» »

Kruhoborec Kobal spoznan za plagiatorja

Kruhoborec Kobal spoznan za plagiatorja

BigWhale ::

thramos je izjavil:

Ne razumeš. Ko se nekdo v razmeroma nepolitični sferi politično ostro pozicionira, so politični odzivi na njegove napake povsem pričakovani. In uspehe. Kljub temu, da nimajo neposredne povezave s politiko.


Morda so ti odzivi pricakovani ampak to jih ne naredi nic manj neumnih.

Utk ::

Neummo bi bilo samo izpustit tako priloznost za pljunit po nekom, ki stalno pljuva po tebi.

Poldi112 ::

Sliši se res konstruktivno. Civilizirano. Mob hit job social media style. Idealna priložnost za vse, ki mu pred tem niso mogli intelektualno konkurirati, da se suvereno poščijejo nanj.

Kaj naj rečem, uživajte. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Utk je izjavil:

Neummo bi bilo samo izpustit tako priloznost za pljunit po nekom, ki stalno pljuva po tebi.

Ah ja. Pljuvanje. Intelektualni maksimum. :)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

JaVonTech ::

Okapi je izjavil:

Kradejo ("sposojajo") si tudi največji. Recimo Bob Dylan je napisal Girl from the North Country, pa nikjer navedel, da je za melodijo navdih dobil pri angleški ljudski baladi Scarborough Fair (najbolj znane v izvedbi Simon&Garfunkel), dve vrstici refrena je pa kar prepisal.

Dylan:
If you're travelin' in the north country fair
Where the winds hit heavy on the borderline
Remember me to one who lives there
She once was a true love of mine

izvirnik:
Are you going to Scarborough Fair?
Parsley, sage, rosemary and thyme
Remember me to one who lives there
For once she was a true love of mine


Navedel? Kje naj bi navedel - povedal na začetku pesmi, preden začne peti? Ker drugače ne skriva od kje je dobil idejo - piše že na Wikipedii, kjer je povedal, da se je družil z angležem, ki je znal tradicionalne pesmi: Girl from the North Country @ Wikipedia .

Machete ::

Dober komad. Tule je moj posnetek iz 2012. Kateri layer priredbe je ne vem :)

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

luli ::

Zanimivo bo videti kako se bo ta zgodba končala. Kje bodo tokrat našli razlog, da Kobal ne bo rabil vrniti denarja in plačati odškodnine.
Je pa bila zgodba po moje malce drugačna. En, ki mu za razliko od ostalih "državno priznanih umetnikov", s strani centralnega komiteja država ne plačuje prispevkov, je po mojem mnenju zaposlen kot deček za vse pri zavodu, katerega direktor je Kobal. No in ta deček je po mojem mnenju moral napisati novo dramo, pod katero se je podpisal Kobal. Kobal niti v sanjah ni mogel vedeti, da gre za fašistično sranje, saj je bil prepričan, da gre za njegovo avtorsko delo.
V njegovem slogu jeb..m mater Fašistom, Jaju in Belogardistom, pi..ke nepotešene.

Utk ::

Poldi112 je izjavil:

Sliši se res konstruktivno. Civilizirano. Mob hit job social media style. Idealna priložnost za vse, ki mu pred tem niso mogli intelektualno konkurirati, da se suvereno poščijejo nanj.

Kaj naj rečem, uživajte. :)

Njemu lahko intelektualno konkurira kokos. Kaj intelektualnega je pa on napisal? Tv poper? Nastopi pri mariotu? Ta komedija? Visek njegove inteligentnosti je preklinjanje prek vseh mej. In zdaj se cudite, da ga tisti z njegovega nivoja pljuvajo. Res faking neverjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Machete ::

Jaz tudi mislim, da mu je nekdo podturil (beri prodal) zadevo, sedaj je pač v dreku, ki si ga je s tem kakorkoli že skuhal sam. Mislim, da ni tako neumen, da bi se sam zavestno spravil na potencialno giljotino svoje kariere.

Za navijače: denar ne pozna partizanov in tabelih. Denar ima samo eno barvo. Upam, da enkrat do leta 2050 to sprevidite že počasi..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

luli ::

Za navijače: denar ne pozna partizanov in tabelih. Denar ima samo eno barvo. Upam, da enkrat do leta 2050 to sprevidite že počasi..

Počakaj na epilog pa boš videl.

pirat ::

poweroff je izjavil:



Kdor je brez greha naj prvi vrže kamen v pirata.

