» »

Kaj storiti, ko ti nekdo (SiOL) "ukrade" TVOJ članek?

Kaj storiti, ko ti nekdo (SiOL) "ukrade" TVOJ članek?

«
1
2

V-i-p ::

Enkrat sem naletel na tole stran. Ker sem videl, da imajo možnost, da lahko kar sam napišeš in objaviš kak člančič ali vodič, jaz pa sem imel pet minut časa, sem enega "spacal" skupaj. In ker te stvari rad delam, sem ga "začinil" še z malček humorja. Članek (vodič), KI JE PLOD MOJE DOMIŠLJIJE si lahko ogledate tukaj - "Pospešite brskanje po spletu!". In ker lahko uporabniki stvari tudi komentirajo me je zelo presenetil komentar nekega uporabnika, ki mi je postregel z linkom od SiOL-ove strani (računalništvo), kjer se nahaja MOJ članek, z rahlimi spremembami, a v večini je isti. Članek na SiOL-u pa se nahaja tukaj! Pa me zanima vaše mnenje, kaj storiti? Mirno požreti zadevo in pozabiti, naj komu na SiOL napišem en fini mail, ali naj uredniku pošljem protestni mail? Kaj bi vi storili? Vem, člančič sem pisal kakšnih 10 minut, saj imam veselje s tem ni bilo težko, pa vseeno mi je dvignilo pritisk, ker se mi to ne zdi fer...;(( Mogoče bi še sam sebe prepričal da ni kopija, po podrobnem prebiranju članka na SiOL-u pa sem takoj opazil tiste moje "humorske" vložke, ki sem jih dodal in ko tudi po tem še nisem bil čisto prepričan, kaj za vraga to je se mi je rešitev ponudila kar sama. Članek sem objavil, kot je razvidno na vrhu mojega članka: Četrtek, 18.09 23:05 | V-i-p. Objava na SiOL-u pa je bila, kot tudi pri njih piše: 28.9.2003, 23:15. No, po temle se točno vidi kako in kaj. Packi!
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!
  • spremenil: V-i-p ()

DMouse ::

Če te moti, da je tam (skoraj) tvoj članek, podpisan z drugim imenom, jim napiši en email, kjer jih opozoriš na avtorske pravice. Verjetno bodo članek odstranili, če pa ne, pa od tebe odvisno kako daleč hočeš iti :D. Keep us posted.

BigWhale ::

Enostavno posljes mail in jih povprasas o celi zadevi. :) Prijazno in vljudno. To bi jaz naredil.

|KoRn| ::

Enostavno tožiš, kršenje in zloraba avtorskih pravic...

Uporabnik ::

Najprej si pa sprintaj obe strani.

Imam jst iste probleme kar naprej mi kopirajo eno stvar. Je pa boljš kot da se takoj tožiš, ipd. da jih probaš pridobit na svojo stran, objava tvojega imena, izplačilo honorarja, link na tvojo stran, sodelovanje za naprej,... itd.

Če greš pa v tožbo te bo pa že odvetnik več stal kolkr so ti oni ukradl, tko da ne z glavo v zid.

še neki... pač so bedniki. Sploh tist k se je še podpisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uporabnik ()

V-i-p ::

Ne, ne, tu ni debate o kakšnih tožbah, bognedaj :) saj pravim, kdaj z veseljem kaj napišem, tale topic sem odprl bolj zato, da malo pokomentiramo takšne stvari. Meni se pač to ne zdi fajn, da se nekdo drug podpiše pod tvojo "stvaritev", jim bom pa poslal en mail, če mi obrazložijo to "podobnost" med obema člančičema, da vidim kaj bodo rekli >:D
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

pingec ::

mogoce te bojo tozli ker si jih kopiral :D >:D
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

frenk ::

ne morjo ker ga je on prej napisal>:D

kuglvinkl ::

Vprašaj jih, pa dobimi informacijo kaj je blo z AP takrat, ko si to vnašal.
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

Aha, SiOL je zgleda kar skopiral tvoj članek iz tistega foruma. + spodaj je podpisan nekdo drug in ne ti.

