» »

Kolk ljudi lahko prense Zemlja preden...?

Kolk ljudi lahko prense Zemlja preden...?

billy ::

Glede na to, da je gravitacija med dvema telesoma odvisna od mase teh teles, me zanima koliko "mase" lahko prenese Zeljma preden pade iz njene tirnice okoli sonca? Namrec cez nekaj let bo stevilo ljudi na njej prilo na okroglih 10 miljard. Ko se je Zemlja utirajal v kroznico je imela dosti manj teze(mase). Zanima me, kako to vpliva na njeno krozenje okrog sonca?

Sergio ::

billy, iz česa se je pa "naredila" ta masa?

Zemljina masa je bila vedno enaka. No, neupoštevajoč komete ter izgubo atmosfere... Kar je pa itak pljunuk™ v morje.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Marjan ::

Ja, ima Sergio prav, masa Zemlje je kar konstantna skozi čas!

Pa tudi če ne bi bila, poglej - masa Zemlje je 6*10^24 kg, masa 10 miljard ljudi pa 5*10^10 kg!
To sem tko na uč. Če si ne predstavljaš pa si izpiši vse ničle, in boš vidu v čem je štos. :D

.:joco:. ::

Zemljina masa pravzaprav počasi res malo narašča. Zaradi asteroidov (utrinkov...). Ampak tako malo, da je to zanemarljivo malo. Če bi v vseh 4 miljardah let kar zemlja obstaja sešteli maso vseh asteroidov bi prišli do kakih 10% mase zemlje. Maximalno.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

billy ::

Hm....naj nebi po nekih podatkih na leto padlo na zemljo nekaj ton vesoljskega praha? Al nekaj podobnega?

Saj jaz nisem mislil, da bi se kaj takega zgodilo hitro, ampak zanima me koliko extra mase bi morala imet zemlja.....

govno ::

emm, se vam ne zdi, da mi tud na leto vržemo kar nekaj ton satelitov v vesolje ...
TineL Studio :: http://tinel.stjost.si
TineL Studio vici :: http://tinel-vici.stjost.si
TineL Studio wap :: http://tinel-wap.stjost.si

Thomas ::

Masa Zemlje narašča. Sicer izgublja kemično nevezan vodil in helij - pa še druge pline v manjši meri, vendar težje elemente in spojine pridobiva s hitrostjo 40 ton na dan.

Brez (post)človeškega posredovanja, pa se ji slabo piše. Ali padec v črno luknjo naše galaksije, ali padec v črno luknjo Andromede (to v 3 milijardah let) ali pa absorbiranje v Sonce čez 5 milijard let.

Tko.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

To se pravi en procent zemljine mase v 4 x 10 ^ 15 let. Uff, potem se nam pa glede tega res ni treba bati.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Gh0st ::

Ful bi blo hecno, da bi se zaradi prevelikega števila preivalcev in krame, ki jo imamo na Zemlji, njena masa povečala, tako da bi se upočasnila in sčasoma padla v Sonce...:D :\
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

MadMicka ::

to so take fantazijske teorije....

misl, čez tok in tolk miljard let tudi, če bodo ljudje po čudežu božjem preživel, itak ne bodo taki kot mi dones - bodo čist neki druzga.... evolucija v miljardah let je revolucija..... :))

CaqKa ::

thomas: jaz sem bolj imel v mislih številko 20 ton vesoljskega praha na dan?... mislim pa da so to enkrat na pro7 pri galileotu povedali

Thomas ::

CaqKa

En dober meteor ali asteorid lahko to povprečje dvigne za nekaj ton na dan za milijardo let!

Tako, da je težko reč pravzaprav točno številko. Je pa res, da ta pada. Osončje je vedno bolj pometeno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

uf, še to je bolj skromen asteroid :).
tisto nekaj, kar naj bi zbrisalo dinozavre, je imelo od oka ene ~10-100 Gton (gigaton, torej miljard tod) mase. če je življenjska doba zemlje 10 miljard let, to pomeni par ton na leto za celo njeno življenje. dolgoletno torej takšni veliki zadetki prinesejo več mase kot pa ta malenkost praha, ki dnevno pade dol. in število takih objektov se žal v zadnjem času (t.j. zadnje par miljard let) ne zmanjšuje. no, v bistvu se zmanjšuje, vsake tolko pade kaka skala na nas in resetira evolucijsko uro, še več jih zadene predvsem jupiter, ampak zaloga teh objektov onkraj plutonove orbite je za vse praktične namene neskončna.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

frudi, frudi ...

