» »

The Ultimate Cosmic Mysteries

The Ultimate Cosmic Mysteries

«
1
2

THOMPSON ::

Hmm no najprej lep pozdrav vsem, kot lahko vidite sem tukaj popolnoma nov pa upam da mi ne boste zamerili "neizkusenost" :))

Hm no zanima pa me sledece. malo sem surfal po internetu predvsem po straneh ki se ticejo astronomije in na neki strani iz leta 2001 sem najdu listo takoimenovanih misterijev vesolja8-O Amm zj pa kr je blo to leta 2001 zdaj smo pa 2005 me zanima ce so od takrat kaksno od teh stvari ze razjasnili, postavili kaksne nove teorije, jih dokazali...
1. How did the universe begin? (How did an explosion produce such smoothness?)
2. Why does matter fill the universe? (There should be an equal part of antimatter.)
3. How did galaxies form? (“The details are devilishly difficult to understand.”)
4. What is cold dark How multidimensional is the universe? (We don’t understand gravity.)
5. matter? (What is the other 95% of stuff that must be out there?)
6. Are all the baryons assembled in galaxies? (Astronomers have only found a tiny fraction of what they expect.)
7. What is the dark energy? “Physicists have tried to calculate the observed dark-energy density from accepted theories of physics, but their results don’t jibe with reality. So far, the computed value is roughly 1060 times greater than the observed value. (Others say the number could be off by a factor of up to 10130, but let’s not quibble over the details.)”
8. What is the destiny of the universe?

No to bi bilo to.
Aja pa se nekaj. Zasledil sem tudi članek o jupiterjevi luni Io. ta majhan zmrznjena lunica je se vedno mocno vulkansko aktivna. nase osoncje pa naj bi bilo staro 4.5 bilijonov let(popravite me ce se motim). ne razumem kako je lahko po tolkih letih tako majhna lunica se vedno tako zelo vulkansko aktivna..

No to bi bilo use upam da nisem nadlezen
Lep pozdrav!
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Thomas ::

> Io. ta majhan zmrznjena lunica je se vedno mocno vulkansko aktivna. nase osoncje pa naj bi bilo staro 4.5 bilijonov let(popravite me ce se motim). ne razumem kako je lahko po tolkih letih tako majhna lunica se vedno tako zelo vulkansko aktivna..

Najprej. Billion se po slovensko reče milijarda. Osončje je staro 4,5 MILIJARDE let. Ti si ga zaradi svojega nepoznavanja angleških števnikov postaral za faktor 1000.

Io je vulkansko aktivna zaradi plimskih sil, ki jih v njeni notranjosti povzroča bližnji Jupiter.

Otherwise, welcome!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

OwcA ::

4,5? Ali ni prej 14,5? Kik!
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Vesolje je prej 14,5. Osončje pa 4,5.

THOMPSON ::

Ups, oprostite, moja napaka. Od teh silnih clankov v anglescini sem ze vse pomesal.

Drugac pa je, 4,5 milijarde kar se osoncja tice. OWca ti si se zaradi svojega povrsnega branja.....:P

Hvala za dobrodoslico, Lep pozdrav pa upam na kaksen odgovor ne pa sam popravljanje mojih napakic:D
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: THOMPSON ()

OwcA ::

Kako mi je usepelo to bedarijo zvaliti ne vem. :8)

... verjetno z zvrhano mero površnosti.

Se posipam s pepelom.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

> Lep pozdrav pa upam na kaksen odgovor ne pa sam popravljanje mojih napakic

Hja no, sej si prosil za popravke, ane?

Čeprav je nekaj tudi na tem, da na tahuda vprašanja ti ne vem kej pametnega nasut, z Jupitrom in milijrdami se mi je pa simple pametnega delat. >:D

THOMPSON ::

hehe ok ok thomas, uzamem nazaj:) drugace sem tisto mislil predvsem na 4.5 nisem bil preprican ce je stevilka cisto taprava..

kakorkoli ze, mogoce sem malo prevec stvari nasu v zacetni post, slutim da ne bo kaj dosti konkretnih odgovorov:D

Lep pozdrav!
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Thomas ::

> 1. How did the universe begin?

