» »

Število mrtvih nemcev v drugi svetovni vojni (na slovenskem ozemlju)

Število mrtvih nemcev v drugi svetovni vojni (na slovenskem ozemlju)

««
20 / 20
»
»»

Thomas ::

> Ce mislis, da je moralo biti 100 drazgoskih bitk, da je padlo 2700 nemcev, potem pac misli tako se naprej.

Tako mislim, ja. Ali pa 2700 takih, kjer je padel en sam Nemec. Remember Frankolovo?

Ali pa neka taka kombinacija obeh variant, ki da tak astronomski rezultat, v katerega baje verjamejo naši vrli zgodovinarji.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Na podlagi dvomljivih virov ni noben problem priti do kakrsnekoli cifre. Da prides do prave cifre, je pa treba malo vec kot na prste racunat.

Večje bitke lahko preštejemo na prste. Seštejemo pa tudi na pamet ali na svinčnik in papir ali na kalkulator ali kakorkoli, padle Nemce v njih - brez posebnih težav.

Vsaj številke iz relativno zanesljivih virov. Rezultat je par 100, pa če se cela "zgodovinska stroka" postavi na glavo, pa še njihovi fani s tega foruma zraven.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Ja, neka kombinacija je zagotovo bila. Jaz mislim, da je bilo teh 3000 pokopanih porazdeljenih nekako takole (cez palec, tako kot v tej temi marsikdo rad ocenjuje, zato seveda stevilke niso tocne):

okoli 200-300 leta 41 v raznih posamicnih akcijah in med ofenzivami okupatorja zoper partizansko vojsko
okoli 200-300 leta 42, podobno kot prej
okoli 600-800 leta 43, zacnejo se vecje akcije, brani se "osvobojena" ozemlja, kapljat zacneta materialna in moralna pomoc zaveznikov
okoli 800-1000 leta 44, ko se brani prva zavezniska letalisca in organizirano in masovno unicuje okupatorjeve komunikacije
okoli 1000 do konca vojne, najvec tik pred koncem

in seveda, zalostno, vse, ki so se predali, po koncu vojne.

Tako nekako bi jaz razparceliral dogajanje, od zacetka bi rajsi zaokrozeval na dol, proti koncu pa navzgor. Skupaj mora znest nekje 3000 do marca-aprila leta 45, ko se je nemska vojska umikala in ni vec pokopavala na vojaskih pokopaliscih.

Thomas ::

> okoli 800-1000 leta 44

Se pravi, 1944 je bilo ene 30 do 40 bitk klasa Dražgoška?

Nisem vedel. Ampak ko so enega Nemca (nedvomno) ubili v Celju, so Nemci pobesili 100 talcev.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> 3000 do marca-aprila leta 45

Link, da se strezniš.

Še 25. marca 1945 so Nemci neusmiljeno streljali partizane, ne da bi sami imeli kakšne bistvene izgube.

Na jubilejnih spominskih proslavah govorniki ponavljajo, da je Poreznu padlo 32 borcev in funkcionarjev, tej številki lahko verjamemo, ker so jih pokopali kosovelovci. V nobeno številko pa nista všteta Stepančič in Majerle. Prepričan sem tudi, da je marsikateri ranjenec umrl med begom skrit v kaki skalnati votlini.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Mnogi govorijo, da Nemci na Poreznu sploh niso imeli žrtev. V Isakovičevi knjigi je zapisano, da so esesovci ujetnikom na Poreznu zvezali roke na hrbtu in nato še po deset in deset skupaj za vratove. Andrej Čufer iz Zakojce, tedaj star 39 let, mi je 28. januarja 1991 leta na Jesenicah izjavil, da on in še mnogi niso bili zvezani. Za vrat je bila zvezana le ena skupina in še to so morali zaradi hoje po strmem pobočju kmalu odvezati. Mnogi govorijo, da Nemci na Poreznu sploh niso imeli žrtev. V Isakovičevi knjigi je zapisano, da so esesovci ujetnikom na Poreznu zvezali roke na hrbtu in nato še po deset in deset skupaj za vratove. Andrej Čufer iz Zakojce, tedaj star 39 let, mi je 28. januarja 1991 leta na Jesenicah izjavil, da on in še mnogi niso bili zvezani. Za vrat je bila zvezana le ena skupina in še to so morali zaradi hoje po strmem pobočju kmalu odvezati.

ibidem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

jype ::

Thomas: Se pravi, 1944 je bilo ene 30 do 40 bitk klasa Dražgoška?