Prosim, da nihče ne meče kamenja vame. ;)

MrStein ::

Sicer pa zanimivo. V sosednji temi en sprašuje "kdo bi z mano utajeval davke" pa nobenega ne moti. Niti "leve" zagovornike visokih davkov. A ko nekdo en film torrentira in s tem povzroči fiktivno škodo 5 EUR holivudu, pa je takoj zgražanje in celo brisanje.

Pa sori za of topik...

PS: sem pogledal, še vedno ni izbrisano, niti "zgražano"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Poldi112 ::

Utk je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Sliši se res konstruktivno. Civilizirano. Mob hit job social media style. Idealna priložnost za vse, ki mu pred tem niso mogli intelektualno konkurirati, da se suvereno poščijejo nanj.

Kaj naj rečem, uživajte. :)

Njemu lahko intelektualno konkurira kokos. Kaj intelektualnega je pa on napisal? Tv poper? Nastopi pri mariotu? Ta komedija? Visek njegove inteligentnosti je preklinjanje prek vseh mej. In zdaj se cudite, da ga tisti z njegovega nivoja pljuvajo. Res faking neverjetno.


Kolega, ne poznam Kobala, tako da težko komnetiram njegova dela. Lahko pa mirno komentiram tvoj prispevek v temi:

Neummo bi bilo samo izpustit tako priloznost za pljunit po nekom, ki stalno pljuva po tebi.


ki več kot očitno nakazuje, da do sedaj ni bilo priložnosti pljunit po njemo. Ali sem mogoče narobe razumel zapisano?

Hkrati pa nikogar ne čudi, da se zdaj gnojnica zliva po njem. Jaz samo komentiram, da je to žalostno. Se bom pa pustil popraviti, ko bi boš dal recimo link na tvoje pretekle intelektualne kritike. Glede na to da mu lahko konkurira kokos si verjetno uspel kdaj kaj spacati skupaj? Pa tudi če nisi - lahko je od danes, bo tudi štelo...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Utk ::

Kaj bi rad, sej smo nekateri ze prej rekli, da ni smesen. Milo receno. V nekaterih nastopih je pa kar kreten. Recimo v enem roastu, kjer so bili vsi kar smesni, potem pa pride on gor in mu je vsaka tretja beseda pizda. Pizda, na roastu padajo tezke besede, je nizek nivo, glih zato je smesno, ampak on je to spravil se tri nivoje nizje, na negledljivo. To je njegov intelktulni domet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Poldi112 ::

Povsem možno, a hkrati povsem irelevantno. Ker če je tako zanič, zakaj se je šele zdaj pojavila možnost, da se poščiješ nanj?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Okapi ::

JaVonTech je izjavil:

Okapi je izjavil:

Kradejo ("sposojajo") si tudi največji. Recimo Bob Dylan je napisal Girl from the North Country, pa nikjer navedel, da je za melodijo navdih dobil pri angleški ljudski baladi Scarborough Fair (najbolj znane v izvedbi Simon&Garfunkel), dve vrstici refrena je pa kar prepisal.

Dylan:
If you're travelin' in the north country fair
Where the winds hit heavy on the borderline
Remember me to one who lives there
She once was a true love of mine

izvirnik:
Are you going to Scarborough Fair?
Parsley, sage, rosemary and thyme
Remember me to one who lives there
For once she was a true love of mine


Navedel? Kje naj bi navedel - povedal na začetku pesmi, preden začne peti? Ker drugače ne skriva od kje je dobil idejo - piše že na Wikipedii, kjer je povedal, da se je družil z angležem, ki je znal tradicionalne pesmi: Girl from the North Country @ Wikipedia .
Mogoče si še mlad, in ne veš, da so včasih skladbe izhajale na ploščah. Vsaka plošča je imela ovitek, kjer je ob posamezni skladbi pisalo, kdo je avtor glasbe, besedila, aranžmana ... In na albumu Freewheelin' je kot avtor te skladbe naveden izključno Bob Dylan. Še več, na ovitku albuma so kratka besedila o nastanku posamezne skladbe. Tu recimo lepo piše, da je Corrina, Corrina priredba. Pri Girl from the North Country pa niti besedice o tem, da gre za priredbo ljudske skladbe. Si lahko prebereš sam.



Jasno, "plagiat" je bil kmalu razkrinkan in potem je začel Dylan razlagati, kje jo je slišal.