Hja no, eni zdej pravijo, da Vesolje nastane, ko dve membrani trčita v 11 dimenzionalnem prostoru. M teorija pač.

Eeeee ... eeeee ........

THOMPSON ::

Mja teorij sem na internetu nasel vse polno, katera pa drzi je vprasanje na katerega se ni odgovora. Celo vsesplosno razsirjeni bigbang ma pouhn tezav. A ni tko da krsi zakone termodinamike? Na zalost sem premalo podkovan v tej smeri tako da ne zamert ce bom flancau:8)

Lep pozdrav!
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Thomas ::

> A ni tko da krsi zakone termodinamike?

Ne. Vse je cool, če nimaš nobenega "prej", pred BB.

Vse je pa tudi cool, če imaš po M teoriji tisto trkanje membran v 11 dimenzionalnem prostoru. Tudi vse klapa. Težava je le ta, da je M teorija povsem brez kakršnegakoli eksperimenta. Čista špekulacija in sploh ne edina možna.

THOMPSON ::

Hmm. thomas a ti mogoce ves kaj je "lumpiness problem" pr BB teoriji? Bopm probu sam kj vec o tem najt na internetu, ce pa ti kaj ves...

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Thomas ::

Izračuni jim ne znesejo, "kako je mogla nastati galaksija, saj ni mogla". Podobno kot "kako naj leta čmrlj, saj ne more!"

Potem pa ne vejo, če je samo to da ne znajo računat, ali pa imajo celo piškavo teorijo.

Pol pa težijo nam običajnim smrtnikom, kakšen misterij da je to.

Sej vemo ja, da je. Hja ... plunte v roke pa pohoblajte svoje teorije tko, da vam bo klapalo! Ne znate? Too bad!

keber ::

Navedena vprašanja je verjetno tako težko odgovorti kot zlati ribici o obstoju sveta zunaj njene steklene posode, prevlečene s črno barvo.

Ampak nekega dne bomo tudi to pogruntal. Magari s pomočjo pospeševalnika s premerom enega svetlobnega leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keber ()

nicnevem ::

@THOMPSON
..kot prvo, sploh ni nujno da so vsa zgoraj našteta vprašanja smiselna. Recimo tisto "kdaj se je vse začelo" je že en kandidat za to.

Sicer pa predlagam, da malo pobrskaš po starih temah, ker je bilo že dosti govora o tem.

Če si pa lenoba...jah, pol pa čakaj če se bo kdo usmilil in prinesel vse na krožniku - js trenutno res nimam časa.

Za motivacijo pa en link :)
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

THOMPSON ::

Ok nimas nobenega prej, pred BB. Nicesar nimas. Enostavno ne vem, si ne predstvaljam od kje se pol pojavi vsa ta masa/energija. Pa mas lahko sto M teorij... se pravi pred BB ni veljal noben zakon (termodinamike)?
Hmm in recimo da imas naenkrat toliko mase in energije, se nebi sesedla v ti. crno lukno namest da eksplodira v BB?

tachyon, a ni dovolj da sem prebral vseh 54 strani protokola:D . jz te nc ne silim da odgovarjas, komur se pac da..

Aja mal sm pobrsku kaj je ta "lumpiness problem". hm cis na kratko v tem smislu:

A similar problem exists for the first stars and galaxies, called the “lumpiness problem” – too much structure too soon. In a universe of particles flying apart, how could they combine into a dense object like a star?

lp!
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

THOMPSON ::

aja pa se to Tachyon. vprasanje je kako ne kdaj. In ja, to je smiselno vprasanje. Ce na njega se ne znamo odgovorit se ne pomeni da ni smiselno..

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

OwcA ::

Ce na njega se ne znamo odgovorit se ne pomeni da ni smiselno..