Ne. Vec bitk, nekatere vecje, nekatere manjse. No, ne vem, ce se temu rece bitke, so pa zagotovo bili oborozeni spopadi.

Thomas> Še 25. marca 1945 so Nemci neusmiljeno streljali partizane, ne da bi sami imeli kakšne bistvene izgube.

In to pomeni da vsaj do takrat ni padel noben nemski vojak, ali kaj? Saj tudi pri bitki v izboklini nemci niso imeli prav dosti izgub _prvi dan ofenzive_.

Nobene pametne stevilke, ampak vseeno popise precej oborozenega boja, ki ga zabelezi tudi okupator, ce blagovolis poiskat to v njihovih arhivih: http://www.muzejno-mb.si/partizanslo.htm

Thomas ::

> In to pomeni da vsaj do takrat ni padel noben nemski vojak, ali kaj?

Ne pomeni. Pomeni pa, da so imeli malo izgub, zelo malo. Daleč od tvojih "astronomskih" 3000.

> ce blagovolis poiskat to v njihovih arhivih

Ne blagovolim, dol mi visi za tiste eventualne pravljice tam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Ne pomeni. Pomeni pa, da so imeli malo izgub, zelo malo. Daleč od tvojih "astronomskih" 3000.

Aha. Ker v eni bitki niso imeli izgub, jih niso imeli v nobeni. Kako modro.

Thomas> Ne blagovolim, dol mi visi za tiste eventualne pravljice tam.

V arhivih so pravljice, v tvoji glavi pa edina in zvelicana resnica? Kako skromen si, Thomas.

Thomas ::

>> Se pravi, 1944 je bilo ene 30 do 40 bitk klasa Dražgoška?

> Ne. Vec bitk, nekatere vecje, nekatere manjse.

Aha. In kje so bile leta 1944 bitke večje od Dražgoške? Kje in kdaj? Je bila vsaj ena 10 krat večja, pa moraš pojasniti "samo" še 500 Nemcev, ali kako drugače?

Distribucija me zanima.

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Me prov zanima, če še kdo razen tebe yupe, ni sprevidel, da sem imel prav že od začetka debate.

Naj dvigne roko! :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gfighter ::

"Roka gor"
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

bili_39 ::

@Thomas:
Še 25. marca 1945 so Nemci neusmiljeno streljali partizane, ne da bi sami imeli kakšne bistvene izgube


Seznam, ki sem ga podajal ni vseboval partizanskih žrtev.. So bile bitke, ko je npr. bil pobit cel štab enega izmed bataljonov, skupaj z zaščitnico (tudi marec 45), in so bile bitke, ko so Nemci padli v zasedo. Dvigni v zrak lokomotivo in dva vagona, v katerih je po 100 vojakov. kaj ostane?
Ti je jype lepo spisal kako so se večale številke padlih. Za Dražgoše je bilo 27 pobitih enak uspeh kot 500 leta 45.

Tudi so bitk po Pohorju (bolj kot po Kozjanskem) precej bolj raztresene in obsegajo velike površine (kot tudi tista na Mozirski planini).

Zadnje leto in pol so med Savo in Dravo delovale štiri knkretne partizanske brigade, ki so dobivale pomoč od zaveznikov in ki jih niso uspeli uničiti, kljub konstantnim ofenzivam.