Utk ::

Poldi112 je izjavil:

Povsem možno, a hkrati povsem irelevantno. Ker če je tako zanič, zakaj se je šele zdaj pojavila možnost, da se poščiješ nanj?

Kdo to pravi? Cisto mozno da je ze bil v kaki temi tu omenjen in sem napisal isto. Morda pa niti se ni bil omembe vreden.

poweroff ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Mah, kaj se tu nekaj usajate. Tu se cufate za neki pinac 13 jurjev. Pozabljate da je človek nekaj delal, nekje je dobil navdih.

No ja, razpis je bil za izvirno avtorsko delo, ne za prevod.

Da ne bo zdaj rekel, da je kandidiral za prevod, ker pa mu niso hoteli plačati prevoda, jih je prinesel okrog... ;)
sudo poweroff

Machete ::

Mislim da si se Okapi malo zaril v sivo cono. Ljudske pesmi in t.i. ponarodele ne morejo biti plagiat, ker so nekako javno dobro. Sicer ima verjetno vsaka država malo po svoje specificirano, a na koncu podobno. Verjetno se da tovrstne priredbe celo avtorsko registrirati.

* Čeprav mislim da je Kralj in guru Kobalu še vedno Jelinčič. Jelo proda prevod, ki ga sploh ni. Beat that.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Poldi112 ::

Če spizdiš javno dobro zato to ni nič manj plagiat. Plus da ne gre samo za ponarodele. Zeppelini so sunili tudi stvari, ki so bile še pod zaščito avtorskega prava. Pa jih če niso vrgli iz hall of fame. :)

Kar jasno v ničemer ne opravičuje ne njih, ne Kobala. Zgolj malo perspektive.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Machete ::

Mislim, da se motiš v 1. stavku.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

belo mleko ::

luli je izjavil:

No in ta deček je po mojem mnenju moral napisati novo dramo, pod katero se je podpisal Kobal. Kobal niti v sanjah ni mogel vedeti, da gre za fašistično sranje, saj je bil prepričan, da gre za njegovo avtorsko delo.
V njegovem slogu jeb..m mater Fašistom, Jaju in Belogardistom, pi..ke nepotešene.


Dobra teza. Očigledno je tudi ta deček bil podtaknjen belogardist, ki je ob pravem trenutku potegnil čep iz soda. Jojoj Kobal, na kakšen cenen fašističen trik si padel! Zdaj ima problem, ker ne sme povedati, da mu je belogardist za pest arašidov prevedel fašistično delo.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Poldi112 ()

Okapi ::

Machete je izjavil:

Mislim da si se Okapi malo zaril v sivo cono. Ljudske pesmi in t.i. ponarodele ne morejo biti plagiat, ker so nekako javno dobro.
Ne morejo biti kršitev avtorskih pravic, seveda pa so lahko plagiat. Če prekopiraš ljudsko pesem in napišeš, da si ti avtor, je to klasičen plagiat.

Pri ponarodelih pa gre lahko tudi za kršenje avtorskih pravic, če avtor še ni 70 let pokojni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Machete je izjavil:

Mislim, da se motiš v 1. stavku.

Kar je v javni lasti po definiciji ne moreš ukrasti. Pač vzameš. Lahko tudi prodajaš naprej, če je kdo pripravljen kupiti. Ampak če rečeš, da si to ti napisal, je pa vseeno plagiat. Sankcije za plagiat so pa odvisne od okoliščin, oziroma od tega, ali je bil kdo zaradi tvoje laži oškodovan. Lahko ti vzamejo diplomo ali doktorat. Lahko ostaneš brez službe. Lahko te kupec toži, da si ga zavajal. Lahko se pa nič ne zgodi, ker samo laganje ni prepovedano (razen v 10 zapovedih), oziroma kaznivo.

imagodei ::

luli je izjavil:

No in ta deček je po mojem mnenju moral napisati novo dramo, pod katero se je podpisal Kobal. Kobal niti v sanjah ni mogel vedeti, da gre za fašistično sranje, saj je bil prepričan, da gre za njegovo avtorsko delo.

Pekel je zmrznil!

Nikoli si ne bi mislil, da bova z lulčkom kadarkoli istega mnenja! No, da mu je uspelo, zgolj potrjuje tisti pregovor: "Še slepa kura zrno najde."

Anyway, pustimo spolovilo in njegova namigovanj o komunistih in belogardistih, pa o vaši-naši ob strani.

