» »

Kaj storiti, ko ti nekdo (SiOL) "ukrade" TVOJ članek?

Kaj storiti, ko ti nekdo (SiOL) "ukrade" TVOJ članek?

1
2
»

Tito ::

No od koga je zaščiten? Če si v veliki firmi ja, če pa ne... Če delaš to prostovolno na eni majhni strani, katere lasrnik je ponavadi kak študent. Ne vem kdo te bi ščitil?

Gandalfar ::

Tito: pri podnapisih imas problem, ker prevajas avtorsko delo za kar nimas licence pomojem ..

Jah.. sodisce te bo scitlo, ce bos sel v tozbo.

Tito ::

No ja jst se nebi upal tožiti. Kot prvo nimam denarja za dobrega odvetnika. Kot drugo pa je škoda živcev za tako zadevo.:D

Jp težko bo spravit zadevo v legalne vode ;). Pa četudi zadeva sama po semi je legalna ni legalno za tisto kar je namenjeno ;).

Samo glede na to da nekateri starejši filmi nikoli ne bodo uzrli slovenskih prevodov bi lahko rekli da ni druge izbire ;).


Pa sej ni nujno, da bi kaznsko odgovarjali za to... Pač bi se strani zmenile za kodeks obnašanja. In da bi pač take ljudi, ki počnejo take zadeve enostavno benali... V skrajnem primeru... Ali pa nebi nalagali takih podnapisov. Sej zadeva je čisto preprosta. Pač izbrisati ponaredke ;).

Gandalfar ::

Tito: podnapisi so avtorsko delo nekoga. Prevajanje le teh in javno objavljanje ni dovoljeno. Tu se pac nimas nic za sprenevedat.

Tito ::

Potem pa tu vsi kršimo avtorske pravice :D.

Freelancer ::

OK, get real, za podnapise bos sel nekoga tozit. Nehajte fantazirat. Sploh pa imamo taka super sodisca, da bi te verjetno vsi z zanimanjem poslusali :D

Tito ::

Kaj pa veš, morda nas bo pa tožil kakšen slovenski distributer za filme, ker podpiramo piratstvo...8-O

kuglvinkl ::

Zdej, če mislite, da take stvari čakaj na vašo modrost (GPL...), da se bodo uredille, temu ni tako. Takoj, ko delo izpolnjuje pogoje, da je avtorsko, je zaščiteno, na podlagi Bernske konvencije in ZASP.

Je pa drugače pri patentih.
Your focus determines your reallity

DeGi- ::

V-I-P a pa ti veš...vsaj kolikor je meni znano...da ma siol najete ljudi, ki pišejo po tej strani in za to dobijo PLAČANO. torej je model sam tvoj člank skopiru in je dubu plačan za tvoje delo.

V-i-p ::

Hmm, hvala DeGi-... če je to res, grem pa še bolj v napad. Ne toliko zaradi članka (jebe se mi zanj) ampak zaradi principa...;((
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Lucifix ::

Mislim, da krivda ne sme leteti na SIOL. Kaj naj siol pregleduje vsak članek, ki ga bo objavil kdo na njihovi strani? Krivda po mojem leti na tistega, ki je članek objavil.

Če pa pogledaš iz drugega kota, je pa stran lastnina SIOL-a in ta bi moral poskrbeti, da se takšne stvari ne dogajajo. Bilo pa bi zanimivo pogledat pogodbo, ki "je" bila sklenjena z tisto uredniki strani racunalnistvo.siol.net. Kaj v primeru kršenja pravic... zihr nič!

OZZY ::

V-i-p: Evo piši na ta naslov Siol uredništva: MEJL ali pa pokliči na telefon: 01 473 00 00 .

Sem odpru temo na SIOL-forumu in mi je posredoval Klemenar te podatke. tako da....

Upam, da sem ti kaj pomagal.
Go with the flow.

kuglvinkl ::

Me prav zanima ogdovor. Nekdo bo imel lepo novo leto :\ .
Your focus determines your reallity

Hux ::

Sej prav. Ki pa pise da je to tvoj clanek? Kaj pa ce je kdo prebral in uporabo tvoje znanje ter napisal svoj podobni clanek?

A ni bil tvoj clanek namenjen ravno temu da siris svoje znanje? Je zaj on kriv da siri dalje svoje znanje. Neglede kake koli homuristicne ideje imas ti. Vic je samo en in ga vsej deset tisoc slovencev pozna.