Niti nujno ne velja nasprotno, poglej si malo Carnapa. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

THOMPSON ::

ok ok, kaj ste se zdj obesli na to uh. Sam prepisu sm iz Astronomy magazina, clanek je od Marka Sincella ki je astrofizik(ne vem ce ma ta beseda spet kaksno bolj pravilno slovensko inacico:\ ).

Tko da zdj zarad mene mu napiste mail, kako je to vprasanje frdamano nesmislno...

pa lep pozdrav:)
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: THOMPSON ()

gzibret ::

> 2. Why does matter fill the universe? (There should be an equal part of antimatter.)

Po enih teorijah (Diracovih) je antimaterija v bistvu vrzel v morju materijskih delcev na različnih energetskih nivojih, ki upoštevajo paulijevo izključitveno načelo. Nekaj takega, kot bi imel vodo v gravitacijskem polju (npr. morje na Zemlji). Kapljica se giba dol (a la materija), mehurček v morju pa gor (a la antimaterija). V bistvu gre za eno in isto stvar, v prvem primeru imamo izolirano kapljico vode, v drugem pa izolirano področje, kjer vode ni, le-to pa se obnaša ravno nasprotno, kot kapljica vode.

Tako, na kratko. Antimaterija ni materija, je le vrzel v diracovem oceanu delcev, ki upoštevajo paulijev izključitveni princip.

No, to je le teorija. Če te zanima kaj več, poguglaj..... (dirac sea particles) - že prvi zadetek vrne tisto, kar mora.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> clanek je od Marka Sincella ki je astrofizik

Kwa pa je poj? Lahko je sam Einstein, pa mu ne bomo kar slepo verjeli. Če bi naprimer ravno Einsteinu slepo zaupal, bi se vsaj devetkrat hudo zajebal.

A moram naštet primere?

THOMPSON ::

Cakj no Thomas kaj pa je zj narobe, sam hotu sm povedat da nism avtor tistega uprasanja in domnevam da tisto vprasanje ni nesmiselno. Nisem pa pritrdil nobenim njegovim trditvam, se vec saj jih tudi ni...

LP
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

THOMPSON ::

aja pa gzibert, hvala za inf., zanimivo....

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

CHAOS ::

Pa eno hipoteticno vprasanje. Ce povzamemo, da teorija strun drzi in da je nase vesolje nastalo res s trkom dveh membran. Ali potem lahko ponoven trk dveh membran v trenutku unici to nase vesolje? :\
'They have computers, and they may have other weapons of mass destruction.'

THOMPSON ::

hm zanimivo:) sploh pa kako naj bi unicenje vesolja izgledalo:\ ce sklepamo kako naj bi nastalo(jz v to teorijo ne vrjamem), pol bi mogla vsa energija in masa zgint in spet bi mel en sam nic al kuga:D


Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Thomas ::

> domnevam da tisto vprasanje ni nesmiselno.

Če je M teorija, kot predstavljena, da je Big Bang trk dveh membran, potem je Vesolje pač kar nekaj večje. Pa starejše tudi.

Ampak potem se pač (ne)smiselnost vprašanja prestavi nekoliko nazaj.

Vesolje je vse kar je. TO je smiselna definicija.

Nesmiselnih vprašanj, pa kolikor hočeš! Poleg smiselnih, seveda.

Thomas ::

> Ce povzamemo, da teorija strun drzi in da je nase vesolje nastalo res s trkom dveh membran. Ali potem lahko ponoven trk dveh membran v trenutku unici to nase vesolje?

Baje da ne. Da vsak trk povzroči nov mehurček, podoben našemu Vesolju, pa varno izoliran.

Govorijo celo, v okviru teorije M, da bi lahko mi povzroćili po trk dveh membran povsem varno in s tem nastanek novega vesolja.

Čeprav mi ni jasno, kako lahko v posledici trka membran povzročiš še en trk membran.

Če ena zadeva matematično stoji skupaj, to (po moje) pomeni precej malo, ali nič. Največ matematično tole klapa - zaenkrat.

keber ::

Je to sploh možno fizikalno dokazat (danes gotovo ne), vsaj enkrat v prihodnosti?