Čeprav, ob količini vrelega olja, ki ga nekateri polivajo po "ta rdečih", ni izključeno, da bi motiv za kaj takega zrasel pri zagrenjenih shizofrenikih, ki se jim povsod prikazujejo Murgeljski PalčkiTM. Ampak to so že next level špekulacije, pustimo!

Takšen scenarij dejansko ni čisto outlandish. Možno bi bilo, da bi Kobal, v pomanjkanju lastnih idej:
1.) ali naročil igro kakemu vajencu, ki pa je, naveličan vsega, prevedel manj znano igro italijanskega avtorja in Kobalu prodal zgodbo o "navdihu iz italijanskega cajtnga",
2.) ali pa je k Kobalu (lahko že pred časom) pristopil kak mlad, neuveljavljen avtor, ki je želel igro dobro prodati, pa je vedel, da sam ne more iztržit toliko, kolikor lahko Kobal.

No, če bi bila ta špekulacija resnična, bi bila tole zdaj za Kobala Catch 22 situacija: če ne bi priznal, da je zanj igro napisal nekdo drug, potem obvelja za plagiatorja. Če prizna, da se je samo podpisal pod tekst in da ga je nekdo nategnil, je njegov ugled ravno tako okrnjen, s tem, da niti ni rečeno, da se s tem ekskulpira obtožb plagiarizma. Ghostwriterji so ponekod v tujini sicer ustaljena (dasiravno kontroverzna) praksa, ampak če se na koncu podpišeš pod ghostwriterjevo delo, pa se le-to izkaže za plagiat ...
- Hoc est qui sumus -

Mehmed ::

Se en catch 22 scenarij; ne tekmujes zares ampak samo skusas ocarati nekoga v ziriji s svojo zgodbo nakar te zajebejo pa zmagas pa pride v javnost.

thramos ::

BigWhale je izjavil:

Morda so ti odzivi pricakovani ampak to jih ne naredi nic manj neumnih.


Le tako neumni, kot je bilo neumno politično pozicioniranje. Jasno je, da ima takšno početje svoj namen, tako kot odzivi.

perci ::

Jst ne razumem - tip ukrade faking celo komedijo, in zdej se ne sme pljuvat po njem? Model je v intervjujih razlagal, kako se mu je utrnila kot blisk in potem si je rekel: "Nič, pa dajmo to zapisat".

Zdej ga pa primerjamo z Dylanom, ki je spizdil dve vrstici komada?

Mimogrede, pri glasbenikih je dostikrat tako, da nekje nekaj slišijo in potem to uporabijo, ker se jim je zadeva utrdila v podzavest in sploh ne vedo, da v resnici kopirajo. Sploh, ker so najlepše pesmi že napisane.

Drama je pa čisto nekaj drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Poldi112 ::

Nihče ga ne primerja z Dylanom, niti nihče ne pravi, da se ga ne sme kritizirati.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Okapi ::

perci je izjavil:

Jst ne razumem - tip ukrade faking celo komedijo, in zdej se ne sme pljuvat po njem? Model je v intervjujih razlagal, kako se mu je utrnila kot blisk in potem si je rekel: "Nič, pa dajmo to zapisat".

Zdej ga pa primerjamo z Dylanom, ki je spizdil dve vrstici komada?

Mimogrede, pri glasbenikih je dostikrat tako, da nekje nekaj slišijo in potem to uporabijo, ker se jim je zadeva utrdila v podzavest in sploh ne vedo, da v resnici kopirajo. Sploh, ker so najlepše pesmi že napisane.

Drama je pa čisto nekaj drugega.

Aja, po tvojem bi sedaj vsi morali samo pljuvati po njem, in niti slučajno omeniti nobenih drugih primerov izposojanja, kraj, kopiranja in podobnih zadev?

Najbolj zgrešeno pri vsem skupaj je ravno takšno razmišljanje, kot je tole tvoje (in recimo od Mazzinija, pred kratkim na fejsbuku) - kdorkoli pove karkoli, kar ni zgolj pljuvanje in pravičniško zgražanje nad Kobalovim dejanjem, zagovarja njegovega početja. Evo, bom skopiral eno vrstico od Pankrtov - nebi se mogu bl motet.

perci ::

Aja, po tvojem bi sedaj vsi morali samo pljuvati po njem, in niti slučajno omeniti nobenih drugih primerov izposojanja, kraj, kopiranja in podobnih zadev?