Sicer pa proizvajalci, filmov, iger in softwera se cisto nic drugace ne pocutijo. Upam da je bla vredi lekcija ti to.

Uporabnik ::

Torej jst preberm članek, in s tem sem prejel znanje. Potem pa čez nekaj dni skoraj dobesedno - mogoče celo z istimi slovničnimi napakami to napišem iz tistega kar mi je ostalo v spominu - rajt?

kuglvinkl ::

Wrong.:)
Your focus determines your reallity

Keyser Soze ::

Hm, ponavadi ko citiraš avtorja napišeš od kje ter koga. Da ne rečem, da se navadno ne citira celotnega članka.:D
Pa navadno če hočeš širiti znanje, ki ga je nekdo posredoval v nekem članku, napišeš nek povzetek(zelo kratek) ter posreduješ povezavo do prvotnega članka. Nekako tako kot je z novicami na S/T.

Ne greš zanikati avtorja članka ter pobirati honorar na njegov račun.

Meni ne bi bilo odveč reči kakšnemu prijatelju naj napiše eno lepo obvestilo oz. opozorilo pred tistim pravim pozivom. Včasih je pač treba iti do konca. Oz. ne bi bilo treba iti do konca, ker Siol ne bi tvegal tožbe. Samo zobe je treba pokazati.

P.S.:
Sej prav. Ki pa pise da je to tvoj clanek? Kaj pa ce je kdo prebral in uporabo tvoje znanje ter napisal svoj podobni clanek?
(Hux,2003: S/T)

Poglej na koncu članka. Le kdo je podpisan spodaj? Morda avtor?

"Svoj podobni članek." Ha ha ha. Izjava tedna. Pa ne to smatrat za kompliment.
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

V-i-p ::

OZZY: hvala za mail, poslano tudi sem...

Kuglvinkl: mene tudi ;)

Hux: Piše, piše, na koncu članka piše...

Keyser Soze: se strinjam, samo za to gre, ker je urednik skopiral skoraj dobesedno vse (še napake, lol) in sam podpisan, kot avtor...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

hruske ::

V-i-p, če si članek napisal iz veselja, potem se ti pomoje ni težko odpovedat honorarju.

Na mestu bi pa bilo, da v pismu siol postavis v podobno situacijo in jih retoricno povprasas po njihovih ukrepih. Potem pa od njih zahtevas, da se na njihovih straneh objavi opravicilo cloveka, ki je clanek kopiral.

(prekopirano iz mojnasvet.com :D )

V-i-p ::

mk-klavz, lol, nikjer ne omenjam kakšnega honorarja, niti ga ne želim (kdo pa bi ga, za par vrstic veselja), jezi me samo to, da so ga kar kopirali in ga podpisal nekdo drug.

OZZY: tisti mail vanesa@... mi ga zavrača :( imaš še kakšnega mogoče, ker na webmaster@... nihče ne odgovarja, jaz pa še vedno čakam odgovor >:D.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

McHusch ::

V-i-p: Maile se da ignorirat. Včasih jih celo SiOL-ov SMTP sam od sebe. >:D

Pokliči in povprašaj.

matyaz ::

Mail je pomoje vanesa.pogacar@siol.net, ker se piše Pogačar in ne Pogočar.

OZZY ::

vip - Lahko je kot je matjaz reku in je pač mi tam posredoval z tipkarsko napako mejl.

Drugače pa pokliči (mislim, da potem moraš povedat koga želiš ampak to ni tak problem - venesa itd) ali pa kontaktiraj Klemenarja na siol forumu prek zasebnih sporočil glede tega in povej zakaj gre. Meni je še vedno odgovoril.
Go with the flow.

V-i-p ::

Tako se piše, sem zadovoljen!


Spoštovani gospod Lesjak,

žal nam je, da se je to zgodilo, saj tovrstno prakso najostreje obsojamo in ravnanje v skladu s tem zahtevamo tudi od avtorjev prispevkov za portal SiOL. Prispevek, ki ga navajate, bomo s SiOL-ovega portala nemudoma umaknili.

Opravičujemo se Vam za neljubi dogodek, za katerega se zavedamo, da do njega v nobenem primeru ne bi smelo priti.

V upanju, da Vam bomo z našim delom v prihodnje uspeli povrniti zaupanje v kakovost in kredibilnost portala SiOL, Vas lepo pozdravljam in želim vse lepo v letu 2004.