Nekateri podatki so iz zaplenjenih dnevnikov nemških oficirjev, res manj pa iz arhivov nemške vojske, ki so jo praktično celotno odpeljali. Če Nemci priznavajo to cifro, jo lahko mirne duše potrdiš.

Aja, in teh 6300 je okleščena cifra do konca vojne - brez povojnih pobojev.

Daedalus ::

Me prov zanima, če še kdo razen tebe yupe, ni sprevidel, da sem imel prav že od začetka debate.

Al sem jaz slep (sicer mam -1 dioptrijo, sam vidim dokaj solidno celo brez očal), al pa nekdo nabija.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

Zdaj je verjetno na mestu izjava

"you and whose army?"

No, pa se ena "dvojna drazgoska" v letu 44: poglej na prejsnjo stran te teme.

IgorGrozni ::

Epska bi bila zmaga Thomasa, če bi sam samcat porazil bwane S-T, komunajzarje, ki se skrivajo za vsakim postom na S-T, indoktrinirane zgodovinarje, ki so še 15 let po osamosvojitvi prestrašeni od dolgih prstov rdečih krvnikov.
Epska, pravim, šibki proti sili velikega, ......skoraj kot v Dražgošah. In bi zaslužila največji spomenik, kot ga že od nekdaj postavljajo zmagam proti močnejšemu....kolikor močnejši nasprotnik, toliko večji spomenik !
Če je zmaga hitra in izdatna, pač ni kaj posebej slaviti....

ampak,... šmrc, šmrc..., tokrat bomo zabeležili zgolj nepomembno opombo pod črto, fiksno idejo in vernika, ki so ga realnost in njeni fakti poteptali...

lufthammer ::

bili> Aja, in teh 6300 je okleščena cifra do konca vojne - brez povojnih pobojev.


Uf, tale je pa šele začel!! Nemci pravijo da vseh, Bili pa, da se motijo.

lufthammer ::

"Doslej znane izgube okupatorja
so okrog 1500 Italijanov in okrog
6300 Nemcev, le-teh je bilo veliko ubitih
po vojni oz. v zaključnih bojih s sovjeti in
jugoslovansko armado. Torej na enega
okupatorja izgubi življenje več kot deset
Slovencev."

pravijo zgodovinarji. Pa to je že blo tle gor, Bili!

IgorGrozni ::

Vtis, ki sem ga dobil pri prebiranju opisov dogodkov po vojni( in še nekaj opisov od hercegovskega borca za Trst), po vojni niso ravno pobijali pretirano nemških ujetnikov (!?).
Povojni poboji so bili bolj iztrebljanje političnih nasprotnikov.

Do Nemcev ( ....verjetno ne do SS, Handžar divizije, Vlasovcev, ipd. ravno ne..) so bili ˝viteški v zmagi˝.:\

Thomas ::

Ja, lufthammer, bili je taprav šele! Ta jih našteje 6300 neto i ne posustaje. :))

Bili, kaj je s tabo? Če je bila bitka na Poreznu marca 1945 fiasko za partizane, katera, istega meseca, pa ni bila? A veš povedat?

Tegale pa še jype ne verjame, no. Al kako?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No, res. Povejte še za eno bitko poleg tiste na Poreznu, v marcu 1945. Jo kdo pozna? Je že kdo slišal zanjo? Ali pa v februarju ali aprilu 1945. Ali pa v januarju 1945.

Ker da bi upravičili vaše fantastične številke, so kar morale biti. Pravi jupe, da jih je bilo za 3000 ubitih Nemcev ali dobrih 100 Dražgoških!

Zakaj imamo "cel internet poln Porezna", o ostalih pa skoraj ne duha in ne sluha?

Link.