Nope. Pravim samo, da kopiranje (če je res bilo kopiranje) dveh vrstic komada ni niti v sanjah primerljivo s kopiranjem cele drame. Prvo je lahko povsem nedolžno (ali pa tudi ne), drugo pa ne more biti.

Tisto glede pluvanja pa se je nanašalo na Poldija, ki se mu ne zdi kul, da se pljuva po Kobalu.

Okapi ::

A je kdo rekel, da je primerljivo?

Poldi112 ::

Kolega, nalo površno bereš. Najprej sem se obesil na enega, ki je Večerov članek označil za opravičevanje. Sem ga prebral, in se mi je zdel precej korekten. Se več ali manj strinjam z napisanim.

Nato sem se obesil na nekoga, ki je izjavil, da zdaj pa končno lahko začnemo scati po Kobalu. In to je definitvno nekaj, kar močno preziram, kar mislim da sem opisal z mob hit job social media style. Pač moderni časi, ko se kakršnakoli konstruktivna debata utopi v greznici objav osebkov, ki so končno prišli do priložnosti, ko lahko "upravičeno" ščijejo po nekom, ki ga ne marajo.

Je razlika med scanjem in kritiko. Eno je konstruktivno. Imaš pa jasno pravico do obojega.

>Pravim samo, da kopiranje (če je res bilo kopiranje) dveh vrstic komada ni niti v sanjah primerljivo s kopiranjem cele drame. Prvo je lahko povsem nedolžno (ali pa tudi ne), drugo pa ne more biti.

Zeppelini so gladko priznali, da so sunili vsaj en komad (iz enega interview-ja z ali Page-om ali Plant-om). Pa še eksplicitno sem napisal naknadno, da to v ničemer ne opravičuje niti njih, niti Kobala.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

imagodei ::

perci je izjavil:

Jst ne razumem - tip ukrade faking celo komedijo, in zdej se ne sme pljuvat po njem?

Mogoče posamezniki tu dajejo tak vtis. Drugače se jaz absolutno strinjam s tem, da človek ni nad kritiko. No, vedno je fino, če pljuvamo po dejanjih, ne po človeku; jasno pa je človek odgovoren za svoja dejanja. Z eno izjemo: če so ta dejanja tako simptomatična, redna in konsistentna, da ti je jasno, da je človek kot celota sprevržen - pol pa, vsaj v moji knjigi, kamot lahko pljuvaš po človeku.

perci je izjavil:

Model je v intervjujih razlagal, kako se mu je utrnila kot blisk in potem si je rekel: "Nič, pa dajmo to zapisat".

Ja, noro, ane?

perci je izjavil:

Zdej ga pa primerjamo z Dylanom, ki je spizdil dve vrstici komada?

Mislim, "nihče" ga ne primerja z Dylanom zato, da bi relativiziral plagiarizem. Zgolj debata je nanesla v to smer, ko smo debatirali, da je bilo to včasih bolj pogosto - danes pa, v informacijski dobi, človek ne more verjet, da znanemu slovenskemu igralcu, režiserju in nevemkajševse pride na misel. V bistvu lahko ugotovimo, da je gre za predrznost, nadutost, pokroviteljstvo, skoraj za zaničevanje strokovne in laične javnosti.

Ne vem, mene zabava mal razmišljat, kaj se mu je podilo po glavi. In če se ne bo nenadoma pokazal v javnosti z (ustrezno podkrepljeno) idejo, da je šlo za nekakšen performans, kjer je želel opozoriti na problem plagiarizma. Al pa, če ga je nek ghostwriter peljal scat.
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

Mene tudi blazno zanima, kako je lahko prišlo do tega. Ker da bi sam sunil, bi moral biti res brutalno butast.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Okapi ::

Ali pa je bil v stiski. Honorarji so nizki, malo je prišel iz mode in ga ne vabijo več na vse konce in kraje, zmanjkalo mu je idej za pisanje (avtorska blokada je čisto resna zadeva), mogoče je zaradi kakšne razvade zašel v dolgove (droga, kocka, ženske ...), in je hotel nekaj na hitro zaslužit. Kakšen v takem primeru oropa banko, kdo poneveri denar v firmi, on je pa pač ukradel dramo. Kdo drug bi pa naredil samomor.

Ali pa ni imel nobenih (finančnih) težav, ampak je samo tako prevzeten in pohlepen, da je mislil, da ga ne bo nihče odkril.