Thomas ::

Ne, hehe .. enega eksperimenta nimajo! Niti kot idejo, kako naj bi potekal, kaj šele izvedbo.

Tudi ni nujno, da ga bodo sploh kdaj imeli.

Imajo samo "posredne dokaze". Recimo to, da gravitacija je tako šibka ... pa to zdej nekako ta M teorija razloži. Če je pa to taprava razlaga ali ne - je pa vprašanje.


Dopuščam celo da je. Da je res več ali celo ogromno (ne pa neskončno, tega ne kupim) mehurčkov in Big Bangov.

Maybe. May be.

S stringi znakov angleške in grške abecede skupaj, krajšimi od milijon znakov, narediš lahko vsaj toliko teorij, kot je atomov v 1000 maljard vesolij. To takih, ki se ujemajo z vsemi eksperimenti, kadarkoli narejenimi. M je samo ena od njih. Vprašanje, če najbolj ekonomična v smislu Kolmogorova.

Barakuda1 ::

Dopuščam celo da je. Da je res več ali celo ogromno (ne pa neskončno, tega ne kupim) mehurčkov in Big Bangov.


:\

Hhmmm, a ni pol možno že govoriti o vsporednih veslojih

Poldy ::

Thomas:
> Io. ta majhan zmrznjena lunica je se vedno mocno vulkansko aktivna. nase osoncje pa naj bi bilo staro 4.5 bilijonov let(popravite me ce se motim). ne razumem kako je lahko po tolkih letih tako majhna lunica se vedno tako zelo vulkansko aktivna..

To je zato ker je jupitrova gravitacija tako velika da v lunici povzroča velika trenja, s tem se močno segreva in...

THOMPSON ::

Pred približno enim letom sem gledal oddajo na slo1 ravno o tej lunici je bila. Kot enega od razlogov so navedli to stvar z gravitacijo v nadaljevanju pa so navedli tudi dosti trditev ki to teorijo ovrzejo, tako da ne vem zakaj s tako gotovostjo to trdite.. Na zalost ne vem vec kaksni so bili protiargumenti, se bom pa potrudu da jih najdem:)

Lp

Cist tko mimgrede:

“Science is the best system devised by man to give us information about nature. However, the conclusions of science are not final. Science repeatedly revises and even reverses its conclusions. Science is more reliable in the experimental realm than when dealing with the past, especially when that past cannot be experimentally repeated. When it comes to answering the great questions of origins, meaning and destiny, science has lost its credentials.”
:D :D :D :D
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

THOMPSON ::

No to mi je poslal prijatelj, ce se komu da prebrat kr je dokaj velik teksta v anglescini:D

Io’s Volcanoes Spell Trouble for Long Age Estimates
Alfred S. McEwen of the University of Arizona’s Lunar and Planetary Lab, writing in the Sept 27 issue of Science, reviews some of the surprises that the Galileo spacecraft found at Io, the innermost moon of Jupiter. Although its volcanism was well known since the Voyager flybys in 1979, scientists were shocked to measure lava temperatures higher than anything on earth (~1800 oK), suggesting Io has an iron and magnesium rich (ultramafic) crust. According to current theories of mantle differentiation, however, such denser elements should not be present at the crust in sufficient quantities to account for the observations. McEwen explains how, over billions of years, it should all be gone:

The idea that Io is an ultramafic world seems at odds with the well-understood process of magmatic differentiation. If Io has a solid lower mantle capped by a partially molten layer, as believed by most planetary geophysicists, then Io’s crust should be strongly depleted in elements like Mg. As mantle rocks begin to melt, the first component to melt has a lower density. It segregates and rises toward the surface after ~10% melting of a given volume of the solid mantle. If Io’s typical heat flow over geologic time is just 10% of today’s value, then we can expect 1012 km3 of silicate melt over the last 4000 million years--40 times the volume of Io. There should thus have been sufficient heat to melt 10% of Io’s volume 400 times. After just four episodes of such partial melting, Io should have formed a low-density crust ~50 km thick (11). High-temperature, dense mafic or ultramafic lavas could only rise through the thick low-density crust under extraordinary circumstances.