Kako si to razlagate?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

drejc ::

Kak je prišlo do neke blazne cifre 6000? Telefonček...po vojni so čez prst (tako kot v tej temi) našteli žrtve in orenk zaokrožili ter prišli do cifre 600. Potlej so pa informacije najprej prišle do ljudi in nazaj od ljudi, sej je vsak po tem govoril da "Na dalejnskem/primorskem/prekmurju... jih je pa baje 600 palo". Kardelj in podobni fušarji so to cifro (recmo 3k, od vsake regije po 600) pomnožil krat dva in trobil med predvajanjem Nüremberških procesov, kar po megazvočnikih v večjih mestih med drugim, to lajnali da si je folk zapomnu to cifro zavekomaj.

IMHO jasno!
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Thomas ::

Rajš tale link.

(Samo zato, da se ne vmešava hrvaška davkarija brezveze.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::



Tale slika je slika koče na Poreznu, imenovane po padlem partizanu Žvanu, na Poreznu marca 1945. En tak dokaj rock solid spomin na ta dogodek.

Nobene koče, v spomin na partizane, ki bi padli marca 1945, hkrati pa tam nekje blizu do kolen porazili ali uničili veliko enoto Nemcev.

Kako to?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Kardelj in podobni fušarji so to cifro (recmo 3k, od vsake regije po 600) pomnožil krat dva

Nedvomno, da se je zgodilo tako.

Ampak meni se s Kardeljem & Co. ne ljubi več preveč ukvarjat. Bolj me fascinira, kako jim nekateri asistirajo na tem forumu in drugje, še 60 let pozneje! In to ognjevito, nikakor mlačno.

Kako jih nič ne premakne za milimeter, nič v njih ne vzbudi dvoma. Nasprotno, jaz se jim zdim čist nor, ki dvomim! Wow, res.

Zanimivo in poučno, s povsem psihološkega aspekta.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Daedalus ::

Zanimivo in poučno, s povsem psihološkega aspekta.

Zanimivo in poučno je tudi to, kako eni razpeljujejo teorije, za katere nimajo drugih opor, kot pač razmišljanje v stilu - če ni na internetu, ni blo. Če ni spomenika/spominske slovesnosti - ni blo. In kako se od tega svojega IMHO nikakor ne morejo distancirat. Definitivno zanimivo poglavje na temo predstav o lastni nezmotljivosti. V obsegu, ki owna celo predstave o lastni nezmotljivosti in velični naše ex komunistične vodje in ideologe.

Ni panike, bom z veseljem dvomil. Pravzaprav že, ker nimam seznama vseh bitk in mrtvih Nemcev. Zakaj pa misliš, da je to štetje? Ja, da se pogrunta, kam bi utegnilo "zanest" cifre. Sam, ko bojo neki dokazi za tvojo teorijo, ne pa samo domneve. Pa sej smo šli že skoz to, miljonkrat. Preprosto - dokaži, da je bilo število padlih mrtvih Nemcev manjše od 6k pa tretjino. Da ni bilo bitk, oziroma, kot si napisal nekje ob začetku te teme - da sploh ni blo stanja, ki bi ga lahko opisovali kot vojno.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

Povsem brezbrižen sem do tvojih ocen "moje psihologije", Daedalus. Imel sem (in imam) pač prav nekaj, kar je bilo mnogim jasno že precej pred mano. No big deal.

Če se ti tako težko trgaš iz "partijske resnice" ven, zato meni ni treba vlagat še dodatnega truda v dokazovanje, da "bitk ni bilo". Bile so, našteli smo praktično vse, sešteli približno nemške izgube - in to je vse. Kaj bi ti še rad?

Ti dodaj še kaj, še kakšen dokaz, za kakšno neznano bitko. Potem me šimfaj, če češ, kolikor hočeš, prej pa raje dej sebe. Sej sam veš, da je dokazni postopek končan, ane?

Ali pa daj do danes opolnoči (rok že drugič podaljšan za en teden) kakšno kredibilno bitko na forum. Kraj, datum in približno število padlih Nemcev.