Pošlji mail! Kaj so na glavo padli?! 8-O

PS.: če nisi ti avtor, ti pridem spahnit ramo. ;)

Ker, vsaj avtorstvo MORAJO navesti, verjetno bi se dalo pogajati tudi o plalčilu. Če ne drugega, jih bo vsaj "urednik" tiste strani slišal. >:D

Umaknili pa bojo.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

V-i-p ::

Evo, protestna nota odposlana :D. Da vidimo reakcijo in odgovor>:D. Kuglvinkl, sigurno je moj, če tudi recimo meni ne bi verjel, povejo vse datumi objave. Moj je bil objavljen deset dni prej. P.s.: rama si je oddahnila :P.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

kuglvinkl ::

Zdej, da tole temo malce ozaljšamo. Se da komu na SiOLovi strani najti kakšen text (al pa naredit sc), ki nevedno ljudstvo poučuje, kako pomembno je varovanje intelektualne lastnine?>:D
Your focus determines your reallity

TheJack ::

Človek ki se podpiše pod tuje delo, je navaden ničvrednež.

Res zanimivo, da gredo v časih, ko ti grozijo z zaporom če si cd presnameš, takele reči pa čisto mimo nas.

boom-bar ::

A si prepričan da mogoče ne piše kje v drobnem tisku da lahko članek uporabijo v svoje namene?
Legalizirajte mehke droge!!!

kuglvinkl ::

Nima veze, obvezno bi ga morali podpisali.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Freelancer ::

Kaksni lamoti so pri SiOLu, joj... Ma sej to sm ze vedu prej, ampak me stalno presenecajo :D. Me prav zanima njihov odgovor.
OT: V-i-p, kolk je treba RAMa temu namenit, da se zadeva res pozna? Ker js sm prevec vorhn, da bi dal ~200MB :D Mogoce 32... :)

kivi113 ::

kere opice.

poklic na policijo kaj se da naredit. ti bojo ze oni povedal. ker to ni nic drugega kot kraja intelektualne lastnine

LoneWolf ::

Zanimivo. Kaksen halo in javna ogorcenost, ko nekdo vam, za spremembo, ukrade za 10 minut dela intelektualne lastnine... Saj ne, da bi bilo to lepo in prav, SiOL je tule prav grdo nagazil na mino, ampak - koliko od teh, ki so zgoraj ozmerjali SiOL za nicvredneze, lamote in klicali policijo je v tem casu v ozadju laufalo mulo, torrente ali podobne? :\ Pa ne mi rect da ste prenasal domace videe.
Znate rect "hipokriticnost"?

Ziga Dolhar ::

LoneWolf seveda zanika, da je v naravi vsakega človeka nekaj egoizma in hipokritičnosti?
https://dolhar.si/

andrej ::

1. napisi mail. zahtevaj, da ali odstranijo clanek ali pa te podpisejo kot avtorja in nakazejo honorar.
2. poslji studentsko napotnico ce si student, kamor ti naj nakazejo honorar za clanek.
3. ce tega ne storijo potem si recimo dobi kaksnega znanca, ki se spozna na pravniske termine in napisi nov email/pravo pismo.
4. ce se to ne zaleze kontaktiraj kaksno agencijo za zascito avtorskih pravic.
5. vsekakor pa si sprintaj obe strani. Hrani pa tudi screenshot in html kodo strani.

res pa je, da se za taksne "malenkosti" ne splaca it nevem kako dalec. cetudi bi sel na sodisce in cetudi bi kaj potem dobil, bi dobil zelo zelo malo. v vecini primerih pa se to ne splaca. Razen ce oni to ponavljajo.

mene so enkrat kontaktirali siolovci in prosli za neke slike. cim sem jih vprasal kaksen honorar lahko pricakujem pa se vec niso oglasli... tako da se mi zdi, da bi radi meli vse zastonj.

strinjam pa se tudi s komentarjem od LoneWolfa. zanimivo kako se stvari lahko naenkrat obrnejo ;)

TheJack ::

LoneWolf: avtorska pravica ima dve komponenti:
-osebnostna, ki pomeni pravico avtorja, da se ga ob izvedbi dela navede kot avtorja in
-premoženjska, ki pomeni da avtor iz svoje pravice dobiva neko plačilo

Kršenje premoženjske komponente je danes pogosta reč, ampak po mojem je osebnostna mnogo bolj pomembna. Če nekdo nepooblaščeno presname neko avtorsko delo, je to za avtorja kvečejmu (pa še to ne vedno, saj še zdaleč ne drži, da bi vsak, ki delo presname, tega tudi kupil, če mu presnemavanje ne bi bilo omogočeno) izgubljeni dobiček. On je še vedno avtor dela, ta moralna in osebnostna pravica mu ostaja.