Vanesa Pogačar

SiOL. d.o.o., Slovenija online
Cigaletova 15
SI-1000 Ljubljana

tel.: +386 (0)1 473 00 00
fax: + 386 (0)1 473 00 16
e-mail: vanesa.pogacar@siol.si
www.siol.net
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Sergio ::

Lepo.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thrivial ::

No, pa se je lepo izteklo. 'Avtor' tistega clanka jih bo pa orenk slisal. Ce bi bil jaz SiOL-ov kadrovik bi resno premislil, ce sploh zelim tako nekompetentnega cloveka v skupini... :\

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

OZZY ::

Hehe...so ga že umaknili. Vsaj nekaj si dosegel.
Go with the flow.

DoloresJane ::

Glede na to, da Vanesa Pogačar na dan zagotovo napiše vsaj dva poslovna maila, bi pričakovala, da bo mail slovnično in besedno napisan bolj spretno.

Morda drugič.

Take stvari se dogajajo vsak dan in mislim, da nima smisla biti skromen glede honorarja in podobnega. Na Siolu imajo zaposlene ljudi, ki pišejo članke. Če se njim ne da, zakaj potem ne bi plačali tebe?

Po mojem mnenju odstranitev članka ni funkcionalna. Menim, da bi moral zahtevati, naj objavijo pravega avtorja (tebe) in naj članek ostane.

hruske ::

+ pisno opravicilo tatu.

kuglvinkl ::

Umik sploh ni rešitev.

Članek bi moral ostati, podpisati bi morali tebe in ti nakazati honorar.
Your focus determines your reallity

Tic ::

Ja, se povsem strinajm! Ako si želiš biti slaven, jim sporoči da jih ga "šenkaš" za novoleto, vendar zahtevaš podpis :)

To bi naredil jaz.:)
persona civitas ;>

DMouse ::

Pa ne moreš jim takole vsiljevati svojega članka no... pol pa zanj zahtevati še honorar?!?
Jest pravim, da so zadevo čisto korektno rešili, opravičilo pa je bilo takoalitako napol javno, saj je Vip že prej povedal, da ga bo prilepil v to temo ;)

Freelancer ::

Umik ni dovolj, zahtevat je treba se honorar? Dejte no, pretiravat pa ni treba.
Upam, da jih bo tist lamer slisu (S.T. al kaj je ze).

kuglvinkl ::

To ni nobeno pretiravanje. Temu se v vsaki normalni državi reče spoštovanje intelektualnih, v tem primeru avtorskih pravic in good will firme.

Ja , VIP, članek je res tvoj, bomo umaknil... Kdo je tle neresen?!
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

+ res bi rad vidu sc SiOLove strani, kjer pleteničijo o spoštovanju avtorskih pravic. )Šah mat se temu reče po domače).
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

hruske ::

Javno opravičilo mora biti objavljeno tam, kjer je bil objavljen članek.

DMouse ::

> To ni nobeno pretiravanje. Temu se v vsaki normalni državi reče spoštovanje intelektualnih, v tem primeru avtorskih pravic in good will firme.

Zahtevanje honorarja za nekaj, kar te niso prosili da narediš, je pretiravanje. Če bi ga oni sami ponudili, je pa čisto druga pesem...

V-i-p ::

Zahtevanje honorarja za nekaj, kar te niso prosili da narediš, je pretiravanje.


Hum, DMouse, tole si razlagam nekako takole: ti napišeš knjigo. Ravno pred tiskanjem ti jo jaz ukradem, se podpišem in jo objavim kot mojo. Ti me dobiš in kakopak ves jezen zahtevaš plačilo za nekaj kar si ti ustvaril (logično). Jaz pa ti rečem, po domače: "Čuj ti, halo, pa ne moreš zahtevat honorarja no, sej te nisem jaz prosil da pišeš bukvo." Razumeš? kuglvink (in ostali) imajo prav, odstranitev sploh ni rešitev. Ok, tega so umaknili, jaz sem zadovoljen, ampak drugič lahko objavijo prispevek nekoga, ki bo totalno znorel in bo po domače povedano "hotel iti do konca" in ne bo zadovoljen samo s umikom in tak človek ima po mojem mnenju popolnoma prav.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

kuglvinkl ::

Kaj, ko bi kdo odprl ZASP?
Your focus determines your reallity

DMouse ::