Vse doslej je bilo ali znano in z linkom na netu in marsikje, ali pravljica.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Camalotz ::

2.maj 1945 Bračičeva brigada poskuša zavzeti Vitanje, imajo 3 mrtve, 4 ranjene, nemške izgube naj bi bile 4mrtvi, 8 ranjenih

3.maj 1945 Šercerjeva brigada osvobodi desni breg Dravograda, najprej pri progi via Ravne na Koroškem presenetijo nemce in jim naredijo 14mrtvih, 22ranjenih, št. partizanskih žrtev se ne omenja.

4.-6. maj 1945 Tomšičeva brigada neuspešno poskuša zavzeti Črno na Koroškem, pri tem imajo 18-21 mrtvih, št. nemških žrtev ni znano.

(Strle F.: Veliki finale na Koroškem)

Tolk, da lahko rok podaljšaš

Camalotz ::

SAj drugače se že prej dobil nekaj kredibilnih bitk, samo si jih spregledal.

Vem, da težko verjameš, kako da se ljudje oklepajo ene
uradne resnice, ko pa maš tako hude kontraargumente.
Tudi Ramzes pa Manu tega nista mogla razumet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Camalotz ()

Daedalus ::

Vse doslej je bilo ali znano in z linkom na netu in marsikje, ali pravljica.

In seveda, karkoli ti ni všeč - razglasiš za pravljico. Težko se bomo takole pogovarjali, ko eni zbiramo podatke iz pisnih virov, ostali pa jih pol frajglave ocenjujete, kak se vam pač sprdne v nekem trenutku.

Če se ti tako težko trgaš iz "partijske resnice" ven, zato meni ni treba vlagat še dodatnega truda v dokazovanje, da "bitk ni bilo". Bile so, našteli smo praktično vse, sešteli približno nemške izgube - in to je vse. Kaj bi ti še rad?

Potemtakem praviš, da je wiki seznam popoln? Oziroma, da je blizu popolnosti?

Ali pa daj do danes opolnoči (rok že drugič podaljšan za en teden) kakšno kredibilno bitko na forum. Kraj, datum in približno število padlih Nemcev.

Od kod ti pravica, da tule postavlaš nekakšne roke? Čisto simpl - bukve ne bojo nikamor pobegnile, kot sem že enkrat razložil. Muzeji tud ne, seznami zakopanih tu in tam - tud ne. In bitke bom dodajal, kadarkoli se mi bo zlublo. Če ti kaj pri tem ne paše - ni treba debatirat sploh.

Sej sam veš, da je dokazni postopek končan, ane?

To praviš ti?

Deadline si pa kr vtakni nekam, ker si zadnja oseba na tem svetu, ki mi bo postavlala nekakšne pogoje. Razumeš?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

WarpedGone ::

Čisto simpl - bukve ne bojo nikamor pobegnile, kot sem že enkrat razložil.


Je res. In dokler se jih ne dotakneš in dejansko ne pogledaš, kaj piše v njih, lahk 'upaš' in 'računaš' na odgovore v njih. Ko pa jih odpreš in vidiš da not nič ne piše, maš pa problem. Enkrat se ti je to zgodilo, zdej se jih pa ne upaš več odpirat? Ker neč konkretnega not ne piše? V teh tako opevanih bukvah, kjer naj bi blo vse narisano in orisano in popisano?

Ko se je prvič 'postavil' rok, je bil kao problem da je bil prekratek, ne pa da se tako pa že ne gremo. Zdej ko je poteklo že tanavem katero podaljšanje, pa nenadoma pravila igre niso več ok. Kao da ne bo nihče rokov postavljal.

Koliko let nucamo da najdemo te skrivne in hude bitke/spopade/napade/xyz da bomo končno nabrali par tisoč njih?
Zbogom in hvala za vse ribe

IgorGrozni ::

WarpedOne:
Kaj pravijo razpoložljivi viri :
Kumulativa pa nemškem viru je cca. 6000 mrtvih. Kumulativa po štetju INZ, projektu, ki je trajal od 1996 do danes, je tudi cca. 6000 mrtvih.
Štetje še traja, preverjanje še traja zato, ker je za natančnost potrebno preveriti kar največ virov. In nekateri viri, dokumenti v Bg., Moskvi, ipd. so/bodo dostopni postopoma. Če so viri dostopni za profesionalne zgod. le postopoma, po sporazumih z posameznimi državami, je upam jasno, da jih pač še ni na mreži.
(Rusi in Bg. imajo ne le lastne vire, ampak tudi nemške arhive.)