Lahko ima kakšno duševno motnjo - obstajajo kleptomani, patološki lažnivci, shizofreniki ...

Skratka, možnih vzrokov je kar nekaj.

imagodei ::

Okapi je izjavil:

Ali pa je bil v stiski. Honorarji so nizki, malo je prišel iz mode in ga ne vabijo več na vse konce in kraje, zmanjkalo mu je idej za pisanje (avtorska blokada je čisto resna zadeva), mogoče je zaradi kakšne razvade zašel v dolgove (droga, kocka, ženske ...), in je hotel nekaj na hitro zaslužit. Kakšen v takem primeru oropa banko, kdo poneveri denar v firmi, on je pa pač ukradel dramo. Kdo drug bi pa naredil samomor.

Možno.

Ampak, pomisli... Drama je dobesedno prevedena. Niti imena oseb niso v celoti spremenjena. Kot bi šlo za... Ja, za prevod dramskega dela.

Če je res karkoli od tega, kar si naštel, potem je tip preklemano megalomanski, ciničen, prevzeten, predzren, nadut... Še otroci v osnovni šoli, ko prepisujejo, vedo da morajo malo obrniti vrstni red besed v povedih. Tisti ta brihtni obrnejo še vrstni red povedi, tako da sestavek obdrži smisel, pa mogoče dodajo ali izpustijo kaj. Tu pa govorimo o nekem gledališčniku z dolgoletno kilometrino. Moraš bit pa res al jebeno usekan, ali pa duševno bolan, da kot izvirno delo oddaš prevod.

Ravno to je tisti WTF moment pri tej zgodbi. Že res, da je docela mogoče, da zadaj ni nobenega globljega vzroka in da je tip nemara res jebivetrovsko prevedel in oddal; ampak - WTF?!

Okapi je izjavil:

Ali pa ni imel nobenih (finančnih) težav, ampak je samo tako prevzeten in pohlepen, da je mislil, da ga ne bo nihče odkril.

Lahko ima kakšno duševno motnjo - obstajajo kleptomani, patološki lažnivci, shizofreniki ...

Skratka, možnih vzrokov je kar nekaj.

Mislim, duševne težave so še najbolj mogoča razlaga. Akutne (zaradi kakšnih dolgov, ranjenega ega zaradi bledoče kariere) ali kronične. Slednje so manj verjetne, ker se običajno razvijejo pri precej mlajših. Demenca pa tudi ni ravno verjetna, tam bi videli drugačne simptome, ne ravno prevajanje tujih del... Ali pač?

OK, itak so to samo teorije. Zabavne, ampak vseeno samo teorije. >:D
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Okapi ::

FYI, drama ni "dobesedno prevedena". Doloceni deli res so, sicer pa je precej prirejena.

Utk ::

zmanjkalo mu je idej za pisanje (avtorska blokada je čisto resna zadeva),

Kaj je kdaj sploh imel kako idejo? Tista dva spila v 30ih letih bi tudi jaz napisal, ce bi moral 8 ur vedret v sluzbi v gledaliscu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Unilseptij ::

Po mojem to, da je tiho, ne pomeni nič dobrega. Kolikor toliko dostojen človek bi pač povedal, katere okoliščine so ga pripravile do tega in bi ob neki smiselni razlagi lahko bil deležen celo malo razumevanja, morda celo simpatije. Biti tiho pa ni dober način za tako resen prestopek... če mu je nerodno o tem govoriti, bi lahko podal pisno izjavo, ali izjavo po odvetniku oz. zastopniku. Meni osebno je zelo simpatičen, mislim da ima tudi neke kvalitete kot igralec in kot človek, tako da res ne razumem, zakaj pusti, da se stvari odvijajo tako kot se.

Ali je možno, da je vse skupaj morda nateg... da je sam lansiral te govorice in da od naših vrlih novinarjev in dušebrižnikov kot ponavadi nihče ni ničesar preveril?

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

itak, nateg in govorice..
evo spešl konferenca:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

imagodei ::

Okapi je izjavil:

FYI, drama ni "dobesedno prevedena". Doloceni deli res so, sicer pa je precej prirejena.

Zadevo poznam samo iz medijev. Ujel sem, da gre pač mestoma za dobesedne prevode, spet drugje je nekoliko prirejeno in da so nekatera imena oseb dobesedno poslovenjena oz. imajo ista imena kot v originalu.

