» »

Najsvetlejša supernova do sedaj

Najsvetlejša supernova do sedaj

1 2 3
4
»

Thomas ::

Zdej se v glavnem skušajo zmazat ven s tem, da nas je tisti "laser" ravno zadel. Celo članek na to temo je bil že objavljen.

Tako bi vse naše teorije lepo živele naprej. Nekam dolgo sveti ravno proti nam, ne kupim. Če pa je bolj razpršen, pa spet ne kupim, ker je prevelika energija posredi, če to.

Prevelika, da bi prišla od koderkoli drugod, kot iz eksplozije supermasivne črne luknje. IMHO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Pomoji logiki tudi, če se zaletitata črni luknji... nima kej uidet nikamor.

Kako neki bi?

gani-med ::

Zaradi kratkega trajanja dogodka, se je ta lahko zgodil le s kolapsom nečesa manjšega, ene same masivne zvezde ali pa gre za merger dveh (nevtronskih) zvezd v črno luknjo. Vse kar je večje od zvezde, bi tudi trajalo dlje časa, kot naprimer kvazarji, ki milijone let neprekinjeno oddajajo enormne količine energije.

Zgodnje (beri bolj oddaljene) zvezde so bile tudi mnogo masivnejše od današnjih in so imele tudi krajše življenske dobe od današnjih, ki so že metalizirane. Zato so bili ti ekstremni kolapsirajoči dogodki toliko boj pogosti, kot so danes.

Zgornja meja za maso sodobne zvezde je približno 150 sončnh mas, za prve zvezde je bila ta meja nekajkrat večja, morda nekaj sto sončnih mas. Masivnejše zvezde so ob kolapsu zmožne sprostiti tudi veliko večji paket energije od manj masivnih.

GRB 080319B je po prvih ocenah brizgnil izotropni ekvivalent energije reda velikosti 2*10**54 ergov, kar je sicer izmerjeni rekord in nekaj več od doslej znanih GRB, ki se gibljejo v mejah (10**50 - 10**54 erg)
CO2 is the elixir of life.

Thomas ::

Vek kot 200 Sonc ne spraviš na kup, ne da bi imel črno luknjo po hitrem postopku. Pri tem se lahko ene pol, magari pa vse, pretvori v energijo.

Pa imamo še vedno 1000 krat premalo za to, kar smo nedavno videli, pa še ni čisto ugasnilo.

Astronomi naj kar razglasijo krizo. Morski biologi bi jo, če bi opazili 100 kilometrsko ribo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Saladin ::

Vek kot 200 Sonc ne spraviš na kup, ne da bi imel črno luknjo po hitrem postopku. Pri tem se lahko ene pol, magari pa vse, pretvori v energijo.

To je količina zvezd na kupu, tike preden se kaka sesede skupaj oz. da še niso del kakega dogodkovnega horizonta, rigtt?
"Pa imamo še vedno 1000 krat premalo za to, kar smo nedavno videli, pa še ni čisto ugasnilo."

OK.

Ampak dokler ne dobim definitnega odgovora bom še malo naprej fantaziral:

Mene sedaj bolj zanimajo (oz. zgolj) količine zvezd znotraj dogodkovnega horizonta dveh supermasivnih črnih lukenj.

Kot sem rekel - mene ne moti, če izsija materija iz dogodkovnih horizontov črne luknje (to si že sam v eni temi dokazal, da je nekaj povsem normalnega - seveda če dodaš energijo).

Imaš torej dve supermasivne črne luknje, okoli katerih kroži po milijon intaktnih zvezd (po domače - najbolj gosto poseljen del galaktične sredice), ampak dogodkovni horizont teh monstrumov jih skriva od zunanjih opazovalcev. Če jih nekaj medtem eksplodira, tukaj ni pomembno.
To je prvo vprašanje: a imaš lahko toliko intaktnih sonc znotraj enega samega dogodkovnega horizonta.