Lej primer. Ena reč je, če ti nepooblaščeno uporabljaš nek program. Je pa nekaj popolnoma drugega, če ti nekje stakneš izvorno kodo tega programa, jo malce predelaš in potem program prodajaš kot svoj.
Je razlika, ne?

Marjan ::

Hehe, good point LoneWolf!

:) :\ 8-)

McHusch ::

Ampak V-i-p tega članka ni napisal zaradi denarja, ampak iz veselja. Vse kar je imel, je bilo osebno zadovoljstvo in jasno označeno avtorstvo. In prav to je SiOL vzel.

McNato ::

Verjetno je S.L. ki je podpisan pod člankom dobil za "svoj" članek honorar pri SiOLu. Mogoče bi se plačalo prebrskat koliko člankov je na tak način oddal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: McNato ()

DMouse ::

1
2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DMouse ()

Freelancer ::

Tist "Preprosto, kajne" je dost ironicen :)

kuglvinkl ::

>:D

Bo treba pogledat, da ni skopiran še kakšen članek iz STha.
Your focus determines your reallity

Gandalfar ::

DMouse: pomojem sta tadva prispevka razlicna

Marjan ::

Ja, sej - kje je meja?!

>:D :\

Marjan ::

McHusch ::

Marjan: Poglej datum objave. :\

Marjan ::

Ja, tle je pa Gospodarski vestnik iz Siola skopiral :D

Gandalfar ::

Ne, pomojem imajo s siolom dogovor, ker imajo vse prispevke skopirane.

kuglvinkl ::

NIma veze dogovor.
Your focus determines your reallity

Elemen_T ::

Kako ironično.

Čas nazaj sem od njih skopiral nekaj novic in spodaj tudi navedel točen vir in povezavo do članka (velikokrat članek sploh ni bil v celoti prekopiran in sem le dodal 2/3 navedek in povezavo do nadaljevanja).
Kmalu sem od siola dobil obvestilo o tožbi.
Na srečo sem na koncu finančno ostal čist.

BigWhale ::

A se meni samo zdi, al sta tadva clanka samo podobna in ne _ista_?

Edit:
Je ze gandalfar ugotovil ja... Erm.. Much ado about nothing...

To je opis nastavitev za en fscking program, ki ima deset stvari za nastavit. In sedaj se cudite, da je clanek napisan zlo zlo podobno?

PS:
Tele nastavitve niso glih rocket science, se vam ne zdi, da jih ni tko blazno tezko pogruntat in da je mogoce nekdo na siolu tudi bral readme in sproti nastavljal zadeve... Ali pa konec koncev prebral prvi clanek, nastavil stvari, potem pa samo se enkrat opisal zadeve.

PPS: Pri prvem primeru, ki ga je pa podal ViP je pa hecno, da so skopirali tudi nekatere slovnicne napake... :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

DMouse ::

Ja tisti dve strani, za kateri sem dal linka, res ne moremo šteti za kršenje avtorskih pravic, čeprav sem pa skoraj prepričan, da je avtor S.L. prebral vsebino prvega linka, preden je spisal svoj članek ;)

V-i-p ::

Da so kopirali tudi napakce, je prej žalostno kot smešno :) Še pa vedno čakam na mail >:D.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Yohan del Sud ::

(klošar mode) Ja v-i-p vem jaz to. v 10-letni karieri pisca računalniških člankov sem zaslužil bagatelo. Folk v tej branži načeloma prepisuje drug od drugega (ne vedno zavestno), kar se mi zdi zamalo. Sam sem veliko recikliral od samega sebe od drugih pač ne. Ampak praksa je, najboljša ideja je tuja ideja.(/klošar mode)

Resno: pošlji nekaj grozilnih pisem, ampak ne pričakuj preveč... :\

Ziga Dolhar ::

Yohan, boš zelo zameril, če te opomnim na nekaj?
https://dolhar.si/

Tito ::

No ja to je pa zdej že patetično. Da se človeku ne da najti 5 različnih virov in da spaca skupaj nekaj lastnega je pa tudi kriza. Mislim da se tukaj pozna, da se nekateri nekaj duvajo, kako so mojstri v računalništvu in se hvalijo z delom nekoga drugega... Kaj bi ga pa stalo da bi na koncu napisal vir:ctrl+a in nato ctrl+c ina nato ctrl+v iz stran te pa te ;)

To je pa teko, če ljudje niso nikoli prepisovali domačih branj in se niso naučili kako zakriti dejstvo da je delo prekopirano.

kuglvinkl ::

To je pa teko, če ljudje niso nikoli prepisovali domačih branj in se niso naučili kako zakriti dejstvo da je delo prekopirano.

