» »

Večna uganka

Večna uganka

«
1
2 3

zcetrt ::

Lep pozdrav.

Enako naslovljen dokumentarec se je pred kako uro odvrtel na drugem programu nacionalne televizije, govora pa je bilo o življenju pri nas in drugje v vesolju.

Ne, ne bi rad načel nove teme, ki bi oz. bo prešla v nesmiselno gobezdanje in psovanje.

Oddaja me je presenetila, saj je bila na dokaj visokem nivoju in je povedala nekaj pametnih. Česar pa ne razumem, je trditev, da evolucija ne more privesti do tega, da bi obstajala npr. le ena vrsta najuspešnejših živih bitij. Trditev je bila pojasnjena z nekim teoremom in nihalom. Kaj stoji za tem nihalom? Bilo je vzbujano z enakomernim kroženjem (ali ne?,) v resonanci (ali ne, ni bilo nič rečeno) in prikljopljeno na grafični prikazovalnik (amplitude?), zadeva pa je nekaj časa nihala enakomerno nato pa kao random...

Če je kdo gledal oddajo in kaj več ve o tem pojavu, naj mi, prosim, razodene smisel tega poizkusa.

Ali je nihalo bilo v resonanci in povečevalo amplitudo nihanja do te mere, da "štrik" zaradi smeri sile ni bil več napet in nato prožnost vrvice in nekaj zasukov ter zopet umiritev...
4.
  • razdelilo iz: OwcA ()

Thomas ::

Oddaja je bila ... pod črto - bull.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zcetrt ::

Jih je bilo veliko že bolj, sploh pa se mi zdi, da si ti precej zahteven gledalec, ki se ne pusti presenetiti.

Je potem to nihalo bull?
4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zcetrt ()

Duke Nukem ::

sej je tud na netu veliko zanimivih nlp dokumentarcev ,pa jih nočete pogledat :D
2600@3000barton,1GbPatriot-GF6800gt,160Gb hitachi,Logitech Z 5500 :)

Thomas ::

Tisto nihalo je nepredvidljivo, kaotično. Pomeni, majhne spremebe začetnih pogojev temeljito spremenijo njegovo obnašanje.

Kako naj bi to dokazovalo tisto kar trdijo ... mi ni doumljivo.

Sicer pa:

Nezemljani 70 svetlobnih dni od tod, pomenijo še natanko 10 tednov za vse življenje na Zemlji.

Edit: ni->dni
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

zee ::

meni se je zdela zanimiva, čeprav se ne strinjam s tem, da so Nezemljani podobni ljudem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Backup22 ::

LOL zakaj pa bi bili podobni ljudem? Lahko si čisto drugačna bitja s čisto drugačno "evolucijo"? Problem je že sam pojem "življenja", ki si ga predstavljamo na Zemlji...
//

jest10 ::

Ne problem je v glavah večine ljudi. Mišlenje v stilu: "če je življenje pri nas, je tudi drugje" in "glej koliko je planetov, gotovo je veliko življenja" je napačno.

zee ::

Ker me tematika zanima, sem pred nekaj leti naštudiral precej literature na to temo. Izkazalo se je, da življenje najverjetneje obstaja tudi na drugih planeti. Ne obstaja sicer v takšni obliki kot ga poznamo tukaj, ampak lahko da temelji na kakšnem drugem elementu, eg Si ali kaj podobno exotičnega.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Thomas ::

Najkoristneje zate bi bilo, če bi študiral kar Slotechove teme na to temo. Bi izvedel več, v krajšem času. Tukaj delimo destilat! :D

> ampak lahko da temelji na kakšnem drugem elementu, eg Si ali kaj podobno exotičnega

Silicijeva kemija ni NITI PRIBLIŽNO tako kompleksna, kot ogljikova. To bi že zvedel, dobil edu linke na to dejstvo in ne bi izgubljal časa s tole neumnostjo: "mogoče pa temeljijo na siliciju"!

Samo moje skromno mnenje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zee ::

Silicij sem dal samo za primer.

Pri pogojih, ki vladajo na Zemlji (tlak 1 bar, temperatura v tropih 25+°C), je ogljik res najprimernejši element.

Pri kakšnih drugih pgojih, pa življenje lahko temelji na kakšnem drugem elementu.