As a possible solution to this dilemma, he points to the model of Keszthelyi that Io’s mantle might be a crystal-rich magma ocean, for which there might be indirect support, but he admits “it is difficult to explain how Io first got into that state.” Maybe we are misinterpreting sparse data. He leaves the mystery unresolved.
A new series of dramatic pictures of Io from the Galileo spacecraft was released December 9

Dr. Ed Stone, the Voyager project scientist, has admitted many times that the discovery of active volcanoes on Io was a total surprise. These small bodies, far from the sun, should long ago have become frozen and dead. Even the theory of tidal flexing does not appear anywhere near sufficient to account for the amount of activity observed. That was bad enough, but the high temperature of the lavas, indicating the presence of dense elements, was a further blow to conventional theories. The only suggestion that makes sense is that Io is much younger than the assumed four billion year age of the solar system. When other solar system phenomena also defy long ages, like comets and rings and short-lived radionuclides, why must the age parameter be sacrosanct? Two reasons: a young solar system would defy naturalistic explanations by indicating abrupt appearance, and it would not allow time for evolution (begging the question that four billion years would be enough, anyway). Take note of the observational evidence. At even 10% the current heat output, McEwen states, Io would have had time to completely melt 40 times in 4 billion years. At current heat output rates, that would be 400 times.

Lp:)
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: THOMPSON ()

Thomas ::

Zdej po BBC vrtijo ene oddaje. Mau prezirljivo pluvam, ko jih gledam.

Čeprav čisto slabe niso, no.

> Dr. Ed Stone, the Voyager project scientist, has admitted many times that the discovery of active volcanoes on Io was a total surprise.

Točno takele fore se grejo. Pokličejo enga kokr avtoritativnega tipčka, ki serje in bluzi. Potem se sklicujejo na njegovo avtoriteto.

Bad.

Čeprav čisto verjamem, da boljš ne znajo. Ne da nočejo, ne znajo. No wonder.

Thomas ::

Kar se tiče Io. Če nekdo (kdorkoli) ne zna zračunat, kako točno naj se Io obnaša, je skrajno nespametno, da nas obremenjuje s tem.

Jest tud ne znam zračunat, kako se mi kuha marmelada, pa kako kisla oziroma sladka bo, pa nikomur ne težim, da "je totalno presenečenje", kako ogabnega okusa in ostudnega vonja je izpadla.

Svoje bolečine ne skušam deliti z vsem kuharstvom tega sveta in jih vlečt notr.

Tele mrcine, ki držijo razne visoke katedre, pa niso videle, da je Io blizu Jupitra in niso računale na strašno bibavico tam ... naj se IMO ne smešijo z butastimi izjavami, kako "so vsi presenečeni".

Heh.

jype ::

Mislim da gre pri teh poljudnoznanstvenih oddajah bolj za "umetnisko" izrazanje, ki se dobro prodaja, kot pa za poskus masovnega izobrazevanja.

Dobre dokumentarne serije o fundamentalnih problemih fizike so cisto zanic, ker ti ne morejo postrezt z zakljuckom, po katerem hrepenis. Potem jih pa noben vec noce gledat in posledicno tudi produkcije ne dela nihce vec.

Thomas ima kar prav, ko primerja vse skupaj z marmelado: vsake toliko nekomu uspe skuhati se boljso marmelado, sploh pa ni nujno, da bomo kdaj imeli najmarmelado, ki bo absolutno dobra. Tudi take poenotene teorije se lahko zgolj veselimo, ne moremo pa vedeti, ce je prava. Vsaj za zdaj, ko nam se racunanje dela probleme.

Thomas ::

> Mislim da gre pri teh poljudnoznanstvenih oddajah bolj za "umetnisko" izrazanje, ki se dobro prodaja, kot pa za poskus masovnega izobrazevanja.

BBC bi moral biti pa le izjema. Britanska država jih plačuje, da jim ni treba gledat, kako se bodo prodajale reklame v odmoru.