Predstavljam si, da ni word-for-word prevod, ampak očitno je igra dovolj slična, da težko govorimo vsaj o priredbi... ?
- Hoc est qui sumus -

perci ::

Okapi je izjavil:

FYI, drama ni "dobesedno prevedena". Doloceni deli res so, sicer pa je precej prirejena.

Glede na to, kar je bilo povedano na tiskovki je par stvari pobrisal in dodal nekaj vzklikov. Ce je precej prirejena, kot pravis, potem je priredba, ne plagiat.

bbbbbb2015 ::

thramos je izjavil:

Okapi je izjavil:

Kradejo ("sposojajo") si tudi največji. Recimo Bob Dylan je napisal Girl from the North Country, pa nikjer navedel, da je za melodijo navdih dobil pri angleški ljudski baladi Scarborough Fair (najbolj znane v izvedbi Simon&Garfunkel), dve vrstici refrena je pa kar prepisal.

Dylan:
If you're travelin' in the north country fair
Where the winds hit heavy on the borderline
Remember me to one who lives there
She once was a true love of mine

izvirnik:
Are you going to Scarborough Fair?
Parsley, sage, rosemary and thyme
Remember me to one who lives there
For once she was a true love of mine


Plagiat ... homage ... navdih ... meje so težko določljive. Itak praktično nobeno avtorsko ne nastane iz vakuuma in tako ali drugače bazira na svojih predhodnikih oz. sodobnikih. Bolj ali manj očitno, zavedno in nezavedni, si sposojajo vsi, kdaj pa je meja prestopljena se ugotavlja pri vsakem primeru posebej - glede na delež izvirnosti. Ali je Od višine se zvrti plagiat Up where we belong, ali gre le za navdih? Sploh če ne gre za edini tak komad s plate.

No, pri Kobalu naj bi bil primer jasen. Se pa tudi jaz čudim z imagodeijem, kako lahko do tega pride. Ampak glede na to, da je predstava bila dejansko v teku, očitno ugotavljanje takšnega plagiatorstva ni tako preprosto.


Kot sem že rekel, že renesančni mojstri so plonkali stile, zgodbe tehnike slikanja, vse. Če greš nazaj striktno po liniji ugotoviš točno, kdo je preplonkal od koga. Ampak nihče ne govori o plagiatorstvu. Jaz sem v nekih drugih vodah pa za tega Kobala nisem slišal (sorry!).

Ampak verjetno je kdo od umetniških sodelavcev zadevo iz fovšije ekstremno napihnil. In potem začnejo soditi ljudje, ki se na to sploh ne spoznajo.

In potem pride denar na plano in to celih 13 jurjev. Baaah. Večina teh umetnikov je na minimalcu ali so samostojni artisti ali karkoli pač se temu reče. Če sem odkrit, jaz se sploh ne bi s tem bavil za ta denar. Ampak to umetniško korito je verjetno precej plitvejše in so Kobala hoteli požreti od vsega: fovšije, privoščljivosti.

Meni je človeka žal.

Okapi ::

perci je izjavil:

Okapi je izjavil:

FYI, drama ni "dobesedno prevedena". Doloceni deli res so, sicer pa je precej prirejena.

Glede na to, kar je bilo povedano na tiskovki je par stvari pobrisal in dodal nekaj vzklikov. Ce je precej prirejena, kot pravis, potem je priredba, ne plagiat.
Plagiat ne pomeni kopija. Lahko zelo spremeniš, če je osnovna zamisel, bistvo stvari, od nekoga drugega, ti pa rečeš, da je tvoja, je to plagiat.

To, kar si rekel, je podoben nesmisel, kot bi rekel, da ni plagiat, ampak prevod.

Okapi ::

Profesionalci espe
Profesionalci espe je duhovita črna komedija o družini poklicnih hudodelcev, ki jo sestavljajo oče, upokojeni ropar in morilec, ki zaradi lesene noge ni več aktiven v poslu, je pa oče iz ozadja, mama, ki vodi finančni in gospodinjski sektor, sin Jure, ki je zdaj postal spiritus agens in movens zločinskih pohodov, in njegova partnerka Bejbi, ki spričo obilnega ozadja bolj kot kaj drugega skrbi za sinovo seksualno zadovoljstvo.