Tudi kemija silicija je zelo kompleksna (po štirih letih študija že lahko kaj povem tudi o tem), vendar so njegove spojine zelo nestabilne.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

jest10 ::

Torej opiši to življenje na drugem elementu. Pa da bodo reakcije smiselne, dovolj kompleksne in hitre.

Thomas ::

> Tudi kemija silicija je zelo kompleksna (po štirih letih študija že lahko kaj povem tudi o tem), vendar so njegove spojine zelo nestabilne.

No ... kaj sem reku? Ni variante.

Oziroma če je, te je medtem že jest10 zaprosil, da jo poveš.

Ker na osnovi neke "če bi bilo kemije" alieni ne morejo dihat.

Ampak zakaj se sploh trudit s tem? Sej bi moralo že "bratov po ogljiku" biti na pretek! Pa jih (očitno) ni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zcetrt ::

Tudi sam sem približno tako razumel tisti nihalo in ga prav zato nisem uspel povezati s trditvijo, ki naj bi jo pojasnjeval. Bolj kot hočejo biti poljudni, bolj zafrknejo razlago.

Sicer pa se mi teorija o podobni poti evolucije in iskanju življenja podobnega nam ne zdi tako neumna, kot se mi je še pred nedavnim. Kaj nam pa drugega preostane?
4.

Thomas ::

> Kaj nam pa drugega preostane?

Tako je, dovolj malo.

Če hočeš biti player v Vesolju, potem moraš zevoluirati nekako podobno, kot recimo ljudje, mravlje, čebele, roboti ... sicer nimaš nobenih možnosti. "Nekej povsem drugega" je ... samo pravljica.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zee ::

do takrat pa lahko samo upamo, da se nam javijo oz. odgovorijo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Thomas ::

Včasih smo res upali, da "nam bodo pomagali iztrebiti lakoto", "vzpostaviti mir na Zemlji" in podobno.

Toda to je bila otročja predstava. Če so količkaj razviti, pa če bi imeli to težnjo, bi to že naredili.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lymph ::

Preberi si Konec otroštva za nekajurno zabavo iz te problematike

No, verjetnost da je še kje civilizacija na podobni razvojni stopnji kot smo mi, je na žalost majhna. Ok, majhna glede na naše dojemanje časa.
"Belief is immune to counter example."

_marko ::

The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

> Preberi si Konec otroštva za nekajurno zabavo iz te problematike

Ja, sem si prebral. Tukaj ljudje dobijo Gospodarje, ki imajo spet svoje Gospodarje.

Ne maram teh antiželv.

Je pa res, da 50 let nazaj, ko je bilo tole pisano, je bilo nekako "realno pričakovati", da nismo tako pomebni.

Čeprav že takrat, je bilo Enricu Fermiju in Johnu von Neumannu jasno, da alienov ni blizu okoli!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gkovac ::

Thomas ti ne dopuščaš nikakršne možnosti življenja nikjer drugje kot samo na Zemlji? Nikjer? Brez zamere ampak ravno tak fanatik si kot sta ajin in ramzi glede naših vesoljčkov samo obrnjen v kontra smer.

Gledal sem ta dokumentarec in mi je bil všeč. Sem pa že povedal, da so mi zelo pri srcu razne teorije o nastanku življenja (vendar z zdravo mero pameti) in sem definitivni zagovornik, da inteligentno življenje NE obstaja samo na Zemlji.
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

OwcA ::

Nikjer blizu.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

infidel ::

in zakaj morajo biti ta tuja bitja podobna nam, na isti evolucijski poti kot mi, da jih potem mi lahko znanstveno potrdimo in vidimo, preucimo, pac z obstojecim instrumentarijem, ki ga imamo na voljo? kaj pa moznost, da so bitja vpopolnoma drugacnem agregatnem ali frekvecnem stanju, neopazna nasim cutilom, popolnoma drugacna od nase bitosti, nase mulekularne zgradbe? Spekulacija, da ampak ravno tako kot ta, da morajo biti evolucijsko podobna nam, da obstanejo.

gkovac ::

Hja Owca.. tale tvoj blizu je zelo zelo relativen. Pomisli kako daleč je bila včasih Kitajska (Marco Polo je rabil nekaj let če se ne motim) al pa Amerika. Ne me zdej vlečt za cohones da sem reku to in to... ja.. za zdej so definitivno predaleč... čez 100 let? 200 let?? Tut Thomas ne ve!
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

podbevna ::

Thomas je v neki drugi temi lepo povedal, da mu je ideja o šestnogem kuščarju na kakšnem drugem planetu skrajno neprijetna. Lepo je tudi priznal, da to ni argument. Vpliva pa na njegov odnos do možnosti življenja kjerkoli razen na zemlji. Tako kot njegov odnos do multiverze ipd.