Javna (državna) TV bi vseeno morala biti sposobna narest oddajo, v kateri bi rekli:

Hudič je, tole nam ne štima in je še vprašanje, kako je. Tisto tam je pa tako zanesljivo, da kar ne dvomimo.

Tko pa furajo eno "politično korektno dramaturgijo" teh oddaj. Gospod doktor Penrose iz Oxforda bo pa že vedel! Bo figo! Zaradi tega ker je to on, že ne. Odvisno, kaj ima povedati. Po njih argumentih jih sodite!

jype ::

Vse se spreminja. BBCjev "space" v katerem igra Sam Neill, je ze na meji dobrega okusa.

Se pa strinjam, da bi BBC moral bolj pazit na svojo kredibilnost, ker je ena redkih televizij, ki je sploh kaj ima.

No, kakorkoli obrnes, THOMPSON, na vecino tvojih vprasanj ti lahko trenutno odgovori samo ciganka, ko pogleda v salco kofeta.

THOMPSON ::

Thomas sej ne gre za to, stos je v tem da je presenecenje, ker tale lunica se vedno bruha vso to žveplo, kisik, žveplov dioksid itd. S tem izgubi tono mase na sekundo. Le ta se sčasoma izgublja v medplanetarno vesolje. Če naj je stvarca stara 4,5 miljarde let bi morala že pocas izgubit to hlapljivo mase se ti ne zdi? (masa lune je 8.9316 x 10^25 gramov)

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

THOMPSON ::

Aja pa se to Thomas. Pogledu sm u slovar. Bilijon je prav tako pravilno.8-)

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Thomas ::

> S tem izgubi tono mase na sekundo. Le ta se sčasoma izgublja v medplanetarno vesolje. Če naj je stvarca stara 4,5 miljarde let bi morala že pocas izgubit to hlapljivo mase se ti ne zdi?

V 32 letih izgubi kubični kilometer. Med brati. V 32 milijonih let izgubi 100 krat 100 krat 100 km veliko kocko.

V bilijonu let bi se izpluvala. V tisoč milijardah let!


> Bilijon je prav tako pravilno.

A bi eno okol kepe?

THOMPSON ::

No da se naumo mucl tuki je ze narejen izracun.
A simplistic calculation shows that at its current mass - 8.9316 x 1025 grams - Io could lose a ton a second for 3 trillion years. Most of the mass being ejected, however, is in the form of crustal volatiles which presumably compose a small fraction of the total mass, which is most likely silicate rock around an iron core. A realistic calculation would also have to take into account non-linear loss rates as a function of surface area to volume, and the effect of internal cooling rates, including depletion of radioactive elements. Original mass [with its consequence of higher escape velocity], recycling of ejected material, and accretion sources would also need to be considered.) itd....

billion [bilj*n] noun British English bilijon; American milijarda
trillion [trilj*n] noun trilijon; American bilijon, milijarda

Okol kepe? upam da se zafrkavas al si res na tako zelo nizkem nivoju?

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: THOMPSON ()

Thomas ::

Res sem na tako nizkem nivoju. Lepo sem ti razložil, kako je s tem. Ti pa še vedno govoriš o bilijonu kot o ameriškem billion. Naš napoleonistični (francoski) sistem gre po 6 ničel navzgor, anglosaksonski pa po 3 ničle navzgor.

Naša milijarda pa je napol logaritemske poti med milijonom in bilijonom.

> billion [bilj*n] noun British English bilijon; American milijarda
> trillion [trilj*n] noun trilijon; American bilijon, milijarda

za tole dezinformacijo pa zaslužiš ...

p.s.

Angleži so razpeti med kontinentalni način in ameriški način. Vedno bolj sicer uporabljajo ameriškega, vendar desetletja nazaj ni bilo redko, da so v angleščino tlačili "francoske" števnike.

To je primer, ko jest mislim, da ima Francija najbolj prav. Ker če gremo gor po šest nul in začnemo z milijonom, ki že ima 6 ničel je to nekako logično. Če pa začnemo s šestimi in gremo gor po tri, spred pa mečemo grške/latinske zaporedne števnike, potem je pa to vseeno čudno.

