manj kriminala (ne vem, ugibam), pa tudi več smrti, ki jih zakrivi (izključno in samo legalno posedovano) strelno orožje (to je statistično znano dejstvo). Celo več kot terorizem, za katerega mečejo bilijone in bilijone dolarjev ...


Primerjave med količino legalnega orožja in koliko se ljudje z orožjem pobijajo med sabo - ni na mestu, če se samo kosi orožja in ostalo primerjajo.

Kolikor sem jaz spoznal ZDA, so zelo konkurenčna država, vsak vsakemu leze na živec, v ihti obogateti.

Švico sem sicer videl 2x, pa bi težko na uč sodil. Predvsem so s preteklo politiko se fino pozicionirali, da jim ni nič hudega. Plače velike, drugače kapital imajo.

Švicarje bodo tudi težko nategovali klani (Bošoti, Carterji, Obamoti malo manj), imajo zelo direktno demokracijo in če jim kaj ne paše, dvignejo roko.

Slovenija ima, glede na to, da je bila blizu Balkanskim vojnam (in je posledično dosti nelegalnega orožja) dokaj liberalna glede orožja.

Irci, Angleži, Nemci so dosti bolj striktni.

Je pa res, da zakonodaja še ni nikoli spucala nelegalnega orožja. Srbi imajo zelo striktno zakonodajo, pa vsaka hiša ima neko risano cev - pa če makar zarjavelo.

Torej - ni point v orožju, v družbeni klimi je.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Ta pravljica o posedovanju orožja kot varovalki proti samodržcu izvira iz 18. stoletja, ko je imel mogoče ameriški naseljenec pri sebi boljšo puško od angleškega vojaka, topovi so bili pa še okorni in neučinkoviti, rezen za razbijanje obzidij in potapljanje ladij.


Pa se o tem se debatira, ker nekateri kot 'well regulated militia' (al kako tocno je ze napisano) razumejo kot 'vsak si lahk da pistolo za pas in tko se bomo obvaroval proti lastni vladi, ce nas kdaj napade'.

To zame ni 'well regulated militia'. :) Well regulated militia je bila recimo Teritorialna Obramba.

Fritz ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Torej - ni point v orožju, v družbeni klimi je.

Itaq. To je že Moore ugotovil v Bowling for Columbine. ZDA in Kanada sta po orožju dokaj primerljivi državi a je streljanja v Kanadi daleč manj, predvsem zato, ker je bila to, v tistem času, bistveno bolj normalna država.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

zmaugy ::

bbbbbb2015 je izjavil:

matijadmin je izjavil:

blueharp je izjavil:

Več kot je legalno prisotnega orožja med prebivalci, manj je kriminala. Poglejte si statistike. Švica ima ogromno orožja med prebivalci, kriminala skoraj ni. Tam, kjer prebivalci imajo prepoved orožja, pa je umorov največ.

V vsako domačo kovinsko omaro s ključavnco eno dobro šmajsrco!


Takšne korelacije te hitro napeljejo na napačne in plitke implikacije. Pri kakršnih koli zaključkih je potrebno upoštevati vsaj zdravstveno, kulturno in ekonomsko okolje/okoliščine.

V ZDA je morda manj kriminala (ne vem, ugibam), pa tudi več smrti, ki jih zakrivi (izključno in samo legalno posedovano) strelno orožje (to je statistično znano dejstvo). Celo več kot terorizem, za katerega mečejo bilijone in bilijone dolarjev ...


Primerjave med količino legalnega orožja in koliko se ljudje z orožjem pobijajo med sabo - ni na mestu, če se samo kosi orožja in ostalo primerjajo.

Kolikor sem jaz spoznal ZDA, so zelo konkurenčna država, vsak vsakemu leze na živec, v ihti obogateti.

Švico sem sicer videl 2x, pa bi težko na uč sodil. Predvsem so s preteklo politiko se fino pozicionirali, da jim ni nič hudega. Plače velike, drugače kapital imajo.

Švicarje bodo tudi težko nategovali klani (Bošoti, Carterji, Obamoti malo manj), imajo zelo direktno demokracijo in če jim kaj ne paše, dvignejo roko.

Slovenija ima, glede na to, da je bila blizu Balkanskim vojnam (in je posledično dosti nelegalnega orožja) dokaj liberalna glede orožja.

Irci, Angleži, Nemci so dosti bolj striktni.

Je pa res, da zakonodaja še ni nikoli spucala nelegalnega orožja. Srbi imajo zelo striktno zakonodajo, pa vsaka hiša ima neko risano cev - pa če makar zarjavelo.

Torej - ni point v orožju, v družbeni klimi je.

Problem Slovenije je v tem, da imajo kriminalci orožje (tudi ilegalno - so pač kriminalci), normalen folk pa do orožja ne more priti in je prepuščen kriminalcem in volji države, da kriminalce preganja.

BigWhale ::

Problem Slovenije je to, da ljudje ne znajo smiselno citirati na spletnih forumih.

PS: A mas kako statistiko o ilegalni uporabi orozja pri nas?

jype ::

zmaugy> normalen folk pa do orožja ne more priti in je prepuščen kriminalcem in volji države, da kriminalce preganja.