Drugo pa je, kako hitro bi lahko evaporira večina teh sonc, ko dva tako nabito polna dogodkovna horizonta oz. črne luknje trčita med sabo
Torej vse, kar sem že zgoraj omenjal (sonca ob sonca, sonca ob črne luknje, črne luknje iz sonc, male črne luknje ob male črne luknje, male ob velike, tidalni valovi bližnjih singularnosti,...)
Iz tega trka izhaja moje vztrajanje na tolikšnem številu tako blizu tako hitro (ko moraš vse relativne hitrosti podvojit oz. čase pokrajšat med sabo).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

gani-med ::

Zapisano v energijski obliki je masa Sonca približno 1,8*1054 erg.
m=2 * 1030kg
c2 = 9*1016m2s-2
E=18*1046 J
ali 1,8 * 10 54 erg

Torej je masa Sonca ravno pravšnja za en tak rekorden GRB.
Stokrat masivnejša zvezda, bi torej že s konverzijo borih 2 % svoje mase v GRB dosegla podoben učinek, kot smo ga videli pri tem rekordnem GRB 050509B.


edit:
1 J = kg m2 s-2
1 J = 107 erg
CO2 is the elixir of life.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gani-med ()

BigWhale ::

Hmmm, A lahko vzames en navaden laser, ga vklopis in svetis Thomasu v oko celih 30 sekund.

Komot.

A lahko to nardis ce je Thomas oddaljen 300km stran? Pa 3000km?

Ce je bil tole en navaden gamma ray burst, ki nas je slucajno oplazil sem papez. Nevem no.

gani-med ::

Kaj pa naj bi bilo drugega?

GRB bliski niti niso tako redek pojav.
Odkar se jih sistematično spremlja s satelitom Swift
so izdelali celo GRB mapo, na kateri je mogoče videti lokacije in čas pojavljanja posameznega GRB.

Edit:
ko se dela primerjava z laserjem, se ne sme spregledati, da je stožec na tako veliki razdalji že zelo širok, svetlobna leta, tako se v "soju žarometa" nahajamo ves čas, dokler sam ne ugasne.
CO2 is the elixir of life.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gani-med ()

Thomas ::

To so normalni GRBji, ki dajo do kakšnih 10^54 ergov energije.

Gamma ray bursts release extremely large amount of energy - approximately 10^52 ergs (or 10^45 joules), with the most extreme bursts releasing up to 10^54 ergs. This is the equivalent of turning a star like the Sun into pure energy (using Einstein's famous equation E=mc^2). This is also the amount of energy released by 1000 stars like the Sun over their entire lifetime! In practice, over the few seconds that a gamma ray burst occurs, it releases almost the same amount of energy as the entire Universe! This exteremly large energy release is the reason that astronomers initially believed that gamma ray bursts come from our own galaxy (see question 6). For those of us who live with rolling blackouts (i.e. Californians), the energy from a gamma ray burst (if it was converted to electricity) could supply the entire world's energy needs for a billion billion billion (that's 1 with 27 zeroes after it) years!


Tale Clarkeov, je bil MILIJONKRAT večji. Sicer se ne bi spodobilo, da nosi njegovo ime.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gani-med ::

Tole ne bo držalo!
Tipična pretiravanja iz rumenega tiska, kjer radi operirajo z bombastičnimi frazami, kot so milijon bilijonkrat močnejši od najmočnejše eksplozije, naj nas ne zavedejo preveč, hehe.
Past, ki zavaja, je v izjavi, da je 2,5 milijonkrat svetlejši od najsvetlejše supernove, kar pa ne pomeni tudi, da je tolikokrat svetlejši od drugih GRB-jev. GRB-ji svetijo močneje od supernov!!

Raje si poglejmo dejanske podatke.

