» »

Pa kaj hudiča hočejo od Microsofta?

Pa kaj hudiča hočejo od Microsofta?

Zheegec ::

Hja, odprtost standardov... poglejte NTFS, sedaj večina Linux OS že zna brati NTFS. Waw 8-O Še malo pa bo deloval brez težav, na trgu je pa že dolgo, težave so pa samo zato ker Microsoft skriva ta svoj "standard".
Just my 0.50€.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

CaqKa ::

ja ker je tak težko uporabit ntfs dll in ga vključit v linux...
vsak ki ima ntfs particijo tudi ima tale dll... kdor nima winsev pa tak nevem kaj počne z ntfsom?
zakaj bi se trudil napisat svoj driver za neko stvar če pa imaš že popolnoma delujočega.
nas so na feriju učili da ti napišeš dll.
zraven napišeš kaj mu daš noter in kaj pri tem pride vun... kaj pa je znotraj tega dllja torej njegov source pa nobenga ne rabi brigat.. ti to tržiš. in če si se odločil da bo to zaprt projekt je to pač zaprt projekt...

PARTyZAN ::

in kaj ti bo dll v linuxu?

Matev ::

v PC svetu še združljivosti za nazaj ni (novi programi ne odpirajo vedno starih datotek - ala DOS)

združljivost za naprej je pa čista fantastika (to da bi današnji programi bili čez par let zmožni poganjat takratne stvari)

to pa zato ker ni standardov in si vsak lahko zmisli kar si pač želi

CaqKa ::

partizan:
ntfs dll vključiš v linux in s tem pridobiš enako funkcionalnost ntfsa kot na windowsih.. povdarjam ENAKO.
torej nič ni pisanje na ntfs unstable ampak je čisto stable brez bilokakega rizika.
pa če ne veš.. na začetku je linux za odkodiranje divxov uporabljal tudi dllje.. sedaj je mogoče že drugače.

CaqKa ::

aja še nekaj...
glede zaprtosti ko sem se zgoraj nekaj razpisal...
vzamimo cpuje..
pa zaj rečimo.. kaj če bi htel vsak pek delat plošče za pentium ali pa amd procesorje... kakšno bi bilo stanje? bi nazadovali ali bi napredovali.. pa kako kvalitetni in predvsem stabilni bi bili ti produkti?

BigWhale ::

Uporaba obstojecega DLLja je tako kot ce bi na 13 colski avto plasc dal gor 15 colskega...

hruske ::

Ves kako bi bilo: imeli bi relativno stabline, ampak zaprte produkte, ki bi jih proizvajala podjetja, imeli pa bi tudi "doma narejene", nekatere boljše nekatere slabše od tistih od podjetja.
Pač bi bilo malo bolj pestro.

Aja, pa ntfs pod linuxom ni varen za podatke. Ne kot dll ne kot kernel modul. Tako da ne samo da ni rizika, ampak je to kar podatkovni samomor.

alesrosina ::

ok, nisem vsega prebral, ampak zakaj ne bi MS dodajal WMP inIE zraven? Imajo nek uporabniski vmesnik, ki je zelo podoben vsem programom in meni je ravno to tisto vazno, da ko odprem program vem kje je kaj, ne pa da se en teden berem help in iscem kje se nastavi to in ono. Ok, osebno mnenje.

Amapk ce smo ze pri tem .... zakaj pa pri linuxu (redhat naprimer) dobis zraven mozilo, email client, neke playerje itd .... je popolnoma isto. Zato ker ce bi samo razvijali jedro OSja ne bi koncni uporabnik nikoli presel iz win95 na winXP. Ker ravno ti bonbolcki naredijo OS privlacen in predvsem takoj po instalaciji uporaben.

In zakaj EU tozari MS? Zato da dokaze ZDA, da EU ni le ena ovcica (kao).

Moje mnenje

BigWhale ::

Za vse te zadeve lahko ob instalaciji reces, da jih ne bos instaliral... :)

BIG difference :)

CCfly ::

Bistvo problema ni v tem kaj Microsoft prilaga operacijskemu sistemu, temveč kako se obnaša do konkurence. ZDA in EU so očitno ugotovile da izkorišča svoj dominantni položaj na trgu na neetičen način. Kar pomeni da MS lahko prilaga WMP zraven samo ne sme biti vgrajen direktno v jedro, ker bi ga pač kdo seveda želel dati dol. In pa ne bi smel izsiljevati ponudnikov strojne opreme (posledica je posiljevanje uporabnikov z Okni na vsakem računalniku, drugače gre pogodba med MS in tako firmo rakom žvižgat). Na primer, če bi kdo od prodajalcev dal gor RealPlayer ali Mozillo bi že kršil pogodbo.


kaj če bi htel vsak pek delat plošče za pentium ali pa amd procesorje
Cene bi padle in lahko bi izbirali med množico različnih manj - bolj kvalitenih produktov. Aja in trenutno res vsak pek dela plošče za CPU-je. Zato pa dobiš ploščo za 20k namesto za 50k.
Kar se tiče pa samih procesorjev, si pa zamisli, da bi bil edini proizvajalec Intel.