Nekateri so pač bolj navezani na idejo vesolja, kjer je življenje le na Zemlji - ala Red Dwarf (No ja, v RD proti koncu pridejo do multiverze, različnih dimenzij ipd.). Drugi pa so še bolj navezani na vesolje, kjer je gneča ala Startreck ipd. In vsaki so nagnjeni videti "argumente" za eno ali drugo možnost.

Glede na domet naših sond in senzorjev pa itak nihče nima pojma. Zaenkrat bolj kaže, da kakšne gneče ni, to je pa tudi vse. Zagovorniki obeh skrajnih teorij pa precej bluzite. Kljub bolj ali manj uspešnemu naslanjanju na astrofizikalne in evolucijske teorije, je vse skupaj intelektualno onaniranje. Ne veste ker ni dovolj podatkov.

Če se mene kaj vpraša, pa tudi ni bistveno.

_marko ::

->tale tvoj blizu je zelo zelo relativen

Hja, pa rečimo absolutno. Ni jih blizu glede na fizikalno omejeno največjo hitrost svetlobe.
Torej, če so so preveč daleč da bi jih sploh bilo možno najti v nekem normalnem času.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

OwcA ::

Seveda je relativen, pogojen z našimi zmožnostmi detektiranja, ampak žal je tudi vsak argument vprid njih obstoju omejen z natanko istimi zmožnostmi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Nejc Pintar ::

AFAIK Thomas dopušča nezemeljsko življenje, ampak naj bi bilo to zeloo redko. (manj kot ena civilizacija na galaksijo)
Lahko je biti prvi, če si edini!

_marko ::

podbevna:
Glej... kemija v tem vesolju je taka kot je!
Zaradi tega življenja nebo na drugem elementu kot ogljiku. Ne mi z kakimi siliciji pa tem...
Treba je upoštevat fizikalne in kemijske zakone. Na konc dobimo goro pogojev, ki so potrebni za izoblikovanje organskih molekul.
Pogoji se še dosti bolj zaostrijo, ko želiš kompleksno življenje.

link

Navezanost gor al dol... na eni strani so argumenti, na drugi pa le "ja kako, da jih ni, sej pa je vesolje tako veliko!"


->Glede na domet naših sond in senzorjev pa itak nihče nima pojma.

Glede na to, da se tehnologija eksponentno širi bomo tudi od nas/zemljanov pričakovali v kratkem širitev na vse strani s hitrostjo skoraj c.
Zakaj nas potem še noben ni obiskal, ko pa so imeli ogromno časovno prednost?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Sej nimam kej dost dodat. DOPUŠČAM, da je življenje nekje milijardo ali kaj takega svetlobnih let stran.

Tudi DOPUŠČAM, da "na drugem koncu" galaktičnega superclusterja Coma-Virgo, katerega prebivalci smo, inteligentnega življenja ni, bo pa prej, kot bomo mi tja prišli. Se pravi, tudi 100 milijonov svetlobnih let daleč je mogoče kaj ali bo mogoče kaj, preden dospemo tja. Kljub temu da računam, da gremo "praktično jutri" na pot in to s "praktično" svetlobno hitrostjo.

Verjetnost, da bi bilo kaj veliko civilizacij v Galaksiji, pa je astronomsko majhna. Ker da bi se vsi takorekoč zbasali v isti časovni konec, je tako verjetno, kot da bi vsi maratonci hkrati prišli na cilj. Ali prišli vsi kupci tistega dne v trgovino - naenkrat.

To verjamejo samo naivci.

In pa tisti, ki ne znajo kaj prida operirati z verjetnostjo.