Povprečni GRB-ji sprostijo okoli 1052 ergov energije.
Tale Clarkov je bil pa dejansko rekorden in je sprostil energije za 1,32*1054 erg
kar je celo nekaj manj, kot je masa Sonca.
Upoštevana je celo predpostavka, da je dejansko oddaljen 7,5 milijarde svetlobnih let
(red shift 0,937)


pa še nekaj virov, da ne bomo pisali na pamet:
KLIK

KLIK 2
CO2 is the elixir of life.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gani-med ()

whatever ::

Opa!

...dramatičen zvok bobnov v ozadju...

Ali bo Thomas priznal svojo zmoto?

...se vidimo po oglasih...
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Thomas ::

Na tehle linkih govorijo, kako je šlo za 1054 ali tam okoli nekje, ergov. To je nekaj, kar je precej običajno in nič posebnega.

Za eno Sonce ali magari deset njih, je šli skoti E=mc2 mašino brez velikih ostankov. Nič posebnega, vse v okviru teoretično možnega.

Če je to res, potem je bilo govorjenje o milijonkrat večji eksploziji bulshit. Jaz ne vem, meril nisem, moram pa rečt da se mi zdijo pa mau downplayane tele številke o samo enem ergu na kvadratni meter.

Nisem se še odločil med "70 in 30 % možnostjo".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gani-med ::

Jaz sem bil tudi v začetku zaveden z bombastičnimi naslovi in mi ni bilo vse jasno.
Potem sem šel pa malo podrobneje računat in za osnovo sem uporabil kar maso Sonca in to primerjal z dobljenimi astronomskimi merjenji iz različnih observatorijev, iz česar pa se je dalo takoj videti, da gre sicer za impozantne dogodke, vendar še vedno v mejah "normalnega".
CO2 is the elixir of life.

Thomas ::

Ja. Moja prva reakcija tukaj je bila skeptična. Da novinarji nimajo pojma, kar jim vedno znova z veseljem povem.

A so le toliko vztrajali na tem, da je šlo za 2,5 milijonkrat hujši GRB od največjega doslej znanega, ki je pomašinal eno Sonce v energijo, da sem že mislil, da vedo kaj govorijo.

Riba torej ni bila 100 kilometrska, kvečjemu 100 metrska? Raje 10?

Potem je vse OK, nobeni črni luknji se ni bilo treba odpreti, klasična supernova 100 sončnih mas več kot zadostuje.

Če je zdej TO res, da je bil faktor milijon zmišljen do zadnje nule. Ne vem, dokler ne dobim energetskega poročila na mizo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Vseeno, stvar je precej impresivna. Kljub vsemu, je bila najbolj oddaljena zadeva vidna s prostim ocesom.

keber ::

Tudi v tistem blogu, ki sem ga linkal višje, niso ravno omenjali nekih milijonkrat večjih vrednosti. Visoke že, ne pa abnormalno visoke.

Thomas ::

Well ... erg na kvadratni meter skozi sfero s polmerom skoraj 1026 metrov je meni nekoliko sumljivo. Toliko je morala dati že samo vidna svetloba. Koliko energije je bilo v gama predelu? Nekajkrat toliko pa že!

Tako, da eksplozijo črne luknje še ne bi smeli odpisati. IMHO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

destroyer2k ::

Evo tukaj so slike ko so se 2 galaksije skupaj združile, glih ne spada pod to temo ampak je bilo dosti govora in bom kar tukaj obesil če bo katerega zanimal.

klik
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blizu središča Rimske ceste še ena masivna črna luknja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3312355 (9123) D3m
»

Odkrita nova vrsta črnih lukenj

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
436519 (499) BlueRunner
»

Hubble posnel trk galaksij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
336317 (4475) OmegaBlue
»

Črne luknje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
589962 (8543) OwcA
»

Zgodovina in prihodnost zvezde, velike kot Sonce

Oddelek: Znanost in tehnologija
122435 (2072) Thomas

Več podobnih tem