Gandalfar ::


ko boš dovolj velika firma boš dobil ta standard na voljo..
da boš pa ti kot neki šiki miki wanabe pisal convert pa je beda.. naj napiše firma ki je sposobna to in bo zadevo naredila user frinedly kar se da... ja in tista firma bo dobila od msja žegn.. za zadevo bo plačala, zadevo bo nato prodajala in zadeva bo nato delala.


Torej delit znanje samo s tistimi, ki imajo dovolj denarja, da si ga lahko kupijo? Kaj je fora standardov, katerih namen je interoperabilnost, ce moras zanj placati milijone dolarjev pa se potem imas omejitve pri njegovi uporabi?


če bi bla stvar odprta za vse potem bi se polno takih gandalfarjev našlo, ki bi hteli spisat nek konverter... hej tega pa nočem.. nočem 25 konverterjev za isto nalogo.. hočem enega in tega poštenega.


Zakaj se pocutis ogrozenega, ce si hocem jaz za moje domace oz. izredno specificne potrebe napisat en converter. Saj ti s tem nic hudega nocem in tudi nikakor te ne ogrozam, ce to nekje na internetu objavim za tistih ostalih 10 ljudi, ki bi jim to koristilo. Saj te ne silim, da ga uporabljaj. Ti bos lahko se vedno uporabljaj dragi converter za katerega moras dati pol mesecne place in se bo svetil in bo imel lepo dokumentacijo in bo znal vse cudo narest kakor mu bos naklikal. Moj pac ne zna tega ampak pa kaj.. zakaj moram placati blazne denarce za neko stvar, ce nas lahko par ljudi zabije par vikendov in naredi nekaj kar nam zadostuje. Zakaj moramo placati miljone zato, da dobimo standard in da ga lahko uporabljamo?

Matev ::

če ni standarda ni združljivosti

mene bi ti dodatni programi samo motili

da ne omenjam tega da bi se našel nekdo ki bi prodajal te nezdružljive ali pogojno združljive programe in s tem zavajal nič hudega sluteče uporabnike

Caligula ::

Dobro napisano. Vsaj meni ni treba. :|

Dr_M ::

si predstavljate kako bi blo, ce bi v sloveniji prodajal 2 vrste mobilnih telefonov, ampak za eno nebi blo omerzja sploh? sicer telefoni bi bli lepi in poceni, ampak uporabnost...?
tako nekak stojijo stvari...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Poldi112 ::

Glej Matev, sej ni problema. Za take kot si ti obstaja Mac. Ampak octino vas ni dovolj, ali pa ne stojite za svojimi besedami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

BigWhale ::

drm:
Ja in kaj ce bi jih? A te kdo sili, da jih kupis? Sicer je tvoja primerjava, zmerno do pretezno faljena, ker omrezje je... za obe vrsti telefonov...

zakaj pa ne bi imeli 50 vrst telefonov? Pa naj vsak uporablja svoje...

aja, ne.. ti imas rajsi, da podjetje Mobitel rece: za nase omrezje pa MORATE VSI imeti ta in ta telefon, z drugim se ne morate povezat v omrezje. Aja. Ce si student dobis tak telefon ze za neverjetnih 50k, ce si pa poslovnez pa 150k. Pa v spomin das lahko samo 23 stevilk, pa se od teh se morajo imena zacet samo na crke a,b,c,d,e,m,n,t,r,s. Ker se nam zdi tko bolj prav.

hruske ::

Lejte: od Microsofta hočjo poštenje, a razumete?

Fer plej.
Poštenošpilje.

BigWhale ::

Matev:

Ampak, a ti ne vidis, da standarda NI! Pa tudi zdruzljivosti ni. MS se sam sabo ni vedno zdruzljiv!

CCfly ::

če ni standarda ni združljivosti

Standardi so odlična zadeva. Vsak bi moral imeti svojega.

Caligula ::

Mimgrede, jzt sm se strinju z Gandalfarjem.