Štetje na INZ so opravljali poklicni zgodovinarji v obdobju, ko ni bilo več sledu o omembe vrednem pritisku ˝komunajzarjev˝.
Niso jih več opravljali pradedki in babice, ki ne bi mogli prenesti, da je bil NOB ˝walk in the park˝ampak generacija tvojih staršev, malo starejših bratov in sester.
In ne nazadnje, njihova metodologija, če prebereš vsaj nekaj linkov na to temo , kaže, da so vse žrtve poizkušali določiti tudi z imenom !
Številke, ki so jih zbrali pa so tudi preverjene v javnosti, kar je normalen postopek pri znanstvenem delu. Nihče doslej iz strokovne javnosti ni negativno komentiral ne metodologije, ne rezultatov.
Zgodovinarji INZ so doslej opravili vso delo, tako kot se od znanstvenikov pričakuje. Uporabili so vse dosegljive vire, metodologijo in rezultate pa so dali na razpolago javnosti.
Zato je pomembno, da tudi ˝skesani˝ J.Dežman, uporablja ocene cca 6000 mrtvih Nemcev.

Številka od tukaj dalje je zgolj zgodovinsko dejstvo. Neideološka je. Čisto osebno bi mi bilo všeč, če bi jo videl razdelano v Wikipediji že sedaj, a ščasoma bo že. Za profesionalne raziskovalce traja že deset let in še niso gotovi, koliko je šele potrebno prostovoljcem ?

In kot sem prostovoljec tudi sam in kot tak nimam odvečnega časa za raziskave, kje in koliko, tako tega časa nimajo tudi drugi.


Toliko okoli kumulative. Prešteta na obeh straneh, številke se ujemajo, resnih kritik ni. 6300 mrtvih.
Zakaj jih ni 15.000,00 bi se lahko vprašal, po vsem hrupu, ki so ga ˝borci NOB ˝naredili ? In po vseh žrtvah. Samo 6300 ?
Prav tako, kot bi se lahko vprašali: A v desetdnevni vojni je bilo samo par deset mrtvih in ranjenih ? Zakaj potem tak hrup ? Je to sploh vojna ?
Gibanje je pomembno. Namen. Koliko žrtev si ti imel. Število mrtvih nasprotnikov je pač samo številka. Njegove žrtve.



Povsem druga stvar pa je način razpravljanja in dokazovanja, ki so ga nekateri sodelujoči na tem Forumu uporabili.
Osebno in ideološko barvanje nasprotnikovih stališč, s katerimi se ne strinjajo, številke, ki nasprotujejo vsem dosegljivim verodostojnim virom in so poljubno izbrane, dokazljive zgolj z ˝navdihnjenim˝premetavanjem števil. Budaljenje o razmerjih med stranicami Keopsove piramide.
Hudi argumenti, ki ne držijo niti pp mrzle vode in zaklinjanje na lastno nezmostljivost, božansko intuicijo,....in podobne nebuloze.

Znanost je zbiranje dokazov, faktov in sklepanje na njih podlagi. Je sprejemanje kritike metodologije, je priznavanje zmot....

Sklepanje brez dokazov je bajaličarstvo. Ideološko barvanje nasprotnih dokazov je izraz nemoči dokazati drugače. Pričakovati, da bo pa nasprotnik dokazoval zmotnost tvojega očitnega moonhoaxinga je pa še lenoba zraven. Če se ne strinjaš z rezultati stroke, izvoli, prosim dokazati nasprotno sam. Aleluja če ti uspe. Ne pa samo smetiti debate ostalih.