100 Gigaton .. mogoče celo 1000 - Teratona torej.

Dni pa koliko? Bilijon. To je tona na dan. Če gremo na celo življensko dobo Zemlje. Ki pa tudi še ni 10 milijard let. Komaj 4,5.

Ja?



Mečkn se vidi, da si pisal v svitanju dneva.

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

pišuka, malo sem se zaštel. ta windows calculator je za en drek, nima pik med ciframi... :D ob štirih zjutraj res ni problem spregledat kake cifre med enajstimi...
za starost zemlje sem pa vzel njeno predvideno končno starost, 4.5 let od nastanka osončja, še približno tolko do sončeve smrti, lepo po fizikalno zaokroženo na 10 miljard :) .
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

roscha ::

frudi: Niso pikice problem. Kiksnil si že v osnovi. Tiste gigatone niso mišljene v smislu MASE snovi ampak v smislu MOČI TNTja. Emmm, ekvivalentno se označuje moč jedskega orožja...

by!

Thomas ::

Ob ekploziji ene tone TNT, se sprosti 109 J energije.

Če prileti tono težak kos s hitrostjo 14 km na sekundo (zelo zmerno) - pa se sprosti kar 100 krat več energije!

V resnici so rekordni kamni, ki so zadnje pol milijarde let padali z neba tehtali sto milijard ton - ali še kaj več.

In sprostili 10 bilijonov ton TNT ekvivalentne eksplozije.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

No dejmo bit natančni pri številkah, eni si jih kar zmišljujete.

klik 1
klik 2
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

S tvojga linka:

> 100 milijonov MT (megaton) TNT

Da se je sprostilo. To je 1014 ton TNT. To je 100 bilijonov ton TNT.

Jest sem reku pa 10 bilijonov.

Kdo ima bolj prav?

100 bilijonov ton TNT zadnjih pol milijarde let najbrž ni bilo. Ker življenje tega najbrž ne bi tako zlahka preneslo.

Je bil pa prej že en trk - vsaj nekaj mijonkrat močnejši! Luna je njegova posledica.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Treba je vedet, da Shoemaker-Levy 9, največji njegov kos kar so jih opazovali 1994 - je sprostil energijo 6 milijonov megaton TNT.

To je zanesljiv podatek.

Velikost eksplozije pa je bila primerljiva s celo Zemljo.

Torej bi 100 milijonov megaton TNT - 16 krat več - bilo za Zemljino življenje le rahlo preveč.

A ne?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

jaz sem imel v mislih maso in ne energije, ki se sprosti ob eksploziji. pač sem len in raje namesto 'miljarde ton' pišem kar 'Gtone' :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

frudi ::

tak na hitro sem našel kar nekaj linkov, ki postavljajo energijo k/t objekta v rang 100 teraton TNT. pa še ta ni povzročil največjega znanega izumrtja v zgodovini... ni kaj, življenje na tej naši zemljici je vztrajno :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

.:joco:. ::

Ne sej tisto je bilo bolj za poduk. Eni so pač cifre navajali kar tako. Thomas, zate vem da tega ne bi storil.

Ja to teorijo o nastanku lune sem že slišal. Kje bi se dalo kaj več o tem prebrati? Pa ne dolge zgodbice, ampak dokazi. Kot naprimer različna sestava zemlje in lune ipd...
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Številčna dejstva (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14112004 (5770) jzgorisek
»

Vesoljske navlake vedno več

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3711654 (10276) Thomas

Nebo pada (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18717277 (11766) gzibret
»

Asteroid bo trčil v Mars? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
909368 (6913) Thomas
»

NASA odkrila grozeč Asteroid

Oddelek: Loža
282068 (1355) Thomas

Več podobnih tem