Bolj pravilno bi bilo: Ti bi imel napisano knjigo z žalostnim koncem, on bi ukradel tvojo knjigo, naredil srečen konec, jo šel tiskat v založbi, ki ne ve, da si pravi avtor ti. Ko bi bila knjiga stiskana, bi ti šel do založbe in ji povedal, da si sam napisal knjigo. Rekel bi jim še, da so dolžni stiskati tvojo pravo verzijo z žalostnim koncem in tvojim imenom na platnicah ter te za knjigo (ki se verjetno sploh ne bo prodajala) nagraditi z bogatim honorarjem! ;)

V-i-p ::

DMouse: S svojim odgovorom si mi dal vedet, da si verjetno mlad fant, ki ne ve točno o čem teče beseda in govori kar nekaj na pamet, kajti nihče se ni pogovarjal o kvaliteti članka (pa bodi prepričan in ne da žalim slo-filesharing, če bi članek pisal za siol, bi ga že v osnovi zastavil in napisal drugače, bolj stokovno in ne "po domače"), pač pa je govor o kopiranju. Vsak 5 letni mulc vidi takoj, da je članek bil prekopiran. In če je S.L. članek tako kvalitetno preuredil, sramota da ga ni znal napisat sam >:D. Tudi jaz lahko našim šefom ukradem slo-tech kodo, izdelam identično stran, plus dodam nekaj bombončkov. Mogoče bo stran videt tu in tam lepša, ampak takšna stran ni vredna počenega groša, razumeš sedaj, o čem teče beseda?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

DMouse ::

Prav dobro te razumem že od začetka, mislim pa da ti ne razumeš, kaj ti hočem jaz dopovedati. Nisem rekel, da je knjiga z žalostnim koncem slabša (žalosten konec je tam ponavadi z razlogom) ampak drugačna, zato ne moreš vedeti, koliko je založnik pripravljen le-to sponzorirati. Zaradi poslovne etike jim ne moreš reči, da so dolžni zadevo sponzorirati, ker to pač ne gre tako. Lahko jim prepoveš prodajo knjige s srečnim koncem, ne moreš pa jih prisiliti, da natiskajo in objavijo tvojo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DMouse ()

kuglvinkl ::

Odpri ZASP...

Tako je, lahko prepoveš nadaljnje objavljanje in zahtevaš odškodnino. To je po AP. Lahko se gremo zabavat tudi po Osebnostnem pravu.
Your focus determines your reallity

boom-bar ::

DMouse

To je najmilejša vrsta ''boja'' proti plagiatu. Če je knjiga že natisnjena jih lahko tudi tožiš zaradi nespoštovanja AP. To je tko kot bi jst zaslužu milijone(pretiravam) z prodajo LOTRa(primer) pod svojim imenom in bi pol k bi me prjel za vrat reku: Ok ok sej bom umaknu, bom nehu prodajat.
Legalizirajte mehke droge!!!

DMouse ::

Že, samo meni se zdi bolj razumno, da tožiš ponarejevalca, ne pa založbo, ki o tem (verjetno) ni nič vedela. Je pa res, da ima založba več denarja ;)

V-i-p ::

Hja, vprašanje veš, primerjava založba/pisatelj in SiOL/urednik ni ravno posrečena. V podjetjih kot je SiOL imajo ljudi, ki za to odgovarjajo, saj veš, če kdo razsuje firmo, bo letel šef, pisatelj je pa svobodni umetnik, nima ravno šefa ;)
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

DavidJ ::

26. člen URS

Če bi bil siol državni organ, organ lokalne skupnosti ali nosilec javnih pooblastil, bi lahko terjal osebo, ki je objavila članek, neposredno, tako pa ne vem, kako je s tem.

:)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

kuglvinkl ::

temo bom zaklenu, če bodo še takšne neumnosti notri. 26. člen Ustave...
Your focus determines your reallity
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kruhoborec Kobal spoznan za plagiatorja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
32340450 (28171) BigWhale
»

groznja z tozbo by AMIS zaradi torrent DL?? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23229390 (17424) c3p0
»

Mnenje: totalitarni vzgibi slovenskih oblasti pri odnosu do interneta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
29136292 (28414) driver_x
»

Usmernik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
353836 (3406) 16F84
»

Pravila in pravo

Oddelek: Loža
372046 (1594) poweroff

Več podobnih tem