Ali pa tisti, ki verjamejo, da se nobena civilizacija nikoli ne razvije do stopnje, ko bi poslala self replicating robots okoli. Da smo mi praktično na koncu razvoja, pa takih okoli čepi še na milijone. Da kadijo travo v svojih Tibetih in se ne menijo za nič okoli sebe. Samo "blazno modri so".

Oslarije.

Vsaka racionalna civilizacija si podredi Vesolje, kolikor le more. Pri tem upošteva (potencialne) sebi enake, drugim lepo pogasi njihove zvezde. Ne more in noče in ne sme (da je 'protocol compliant') dopuščati saferja. Če ga, ji sosedje ugasnejo luč. Morajo.

To je mogoča rešitev za Nashov ekvilibrij, drugače se ne morejo it. Hyperrational thinkers.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Prva dva človeka, ki jima je bilo tole jasno, sta bila John von Neumann in Enrico Fermi. V časih, ko je bilo takorekoč zapovedano verjeti da:

- Marsovci obstajajo

- so starejša in inteligentnejša vrsta

je Enrico Fermi rekel nekako takole: "Kje hudiča pa so, če jih ni nikjer videti? Morajo biti ene zgube - oziroma, sploh jih ni!". John von Neumann pa je vedel, da naša eksponencialna rast pomeni zavzetje (in preoblikovanje) Galaksije v zanemarljivo kratkem času, v primerjavi z njeno starostjo.

Ampak, so ju bolj neumni od njiju prevpili, zato moram jest še dons poslušat razne Sulce, kako da sem trapast, on pa pameten, ker "ne vem da v Vesolju mrgoli življenja, saj je tako veliko", on pa "je tozadevno zelo razgledan".

LOL!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

aks_! ::

Mah, kar se tiče inteligentnega življenja še kje drugje kot na Zemlji, jaz vedno odgovorim zakaj pa ne? Mogoče ne nujno v tej galaksiji, mogoče niti v tej jati galaksij, vendar pa nekje skorajda mora biti. Bi imeli pa prekleto srečo, da smo edini (inteligentni?) primerki življenja v vesolju.

Ni mi pa tudi povsem jasno, zakaj bi moralo življenje nujno bazirati na ogljiku. Saj konec koncev niti ne vemo, kaj je tisto, kar naredi življenje živo, kaj je misel, kaj psiha. Pa sploh kaj je tisti primarni element živega, da je to lahko razglašeno za živo. Pa tudi naše znanje kemije in biologije ni vsemogočno. Pomoje je še mogoče ugotoviti kaj novega:D . Možno je pač vse kar deluje znotraj takšnih in drugačih zakonov, le da mi ne poznamo še vseh zakonov oz. bi spet imeli prekleto srečo, če bi jih. Inteligenca je pa itak zelo relativna reč.

Sam sicer mislim, da je verjetnost, oz. bolje rečeno frekvenca pojavljanja življenja v vesolju zelo majhna, še manjša pa je frekvenca inteligentnega življenja. Vendar zaenkrat ne moremo niti zavreči niti potrditi, da je življenje v vesolju še nekje drugje.:D

_marko ::

Seveda govoriš zakaj pa ne, a boš argumentiral? |O
Mislim, kot da bi govoril steni...

Silicon_biochemistry
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

aks_! ::

Saj v mojem postu silikon niti omenjen ni.:D Pa sploh vi gledate na življenje kot na nekaj, kar lahko nastane le pod točno določenim pogojem, ki je edinstven. Vem, da morajo obstajati določeni pogoji, da se življenje razvije, ne vem pa če so edinstveni, da je to ogljik, da je to dioksid, da je to itd.:D Se opravičujem, če sem kot stena, vendar pa povej mi zakaj za moje retorično vprašanje, "zakaj pa ne?" rabim neke argumente. Jaz pravim, da ne vem zakaj življenje ne bi obstajalo kot odgovor tistim, ki mi pravijo, da to ni možno. Saj tudi oni mi ne morejo povedat, zakaj naj ga ne bi bilo, ali pač?

Thomas ::

> Mislim, kot da bi govoril steni...

Ja ... hehe. Kako tiščijo tale silicij naprej, pa smo že 100 krat rekli, da ni stabilna tista "silicijeva biokemija".