S-T zasluži boljše. Spoštovane bwane bi lahko bile manj prestrašene od ˝veličine˝ posameznih lolekov in bi takšno ˝alternativno˝ , ˝Roswelovsko ˝argumentirano debatiranje malo bolj striktno prirezovalo.
V vseh temah, saj je takšna ˝scientologija˝ postala skoraj normalen standard na S-T.


Lp.IgorGrozni

Daedalus ::

Je res. In dokler se jih ne dotakneš in dejansko ne pogledaš, kaj piše v njih, lahk 'upaš' in 'računaš' na odgovore v njih. Ko pa jih odpreš in vidiš da not nič ne piše, maš pa problem. Enkrat se ti je to zgodilo, zdej se jih pa ne upaš več odpirat? Ker neč konkretnega not ne piše? V teh tako opevanih bukvah, kjer naj bi blo vse narisano in orisano in popisano?

Faks in izpiti. Je dovolj jasno? Ko bom mel pa dosti časa lepo v miru v brskat po bukvah, bote pa tud svoje "neobstoječe" bitke dobli. Kaj si pa mislim o postavljanju rokov - si pa zgoraj preberi. Velja za tebe prav isto.

Pa še nekaj - tisti, ki se z zgodovino poklicno ukvarjajo, so rabli nekaj let, da so preverili vsaj večino pri nas dosegljivih virov. Thomas pa zdaj neke "do polnoči" roke postavlja? Al pa "nasledno nedeljo" do polnoči? Get a f*cking grip, resno. Vsi skup. Sem mislil, da de folku vsaj približno sanja, kolko časa zahteva eno tako "prek palca" pregledovanje knjig pa kak izlet v kak muzej. Pa očitno pojma nimate.


p.s. - ćimveč virov pa hočem iz dveh razlogov - da lahko sam, na svoje oči vsaj od daleč preverim, če so uradne cifre smiselne. Pa ker nočem izpasti kot en moonhoaxer, ki "frajglave" nekaj trdi.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Thomas ::

> Kumulativa po štetju INZ, projektu, ki je trajal od 1996 do danes, je tudi cca. 6000 mrtvih.

Preštejejo skoraj 2 na dan?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lufthammer ::

IgorGrozni> Štetje na INZ so opravljali poklicni zgodovinarji v obdobju, ko ni bilo več sledu o omembe vrednem pritisku ˝komunajzarjev˝.

Grozno se motiš - pritiski so še vedno, kar na Možino se spomni.

Mogoče bo naslednja generacija zgodovinarjev že neobremenjena, vsaj po tej debati sodeč.

>Osebno in ideološko barvanje nasprotnikovih stališč, s katerimi se ne strinjajo....

Če bi se strinjali, čemu potem debata? Da bi samo kimali, je že malo mimo. Z barvami se pa ne ukvarjam. Sam najbolje veš, na katero stran te nese.

lufthammer ::

Tole bi kmalu spregledal:

>Zgodovinarji INZ so doslej opravili vso delo, tako kot se od znanstvenikov pričakuje. Uporabili so vse dosegljive vire, metodologijo in rezultate pa so dali na razpolago javnosti.

Kje si jih videl? Ne vem, kaj se potem sploh še jajcamo. Prilepi te rezultate na Wiki in konec. Kriza.


A ti to veš, al verjameš?

Ah

Zgodovina sprememb…

IgorGrozni ::

Preberi kak link, preden se jajcaš.

Javnost ni samo ta, na internetu.

Pot pod noge in na INZ. Pa srečno.;)

lufthammer ::

Sem že mislil, da veš, zdej sem pa razočaran. Na INZ tud še ne vejo - vse je približno in okoli.

Daedalus ::

Sem že mislil, da veš, zdej sem pa razočaran. Na INZ tud še ne vejo - vse je približno in okoli.