THOMPSON ::

Thomas tisti nizki nivo je letel na mojo kepo. to res ni bila lepa razlaga s tvoje strani.
Ok priznam da sm use sfuzlu okol teh biljonov miljonov itd. sam una "dezinformacija" je direkt iz slovarja.

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

THOMPSON ::

The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: THOMPSON ()

Thomas ::

> Thomas tisti nizki nivo je letel na mojo kepo.

Jasno. Priznam, da sem res na tako nizkem nivoju, da sem to rekel. Ne bi te zares mahnil zaradi takih izjav, vendar sama "grožnja" morda le pripomore k temu, da se zamisliš, kako neumno razlagaš tele bilijone že ves čas. Tudi ko smo govorili o starosti Vesolja oziroma Osončja, smo poudarili, da gre za milijarde in ne bilijone let. Povedali smo, da se pogovarjamo po slovensko z milijardami in da ne "prevajamo" direktno ameriškega billion v slovenski bilijon, pač pa ameriški billion pomeni 1000-krat manjšo slovensko milijardo.

Takrat sem mislil, da je stvar opravljena. Pa spet začneš s tistim, da "bilijon je tudi po slovensko". Pa hkrati, da bi se v bilijonu let morala luna Io izkozlati v vesolje. Kar seveda ni res, pa če tudi bi šlo res za bilijon let. Kar pa ne gre. Ker koneckoncev, kdo je rekel, da ne bi mogla biti prvotna Io tudi 10-krat večja kot je in se zatorej mirno izkozlavati v medplanetarni prostor.

Na to namigujejo razni doktorji Edwardsi, ki jih imam že poln kufer iz oddaj na BBC, katere so bile še do nedavno na kar višjem nivoju. Zdaj pa so prov v modi pesniki, ki se jasno zavedajo, kaj je dramaturško govoriti in česa ne. Za objektivno informacijo jim pa dol visi. Posebno mi gresta na jetra Kaku in Penrose. Potem pa še kakšen takle tip, ki hoče zmistificirati vsaj Io, če so že pri Marsu in Europi čisto pogoreli. Vsaj tukaj bi radi nekaj natvezili.

No, tko da veš, v kakšen zos si pomočil prste.

THOMPSON ::

Hoces reci da je z Iojem vse v najlepsem redu, pa si gospodje astrofiziki zmisljujejo probleme da bi imeli o cem govoriti?

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

Thomas ::

Hočem reči, da gospoda astrofiziki bolj malo porajtajo na Io. To je small potato. Mogoče gospoda planetarni astronomi proučujejo Io, kot svet, kjer so izven Zemlje edino opazili delujoče vulkane.

Spoštujem njihovo delo, vendar nobeden od njih nima pravice, da bi govoril o bogve kakšnih čudežih v zvezi s tem. Tudi če dela reklamo za svoje znanstveno področje ne. Še posebno, če za to dejavnost širi dezinformacije med ljudi. Recimo take, da bi se morala Io že izbruhati, če zbruha tono na sekundo. Tukaj uči direkt krivo vero v poštevanki. Mau prehuda.

THOMPSON ::

Mjah kako pa naj drugac pridejo do denaraja. morjo stvar mal bl zanimivo nrdit za sirse obcinstvo:D

Lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

THOMPSON ::

Amm Thomas ti bos to vedu. Kako so zracunali starost nasega osoncja? s kaksno metodo datiranja?

lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kepler najdu planet podoben zemlji! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16529949 (23609) Jst
»

Objavljena analiza incidenta v CERN-u (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
25924785 (16245) kitzbrado
»

Najsvetlejša supernova do sedaj (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16716026 (10699) destroyer2k
»

Zgodovina in prihodnost zvezde, velike kot Sonce

Oddelek: Znanost in tehnologija
122434 (2071) Thomas
»

Kolk ljudi lahko prense Zemlja preden...?

Oddelek: Znanost in tehnologija
222115 (639) .:joco:.

Več podobnih tem