Slab point. Če niso prepisovali domačih branj, potem so bili vsaj potencialno potencial, ki ne rabi prepisovat. :)
Your focus determines your reallity

Tito ::

Rabi ne rabi, včasih je bilo nujno... Pa sej ne da bi prepisal od sošolca ampak da prebereš nekaj obnov iz interneta in nekaj člankov mogole in napišeš tisto zadevo... To se najbol splača, če ne prebereš knjige (če ti pač mori ali nimaš časa...)

gigaherz ::

Toži JIH!!!>:D >:D
"Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul
ash nazg thrakatuluk, agh burzum-ishi krimpatul"

BigWhale ::

> (če ti pač mori ali nimaš časa...)

Kaj hudica pa ima nek srednjesolec biti tako zaposlen, da nima casa prebrati tistih petih knjig na leto. Ocitno ima prioritete zhebane...

;>

perci ::

Sej ne da nima časa ;) - tko kot si rekel, prioritete so drugje ;)) - vsaj pri meni so ble ;))

kuglvinkl ::

U glavnem, VIP, ko dobiš odgovor, pastaj tuki. Če ne bo nič, tudi povej.
Your focus determines your reallity

Binji ::

Jap to se dogaja. Vem ko sem prevedel (rocno valda) neke podnapise iz anglescine v slovenscino in jih dal na net, cez par mescev pa jih dobim dobesedno prekopirane, s tem da je bil podpisan nekdo drugi. In ce kdo sprasuje kako sm vedu da so moji - skopirani so bili z vsemi napakcami in besedo, ki je nisem znal prevesti. Ce bi jih vsaj popravil bi mu spregledal ampak tako pa bi ostal brez jajc, ce bi ga slucajno srecal.
Res ne vem, ce mu je tako manjkalo samozavesti, da je moral lih svoje ime ke napopat
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Binji ()

Tito ::

Ja to se je dogajalo. Mislim da se je celo en človek podpisoval pod večino podnapisov. Potem je pa to argumentiral, da je podnapise popravil in da je bilo toliko napak, da bi se skoraj bolje splačalo na novo prevesti... Seveda pa to ni bilo res, ker napake so ostale, le morda nekaj slovničnih napak je popravil, tiste k mu jih office (katerikoli že, OpenOffice ali MS Office) podčrta ;).

No ja če se na moji strani kdo pritoži, da mu je kdo sunil podnapise to lepo raziščemo... Seveda pa smo imeli tudi mi problem zaradi nesporazuma. Ker sem na začetku napisal skripto, katera je namesto pošiljatelja beležila Avtorja. Gre le za to, da je potem vsak pošiljatelj podnapisa postal avtor in nekateri so to opazili in nam očitali krajo. No zadevo sem potem takoj popravil in sedaj sprašuje le po pošiljatelju.

Bilo bi fino da bi bile te zadeve pod kako licenco, kot je to porihtano z GPL. Enako bi nekaj moralo ščititi članke na internetu. Npr. spodaj bi pisalo: Ta članek je pod to pa to licenco in je last tega pa tega. Javna objava tega dokumenta na drugih straneh je nedopustna.

Uporabnik ::

Člank je zaščiten od tistega trenutka ko je napisan.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kruhoborec Kobal spoznan za plagiatorja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
32340427 (28148) BigWhale
»

groznja z tozbo by AMIS zaradi torrent DL?? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23229386 (17420) c3p0
»

Mnenje: totalitarni vzgibi slovenskih oblasti pri odnosu do interneta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
29136287 (28409) driver_x
»

Usmernik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
353834 (3404) 16F84
»

Pravila in pravo

Oddelek: Loža
372046 (1594) poweroff

Več podobnih tem