O yeah, zdaj si pa toplo vodo izumil. Vidiš, na INZ priznavajo, da so številke še vedno malo "v luftu" ker še niso prišli do tujih arhivov. Ampak dobro, oni vsaj priznajo, da številke niso popolne in končne. Za razliko od enih posvečenih tule, ki svoje cifre prodajajo kot edine pravilne in končne. Oziroma - eni delajo na znanstveni, drugi pa na gostilniški način. Kdo je kdo, boš pa verjetno že znal dognat?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

Nisem rekel točne številke. Par 100.

Če je letelo name, seveda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Pot pod noge in na INZ.

Tam bo huda drena, ko bodo vsi zainteresirani prišli tja. Zato bi bilo nemara le bolje, da dosedanje s trudom pridobljene rezultate INZ butne na svojo spletno stran. Ker tega ne stori ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

>Zgodovinarji INZ so doslej opravili vso delo, tako kot se od znanstvenikov pričakuje. Uporabili so vse dosegljive vire, metodologijo in rezultate pa so dali na razpolago javnosti.


L. Prosser: But the plans were on display ...
A. Dent: On display? I eventualy had to go down to the cellar to find them.
L. Prosser: That's the display department.
A. Dent: With a torch.
L. Prosser: Ah, well the lights were probably gone.
A. Dent: So had the stairs.
L. Prosser: But look, you found the notice didn't you?
A. Dent: Yes, yes I did. It was on display in the bottom of a locked filling cabinet stuck in a disused lavatory with a sign on the door saying Beware of the leopard.

Koliko dobiš za recimo seminarsko nalogo, kjer objaviš rezultate obširne raziskave vendar pa navedeš LE eno kumulativno cifro kot cel rezultat. Brez delnih rezultatov, opisov metode, sklicevanja na druge vire, morebitne pomanjklivosti in predlogov izboljšav etc.

Negativno.

Kaj smo dobil od INZ? 6300. Ne kje, ne kdaj, ne kdo, ne zakaj, ne kako. Le 6300.

S tem, da se mi 'zdi', da spiska, ki bi izvrgel 6000 mrtvih nemcev ni niti na dnu zaklenjene omare v neuporabljanem kletnem stranišču na INZ. Ker je to številka, ki je še politično sprejemljiva. 600 ni več.
Zbogom in hvala za vse ribe

perci ::

Zaklepam. Tema se je že zdavnaj izrodila, imeli ste možnost obrazloženega postanja z navajanjem virov, zadnji posti pa ne kažejo obetavnega nadaljevanja. Če bo kdo imel kake pametne nove podatke z navedbo vira, naj sporoči in bom dodal v temo. Morda celo odklenil, če bo takih junakov več.

Odklepam na prošnjo kowa. Konstruktivno, prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

kow ::

Zdi se mi zanimiva tema. Večina debaterjev iz 2006 sicer več ni aktivnih. Vseeno me zanima, če kdo pozna problematiko bolj podrobno oz. če je uradno slovensko zgodovinopisje kaj bolj natančno preštelo nemške vojaške žrtve (predvsem ciljam na nemške vire). Če slučajno kdo kaj ve, s podatki na plan.

Sam sem sicer nekaj iskal po iskalnikih, vendar kakšnega konkretnega vira nisem našel, vsaj ne na enem mestu.

Po podatkih, ki sem jih našel na hitro, je bilo med vojno ustreljenih cirka 5000 talcev. Kar verjetno pomeni, da Thomas v osnovi, ni brcnil v prazno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
««
20 / 20
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rdeča zvezda in narodnoosvobodilni boj (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48442194 (28997) kajtimara

Sodelovanje z okupatorjem je državljanska dolžnost (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
63531173 (24691) Primoz
»

logistika (partizanske) vojske

Oddelek: Problemi človeštva
305046 (4245) Tear_DR0P

Opravicevanje kolaboracije z okupatorjem je nesmiselno. (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Problemi človeštva
71532838 (19260) IgorGrozni

Več podobnih tem