Za standarde so organizacije. Vkolikor ima neka firma prevladujoc polozaj so tudi njeni izdelki ponavadi standard. Vse lepo in prav, dokler ga ne zlorablja. Po mnenju folka, ki se na to spozna in ne bluzi v 3 dni, Microsoft to pocne. Tudi pristojno telo za te zadeve je tako odlocilo.

Poldi112 ::

Caligula, lol
Zgoraj izgleda kot da se strinjas z Matevom :)

Matev, se vedno cakam na tvoj odgovor, zakaj ne uporabljas mac-a

Matev ::

hehe poldi pozdravljen

meka sem uporabljal kar lep čas

heh... drugače pa vidim da sem kar velikokrat citiran tuki
:)

včasih je bilo tudi na PCju to glede standardov veliko bolje rešeno - sedaj je pa komerciala naredila da so patenti in standardi dobičkonosni in vsak potem svoje sil ....

Caligula ::

Jah sm pisu reply na Gandalfarjev post. Zgleda, da je Matev vmes vskocu.

Dr_M ::

BigWhale: brez veze neki obracas in spreminjas moje besede... :\ :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CaqKa ::

in kaj bo pri vseh teh očitno kot pravite "ne standardih" prinesel dobrega OS? tam je ja še manj standardov.. tam šele vsak buhtl dela po svoje.
sej če boš gandalf naredil konverter za tebe pa 10 ljudi nimam nič proti.. ga niti nebom uporabljal..ampak takih kot si ti se bo več pojavilo in folk več nebo vedel kaj uporabit.. pa podobne fore zmeda spet skratka.
pa še nekaj.. večina vas je tukaj dijakov in študentov.. ki vam je v tem trenutnku še malo mar za denar.. ampak pol kasneje... a boš še vedno pisal programje brez, da boš dobil plačilo, tako vneto kot to recimo delaš sedaj?

roscha ::

@caqka Ti si en vosu. Kot prvo mi sploh ni čisto jasno kaj si hotel povedat, razen da je M$ zakon, ker NIMAŠ možnosti izbire, pa še plačat je treba???

Na tisto zadnje pa: Tudi ko se bo Gandalf zaposlil, nikjer ne piše, da ne bo še VEDNO razvijal kakega GNU programa. Če pa že ne, se bodo pa takrat našli drugi študentje, ki bodo SPET pripravljeni pisat for free.

P.Š.T.
Vsi tu gor ki hvalite M$ lahko to začnete šele takrat ko bo vaš PC 100% "legalen". Prej te pravice nimate in rajši držite kljun. Sploh sem pa opazil da vas je več kot 50% itak prebutastih že za klikat, kaj šele kaj drugega....

CaqKa ::

moj sistem JE legalen. thanks to msdnaa

Dr_M ::

dobro je vedeti naslednje.... MS ni tak gnoj kot nekateri tulijo in open source NI zlata jama, tako kot tej isti kekci trdijo.

vsaka stvar ma svoje dobre in slabe lastnosti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CaqKa ::

dr.m jaz samo zdaj upam da nimamo tukaj takih talentov ki bodo tvojo zgornjo izjavo zanikali.

hruske ::

čakuka, fora standardov v OS je v tem, da so zelo natančno javno opisani. zdej... lahko se jih držiš in ti skupnost to šteje v plus, lahko pa se jih ne in siliš nekam po svoje. Ko se pojavi potreba, se domeni za nove standarde in potem se jih vsi, ki se s tistim ukvarjajo, držijo. Kolikor se pač da. Kolikor imaš pač časa kot študent programirat.

In kaj je tu drugače kot pri MS? Imaš izbiro. Pri MS je niti nimaš, ker ti pač ne dajo vedeti specifikacij.

hruske ::

Aja, ves zakaj je vcasih zmeda v OS? Ker uporabljaš windows. Tam res ne veš, kje boš iskal kak program za to ali ono in tam res ni standardov, ker res dela vsak po svoje. Tako nekatere programe iščeš na sourceforge.net, npr. CDex, druge prek google, tretje pa prek astalaviste in sorodnega.

Ko sem namestil debiana, sem nekaj časa kar hotel nekje poiskat program, ki sem ga pač želel namestiti. In sem kar naprej bluzil po googlu, ker se kar nisem mogel privaditi na apt. Ko pa zdaj pridem na windows mašino, se najprej ko hočem kak uporaben program namestit, vprašam kam ga bom šel iskat in zakaj ni neke uporabne baze tudi za windows. In potem grem po zgornji listi gledat kje je kaj uporabnega.