Pa če bi magari bila, kaj pričakujejo? Podvojitev biomase v Vesolju? Kaj jim ta rešilna bilka sploh prinese? 2*~0=~0. Nič dosti torej, vendar se jo oklepajo z vso silo, kot se za utapljajoče navsezadnje spodobi.

Zakaj si tako želijo "kozmičnih bratov"? Totalno strapani od Holivuda, a je kej globjega?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Saj v mojem postu silikon niti omenjen ni

"Žveplova biokemija" je pa še bolj bedna. A maš še kakšno drugo idejo za kemični element?

> Saj tudi oni mi ne morejo povedat, zakaj naj ga ne bi bilo, ali pač?

Lahko. Sem povedal že 100 krat, pa bom še enkrat.

Nam fali manj kot 100 let, da celo Galaksijo napademo s self replicating machines, z namenom da jo restrukturiramo po svojih potrebah.

Galaksija pa izgleda zelo divje. Brez vrtnarja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Zdej mi sicer lahko začneš razlagati Flower Power filozofijo, naj se lepo zakadimo na Zemlji, kot so se vsi modrejši zakadili (zapili) na svojih planetih. Da so tko modri, da se nam še sanja ne.

Miško, ne me basat. Še Darth Vader je BISTVENO realističnejši.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Utk ::

hehe, kakšne mate vi probleme...verjetnost, da smo sami v vesolju je približno enaka verjetnosti, da nismo sami, te dve verjetnosti pa nista 50:50, ampak 0 proti 0. Oboje je praktično nemogoče. Lahko se kregamo samo kaj je manj nemogoče. Če hočemo še kaj dokazovat, pa lahko rečemo, da se ne da dokazat, da v vesolju ni drugega življenja, da je še kakšno življenje je pa dokaj lahko dokazat...samo najti ga treba. Glede na to, da ga iščemo komaj kakšnih 40 let, ni zelo čudno, da nismo še nič našli. Torej, v bistvu, ne moremo nič rečt. Samo kregamo se lahko. Dokler ga ne najdemo lahko samo potrpežljivo čakamo...morda še par let, morda še 100 let, morda prej poselimo celo galaksijo pa ga ne najdemo, ampak dokler ga ne najdemo, ne moremo nič rečt. Imajo pa oboji prav...tisti, ki pravijo, da je skoraj nemogoče, da je še kje kaj, in tisti, ki pravijo da je skoraj nemogoče, da ni nikjer več nič.

_marko ::

Seved lahko tudi to trdiš.
Ampak na dana dejstva: podatki o vesolju, življenju, fizikalni zakoni .. itd dajejo prav samo enim.
Ostalo je pa špekulacija.
Noben pa ne trdi, da zagotovo ni nikjer življenja.

A se to sploh lahko smatra kot argument:
Če še nismo vsega preiskali pomeni, da so zagotovo allieni tam?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Utk ::

Komu dajajo prav zakoni? Nikomur. Vse je samo špekuliranje, čisto vse. Vsega vesolja pa ne bomo nikdar preiskali, to je že menda jasno...tako da nikdar ne bomo mogli rečt, da zagotovo ni nikjer življenja. Morda pa bomo lahko kdaj rekli, da je. Če ga bomo našli. No, vsaj ne bomo v nekem doglednem času vsega preiskali, niti ne toliko, da bi lahko iz tega kaj dost več sklepali kot danes, ko nismo preiskali praktično ničesar še, proti celemu vesolju.

_marko ::

A ti sploh veš kaj eni trdimo?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Utk ::

Za vsakega posebej res ne vem kaj trdi, ti in Thomas najbrž trdita, da vsaj blizu nas ni življenja. Najbrž res ne. Nekateri pa trdijo, da lahko je...
Vseeno je kaj kdo trdi. Noben nima nobenga dokaza. To jaz trdim. Na podlagi tega, da na Zemlji je življenje, in da ga drugje v našem osončju (skoraj) sigurno ni, pa tudi ne morš kaj dost sklepat.

_marko ::

-> Vseeno je kaj kdo trdi.
-->To jaz trdim.

super :\


->Noben nima nobenga dokaza.