Družina se odloči ugrabiti ženo bogatega poslovneža Hohšteterja, s katero namerava podjetje izsiljevati in si pridobiti precej denarja. Izkaže se, da je sin ugrabil napačno žensko, ob tem pa je kot kolateralna škoda preminil tudi neki naključni menih. Ko se ugrabljenka zbudi iz omame in se izkaže, da ni prava oseba, temveč le tajnica tajkunskega podjetja, sklenejo, da se je morajo zaradi potencialnega izdajstva obvezno znebiti. Nato se zgodi duhovit obrat.
Sosed, ki jih ves čas moti z obiski, se spet prikaže pred vrati in razkrije veliko potegavščino: ugrabljenka je ... hm?
Nato sosed in družina združijo moči, ustanovijo firmo Profesionalci espe in se podajo v skupen posel, dobiček pa si bodo pravično delili.


La prova generale.
Google translate iz italijanščine.
Apparently a family like many, waiting for a high-ranking guest and a child to the first experiences of the work passed to him by the father who became invalid. A dreaming but determined mother, who defends her men from the wickedness of the world and from the dangerous naivety of a beautiful but flirtatious girlfriend. A nosy neighbor who threatens to jeopardize the success of his son's business. A mysterious woman who swings between ambiguity and friendship. But little by little another truth takes shape ...

Ales ::

bbbbbb2015 je izjavil:

... Ampak verjetno je kdo od umetniških sodelavcev zadevo iz fovšije ekstremno napihnil.
Ti to kar malo na pamet..? Težava je v tem, da nimaš prav.

Mogoče ti zgleda neverjetno, da bi nek človek v zrelih letih in najbrž ne popolnoma neinteligenten, bil tako nespameten, da naredi kaj takega in še misli, da bo šlo čez. Ampak dejansko je naredil to. WTF moment. Plagiat viden iz avijona. Ni druge razlaga, pravzaprav, kot da rečemo, da se je tipu utrgalo.

Dolg trenutek neprištevnosti? Ne vem. Posledice pa so take kot so. Meni ga je tudi po svoje žal, ampak kdo mu je pa kriv?

In potem začnejo soditi ljudje, ki se na to sploh ne spoznajo.
Ja, ti, na primer. ;)

Saj lepo, da ga smatraš za nedolžnega, dokler se mu ne dokaže krivda. To je čisto kul. Ampak v tem primeru so dokazi dokaj očitni in vsem na očeh. Če smatra, da obstaja kaka olajševalna okoliščina, naj pač pride v javnost z njo... ali pa tudi ne, kakor hoče.

facepalm ::

Jaz sem mnenja, da je to delo nekdo spisal/prevedel in ga prodal Kobalu. Ta izvirnika ni poznal in je plagiat naivno izdal, kot avtor.
Zato raje ne daje izjav.

bbbbbb2015 ::

Ales je izjavil:


In potem začnejo soditi ljudje, ki se na to sploh ne spoznajo.
Ja, ti, na primer. ;)

Saj lepo, da ga smatraš za nedolžnega, dokler se mu ne dokaže krivda. To je čisto kul. Ampak v tem primeru so dokazi dokaj očitni in vsem na očeh. Če smatra, da obstaja kaka olajševalna okoliščina, naj pač pride v javnost z njo... ali pa tudi ne, kakor hoče.


Ne bodi zblojen. Jaz ga nisem obsodil. Zato ga ne obsojam in mi pravzaprav dol visi za njega. Samo pravim, da iz perspektive vidim, da so umetniki povzemali ideje drug po drugem že od leta 1600. In kot sem rekel, nihče se ne usaja zaradi tega.

Zdaj enega micenega Kobala (nikoli v življenju še nisem slišal zanj) bi pa vrgli v temnico in naj strohni tam.

Gimme a break.

Utk ::

Da je plagiat, kraja, goljufija itd so ga obtozili gledaliscniki, ne raja, ce oni ne znajo kaj je plagiat, ne bom verjel niti enemu trolu na slotechu, da ni (tako hudo).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sedemnajst let zatem še vedno z vami: The Pirate Bay

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
329379 (5905) AštiriL
»

Fax in neprimeren odziv profesorja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
13230774 (17971) Phantomeye
»

Izdelava nalog po naročilu (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8729434 (24736) bajsibajsi
»

Novi varni pristan, tretjič: Youtube Content ID

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
2914179 (11511) jype
»

Norveški fotograf predstavljal fotografije iz banke posnetkov kot lastne (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6417792 (13357) noraguta

Več podobnih tem