Ne rečem pa, da je M$ gnoj. So pa nekatere izjave njegovih vodilnih preveč politične narave(=laži). In tudi opensource ni zlata jama.

CaqKa ::

to sem malo prej gandalfarju razlagal...
ti neboš dobil specifikacij standarda..
dobli pa jih bojo določeni ljudje... lahko andrej pove.

CaqKa ::

v gugl vtipkaš krajši opis programa in je.. nevem zakaj bi potreboval bazo.. poleg tega imaš na microsoftovemu sajtu ves čas priporočila softvera... pa wugnet imaš.. pa download.com... eh maš še kako tako nepomembno vprašanje?

perci ::

roscha: z žaljenjem tule ne boš daleč prišel...

BigWhale ::

> ti neboš dobil specifikacij standarda..

Potem to hm, nekako ni standard... M4 vijak lahko vsak naredi, tudi ti v garazi... In to je standard....

Ti povem se en standard? OSI standard za omrezja. Si ga kdaj uporabljal? Verjetno ne. Pa ves da je OSI ravno tako dober, kot TCP/IP, ce ne se boljsi. Cudno, skoraj nihce ga ne uporablja. Ves zakaj? Zaradi specifikacij, ki so svinjsko drage in zaprte... Ja, nekateri jih lahko dobijo...

CaqKa ::

hmm pa jaz sploh nevem kaj se kregamo.. če pa je na netu itak windows source code :>

CCfly ::

v gugl vtipkaš krajši opis programa in je.. nevem zakaj bi potreboval bazo.. poleg tega imaš na microsoftovemu sajtu ves čas priporočila softvera... pa wugnet imaš.. pa download.com...

bash-2.05b# emerge -S picture
Searching...
[ Results for search key : picture ]
[ Applications found : 5 ]

* media-gfx/fbv [ Masked ]
Latest version available: 0.99
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of downloaded files: 14 kB
Homepage: http://s-tech.elsat.net.pl/fbv/
Description: fbv is a simple program to view pictures on a linux framebuffer device
License: GPL-2

* media-video/cinepaint
Latest version available: 0.18
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of downloaded files: 9,519 kB
Homepage: http://cinepaint.sourceforge.net/
Description: motion picture editing tool used for painting and retouching of movies
License: GPL-2

* media-video/motioneye [ Masked ]
Latest version available: 1.2
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of downloaded files: 6 kB
Homepage: http://spop.free.fr/meye/
Description: ppm, jpeg or mjpeg grabber for the MotionEye camera on Sony VAIO Picturebooks.
License: GPL-2

* media-video/sampeg3 [ Masked ]
Latest version available: 0.0.3
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of downloaded files: 396 kB
Homepage: http://rachmaninoff.informatik.uni-mann...
Description: MPEG video encoder targeted for optimum picture quality
License: LGPL-2.1

* net-analyzer/nagios-imagepack
Latest version available: 1.0
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of downloaded files: 1,610 kB
Homepage: http://www.nagios.org
Description: Nagios imagepacks - Icons and pictures for Nagios
License: GPL-2

Imaš še kakšno brihtno idejo ?

Gandalfar ::

CaqKa: tista izvorna koda je brezveze. Glej ti dam en drug primer.. TCP/IP je odprt standard in si lahko specse vsak prebere v RFC-jih in scoda nad tem karkoli hoce. Zdej ce bi bil microsoft kul bi dal ven tudi specifikacijo za SAMBO, da bi se lahko tudi z drugimi sistemi brez tezav povezovali z Microsoftovimi operacijskimi sistemi. Ne pa tako, da je treba ugibat kako delujejo zadeve.


v gugl vtipkaš krajši opis programa in je.. nevem zakaj bi potreboval bazo.. poleg tega imaš na microsoftovemu sajtu ves čas priporočila softvera... pa wugnet imaš.. pa download.com... eh maš še kako tako nepomembno vprašanje?


Saj za linux imas isto. Mk-klavz .. ti si zmeden :>

CaqKa ::

to da je z sambo kaj narobe prvič slišim..
a tu je podobna fora kot z ntfs samo da so linuxaši to do zdaj že porihtali na stable delovanje?

Gandalfar ::

CaqKa: ja, par cloveskih let dela so vrgl v to, da so decryptal samba protokol, da se lahko sedaj tudi z linuxom povezujes na win masine ...

CaqKa ::

tega NISEM vedel. to JE kriza.
kakorkoli.. še vedno vztrajam pri svojem :)

pivmik ::

CaqKa... še marsičesa ne veš.
LP, Gregor GRE^

borchi ::

okej, čist konstruktivno, prosim kvalificirajte se v eno izmed skupin in mogoče v enem stavku napišite obrazložitev.