Razumem sicer argument, da jaz nisem "normalen folk", ampak do orožja vseeno lahko pridem. Sicer nočem, ker je vsak, ki orožje poseduje, neposredna grožnja varnosti vseh okoli njega (česar si ne želim), kar ga naredi za lahko tarčo (česar si tudi ne želim).

Država po mojem mnenju kriminalce preganja zelo uspešno - v skoraj štiridesetih letih sem bil žrtev kriminala samo dokler sem bil šoloobvezen mulc, po tistem mi je pa vedno uspelo pobegniti in se s pomočjo policije tudi zavarovati pred nasilneži.

Fritz ::

zmaugy je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


Torej - ni point v orožju, v družbeni klimi je.

Problem Slovenije je v tem, da imajo kriminalci orožje (tudi ilegalno - so pač kriminalci), normalen folk pa do orožja ne more priti in je prepuščen kriminalcem in volji države, da kriminalce preganja.

Sicer so ti drugi že odgovorili a zapisal si čisto, notorično laž.

Vsak mentalno zdrav in predhodno nekaznovan državljan lahko pridobi dovoljenje za posest orožja lažje in z manjšimi stroški, kot dovoljenje za vožnjo avtomobila.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

St235 ::

In taisti državljan v republiki sloveniji nima popolnoma nikakršne potrebe, da bi posestvoval orožje zato, ker bi se moral branit pred kriminalci ali pred državo.

Fritz ::

St235 je izjavil:

In taisti državljan v republiki sloveniji nima popolnoma nikakršne potrebe, da bi posestvoval orožje zato, ker bi se moral branit pred kriminalci ali pred državo.

To je sicer stvar osebne percepcije. Kot so že kolegi napisali, neke pametne individualne možnosti obrambe pred državo tako ali tako ni, saj ta vzdržuje zajeten monopol nad nasiljem. Glede varnosti pred kriminalci pa je za to možno pridobiti varnostni orožni list, ki omogoča nošenje orožja a le pod pogojem, da dokažeš dejanski obstoj grožnje.

V primeru, ko nekdo nekomu ogroža telo in življenje pa je za silobran uporabno vso orožje in orodje, tako legalno kot nelegalno. Seveda pa je bistveno pametneje narediti vse kar lahko, da do takšnega dogodka sploh ne pride.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Red_Mamba ::

matobeli je izjavil:

Tako je, noben ne bo šel čekirat če si še v strelskem društvu. Za orožni list, ki pa je dejansko samo upgrade, pa se malo, zelo malo, čekira, izdaja pa de ga za 10let (če se ne motim).

Klub te pa spusti iz krempljev maksimalno po enem letu neplačevanja članarine, oziroma odvisno od statuta. Tukaj so strelsks društva enaks vse ostalim.


Ni treba, ker je kljub zakonsko zavezan obvestit UE v roku (8 dni mogoce?), da nisi vec clan drustva.

St235 je izjavil:

In taisti državljan v republiki sloveniji nima popolnoma nikakršne potrebe, da bi posestvoval orožje zato, ker bi se moral branit pred kriminalci ali pred državo.


glih pred drzavo in njenimi kriminalci bi se mogu branit.
Ampak ker je vecina folka ovca se dogaja z drzavo kar se dogaja...
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Zgodovina sprememb…

#000000 ::

Treba razlikovat, med dovoljenji, za športno orožje je dobit dovoljenje najlažje. oz najhitreje steče postopek, znanec mislm da ga je dobil v 2 mesecih. S tem dovoljenjem lahko orožje hrani doma, vozi v gepeku od doma do strelišča ali če je kako tekmovanje, kaj več pa ne, ne sme se recimo niti okol bajte v roki sprehajat s pištolo pa čeprav ima dovoljenje.

Da bi pa komurkoli izdali dovoljenje za nošenje orožja 24/7 pa ne poznam primera, ga pa lahko dobijo nekateri ljudje, ki so ogroženi, recimo zlatarji pomojem kr hitro lahko izvedejo tak manever ?

Ne vem če celo policist sme nosit orožje v prostem času, čeprav vem da veliko njih to počne redno, ne vem pa če je legalno.

BigWhale ::

Red_Mamba je izjavil:

glih pred drzavo in njenimi kriminalci bi se mogu branit.
Ampak ker je vecina folka ovca se dogaja z drzavo kar se dogaja...


A hujskas ljudi k orozju?

V bistvu bi bilo zlo zanimivo videt scenarij v USA kjer bi demokrati po nekem kljucu dobili vecino v obeh domovih in se svojega predsednika, potem bi pa uvedli policijsko uro v vseh pro-republikanskih drzavah. Me zanima koliko redneckov, bi na USA vojsko jurisalo s svojo oborozitvijo. :>
««
11 / 54
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Imate orožje (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
820202228 (17543) gruntfürmich
»

Novo streljanje v Ameriki (Oregon) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18544311 (32061) c3p0
»

napad v Las Vegasu (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
41990856 (82680) Grey

Več podobnih tem