Einsteinova relativnost tudi ni "dokazana", pa se vseeno uporablja. Ni 100% točna, je pa dovolj natančna.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

aks_! ::

Vse kar želim je le vzbuditi neko skepso, ker brezdvomno verovanje v nekaj nikamor ne pripelje. Evo napisal bom, pojma nimam niti o kemiji niti o biologiji. Tega ne študiram in me vse skupaj zanima le v omejenem obsegu. :D Vendar pa mislim, da morem (zdravo)razumsko razmišljati in pač dopuščati možnost, da pa je nekje še neko življenje, ki pa ni nujno po strukturi podobno našemu. Saj dokler Darwin ni odkril evolucije, so tudi več ali manj mislili, da je človek od Boga ustvarjeno bitje in da se skozi zgodovino ni spreminjal. In tisti, ki so v to verjeli so imeli celo vrsto argumentov v podkrepitev. Celo zračunali so, koliko da je star človeški rod (se mi zdi da tam v 4. st. pr. n. št). Po Bibliji seveda. Vsa znanost je do neke mere subjektivna, vsaj tako kot jo jaz vidim. Redke so teorije, ki zdržijo tisočletja. Jaz priznam, da ne vem, kaj je tisto, kar me dela živega in razmišljujočega. Če kdo ve, bi ga prosil, da mi to razjasni.

Thomas ::

> Noben nima nobenga dokaza. To jaz trdim.

Ti maš dokaz za to?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Jaz priznam, da ne vem, kaj je tisto, kar me dela živega in razmišljujočega. Če kdo ve, bi ga prosil, da mi to razjasni.

Četudi bi se komu ljubilo, bi ti težko kaj dotajčil, saj po eni strani trdiš, kako nič dosti ne veš, niti te zelo ne zanima. Po drugi si pa zelo suveren v svojih trditvah.

Mogoče, bi prej mau potreniral v logični doslednosti. Prej nima smisla.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

->Evo napisal bom, pojma nimam niti o kemiji niti o biologiji.
-->Vendar pa mislim, da morem (zdravo)razumsko razmišljati in pač dopuščati možnost, da pa je nekje še neko življenje, ki pa ni nujno po strukturi podobno našemu.

To se izkjučuje.
Preberi linke.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Alexius Heristalski ::

verjetnost, da smo sami v vesolju je približno enaka verjetnosti, da nismo sami, te dve verjetnosti pa nista 50:50, ampak 0 proti 0. Oboje je praktično nemogoče.

Glede na to, da si trditvi "v vesolju smo sami" "v vesolju nismo sami" nasprotujeta, kako sta lahko obe hkrati nemogoči?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Thomas ::

> kako sta lahko obe hkrati nemogoči?

Jah, nima lih razčiščeno z verjetnostjo. Potem pa misli, da mu njegova "verjetnostna teorija" daje pravico razlagati zadeve po njej.

Kriza!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

aks_! ::

Thomas: Pa saj to je ravno to. Ne vem, kaj me dela živega in razmišljujočega. Da se samega sebe zavedam. Eni bodo temu rekli duša, drugi bodo temu rekli psiha, spet eni bodo rekli, da je vse kar naj bi bile misli živčevje itd. In nisem toliko suveren v svojih trditvah, le povedati hočem, kako jaz gledam na ta svet. Ta poved je bila (lahko da nespretno uporabljeno) retorično orodje. Vedeti moramo, kaj je tisto kar naredi stvar živo oz. razmišljujočo, samozavedno ali karkoli že in šele potem debatirati o življenju okoli nas. Recimo, da predpostavimo (kar pa ne nujno pomeni, da v to verjamem!), da je duša tisti element, ki naredi človeka živega. Verniki bodo rekli, dušo nam je dal bog. Se pravi, da v tem primeru bi bog odločil, kdo si zasluži status razmišljujočega bitja.

_marko: Ja pojma nimam o kemiji, kar pa ne pomeni, da ne morem razumsko razmišljati in biti v dvomih.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizikalni zakoni vesolja niso povsod enaki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
24935994 (31115) sprasujem
»

Odkrit prvi skalnati eksoplanet (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
21415446 (11294) Thomas
»

Mrtev Mars ... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
35125979 (18564) drejc
»

Izvenzemeljsko življenje in inteligenca - Da ali Ne ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10810546 (8734) BigWhale
»

SETI-is it worth it? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
514173 (3350) Thomas

Več podobnih tem