1. a rabite uporabljat M$ produkte, ker brez tega ne morte preživet? in tu mislim, da ste poslovno odvisni od programske opreme/podpore, ki jo lahko nudi LE M$?

2. a potrebujete vaš hardver spravit v pogon in morate delat stvari, ki se jih da delat z opensource in M$ rešitvami? tu predpostavljam, da vsi ki imate za pljuvat po opensource in M$ veste o čem govorite (beri, poznate tako M$ kot opensource rešitve za vaš problem).

3. a rabite delat stvari, ki jih z uporabo standardne licence, ki vam jo proda M$, ne morete? pri tem predpostavljam, da niste posvečeni (beri, niste težki določeno število $$$).

4. ali ste kdaj prispevali k opensource projektu (groba ocena koristnosti vašega pripevka) oz. avtorstvo closed source projekta (zaslužek od le-tega). tu bi, brez kakršnegakoli preziranja do takega kodiranja, prosil, da izpustite html, php in podobno.



jaz osebno: 2


p.s. lahko dodate tudi kako drugo kategorijo, ki je dovolj široka, da je smiselna v tej debati.
l'jga

BigWhale ::

4.

Koristnost? Linux od takrat dela tudi na IBM eServerjih.. pSeries & zSeries...

CaqKa ::

nekak manjka ona skupina kjer dobimo licenciran software zaradi šole ceneje, ter dejstvo da so programi za windows lažje uporabljivi ter nasploh izgledajo lepše. sam se nekako ne morem v nobeno od teh štirih skupin vključit.
torej skupina z subvencioniranim softwerom s strani šole oziroma msdnaaja. sem se štejem
kot uporabnik ki se mu ni treba pretirano ubadat s sistemom da ga lahko uporablja ter z njim naredi tudi kaj koristnega.

antonija ::

Jst sm pa 5. Software pride zdraven kompjuteja (na sihtu) in nimam kej prdet kaj bi jst instaliru, ker nimam pravic kej instalirat. Tud ce je open source al pa freeware. Zdej mi pa pokaz alternativo... To je narobe pri microsoftu, ker ti je en da.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

hruske ::

borchi, manjka kategorija, kjer rečeš, da imaš možnost uporabe in windows in linux, ampak si se zaradi osebnih preferenc odločil za:
napišeš kater OS in zakaj.

antonija, to je potem 1.

Če povzamem:

1. uporabljate MS produkte, ker ste poslovno odvisni od programske opreme/podpore, ki jo nudi MS in njegovi partnerji?

2. želite vaš hardver spravit v pogon in uporabljate predvsem rešitve, ki jih ponuja MS, zraven pa uporabljate tudi opensource rešitve?

3. želite delati stvari, ki jih z uporabo standardne licence, ki vam jo proda MS, ne morete, nimate pa dovoljenja s strani MS za tako početje?

4. lahko bi uporabljal bodisi MS bodisi odprtokodne rešitve, ampak sem se odločil za.. napišite v par stavkih kaj in zakaj


Zraven pa še: ste kdaj prispevali k opensource projektu (podajte grobo oceno koristnosti vašega pripevka) oz. si lastite avtorstvo closed source projekta (in zaslužek od le-tega). tu bi, brez kakršnegakoli preziranja do takega kodiranja, prosil, da izpustite html, php in podobno.

hruske ::

sam sem 4: linux, ker mi omogoča boljšo omrežno povezljivost, ki mi pride zelo prav.

Prispeval k opensource... malo, zelo malo. Vsaj kar se programiranja tiče.

kopernik ::

spadam pod točko 4

razlogi:
1. Za 0 SIT dobim vse kar potrebujem za udobno delo. Glavne težave, ki bi jih lahko imel na desktopu, bi bilo pomanjkanje photoshopa. Vendar, za moje potrebe povsem zadošča GIMP.

2. Varnost in stabilnost linuxa

3. Veliko več se naučil z enoletno uporabo linuxa kot prej z večletno uporabo windowsev (mislim na splošno, o vseh stvareh)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bo Microsoft ponovno kaznovan zaradi kršitve monopolnih prepovedi? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
12014414 (10946) krho
»

Spet je vroče na sodišču Evropskih skupnosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
1219855 (7293) Poldi112
»

Microsoft in EU dogovorila ime (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
39422638 (18789) OwcA
»

EU : Microsoft - 2 : 0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
10010182 (10087) Utk
»

M$ monopolist ?

Oddelek: Loža
341575 (1185) TESKAn

Več podobnih tem